Quaker Havermout De CanadeeschïT Vij fling wordt met QUAKER NOOTJES BUITENLAND De oorlog tusschen Italië en Abessynië. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon geren Verbond heeft een adres gericht tot den voorzitter van den Raad van ministers, dr. H. Colijn, met het verzoek een dienst weigeringscongres, dat binnenkort in ons land zal worden gehouden, te doen verbie den. In Amsterdam is een nieuw gemeente ambtenaar benoemd, de heer mr. Mgksema, die speciaal zal worden belast met de be vordering van het vreemdelingenverkeer. De bekende weerkundige medewerker van het „Vad." komt tot de conclusie dat het aanhouden van de vorstperiode zeer groot is. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt voorspelt echter neerslag in het Zuiden en zeer lichte vorst. o De ijspret is overal in het land begonnen. In Friesland wordt bijzonder druk schaat sen gereden en zijn reeds vele wedstrijden aangekondigd. De scholen waren Dinsdag middag gesloten, teneinde de jeugd van de ijssport te laten genieten, De politie te Heerlen heeft gearresteerd 'den administrateur-boekhouder G. van de M. T. S. aldaar, verdacht van verduistering van een groote scm gelds. In de laatste ja ren zou G. zich duizenden guldens met fraude hebben toegeëigend. De staking op het abatoir Smithfleld te Londen is na 10 dagen te hebben geduurd, geëindigd. De slagersknechts en de arbei ders hebben vanmorgen het werk hervat, nadat de werkgevers hun de opening van onderhandelingen over de locxnen in uitzicht hebben gesteld. Binnenkort zal een aantal electro-treinen van een volkomen nieuw type in gebruik worden genomen. Dezj treinen zullen den dienst van Turijn op Bologna en Rome on derhouden. Zij kunnen een gemiddelde snel heid van 160 K.M. per uur bereiken, zoodat het traject in ongeveer 2/3 van den tot nu toe als normaal geldenden tijd zal worden afgelegd. e Een spoorwegongeluk bfl het station Asparoetsjowo in het Zuiden van Bulgarije heeft tot dusver 13 dooden geëischt. Er zijn 6 personen gewond. De beide locomo tieven en 65 personen- en goederenwagens werden zwaar beschadigd of geheel ver brijzeld. s e Te Liverpool zijn de brigadiers van de rijwielbrigade onlangs voorzien van een ontvangtoestelletje, waardoor zij steeds in draadlooze verbinding kunnen blijven met het hoofdkantoor van politie. e Volgens onbevestigde mede deelingen heeft een geheimzinnige epidemie, die in het district Santarem heerscht, reeds 1500 dooden geëischt. Prez, secretaris-penningmeester der com missie. De heer Limburg vestigde er de aandacht op, dat het rapport tot stand was gekomen, als vrucht van de toewijding van tal van vooraanstaanden in het universitaire leven van Nederland en in de beroepen, welke door academisch gevormden worden be kleed. Voor dit werk zijn gebracht de of fers van werkkracht en tijd, maar ook be langrijke materieele offers. Het mag, aldus spreker, tot voldoening stemmen, dat het mogelijk is gebleken, het benoodigde geldsbedrag geheel uit particu liere middelen bijeen te brengen. Wat den inhoud van het rapport betreft, wees de heer Limburg er in he£ bijzonder op, dat de toekomst der academisch gegradueerden er allerminst rooskleurig uitziet. In het alge meen blijkt de verhouding op de arbeids markt der academisch gevormden, zooals deze zich vermoedelijk in de eerstvolgende vijf jaren zal ontwikkelen, var dien aard, dat het aanbod van afgestudeerden bijna tweemaal zoo groot is als de behoefte der maatschappij aan universitair geschoolde arbeidskrachten. Spreker verzocht den mi nister daarom wel zijn bijzondere aandacht aan het in dit rapport vervatte materiaal te willen schenken, doch ontveinsde zich in- tusschen niet, dat het moeilijkste gedeelte van het werk, nl. het nemen van een beslis sing inzake mogelijke maatregelen, thanc aan de regeering is. In zijn antwoord gaf de minister uiting aan zijn erkentelijkheid voor den omvang rijken arbeid, waarvan de resultaten in het rapport waren Deergelegd. Z.E. twijfelde er niet aan, of dit rapport brengt hoogst be langrijk materiaal, waaraan in dezen tijd behoefte bestaat. Z.Exc. verzekerde, dat dit werk zijn bijzondere aandacht zou hebben en dat hij spoed'g zou overwegen of en zoo ja tot welke stappen het der regeering aan