Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW FEUILLETON YSTERIES van de van Donderdag 6 Februari 1338. No. 31. KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Crlsis-hypotheek-aflossingswet. Alvorens zich. te vermeien in de alge- meene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting voor 1936, heeft de Eerste Kamer nog een paar wetsontwerpen afgedaan. Nopens de crisis-hypotheek-aflossingswet zijn pre cies dezelfde bezwaren geopperd die in de Tweede Kamer breed zijn uitgemeten, maar weerlegd door de Regeering. De aankon diging van dit wetje heeft naar de meening van sommige leden onrust gewekt en tot ongewenschte handelingen geleid. Zoo iets gebeurt altijd als er een wet komt die aan iets verkeerds een einde maakt. Dan wordt er nog even van de gelegenheid geprofi teerd. Vrees voor aantasting van de vaste gelden heeft tot opzegging van hypotheken geleid. Men had daarom geruststellende verklaringen van de Regeering mogen ver wachten dat de hoofdsommen niet zullen worden aangetast. Door het wetje worden allerlei personen 'gedupeerd en daarom kon den eenige leden er hun stem niet aan ge ven. De Regeering heeft de procedure vol gens deze wet zóó abominabel gemaakt, meende de heer Van Sasse van IJsselt dat hij onmogelijk er voor kon stemmen. Elegant is dit wetje niet en het ware volgens andere leden mogelijk geweest een beteren weg in te slaan. Het eerste treffen met den N.S.B.-afgevaardigde had bij dit debat plaats. De heer de Marchant achtte leenrente ethisch ontoelaatbaar. Maar dan moest hij juist dit wetje steunen, meende de heer Diepenhorst, omdat dit excessen van dit kwaad wegneemt. Wie tegen rente is, hoort in deze wereld niet thuis, aldus zette de heer Diepenhorst uiteen, want alle landen leenen, óók Duitschland. Ze betalen daar alleen de rente niet, aldus interrum peerde de heer Mendels tot aller vroolijk- heid. Minister van Schaik bepaalde zich tot dit ontwerp en liet alles rusten wat over het ontwerp op de vaste lasten is gezegd. Spoe dig verschijnt daarvan de Memorie van Antwoord. Hij zette voorts uiteen, dat dit wetje de hypothecaire debiteuren zal hel pen tegenover hen die uit vrees voor deva luatie hun geld terugeischen. Natuurlijk heeft een dergelijk ingrijpen nadeelige' kan ten. Het belemmert inderdaad de uitgifte van nieuwe hypotheken maar 't beschermt noodlijdende personen. Waneer er moeilijk heden van zullen komen is de Regeering aanstonds bereid nader beraad te doen. De kantonrechter kan hier heel wel uitspraak doen de bemiddelingscommissies zijn niet noodig. De Regeering staat op het standpunt, dat zij de verplichtingen die voortvloeien uit overeenkomsten moet eerbiedigen, maar als door de veranderde tijdsomstandigheden de verhouding zóó zeer is veranderd, dan gaat het algemeen belang boven het particuliere. Het ligt niet in de bedoeling der Regeering radicale maatregelen te nemen, maar zij zal niet nalaten te doen wat noodig is. Met 38 tegen 5 stemmen werd het ont werp aangenomen. De algemeene beschouwingen over de Rrjksbegrooting zijn aangevangen. De heeren Van Embden, Van Lanschot en De Savornin Lohman steunden de Regee ring en konden zich in hoofdzaak met de beginselen en het beleid der Regeering ver eenigen. De ambtsperiode van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Het „Vad," meldtNaar wij vernemen, heeft minister Colijn den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië naar aanlei ding van diens verzoek om