iooo 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD No. 31 74e Jaargang' 193e! DONDERDAG Uitgave: firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-0Q,Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening E620T 6 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRISCH KOKEN 1 1 §cl»eurtcn»sscn «n« Jew Jc»fl VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Ouitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50ct* p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn O R A TIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij vejlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.F.NIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE LANDDAG VAN DE R.-K. STAATSPARTIJ. Zijn beteekenis voor ons economische en politieke leven. „Men heeft practisch geen keuze meer; het deflatieprogram is mislukt; de de- flatiepolitiek is practiscli stopgezet. WU hebben geen tüd meer te verliezen met een definitieven keer te brengen in onze politiek." Oud-minister Mr. Steenberghe. Om meerdere redenen is de Zondag: 31. te Amsterdam gehouden Landdag v>an de R.-K. Staatspartij voor heel ons openbare leven van het grootste belang geweest. De N.S.B., die 's anderen daags in de zelfde Apollo-hal, waar de katholieken bij een kwamen, een demonstr \tieve bijeen komst hield, waar ir. Mussert het woord voerde om met de politieke partijen in het algemeen en met de R.-K. Staatspartij in het bijzonder „af te rekenen", heeft door het feit alleen reeds van deze antwoord- demonstratie de voorname beteekenis van den Roomschen Landdag aangeduid. De politieke formatie van ons volk is Zóó hecht-principieel, dat degenen onder ons, die belust op het succes van buiten- landsche volksleiders, deze probeeren na te apen, van die formaties slechts krui melige splinters kunnen afknabbelen. Het eenige succes dat ze overigens kunneu boeken, is, dat ze een deel van de politiek- kleurlooze Nederlanders weer eens een poosje onder een nieuwen naam politiek kunnen organiseeren, zooals vóór Mussert daarin reeds vele anderen zijn geslaagd. Dit is niet bedoeld als ee^ b e- s t r ij d i n g van de N.S.B., doch is eenvoudig het constateeren van een feit, dat met den dag duidelijker naar voren komt en Zondag jl, nog eens met nadruk werd bevestigd. Als wij itspreken, dat d: ITcderlpndsche politieke partijen in het algemeen op zoo'n hechten principieelen grondslag rusten, dat haar gezamenlijke macht niet door een tijdelijke windvlaag kan worden verstoord, dan bedoelen wij daarmee niet te zeg gen, dat die partijen inwendig geheel ont komen aan de invloeden van een zich wij zigende conjunctuur. Integendeel, de Landdag der Katholieken op Zondag jl. bewees, dat die conjunctuur bepaalde wijzigingen van programma's en tactiek heeft bewerkt en de onderlinge po litieke verhoudingen heeft veranderd. Het woord „coalitie" viel niet meer te beluisteren en speciaal de R.-K. Staats partij blijkt zich meer en atar te richten op een zelfstandige actie, wel ke in haar sociale en economische onder- deelen misschien méér aansluit bij het stre ven van politieke partijen buiten dan bij dat van de partijen in de vroegere coalitie. Men kon daar in Amsterdam vrij radi cale klanken hooren, die blijkbaar de be doeling hadden om' zoo duidelijk mogelijk uit te spreken, dat de R.