leiding zou geven. Het Rapport der Coinmissfe geeft een overzicht van de beroepsuitoefening en toe komstmogelijkheden der academisch gegra dueerden. Afzonderlijke hoofdstukken zijn gewijd aan de theologen, juristen, medici, tandartsen, physici, chemici, biologen, apo thekers, leeraren, bibliothecarissen en ar chivarissen, veeartsen, economen, Delftsche ingenieurs en landbouwkundig ingenieurs. Vooraf gaat een uiteenzetting betreffende de oorzaken van de toeneming van het aan tal academisch gevormden, waarbij bijzonder ook aan den invloed van het beur zenstelsel en van de studie en beroepsuit oefening der vrouwelijk gegradueerden aan dacht is geschonken. Het Rapport wordt besloten met een opsomming van maatre gelen, welke kunnen leiden tot verruiming van het arbeidsveld en tot beperking van het aantal der academisch gevormden. EMEL1E foto» World Copyright 1935 N. L A. SaMco. Inc. grootgebracht Kosten noch moeiten worden gespaard bij de verzor ging en de voeding van deze wereldbekende babies. Een eigen dokter en voedingexperts van een heel volk staan te hunner beschikking en het beste van het beste is pas goed genoeg. Vóór ze een jaar oud waren, werd Quaker Havermout al gekozen voor hun dageiijksch voedsel. En met Quaker groeiden zij op tot gezonde, krachtige, levenslustige kinderen. Ook voor ów kind is Quaker een uitstekend voedsel, zooals duizenden moeders reeds uit ervaring weten. QUAKER OATS- GRAANPRODUCTEN N.V. ROTTERDAM Dit werk omvat ruim 600 bladzijden druks en verschijnt dezer dagen onder den titel „De toekomst der Academisch gegradueer- ren". Het zal ook in vier afzonderlijke ge deelten verkrijgbaar worden gesteld. RECHTSZAKEN Internationaal zakkenroller veroordeeld. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan de 31-jarige Poolsche kapper N. Ch., die op 29 November J.L op heeterdaad betrapt werd toen hij in de vestiaire van den Princesse-Schouwburg te 's-Gravenhage een portefeuille aan een van de bezoekers ontrolde. Verdachte, die als in ternationaal zakkenroller gesignaleerd staat, werd gisteren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, conform den eisch. Een vrouw verdacht van poging tot doodslag. Voor de rechtbank te Utrecht heeft te recht gestaan een 39-jarige vrouw, beschul digd van poging tot doodslag cp haar man. In den vroegen morgen van 14 October l.L, toen hij nog te bed lag, zou zij hem met een broodmes eenige steken in den hals toege bracht hebben. De Officier van Justitie achtte in dez° zaak zooveel twijf lpunten aanwezig, dat hij vrijspraak vroeg. De rechtbank weigerde de door de verde digster gevraagde invrijheidstelling. Uitspraak 25 Februari. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den minister van Staat, minister van defensie a.t. zijn de vol gende plaatsingen gelastmet 12 Februari 1936 de luitenant ter zee 3e klasse J. P. Korthals Altes bij de marinekazerne te Amsterdam met 2 Maart 1£36 de luite nant ter zee 2e klasse F. van den Blink bij de Rijkswerf te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse P. W. B. Steenkamp, belast met den algemeenen dienst aan het Kon. instituut voor de ma rine, wordt 17 dezer overgeplaatst bij de marinekazerne te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse J. P. A. Dekker, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 12 dezer met het m.s. „Chr. Huygens", als geleider van een detache ment marine-schepelingen bestemd voor den dienst aldaar, van Amsterdam daar heen vertrekken. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse C. M. van de Velde wordt 17 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. instruc tieschip Van Speyk aan boord van. Hr. Ms. politievaartuig Nautilus, bestemd voor het toezicht op de Noordzeevisschorij, te Nieu- wediep. De 2e luitenant P. C. Vroom, van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bij het 20e regiment van het wapen te Harderwijk. AANBESTEDINGEN Namens Ged. Staten van Zeeland is aan besteed het verbeteren van het deel van den Zandweg tot Prommelsluis van den weg ZierikzeeHaamstede. Inschrijvers warenP. Dekker, Veere 89.990 W. Luijmes, Goudswaard en M. P. Bal, Ridderkerk 88.800 L. Timmer, Dor drecht 87.500 L. J. Dekker, Veere 87.200 M. Mathjjssen en J. Slager, Brou wershaven 