ontslag, de vraag gesteld, of hg bereid zou zijn, het ambt nog één jaar na de gebruikelijke vijf jarige periode te blijven bekleedende landvoogd zou op deze vraag bevestigend geantwoord hebben. Naar wij vernemen, houdt deze vraag verband met: het voornemen van minister Colijn, die thans zoowel de portefeuille van koloniën als die van defensie beheert, om eerlang, wanneer overleg over het Indische defensievraagstuk de vereeniging van deze beide functies niet langer wenschelijk maakt, als minister van koloniën af te tre den. Een korte verlenging van den ambtster mijn van den tegenwoordigen landvoogd maakt het in deze omstandigheden moge lijk, dat minister Colijn, gedurende de pe riode, waarin hij nog met het beheer van het departement van koloniën zal zijn be last, met den tegenwoordigen landvoogd blijft samenwerken, en dat de keuze van den nieuwen landvoogd tot na dit optreden van den nieuwen minister van koloniën wordt verschoven. De Reisbelasting. De Holland-Amerikalgn, de stoomvaart maatschappij „Nederland", de Rotterdam- sche Lloyd en de Kon. Nederiandsche Stoomboot-Maatschappij hebben den minis ter van financiën het volgende telegram doen toekomen „Ondergeteekenden, scheepvaartmaat schappijen, die bij de ontwikkeling van het passagiersverlceer op Nederiandsche sche pen het allergrootste belang hebben, ver zoeken uwe excellentie dringend het wets ontwerp reisbelasting zoodanig te redigee- ren, dat passagiers,1 varend op Nederiand sche schepen, dus op Nederlacdsch grond gebied van de bepalingen dezer wet vrijge steld worden. Federatie van werkgevers landbouw- en veeteeltbedrijf Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Dinsdag heeft te Rotterdam de Federatie van werkgeversverenigingen in het land bouw- en veeteeltbedrijf in Zuid-Holland. Zeeland en Noord-Brabant vergaderd. Na behandeling van huishoudelijke zaken werden breedvoerige besprekingen gehou den over den toestand in het landbouwbe drijf, zooals deze zich laat aanzien tenge volge van de jongste richtprijsverlaging van de tarwe. Aangetoond werd clat deze verlaging gelijk staat met ongeveer 10 van de loónuitgaven. Besloten werd den leden te adviseeren, per 1 Mei of van den datum waarop ter plaatse een loonregeling afloopt, een loonsverlaging, van tenminste 10 te bedingen, ongeacht de verhoogin gen, welke door arbitrale uitspraken e.d. de laatste jaren zijn teweeg gebracht. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat op basis 1910'14 100 de landbouw producten op ongeveer 70 staan, terwijl het arbeidsloon de voornaamste uitgaafpost veelal op 155 k 165' is te waardeeren. Een en ander maakt den toestand voor den land bouwer onhoudbaar. OPGAVE VAN PERSONEN die zich ih deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft der maand Januari. Aantal inwoners op 1 Januari 21771. Aantal inwoners op 1 Februari21769. GEVESTIGD! E. E. B. Lacomblé, luitenant ter zee, Badhuisstraat 39, van Soerabaja. W. Schout, broodbakker, Zwanenburg- scheweg, van Rotterdam. M. J. Zuidema, ijzervlechter, Bouwen Ewoutstraat 70, van Viahen. A. G. Vromans, kapitein-luitenant ter zee, Hr. Ms. „Friso" van Nieuwer-Amstel. A. W. J. van den Ende, stuurman, Nieu- wendgk 2, Tholen. G. A. W. Grimberg, officier M.S.D., Wachtschip, van Ned.