-K. Staatspartij, welke bijna een derde van het volk achter zich heeft, met den huidigen gang van zaken bij het besturen van ons volk niet langer genoegen neemt. Mgr. prof. dr. H. A. Poels, aalmoezenier van den arbeid in Limburg, is een figuur die bij alle katho lieken van Nederland in zéér hoog aanzien fitaat. Deze katholieke voorman omschreef in de volgende woorden den plicht van den katholieken politieken leider »>Hij moet hen (de katholieke kiezers) ïeeren zien, dat het is een modern, in den grond volkomen heidensch kapitalisme, dat d6 schoone voor den mensch door God ge schapen wereld gemaakt heeft tot een ware hel voor die millioenen, die, tusschen bergen van overvloed wanneer zij nog niet verhongeren toch feitelijk slechts als bedelaars hun armzalig stuk brood nog eten". Met grooten nadruk wees Mgr. Poels op de noodzaak van maatschappelijke herorde- Ding op grondslag van het christelijk recht. Naar devaluatie? Een eventueele herordening van de maatschappij kan zich natuurlijk slechtr geleidelijk voltrekken. Het is daarom merk waardig, dat op den Landdag der katho lieken, waar al hun voorname politieke en economische leiders aanwezig waren, ook zeer concrete maatregelen zjjn bepleit, die op spoedige conjunctuu. wijzigingen en naar de voorstellers hopen ook -verbete ringen zijn gericht. Daarom stond de eisch van devaluatie op den voorgrond. Wel is devaluatie geen programpunt der katholieken en wèl blijft iedereen in die partij vrij om ten opzichte van dat vraag stuk rijn standpunt te bepalen, maar het is zeker opmerkelijk, dat men op dezen Landdag oud-minister mr. Steenberghe de noodzaak van devaluatie heeft laten be- toogen en dat de leiding der partij zich als het ware demonstratief bij hem aansloot. Men mag aannemen, dat de R.-K. Staatspartij zich hiermede practisch vóór devaluatie heeft uitgesproken en daardoor zeer los is komen te staan van de huidige regeering, die van de deflatie een soort maatschappelijke geloofsbelijdenis heeft ge maakt. Onder den titel „Arbeid voor ons volk" heeft mr. Steenberghe betoogd, dat bij den groei van het werkloozenaantal tot 468.000 het vraagstuk der werkloosheid het aller belangrijkste is geworden. Voor een op lossing is herstel van de rentabiliteit van het bedrijfsleven noodzakelijk. Mr. Steenberghe vervolgde „Deze rentabiliteit kan slechts verkre gen worden do'or onze productiekosten te brengen op het peil van het met ons con- curreerend buitenland. Dit kan theoretisch, zooals prof. Aalber- se in Juli 1935 in de Tweede Kamer te recht stelde, slechts geschieden door de flatie, of devaluatie. Reeds gedurende enkele jaren heeft de regeering getracht den deflationistischen weg te volgen. In deze jaren is wel ge bleken, dat, met erkenning van den ijver en de toewijding der betreffende bewinds lieden, deze weg wel theoretisch, doch niet practisch bestaat. De werkloosheidscijfers zijn daarvoor het beste bewijs. Men kan niet meër volstaan met de keuze te stellen, die prof. Aalberse in Juli stelde. Men heeft practisch geen keuze meerhet deflatieprogram is misluktde defliaitiepolitiek is practisch stopgezet. Wij hebben geen tijd te verliezen met een de finitieven keer te brengen in onze politiek. Maar, voert men tegen, het gedevalu eerde buitenland lijdt ook nog onder de crisis Zeer zeker, ook ons land is er met devaluatie niet bovenop. Maai wij zullen op hetzelfde, rendabele niveau meedoen met den ernst van de wereld". Wij hebben in dit artikel geen eigen in zichten naar voren willen brengen, noch die van anderen willen verdedigen of hel pen verwerpen, het was er ons alleen om te doen, te wijzen op de belangrijkheid van den landdag der katholieken en op de mogelijke gevolgen van dezen voor ons openbare leven. Wij zouden echter in onze taak tekort schieten wanneer wij niet tevens een ern stig woord van waarschuwing tegen on- noodige devaluatie lieten hooren. De erva ringen van Engeland en België rijn toch wel veelzeggend. Comité voor moreele werkloozenzorg. Gisteravond vergaderde bovengenoemd comité met afgevaardigden van verschillen de vereenigingen ter bespreking van de actie voor de ook dit jaar weer te houden werkkampen voor „Jong Holland snakt naar werk", uitgaande van de Centrale voor Werkloozenzorg, waarin onderscheide ne Christelijke gezindten samenwerken. De voorzitter, de heer J. Marijs, herinner de aan de het vorig jaar gevoerde actie, die zulke goede resultaten opleverde, zoo dat ruim 75.000 in het geheele