500 300 100 25 WOENSDAG 12 FEBRUARI EERSTE BLAD No.36! 74e Jaargang UitgavaFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd og Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EÜWS §el»eHrle««ssew iinn clew Jaag 11936; ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frank: ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NF.DERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Ajspret in vollen gang. Op „De Komwordt druk gereden. Het zag er gisteren voor de liefhebbers van jjssport niet veelbelovend uit. In den loop van dén namiddag pakten zich don- ker-dreigende wolken tezamen en tegen den avond zag de lucht grauw en leek het er op, dat de vorstperiod alweer ten einde was. Maar al zijn de weerberichten dan niet van dien aard, dat er een stijging in de 'beursnoteering vaa tjs-aandeelen zou plaats vinden, .wanneer zooiets zou be staan, toch is, iet weer een stuk opge klaard en behoeven de schaatsenthousias- ten zich nog niet aan de wanhoop ten prooi tegeven. Wy hebben hedenmorgen een bezoek ge bracht aan enkele van de meest bekende gelegenheden. <^n. van de ijssport te genie ten de IJsclub, de Plas van Zwanenburg en De Kom. De IJsclub lag zoo verlaten als ietmaar verlaten kan liggen toen wij er tegen half twaalf ver schenen, hoewel men ons van de meest be voegde zijde, had medegedeeld, dat de club den geheelen dag geopend is. Gisteravond is er veël bezoek geweest, zóóveel zelfs, dat enkelen nóg een gratis voetbad hebben toegekregen. Men was hedenmorgen hard bezig de baan weder: piekfijn in orde te maken door hetopspuiten van zoet water. En vooral vanavond verwacht men wéder vele liefhebbers op de verlichte baan. Dè PUis van Zwanenburg. Hier was het van hetzelfde laken een pak. Of, laten wij strikt eerlijk blijven, er reden drie mens ;hen, voorts stond er een kraampje met lekkernijen en kwamen, juist op het oogenblik dat wij' weer vertrokken, drie pindamannetjes op het slachtveld, die zich in afwachting van het drukke bezoek, waarop zij hedenmiddag van de zijde der schooljeugd hoopten, behaaglijk in het war me zonnetje neervlijden. Wy hadden eigen lijk veel zin om iat verleidelijke voorbeeld te volgen en eveneens een zonnebad te ne men, maar wij moesten verder naar De Kom, die plotseling een groote concurrent van de andere ijs-paradijzen is geworden. Heden morgen is het ijs door de politie gekeurd en...... goedgekiurd. De tijding hiervan schijnt zich als een loopenc vuurtje te heb ben verspreid en van alle kanten trekken de schaatsliefhebbers naar De Kom. Links van het eilandje liggen groote plassen wa ter maar aan den rechterkant (aan de zijde dus van de Verlengde Glacisstraat) heeft men een prachtige ruime' baan aan gelegd, waarvan drux gebruik wordt ge maakt. Het ijs is goed, de baan ligt in de diepte heerlijk beschu<; tegen den wind en wanneer dan nog een warm zonnetje op het geheel stooft zoo^-ls vanmorgen het geval was, is het er nog wel uit te houden. Men heeft het zaakje goed georganiseerd; er was hedenmorgen zelfs verkeerspolitie En daar een ageit tc voet of op de fiets op het ijs groote kans loopt een minder waardig figuur te slaan, heeft men zich kordaat aan de bijzondere omstandigheden aangepast eneveneens de schaatsen ondergebonden. En zoo zwierden hedenmor- den lustig twee po. tie-ambtenaren tusschen de overige liefhebbers en ongetwijfeld heb ben zij niet minder genoten hetgeen hun van harte is gegund. En overigens is het op het .ijs hetzelfde liedje van altijd: iedereen kijkt vroolijk en opgewekt, de gezonde beweging doet het bloed sneller stroomen en geeft blozende wangen er wordt gelachen, geflirt en ge schertst. Kortom, men geniet met volle teugen van dit