BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE A, 8 FEBRUARI EERSTE BLAD lMn.33 74e Jaargang - 1936 UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10 Postrekening t6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Woo en algemeen erkende Christelijke feestdagen Kort commentaar STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS Te water lating politieraartuig „Jan van Brakel". §clieurtcnïssc« «n« den dng VLISSING8CHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland !B§ 1^^ speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent BSJfek meèr 10 ct (max. 10 regels). Bij 3maal plaatsing van 1 5 regels fl.—t alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit ee.ner 4 gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies 4 |*A gulden bij verlies 4Af{| gulden bij verlies O C gulden bij verlies Polis, zijn URAT IS verze- glgglgl lange ongeschikt- door ^hSIB vaneen I *"||g van 11 Bl i van een vaneen kerd tegen ongelukken voor: XOUJU heid tot werken. ClUO een ongeluk. hand, voet of oog. JlCJ^J een duim. iUU wijsvinger. LJXJI anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENKiINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat u't 3 bladen en een Kindercourant. HUMOR. Het zijn slechte tijden. En wie langs de straat loopt, ziet veelal lange, nodige, doorgroefde en zorgelijke gezichten. Een gullen lach hoort men slechts hij uitsonde ring en iedereen zucht en klaagt en lamen teert. Ongetwijfeld geven de omstandighe den hiertoe dikwijls aanleiding. Wij kennen uit eigen vroegere ervaring de ellendige gevolgen van werkloosheidgeldelijk, maar vooral ook geestelijk. Dat drukt, stompt af, stemt down, maakt futloos en sloopt den levensmoed. Dit alles is onge twijfeld waar en ook de gang van zaken in het bedrijfsleven is dikwijls niet van dien aard, dat de menschen vroolijk gestemd kunnen zijn. Maar niet minder waar is 't feit, dat men met zuchten geen arbeid krijgtdat de orders niet binnenstroomen wanneer mèn met een nijdig gezicht zijn omgeving „op- vroolijkt"diat tegenslagen in ons aller leven met lamenteeren niet ongedaan wor den gemaakt, enz. enz. Met zuchten en jammeren ontnemen wij onszelf slechts de fut en de kracht die ons misschien in staat konden stellen, de fei ten ten goede te doen keeren. En daarom zijn wij dankbaar voor het op zich zelf o zoo onbelangrijke gebeurtenisje te Egmond aan Zee. Maandenlang heeft het gestrande schip, de „Kerkplein", op het Egmondsehe strand gelegen. Het was een trekpleister voor publiek van eldersde menschen stroomden naar het stille plaatsjeen café's, fietsenstallingen -en neringdoenden van allerlei aard, beleefden gouden tijden. En natuurlijk hebben zij de „Kerkplein" spijtig nagetuurd,- toen het eindelijk ge lukte het schip weer vlot te brengen. Daar ging de bron van hun rijkelijk vloeiende en o zoo welkome extra-verdienste Waarlgk wel een reden om even sip te kijken. Maar hoe heeft een Egmondsch caféhouder op een en ander gereageerd? Hg plaatste een ad vertentie in een der Nederlandsche bladen en in een rouwrand werd den volke kond gedaan Met groote droefheid geven wij kennis, dat onze dierbare „KERKPLEIN" zacht en kalm om 3.15 uur v.m. Is vertrokken. Zij zal lang in onze herinnering ble ven voortleven. Namens de achterblijvenden, P. v. cL POL. enz. Kijk, zoo'n bewijs van echt gezonden hu mor, vinden wjj iets kostelijks en de moeite waard om er even de belangstelling voor te vragen. Het vertrek van het schip is voor de bewoners van Egmond aan Zee een strop Dat een van de belanghebbenden