86.950 J. van Vossen, St. An- naland 86.800 P. Broeke, Breda 86.700; A. M. Kuiper, Middelburg 86.800 Iz. Douw, Zierikzee 85.900 N.V. Noord-Ne- derlandsche Wegenbouw Maatschappij, Har- lingen ƒ85.830; P. de Regt, Schoorl 85.400; P. Vette en P. Baas, 's Heerenhoek 85.000; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer- Arendskerke 84:590 N. v. d. Linde, Scharendijke 84.700 P. Stigter, Ammers- tol 83.888 M. v. d. Velde en J. P. Bos- schers, Bruinisse 83.800 A. J. Verjaal, Dreischor 83.666 N. v. d. Hulle, Ooster- land 83.000 C. v. d. Klippe, Vlissingen 82.400 J. H. v. d. Ven, Vlissingen 82.100 W. Wandel, Nieuwerkerk 81.800; J. de Oude, Zierikzee en W. v. d. Berg, Brui nisse 80.087 J. D. Janse, Colijnsplaat 76.500. Burg. en Weth. van Middelburg hebben Dinsdag aanbesteed het leggen van een rioleering en het maken van een pompge- bouw voor het Zuid-Westelijk rioleerings- plan aldaar. Inschrijvers waren L. J. Dek ker, Veere 538J0 L. P. Korstanje, We- meldinge ƒ49620 P J de Bourgraaf, We- meldinge ƒ47650; P. Broeke, Breda 47310 J. Wisse, Axel 47250 A. M. Kuiper, Middelburg 47000 C. Verwater, Teteringen 45800 C v. d. Klippe, Vlissin gen 45385 A. A. de Wilde, Middelburg 40900 M. W. Gcademondt, Goes 39000 N.V. Visser en Smit's aannemersbedrijf, Papendrecht ƒ38918 en J. Haringman, Co- lrjnsplaat ƒ36.000. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. De leider der katholieke jeugd in Duitschland, mgr. Wolker is gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat nog 150 geeste lijken en jongelieden door de politieke po litie in hechtenis zijn genomen. Zij worden beschuldigd van samenzwe ring tegen de veiligheid van den staat. De arrestaties* duren overal in het land voort. De politieke politie meent op het spoor te zijn van een uitgebreid complot. Katholieke organisaties en jeugdvereeni- gingen zouden met communistische elemen ten betrekkingen hebben aangeknoopt met het doel den nationaal-socialistischen staat omver te werpen. De aanleiding tot deze arrestaties is ge weest een huiszoeking bjj pater Rosser, den vicaris van Dusseldorf, en leider van katholieke patronaten. Er zou beslag ge legd zijn op een lijst van adressen en op correspondentie met elementen, verdacht van vijandigheid jegens het regime. Mgr. Hendrik Wolker is gearresteerd als de ver antwoordelijke superieur van vicaris Ros ser. Hem wordt ten laste gelegd op de hoogte te zijn geweest van de actie van den vicaris. De arrestaties hebben in katholieke klingen levendige beroering gewekt. Kardi naal Schulte, de aartsbisschop van Keulen, heeft aan Hitier een protesttelegram ge zonden. HET FRANSCH-RUSSISCHE PACT. De Poolsche dagbladen wijden beschou wingen aan het Fransch-Russische pact, waarover thans in het Fransche parlement gedebatteerd wordt en waarvan de ratifi catie wordt verwacht. De „Express Poranny" schriftPolen hecht te veel belang aan de Fransch- Poolsche alliantie om niet met levendige belangstelling den gang van zaken met het Fransch-Russische pact te volgen, dat in de buitenlandsche en binnenlandsche ver wikkeling van Frankrijk gevolgen kan hebben, dde geheel verschillend zijn van die, welke de opstellers van het pact voorza gen. De „Kurjer Poranny" wgst er op, dat zelfs in de Fransche opvattingen oneenig- heden bestaan ten opzichte van dit pro bleem, welke aanleiding moeten geven tot talrijke overwegingen. De „Dobry Wieczor" constateert, dat het moeilijk is te begrijpen, welk voordeel Frankrijk zal hebben uit het pact met Rusland. Daarentegen zijn de voordeelen, die Rusland daaruit trekken kan duidelijk. HET DEFENSIE-VRAAGSTUK IN ENGELAND. In het Engelsche Hoogerhuis heeft een debat plaats gehad over een door lord Stra- bolgi ingediend voorstel tot aanstelling van een commissie voor onderzoek van de orga nisatie en uitrusting van het leger, de vloot en de luchtstrijdkrachten, vooral met het oog op de voorgenomen verhooging van uit gaven. De voorsteller verdedigde het stand punt, dat de ontwikkeling van de collectie ve veiligheid alle tot dusver opgestelde stra tegische plannen heeft gewijzigd. Het Brit- sche rijk is thans geallieerd met 59 naties. Bij een overval op Engeland in de Middel- landsche Zee zouden bijv. Frankrijk, Tur kije, Griekenland, Zuid-Slavië