in onze stad zoo zeldzame vermaak. En ook de vele toeschouwers heb ben er schik in. Toen wij tegen half twee nog eenc een kijkje gingen nemen, bleek de drukte beduidend te zijn toegenomen. De Kom. ontruimd. Hedenmiddag te circa drie uur, was de pret op de Kom voorlooplg uit. De sterke zon en het zeer talrijke publiek hebben te veel van het ijs gevergd en hier en daar zakte iemand er door. Om erger te voor komen heeft de politie daarom met behulp van touwen het ijs schoongeveegd. En met ®Ptjtige gezichten bleven honderden: aan den kant turen naar de ontruimde baan, waar zij zoo fijn hadden genoten. Naar wij vernemen wordtook te Mid delburg op enkele vesten gereden het ijs is echter niet fraai en Dk nog niet door de politie goedgekeurd, zoodat de liefhebbers hier wel eenig risico loopen. Een publieke telefooncel. Door de P.T.T. is op den Singel bij de Paul Krugerstraat een publieke telefooncel geplaatst, welke dezér dagen voor het pu bliek zal worden opengesteld. Een dergelijke inrichting, welke eveneens op den boulevard Bankert is geplaatst, zal in deze volkrijke buurt wel in een gevoelde behoefte voorzien, daar in dit stadsgedeelte nog betrekkelijk weinig telefoonaansluitin gen worden gevonden. Luchtbescherming. Naar wij vernemen heeft de organisatie der luchtbeschermingsdienst in onze ge meente een wijziging ondergaan in dier voege, dat, de hulpdienst „Gasbescherming en ontsmetting", waarvoor als hoofd was aangewezen de heer G. J. M. de Greef, thans is ondergebracht bij den hulpdienst onder leiding van den heer C. Ouwehand. Vioolconcert Andries Roodenburg. Maandagavond a.s. zal de violist Andries Roodenburg met pianobegeleiding van Fe lix de Nobel, een concert geven voor A.G-O. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van hedenavond. MIDDELBURG Behartiging van tuinbóuwbelangen. Te Middelburg is voor Middelburg en om geving een vereeniging tot behartiging van de tuinbóuwbelangen onder den naam ,,'t Centrum" 'opgericht. Bestuursleden zijn de heeren A. Biiis en P. Klein, Middelburg, M. H. Braat en A. de Jager, Nieuw- en St.. Joöslahd en K-Jaïisen,. St. Laurens. RITTHEM Jaarvergadering Ver. van Chr. Lager Onderwijs. De vereeniging van Chr. Lager Onder- vrijs hield Maandagavond haar jaarverga dering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het 15-jarig bestaan der vereeniging en wees op het groote voorrecht, dat al de schoolkinderen van Ritthem christelijk on derwijs ontvangen. Het jaarverslag van den secretaris luid de gunstig. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo. Tot leden van de commissie tot het na zien der rekening en verantwoording over 1936 werden benoemd de heeren P. Ovaa en F. Huson. Het hoofd der school hield een lezing over „Groen ven Prinsterer en de school strijd". Eerst gaf hij een levensbeschrijving van dezen grooten Nederlander (geb. 21 Aug. 1801overl. 19 Mei 1876,) die door zijn ge schriften nog tot ons spreekt. Vervolgens schetste hij, hoe Groen heeft gestreden om den Bijbel op de overheidsschool te doen blijven. Toén' dit door de schoolwet van 1857, ingediend door zijn. vroegeren vriend J. J. L. van den Brugghen, mislukte, werd door Groen en zyn vrienden geijverd voor het stichten van Christelijke scholen, het geen destijds onder moeilijke omstandighe den geschiedde. Als een waar Christen heeft hy echter nooit de overheidsschool kunnen loslaten. Op deze lezing volgde een geanimeerde bespreking. ZOUTELANDE Aanbesteding Gemeentehuis. By de Maandag gehouden aanbesteding van het gemeentehuis werd als volgt inge schreven M. Adriaanse ƒ4734.50, J. Din- gemanse 3820.50, J. Gabriëlse 3784:50 en A. Janse 3472.50. Raming 4100. Het werk is aan A. Janse