300 MAANDAG ÏO FEBRUARI EERSTE BLAD iNo. 34 74e Jaaréangi 1936: UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Weistraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10 Postrekening £6287 PP8^ Verschijnt dagelijks, uitgezonder d op Zondag en algemeen erk ende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVSNCIENIEÜWS Grand Hotel „BRITANNIA". Groot Carnavalsfeest §ct»cttrlenisscw axaai dem» gjgagg VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent JE ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 gulden bij levens- I—f|G| gulden bij dood Polis, zijn GRAT IS verze- I|B|||B lange ongeschikt- 1III door kerd tegen ongelukken voor: lUUU heid tot werken. UUul een ongeluk. gulden bij verlies ■ICO ^u,den bi' verlies van een I 1 van hand, voet of oog. iUU een duim. 4 fllfll 8uIc*en b'i verlies van een jULJSLP wijsvinger. ft f* gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR OE VERFFNIGING „DE NEDERLANDSCHF DAGBI API'FRS" N. V. UNIE-WINKEL-MAATSCHAPPIJ Filialen gevestigd: UW4S-B VLISSINGEN, Scheldestraat 37 MIDDELBURG, Lange Delft 9 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bond van Jonge Liberalen. Feestelijke propaganda-avond. De afdeéling Vlissingen opgericht. De Bond van Jonge Liberalen hield Za terdagavond in de groote zaal van het Con certgebouw een feestelijke propaganda-bij- eenkomst onder leiding van den heer L. J. Verhagen. De VOORZITTER heette de aanwezigen welkom, speciaal den heer Boon en de ver tegenwoordigers van den Vrijheidsbond uit Vlissingen en elders, evenals de vertegen woordigers van de raadsfractie.. De op komst is niet zoo groot als spreker bad ge hoopt. De N.S.B. heeft aan de uitnoodiging tot debat op dezen avond geen gevolg ge geven. Dit is een bewijs van zwakheid. Overgaand tot de behandeling van het onderwerp Jongeren en Volksgemeenschap zegt spreker, dat het liberale beginsel het hard heeft te verduren. Wij hebben ons te bezinnen op een nieuwe oriëntatie. Een po litieke depressie heeft zich van de geesten meester gemaakt. Wjj leven op de kentering der tijden en de wereld is bezig met zich zelf af te rekenen. Het is mode. geworden te zoeken naar datgene dat verdeelt, in plaats van naar hetgeen vereenigt. „Wjj hebben in Nederland te veel geloo- ven, maar te weinig geloof", aldus haalde spreker in dit verband een uitspraak van éen hem bekend predikant aan. Spreker demonstreerde deze verbrokkeling aan de hand van voorbeelden uit vakbeweging en tal van andere organisatievormen. Zelfs de bestrijding der jeugdwerkloosheid geschiedt door 4 verschillende organisaties. Wg heb ben in ons land bijna 100 godsdienstige secten en 53 politieke schakeeringen hebben aan de jongste verkiezingen deelgenomen Spreker bestreed dat het liberalisme een politiek beginsel is. Het liberalisme is naar spreker's meening zoo eenvoudig als een open boek. Het liberalisme laat zich niet samenvatten in een aantal dogma's, het is een levensbeginsel, een mentaliteit. Het fascisme richt in de eerste plaats zijn pijlen op het liberalisme. Zoo lang men het liberalisme niet heeft overwonnen, zal het fascisme de peilers van onze volksgemeen schap niet kunnen aantasten. „Door zich aan te sluiten hij de N.S.B. is alle kwaad dat komen kan, bezworen en is de wereld van den ondergang gespaard", aldus denken velen. Men richt uit begrijpe lijke overwegingen den blik op die bewegin gen, die beloven een eind te kunnen maken aan de moeilijke omstandigheden waarin wij verkeeren. Andere politieke werkmethoden gewenscht. Sprekend over het kabinet-Colijn, zegt de heer Verhagen dat men streven moet naar een concentratie op zuiver staatkundige beginselen. Op politiek gebied zal men op den duur een andere richting uit moeten. Waarom bestaat het onderscheid tusschen verschillende groote politieke partijen, die toch zoo veel gemeen hebben? Er zijn drie groote richtingen op politiek gebied con servatisme, liberalisme en socialisme. Waar om is, hetgeen in Engeland, dat toch ook vele godsdienstige secten heeft, mogelijk is, niet ook in ons land uitvoerbaar? vraagt spreker. „Er moét iets gebeuren", voelen tallooze jongeren, die uit de moeilijkheden geen uit weg meer weten en dan bij het nationaal- socialisme of communisme een toevlucht zoeken. F er heeft waardeering en eer bied vooi einddoel van het socialisme, maar betwijfelt of het