1000 500 300 150 100 25 IV0.30 74e Jaargang; !936f WOENSDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir, Walstraat 53-60, Vlissingan. Telef. 10. Postrekening E02B? ^Üi 5 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVïNCïENSEUWS ELECTRISCH KOKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. •JU ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZEEGAT VAN TEXEL. SCHIETPROEVEN. Be Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 6 en zoo noodig op 7 Februari 1936 zal worden ge schoten met geschut, opgesteld in het duin terrein ten Zuiden van het fort Kijkduin te Den Helder. De schietproef zal te 10.30 uur aanvan gen. In of nabij de batterijen, waaruit wordt geschoten zal één uur vóór den aanvang tot het einde der schietproef een roode vlag zijn geheschen. Geschoten wordt in de richting 240° de onveilige sector bedraagt 30° (15° weers zijden van genoemde richting) tot op 11 km, van de opstelling. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in bovengenoemden sector op te houden. Vlissingen, 5 Februari 1936. De Burgemeester voornoemd, VAN WOFLDEREN. Vereerd ging „Gemeenschappelijk Belang". Door bovengenoemde .Vereeniging waren gisterenavond all'e leden met hun huisge- nooten opgeroepen om ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan een feestavond bij te wonen in het Grand Hotel „Britannia" velen hebben aan dezen oproep gehoor ge geven. Nadat de voorzitter der Vereeniging, de heer L. J. M. Quasters, allen hartelijk had welkom geheeten, werd door hem een klein overzicht gegeven van het afgeloo- pen tijdperk en het ontstaan der Vereeni ging, die met 63 leden werd opgericht. De heer Quasters besprak hierbij o.m. den strijd tegen het cadeaustelsel en wees op de beteekenis van het incasso- en infor matiebureau en de spaarkas, terwijl - voorts in den breede het werk der vere ging de revue deed passeeren. Nadat dcor alle aanwezigen staande hei eerste couplet van het Wilhelmus was ge zongen, vroeg de heer C. C. Lagaay van uit de zaal het woord, die in zeer aardig gekozen woorden het bestuur namens veie leden complimenteerde met het 35-jarig bestaan en meende dat de voorzitter toch wel wat al te bescheiden was geweest over zich zelf. Hij meende dan ook de tolk te zijn van alle aanwezigen door een speciaal woord tot den voorzitter te richten, die zeer zeker de bezielende kracht is van de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" en deze tot grooten bloei heeft weten te brengen. Als klein blijk van waardeering mocht hij het genoegen smaken een bloe menhulde te brengen aan mevr. Quasters. De goed gevulde zaal onderstreepte de woorden van den spreker door een krachtig applaus, waarna de heer Quasters voor de gesproken woorden en namens zijn vrouw voor de gebrachte bloemenhulde dankte. Nadat dit officieele gedeelte was afge werkt, kwam de tooneelvereenigiLg „Tha lia" aan het woord met het tooneelstuk „de Eeuwige lamp", dat wederom op ver dienstelijke wijze werd opgevoerd. De aan wezigen hebben daarvan volcip genoten. De voorzitter van „Gemeenschappelijk Belang" dankte „Thalia" voor wat zij had gebracht en meende geen beteren we derdienst te kunnen bewijzen dan alle aan wezigen op te wekken donateur te worden van deze jonge vereeniging, waaraan door velen gevolg werd gegeven. Tusschen het 2e en 3e bedrijf van het tooneelstuk was het woord gevraagd dioor den directeur der Middenstandsbank, den heer C. J. Boosters, die meende ook als Middenstandsbank, of ficieel lichaam, destijds opgericht als troe telkind der drie Nederlandsche Midden standsbonden niet te mogen achter blijven en de Vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" feliciteerde met haar 35-jarig be staan, daarbij speciaal het woord richtende tot den heer Quasters, die de stuwkracht is voor den middenstand en daarvoor steeds op de bres staat Deze toespraak ging ver gezeld van een bloemenhulde, waarvoor