gegund. KOUDEKERKE Een huldiging. Zooals reeds eerder in dit blad "rerd ver meld ligt het in de bedoeling omdr. J. J. van der Harst, die met ingang, van 1 Janu ari 1936 zyn practijk als geneeskundige heeft neergelegd, op eenvoudige, maar pas sende wijze te huldigen. Het huldigihgs-comité is voornemens~een aandenken aan te bieden op terdag 22 Februari a.s. ,des namiddags drie uur in de raadszaal. Nadat dr. van der Harst daar zal zijn aangekomen, zal voorzoover de beschikbare ruimte dit toelaat ieder de gelegenheid worden geboden deze plechtigheid bij te wo nen, die met muziek zal worden opgeluis terd. Het muziekgezelschap „Voorwaarts" heeft zich namelyk bereid verklaard zijn medewerking te verleenen. Een en ander zal, vooral by gunstig weer, ongetwijfeld vele menschen op de been brengen. - GROEDE Loop derr bevolking Gevestigd: J. G. Vermeulen Sijnesael en gezin, van Sluis, op Boerenhol O 51 D. Jacobs, en' gezin, van Jutphags, op Rijksweg O 114 J. van, de Walle en ge zin, van Newark (N.-Am.), op Slijkstraat A 282 A. Colyn, van Rotterdam, op Mo lenstraat A AOi Vert'rok-ken C. Aarnoütse, van Walenstraafc A 139 naar Vlagtwedde H. Marseije, van Krahbendijk O 2Q5 naar Schoondijke'; Wed. C. M. CijssouwRis- seeuw, van Voorstraat A 168 'naar Maas sluis E. j. du Bois, van Voorstraat A 179 naar Brëskens P. C. Provoost, van St. Bavodijk W 109 naar Vlissingen P. J. Lauret vap Ringstraat A 143 naar Bergen- op-Zoom. AARDENBURG Brand in Doopsgezinde Pastorie. Archief der Vlissingsche gemeente, gered. Zondagavond ging eeri der huisgenooten van.ds.A.. Mulder-de kachel op de-studeer kamer nog ééns opstoken en begaf zich daarna weder naar de beneden huiskamer, den hond op de studeerkamer achterlaten de. Eenigen tijd daarna, ongeveer 9 uur,, begon de hond te blaffen. Men. begaf zich naar boven en bemerkte, dat de kamer vol rookstond en het behaiig aan hèt' branden was. Het vuur uit de kachel moet zich op een of andere wijze aan het onmiddellijk daaraan grenzende behang hebben medege deeld. Aanvankelijk liet zichde brand vrij ernstig aanzien, maar dank zij het kracht dadig optreden van den overbuurman W. Kievit, die het vuur met een minimax be streed, spoedig- daarop gesteund door de motorspuit, wérd een groot onheil voorko men. Het geheelê behang brandde af, maar de boeken in de boekenkast vink naast den schoorsteen, waarbij o.a. de perkamenten bundels van het archief der Doopsgezinde Gemeente Vlissingen, evenals de eigen boe kenkast, bleef Wonder boven wonder ge spaard. Ds. Mulder en zijn eebtgenoote be vonden zich aan- de overzijde van de Schel de en werden telefonisch gewaarschuwd. De schade wordt door verzekering ge dekt. („Bresk. Crt.") SLUIS Een lyk in het ijs vastgevroren. Gistermiddag vond een werkman het lyk van een persoon vastgevroren in bet rjs van het kanaal van Sluis naar Brugge, nabij dé aanlegplaats van de boot. Bij hèt onderzoek diat de politie instelde, bleek het ontzielde lichaam te zijn van een man uit het Prot tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord", zekeren G. uit Schoondijke, die den laatsten tyd niet meer wel by het hoofd was. Reeds eenige- malen had de 85-jarige man het plan opgevat uit het ge sticht te ontvluchten, doch steedis had men hem kunnen weerhouden. Toen hij gister morgen spoorloos uit het gesticht was ver dwenen, vermoedde men-terstond een onge luk, doch het onderzoek doorde mare chaussee leverde geen resultaat op. Bij toe val werd het lijk door den bovengenoemden werkman gevon len. GOES Bezoek van minister Deckers. Naar „de Zeeuw" verneemt, arriveert de minister van landbouw en visschery, dr. Deckers, hedenavond tien uur, vergezeld van zijn secretaris, ir. Peters, te