-Indië. C. de Korte, wachtmeester tit. Kon. ma rechaussee, Bloemenlaan 60, van Axel. P. J. Kohn, barbier K.M., Paul Kruger- straat 28b, van Oost- en West-Souburg. A. C. H. Kuijck, Chef af deeling Reederij Muller Co., Badhuisstraat 109, van Hil- ligersberg. A. Davidse, loodgieter, Nieuwstraat 44, van Middelburg. J. Oostdijk, zonder, Badhuisstraat 82, van Middelburg. G. M. A. Laernoes, zonder, Paul Kruger- straat 25, van Semarang. E. A. Labouchère, luitenant ter zee, Wachtschip, van Den Helder. F. F. M. Gerritsen, winkelbediende, Coosje Buskenstraat 44, van Hengelo. VERTROKKEN: C. W. Walrave-vander Burgbt, zonder, De Danoystraat 7, naar Batavia, L. van der Wal-Boucherie, zonder, Noordstraat 19, naar Batavia. J. W. Woltema, macht., Verkuyl Quak- kelaarstraat 109, naar Batavia. P. Lolkema, machinist, Aagje Deken straat 99, naar Batavia. H. A. van Beuningen, ambtenaai S.H.V., Prins Hendrikweg 16, naar Tunis (Afrika). J. E. W. Kophal, conducteur „Mitropa", Vrij domweg 4, naar Berlijn. E. H. W. Preuss, conducteur „Mitropa", Singel-weg 38, naai* Berlijn, J. G. Koning, lichtmatroos, Wachtschip, naar msterdam. A. H. Zwingmanin, conducteur „Mitropa Scheldestraat 63, naar Berlijn. J. J. den Boef, sergeant artillerie, Bad huisstraat 4, naar Loosdrecht. S. de Vos Burchart-Poortvliet, zonder, Glacisstraat 76, naar Utrecht. M. M. E. de Groot, étaleur, Badhuis straat 22, naar Eindhoven. H. Kamphuis, zeeman, Joost de Moor straat 9, naar Rotterdam. F. H. H. Gattow, conducteur „Mitropa", Koudekerksche weg O. 7, naar Berlijn, J. van de Woestijne, marechaussee, Bloe menlaan 60, naar Hulst. J. van Belle, onderwijzer, Lambrechtsen- straat 4, naa, Zaamsltag. G. H. Janssen, onder-machinist N.S., Paui Krugerstraat 38, naar Rotterdam. Over groenteteelt in den vrijen grond. Het bezit van een groententuin is een bron van genoegen. Afgezien van het practische doel, dat men. met de teelt beoogt, den disch te voor zien van eiger versche groenten, is het kweeken op zichzelf een bezigheid, die een bijzondere aangename afwisseling schenkt in het leven van velen. Wanneer door eigen zorg en moeite een goed resultaat van de verschillende uit zaaiingen wordt verkregen, dan vergenoegt men zich daarin, en geen groente van elders is zoo smakelijk als de zelfgekweekte, al is het enkel door het bewustzijn, dat het ge recht een productie is van eigen grond. In menige afgelegen streek, waar groente niet of moeilijk te verkrijgen is, voorziet de moestuin in een bepaalde behoefte. De ligging van den tuin is van groot belang, de tuin moet open liggen ter vrije toetre ding van de lucht. De zon moet heel de oppervlakte grond onbelemmerd kunnen beschijnen, want zon der zon is er geen groeikracht. Bovendien vereischen groenten een bes ten humusrijken grond. De natuurlijke gesteldheid van den bo dem kan van dien aard zyn, dat eerst na langdurige teelt, met behoorlijke bewerking en bemesting, een bouwlaag verkregen wordt, die aan de gestelde eischen voldoet. Wanneer wij over humusrijken grond spreken wordt hiermee bedoeld grond, waarin verschillende stoffen in den toe stand van verrotting en vermolming voor komen. Deze stoffen zijn meer of minder don kerkleurig, kleverig, sponsachtig en reuke loos. De grond welke veel humus bevat is donkerder van kleur. Kan men in een grond zonder humus geen groenten telen, in een humusrijken grond groeien ze welig en worden ze malsch. Hoewel geen eigen lijk plantenvoedsel, draagt humus tot de vorming er van bij en verbetert den natuur kundigen en scheikundigen toestand van den bodem. Humus maakt drogen zandgrond meer samenhangend, vochthoudend, zoodat hij minder uitdroogt en maakt stijven grond meer