500 300 25 DINSDAG 11 FEBRUARI EERSTE BLAD No.35 74e Jaargang; -1936- lillin: Firn F. HH DE VELDE Ir., Vital SI-DO. Illissinp. Ml. ID Piilntaiii LD2DT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENÏEUWS De Bisschopswijding van Mgr Huibers. omn tien Jng VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENT SPRlfS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Franki ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEFKIjS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn (JRAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREF.NIGING „DF. NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ÖIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kenris, dat door den Commissaris der Koningin in Zeeland bij beschikking van 7 Februari 1936 A No. 39, 3e Afd. M. Z., van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst, de inge schrevenen voor den dienstplicht dezer ge meente, lichting 1937 A. van Eek, O. A. van der Meijden, S. Prins, M. de Ridder, J. van Rosevelt, M. A. de Ruijter, J. Scharloo, D. J. Schroevers, A. C. Slager, C. G. Timmerman, M. Valkier, N. Veldhuis, F. Vroonland, F. J. A. Walrave, L. J. de Wolff, A. A. G. Woltering. Tegen deze uitspraak kuitnen uiterlijk den tienden dag na den dag-, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend hij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 10 Februari 1936. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Ja nuari 1754 inlagen gedaan tot een bedrag van 154.107.14 en 941 terugbetalingen tot een bedrag van 122.668.33. Er werden in die maand 81 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 7405 en hun tegoed tot 2.439.290.77. Ter lediging werden in die maand aan geboden 152 spaarbusjes inhoudende 1583.24 en met 2924 zegels werd bespaara 146.20, welke bedragen op de spaarboek jes werden bijgeschreven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 20 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 23 metselaars, 33 opperlieden, 52 schilders, 9 stucadoors, 60 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlechters, 5 opzichters, 5 meubelmakers, 2 politoerders, 6 stoffeerders, 7 kleerma kers, 1 wasscher, 4 schoenmakers, 243 me taalbewerkers, 6 drankbereiders, 12 brood/ banketbakkers, 3 koks, 9 slagers, 2 tuin lieden, 8 magazijnbedienden, 4 reizigers/ agenten, 6 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 14 kellners, 23 loopers, 3 portiers, 5 slee pers, 32 transport-arbeiders, 27 kantoorbe dienden, 1 musicus, 9 onderwijzers, 56 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 126 losse arbei ders. Vrouwen3 winkeljuffrouwen, 6 kan toorbedienden, 2 onderwijzeressen, 7 dienst boden en 8 werksters. Totaal 864 ingeschrevenen, waarvan 52 in de werkverschaffing. Vorige week 879 personen. Alzoo een vermindering van 15 werkzoe kenden. Be Chr. Vakbeweging iu storm getjj. Maandagavond sprak voor de afdeeling Vlissingen-Bakkers van den N.C.V.G.B., de bondsvoorzitter, de heer A. Hanemaarjer, oud-wethouder van Rotterdam over boven genoemd onderwerp. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken verkreeg de heer Haneraaajjer het woord. Spr. begon met te wijzen op de vele moeilijkheden waarin wij zoowel maatschappelijk als economisch ver - keeren, wij leven in een stormgetij, waar door velen van hun anker geslagen zijn, en stuurloos ronddobberen op de golven van het maatschappelijk leven. Het aantal van hen die zeggen verbetering te kunnen bren gen, groeit met den dag, menschen, die meenen met de oplossing in hun zak te loo- pen. Wanneer wij echter als Christenen le ven, kunnen wij gerust zijn, omdat wij we ten dat God regeert. Hij die machtig was de vijfduizend te spijzigen, zal ons ook in dezen storm niet laten omkomen. De Chr. Vakbeweging heeft nog niets van haar ideaal moeten prijsgeven, n.l. om in de maatschappelijke verhoudingen te pogen het recht Gods op het terrein van den ar beid te