en andere staten Engeland te hulp snellen. Engeland behoeft zich daarom niet meer als „eenheid" te beschouwen, die in staat moet zijn zich zelf tegen iederen mogelijken aanval te verdedigen. Wanneer men werkelijk 't voor nemen heeft een bedrag van 300 millioen pond binnen drie jaar voor defensiedoelein den uit te geven, is het een nationaal onge luk, wanneer men moet constateeren, dat een deel van dit geld voor andere doeleinden zou kunnen worden uitgegeven. Voor de regeering antwoordde de eerste lord der admiraliteit, lord Monsell, die er al lereerst op wees, dat de door Strabolgi voorgestelde commissie twee of drie jaar noodig zou hebben vóór zij het kabinet rap port zou kunnen uitbrengen. Engeland kan niet wachten met het goedmaken van de ge breken in zijn defensie, waarvan het uitstel len naar de meening van het Hoogerhuis waarschijnlijk reeds te lang geduurd had. Engeland heeft tot dusverre gewacht in de hoop, dat andere landen het voorbeeld van Engeland zouden volgen. Dat is echter niet gebeurd. Den laatsten tijd hebben vloot- en luchtstrijdkrachten in grooten omvang proe ven genomen, die zoowel betrekking hebben op het luchtafweergeschut als op de be pantsering van de groote slagschepen. De admiraliteit weet thans op grond van de resultaten dezer proeven hoe een modern slagschip gebouwd moet worden. DE OORD OP KONING ALEXANDER. Reeds bij het begin van zijn requisitoir eischte de procureur-generaal bij het hof in Aix en Provence de doodstraf tegen de be klaagden. Hij wenschte geen onderscheid te maken, aangezien z.i. allen even schuldig zijn, allen wilden moorden. DE MOORD OP GUSTLOFF. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gis teren uit Bern De Zwitsersche bondsraad heeft zich be zig gehouden met den moord op Gustloff. Het volgende officieele communiqué is na de zitting uitgegeven „De bondsraad heeft zich in zijn zitting van hedên bezig gehouden met de aanvallen, die in verband met den moord op Gustoff door het dagblad „Volksrecht" op 7 Febru ari jl. gericht zijn op den Duitschen gezant, Freiherr von Weiszacker. Op even ontoe laatbare als onjuiste wijze wordt daarin de diplomatieke vertegenwoordiger van het Duitsche rijk beschuldigd, zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Zwitserland. De bondsraad keurt de in deze aangelegenheid gebruikte uitdrukkingen af, di een ernstig exces in den zin van zijn besluit van 26 Maart 1934 vormen en ni staat ztjn de correcte betrekkingen tusschen Zwitserland en Duitschland in gevaar te brengen. In zakelijk opzicht constateert hij, dat de Duitsche gezant geenszins de Zwit sersche pers beticht van de intellectueeie verantwoordelijkheid voor den moord op Gustloff, maar alleen naar voren gebracht heeft, dat de door zekere bladen tegen den gestorvene gerichte teugellooze, persoon lijke aanvallen er toe hebben kunnen bijdra gen de psychologische voorwaarden te scheppen voor een daad, gelijk door David Frankfurter is gepleegd. De chef van het Zwitsersche politieke departement heeft van deze verklaring kennis genomen, maar er tegelijkertijd geen twijfel aan laten be staan dat de Zwitsersche overheid ieder causaal verband tusschen de houding van de Zwitsersche pers en den moord van een buitenlandschen fanaticus als onsteekhou dend van de hand moet wijzen. BIJ deze ge legenheid is vastgesteld, dat de voorgeno men strengere handhaving der persverorde ning van 1934 door den bondsraad in strijd met de beweringen van het blad „Volks recht" reeds vóór den aanslag op Gustloff onder oogen was gezien." VERBANNEN PRIESTER IN RUSLAND. In uitgeputten toestand is in Charbin aangekomen een katholiek priester, pater Metwedeff, die uit de hel van Sovjet-Rus land is gevlucht. Pater Metwedeff werd in 1933 door de Gepoe gearresteerd onder beschuldiging^ dat hjj aan de kinderen van zijn dorp gods dienstonderricht had gegeven. Hij werd van Dobrinka naar Siberië getransporteerd, waar zijn lijden voor goed een aanvang nam en waar zich in een groot concentra tiekamp 3000 geloovigen bevonden, die allen vanwege hun godsdienstige overtui ging waren gearresteerd. Al de gevangenen van het kamp te Bamlag, werden te werk gesteld bij den aanleg van de spoorlijn BaikalAmoer. De gevangenen waren aan onbeschrijfelijke