hierop zóó kan reageeren, geeft den burger weer moed. Goddank, de Nederlander weet dus nog wat humor is l filmrelletjes. Elders in ons blad, Sn de Filmrubriek, vindt men uitvoerige mededeelingen over de onaangenaamheden, relletjes en moei lijkheden van velerlei anderen aard, waar toe de vertooning van de rolprent „La Ker- ïnesse Heroïque" in België en. sinds Don derdag, ook hier te lande, aanleiding heeft gegeven. Wij hebben de film nog niet gezien en sullen ons dus wel wachten er een oordeel over uit te spreken, laat staan de film te veroordeelen. Maar bij het lezen van de ellenlange stukken die, voornamelijk in de Belgische bladen, verschijnen over de „af keurenswaardige tendenz" van deze film, Waarover in de meest felle bewoordingen de staf gebroken wordt, hebben wij ons toch verbaasd. Verbaasd over de naïviteit van de rel letjesmakers èn van de journalisten, die blijkbaar niet inzien, dat zij geen betere re clame voor deze film kunnen maken, dan juist door het veroorzaken van opstootjes ©n het uitvoerig beschrijven hiervan. Men plaatst de film hiermede in het middelpunt der belangstelling en ook als ze zoo schun nig zou zijn als in de Belgische pers ge zegd wordt, bereikt men hiermede slechts dat de nieuwsgierigheid van het publiek geprikkeld wordt en dat men natuur- 7 ij k gaat kijken. Een film waarover zóóveel gepraat en geschreven wordt, gaat men zienals was het alleen maar, om er ook zelf een oordeel over te kunnen vor men. Een film-maatschappij zal zich tri den re- gel uit overwegingen van welbegrepen eigenbelang, wèl wachten om een rolprent in circulatie te brengen, die voor groote bevolkingsgroepen kwetsend is. Maar als dit tóch gebeurt en de dagbladen voelen zich geroepen om op te treden als be schermers van de goede zeden en de eer van hun land, dan moeten zij theore tisch geredeneerd de film niet aanval len, maar doodzwijgen zooals een schun nige pornografische roman in de redactio- neele prullemand verdwijnt. Het zal met het „zedenkwetsende ka rakter" van deze film echter wel losloo- pen, daar de Centrale Commissie voor de keuring van films, haar anders ongetwijfeld niet voor vertooning hier te lande zou heb ben toegelaten. Overigens gelooven wij dat het maar goed is, dat deze film niet is doodgezwe gen, omdat naar onze voorloopige meening het zwaartepunt der relletjes voornamelijk op politiek gebied ligt. Wij laten hetgeen in België gebeurde, hier buiten be schouwing, omdat de Vlamingen nauw be trokken zijn bij hetgeen de film te zien geeft en dus allicht feller reageeren. Maar de relletjes hier te lande (ook gisteravond heeft nieuw tumult plaats gehad) worden veroorzaakt door menschen die herrie wil len om der wille van de heme. Want men kan ons niet wijsmaken diat menschen, die een film nog niet gezien hebben, (ze draaide Donderdag immers voor het eerst in ons land) al bij voorbaat zoo vol heilige verontwaardiging kunnen zijn, dat zij met zwavel-waterstof en stink bommen premièrewaarts gaan. POLITIEKE MOORDEN. Een soortgelijke begripsverwarring als bedoeld in het stukje „Filmrelletjes" in het „Kort Commentaar" van hedenavond, vindt men bij den moord die dezer dagen in Zwit serland werd gepleegd op den lands-groeps- leider der N.S.D.A.P. voor Duitschland, Gustloff. Volgens de tot dusver ontvangen be richten is de dader een Israëliet David Frankfurteren verontwaardiging over de wijze waarop m Duitschland tegen Jod^n, en hiet-Ariërs in het algemeen, wordt op getreden, zal wel het op zich zelf alleszins begrijpelijke mofief voor deze daad zijn. Begrijpelijk