500 300 25 DINSDAG 4 FEBRUARI EERSTE BLAD ;Wo. 29 74e Jaargang 1936- ülliv!Firma I. (til Dl TELDE Ir., ililslmt SD-DD,Vlissin|ti. UI. 10. Pislrtlnini (fill Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ZORGEN! STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen De boer beeft zfn zorgen. Het gaat bem, op enkele uitzonderingen na, niet goed. De uitkeeringen, die hij verkrijgt zijn in het algemeen onvoldoende om alle kosten te dekken. Men tracht op alle mogelijke wijzen hem verder te helpen, met pachtverlagin- gen, hypotheek-uitstel etc., doch zoodra de Staat wil gaan ingrijpen in speciale facto ren, dan bemerkt hij, dat daaraan ontzag lijke consequenties verbonden zijn. De boer kijkt naar andere bevolkingsgroepen en bij blijft vinden dat hij uitgebuit wordt. De middenstanders klagen ook zij heb ben zorgen. Zij zeggen, dat de regeering weinig voor hen doet en dat, wanneer het den boer betreft, de situatie ineens anders wordt. Meer dan 200 millioen brengt het land voor de boeren op, doch voor de mid denstanders geen centEen paar wetten, wat crediet, dat slechts aan enkelen toe valt en welk crediet moet worden terug betaald met rente, zij het ook, dat deze rente niet hoog is. De werkloozen hebben een hard lotzrj hebben zorgen. Hun steun is niet toerei kend voor een menschwaardig bestaan, ten minste volgens de normen, die vóór de crisis werden aangelegd. Zij zijn jaloersch 'op ieder, die nog werk heeft en zij begrij pen niet, waarom anderen klagen, die in hun werk nog geholpen worden. De industrie heeft zorgen. Zoo kunnen wij doorgaan. Welke gToep heeft geen zorgen Pensioenen zijn ge kort, anderen, die een bepaalden leeftijd hebben bereikt, worden aan den dijk gezet, loonen en salarissen zijn verlaagd, effecten leveren niets meer op, zoodat in vele ge vallen dividenden niet kunnen worden ge ïncasseerd, menigmaal de eenige bron, Waaruit moet worden geleefd. De zorgen moeten worden gezien in het milieu, waarin wordt geleden. De eene in het kleine stulpje denkt met vrees aan den dag van morgen, of hij dian het noodige geld zal hebben om zijn geringe dagelijk- sche behoeften te kunnen bevredigen. De ander, nog levend in een milieu van eenig comfort, vreest faillissement, denkt aan zqn reeds getaand prestige, piekert over de schaamte, die h\j zal voelen, wanneer ook ztjn naam in de courant staat onder hen, die aan hun financieele verplichtingen niet meer kunnen voldoen. Families, die nog in een luxueus milieu vertoeven, moeten sterk bekrimpen, zij moeten veel en veel eenvoudiger gaan wonen, zrj moeten zich onttrekken aan hun omgeving, want het is nu eenmaal zoo hjj, die van den hoogen boom valt, wordt in zijn vroeger milieu moeilijk getolereerd. Ook dat zijn zorgen, moreele, die dikwijls nog erger blijken, dan zuiver materieéle. Het zou zooveel eenvoudiger zijn, wan neer menschen minder hard oordeelden. Het zijn de benepen opvattingen in de samen leving, die het leven zooveel moeilijker ma ken, die onze zorgen, zoo enorm doen toe nemen. Laat ons daarom onze mentaliteit veranderen Dat zou de grootste, steun zijn, die wij den crisis-slachtoffers kunnen bieden. Laten wij werkloozen niet met een soort minachting bezien, zooals helaas me nigmaal geschiedt. Morgen behoort ook gij misschien tot hen. Laten wij over degenen, die het onderspit moeten delven, ook al zou daar een groot percentage eigen schuld bij komen, niet oordeeïen, want morgen valt ook gij Laten wij in onze samen leving het lijden, dat wjj nu eenmaal moe ten doormaken, zachter maken. Zeker, in vele opzichten wordt eenieder wel voor broodgebrek gespaard maar het is do andere, de moreele ellende, die het velen zoo zwaar maakt. Konden wij ons maar over stand, over vooroordeel, over eigen superioriteit heen zetten. Dat zou al veel gewonnen zijn. Konden wij ons maar inprenten, dat niet alleen w jj lijden, maar éllen. Dat het niet alleen de boeren zijn, die aan het korste eind trekken, of de middenstan ders, of de werkloozen. Wij zullen allen ons deel wel hebben te dragen. Ons land is vol zorgen en die zorgen Zullen eerder grooter dan kleiner worden. Maar wjj hebben het zelf in de hand, om die zorgen wat gemakkelijker te doen dra gen. Daaraan ontbreekt helaas nog zoo veel. Nuts-Hulpbank. Naar wij vernemen hebben B. en W. be sloten de Nuts-Hulpbank toe te laten als geldschietbank, overeenkomstig de bepa lingen der Geldschieterswet. De bank wordt gevestigd in de Nuts- bibliotheek, Nieuwstraat 20 en zal tegen borgstelling credieten verstrekken. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Het stormweer 1935. Onder bovenstaande titel bevat het Za terdagavond-bijvoegsel van het „Handels blad" enkele gegevens die onze lezers zul len interesseeren „Het thans verschenen jaarverslag over 1935 van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt geeft eenige belangwekkende gege vens, die wij hier willen vermelden. Het be treft het stormachtig karakter van het vo rige jaar. Reeds begin November na de talrijke herfststormen concludeerden wij uit een statistiek van het aantal dagen met sterke maximale windstooten te Amsterdam (meer dan 50 kg. per vierk. meter) dat 1935 op dat gebied bijzonder rijk gezegend was. Nadien zijn er nog eenige van die dagen bij gekomen, zoodat 1935 een totaal van 24 van die stormdagen bevatte, tegen 26 dagen in .de vier voorafgaande jaren te zamen. De verdeeling over de maanden was Januari 2, Februari 8, Maart 1, April 2, September 4, October 2, November 2, December 2. Februari en September waren dus de meest stormachtige maanden. Het jaaroverzicht vermeldt voor eenige stations het aantal dagen, waarop bjj één of meer dér drie waarnemingen (8, 14. en 19 uur) een windkracht (störniachtig) of hoeger w<Jrd geconstateerd. Dit behoeven niet alle hevige stormdagen te zijn, anders zou bij de hieronder volgende groote aan tallen onze kust wel erg onherbergzaam lijken. Maar als maat voor groote wind kracht zijn deze dagen zeer geschikt. Voor Den Helder was nu dit aantal in 1935 niet minder dan 69 tegen 35 normaal, dus tweemaal zooveel als in een gemiddeld jaar. Gedurende het tijdvak van 25 jaren, waarover wij deze gegevens bezitten, nl. sinds 1911, is in geen enkel jaar dit aantal stormdagen overtroffen. Het jaar dat tot nu toe bovenaan stond was 1928 met 55 stormdagen, dus heel wat minder. Te Vlissingen, waar ook het normale aantal stormdagen (20) veel geringer is dan te Den Helder, werden in het afgeloo- pen jaar 42 van die dagen waargenomen (dus ook ruim tweemaal normaal). Daar zijn echter wel eens ergere jaren voorgeko men, al is dat vrij lang geleden 1913 en 1914 hadden te Vlissingen resp. 54 en 50 stormdagen, maar sindsdien is het er nooit zoo ver gekomen als de 42 van 1935. Het is wel merkwaardig, dat er zoodanig verschillende typen van seizoenen voorko men dat het stormkarakter van twee toch betrekkelijk dicht bq elkaar gelegen plaat sen als Den Helder en Vlissingen zoo zeer uiteen kan loopen. Dit komt het best tot. uiting, wanneer we de stormdagen per sei zoen nagaan, nL winter (DecemberFebru ari), lente (MaartMei) zomer (Juni Augustus) en herfst (SeptemberNovem ber). Het totaal daarvan vormt het zg. me teorologische jaar, dat niet samenvalt met het kalenderjaar. Het afgeloopen meteorologische jaar (December 1934November 1935) had te Den Helder 62 stormdagen, ook een record (December 1926November 1927 had er 57). De verdeeling over de seizoen was winter lente zomer He<lder 16 (14) 17 (7) 5 (4) Vlissingen 14 (8) 7 (4) 2 (3) herfst jaar Helder 24 (10) 62 (35) Vlissingen 15 (5) 38 (20) De getallen tusschen haakjes geven het normale aan. Nu zijn de aantallen in lente en herfst voor Den Helder nog nooit overtroffen, voor Vlissingen wel, al waren ze daar ook flink boven normaal. In de jaren 1913 en 1914 was het weertype zoozeer anders dan nu, dat toen in de lente Vlissingen het ver reweg van Den Helder won (lente 1913 Vlissingen 20 stormdagen, Helder 13 lente 1914 Vlissingen 12, Hélder 4). Voor de kust van Holland vinden we dus in ieder geval dat in 1935 een ongewone windkracht is ontplooid." Een Lloyd-avond. De N.V. Rotterdamsche Lloyd had giste ren in „Britannia" een