Goes, waar hy Donderdag de centrale hengstenkeuring hoopt bij te wonen. Het is de bedoeling van Z.Exc. Donderdagmiddag weer te vertrek ken. Minister Deckers zal logeren ten huize van mr. Goedbloed. De Maro fruit film. Buitengewoon groot was gisteravond de belangstelling uit Goes, maar vooral uit de omgeving voor de Maro fruit film, die door de vereeniging van tuinbouwvakonderwij- zers en dé afdeeling Zeeland der Ned. Porno- logische vereeniging in het Schuttershof werd vertoond. Onder de aanwezigen bevon den zich tal van landbouwvakonderwijzers met cursisten, vereenigingen -van oud-cur sisten, enz. Met groote aandacht werd deze filmver- tooning dpor de honderden aanwezigen ge volgd. Een drukwerk-tentoonstelling. Gisteravond was door de afdeeling Goes van den Ned. Chr. Grafischen Bond een drukwerktentoonstelling georganiseerd, die een groote belangstelling ten deel viel. Een der zalen van „De Prins van Oranje" was daartoe in een ware „show" herschapen. De voorzitter van de afdeeling, de heer C. K. Maartense, heette de aanwezigen welkom, wees op het groote nut, dat een dergelijke tentoonstelling heeft voor de drulrwerkge- bruikers in het algemeen, doch ook en voor al voor de grafische werkers, voor welke laatste deze zeer in 't bijzonder leerzaam was. Hierna verkreeg de heer A. S. Eoone, van Amsterdam, secretaris van den N.C.G. B., het woord, die op een zeer duidelijke wijze het tentoongestelde toelichtte en te vens een causerie hield oyer de hoog- en diepdruk-procéóé's. Spreker gaf vervolgens een overzicht over 4e vormgeving in de ty pografie, de Wijdeveldsche richting, de ele mentaire typografie en de meer vrije vorm geving. van den laatsten tijd. Ook'de ver schillende druktechnieken, zooals de hoog-, diep- en,vlakdruk besprak de heer Boone, om vervolgens de aanwezige typo's aan te sporen het tentoongestelde goed te bezien en er leering'uit te trekken. Hierop verklaarde de afdeelings-voorzit- ter de tentoonstelling voor geopend, waar na de vele aanwezigen een rondgang door de zaal maakten. Het was dan ook werke lijk een expositie, welke er wezen mocht. Naast de vele geteekende ontwerpen, zagen wij verschillende gedrukte, modellen,, diver se prijsvragen van hoofden voor periodie ken, jaarverslagen enz., gemaakt door leden van den N.C.G.B., kleurenwerk (twee en meer kleuren) in verschillende soorten, als ook een zeer interessante collectie bind werk (o.a. het ontstaan van den Fran- schen band). Alles was keurig op carton geplakt uitgestald. Het was 'n zeer bijzon der mooie en leerrijke avond, waarop de N.C.G.B. met groot genoegen mag terug zien. Luchtbescherming. Gistermiddag had te Goes een vergade ring plaats van alle burgemeesters en se cretarissen op Zuid-Beveland. Op deze ver gadering is door een drietal zee-officieren uit Vlissingen uiteengezet op welke wijze de bevolking het best vertrouwd te maken is met het idee van de luchtbescherming en wat er verder te doen is om een zoo doel treffend mogelijken dienst te bekomen. Het ligt voorts in de bedoeling volgende maand een groote vergadering in Goes uit te schrijven, waar mr. Van Riessen als spre ker zal optreden. In April wordt dan voor Zeeland en Bra bant samen een oefening gehouden. Rijkspostspaarbank Opgave over de maand Januari 1936. Vlissingen ingelegd 49.435.38 terugbetaald - 48.916.35 meer ingelégd 519.03 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 37. Middelburg: ingelegd 125.740.35 terugbetaald - 115.330.95 meer ingelegd 10.409.40 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 115. Oost-Souburg: ingelegd 12.675.53 terugbetaald - 7.784.80 meer ingelegd 4.890.73 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 