land werd ingezameld. In onze stad werd toen ruim 700 bijeengebracht. Dit jaar zal 100.000 benoodigd zft'n. Door het centraal comité zijn thans verschillende werkkampen inge richt, waarvan één in de omgeving van Ginneken, waar ook onze Zeeuwsche jeug dige werkloozen telkens voor 8 weken werk zaam gesteld kunnen worden. De secretaris, de heer Joh. P. Ventevogel, deed vervolgens verschillende mededeelin- gen, naar aanleiding van over deze zaak ontvangen circulaires. Besloten werd ook hier ter stede de actie weder met kracht aan te vatten. Een com missie, die het voorbereidend werk zal ter hand nemen, werd samengesteld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In het Vondelpark te Amsterdam wordt volgende maand een miniatuur-autorenbaan in gebruik genomen. De spoorwegwer- ken te Amsterdam. De nieuwe brug bij de Oosterdoksluis te Amsterdam wordt voor het eerst opengedraaid. Over en kele weken wordt bjj dc Rotterdamsche Droogdok Mij. het tankschip dat voor de Anglo-Saxon wordt gebouwd, te water ge laten. Schermfestijn in den Haagschen Dierentuin ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van den Onder-Officieren Scherm- bond. Het Italiaansche s.s. „Feodora" dat Vrijdag in aanvaring is geweest met het Russische schip „Pravda". werd hierbij ernstig beschadigd. De kruiser „De Ruy- ter" nadert zijn voltooiing. De Maris- tentoonstelling in het Haagsche Gemeente- Museum, is thans gesloten. Nederland- sche tennisspelers trainen in het Amster- damsche Stadion voor de Davis Cup wed strijden. Nabij Loenen heeft gisteren een militair vliegtuig een noodlanding gemaakt. De „Kerkplein" arriveert na een ge dwongen verblijf van circa 4 maanden op het Egmondsche strand, op den Nieuwen Waterweg. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 7 Februari - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. MIDDELBURG Gemeenteraad. Li de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten tot ver koop zoowel in het park van Nieuwenhoven als in het park de Griffioen van een be langrijk stuk gemeentegrond, het eerste voor drie woningen, het tweede voor een groote woning met tuin. Ten bate van den heer C. J. Bensink, die op den weg Koudekerks—Middelburg een pand laat zetten, zal de waterleiding over een belangrijk deel van dien wegworden doorgetrokken, waarvoor genoemde heer gedurende 10 jaar 175 per jaar zal be talen buiten het waterabonnement. Voor de uitbreiding van de rioleering op den Veerschen weg bij wijze van werk verschaffing werd een crediet verleend van 9000, waarbij het rijk zal bijdragen in de arbeidsloonen. Voor den bouw door de jeugdige werk loozen van een werkplaats voor henzelf werd 2500 gevoteerd. Aan de zgn. contact-commissie zal wor den gemeld, dat men geen mogelijkheid riet, gelet op den benarden financieelen toestand der gemeente, nu of in een nabije toekomst op eenigszins bevredigende wijze tot inwilliging van het gedane verzoek te geraken, nL tot vermindering, van lasten en tarieven, drukkende op onroerend goed. Zeer langdurig is gediscussieerd over een voorstel tot wijziging van de salaris-veror dening voor het gemeente-personeel, zooals rij na opmaken door een commissie uit den raad, en na overleg met Den Haag en met het georganiseerd overleg is geworden. Speciaal de heer JERONIMUS (v.b.1 had verschillende bezwaren en stelde met name voor de werklieden lager loonnormen voor als in het ontwerp zijn opgenomen. Dit amendement en bijna alle andere van hem, kwamen niet in stemming als zijnde niet gesteund. Slechts een enkel amende ment van hem krijgt 2 stemmen en een van den heer Hartboorn (c.