maar niettemin dom en on doordacht. Misschien is de dader zelf uit Duitschland verdreven, misschien ook heeft hij fel het lijden van zijn geloofsgenooten doorleefd en wraak willen nemen maar wat is het gevolg? Precies het tegenover gestelde van hetgeen den dader voor oogen stond. Niet een zacht koor vain toe juichingen alom in de wereld geen voldoening over het feit, dat hier een kok zijn eigen onaangenaam smakend kostje te slikken kreeg. Maar een verscher ping van de actie tegen de Duitsche Joden (voor zoover deze actie dan nog voor verscherping vatbaar is), wordt het gevolg. Het slachtoffer is onmiddellijk tot natio- naal-socialistisch held geproclameerd en vormt zeer binnenkort natuurlijk het ob ject voor een felle nationaal-socialistische propaganda die zich ongetwijfeld in de eerste plaats tegen de geloofsgenooten van den diader zal richten. Wij kunnen de mo tieven van den moordenaar wanneer hij althans werkelijk door heilige verontwaar diging tot zijn daad werd gebracht tot op zekere hoogte begrijpen. Goédkeuren kunnen wij de daad echter niet, want wij schreven dit reeds enkele weken géle- den wapens en moord zijn onbruikbaar in den strijd voor de idealen die wij na streven, van welken aard deze ook mogen zijn. Wij hebben medelijden met den dader, die ongetwijfeld en volkomen terecht zwaar zal worden gestraft. Want zwaarder nog dan het vonnis der rechtbank, zal hem het lot treffen, dat misschien velen zijner geloofsgenooten beschoren isals gevolg van z ij n ondoordachte daad, waarmede hij misschien gehoopt had hen te helpen. Hedenmiddag werd met goed gevolg van de werf der N.V. Kon. Mij. ,.de Schelde' alhier te water gelaten Hr. Ms. politievaar- tuig „Jan van Brakel". De laatste beletselen werden weggeno men door Bar.sse de Jong van Beek en Donk—Wesselman van Helmond, echtge- noote van den toekomstigen commandant van dezen bodem. Het schip is bestemd voor politietoezicnr op de visscherg op de Noordzee, terwijl er bij den bouw tevens op gerekend is, dat het schip als mijnenlegger dienst kan doen. De hoofdafmetingen zijn Lengte over alles 58.7 M. Breedte op buitenkant spanten 10 M. Holte op bet grootspant tot bovendekbalk 5.22 M. Diepgang vol uitgerust gemiddeld 3.45 M. Waterverplaatsing brj dien diepgang 955 ton. Onder machine- en ketelruim is het schip voorzien van een dubbelen bodem. De dub- belebodemtanks zijn ingericht voor voeding- water voor reserve zoetwater en als Sewa- getank. Vóór en achter de schotten van ketel- ruim en machinekamer is een W;D. tus- schendek aangebracht Onder het iusschen- dek zijn de tanks voor- stookolie, drinkwa ter en waterballast aangebracht terwijl, zich hier tevens.de bergplaatsen bevinden voor munitie en victualie. Op het achtertusschendek bevinden zich het verblijf en de hutten van de officieren. Het vóórtusschendek is als voïksverbljjf ingericht. Ih een dekhut op het bovendek achter zijn de verblijven voor den commandant. Ze be staan uit een ruime kajuit, een slaaphut en een badkamer met .toilet: Onder den bak bevinden zich de hutten en het verblijf voor de onderofficieren én den schipper. Het bakdek is als tentdek doorgetrokken tot over het dekhuis van den commandant. In èen dekhuis op het tentdek zijn de ziekenverblijven en de hut voor den Radio dienst ondergebracht, terwijl zich hier ook de installatie bevindt voor de kunstmatige ventilatie en verwarming., van het vóór schip. Het achterschip heeft stoomverwar- ming. Het dek van het huis op het tentdek is als stuurbrug ingericht. Hier bevinden zien het stuurhuis, en de