VfissinysGhe Courant TWEEDE BLAD CrisÊs-Pubücatiën BINNENLAND doorkomt verkoudheid- en keelpijn FEUILLETON Y5TERIES van de van Dinsdag 11 Februari 1936. No. 35. VERBOUW AARDAPPELEN. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat alle aanvragen Vcor den verbouw van aardappelen, andere dan die, welke vallen onder de tuinbouw- en/of fabrieksaardappelregeling, ten volle zullen worden toegewezen, voor zoover deze aanvragen (wijzigingen inbegrepen) vóór 10 Februari bij de L.C.O. voornoemd zijn binnengekomen en voor zoover aanvragers niets meer verschuldigd zijn terzake van teeltheffing aardappelen 1935. Afzonderlijk zullen de aanvragers geen bericht van toewijzing meer ontvangen. De teeltvergurningen zullen zoo spoedig mogelijk wórden uitgereikt. Voor oppervlakten tot en met 10 Are worden geen teeltvergunningen verstrekt. DE LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZEELAND. Ontvangst door H. M. de Koningin. De grootmeesteres en de grootmeester van H. M. de Koningin alsmede de chef van het militaire huis van H.M. de Konin gin maken bekend, dat H.M. het voorne men heeft op een nader bekend te maken datum in begin Maart van dit jaar, dames en heeren (zoowel civiele als militaire) uit alle provinciën, uitgenomen de provincie Noord-Holland, die aan Hoogst Dezelve wenschen té worden voorgesteld, des na middags te ontvangen. In verband met het bovenstaande wordt men verzocht het verzoek om voorgesteld te worden vóór 20 Februari a.s. schrifte lijk te richten a. De dames tot de grootmeesteres gra vin van Lyhden van Sandenburg-baronesse van Nagell van Ampsen, Amaiiastraat 2, Den Haag. b. De civiele heeren tot den dienstdoen- den grootmeester, baron B'entinck, Prins Mauritslaan 8, Den Haag. c. De militaire heeren tot den adjudant van dienst van H.M. de Koningin, Paleis Noordeinde,- Den Haag. 93 j>.-v -sfr De Kóningin weer. naar Schotland. De „Observer" deelt mede, dat de Ko ningin en Prinses Juliana waarschijnlijk in Augustus weer naar St. Fillans in Perth shire zullen gaan. De Koningin heeft na melijk bevonden, dat haar jongste bezoek haar gezondheid goed heeft gedaan. Er is gezorgd, dat de last van sightseeërs en fotografen, welken de Koningin en de Prinses vorige maal de eerste dagen heb ben gehad, uitblijft en ze een rustig ver blijf in de Schótsche Hooglanden zullen hebben. De verklaring over Blue Band. Op de schriftelijke vragen van den heer Van Vessem, betreffende een door het rijksinstituut voor de volksgezondheid af gegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band margarine. 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den directeur van het rijksinstituut voorn, de volksgezondheid in reclamevorm afgegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band margarine, welke op 30 Januari 11. in verschillende dagbladen als advertentie op de eerste bladzijde is geplaatst en door welke verklaring de indruk wordt gewekt, dat het gebruik van Blue Band margarine voor de volksgezondheid beter zou zijn dan het gebruik van de beste Hollandsche win- terboter 2. Is de minister bereid te onderzoeken, door weike invloeden de bedoelde ambte naar er toe is gekomen op deze wijze met terzijdestelling van het belang der volks gezondheid zijn ambtelijke positie aan te wenden ten behoeve van reclame voor een internationaal rr.argarinebedrijf en ter bena deeling van het nationale zuivelbedrijf en van de nationale veehouderij 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor herhaling van een der gelijke handelwijze voorkomen kan wor den? Heeft de minister van sociale zaken ge antwoord 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. 2. De ondergeteekende is niet voorne mens het gevraagde onderzoek in te stel len. De insinueerende tendenz, die aan deze vraag ten grondslag ligt, heeft de onder geteekende zeer onaangenaam getroffen. 