Lloyd-avond geor- Op hartelijke wijze verwelkomde de be kende „universal artist" Rodi Roeters de aanwezigen. Hij wees er op dat het niet de bedoeling is in technische bijzonderheden af te dalen, doch om eenig idee te geven hoe men op genoeglijke wijze een vacantie kan doorbrengen vol afwisseling en aangename verpoozing, door een reis mee te maken met een der Lloydbooten. Spreker noodigde de. aanwezigen uit met de film een zeereis te ondernemen naar Egypte. Onder de tonen „Vaarwel mijn dierbaar Vaderland" werd de tocht met het m.s. „Ba- loeran" uit Rotterdam aangevangen. Reeds dadelijk maakten we kennis met de vaste orde, regelmaat en netheid aan boord. Genietend van zee en zon verliep deze aangename tocht. Verschillende ha vensteden, zooais Southampton, Lissabon, Tanger en Marseille werden bezocht en de typische gewoonten en gébruiken van na derbij bezien. Terwijl het comfortable schip zich een weg baant door de golven, wordt aan boord amusement in groote verschei denheid geboden.' Dit ail es wordt afgewis seld met fraaie natuurtafereelen en schoone vergezichten op de voorbijglijdende kusten. Spoedig echter bevonden wij ons in Egypte; het laatst in Cairo, waarmede het doel van de reis was bereikt. De film werd begeleid door een speciaal hiervoor geëngageerd- orkest, dat bij alle gedeelten den juisten „toon" wist te treffen. Tusschen de verschillende bedrijven in, verscheen Rodi Roeters ten tooneele om op de hem eigene humoristische wijze te ver tellen van zijn ervaringen aan boord. Zijn handige goocheltoeren vielen ten zeerste in den smaak en in zijn kwaliteit als snéltee- kenaar en caricaturist oogstte hij eveneens succes. Vooral zijn teekeningen van zich in de zaal bevindende personen zorgden meer malen voor een gullen lach en een spontaan applaus. Dierenbescherming. Gisteravond hield de afde.elmg Vlissin.gen van de Nederl. Vereeniging tot Bescher ming van. Dieren in café Laporte haar jaarvergadering. De jaarverslagen van de secretaresse, penningmeesteresse en van den beheerder van het nood-asyl werden Uitgebracht en goedgekeurd. Secr. en penningm., die aan de beurt van aftreding waren, werden her kozen. Aan het adres van de secretaresse ont- leenen wij het volgende Tot voorzitter werd in de algemeene ver gadering van 1935 gekozen de heer S. J. Hoogstra. Het ledental liep iets terug, doordat en kele leden bedankten toch meldden zich enkele nieuwe leden aan. De afdeeling telt thans 61 leden en 24 begunstigers. Het nood-asyl voorziet op uitstekende wijze in een dringende behoefte en deed ook dit jaar goede diensten voor bijzonderhe den wordt verwezen naar het verslag over dit asyl. Het nood-asyl is verbeterd en uitgebreid, vooral in de poesenafdeeling, zoodat het thans meerdere en doelmatiger plaatsruimte biedt. Thans kunnen worden geherbergd 6 honden, 10 katten, eenig pluimvee en een paard, koe of ander dier van dergelijke grootte. Gaarne brengen wij ook thans weer den heer Goethart onzen dank voor zijn uitste kende zorgen en danken ook den heer J. Verhagen, die het toezicht belangeloos op zich nam. Gedurende 1935 werden verpleegd 131 dieren. Van deze 131 gasten zijn 42 katten en 49 honden als betalende pensiondieren aan te merken en 20 als niet-betalende maar toch verzorgde dieren. Ook werden kraaien en meeuwen verzorgd. Het aantal verpleegdagen bedroeg 651. Op 5 October heeft de heer Ennik voor ca. 500 schoolkinderen de films „Droom van een kind", „Dressuur Politiehonden", „Zorg voor de Dieren", „Paard als Radder", „Hon dentrouw" en „Hoe Hector den dief arres teerde" vertoond, waarbij veel propaganda materiaal werd uitgedeeld. Het was een succesvolle middag. Dezelfde films werden des morgens gedraaid voor jeugdige werk loozen, eveneens tot groote voldoening van de aanwezigen. 50 kalenders zijn aangeschaft, waarvan een gedeelte gratis is uitgereikt voor scho len en wachtkamers en de rest grif aftrek vond. Op gezette tijden wordt een advertentie geplaatst, waarin het publiek erop wordt attent gemaakt, dat men klachten over slechte behandeling of mishandeling van dieren steeds ter kennis kan brengen van de politie of van de secretaresse, waarna on derzoek volgt In de dierenkliniek aan de Kogelpark straat houdt dierenarts Hoogstra eiken Woensdagmiddag van 2--3 spreekuur. 