poreus, terwijl lucht en warmte beter in den grond kan doordringen. Humus wordt gevormd zoowel door de organische stoffen van den stalmest als door planten- deelen, die na den oogst op het veld ach terblijven, hierdoor wordt het duidelijk dat het noodig is door toevoer van compost en stalmest enz., om den grond humusrijker te doen worden. En daar humus geleidelijk verteert is een geregelde bemesting noodzakelijk. Door voortgezette bemesting komen tenslotte alle gronden allengs in goede conditie. Hoe dikker de laag tuinaarde des te beter is zij geschikt voor groenten. Is de grond te vast en ondoordringbaar, dan kan bij overvloedigen regen het water niet regelmatig wegzakken en wederkeerig niet genoeg opstijgen, om bij langdurige droog te de planten van voldoende vocht te voor zien, doch over de grondbewerking een volgenden keer. Nachtvorsten bij vruchtboomen. In het voorjaar van 1935 werden vanwege de Ned. Pomologische Vereeniging te Utrecht, proeven genomen met de bestrijding van nachtvorsten door verwarming met vorst- kacheltjes. Van 1922 af heeft men te Utrecht geregeld de temperaturen vast gesteld, waarbij bleek, dat in 14 jaar tijds in totaal 86 maal de temperatuur daalde beneden nul graden Celsius. Van die 86 nachten waren er hoogstens 48 critiek voor de bloeiende vruchtboomen, en ook voor deze nachten zou het stoken niet steeds noodzakelijk zijn geweest, namelijk wanneer de lage temperatuur eerst laat in den morgen optreedt en men zeker is, dat ze niet tot 3 graden C. zal dalen. Door het uitblijven van lage temperaturen kon de proef in 1934 niet worden genomen in 1935 daalde de temperatuur echter ver scheidene malen beneden het vriespunt. In 2 nachten, dat toen werd gestookt, waren de kosten daarvan voor een halve Hectare 70.60. Daarbij is 10 pet. afgeschreven op de kacheltjes en kostte olie 2.80 per 100 liter. Bij 48 nachten (in 14 jaren), dus bij een jaargemiddelde van 3% nacht, kwam men tot een kostenberekening per Hectare voor afschrijving op de 200 kacheltjes 1.50 (er zijn er nu al van 0 90 verkrijg baar) en de gebruikte olie, van 202.10 totaal. Vroeger was reeds gebleken, dat nacht vorsten door middel van stoken zijn te voorkomen, thans mag worden geconsta teerd, dat een gemiddelde Hectare-uitgave van ruim 200, ten einde vorstschade te voorkomen, voor een modern fruitteeltbe- drgf zeker binnen bet financieel e mogelijke ligt. Het is evenwel zeer moeilijk uit te maken, wanneer stoken noodig èn financi eel voordeelig is. Want bewezen is alleen nog, dat door stoken vorstschade kan wor den voorkomen. De schadeperr entages lie pen na de eerste nachtvorst van 1 op 2 Mei 1935 uiteen van 0 tot 60 pet. In rijke bloeijaren zal zelfs een vorstschade van 60 pet. nog niet van invloed zijn op den oogst, daar aangenomen wordt, dat pet. der bloemen een vollen oogst kan geven. In ja ren van minder rijken bloei kan de 60 pet. schade zeer aanzienlijk zijn. Een tweede overweging is echter, dat de schade bene- Laat Vrijdag en Zaterdag Uw M.S.S.-dagen zijn! 