-h.) vier stem men. Hierna werd het ontwerp zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bij het voorstel om het bestuur dér Godshuizen in verband met de komende reorganisatie van het Gasthuis te machti gen een geneesheer-directeur aan te stellen, werden verschillende inlichtingen gevraagd over de plannen tot reorganisatie en of die niet de goede verzorging en verpleging der patiënten in gevaar brengen. Mevrouw WE IJL, zelf arts, zeide, dat in 1925 de medici reeds wezen op de wen- schelijkheid van een geneesheer-directeur, men wilde er toen niet aan, maar de inter departementale commissie stuurt nu ook in die richting. Men kon geen zekerheid ge ven of er vrjje artsenkeuze voor de pa tiënten in het gasthuis zal blijven. De heer MONDEEL wees er op, dat vroeger herhaaldelijk op bezuiniging in het gasthuis is aangedrongen, omdat de gemeente jaarlijks 50.000 bijbetaalt, maar nu kan het ineens wel en komt men o.a. met het voorstel drie functies, die van di recteur, internist en Röntgenoloog in één persoon te vereenigen. Bij de stemming over het voorstel bleef de heer Mondeel, die meer inlichtingen had gewenscht, alleen tegen. Luchtbeschermingsdienst. Voor de inrichting van een luchtbescher mingsdienst vragen Burg. en Weth. voor- loopig een crediet aan van 3500 tot aan schaffing van de voor de oefening benoo- digde materialen. Heden ooor het laatst1 SHIRLEY TEMPLE in haar prachtfilm VADER'S EEREWOORD en de geheimzinnige film van fVIr. X Een schitterend onvergetelijk programma! BOVEN 18 JAAR. De heer HELDER vraagt of het niet beter is te wachten tot dat het wetsvoor stel ter zake in de Staten-Generaal geheel is afgehandeld. Mevrouw WEIJL zegt dat financiën het wel wil aannemen, als Burg. en Weth. zich voor dat de uitgaven gedaan worden nog eens goed met Den Haag in verbinding stellen om te informeeren. De heer HARTHÓORN wil niet wachten, maar de commissie voor den dienst gele genheid geven door te werken. De VOORZITTER zegt, dat men toch op toestemming en steun uit Den Haag moet wachten om het bedrag uit te geven, en in dien tijd zal men wel weten wat ingevolge de wet zal gebeuren. Het voorste! wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De kosten van de R.H.B.S. Burg. en Weth. stellen voor in cassatie te gaan vain het vonnis van het gerechtshof waarbij de vordering inzake de bijdragen in de kosten der R.H.B.S. aan den Staat werd toegewezen. Het voorstel om in cassatie te gaan wordt aangenomen met 9 tegen 8 stem men. Vóór mevr. Weijl en de heeren Heemskerk, Jeronimus, Boasson, Onderdijk, Wondergem, Paul, Mondeel en Bank. Vereenigïng Veilig Verkeer. Daar de Vereeniging Veilig Verkeer voor het opstellen vam modellen van verkeers borden enz. een lokaal noodig heeft, stel len Burg. en Weth. voor haar gratis in gebruik af te staan een lokaal van de vroe gere school C aan de Langedelft, De heer LAMBERMONT vraagt of er geen verzoek is ingekomen van het R.-K. kerkbestuur om twee lokalen van die school in gebruik te mogen krijgen. De VOORZITTER beaamt dit, maar dat heeft hier niets mede te maken en er blijft nog plaats genoeg over. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Om vijf minuten voor half acht sloot de voorzitter, na dus ruim 5 uur en een kwar tier de vergadering. Aangehouden waren toen tot de ver gadering van 26 Februari de voorstellen inzake vaststelling nieuwe schoolgeld-ver ordening lager onderwijstot afwijzende beschikking op verzoek tot gedeeltelijke opheffing van tapverhoden en inzake het crediet voor restauratie van den Abdij- toren c.a. Benoeming stationschef. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot stationschef te Middelburg de heer J. H. L. Thewissen, thans stationschef 3e klasse te Wolvega. OOST- EN WEST-SOUBURG Uitvoering Ritthemsche fanfare. Voor een volle zaal gaf deze vereeniging Woensdagavond haar jaarlijksche uitvoe ring in de zaal van den heer Millenaar. Het muzikale gdeeelte bestond uit een achttal nummers, waarvan het eene al virtuoser dan het andere werd uitgevoerd. Wat deze fanfare presteert, is werkelijk murikaal-af. De voorzitter huldigde in zijn openings woord den directeur, den heer P. Meijers te Vlissingen en bracht hem dank, dat hij het corps heeft weten op te voeren, dat het nu bekend staat als een der beste fanfare orkesten uit Zeeland. Dat dit. niet teveel gezegd was, bleek wel bij de uitvoering van „Terpsichore", fant. ballet van L. Ganne, „Cortèges des f leurs" van Dewsndeleer, als ook „De twee kleine vinken" van Kling uitgevoerd door de twee le pistonisten. Een bijzondere prestatie was de uitvoering De landdag van de R.