met het beschikbare menschenmateriaal te verwezenlijken is het socialisme is zijn tijd 1000 jaar vooruit. De heer Verhagen zette voorts in den breede het doel van het liberalisme uiteen. Spreker heeft ir. Mussert verschillende vragen gesteld, o.m. over het anti-semitis- me en hij maakt duidelijk waarom hij nog altijd overtuigd is van de arti-senaitische gezindheid van de nationaal-socialistische beweging een gezindheid die volstrekt in strijd is met den Nederlandschen volksaard. Tot slot vertelde spreker verschillende bijzonderheden over den Bond van Jonge Liberalen die de gedachte van vrede, vrij heid, verdraagzaamheid en persoonlijke ver antwoordelijkheid (een gedachte die niet het eigendom van een bepaalde politieke partg" is) wil verbreiden. Ook in Zeeland zal men trachten een afdeeling van den B.J.L. tot stand te brengen. J^et een opwekking om hiertoe mede te werken, eindigde spreker. (Applaus). De waarheid over Abessinië. De heer KORTHALS, le secretaris van den B.J.L., deed eenige grepen uit het con flict ItaliëAbessinië. Dikwijls zegt men verwijtend dat het liberalisme internatio naal is en in dit verband vestigt spreker er de aandacht op, dat de staten heden ten dage toch op elkaar aangewezen zijn. Dit wil niet zeggen dat wij de nationale ge dachte uit het oog verliezen. Maar als Italië beweert dat het Abessinië de beschaving wil brengen, noemt spreker dit een schro melijke overdrijving van nationale gezind heid. Spreker vestigde er de aandacht op, dat Italië niet in 1935 voor het eerst trachtte vasten voet te krijgen in Abessinië. Hg her innerde aan het regiem van Menelik II, die in 1889 met Italiaanschen steun aan het bewind kwam en die later koningin Victoria van Engeland ten huwelijk vroeg, natuurlijk vergeefs. De slag bij Adoea C.895) bracht Italië een groote ontgoocheling en ook bg het accoord van Londen (1906), den vrede van Versailles en de briefwisseling van 1925 tusschen Engeland en Italië, werden de Italiaansche verlangens ten aanzien van Abessinië niet bevredigd. Evenmin was dit. het geval na het vriendschapsverdrag Italië Abessinië van 1928. En toen Italië met vriendelijke pogingen geen succes had, for ceerde het de zgn. „grensincidenten" die tot den oorlog hebben geleid. Een staat die uit rooven gaat en de macht van de vuist gebruikt, handelt mis dadig En het gaat er nu om of wij de macht van het recht zullen weten te hand haven. Aan de hand van art. 39 van het Volkenbondsverdrag, dat handelt over de eventueele onuitvoerbaarheid, van bestaande verdragen en gebeurlijkheden die tot oorlog kunnen lelden, ware het mogelijk geweest, in Genève de noodzakelijkheid van Italiaan sche expansie op koloniaal gebied onder oogen te zien. Maar Italië heeft den Vol kenbond gepasseerd Dit juist scheidt ons van het fascisme dat vergeet dat de staten gemeenschappelijke belangen hebben en dat tevens vergeet dat het negee- ren hiervan oorlogsgevaar oproept. Spreker wees er op dat gelukkig de in ternationale gedachte die geen onrechtvaar digheid meer duldt, diep geworteld is. Hg illustreerde dit aan de hand van het mis lukken van het plan Laval-Hoare, dat door de openbare meening op vergaderingen en door de pers onmogelijk is gemaakt. Was dit ook mogelijk geweest onder fascistisch regiem? Zou dan de vrijheid van drukpers hebben bestaan, die nu tot dit zegenrijke gevolg: heeft geleid? Neen natuurlijk Met een peroratie om toe te treden tot den B. J. L. beëindigde spreker zgn gloedvol uitge sproken rede. (Applaus). Nadat de voorzitter medegedeeld had, dat mr. VAN ZANTEN, voorzitter van den B. J. L. door familie-omstandigheden verhin derd was, werd in zijn plaats het woord ge voerd door den bondspenningmeester van het hoofdbestuur, mr. 