de voorzitter dank zegde en daaraan toe voegde, dat hij als voorzitter niets meer dan zijn plicht heeft gedaan om de belan gen van den middenstand te beschermen. Na afloop van de opvoering „de Eeuwige Lamp" werd de zaal ontruimd en kregen de aanwezigen gelegenheid tot dansen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt, zoo dat voor velen het uur van sluiten nog te vroeg kwam. Rest ons nog te zeggen, dat tot het vie ren van dezen avond was besloten in de vergadering van 28 Januari, dus een week van te voren, dan kan zeker gezegd wor den, diajt de commissie van voorbereiding, ondanks de korte voorbereiding, met ge noegen kan terugzien op het slagen van den avond. Bond van Jonge Liberalen. Naar wij vernemen zal in de op Zaterdag 8 .Februari a.s. in het Concertgebouw al hier te houden feestelijke propaganda-ver- gadering van den Bond van Jonge Libera len, waarover wij reeds eerder berichtten, eveneens als spreker optreden mr. H. L. van Zanten, algemeen voorzitter van dien bond, met het onderwerp „Op de rotsen gebouwd". Mr. A. W. Kamp, de bekende voordrachts kunstenaar, verleent voorts zijn medewer king, terwijl na afloop gelegenheid tot dan sen zal bestaan. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 7 Februari - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gedurende de maand' Januari was de openbare leeszaal 27 dagen geopend. Zjj werd bezocht door 1369 bezoekers 1272 mannelijke en 97 vrouwelijke, gemiddeld per dag dus 51 personen in December be droeg het gemiddelde 49 personen. In de uitléening werden aan 1971 lezers 2293 boeken uitgeleend 1593 Nederland sche en in het Nederlandsch vertaalde ro mans 81 biiitenlandsche romans 363 po pulair wetenschappelijke boeken en tijd schriften 286 kinderboeken. Ingeschreven werden 34 nieuwe leden, waarvan 17 gratis lezenden. Nieuwe aanwinsten waren Romans. Anker Larsen Roes. ChristansenTwee levenden en een doode. CramerSchaap Aan den dtfk, Gunnarson Zwarte vogels. Hugo De ellendigen. Jeebee Naar waat'ren der rust. De Jong Grote zomer. Lewis Arrosmith. Martinson Van de stookplaat. Rönne Met Kerstmis naar huis. Rover Ferme jongens. Sinclair Martelaren van Boston. Werf elVerdi (Duitsch). Populair wetenschappelijke werken. Greve 30 jaar Openbare Leeszaal in de Residentie. Huizinga Nederland's geesteswerk. Idem In de schaduwen van morgen. Wassermann Christophorus Columbus. DubreuilNieuwe normen. Privat: Triomf en tragiek van Zamenhot. Roosa Warmteleer v. d. technicus. Euwe Schaakspel. Goeting Sportmassage. JansenWat iedere sportman weten moet. Bartels Handboek voor schilders. BootsgezelSteenkool. Kuipers Vliegtuig notoren, 2 dln. SpruitGelijkstroom-stoommachines. Welk krachtwerktuig zal ik kiezen? Gerritson Leer lasschen Hoytema Garen en goed. KlamerKleuren van metalen. Lamoureux Ijzergieterij. Neyenhoff en Oyens Zweefvliegen. De Wandelaar 1934. KrishamurtiToespraken New-York. MIDDELBURG Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam hedenmiddag voor het eerst in 1936 bijeen. Burgemeester M. Fernhout meende toch nog een Nieuwjaarsrede te moeten houden en herinnerde allereerst aan een aantal ge wichtige beslissingen, die de raad in 1935 heeft mogen nemen. Hield de raad zich ook met de dieren wereld bezig, in overigens toleranten zin, door de vaststelling van nieuwe verorde ningen i.z. hondenbelasting en met veel grimmiger bedoelingen in het ter hand nemen van een meer systematische bestrij ding van het rattenkwaad, bij niet zoo weinigen in de gemeente heeft de hoop en de verwachting, dat toch eindelijk, op be vredigende wijze, definitief haar beslag zal mogen erlangen, de vroeger al eens be sliste vraag, wa&r koeien, varkens, schapen en paarden ter slachtbank zullen worden geleid, op voor de belanghebbende slagers meest profijtelijke, voor de niet minder be langhebbende omwonenden en voor de con sumenten meest begeerenswaardige,vpor