1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 7 FEBRUARI EERSTE BLAD ■IVo. 32' 74e Jaargang 1936; Uitgave: Firma F. VAM QE VELDE Jr., Walstraet 58-BO,Vlissinoen. Telef. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVIKCIENIEUWS f|el»em*le«iSssew «OTM etc— daag VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waai agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent IR ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPER C» Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bewogenheid en vastheid. Over dit onderwerp sprak gisteravond in een der zalen van het Concertgebouw voor de anti-rev. kiesvereenigïng alhier de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer. Na opening op de gebruikelijke wijze door den heer P. G. Laemoes en welkomstwoord tot de aanwezigen, ving de heer Smeenk zijn rede aan met te 'zeggen, dat deze tijd zich inderdaad kenmerkt door groote bewo genheid. Allereerst zeker wel op internatio naal gebied. Gisteren nog is in het Engel- sche parlement gewezen op den gevaarlij ken internationalen toestand. Duitschland en Japan wapenen zich tot het uiterste en niemand weet te zeggen, hoe 't Italiaansch- Abessinisch conflict zal aflocpen. Het is ook de taak van den Christen mede te wer ken aan den versterking van het internatio nale recht, maar toch zullen zij zich niet overgeven aan niet te verwerkelijken illu sies. Deze tijd bewijst wel, dat dit tot te leurstelling leidt Op het terrein van het economisch leven heerscht niet minder bewogenheid en ver warring. Volgens statistische gegevens is er in meerdere landen eenige opleving te bespeu ren. Spreker waarschuwt er echter tegen, niet te veel waardete hechten aan deze statistieken. Hij wijst bijv. op de statistie ken der werkloosheid, die in ons land veel nauwkeuriger zijn dan in verschillende an dere landen, wat spreker nader aantoont. Zoo zijn o.a. in Engeland ruim 700.000 werkloozen ondergebracht bij armenzorg. Bovendien zijn er meerdere economische omstandigheden, die invloed uitoefenen op de meerdere of mindere werkloosheid. Ook houdt de economische opleving in meerdere landen nauw verhand met militaristische maatregelen, de uitbreiding van leger en vloot. Ook de bevolklngs-dichtheid heeft hier veel invloed. Zoo is bijv. ons land met zijn 8 millioen inwoners niét te vergelijken met Denemarken, dat 12 maal grooter is en 2 millioen minder inwoners telt. Spreker is dan ook van meening, dat van opleving in den werkelijken zin des woords ook in andere landen niet veel te bespeuren valt. Zoolang het vrije ruilverkeer niet wordt hersteld zal er van verbetering in de economische omstandigheden geen sprake zijn. De devaluatie, dit alles komt nog de monetaire ver warring. Spreker behandelde het devalua tie-vraagstuk, dat oorspronkelijk alleen aanhang vond bij enkele liberale economen. Langzamerhand echter heeft, tot niet ge ringe verbazing van velen, de devaluatie gedachte ook voorstanders gevonden by ve len in de socialistische arbeidersbeweging, terwijl het bekend is dat ook vele Roomsch- Kath olieken voorstander zijn van devalua tie. Het is een verkapte, gemakkelijk door te voeren loonsverlaging, die minder tegen stand oproept dan andere aanpassings systemen. Voor ons land echter is devaluatie een zeer groot gevaar en zou veel meer nadee- len dan voordeelen met zich brengen. Velen verwachten er een opleving van den export van, maar zij vergeten, dat an dere landen spoedig tegenmaatregelen zou den nemen door contingenteeringen enz. Als bewijs hiervoor wijst spreker op het onlangs gesloten verdrag met de Ver. Sta ten, waarin de bepaling is opgenomen, dat wanneer de Nederlandschemuntpariteit veranderd, het verdrag moet worden her zien. Ons volk zal goed moeten verstaan, dat een economisch herstel alleen zal komen, wanneer de internationale verhoudingen ten goede veranderen, en in het bijzonder ons Duitsche achterland opnieuw tot bloei komt. Veel wordt in ons land gedaan tot steun, maar het blijven lapmiddelen. Het onderwijs. De heer Smeenk kwam nu tot verschillen de toegepaste bezuinigingen en wees op het