's JACOB, die o.m. de aandacht vestigde op de artikelen van een Amerikaansch journalist over de ver sterkingen nabij de Duitsch-Nederlandsche grens, maar hier onmiddellijk een opwek king om de traditioneele kalmte te bewaren, aan toevoegde. Wjj zijn een stabiel volk op velerlei terrein op monetair gebied sta biel ook in de wgze waarin wij gematigd de internationale gedachte weten door te zet ten. In het liberalisme, gebaseerd op de krachten van het Nederlandsche volk, zoo als die uit de geschiedenis blgken (spreker zette de bijzonderheden hiervan in den bree de uiteen) schuilen groote mogelijkheden. Ons volkskarakter accepteert geen uriiform- cultus en wg moeten ons dus verzetten te gen den „Oostenwind", die op het oogenblik waait. Dit kan, als wij het liberalisme ver sterken en daarom wekte ook deze spreker op tot „liberaal zijn in den geest van de Nederlandsche traditie". Na de pauze was het woord aan mr. G. A. BOON, lid van de Tweede Kamer, die het woord voerde over het onderwerp Van politiek en politieke dilettanten. „Politiek is maatschappelijk werk van de beste soort" aldus begon spreker. Maar dit is iets uit de oude doos. Tegenwoordig schimpt men op het parlementaire stelsel, op de bonzen enz. Is die critiek billgk" Neen, zegt spreker. Zoolang niet van boven af de handelingen worden opgelegd, zullen er geestesstroomingen zijn. En ook met die bonzen en hun salarissen loopt het wel los, als men eens denkt aan het vele reizen en trekken van volksvertegenwoordigers en wat hier verder allemaal aan vast zit. Ongetwijfeld kleven er fouten aan het Dinsdag 25 Februari a.s. met verrassingen. Entrée tl.-. Aanvang 8.30 uur. Plaatsbespreken van heden af. Telefoon 194 en 80. parlementaire stelselzoo gaat bijv. de Tweede Kamer wel eens te dikwijls op den stoel van de Regeering zitten en als verdere fouten noemde spreker het feit dat de Ka merleden een p a r t ij en niet „het volk" vertegenwoordigen. De talloos vele partijen wekken den spotlust van vreemdelingen, die zulk een waanzinnige versplintering niet kennen. - Ook is er te veel scheiding tusschen par tijen-die elkaar vrij na staan, bijv. vrijzin nig-democraten en liberalen, die vooral door het vraagstuk van de ontwapening uiteen zijn gegaan. In groote tijden is het noodig, verschillen te overbruggen en daarom acht spreker het niet onmogelijk dat de vrijzin nige partijen elkaar nog eens zullen weten te vinden. In den breede bestreed spreker de opvat ting dat het parlementaire stelsel gefaald zou hebben en als enkele van de meest tee- kenèridë feiten wees spreker op het buiten den oorlog blijven van Nederland en het feit dat de revolutie die kort daarna in het buitenland den kop opstak, Nederland niet heeft meegesleurd. Spreker deed een beroep op de partijen van rechts om mee te werken tot bezuini ging op onderwijsgebied en herinnerde er aan, dat de liberalen voor de bezuiniging op het openbaar onderwijs hebben gestemd. Spreker hoopt dat de rechterzijde zal willen medewerken, maar heeft er een zwaar hoofd in in ieder geval zal nu het resultaat van de hiertoe in het leven geroepen commissie afgewacht moeten worden. - Dieptepunt crisis voorbij Het staat wel vast dat in Nederland bet dieptepunt van de crisis voorbg is, hetgeen o.m. blgkt uit den gang van zaken in Indië en o.m. in Twenthe dat weer kan concur- reeren Aan de hand van sterk sprekende feiten illustreerde spreker den waanzin van het willen afsluiten der grenzen. Gelukkig is bijv. het handelsverdrag met de Ver. Staten gekomen dit is een stap tot het verstand. De eenige weg is, dat we weer komen tot het oude systeem van de vrije uitwisseling van goederen. Keeren wij hiertoe terug, dan zal Nederland de moeilijkheden van dezen tijd overwinnen, zoöals het ook na vroegere tijden van crisis, nieuwe, perioden van wel vaart leerde kennen. Onze volksvrijheden hebben wij behouden. Heeft spreker in de Kamer aangedrongen „op nog sterker terreur" (ambtenarenver bod inzake lidmaatschap van bepaalde ver- eenigingen) zooals de heer Mussert be weert? Hetgeen gebeurd is acht spreker onvermijdelijk ook het uniformverbod dat wanordelijkheden voorkomt, was noodig, evenals het verbod van weerbaarheidscorp sen, aan welke corpsen, zoo zegt spreker, waarlijk geen behoefte bestaat. Naar aanleiding van het verwijt van ir. Mussert memoreert spreker voorbeelden uit den tijd waarin het nationaal-sociaHsme aan het bewind is gekomen in Duitschland, waar immers alle andere partgen eenvou digweg verboden zijn. Als men dit ziet zal spreker met alle ge rustheid in de Kamer handelen zooals hij dit tot dusver gedaan heeft. (Applaus). De extreme stroomingen. In tijden van crisis en ontevredenheid ko men de extreme stroomingen naar boven en wie het hardst schreeuwt, trekt de poli tieke dilettanten tot zich. Men moet de N.S.B. niet onderschatten. Wat men in Duitschland (dat in een wan- hopigen toestand verkeerde) kon invoeren, is nog niet geschikt voor Nederland. Tóch is het