1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD !No.28; 74e Jaargang 1936; MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei.10. Postrekening 66287 3 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEN BELANGRIJKE VERBETERING BIJ ONS BLAD. STADS- EN PROVINCIENIEUWS MIDDELBURG §clicurlcwisscw i)«w de«t etsagg KOUDEKERKE VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m flR ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door eeri ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' BINNENKORT KOMT DE „TELEX" IN WERKING. Een -prachtig staaltje van technisch vernuft. Men kan een krant uitgeven op verschil lende manieren. Men kan denken Ik heb veel abonné's en zal die met zoo weinig mogelijk kosten trachten te behouden en als een bericht eens wat laat in de krant komt, dan is dat ook zoo erg niet, dat merkt het publiek tóch niet. Maar men kan ook een ander standpunt innemen en zeggen„het beste is voor onze lezers nog maar net goed genoeg". En dit is het standpunt dat uitgevers en redactie van ons dagblad steeds hebben ingenomen en steeds zullen blijven inne men. De techniek heeft in de laatste jaren be langrijke vorderingen gemaakt en één van de nieuwste snufjes de „Telex of verre- sohrrjver" zal zeer binnenkort, waarschijn lijk per 1 Maart a.s. bij onze krant in bedrijf worden genomen. Wat de „Telex" is, hoe deze vernuftige machine werkt en war "toe zij dient, vindt men in groote trekken in onderstaand artikel, dat gedeeltelijk ont leend is aan de „Mededeelingen van „De Nederlandsche Dagbladpers". Het spreekt vanzelf, dat het in bedrijf nemen van een dergelijke installatie een vrfl kostbare geschiedenis is. Maar wij we ten zeker, dat onze lezers het zullen waar- deeren, wanneer wij ons blad steeds beter trachten te maken. Ergens in een kantoor staat een schrijf machine. Zij werkt en toch zit er niemand voor. De typist zit ergens anders in een andere stad, of zelfs in een ander land. De machine schrijft wiat de man op af stand tikt. Als het ware door een onzicht bare hand wordt letter na letter en regel na regel op papier gezet. Tusschen de ma chine welke wij zien en die, waarop wordt getikt, loopt een telefoonverbinding en langs deze verbinding wordt het geschre vene overgebracht. Indien men het geschrevene wil beant woorden, wachte men slechts tot men aan de andere zijde ophoudt. Men bespeelt dan de toetsen van zijn eigen klavier en nu wordt daarginds geschreven wat wij hier tikken. Dit is in groote trekken de „Telex" of Openbare Verreschrijfdienstde Telegraaf in huis, zooals P.T.T. het aankondigt. 9 Het is nog niet zoo lang geleden, dat de Telexdienst in Nederland geopend werd. Dit geschiedde in Augustus 1933. Nederland was het eerste land op het Europeesch continent dat dezen nieuwen verkeersvorm, waarbij men elkaar, van huis tot huis, brieven over telefoonlijnen kan schrijven, invoerde. Engeland was voorgegaan, Duitschland, Zwitserland en België volgden en thans wordt er in de verschillende landen hard gewerkt om den nieuwen diensttak ook in te voeren of om hem te vervolmaken. De naam „Telex", afgeleid van „Tele printer-Exchange" werd van den Britschen dienst overgenomen. De Nederlandsche benaming van „Tele printers" is „Verreschrijvers" en uit het bovenstaande blijkt al wel, dat men deze verreschrijvers aan een telefoonlijn verbin den kandit gebeurt dan in plants van het normaal op de lijn aangesloten tele foontoestel, door het omleggen van een kleinen schakelaar. Met „Verreschrijvers" schrijft men „ver", d.w.z. over afstand. Men „telegrafeert" er dus mede en verreschrijvers zijn dan ook eigenlijk telegraaftoestellen. Met behulp van een verreschrijver van den Telex-dienst kunnen 428 letters, cijfers of leesteekens per minuut worden overge bracht. Dit wil zeggen ongeveer 72 woor den. Als aardige bijzonderheid zij vermeld, dat de seiner door het aanslaan van een be paalden toets, aan de ontvangzijde een wekker kan doen overgaan, ten teeken, dat men iemand aan de machine wenscht, of om de aandacht op een bijzonder be richt te vestigen. Deze wekker kan ook hoorbaar worden gemaakt buiten het ver trek en zelfs buiten het perceel waar de verreschrijver is opgesteld en dit is van be lang voor den A.N.P.