3. Verklaringen, als in verschillende dag bladen opgenomen, zullen voortaan niet meer ter publicatie afgegeven worden. Luchtbescherming. De „Nederlander" voert met „Kerk en Vrede" en speciaal met professor Heering een polemiek over de kwestie der luchtbe scherming. Onder meer komt daarbij de vraag ter sprake, oif lucht bescherming eenigszins afdoende kan worden toegepast en of het streven om haar te organise eren de burgerij niet met de valsche hoop vleit, dat zij werkelijk „beschermd1' zou kunnen worden. De „Nederlander" schrijft daarover o.a. Onze stelling, dat indien de verdediger over voldoende moderne afweermiddelen beschikt, de uitwerking van een luchtbom bardement niet zóó yerschrikkeljjk zal zijn, dat een goed georganiseerde luchtbescher ming geen effect kan sorteeren,-wordt,docr professor Heering beantwoord met de op merking „maak dat de poes wijs". Want de luchtmanoeuvres boven Rome, Parijs en Londen hebben vólgens schrijver anders uit gewezen. Nu is het moeilijk cm met manoeuvres Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpas ta den mond dagelijks grondig desinfecteert. iets te willen bewijzen. Men kan er leering uit trekken, men kan er zich door oefe nen, maar er iets mede bewijzen, is hoogst moeilijk. Zoo zegt o.a. „Coast Artillery Journal" (in de Vereenigde Staten behoort de luchtverdediging onder de kust-artille- rie) „Oefeningen in de luchtverdediging geven zeer spoedig aan den opperviakiugeu en onvakkundigen toeschouwer een geheel verkeerden indruk. Beslissingen van de scheidsrechters kunnen pas tct uitvoering komen na het eindigen van een bepaalde oefeningsphasé. Vliegtuigformaties, die fei telijk reëcis op giooten afstand van haar doel vernietigend zouden zijn, vliegen vroo- lijk verder en zijn er onkundig van, dat zij uitgeschakeld waren tot ze weer op het vliegveld zijn teruggekeerd". Het blad citeert vervolgens de uitlatingen van deskundigen, die gedurende en na den wereldoorlog een belangrijke functie bij de luchtverdediging van hun land hebben be kleed. - De Engelsche generaal Ashmore, die van 19171928 commandant van de luchtver dediging van Londen is geweest, geeft in zijn bóek „Air Defence" zijn ervaringen weer. Uit dit boek blijkt, dat van het oogenblik af, waarop de luchtverdediging van Londen stelselmatig werd georgani seerd, de Duitsche luchtaanvallen steeds minder uitwerking hadden en tenslotte achterwege bleven, omdat de zware verlie zen, die de aanvallende luchtstrijdkrachten leden, in geen enkele verhouding meer stonden tot de bereikte resultaten. Het tegenwoordige Britsche stelsel van luchtvereeuiging is sce.sennaUg opgeoouwci volgens de richtlijnen en op de grondslagen van het systeem, dat in den wereldoorlog werd ontwikkeld. Daar de ontwikkeling van de luchtdoel-artillerie in verhouding veel grooter is geweest dan die van het vliegtuig, kan men er zeker van zijn, dat de doelmatigheid van de luchtverdediging nog veel grooter is dan in 1918. Generaal Ashmore toont aan, dat een doeltreffende luchtverdediging van groote bevolkings centra zeer goed mogelijk is. Hij toont bo vendien aan, dat de doctrine, volgens welke de beste luchtverdediging is gelegen in het bombardement van de vijandelijke centra, niet opgaat. De Fransche generaal Niessel, gewezen inspecteur der Fransche luchtstrijdkrach ten, geeft in zijn boek „Préparons la défense anti-aérienne" -zeer belangwek kende beschouwingen. Hij zegt, dat het een onmogelijkheid is, om volkomen en absolute bescherming tegen luchtaanvallen te ver schaffen. Dat^kan men trouwens-tegpn geen -enkel aanvalsmiddel. Maar hrj zegt in zijn slotbeschouwing „Laat ons geen struis vogelpolitiek' voeren laten wij het gevaar in het gezicht zien. Maar tegelijkertijd moe ten wij dat gevaar niet zoodanig overdrij ven, dat men gaat gelooven, dat luchtaan vallen zoo groote verliezen en vernielingen zullen veroorzaken, dat zij de weerstands kracht van volk en regeering kunnen bre ken. Er bestaat geen enkel strijdmiddel, waartegen men zich niet kan verdedigen. Ned. ambulance ongedeerd. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, van dr. Winckel een telegram te hebben ontvangen, waarbij werd medegedeeld, dat bij het bombarde ment van Dessie op 9 dezer de leden van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance on gedeerd en al het materiaal onbeschadigd is gebleven. A.N.P. meldt nog uit Addis Abeba, dat de Abessijnsche regeering mededeelt dat twee bommen onze ambulance op een haar na hebben gemist. Zij kwamen neer op een afstand van slechts enkele meters van de ambulance. In haar officieele commu niqué spreekt de regeering van een „opzettelijke poging tot bombardeeren van de Nederlandsche Roode Kruis e e n h e i d." Burgerhout's werf. Reeds eenige dagen liepen er geruchten, dat Burgerhout's Scheepswerf en Machine fabriek aan den Kreekweg te Rotterdam weer in bedrijf zou komen in verband met eenige belangrijke opdrachten. Deze berichten zijn, naaf de „Maash." verneemt, in dezen vorm niet juist. Wel bestaat er groote kans, dat de werf weer in bedrijf zal komen, echter niet als een eigen onderneming, doch als werkplaats van een nieuw te vormen maatschappij, waarin de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, Wilton-Feijenoord en Van der Giessen aandeelhouders zouden zijn, terwijl ook Burgerhout als schadeloosstelling aan- deelen zou krijgen. Genoemde werven hebben alle groote or ders loopen, waardicor het hun niet moge lijk zou zijn het zgn. kleine werk voor Rot terdam te behouden. Om dit laatste toch mogelijk te maken', willen zij Burgerhout's Scheepswerf voor gezamenlijke rekening weer in bedrijf stel len. Slipgevaarlijke wegen. Een verzoek van de E.N.A.C. aan Gedeputeerde Staten. Het vorige jaar werd door den Rijkswa terstaat een opgave vervaardigd van gladde rijbaan-oppervlakken op Rijkswegen in Ne derland, in welke opgave zijn opgenomen een 24-tal wegvakken, op een deel waarvan het slipgevaar reeds is of binnenkort zal worden opgenomen. Aangezien borden, welke slipgevaar aan duiden al reeds op plaatsen op Rijkswegen zgn geplaatst, b.v. voor slipgevaarlijke rails in. den Rijksweg 's-Gravenhage-Haarlem en het ten zeerste aanbevelenswaard voofko'mt deze voorzieningen ook op andere dan Rijks wegen in voorkomende gevallen te treffen, heeft de K.N.A.C. aan Gedeputeerde Staten van alle provincies verzocht zooveel moge lijk te bevorderen, dat bij eventueel door gladheid van het dek gevaarlijke gedeelten van wegen van het provinciale wegenplan en 2500 mogelijk ook op andere wegen in de provincie soortgelijke waarschuwingen wor den geplaatst DE DOKTER AAN 'T WOORD. Medisch allerlei. Pijn in de voetzolen* Bij pjjn in de voetzolen denkt de leek meestal het eerst aan platvoeten. Doch er zijn ook nog andere oorzaken, dieprecies dezelfde bezwaren kunnen doen ontstaan. Bij jicht bijvoorbeeld zijn de pijnen niet minder gevoelig. Dikwijls ook zal de dokter een nierontsteking als oorzaak vinden. Dergelijke ontstekingstoestanden kan men bijvoorbeeld uit griep overhouden. De druk die er bij het staan en loopen op de voet zolen wordt uitgeoefend, kan dan de pijn doen vermeerderen hetzelfde kan het ge val zijn onder invloed van de koude. Gelukt het door middel van een deskundig geko zen steunzool de pijn op te heffen, dan zal men hieruit als regel de conclusie moeten trekken, dat men slechts met een aderont steking te doen neeft. Naast een medische behandeling zal het er vooral op aan komen de voeten verder zooveel mogelijk te spa ren. Het snelste zal men verbetering be speuren, als men zich er aan gewent, de voeten 's avonds na volbrachte dagtaak hoog te leggen verder moet men in het al gemeen niet met gekruiste beenen zitten. In elk geval zal men bij dergelijke bezwa ren'goed doen bijtijds medische hulp in te roepen, want als men het verwaarloost, is de genezing later doorgaans moeilijker. Eerste hulp b^j beenbreuk. Een beenbreuk is herkenbaar aan de hevige pijn, de onnatuurlijke houding van het gebroken lid en een sterke opzetting op de plaats van de breuk. Is het gebroken been door vleesch en huid heengedrongen, dan spreekt men van een open breuk. In dergelijke gevallen kan men slechts een antiseptisch verband aanleggen en een dokter halen. Nooit mag