een doeltreffende keuring meest afdoende en voor de volksgezondheid meest ger waarborgde wijze. Ook 1936 heeft weder kunnen aanbreken zonder dat men het, wat deze even belangrijke als urgente zaak van een abattoir betreft, heeft kunnen brengentot exploitatie of ook maar tot een begin van uitvoering. Nog altijd heeft men tijd en aandacht te wijden aan, in telkens nieuwen vorm en van telkens weer andere rijde, in den wég gelegde bezwa ren. Het dagelijksch bestuur heeft zich vast voorgenomen dit vraagstuk deson danks en voorzooveel mogelijk spoedig, tot een goed einde te brengen en het heeft de stellige verwachting den raad wat de stich ting van dit nieuwe bedrijf betreft, zoo goed als eendrachtig aan rijn zijde te vinden. De gasfabriek zag, dank zij het gestegen verbruik van „The Vitrite Works", haar totaal afzet met slechts 1 dalen. De over 1935 toegepaste tariefsverlaging heeft naar sprekers meening, op den teruggang van het gasverbruik een remmenden in vloed gehad. De hoeveelheid in 1935 afgeleverd wa ter, overtreft het kwantum van 1934 met 55.719 M3. In 1934 werd ingekocht 1.871. 750 k.w.h. electriciteit bij een maximale belasting van 764 k.w. in 1935 2.020.600 k.w.h. met een maximale belasting van ongeveer 723 k.w. Van de gemeentebedrijven mag worden gezegd, dat rij rich, de tijdsomstandighe den in aanmerking genomen, in gunstigen zin ontwikkelen. De werkloosheidscijfers waren in 1935 nog stijgende. Het gemiddeld aantal inge schrevenen beliep per maand in 1934 953 en in 1935 980. Bij 1054 plaat sin gsaanvra gen hadden 734 plaatsingen' plaats of 169 er 42 meer dan in 1934. Het aantal onder steunden beliep in 1935 gemiddeld per maand 442, het aantal personen bij de werkverschaffing gemiddeld 99. Kost dit de gemeente veel geld, vooral niet minder beknellend is de zorg, de teleurstelling en het deerniswekkend leed, dat in het leven van enkelingen en van gezinnen achter deze getallen verborgen ligt. Waardeering verdient de wijze, waarop tc dezer stede, gelijk over het algemeen im Nederland, deze zware tegenspoeden veelal gedragen worden. Voor „The Vitrite Works" met een per soneelssterkte van 277 man, was, de om standigheden in aanmerking genomen, het jaar 1935 niet onbevredigend. Hoewel de afzet en productie iets grooter waren dan in de 3 voorafgaande jaren, brokkelde het afzetgebied nog meer af, waardoor de on zekerheid voor de toekomst van dit voor de gemeente zoo waardevol bedrijf, nog is toegenomen. De toestand van den houthandel in het algemeen en het zagerij bedrijf in het bij zonder bleef in het jaar 1935 moeilik en zorgelijk voor de ijzergieterij heeft 1935 door toevallige omstandigheden iets gun stiger mogen zijn. De N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek zal, hoewel ook 1935 onbevredigend was, ge lukkig voorloopig op volle kracht kunnen doorwerken, rij ondervindt moeilijkheden van de contingenteeringsmaatregelen even als de Zeeuwsche fabriek van dameshand- werken, die kans zag haar totalen verkoop in 1935 op te voeren. Bevredigend was de toestand van de kistenfabriek en houthan del J. Goedbloed en Zonen. Spr. kan niet nalaten een eeresahrut te brengen aan de industrieele leiders, die hunne talenten, aan de ondernemers en winkeliers die hun beste krachten inzetten tot beboud voor zooveel mogelijk van het geen eenmaal moeizaam en met inspanning werd opgebouwd. Het aantal vreemdelingen heeft in 1935 de verwachtingen niet overtroffen, maar i3 er ook niet beneden gebleven. Als zaken, die de gemeente en hare naaste omgeving vreugde hebben bereid noemde spreker vervolgens het beboud van den te Goes gevestigden keuringsdienst voor waren van den Middelburgschen Ar menraad, van den Raad van Arbeid te Middelburg en met de gemeente Vlissin gen verheugt men zich oprecht over ce aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" ten deel gévallen belangrijke oprachten. Spreker zou diat