bevorderen. Spr. wijst er op om vooral in dezen tijd van leuzen, dit ideaal steeds voor oogen te houden er het niet te zoeken bij hen die een totaalstaat willen, noch bij hen die meenen de oplossing ge vonden te hebben in „Het Plan van den Ar beid", en hiermee de greep op de arbei dersmassa trachten te behouden of te be vorderen. Wjj willen nuchter blijven, en re kening houden met het economisch moge lijke. Spr. wijst op de gunstige positie van ons land, het levenspeil van den Nederland- schen arbeider, en van den Nederlandschen werklooze is beter dan van welk land ook in Europa, wat spr. met voorbeelden aan toont. Met een enkel woord spreekt de heer Hanemaayer nog over devaluatie, wat spr. een geblinddoekte loonsverlaging noemt. Aan het slot van zijn rede wekt de spr. op om in Gods vertrouwen voort te gaan met den uitbouw van de Chr. Vakbeweging, opdat straks, als na den storm de storm schade zal worden opgenomen en hersteld, onze invloed niet verzwakt zal zijn. Nadat de spreker nog enkele vragen heeft beantwoord, wordt de vergadering met dankzegging gesloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Utrechtsche Vrouwelijke Studenten- Schermvereenlging organiseerde dezer da gen floretwedstrijden. Te Naarden werd een aantal officieren beëedigd. In het Stedelijk Museum te Amsterdam opende burgemeester De Vlugt de Maris-tentoon- btelling. Gisteren begonnen de proef tochten van het nieuwe Russische motor schip „Walerü Meshlauk". Te Baarn werd het huwelijk voltrokken tusschen ir. W. J. baron van Heeckeren en mej. J. M. Boon. Foto van den heer Van der Weg den die bjj zijn reddingspogingen tij dens den noodlottigen brand te Amsterdam, zelf den dood vond. Te Zwolle is een kampioenstentoonstelling van St. Bernards- honden gehouden, Heden wordt te 's-Gravenhage een lustrumspel opgevoerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het N.J.V. Zondag hebben de Ha genaars van gspret kunnen genieten. De „Kerkplein" is te Rotterdam gedokt en zal worden hersteld. OOST- EN WEST-SOUBURG Damwedstrjjd. Maandag werd te Souburg door Sou burg n de laatste wedstrijd gespeeld tegen Aagtekerke II. De uitslag daarvan was 1. M. PluijmersD. Hugense 20 2. M. BakkerC. Jongepier 02 3. J. WalravenA. Bosselaar 11 4. M. de RuL. Hugense 11 5. J. JagtM. Mathgsse 02 6. P. van EenennaamF. Dekker 11 7. S. TeeuwenJ. Maljaars 11 8. J. E'ranckeJ. Dekker 20 9. L. van SoelenP. Bimmel 11 10. A. BlokA. Maljaars 0—2 TotaalSouburg 9, Aagtekerke 11. Hiermede behaalde Souburg H ondanks de nederlaag het kampioenschap van dis trict A 2e klasse. Ook werd tegelijkertijd de eerste partij gespeeld om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland tusschen de heeren W. Boo gaard (kampioen) en Jac. Boogaard, welke partij de kampioen wist te winnen, terneuzen Bewusteloos geraakt, In verband met een defect aan de cen trale verwarmingsinstallatie, was in de R\jks H.B.S. te Terneuzen een werkman ontboden om den schoorsteen enz. schoon te maken. Na verloop van eenigen tijd vond de directeur der H.B.S. den man, (zekeren K.M.) bewusteloos op den grond liggen. Hij was klaarblijkelijk door ontsnapte gassen buiten bewustzijn geraakt, doch kon door een ontboden arts weder spoedig worden bijgebracht, waarna hij ter controle naar het ziekenhuis werd overgebracht. Moeilijkheden bij de uitvoering der landarbeiderswet. Dreigende executie. Het dreigt met de uitvoering «der zoc nut tige landarbeiderswet vast te loopen. Reeds meerdere malen is hierop de aandacht der regeering gevestigd, maar tot nu toe bleef hulp achterwege. In Zuid-Beveland is op tal van dorpen een vereeniging gevestigd tot uitvoering van deze wet. De heer ir. Stevens, thans inspecteur van den landbouw te 's-Graven hage, was er vele jaren de voorzitter van. Dezer dagen hield de afdeeling Krabben- dijke haar algemeene vergadering, waar aan het licht kw.am hoe zeer thans deze vereenigingen in de moeilijkheden