's Morgens zijt Ge laatGe kleedt U haas tig aan, jaagt Uw ontbijt door de keel en denkt slechts aan één ding: Uw trein, tram of bus te halen, die U op tijd naar Uw werk zal brengen Dit jachten, dat eiken Maandagmorgen weer op nieuw begint, mat U af, put Uw zenuwen uit, maar mist zijn ongunstigen invloed ook niet op Uw ingewanden, dié langzaam en moeilijk gaan. werken, waardoor van dag tot dag vergiftigende afvalstoffen zich in Uw ingewanden vastzetten, terwijl ook andere organen hun afscheidingstaak trager vervullen. En hoe verder Ge in ue week komt, hoe Ioomer, hoe vermoeider en hoe lusteloozer Ge U voelt worden. Het zijn die stoffen, die Uw bloed dikker maken, onzuiverder en die op Uw geheele gestel van invloed zijn, Ge wordt nog vermoeider en en prikkelbaarder, terwijl Uw eetlust verdwijnt. Is het wonder, onder zulke omstandigheden, dat dan na afloop van Uw weektaak Uw welverdiende Zondag een verloren dag wordt, omdat Ge U te moe, te mat en te landerig voelt om Uw plannen te volvoeren. Tenzij..- Ge óók de M.S.S.-gewoonte volgt! Wat dat is Neem Vrijdag en Zaterdag voor het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets, welke bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel opfrisschen. Uw ingewanden zuiveren van de vergiftigende afvalstoffen, op Uw lever, op Uw bloed een gunstigen invloed hebben. Door zoo'n reinigend M.S.S.-ertje zal tusschen Zaterdag en Zondag Uw gestel als door 'n wonder verbeterd zijn. Ge voelt U, als Ge Zondagsmorgens ontwaakt, een ander mensch. Vroolijk en opgewekt en vol i>lije levenslust kunt Ge al Uw Zondags-plannen ten uitvoer brengen. Zulk een heerlijken, door niets verstoorden dag van rust en ontspanning, al naar Uw eigen op vattingen, kunt Ge U verzekeren door elke week: de M.S.S.-gewoonte te volgen! M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 eert.. Overal verkrijgbaar den aan den boom het ergste is hierdoor krijgt men een slechte verdeeling der vruchten over het boomoppervlak. Mergkool of Stoppelknollen Tal van landbouwers hebben de laatste twee jaren bij wijze van proef mergkool verbouwd, het oordeel is ongelijk. Men gaat natuurlijk vergelijken, bijv. met stoppelknollen, en het is begrijpelijk, dat men deze niet zoo maar prjjs geeft. Vast staat, dat mergkool meer voedingswaarde heeftzoo bleek op de proefboerderij te Heino, dat de dieren met 40 KG. mergkool minder ander ruw voer tot zich namen dan met 60 KG. knollen. Maar hoe is het beschot, de opbrengst De boer weegt niet en gaat af op den schijn. Het vorige jaar 1935 was voor de stoppelgewassen ongunstig en zoo kwam bet, dat menige boer, oordeelende naar het te velde staande gewas concludeerde „Ik houd me nog maar bij de stoppelknollen 1" Maar dat is werkelijk voorbarig. Men dient nauwkeurig te onderzoeken, d.w.z. te we gen en te vergelijken. Dat deed de land bouwer J. N. Benedictus, die in het „Ov. Lbld." meedeelt, dat hij van 30 M2 merg kool en 10 M2 knollen de opbrengsten ver geleek, want zegt bij „Een knollengewas van 30 tot 35.000 K.G. werd op het oog als zeer beoordeeld en mergkoolgewas van evenveel gewicht als matig beschouwd". Er was geplant op verschillende tijden'! begin Augustus, midden en het laatst van Augustus. Wat waren nu de opbrengst- cijfers der gewone hoeveelheden Gemiddeld gaf de kool 36 K.G., de knol len brachten op 41 K.G. Dus de kool toch minder? Wacht even Men wete dat 1 K.G. kool gelijk staat met 1% K.G. knol len. Dus met de mergkool werden méér voedereenheden geoogst dan met de knol len en de verhouding was niet 36 41, maar 54 41. Het blijft zeer wenschelijk. dat de proeven Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders lid der Centrale Recherche. RONDOM „VREDELUST" DOOR UDO VAN EWOUD 19) „U hebt gelijk", antwoordt Sanders. „Ik heb ons onderhoud in deze weinig geschikte omgeving wel wat heel lang gerektHet was eigenlijk slechts m'n bedoeling u even in te lichten vóór