22 bons voor onderzoek en behandeling van zieke dieren werden aan on- of minvermo genden uitgereikt De heer Verhagen hield Woensdags van 11 tot 12 uur vm. zitting in de kliniek aan de Kogelparkstraat tot het afgeven van deze bons. Belanghebbenden kunnen zich dus aldaar vervoegen. Voorts werd den leden medegedeeld, dat mevrouw Detmar tijdelijk de functie van den heer Verhagen overneemt, en niet in de Kogelparkstraat, doch te haren huize (Beeldenhuis Hendrikstraat) 's Woensdags van 11 tot 12 uur vm. zitting houdt. Na enkele mededeelingen van het bestuur de gebruikelijke rondvraag werd de geani meerde vergadering gesloten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 24 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 16 metselaars, 24 opperlieden, 47 schilders, 9 stucadoors, 65 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlechters, 4 opzichters, 5 meubelmakers, 2 politoerders, 6 stoffeerders, 9 kleerma kers, 2 wasschers, 4 schoenmakers, 254 me taalbewerkers, 5 drankbereiders, 12 brood/ banketbakkers, 3 koks, 9 slagers, 2 tuin lieden, 8 magazijnbedienden, 4 reizigers/ agenten, 6 winkelbedienden, 8 chauffeurs, 14 kellners, 27 loopers, 3 portiers, 5 slee pers, 32 transportarbeiders, 25 kantoorbe dienden, 1 musicus, 9 onderwijzers, 61 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 130 losse ar beiders. Vrouwen 3 winkeljuffrouws, 6 kantoor bedienden, 2 onderwijzeressen, 10 dienstbo den, 8 werksters. Totaal 879 ingeschrevenen, waarvan 59 in de werkverschaffing. Vorige week 885 personen. Alzoo een vermindering van 6 werkzoekenden, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijding hal. Minister Deckers 'opende in1 de Amster- damsche St. Catharinakerk een fancy-fair ten bate van het Apostolaat ter Zee. Te Bergen op Zoom werden 22 reserve-officie ren van het 14 reg. inf. beëedigd. Minis - ter O. C. A. van Lidth de Jeude bezocht de R.A.I. tentoonstelling. In het Concertge bouw te Amsterdam hield oud-minister De Geer een toespraak tot generaal Ev. Booth van het Leger des Heils. De Ned. Fox- terrierclub hield te Utrecht een clubmatch. Schout bij nacht C. Baron de Vos van Steenwijk heeft afscheid genomen als com mandant van het Kon. Inst, van de Marine te Willemsoord. Te Baarn vierde jhr. mr. G. C. J. van Reenen zijn 12% jarig jubi leum als burgemeester. Te 's-Hertogen- bosch opende burgemeester Van Lanschot het verkeershuis der V.V.V. Te Waal haven werd het eerste lustrum der Delf t- sche Studenten Aeroclub feestelijk gevierd. Bij de te Utrecht gehouden wedstrijden om het kampioenschap Nederland, groot biljart 452, werd Sweering kampioen. MIDDELBURG Crediet voor inrichting luchtbeschermings dienst. Het voorstel om een voorloopig crediet te verleenen van 3500 voor de inrichting van een luchtbeschermingsdienst, gaf de commissie van financiën aanleiding tot de vraag of het uit organisatorisch oogpunt van belang kan zijn dit voorstel aan te houden tot het nauwkeurig bekend zijn van de luchtbeschermingswet. Burg. en Weth. deelen naar aanleiding daarvan mede, dat het ontwerp van wet tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, dat door de Tweede Kamer reeds is aangenomen, maatregelen aangeeft, die genomen zullen moeten worden, met dien verstande dat de gemeenten, naar den graad waarin zij aan luchtaanvallen ztjn blootgesteld, bij algemeenen maatregel van bestuur zullen worden ingedeeld in klassen. Mede zullen dan de maatregelen worden vastgesteld, welke voor de onderscheidene klassen toepassing zullen moeten vin den. De kosten van deze maatregelen zul len, voor zoover zij in alle klassen gelden, ten laste van de gemeenten komen, terwyl de kosten van de overige maatregelen voor rekening van het rijk zullen zijn. De gelden, die thans worden aangevraagd, zijn bestemd voor eerste inrichting van den dienst en zullen in het kader van het wetsontwerp, naar het gevoelen van Burg. en Weth. ze ker voor rekening van de gemeente komen. De gelden, die thans worden aangevraagd zijn bestemd voor eerste inrichting van deu dienst en zullen in het kader van het wets ontwerp, zeker voor rekening van de ge meente komen. Mocht dit met een onderdeel niet het geval zqn, dan zal dit zeker nog voor rekening van het rijk zijn te brengen. §cl>cufflcni»sc«i mm «Icbb d«a«| Proefneming met Fransche zaal-oes ters in Zeeland, (Provincie). Fransch militair vliegtuig omlaag ge stort. (Luchtvaart Vermoedelijke versterking der Bel gische defensie. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. De dienst, die thans is georganiseerd, dient zoo spoedig mogelijk van het benoo- digde materiaal te worden voorzien, ten einde ook in de nabije toekomst te houden oefeningen behoorlijk tot him recht te la ten komen. OOST- EN WEST-SOUBURG Chr. Metaalbewerkerstond. Maandagavond vergaderde de Chr. Me- taalbewerkersbond onder leiding van den heer L. Vader. De heeren P. Geljon, L. v. Slurjs en J. de Bree werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De heer A. Markering, districtsbestuur der van bovengenoemden bond, sprak daar na over het „plan van den arbeid", hier mede bedoelende een objectief critische be schouwing te leveren over het „plan". De inhoud van het plan vat spreker samen in de volgende 4 punten le. Het economisch leven in ons land opwekken en de werkloos heid temperen 2e. de toékemstige con junctuur-verschijnselen temperen3e. Pro ductieordening in aansluiting aan de volks behoefte 4e. het algemeen welvaartspeil duurzaam verhoogen. Aan de hand hiervan wees spreker er op, dat het Plan z.i. onuitvoerbaar is, er o.a. de aandacht op vestigend, dat men zich met een halve bladzijde er vanaf maakt om in zeer algemeene bewoordingen de finan cieele uitvoerbaarheid aan te toonen. Spr. ziet in het plan voornamelijk reclame voor de partij om daardoor de massa te trekken, terwijl sociaal democraten die de zaak meer serieus bezien hebben, zelve getuigen van de foutieve berekeningen en aan de waarde van een en ander geen geloof hechten. Verschillende vragen werden door spre ker beantwoord. De vergadering werd met dankgebed door den heer Markering gesloten. BIGGEKERKE Gemeenteraad. Maandag vergaderde de Raad onder voor zitterschap van burgemeester Simonse vol tallig. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de heerschende spanning en de econo mische moeilijkheden en sprak den wensch uit, dat het jaar 1936 eenige verlichting mag brengen, al is het vooruitzicht niet gunstig. Dankbaar memoreerde spreker de goede verstandhouding in het bestuur der gemeente en hoopte dat dit ook in 1936 be stendigd mag blijven. Wethouder Coppoolse bracht den voorzit ter namens den raad dank voor zijn woor den en wenschte hem kracht en wijsheid toe bij de vervulling van zijn taak, evenals den secretaris. Aan de vereeniging voor Chr. Volkson derwijs werd een voorschot op de gemeen telijke vergoeding verleend van 429, aan de vereeniging voor Geref. onderwijs 331. Brandweer. In behandeling kwam o.a. een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van een door de firma van der Ploeg te Apeldoorn gedaan aanbod tot levering van een gebruikte motorbrandspuit. Uit de ge geven toelichting bleek, dat een en ander, met nog aan te koopen materiaal op 700 komt. De spuit is door de Technische com missie van den Brandweerbond onderzocht en uitstekend in orde bevonden. Voorgesteld wordt in 1936 100 uit den gewonen dienst te betalen en de volgende 6 jaren telkens 100 terug te betalen in het reservefonds waaruit de benoodigde gelden worden geno men. Door in de toekomst geen nieuw ma teriaal aan te schaffen, waarvoor elk jaar ƒ50 noodig was, komen de extra-uitgaven op 50 per jaar. Voorts wordt er de aan dacht op gevestigd, dat bij eventueelen brand de kosten aanmerkelijk minder zul len bedragen dan thans steeds het geval was. Zonder hoofdelijke stemming vereenigden zich de leden met het voorstel, waarvoor de

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1