onderwijs, een teer onderwerp in ons land. Op het oogenblik gaan ongeveer 2/3 der kinderen op de bijzondere en 1/3 op de openbare scholen. De leuze „de bijzondere school regel en de openbare school uitzon dering" wordt dus al meer werkelijkheid. De rechtsche partyen zyn niet onwillig Om ook op het bijzonder onderwijs te bezui nigen en spreker hoopt dat hier een bevre digende oplossing zal worden gevonden. Op andere terreinen van aanpassing zijn de moeilijkheden niet minder groot. Ons volle zal hier de groote principieele lijnen in het oog moeten houden, inplaats van te letten op allerlei eigen en groepsbelangen. De gevolgen zullen anders noodlottig zijn, zooals de geschiedenis ook vroeger herhaal delijk bewezen heeft. De politieke verwarring. Ook de politieke verwarring in verschil lende landen is groot. De constitutioneele vrqheden der volkeren worden ondermijnd. In ons land werken allerlei krachten om onze verkregen constitutioneele en demo cratische goederen te doen vallen. Op het voetspoor van Groen van Prinste- rer heeft de anti-rev. party steeds met alle kracht geijverd tot behoud en versterking van deze groote geestelijke goederen. Plet eens zoo machtige liberalisme heeft zijn grooten invloed op staats- en econo misch terrein geheel verloren. Evenzoo is ook het socialisme door gebrek aan kracht en principieelen grondslag in meerdere lan den ten onder gegaan. In ons land staat het socialisme weten schappelijk zwak, al wil men dat ook met reclame voor allerlei plannen camoufleeren. Dan komt men echter in botsing met de Nederlandsche nuchterheid en doet denken aan de Duitsche nazi-practijken. In dit verband behandelde spreker breed voerig het socialistische „Pian van den Ar beid". Zijn conclusie is dat het plan prac- tisch ónmogelijk uitvoerbaar is en tot nog grooter werkloosheid zal leiden. Niemand minder dan de wetenschappelijk-economi- sche socialist dr. Van den Tempel heeft over de hoofdzaken van het plan een ver nietigend oordeel geveld. Het fiasco van liberalisme en socialisme is hieraan toe te schrijven, dat het geen rekening hield met de openbaring Gods. In vele landen wordt thans aanschouwelijk voorgesteld, waar het naar toe gaat, in dien men de vastigheid van het Woord Gods op maatschappelijk en staatkundig terrein verlaat. De Christelijke partijen in ons land heb ben groote voorrechten. Helaas wordt dit door vele Christenen niet gewaardeerd en schijnt het wel alsof men deze weelde niet kan dragen. Men zoekt te verdeelen inplaats van te vereenigen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de protestantsch-christelijke par tijen nog meer inkruimelen en minder in staat zullen zijn mede te helpen aan het vormen van een rechtsche regeering, waar door men de komst van een Roomsch-socia- listische regeering in de hand werkt. De anti-rev. partij houdt echter vast aan de beproefde beginselen. Dat is haar vast heid en geloof, waardoor men rustig kan voortwerken tot heil van land en volk. Aan het einde van zijn rede werden nog verschillende vragen aan den spreker ge steld, o.a. betreffende 't streven naar een- heil tusschen anti-rev. en chr.-hist., de deel neming van Nederland aan de sancties van den Volkenbond, welke vragen door den heer Smeenk nog uitvoerig werden behan deld, waarna deze de goed bezochte verga dering met dankgebed sloot. N. V. Stoomtram Walcheren. De directie en commissarissen van de N.V. Stoomtram Walcheren te Koudekerke, zqn, daartoe door de tijdsomstandigheden gedwongen, voor de noodzakelijkheid ge plaatst voor te stellen de rente van de leening 1906 te verlagen van 5 op Sy2 R.K. Propagandaclub. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de advertentie van hedenavond waarin medegedeeld wordt dat de trekking der loterij op Maandag 10 dezer 's avonds te 7 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw zal plaats hebben. Er zijn nog loten ver krijgbaar en een goed verstaander heeft dus aan dit halve woord wel genoeg. Voor ver dere bijzonderheden raadplege men de ad vertentie Nederl. Jongel. Verbond. Op Woensdag 12 Februari draait in de Nieuwe Kerk, des avonds 8.15 uur, de film, die het Protestantsch Christelijk Neder- landsch Jongelingsverbond door Polygoon, Haarlem, heeft laten maken. Men ziet achtereenvolgens den jaarltjk- schen toogdag met zijn 3600 bezoekers, het centrale werk in Amsterdam, vereeni- gingsleven ten platte lande en in de groote stad, den hondsdag in Zeeland van dit jaar, met beelden van de zee voor Vlissingen en van het typische Middelhui gsche leven, rond „den Langen Jan" en op „De Abdij" enz. enz. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van morgen. MIDDELBURG Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Voor het museum van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen zijn ontvan gen een boek met 17e'eeuwsche schrijf voorbeelden een Zuid-Bevelandsche kap- hoed, een oud-Noord-Bevelahdsche muts en een ondermuts en vier foto's van de res tauratie van de Koorkerk te Middelburg omstreeks 1905. Een Jeugdavond. Gisteravond had in de stampvolle Nieuwe Kerk een jeugdavond plaats, uitgaande van den ring Walcheren van het Ned. Jonge lingsverbond en het Néd. Verbond van Cbr. Jongevrouwen en Meisjesvereenigingen op Walcheren. De voorzitter van den ring Walcheren van 't N.J.V., ds. G. W. Korevaar, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waar na hij liet uitkomen, dat het houden van een jeugdavond niet is het geven van een mooien avond zonder meer, maar dat men door dezen avond aan de jeugd wil geven kracht voor de moeilijkheden in het leven. Hierna sprak jonkvrouw Asch van Wijk uit Utrecht over „Wat vraagt onze tqd van ons". Spr. behandelde na een korte inleiding de vraag /Welke taak heeft de jeugd te genover de Kerk?" Duidelijk zette zij daar- bg uiteen, dat beiden elkaar noodig hebben. De tweede vraag was „Hoe is de verhou ding van de jeugd tegenover land en volk Spr. wees op den storm van nationalisme, die door ons volk heengaat.- Hierin "kan een gevaar schuilen. Het is spr. opgevallen, dat in ons land ieder klaagt en moppert op de regeering, of zij de schuld Is van den toe stand, maar men hoort niet spreken van schuldbesef en ziet geen verootmoediging. Wat heeft men gedaan met Gods.gebod van dienende liefde? vraagt spr. De derde vraag, welke spr. wilde stellen ïs „Hoe is de verhouding van den jongen tot het meis je?" Spr. schetste den omgang in stad en dorp en zeide, dat ook door het werk der Christelijke jeugdbeweging Veel op dit ter rein kan worden gedaan, wat niet anders dan onsvolksleven ten goede kan komen. Ds. Joh. Raams uit Kloetinge sprak over „Zien en Zien" en had daarbij tot uitgangs punt gekozen Joh. 20 20. Wij leven in een wereld, waarin wij alles afwegen naar de waarde die het heeft in goud en zilver, maar naast dit zien met het lichamelijk oog, bestaat er ook een bezien met het geestelijk oog. Met allerlei beelden toonde spr. hoe men op die wijze veel meer kan zien. Wanneer wij de dingen rondom ons zien, dan is daar allerlei, dat verschrikt, maar met het geestelijk oog wordt het an ders. Duidelijk komt dan naar voren, wat wg in het Evangelie vinden uitgedrukt in het „Vrees niet". Tusschen beide toespraken en ook na de rede van ds. Raams voerde het Middelburg- sche strijkorkest „Musica" onder de bekwa me leiding van den heer A. Calatz eenige nummers uit, terwijl ook de zangvereeni- ging „Eendracht maakt macht" uit Oost- kapelle onder leiding van den heer A. Louws haar medewerking verleende. Ds. Korevaar dankte allen, die mede werkten om dezen jeugdavond te doen sla gen en eindigde op de gebruikelijke wijze. OOST- EN WEST-SOUBURG Nieuwe winkelzaak. Morgen wordt in de Kanaalstraat alhier een filiaal van den te Middelburg reeds ja ren bestaanden vischhandel „Van Dort" geopend. Daartoe uitgenoodigd hebben wij een kijkje genomen in den nieuwen winkel die er keurig uitziet. Dat ook een uitge breid aantal vischsoorten in blik den win kel vult behoeft wel geen betoog. Verder zie men de advertentie in deze courant. Voor Souburg een ware aanwinst, vooral voor liefhebbers van versche visch en wie is dit niet? BRESKENS Verkooping. Door notaris A. H. J. Beuningh te Groede werd gisteren in Hotel De