u naar huis zoudt gaan, maar als u op het oogenblik nog tijd zoudt kunnen vinden het slachtoffer te gaan zien, zou ik dat zeer op prijs stellen. Hoe sneller we ons onderzoek kunnen voortzetten, hoe beter „Er is niemand, die op mij wacht", zegt Van Opweeghen, wat bitter, terwijl hij den kelk)er wenkt om af te rekenen en vijf mi nuten later verlaten beide mannen het Centraal Station. De „Mercuur" bevat dien avond over den geheimzinnigen moord in villa „Vredelust" slechts een kort bericht „Hoewel de recherche het onderzoek in de duistere moordzaak, waarvan de tijdelijk onbewoonde villa „Vredelust" aan den Am- stel het middelpunt is geworden, met kracht voortzet, is men er tot dusver nog niet in geslaagd een spoor van den dader te ontdekken. Omtrent de identiteit van het slachtoffer tast men eveneens nog steeds volkomen in het duister. Wel zou de politie, naar wij vernemen, over eenige gegevens beschikken, welke in een bepaalde richting wijzen, doch zoolang mr. van O. nog niet van zijn reis naar Frankrijk is teruggekeerd, is het uiteraard niet mogelijk de juistheid van deze gege vens te controleeren. Op het bureau van de centrale recherche wordt echter dag en nacht gewerkt om dit. wel zeer geheimzinnige misdrijf tot klaar heid te brengen." Ongeveer op het tijdstip, waarop de eerste avondbladen van de „Mercuur". waarin dit bericht voorkwam, van de pers gleden, verliet Wils het redactiebureau met voorloopig nog onbekende bestemming. Er was vandaag niets meer voor hem te doen, voorzoover dan bij een journalist van niets doen sprake kan zijn. Op straat kon zich van alles voordoen, wat zijn aandacht on middellijk geheel in beslag zou nemen al3 hij straks thuis kwam, zou hij, zooals steeds, het eerst naar de andere hoofdste delijke bladen grijpen om te zien, of die hem in een of ander bericht vóór waren geweest, en waar hij dezen avond ook heen ging, steeds liep hij de kans door een tele foontje te worden achterhaald en een groot deel van zijn nachtrust te moeten opofferen bij een of anderen grooten brand, een nieu we misdaad of soortgelijke, de wereld beroe rende gebeurtenissen. Het ontbrak er nog maar aan, dat een journalist met een kop telefoon om zijn hoofd en een miniatuur ontvangtoestel in zijn binnenzak op straat liep om elke seconde van den dag voor de hoofdredactie van zijn blad beschikbaar te zijn Hij verliet Amsterdam's krantenwijk, de N.Z. Voorburgwal, en slenterde via het Spui in de richting van de Kalverstraat. Het wa3 er druk op dit uur, niet alleen van haasti ge zakenlieden, die zich in hun nooit eindi genden strijd om het geld van de Beurs naar hun bureau of van hun bureau naar den trein spoedden, maar ook van winkelende dames, die om het, door hun ega's verdien de geld weer behoorlijk uit te geven min der tijd noodig hadden, het daarom wat kal mer aandeden en zich bovendien innerlijk nog ergerden aan al die materialistische mannen, die geen oog hadden voor al het schoons om hen heen en door hun enervee rend gejacht het genot van een rustigen shopping-middag totaal bedierven. Wils echter had geen haast en derhalve volop gelegenheid zijn omgeving in zich op te nemen. Nochtans was er weinig, wat hem boeide. Als geboren Amsterdammer kende hij het Kalverstraat-beeld op een werkdag nu wel langzamerhand en boven dien stond zijn hoofd er niet naar om hier geheel in op te gaan. Zijn gedachten waren nog bij het werk op de krant. Zijn hoofd redacteur had hem vanmiddag in bedekte termen