programma van de N.S.B. een letter lijke copie van het Duitsche voorbeeld. De totale-staat en de corporatieve gedachte werden in den breede door mr. Boon be sproken, die aan de hand van verschillende voorbeelden (financiën, rechtspraak, vrij heid van drukpers, recht van vereeniging en vergadering, anti-semietisme, pacifisme, enz.) op soms humoristische en dan weer wrang-sarcastische wgze uiteenzette, dat en waarom deze „Gleichschaltungs-ideeën" voor Nederland onaanvaardbaar zgn. De aanwe zigen gaven hierbij enkele malen van hun instemming blijk. De Mussertianen zeggen zoo graag dat de Nederlanders een volk van „lamzakken" zijn Fel komt spreker hier tegenop, wij zend op de sprekende feiten, dat Nederland 's werelds grootste zeesluizen heeft ge bouwd, 8 Nobelprijswinnaars heeft, de 3e koloniale mogendheid is, als eerste een draadlooze verbinding met en een vlieg- dienst naar Indië tot stand bracht de drooglegging van de Zuiderzee heeft de aandacht, van heel de wereld en het werk van onze zeesleepers die alle zeeën bevaren is bekend genoeg. Kan een volk van „lam zakken" zulke dingen tot stand brengen? Fel bestreed spreker het fascisme, welks leiders voortdurend hun onwetendheid op vrjjwel ieder gebied bewijzen (oordeel Indi sche pers over bezoek ir. Musserten met een pleidooi voor het liberalisme beëindigde mr. Boon zijn toegejuichte rede. Afdeeling; Vlissbigen opgericht. Onder luid applaus deelde voorzitter J. L. VERHAGEN vervolgens mede, dat zich in de pauze zóóvele leden voor den B. J. L. hebben aangemeld, dat de afdeeling Vlis singen van dezen bond hiermede een feit is geworden. Nadat mr. A. W. KAMP op voortreffelij ke wijze de aanwezigen op eenige dankbaar ontvangen voordrachten had onthaald, wer den de door het lange zitten stram en stijf geworden beenen, met een dansje weer los gemaakt. Cabaret- en Tooneelvereeniging „Ons Doel". De Oude Vriendschap. Deze vereeniging welke eenige maanden geleden werd opgericht met de sympathie ke bedoeling haar krachten uitsluitend in dienst te stellen van liefdadige doeleinden, gaf Zaterdagavond, ten bate van de Ver eeniging tot werkverschaffing aan Zeeuw- sche Blinden, haar eerste uitvoering, welke ingeleid werd door den voorzitter, den heer A. de Noog er, die in zgn openingswoord zich speciaal richtte tot de heeren be stuursleden dier instelling, den heer Tromp, notaris en mevr. Van der Harst, het stre ven van „Ons Doel" uiteenzette, dank bracht aan den exploitant, den heer Hoo- gardie, voor het in de jonge vereeniging gestelde vertrouwen, om te besluiten met Thorbecke's gezegde„Wacht op onze daden". Het spijt ons, dat we over deze eerste daden van de vereeniging, qua tooneel en Dessié gebombardeerd. (Oorlog Abessinië Rede van Flandin over de Fransche buitenlandsche politiek. (Buitenland). Groote brand in Engelsche filmstad, 1000 employes zonder werk. I -uaiqouoa eis^eiri) Staat van beleg in Chili. (Buitenland), Opheffing distributie blikvleesch? (Binnenland). Propaganda vergadering Bond van Jon ge Liberalen. (Stadsnieuws). „Onze houding tegenover bet werkloos heidsvraagstuk". (Provincie), Jaarvergadering Kon. Ned. Athletiek Unie, Sport) Vlissingers op de gladde ijzers. (Stadsnieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. cabaret, niet enthousiastisch kunnen schrij ven. Al moge veel op rekening van dea korten tijd van voorbereiding geschoven kunnen worden waarom dan echter nieë met optreden in het publiek gewacht en zgn de eerste schreden van een baby wankel en onvast dit kindje loopt al heel spoedig toch moeten we zeggen ia den loop der jaren menig gelukkiger de buut te hebben bijgewoond. Bepalen we ons slechts tot den hoofd* schotel, de in. passende omlijsting opge voerde klucht „Henkie", welke een gun stige pers heeft. Laten we den titelrol speler, die uit den aardder zaak door de vermakelgk-onzinnige positie, waarin hij als wonderkind geplaatst wordt, vanzeli de lachers op zijn band krijgt, buiten be schouwing, dan restte er, behalve een ver dienstelijk gespeelde huisknecht Lorus ea dienstbode Mina, een vooral zw*ak eerste bedrijf, een Guus Laan, die zich over 't ge heel feitelijk geen houding wist te geven, een verkeerd getypeerde oude tante Laura, een1 vreeselgk aanstellerig geaffecteerde Carla en een Trudi, die er mede door kon,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1