Vuqst verkocht een Huis met tuin aan de Dorpsstraat te Breskens, kadastraal bekend sectie D nrs 1152 en 1154, samen groot 14 A. 60 c.A. Hoogste inschrijver de heer E. Boom- Bliek voor l 5000. Kooper dezelfde yoor 6050. HANSWEERT Aangehouden, Door de marechaussee te Hansweerd is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeren C. D., kanaalventer wonende te Wemeldinge, als verdacht van heling van benzine. HAAMSTEDE In vrijheid gesteld. Zekere A. P. S., arbeider te Haamstede, die eenige dagen geleden werd aangehou den en ter beschikking van de justitie te Middelburg is gesteld als verdacht van op lichting, is thans wederom in vrijheid ge steld. ZIERIKZEE Bank voor Schouwen en Duiveland. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Bank voer Schouwen en Duiveland te Zierikzee zal worden voor gesteld, het dividend over 1935 vast te stellen op 14 (v.j. 12 Schoonheidszorg in Zeeland. Zooals dezer dagen is bericht, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland, gevolg gevende aan de in de jongste zomerzit- ting door Provinciale Staten aangenomen besluiten, de leden aangewezen, die in de nieuw op te richten provinciale schoon heidscommissie en provinciale archaeolo- gische commissie zitting zullen nemen. Hiermede is niet een geheel nieuwe orga nisatie van schoonheidszorg en beharti ging van oudheidskundige belangen voor deze in beide opzichten zoo belangrijke provincie geschapen, maar wel de bestaan de naar men hoopt en verwacht beter voor deze dubbele taak ingericht, meldt de „N. R. Ct" In 1920 namelijk is voor de behartiging van deze belangen ingesteld de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologi- sche commissie, die ten deele met „schoon- heidsmannen", ten deele met oudheidskun- digen was bezet. De combinatie scheen vernuftig, maar oip den duur bleek, per soonlijk zoowel ls zakelijk, dat zij tegen haar dubbele taak niet was opgewassen met name de schoonheidszorg overigens door haar falen niet alleen kwam hier door te kort. Op initiatief van de Federa tie der provincial schoonheidscommissies nam het provinciaal bestuur van Zeeland de reorganisatie ter hand, die thans haar beslag heeft gekregen. By de samenstelling van de schoonheidscommissie, die ten doel heeft provinciaal bestuur en gemeentebe sturen van advies te dienen „omtrent alle onderwerpen van stads- en natuurschoon", zooals art. 5 der verordening het noemt - dat komt voornamelijk neer op toepassing van de zgn. welstandsbepalirg in gemeen- telgke bouwverordeningen, beoordeeling van antwerp-uitbreidingsplannen, onthef fing van de provinciale reclame-verorde ning enz. is het voorbeeld van de orga nisatie in enkele andere provincies nage volgd. Tweeledig is haar functie en dien overeenkomstig haar samenstellingbe oordeeling van bovengenoemde vraagstuk ken door deskundigen en invloed oefenen op de lagere besturen, opdiat zy van de diensten der schoonheidscommissie gebruik maken. Voor het eerste is een kleine sub commissie ingesteld, waarin de meest hier voor in aanmerking komende krachten in de provincie zijn benoemd. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben gunstig beschikt op het verzoek van C. H. van Oeveren te Zierikzee om inplaats van „een dageldjkschen autobusdienst van Zie rikzee over Kerkwerve, Duivendqke en F.l- kerzee naar Oudendijke (gemeente Elle- meet) en omgekeerd" te lezen „een auto busdienst van Zierikzee over Kerkwerve. Duivendijke en Eikerzee naar Oudendijke (gemeente Ellemeet) en omgekeerd (da gelijks, met uitzondering van de Zondagen en de algemeen e.rkende Christelijke feest dagen)". KERK- EN SCHOOLNIEUWS Zilveren ambtsjubileum dr. J. G. Geelkerken Vele bloemstukken en tal van felicitatie brieven en telegrammen zqn Woensdag be zorgd ten huize van dr. J. G. Geelkerken, predikant bij de Geref. kerk te Amsterdam- Zuid in Hersteld Verband, hem gezonden ter gelegënheid van zijn zilveren ambtsju bileum. Van het comité, hetwelk zich gevormd heeft voor de herdenking van dit jubileum, dat ook buiten de kringen der Gerefor meerden veel belangstelling heeft getrok ken, was er een bloemstuk