kaartenkamer. De be wapening bestaat uit twee dubbele mitrail leurs, terwijl als mijnenlegger 80 mijnen gevaren kunnen worden. Als voortstuwingswerktuigen worden in het schip geplaatst twee driecylinder stoommachines bf 17 omw./min., van 800 J.P.K. ieder, welke het schip een snelheid van 15 mijlen per uur verleenen. Het schip is voorzien van bronzen schroe ven en Michel-stuwblokken. De stoom voor de hoofd- en hulpmachines wordt geleverd door twee waterpijpketels van het Yarrow- type, die met olie gestookt worden. Het verwarmd oppervlak van eiken ketel be draagt 180 M2, de stoomdruk 14 K.G./cM2_. Aan hulpmachines zijn o.a. voorhanden de noodige olie- en waterpompen, waaierma chines voor de ketels en verder voor het opwekken van den electrischen stroom een stoomdynamo en een motordynamo voor havengebruik. De stoomdynamo met een vermogen van 75 P.K. en de motordynamo met een vermogen van 45 P.K leveren ge lijkstroom van 110-115 Volt. Het schip wordt geheel electrisch verlicht, terwijl verschillende hulpmachines electrisch wor den aangedreven, o.a. de pomp van de elec trisch hydraulische stuurinrichting. De electrische installatie wordt geleverd en aangebracht door de N.V. van Rietscho ten en Houwens, Electrotechnische Maat schappij te Rotterdam. De electromotoren worden vervaardigd door de N.V. Electro technische Industrie v/h. Willem Smit Co., Slikkerveer, terwijl de stoem-anker- en stoom-hgschlier worden geleverd door C. v. d. Giessen's Werktuigenfabriek te Krimpen a.d. Ussel. Bij der bouw van het schip is getracht, zooveel mogelijk Nederlandsch Fabrikaat te gebruiken. De meubelen worden hoofdzakelijk van staal in eigen werkplaatsen van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" ver vaardigd, waarbij er naar gestreefd wordt, bij doelmatige inrichting tevens een. smaak vol geheel te verkrijgen. Alhambra-Theater, De vier Muiters. Op de planken. „De vier Mullers" Is een film, vrij be werkt naar het bekende, vrij zwakke blij spel van Friedmann en Neiz, dat ook in Ne derland een lange serie opvoeringen heeft gekend, dank zij de komische uitvallen van Cor Ruys en Louis de Bree. Deze Neder landsch sprekende film is te Weenen ver vaardigd. Een aantal bekende vaderland- sche tooneelisten bezetten de hoofdrollen. Wij zien Adolf Bouwmeester in de rol var grootvader Muller, Jacques van Bgleveld als zijn zoon, Tilly PerinBouwmeester als diens vrouw, Johan Heesters wederom als hun zoon. Verder Johan Kaart als een „ta felschuimer", Gusta ChrispijnMulder als huishoudster, Cissy van Bennekom als het TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 11 FEBRUARI Badhuisstraat, van iy29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jongens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. meisje, dat den jongsten M '.lier in het hu welijk zal moeten gaan vergezellen en Min - ny Erfmann, een „American girl", die daar harerzijds een niet bijzonder geslaagde po ging toe doet. De man achter de camera heeft ze ons allen op zijn best laten zien. .Nog altijd ge looven wij, dat Kaart, hoewél men hem ze ker ook niet te veel moet zien,een klasse op zichzelf vormt, al wordt'hij nooit'door de regie voldoende beheerscht om zijn volle kracht te kunnen ontplooien. Hij heeft echter het fotogeniek spel, dat er een hoofdvoorwaarde voor is. Overigens schiet de techniek soms te kort in de belichtingen en scherpte van fotografie. Voortdurend hééft men moeite de personen binnen het beeldvlak te houden. Het Nederlandsche materiaal is waarschijnlijk, de handicap .ge weest, dat de heele vertooning' te