men probeeren het lid recht te buigen. Bij eenvoudige breuken, d.w.z. bij breu ken, waar het been niet door de huid is gedrongen, legt men onmiddellijk een spalkverband aan. Onder de spalk moet echter iets zachts liggen. Heeft men niets om te spalken bij de hand, dan bindt men bij beenbreuk het eene been aan het andere, bij armbreuk bindt men den arm aan het lichaam vast. Heeft het slachtoffer hevige pijn, dan kunnen koude omslagen verlich ting geven. Bij knieschijfbreuken, die dikwijls door een ongelukkigen val van de fiets ontstaan, moeten onmiddellijk koude omslagen wor den aangebracht. De knie mag niet meer bewogen worden. Bij schedelbreuk en breuk van de wervelkolom kan men niets uit richten, voor de dokter komt, of het moest zgn, dat men het slachtoffer te bed legt en hem kalm houdt. Schedelbreuk kenmerkt zich door bloeden uit mond, neus en ooren, bewusteloosheid en braken. In alle gevallen moet bij breuken, ook Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders lid der Centrale Recherche. RONDOM „VREDELUST" DOOR UDO VAN EWOUD 3) „Dezelfde MielVertel tne nu nog, wie die L. is en we zijn een heel eind vereer „De man, die in „Vredelust" vermoord werd, natuurlijk Daaraan behoeft m.ï niet meer te worden getwijfeld. De zaak is dunkt me zoo klaar als een klontje, 't Is jammer, dat die kellner in Den Haag het monogram in de jas van dien vreemdeling niet heeft kunnen ontcijferen ik verwed er wat onder, dat daarin eveneens een L. ver werkt was." „Waarschijnlijk wel, maar dat is nu helaas niet meer ce controleeren. De dader heeft alles, wat aanwijzingen zou kunnen geven omtrent de identiteit van'het slacht offer, zorgvuldig verwijderd óók het monogram. Het eenige, wat we kunnen doen, is ons met de Parijsche politie In ver binding stellen en inf ">rmeeren, of daar iemand, wiens naam met een L. begint, wordt vermist. Ik verwacht daarvan ech ter bitter weinig succes. Iemand, die naar het buitenland is vertrokken, wordt in zijn woonplaats nu eenmaal niet spoedig ver mist en bovendien is het de vraag, of de man familie of kennissen had, wien zijn verdwijning zal opvallen. Ja, op den duur misschien, maar zeker niet onmiddellijk. Ik geloof dan ook, dat we beter doen ons voor- loopig in de eerste plaats met den persoon van den dader bezig te houden. Natuurlijk gaat iemand van ons naar Parijs om te trachten wat meer te weten te komen over de antecedenten van het slachtoffer, maar den dader zullen we daar niet behoeven te zoeken." „Je spreekt voortdurend over Parijs" meende Wils te mogen opmerken. „Zei dis kellner van „Hollandais" niet, dat de man hem verteld had uit Sedan afkomstig te ztjn?" „Daaraan hecht ik niet veel waarde", antwoordde Sanders. „Met dat verhaal over zijn voorgenomen bezoek aan het Vredes paleis heeft hij den kellner wat op de mouw gespeld en het lijkt me dus aannemelijk, dat hij ook zijn ware woonplaats niet heeft willen noemen. Zijn bagage was in Parijs opgegeven en zijn reisbiljet was ook slechts geldig op het traject Parijs—Amsterdam. Het lijkt me niet waarschijnlijk, dat hij eerst van Sedan naar Parijs zou zijn gereisd om naar Den Haag en Amsterdam te ko men. Dat is een omweg, die hem slechts geld zou kosten en wanneer hij dien omweg had gemaakt om zijn spoor uit te wisschen en niet te laten blijken waar hij vandaan kwam, zou hij zich zeker niet tegenover den eersten den besten kellner hebben verspro ken. Bovendien hebben we dan nog het „Au Printemps" op zijn schoenen Ook een aan wijzing, dat deze in Parijs gekocht zijn Maar nu de dader „Wat weet je van den dader?" vroeg Wils hevig geïnteresseerd. „Niets positiefs,Miel te dien opzichte moet ik je helaas teleurstellen. Misschien weet jij nog meer van hem dan ik het is immers best mogelijk, dat je hem vanmid dag aan de leestafel bij Schiller gezien hebt „Als dat werkelijk het geval is, zou ik het mezelf nooit vergeven, dat ik hem zoo rustig in een taxi heb laten ontkomen antwoordde de reporter beschaamd. „Dat kan den beste gebeuren, kerel troost je. Schaduwen is