-K. Staatsparty. .(Hoofdartikel) De Middelburgsche gemeenteraad neemt voorstel inzake salarissen van het gemeente-personeel aan. (Provincie), De brand die gisteren te Wormerveer woedde, heeft een schade van circa 150.000 veroorzaakt. (Gemengd), De militaire plannen van België. (Buitenland) 6 Haagsch commissionnair gearresteerd, verdacht van verduistering van 95.000 (Laatste Berichten), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. van „De oude brombeer" van Fucik voor fagot, nu uitgevoerd door B. bas. Dit was een prestatie die bewondering afdwong. Aan het einde van het programma ein digde het applaus niet alvorens een toegift was gegeven. Een bespreking van de twee kluchtspelen geven, zou ons te ver voeren volstaan wij met te vermelden, dat er onbedaarlijk is gelachen en dat ieder hoogst voldaan is huiswaarts gegaan. Een gezellig bal besloot den avond. ARNEMUIDEN Een trap van een paard. Toen de landbouwersknecht L. in den stat de paarden van strooisel voorzag, kreeg hij van een éénjarig paard een trap tegen zijn borst. Hoewel alles goed afgeloopen was, bleek toch bij doktersonderzoek dat er een tweetal ribben gekneusd waren, zoo- da4- L. eenige rust zal moeten nemen. De motorvisschersvloot. Bij een gehouden controle van de scheep vaartinspectie is gebleken, dat bijna de ge heele motorvisschersvloot uit deze gemeente niet voorzien was van reddingsmateriaal, zooals dit wettelijk voorgeschreven is. Dientengevolge werden eenige vaartuigen verboden ter vischvangst uit te varen wan neer rij niet voorzien waren van genoemde reddingsmaterialen. Ook de andere vaar tuigen stonden dit te wachten, en daar het thans zeer slecht te noemen is, wat het inkomen betreft, en de eigenaars meestal geen kapitaal bezitten, was dit geen mee vallertje. Thans vernemen we, dat de schippers het reddingsmateriaal gratis verstrekt is ge worden door het ondersteuningsfonds, wat voor de schippers zoodoende een heele tegemoetkoming is. Het aanwezig z\jn van reddingsmaterieel, zooals reddingsboei, ver- bandkist en bel, was zeer noodig op deze vaartuigen, alleen kwam de aanschaffing hen niet erg gelegen vanwege de kosten. IJZENDIJKE Papierzolder uitgebrand. Hedennacht omstreeks half 3 ontstond brand op den papierzolder der drukkerij van de firma Bevinn Zn. Door 't krachtdadig optreden der brandweer kon de drukkerij worden gespaard. De zolder brandde geheel uit en een groote voorraad papier ging ver loren. De brand schijnt te zijn ontstaan door een schorsteen van den buurman die op den zolder ingebouwd rit. Ook in diens woning ontstond begin van brand. Alles is verzekerd, TERNEUZEN Gevaarlijk drinkwater* Bij den landbouwer L. Huijssen te Drie wegen, vertoonde begin Januari een zrjner paarden ziekteverschijnselen. Door den die renarts Brons alhier werd geconstateerd, dat de oorzaak der ziekte te wijten was aan slecht drinkwater, afkomstig uit een wel. Deze diagnose bleek juist te zijn, want dooi de Rijksseruminrichtlng te Rotterdam werd het door den heer Brons opgezonden mon ster afgekeurd voor drinkwater voor die ren, daar het een z.g. stapelgif bevatte. De welput was reeds dlreot bulten ge bruik gesteld, doch de dieren die tevoren water uit dezen put hadden gedronken, werden achtereenvolgens ziek en stierven, tengevolge van de giften die zich in de or ganen der dieren hadden opgestapeld. Thans zijn 6 Daarden, 2 koeien en een kalt

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1