weinig tot leven komt, dat er te weinig dramatisch gespeeld wordt. Alles bij elkaar, echter een film, die ongeveer van gelijke kwaliteit ge acht moet worden als de films, welke onze Nederlandsche industrie maakt, al zijn milieu èn visie door den Weenschen geboor tegrond artistieker, wat ook te zien is aan de meerdere zorg voor de toiletten. Een film, die wel aan te zien is en waarbij ge lachen wordt. In de Joe Brown-film is de fabel eenvou dig. Joe en Fag (Ann Dvorak) vormen een paar, op het tooneel en in het. leven. Dan komt het oogenblik, dat Joe zijn groote kans op Broadway krijgt. Maar. om bem te kunnen gebruiken, moet. hij Fag ruilen voor Peggy, de weggeloopen rijke erfgename, die met de sensatie om haar naam de groote attractie is. Joe wil niet, maar Fag trekt zich zoo ongemerkt terug, dat hg tenslotte toch wel wil. Maar Peggy maakt zich zoo geheel van Joe en het succes om hem mees ter, dat Fag tenslotte niet beter weet te doen, dan naar haar ouden troep terug te gaan en haar het veld te laten. Joe komt tot de overtuiging, dat de liefde voor Fag weg is en hij nog slechts aan Peggy den ken kan, maar als hij dit reeds aan zijn vrouw geschreven heeft en nu om de hand van Peggy wil gaan vragen, hoort hij, dat deze juist op het punt staat om met een ander te gaan trouwen. Deze koude douche ontnuchtert hem. In een dollen wedren tracht hij zijn brief nog in te halen en als hij Fag eindelijk opnieuw zijn liefde bekent- meent hij, dat dit ook gelukt is. Alleen de toeschouwer weet, dat Fag den brief -juist gelezen had, maar hij beseft ook, dat het prompt berouw de liefde slechts te zoeter maakte. Er zit draad in het verhaal en met. Ann Dvorak en de bijzonder mooie en ele gante Patricia Ellis als tegenspeelster komt Brown ook door de driehoeksgeschiedenis voortreffelijk heen. Het keelgeluid van Brown is eën brullend geluid, dat komt uit een gekken kop met een kin-als-een-zak-kaak. Joe is bovendien een athleet, die voor geen kleintje vervaard is en onwaarschijnlijk lenig, behendig en sterk. Het geheel is een groote clownerie, waar tegenover de camera geen oogenblik leven loos, de regisseur geen oogenblik werkloos stond, maar die juist door de groteske visie van de een en de groteske visie van den ander geschapen werd om de clownerieën van Joe zeiven heen. Dat is haar groote verdienste, daarom is het een voortreffelij ke film, waarin Joe komieker is dan ooit. Luxor-theater, Nachten in Chinatown Het startschot knalt. Der traditie getrouw brengt Luxor de ko mende dagen weer twee hoofdfilms en wei van zeer uiteenloopend genre. De eerste speelt zich af in LimehousQ, de duistere, geheimzinnige Chineezenwijk van de wereldstad aan de Theems, waar de Chi- neesche halfbloed Harry Young (George Raft), hoofdman van een smokkelaarsben de, zijn luguber bedrijf maskeert door het exploiteeren van een kroeg, welke tevens de zetel is van den sluikhandel in verdoovende middelen. In deze Londensche onderwereld is Young een machtige heerscher, die met zijn vriendin Tu Tuan (Anna Way Wong) Hevige brand te Amsterdam. Acht personen in de vlammen omgekomen J- 4 anderen zwaar gewond. Ook te Didam een meisje by brand omgekomen. Politievaartuig „Jan van Brakel" te water gelaten. (Stad)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. resideert in luxueuse O.ostersche vertrekken met mysterieuze deuren, waar- zwijgende zonderlinge Oosterlingen met hun hoffelijke manieren en ondoorgrondelijken glimlach rond waren, die Young's tegenstanders zon- der een spier te vertrekken naar de andere wereld