15. Koudekerke: ingelegd 2392.36 terugbetaald - 4324.8/ minder ingelegd 1932.31 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 5. Breskensï ingelegd 143.209.51 terugbetaald - 70.688.89 meer ingelegd 72.520.62 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 63, G r o e a e B ingelegd J 13.003.00 terugbetaald 5.121.91 I Sneer ingelegd 'f 7.881.09 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 15j Scfcöenatfkeï ingelegd J 13.865.74 terugbetaald 4.657.14 meer ingelegd 9.208.60 Het aantal nieuw uitgegeveu boekjes be droeg 5. De yspret in vollen gang. (Stadsnieuwst De stand der werkloosheid. (Binnenland), Relsbelasting in het a.s. seizoen nog niet van kracht? (Binnenland). Overwinning der Abessiniërs. (Oorlog Abessinië), Rome ontkent opzettelijke poging tot bombardement van Nederlandsche am bulance. .(Oorlog Abessinië), Rouwdienst voor den vermoorden N.S. D.A.P.-leider Gustloff. (Laatste berichten), Scheepsdrama nabij Kopenhagen. (Gemengd). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Oostburg ingelegd 23.758.52 terugbetaald - 14.923.32, meer ingelegd 8.835.32 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 18. IJ z e n d ij k e ingelegd 21.579.75 terugbetaald - 9.253.24' meer ingelegd 12.326.51 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 18. Nieuwe fabrieken in Zeeuwsch-VIaanderen. Het aantal industrieën, dat in verband met contingenteeringsmaatregelen e.a. zich in Zeeuwsch-VIaanderen vestigt, neemt nog regelmatig toe. Ook in de klompen-industrie is een aan zienlijke uitbreiding merkbaar. Onder de gemeente St. Janssteen (bij Hulst) zijn thans wederom terreinen aangekocht voor den bouw van twee klompenmakerijen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, betreft het hier in beide gevallen de vestiging van Neder landsche ondernemingen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Kornhorn, ds. M. W. Nieuwen- huijze te Franeker. Stijgende zorgen. Het Zendingsburcau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Wat gevreesd werd is werkelijkheid ge worden. De inkortten der Samenwerkende Zendings-Corporaties gedurende de maand Januari bedroegen slechts 23.000. Als men bedenkt, dat het jaar 1935 sloot met een geraamd tekort van 73.000 en dat voor de maand Januari ruim 50.000 te weinig werd ontvangen, dan begrijpt men hoe de xinancieele zorgen weer stijgen. Het wordt weer de vraag, hoe het voor Indië benoodigde geld op tijd kan worden uitge zonden. Gebrek aan voorgangers by de Geref. Gemeenten in Zeeland. Nu na het vertrek van ds. J. D. Barth van Borsselen naar Dordrecht, ds. M. Hof man van Krabbendijke het beroep aannam naar Moercapelle, houden de Geref. Ge meenten in Zeeland nog maar één predikant over, n.l. ds, A. Verhagen te Middelburg. Deze kerkengroep, die met name in Zeeland het sterkst is, beeft in de classes Goes en Tholen heelemaal geen predikant meer. De classis Middelburg heeft er één. Van de 35 gemeenten w.o. er zijn als Ierseke met meer dan duizend leden zijn er na het vertrek van ds. Hofman niet minder dari 34 vacant, De toekomst der academisch gegradueerden. Maandag is het Rapport van de Commis sie ter bestudeering van de toenemende be volking van Universiteiten en Iloogescho- len en de werkgelegenheid voor academiscn gegradueerden aan den minister van onder wijs, kunsten en wetenschapper aangebo den. De commissie werd vertegenwoordigd door den heer mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, voorzitter, dr. Philip J, Idenburg, chef van de afdeeling Onderwijs- statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, vice-voorzitter en mr, P. d§

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1