zitten. Herhaalde malen is èn door de vereeni ging en door het gemeentebestuur getracht den minister te bewegen om door verlen ging van den aflossingstermijn of door ver laging van het rentetype te komen tot ver mindering van de jaarlijksche annuïteit, welke thans te Krabbendijke 183.96 per woning bedraagt en niet meer in verhouding staat tot het loon dat thans door de bewo ners der plaatsjes wordt verdiend: Helaas werd ook op deze verzoeken steeds een af wijzend antwoord ontvangen." Aan 8 van de 10 bewoners der plaatsjes moest dan ook de hypotheek worden opge zegd. Gelukkig konden zich deze menschen van eenige hulp voorzien, maar dit was slechts voor éénmaal. Te verwachten, is dat de achterstand dit jaar weer even groot zal zijn, zoodat als de regeering niet ingrijpt en doeltreffende hulp verleent, ten slotte toch tot executie zal moeten worden over gegaan. En dan zal voor deze menschen, die in vol vertrouwen op een inderdaad mooie wet hun spaarcenten gestoken heb ben in hun plaatsjes, het oogen blik aanbre ken dat zij door dezelfde wet van alles wat zij hadden worden beroofd. Een debacle als hierboven bedoeld zou voor het platteland funeste gevolgen heb ben. Mogen regeering en volksvertegen woordiging dit weten te voorkomen. Sterke daling van het water lil Zeeuwsch-Vlaanderen. Tengevolge van den strrffen Noord-Oos tenwind en de vorst is. Keu peil van het wa ter in Zeeuwsch-Vlaanderen sterk gedaald. Groote uitgestrektheden weiland, die eenige dagen geleden nog blank stonden, zjjn reeds drooggeloopen, tengevolge van de krachtige loozing door de zeesluizen. Slechts op die plaatsen, waar geen ver binding is met de afvoerleidingen, zakt het water minder snel, zoo o.a. op de weilanden rondom den in aanbouw zijnden watertoren te Axel. Er is thans ook geen aanvoer meer uit België en het water is in de kreeken reeds ongeveer een halven meter gedaald. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. 's Avonds rijden met een rijwiel op meer dan twee wielen of met een voertuig, zon der voorgeschreven lichten C. H. te Goes, 2 of 2 d. P. B. te Vlissingen 2 of 1 d. C. L. te Vlissingen 2 maal 3 of 3 d. voor iedere boete. Rijden met een motorrijtuig zonder geldig rijbewijs H. J. de V. te Middelburg 1 of 1 d. Niet zorgen dat een op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk is ver licht J. G. te Serooskerke (W.) 15 of 3 dagen. Dieren noodeloos vervoeren op kwellen de wijze J. L. te Vrouwepolder 10 of 5 d. Als bestuurder van een motorrijtuig een tramtrein in zyn loop belemmeren J. den I' te Goes 5 of 5 1.P. L. te Zoutelande 1 of 1 d. Overtreding van een bepaling der ver ordening tot het wer' van inbreuken op natuurschoon in Zeeland J. R, te Goes 3 of 3 d. Melk ter aflevering aan een verbruiker door scheppen aan een melkbus ontnemen J. K. te Koudekerke ƒ3 of 3 d. Te Vlissingen zonder vergunning het be roep van zanger op de openbaren weg uit oefenen P. M. ;:e Rotterdam ƒ2 of 2d. Overtreding ventverbod te Vlissingen H. J. J. D. te Middelburg 2 of 2 d. Idem te St. Laurens J. J. H. D., zonder vaste woon- of verblijfplaats ƒ2 of 2 d. LUCHTVAART Een Pemanente Luchtvaarttentoonstelling. Gistermiddag is op het vliegveld „Waal haven" door den heer J. Brautigam, wethou der van gemeentewerken, een permanente luchtvaarttentoonstel ng geopend. Aanwezig waren verschillende autoritei ten, toen de heer H. Tolk, stationschef van „Waalhaven" de aanwezigen welkom heette en dank bracht aan de inzenders, die zoo veel medewerking verleenden aan het tot tot standkomen van de tentoonstelling. De heer Brautigam zeide, dat deze ten- toonfi'eUing er veel toe zal bedragen om de belangstelling voor het vliegwezen te ver- grooten. Het vliegveld „Waalhaven" heeft over gebrek aan medeleven van het publiek ook thans niet te klagen. In 1933 brachten 98.000 belangstellenden een bezoek aan „Waalhaven" in 1934 steeg dit aantal tot 150.000 en in 1935 tot 200.000. Vele van