helpen. Door de groote solidariteit van deze geraffineerde misdadigers staat- de pclitiè steeds machteloos, tot de half bloed verliefd wordt op een blank meisje* Toni genaamd (Jean Parker),, hetgeen de, jaloezie opwekt van Tu Tuan, die hem ver raadt. Het dansmeisje pleegt zelfmoord en. Young wordt door de politie neergeschoten. Een bgzonder spannende rolprent, deze'f Paramount, welke uitstekend door de drie genoemde hoofdfiguren en de verdere be zetting wordt gespeeld en uitmunt door een knappe milieuschildering, welke ons de spookachtige sfeer van Chinatown met haar donkere gangen en armzalige havenbuur ten, gehuld, ih „the nighty fog", sterk sug gereert. Een door Alexander Hall voortref-" felijk geregisseerde sensationeele onderwe reldfilm, die het natuurlijk „doet". Het tweede hoofdnummer verplaatst ons naar de renbaan, de paarden, de jockey's en wat er verder tijbehöort om het bekende - gegeven van omkooperij en het. winnen van een race, welke tusschen twee haakjes prachtig is opgenomen, door een absoluut niét in conditie zrjnden rijknecht, tot een door de liefhebbers gewild en gretig gesa voureerd kijkspel te maken. In de hoofdrol len Claudia Dell, Buster Collier en James- Hall. In het aantrekkelijke voorprogramma in teressant Ufa- en Paramount-nieuws, een bijzonder boeiend sportfilmpje (Jacht op groot wild in Florida) alsmede twee grap pige teekenfilms „Flip" en „Dancing on the Moon", waarvan de gekleurde laatste zeer sterk de aandacht trekt. Een zeer bezienswaardig programma. Een aardige reclame. Onverwacht schalde gistermiddag een vroolgke marsch voor ons bureau. Een zeer groote auto, een autobus eigenlijk, stond in de Walstraat stil sn bleek de bron van die vroolijke tonen te zijn, die even later wer den afgewisseld door een pittige reclame voor de producten der N.V. Fine Fabrieken te Harderwijk. Wg hebben den wagen bezichtigd, die bijzonder fraai en vooral doelmatig is inge richt en zelfs een complete keu ken-instai la- tie bezit. Voorbijgangers woraen uitgenoo- digd binnen op ruime zitplaatsen rond een stevige tafel plaats te nemen en- krijgen dan door dames van de Apeldoornsche kookschool een van de vele soepsoorten ge- serveera, die de Fino-Fabrieken vervaardi gen en die met smaak worden genuttigd. Naar wij vernemen, trekt deze wagen het geheele land door. Momenteel bezoekt men eerst de voornaamste plaatsen, om straks de verschillende deelen van het land inten siever te bewerken en o.m. huis aan huis de producten ter keuring aan te bieden. De wagen is voor dit doel uistekend ge schikt en bevat o.m. een complete verster ker-installatie met microfoon, zoodat men niet alleen muziek, maar ook korte propa ganda-speeches voor de producten dezer Nederlandsche fabriek kan uitzenden. Muziekavond leerlingen mej. W. de Hondfc. Woensdag 12 Februari a.s. geeft mej. W* de Hondt met haar leerlingen een muziek avond in het Concertgebouw. Het afwisse lende programma bevat o.m. ae symphonie „Ein Picknick" van Richard Thiel, een luch tig, aardig werkje in den geest van Haydn's Kindersymphonie, waarmede een vorige maal veel succes werd geboekt Men zie verdei de advertentie in dit blad. Een ontvoering. Naar wij eerst heden vernemen, is op last van den commissaris van politie te Vlissin- gen, door de Delftsche recherche in het be gin van deze week na afloop van een uit voering van de AVRO aldaar, een tweetal musici van de Decibels gearresteerd en naar Vlissingen overgebracht. Zg worden ev van verdacht zich te hebben schuldig ge-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1