doen, ook indien die en kel zouden strekken tot verlichting van de zorgen van het Middelburg zóó gena- buurde, energieke Vlissingen en van het bedrijf, dat zich een zoo voortreffelijke re putatie heeft mogen verwerven. Spr, doet het te gereeder, omdat, naar hij hoopt, de herleving van de Viissingsche industrie ook eenigermate van gunstigen invloed zal zijn op den omvang van de werkloosheid m Middelburg. Een bloeiend Vlissingen is voor Middel burg, gelijk voor geheel Walcheren, van zoo groote beteekenis. De reorganisatieplannen van de commis- sie-Frederiks, hebben ten opzichte van de riekenhuisexploitatie de verwachting ge wekt van zeer beduidende vermindering van de ongeveer 50.000 subsidie uit de gemeentekas ter dekking van het rieken- huistekort. Er zijn er zelfs, die een sluiten de ziekenhuis-exploitatie durven voorspel len. Ziekenhuisbestuur en gemeenteraad zullen stellig met elkaar wedijveren in de hoop, dat het waar moge blijken en voorts in den toeleg t.d,a. ook inderdaad te be reiken wat er slechts te bereiken valt. Ook bij het gunstigst denkbare resultaat zal het noodzakelijk rijn, voortdurend en met kracht te staan naar de verdere aan passing van het niveau der overige ge meentelijke uitgaven, aan de eischen, door de benarde financieele positie der gemeente en door de veranderde tijdsomstandigheden, gesteld. Spr. smeekte over den raad en zijn han delingen, over de atad en hare burgerij, Gods onmisbaren zegen af. OOST- EN WEST-SOUBURG Diefstal. Door de politie alhier werd proces-ver baal opgemaakt tegen een zekere onge huwde vrouw, A. L., verdacht van diefstal van een portemonnaie met 10 ten na- deele van een winkelier alhier. De dader es die bekend heeft, woont te Souburg. Een wandelend hazenbontje. Men verzocht ons om opname van het volgende Hierbij heb ik het genoegen U een zeld zaam bezoek mede te 'deelen, misschien wel aardig voor uw kolommen. Gistermiddag kwam op onze achterplaats een haas. Na eerst even rondgeneusd te hebben, zette hij zeer gemoedelijk zjjn tred in de keuken. Door vlugge opmerking werd hij heel goed ontvangen, en de rest zal een ieder begrijpen die wel eens een hazen- boutje heeft gegeten, wel zeldzaam, zonder „schot" toch in de pan. Gevonden voorwerpen. Een paar beenpijpen bij Roelse, Bu- teuxstraat 27. ZOUTELANDE Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burgemeester D. Kodde voltallig. Na opening der vergadering met gebed, sprak de voorzitter zijn Nieuwjaarsrede uit. Met ingang van 1 Januari 1935 heeft de werkverschaffing en steunverleening plaats gehad met subsidie van het rijk. Getracht is ejen billijke regeling te verkrijgen voor de schoolgeldheffing, maar dit is niet ge lukt. In 1935 is het uitbreidingsplan tot stand gekomen. De financieele toestand der gemeente was niet slecht. Het gemeente bestuur werd door rjjksmaatregelen ge noodzaakt tot belastingverhooging over te gaan. De verordening tot heffing van een baatbelasting van aangelanden aan den Oostweg kwam tot stand. Voorts werd be sloten tot den bouw van een nieuw gemeen tehuis. Deze raadsvergadering zal de laat ste zijn in dit oude gebouw. De bevolking steeg in 1935 van 887 tot 920 zielen. De werkloosheid is nog steeds groot. In 1935 is plm. 4500 uitgegeven aan werkverschaf fing en steunverleening, behalve de steun door het crisis-comité verleend. Ook op zedelijk en moreel gebied moest leiding worden gegeven. Spr. wenscht de leden kracht en lust toe om hun taak als raadsleden te volvoeren tot eer van God en heil der gemeente. Wethouder Stroo dankte den burgemees ter voor z(jn rede en wenschte hem kracht en sterkte toe en hoopte dat de raadsleden him medewerking zullen verleenen. Ged. Staten hebben de beslissing over de begrooting voor 1936 verdaagd en machti ging verleend om over de helft der uitgaven voor zoover die op de loopende begrooting voorkomen, te beschikken en de inkomsten te innen. Op