ontberingen blootgesteld zij waren gehuisvest in oude spoorwegwa gons, die niet verwarmd waren en het voedselrantsoen dat hun werd verstrekt, was juist voldoende om niet van ontbering te sterven. Toch zijn honderden gevangenen tijdens het werk, dat bovenmenschelijke krachtsinspanning vorderde van koude en uitputting gestorven. In het kamp bevond zich ook de aartsbisschop Mathieu de Vo- ronege, alsmede vierentwintig bisschoppen en een groot aantal priesters. Pater Met wedeff is er in geslaagd om te vluchten en na ontzaggelijke ontberingen te hebben ge leden, waarvan men zich geen voorstelling kan vormen, heeft hij eindelijk behouden de grens van Mantsjoekwo weten te bereiken. Een succes aan Abessinische zijde. Jtalië's strijd tegen de sancties. - Het 121e legerbericht Het bombardement van Dessie. Een succes aan Abessinische zijde. Officieel wordt uit Harrar gemeld, dat de Abessiniërs er in zijn geslaagd de Italia/- nen na een hevig gevecht uit Koerati, 80 kilometer van Sasabané, te verdrijven. Aan beide zijden zijn zware verliezen ge leden. Het bericht uit Harrar, dat de Abessi niërs erin geslaagd zijn Koerati, 80 K.M. ten zuidwesten van Sasabané, op de Italia nen te heroveren, is in verschillend opzicht van belang. In de eerste plaats bevestigt het, dat de Abessinische tactiek om de communicatie af te snijden de juiste is. De Abessiniërs hebben Koerati omsingeld en na een hevig gevecht, waarbij vele dooden vie len, stormenderhand genomen. Ten tweede verliezen de Italianen een be langrijke positie, daar Koerati op een pla teau gelegen is, dat zich in noordelijke richting uitstrekt naar Harrar, terwijl van daar uit tevens controle mogelijk is in zui delijke richting, op de vlakte van Ogaden. Ten derde is Koerati een belangrijk punt voor de waterverschaffing. Het is de cen trale waterplaats voor de karavanen die uit Guerlogoebi en Wrandab komen en die zich naar Engelsch Somaliland begeven. Het is interessant te overwegen welke gevolgen een eventueele voortzetting van het Abessinische offensief in deze streek zou kunnen hebben. De Ethiopiërs zouden het leger van generaal Graziani in de rech terflank kunnen aanvallen en zoo den druk op de provincie Sidamo belemmeren. Te Addis Abeba verheugt men zich zeer over dit nieuwe succes van de Abessiniërs en men wacht er met spanning op bijzon derheden. Italië's strijd tegen de sancties. De groote nationale vergadering van Corporaties, die 29 Februari bijeen zal ko men, wordt als zeer belangrijk beschouwd met het oog op de functionneering van den coöperatieven fascistischen staat, aldus seint het agentschap Stefani. De vergade ring zal zich bezig houden met het bestu- deeien van het werk, dat verricht is door de raden der 22 corporaties in de 15 maan den van haar bestaan. By haar werkzaam heden, gewijd aan verschillende problemen, zooals den ruilhandel, de kostprijzen, de transporten, de douanerechten, den verkoop etc. moesten de raden zich met deze pro blemen bezig houden, niet alleen met be trekking tot hun intrinsieke waarde van directe betrekkingen, maar ook in verband met de noodzakelijke opvoering van de ont wikkeling der productie in de nationale huishouding, teneinde te strijden tegen de economische belegering, die Italië tot iede ren prijs definitief wil verbreken. Daarom zal dan ook, zoo besluit Stefani, de 29ste Februari een datum vormen in de geschie denis van den strijd tegen de sancties. In het plan van actie), dat zich ten doei itelt een grootere ontwikkeling van de na tionale productie tot stand te brengen, zijn ook proeven opgenomen met den aanplant van katoen in de zuidelijke streken van Italië, die daarbij gebleken zijn zeer ge schikt te zijn voor het verbouwen van dit gewas. Door verbeteringen in het systeem van aanplant heeft men den laatsten tijd zeer goede resultaten verkregen, te weten een gemiddelden oogst van 22 quintalen ka toen per H.A., met een rendement van acht quintalen vlokken, die zelfs nog een betere vezel hadden dan de Amerikaansche katoen en die ook, wat vezel betreft, de Egyptische katoen overtroffen. De corporatie voor den landbouw organiseert nu een uitgebreiden katoenaanplant in alle beschikbare streken.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 2