de ze bezoekers zullen den wensch bg zich heb ben voelen opkomen iets meer van alles, wat met het vliegwezen verband houdt, te leeren. Het was daarom een goede gedachte deze tentoonstelling te organiseeren. Spre ker bracht dank aan allen, die hun mede werking aan de totstandkoming verleen den in de eerste plaats aan den heer Tolk, die het initiatief nam en voorts aan de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, den Rijkslucht vaartdienst, "de P.T.T., de maatschappijen Fokker en Koolhoven, de Rotterdamsche Aero Club, de Nationale Luchtvaartschool, de Ned. Seintoestellen Fabriek, de K.L.M. en verschillende firma's. Het verheugde spreker, dat deze tentoon stelling op „Waalhaven" is tot stand geko men. Mogelijk zal het vliégvèld in de toe komst niet meer bestemd zijn voor de dien sten, die het thans verricht, doch hopelijk zal het in anderen vorm blijven bestaan en kan de tentoonstelling aan „Waalhaven" verbonden blijven. Met den wensch, dat de tentoonstelling zou uitgroeien tot een waar luchtmuseum, verklaarde de heer Brautigam haar voor geopend. De tentoonstelling, die in de zijzaal van hangar A is ingericht, geeft een aardig in zicht in alles wat er in Nederland op lucht vaartgebied te doen is. Men kan er modellen zien van allerlei soorten oude en nieuwe vliegtuigen. Interessant is vooral de inzen ding van den fototechnischen dienst der K. L. M., die aandacht vraagt, voor de lucht- karteering. Aanwezig is o.a. een camera voor de karteeringsopnamen. Het resultaat van den opname-arbeid ziet men aan den wand een mozaïek van foto's, die te zamen een beeld geven van een stuk van Zuid- Beveland. Fraai is de inzending van de fir ma Mutters, een volledig compartiment van de F 36. De inzending van de P.T.T. geeft een interessant overzicht van de postver binding met Indië van 1732 tot 1935. Er zijn voorts nog vele andere belangwek kende inzendingen, die aan deze tentoon stelling een zeer leerzaam karakter geven. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Examens. Voor het ingenieursexamen Koloniale Boschbouw is te Wageningen geslaagd de heer I. A. de Hulster, geb. te Oostburg. Voor het machinisten-diploma A is te 's-Gravenhage geslaagd de heer D. J. Rot tier te Borssele. HAARLEM. In de kathedrale kerk van Sint Bavo had hedenmorgen onder zeer groote belangstelling de bisschopsconsecra tie plaats van den nieuwbenoemden bis schop van Haarlem, Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers. De kathedraal was voor deze gelegenheid feestelijk versierd. Van de zware pijlers hingen donkerroode draperieën af, terwijl in de trïforia van de apside een eenvoudige plantenversiering was aangebracht. Tegen de pijlers van het middenschip en in de ruime zijbeuken hingen de kleurige wapen schilden van land en stad en van de prela ten, die bij deze wijdingsplechtigheid tegen woordig zouden zijn. Reedis vroeg in den morgen waren vele autoriteiten, die aan de uitnoodiging om de plechtigheid bij te wonen gevolg hadden gegeven en vele andere belangstellenden naar Haarlem gekomen, zoodat om half tien, een half uur voor het begin der bis schopsconsecratie, geen plaats in het ruime kerkgebouw onbezet was. In de Kanunnikenbanken hadden plaats genomen de kanunniken mgr. M. P. J. MöUmann, L. A. A. M. Westerwoudt, mgr. dr. G. van Noort, M. W. A. Wijten- burg, J. W. van Héeswgk, vicaris-generaal mgr. Th. W. Pichot, gekleed in paarse toog en koormantel, alsmede de eere-ka- nunniken L. Stolk, H. C. J. Sondaal, J. L. Dankelman en de secretaris van de inter- nuntiatuur mgr. L. Punzele. In het hoogkoor waren gezeten de ab ten magister-generaal W. van Dinter O.S. Cr., abt J. de Puniet de Parry O.S.B., pre laat H. Stöcker, O. Praem. Vervolgens mgr. dr. B. J. Eras, procu rator van het Ned. Episcopaat te Rome de huisprelaat mgr. Th., M. P. Bekkers; de geheim-kamerheeren mgr. P. Greenen, Mi. J. P. Huibers tot Bisschop gewijd, „De Chr. vakbeweging in stormgetij". (Stadsnieuws), De beteekenis der kerk in Abessinië. De felle koude houdt aan. (Buitenland? 