voorstel van B. en W. werd besloten als lid toe te treden tot de Ver. van Ned Gemeenten en dan zoo spoedig mogelijk de brandverzekeringen der gemeente bij deze vereeniging over te brengen. Ingekomen was een verzoek van belang hebbenden tot verharding van den Groenen weg, Paulusweg en een gedeelte van den Houtenburgschenweg en tevens een ver zoek van belanghebbenden tot verharding M«e«I deai droeg Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Middelburg. (Provincie). Koning George V in de Eerste Kamer herdacht. (Kameroverzicht)^ De „Kerkplein" eindelek weer vlot. (Laatste Berichten)} ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. van den Thijsweg. Beide vèrzot-ken werden op voorstel van B. en W. in hun handen ge steld om advies. De voorzitter gaf te ken nen, dat B. en W. van meening zijn, dat ook deze wegen behooren te worden ver hard. De begrooting van 1936 werd op enkele minder belangrijke punten gewijzigd om aan enkele bezwaren van Ged. Staten te gemoet te komen. Op voorstel van B. en W. werd besloten om aan vier personen, die, doordat ze in do Kerstweek niet te werk gesteld waren bij de werkverschaffing, ook geen steun kon den krijgen in die week, en daardoor de Kerstgave misten^ uit de gemeentekas deze Kerstgave te verstrekken. Aan B. en W. werd op hun voorstel machtiging verleend tot het aanbrengen van beplantingen aan den Duinweg en Noordendolfer met plantgoed van de Ned. Sierteelt Centrale. Nadat bij de rondvraag gesproken was over het schilderwerk in het nieuwe raad huis, de ventvergunningen en de straatver lichting in de Foenderstraat, sloot de voor zitter de vergadering. GROEDE Protest. De gemeenteraad heeft besloten tot den bouw van een nieuw gemeentehuis. Vele ingezetenen kunnen hiermee niet instem men, zoodat thans in de gemeente een lijst circuleert, ten doel hebbend, om het geno men raadsbesluit te vernietigen. OOSTBURG Dood onder verdachte omstandigheden. Dezer dagen overleed in het ziekenhuis te Oostburg een vrouw die aldaar ter be handeling was opgenomen. Het overlijden geschiedde ondei verdachte omstandighe den en deed het vermoeden rijzen dat bij deze vrouw de zwangerschap opzettelijk was verstoord. Uit een door de politie in gesteld onderzoek bleek dat zulks vermoe delijk in België had plaats gehad, waarom de Belgische justitie over het geval werd ingelicht. Bij een in België daarop gevolgd onderzoek en huiszoeking heeft men diver se instrumenten in beslag genbmen. Het lijk van de vrouw, die uit België afkomstig is, is aan de Belgische justitie overgegeven. EEDE Paarden smokkelen. Wanneer men niet in het bezit is van een consent voor het invoeren van paarden van België naar Nederland, gaat het niet om die dieren hier in te voeren. Maar, daar er bij het binnensmokkelen een zoet winstje te behalen is, wordt dit menigmaal gepro beerd. Zoo ook de vorige week alhier. De smokkelaars liepen echter tegen de lamp een tweetal paarden werden in beslag ge nomen en de daders gevat. De crisismaat regelen doen vele overtreders der wetten geboren worden. GOES Vergadering van Chr. Landarbeiders. Gistermiddag werd te Goes onder voor zitterschap van den heer P. Luikenaar uit Wolf aartsdijk een druk bezochte districts vergadering van de Zuid-Bevelandsche af- deelingen van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond gehouden. De heer Vingerling, hoofdbestuurder, sprak eerst over „Samenwerking". De organisaties zijn geboren uit den drang tot samenwerken. Daarom moeten de leden steeds uit die gedachte leven. De gemaakte contracten moeten eerlijk en ten volle worden nageleefd. Van alle kanten wordt getracht die samenwerking te on dermijnen. Wij willen haar echter hoog houden. Ze heeft in Zeeland ook vrucht gedragen. Vijf jaar geleden waren-er in Zeeland slechts twee afdeelingen die een contract hadden. Nu zijn er alleen op Wal-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1