verweten, dat hij de Vredelust-zaak, waarvoor heel Nederland zich op het oogen blik interesseerde, slechts met een paar regels in het avondblad had afgedaan. Daar was toch wel iets meer van te vertellen geweest. Hij had immers zulke goede rela ties op het hoofdbureau De toon, waarop deze vermeende tekort koming onder zijn aandacht werd gebracht, had hem geërgerd. Inderdaad, hij had goede relaties zijn, reeds van hun school jaren dateerende vriendschap met Sanders was voor hem, als journalist, zoowel als voor zijn krant, van onschatbare beteeke- nis, maar juist daarom moest hij nóg voor zichtiger zijn dan zijn collega's van andere bladen, wien nooit zóóveel in vertrouwen werd meegedeeld en die zich dus minder gebonden achtten. Meermalen gebeurde het dan ook, dat zij over het onderzoek van een bepaalde zaak hun lezers meer détails mee deelden dan de „Mercuur", niettegenstaan de diens vertegenwoordiger veel beter over een en ander was ingelicht en bij dergelijke gelegenheden was het dan gewoonlijk, dat de hoofdredacteur eens de aandacht meen de te moeten vestigen op zijn „goede rela ties". Niemand echter ergerde zich meer over dit tijdelijk achteraan komen dan Wils zelf, maar h ij wist zich tenslotte steeds te troosten met dé stellige overtuiging, dat de „Mercuur" toch de primeur zou hebben van de eventueele ontknooping en zijn lezers daarbij ^an een eeks bijzonderheden zou kunnen voorzetten als geen enkel ander blad ooit zou weten te vergaren. Zoo zou het ook ditmaal wel weer gaan en dat vooruitzicht monterde hem wat op. Het ongetwijfeld interessante geval mocht op het oogenblik nog zoo ingewikkeld schij nen, Sanders, die in den loop der jaren meer duistere zaken had opgeknapt, zou er wel raad mee weten en zijn Wils' succes zou slechts te grooter zijn, als hij bjj het opsporingswerk een handje kon mee helpen, zooals ook vroeger wel eens het ge val was geweest. Zijn stemming was reeds heel wat beter, toen hij het Muntplein overstak en de Re- guliersbreestraat insloeg. Waar ging hij eigenlijk heen Op het Rembrandtplein was hij, welbeschouwd, aan het eind van zijn wandeling voor een apéritief bij Schiller was het nog te vroeg. Hij besloot tot een kort bezoek aan de Cinéac, waar hij het nieuwe programma nog niet gezien had. Een uur later stond hij weer buiten en ditmaal begaf hij zich rechtstreeks naar zijn stamcafé, waar hij zijn vaste plaats aan de leestafel nog open vond. Hij groette een paar bekende gezichten en nam, vóór hij z'n lectuur op den standaard uitzocht, het lezende gezelschap even in zich op. De meesten waren stamgasten, zooals hij een gepensioneerd kolonel, in wien men op honderd meter den oud-militair herkende en die hem al eens een geheelen regenach- tigen middag vergast had op een lichtelijk opgeschroefd verhaal van zijn avonturen in Atjeh, een H.B.S.-leeraar, die steevast el- ken middag, uitgezonderd Zaterdag, om kwart over vier met een collega binnen kwam en tot half zes aan de leestafel bleef zitten om zich daarna in een hoekje terug* te trekken voor een spelletje schaak een zakenman, wiens kantoor in de buurt zijn moest en die een vol uur noodig had om de koerslijst van de Amsterdamsche Effec tenbeurs te bestudeeren, en een wat zonder ling uitgedroogd mannetje, dat slechts eens per week kwam en dan allereerst de map met Fransche tijdschriften, „La Vie Pari- sienne", „Le Rire" en „Le journal amusant" greep. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 5