in den vorm van een bijbel, „opengeslagen", op Daniël 12 :3, bloemen waren er voorts van het Radio comité Amsterdam-Zuid van de kerk Am sterdam-centrum, zoomede van leden der gemeente en catechisanten. De minister van onderwijs, kunsten en wétenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, had als vriend een brief gezonden, terwijl er ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Wederom 2 vliegtuigongevallen 3 doo* den en verschillende zwaargewonden. (Luchtvaart) o Militaire bedrijvigheid aan de Neder* landsch-Duitsche grens. Nogmaals het militaire vraagstuk in België. (Buitenland). Wordt Hauptmann toch terechtgesteld?, mede een brief was van baron Sweerts de Landas, oud-burgemeester van Epe, -waar de jubilaris,die zijn herderlijk ambt thans ruim twintig jaren in de hoofdstad uitoe fent, zijn intrede als predikant gedaan heeft. Vrienden en bekenden buiten zijn ge meente hadden Woensdagmiddag de gele genheid om dr. Geelkerken in zijn woning aan de Sophialaan te komen complimentee ren en van 35 uur was het daar een ko men en gaan van belangstellenden, van wie verscheidenen de reis uit vergelegen plaat sen hadden gemaakt. In de avonduren is in den kring der plaatselijke gemeente het jubileum ge- vierd in de tot de laatste plaats bezette Parkkerk spr. waren bier ds. J. G. Buskes Jr., dr. J. C. van der Does, beiden uit Am sterdam-Zuid, en ds. E. Smelik uit Rotter dam. In een slotwoord heeft dr. Geelkerken, wien namens het huldigingscomité bij mon de van den heer D. G. J. baron van Heem stra, met verzoek daaraan zelf een bestem ming te geven, een door zyn gemeente bq- eengebracht bedrag aan geld is aangeboden, dank gebracht aan allen, die zijn ambtsju bileum tot een voor hem onvergetelijke ge beurtenis hebben gemaakt. Concentratie van het bijzonder onderwijs. Naar „de Tqd" uit goede bron verneemt, ondervindt de samenstelling van de Staats commissie, die een oplossing zou moeten zoeken voor de in verband met de concen tratie van het bijzonder onderwijs gerezen moeilqkheden, stagnatie, doordat de recht sche Kamerfracties weinig geneigd blijken om uit haar midden een leidende figuur en een onderwijsdeskundige aan te wijzen, die volgens de bedoeling der regeering in deze commissie zitting zou krijgen. Naar verder verluidt, zou dr. Colqn,- ook indien de sa menstelling der commissie hierop mocht afstuiten, aan de bekende par. 12 van het bezuinigingsontwerp op het onderwqs wil len blqven vasthouden, zq het met een klei ne wyziging. Opheffing en samenvoeging van scholen te Rotterdam. De gemeenteraad te Rotterdam heeft een reorganisatieplan aangenomen in verband met het onderwqs. Het plan komt hierop neer, dat vier onvolledige scholen zullen worden opgeheven, twaalf maal twee scho len zullen worden samengevoegd, en een tweetal scholen zal worden verplaatst. Voor het onderwijzend personeel be teekent deze reorganisatie, 'dat tegenover een mo gelijkheid tot het verminderen van het aantal leerkrachten met zestien hoofden en 21 klasse-onderwijzers essen) komen te staan 24 gevallen, waarin het aantal klasse-onderwqzers(essen) kan worden ver meerderd. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg» Uitspraak van 7 Februari. Verduistering M. C. K., 23 jaar, zon der beroep, te Boschkapelle, 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelqk en 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Aanranding der eerbaarheid S. v. D., te Zierikzee, thans in voorarrest, 1 jaar ge vangenisstraf en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regeering. DiefstalC. v. d. S., 28 jaar, groenten- handelaar te Baarland, 5 weken gevange nisstraf met aftrek voorarrest. Bedreiging en beleediging van een amb tenaar J. de J., 26 jaar, arbeider te Ovezande en B, de J., 39 jaar, arbeider, eveneens wonende te Ovezande, voor ieder 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. Diefstal van een paard A. L. K., 47 jaar, te Zierikzee, wederom in handen ge steld van den rechtercommissaris voor na der onderzoek. BelastingontduikingJ. de V., arts te

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1