4 Enkele rapporten van de Ned. ambu lance in Abessinië. (Oorlog Abessinië), Nederlandsche ambulance bij bombar dement van Dessié ternauwernood aan groot gevaar ontsnapt. Abessijnsche regeering spreekt van „een opzettelijk bombardement" onzer ambulance. (Oorlog Abessinië» Volgens de officieele verliezenlijst, zoti Italië sinds het begin van den oorlog 844 dooden hebben verloren. (Oorlog Abessinië), Sovjet-Russisch verkeersvliegtuig in sneeuwstorm neergestort piloot en S passagiers omgekomen. (Luchtvaart)g ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. mgr. dr. Th. Verhoeven, mgr. dr. P. van Gils, prof. dr. F. Weve, O.P., de Zeereerw, dekens van de verschillende dekenaten de hoogeerw. provinciaals der regulieren, die zielzorg uitoefenen in het bisdom Haar lem de regent van het seminarie Hage- veld N. Ammerlaan de oudste professo ren der drie seminariade nieuwe plebaan F. Filbryde kolonel-hoofdaalmoezenier1 van leger en vloot J. J. J. Noordman. Verder de pastoors-klasgenooten van mgr. Huibers de deken van Almelo, eere kanunnik H. van der Waarden e.a. Voor en opzij van het hoogkoor zaten i professoren van de Seminaria, pastoors, directeuren van diocesane congregaties, de directeuren van het mannelijk en vrouwe lijk jeugdwerk, rectoren en kapelaans van het bisdom, ten getale van ongeveer 470 priesters. Daarachter de studenten van theologicum en philosophicum, 200 in getal. Allen in toog en superplie. Tegenover den troon van den bisschop van Haarlem had plaats genomen de fami lie van den wijdeling. Op de eerste rij achter de priesters had den hun zetels de gezanten van België, Portugal, Polen, Frankrijk, Italië en Oos tenrijk, benevens de ministers van justitie, van nijverheid, handel en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van sociale za ken. Daarnevens hadden plaats gekregen prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staatjhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris van de Koningin en mevrouw mr. T. J. Verschuur, oud-minister van economischs zaken en mr. H. P. Marchant, oud-minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. In het schip der kathedraal werden voorts nog opgemerkt prof. dr. Alph. Ste ger, mr. J. N. J. Heerkens-Thijssen, oud lid der Eerste Kamer, de Tweede Kamer leden mr. Goseling, Ch. van der Bilt, H. Hermans, A. J. Loerakker, E. J. M. Stum- pel, mr. Fr. Teulings, mr. C. Prinzen, se cretaris college van curatoren universiteit te Nijmegen, W. de Jong, Scheveningen, secretaris van de Radboudstichting, H. M, J. Blomjous, vice-voorzitter curatorium R.-K. Handels Hoogeschoolprof. dr. A. H. M. J. de Rooy te Amsterdam, de senaat der R.-K. Universiteit te Nijmegen, prof, dr. Granpré Molière te Delft, mr. dr. P. J, Witteman, lid Ged. Staten van Noord-Hol land, jhr. mr. L. van Fisenne, lid Ged. Sta ten van Zuid-Holland, mr. J. H. H. Stie- ger, lid van Ged. Staten van Zeeland te Goes, A. G. Bees, wethoudeT van Haarlem, mr. Th. Weestra, secretaris der gemeente Haarlem, mr. K. C. Leemhorst, burgemees ter van Hoorn en vele vertegenwoordigers van organisaties op allerlei gebied. Onder het feestelijk klokgelui traxi de nieuwbenoemde bisschop om 10 uur langs een eerewacht van leden der katholieks jeugdvereenigingen het portaal der kathe draal binnen, waar hij door de geestelijk heid werd opgewacht. In zijn gezelschap bevonden zich de apostolische internuntius te 's-Gravenhage, mgr. Paolo Giobbe, die de consecratie zou verrichten en de bis schoppen van Breda en 's-Hertogenbosch, mgr. P. Hopmans en A. F. Diepen, die bij de wijding zouden assisteeren, benevens in mantelettum mgr. dr. J. de Jong, mr. dr, J. H. G. Lemmens, mgr. dr. F. J. Vesters, mgr. dr. J. M. Buckx, mgr. J. Mangers, mgr. F. H. J. van Valenberg, mgr. dr. H,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1