wel een van de moeilijkste onderdeelen van het speurders vak. Overigens staat het natuurlijk nog geenszins vast, dat het werkelijk de moor denaar van den onbekende is geweest. Zoo als ik zooeven reeds zeiwe weten niets positiefs. Het feit, dat het slachtoffer on bekend is, maakt de zaak zooveel moeilij ker. We weten nu niet welke vijanden de man had en welke motieven er voor de daad konden bestaan. We kunnen slechts gissen, zjj het dan, dat we ons daarbij moeten la ten leiden door tastbare feiten. Uit hetgeen ons bekend -is geworden, kan het volgende worden gereconstrueerd De onbekende Parijzenaar zou Zaterdagavond een ont moeting hebben met een anderen onbeken de zeggen we X in Amsterdam. Waar schijnlijk heeft X den Franschman verzocht naar Nederland te komen. Hij was echter bevreesd, dat diens aankomst in de hoofd stad zou opvallen en stelde daarom voor, dat zjj elkaar om zeven uur bij het Vredes paleis in Den Haag zouden ontmoeten Daar zou hij met zijn roodën two-seater op hem wachten. Inderdaad hebben beiden elkaar ontmoet en daarop zijn zij naar villa „Vredelust" in Amsterdam gereden. De rest is bekend." „De misdaad was dus grondig voorbe reid", meende Wils. „De dader heeft geen enkel spoor willen achterlaten." „Zoo is hetbevestigde de inspecteur „Maar hij heeft daarbij twee dingen over het hoofd gezien, nl. dat de Parijzenaar iemand in Den Haag den weg zou vragen naar het Vredespaleis en daarnaast de mo gelijkheid, dat hij bagage als passagiers- goed bi) zich zou hebben, hetwelk dan zou doorgaan naar Amsterdam. Dit laatste «s hem pas later gebleken, toen hij het regu in een der zakken van den vermoorde vond. Hij heeft daarop naar het Centraal Station getelefoneerd en zich daarbij uitgegeven als de portier van het Amstel Hotel, zooals den rechercheur bij zijn onderzoek is geble ken. Waarschijnlijk heeft hij zich vooraf op de hoogte willen stellen, dat de koffer in derdaad was meegekomen, teneinde zich een vruchteloozen en gevaarlijken tocht naar het bagage-depót re besparen. Daar mee beging hg, zooals uit de vingerafdruk ken op de telefoonschijf is gebleken, zijn derde fout, zij het dan dat deze voor een deel een gevolg was van een der beide reeds maakte. Trekken we voor elke fout een halve punt af van het maximum- cijfer, waarmee men gewoonlijk zijn waar deering voor geleverd werk pleegt uit te drukken, dan komt onzen gezochten vriend thans een 8'/2 toe. Dat is nog te hoog voor zijn onmiddellijke arrestatie we zullen er nog een paar puntjes zien af te krijgen. Miel „Je vergeet de hakafdrukken op het bor des, het parkeeren van den rooden two- seater voor de woning van notaris Ubels en. bet over het hoofd zien van de schoenlus sen", zei Wils lachend. „Goed, dan trekken we er nog drie pun ten af. Een 7 dus ruim voldoende. Er zijn er met minder goede prestaties doorgerold, MielEn nu ga ik nog even naar het bureau „Om alsnog m'n bewering waar te ma ken, dat er door de centrale recherche dag en nacht wordt gewerkt?" „Daar behoef ik jou toch niet het bewijs van te leveren, wat? Je bent het nu trou wens zelf, die me een deel van m'n nacht rust ontneemt, want ik denk vanavond nog een onderzoek in te stellen naar de her komst van de taxi, waarmee die kennis van jou zich vanmiddag zoo haastelgk uit de wielen maakte. Het spijt me, dat ik on beleefd moet zgn, maar ik zou je daarom vriendelijk willen verzoeken de rest van j© inmiddels koud geworden grog met den meesten spoed te verzwelgen. Je rijdt ze ker zoover mee Wils reed mee met den snellen, sportle ven wagen van den inspecteur. Hij verge zelde deze zelfs verder dan aanvankelijk in zgn bedoeling had gelegen, want onderweg zwichtte hij voor Sanders' voorstel om mee te gaan naar het hoofdbureau, waar hg het resultaat van het onderzoek naar den zoo olotseling verdwenen Schiller-bezoeker zou kunnen afwachten. „Als het ons meeloopt, zijn we in een paar minuten klaar", had Sanders gezegd en dat bleek tenslotte werkelijk het geval

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 7