-dienst (Algemeen Ne- derlandsch Persbureau) wanneer het om bulletin-berichten gaat. Automatische zenders. De maximale transmissiesnelheid, waar over zoo juist gesproken werd is zóó hoog, dat er geen typisten zijn, die haar gedu rende langen tijd aan een stuk kunnen benaderen. Daarom zijn automatische zen ders geconstrueerd, die dat wèl kunnen en die het dus mogelijk maken, de machines ook met maximaal rendement in bedrijf te nemen. De tekst, die met een automatische» zender moet worden overgebracht, moet van te voren in een papierband worden geponst op een ponsmachine. Men kan verschillende ponsmachines in gebruik ne men bij één automatischen zender en dan de eene strook na de andere inleggen. Deze gedragslijn wordt ook door het A.N.P. toe gepast. Het is ook mogelijk een tekst, behalve op het blad als getypt bericht, in den vorm van geponsten band te ontvangen. De ver reschrijver moet daartoe voorzien worden van een „ontvang-inrichting voor gepon sten band", die gemakkelijk op elke ma chine als klein nevenapparaat kan worden aangebracht. Ook hiervan zal het A.N.P. ongetwijfeld gebruik gaan maken voor die berichten, welke men daar per verreschrijver van anderen ontvangt en die bestemd zijn, om aan. de dagbladen doorgegeven te worden. Het A.N.P. behoeft ze dan niet over te ponsen. Een van de bijzondere inrichtingen van de machine is de zgn. naamgever. De naamgever maakt het den oproeper bij een Telexverbinding mogelijk zich ze kerheid te verschaffen omtrent de identi teit van zijn correspondent. Dit is van be lang, omdat er vaak geseind moet worden naar machines, waarbij geen bedienend personeel aanwezig is. Men krijgt dan van het -opgeroepen perceel geen telefonisch antwoord, maar de machine loopt, als over de telefoon gebeld wordt, automatisch aan. Om er zich in zoo'n geval van te overtui gen, dat men met de goede machine ver bonden is, drukt men op de toets „Met wie", aan de rechterzijde van het klavier. Hierdoor wordt bij den ontvanger een machine-onderdeel, de „naamgever" in wer king gesteld, dat automatisch den naam van den opgeroepene terugseint. Ziet de seiner deze naam goed op zijn papier ver schijnen, dan weet hij dus niet alleen met wie hij het genoegen heeft, maar ook, dat aan de andere zijde goed ontvangen wordtimmers, anders zou de ontvang- machine niet goed op de code van de „Met wie"-toets hebben gereageerd. Dat Telex voor de pers van enorme be- teekenis is, ligt wel voor de hand. Hier toch moeten geregeld groote hoeveelheden berichten met spoed worden overgebracht van persbureaux naar de couranten, van correspondenten naar redacties en tusschen dagbladen en persbureaux onderling. Een aantal van de grootste dagbladen maakt dan ook reeds sedert een paar maanden na de opening van den dienst, op de belangrijkste verkeerskanalen van verre- schrijvers gebruik. En thans komt dan het groote net van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, waarin meer dan 70 dag- en weekbladen worden opgenomen. Het netwerk ia opgebouwd met behulp van telefoonlijnen, welke, waar noodig, van de groote kabelroutes naar de plaatsen van aansluiting worden vertaikt en waarop al daar gevestigde courantenbureaux met be hulp van een dubbelader uit het locale telefoonnet allen kunnen worden aange sloten. Men zou kunnen zeggen, dat het net bestaat uit boomen met takken en twijgen en dat aan het einde van elke twijg een „blad" zit. Aardig is dat zulks in werkelijkheid ook het geval is. Vierentwintig uur per dag staat dit al lermodernste transmissie-apparaat ten dienste van ilet A.N.P. Een druk op den knop en alle machines In den- lande starten om vervolgens met een snelheid van 428 letters per minuut de berichten op te kunnen schrijven. De seiner in Amsterdam bedient meer dan zeventig schrijfmachines als hij de toetsen van z\jn klavier aanslaat. Men kan gerust zeggen, dat hierdoor de nieuwsvoorziening in Nederland op het hoogste peil gebracht is, diat de jieden- daagsche techniek kan bieden. Wat was er tot dusverre? Zakelijke omroep, pakjesdiensten, tele foon en telegraaf. Alle bestaande verkeersmiddelen werden door de pers benut. En dit ligt ook vxxor de hand. Maar allen hadden hun bezwaren. De Zakelijke Omroep kon door een ieder wor den beluisterd, zoowel door particulieren, als door couranten, welke niet hadden meebetaald aan de organisatie van den nieuwsdienst. Men werd vaak door storin gen bij de ontvangst gehinderd, zoowel door buren met storende apparaten ais door plaatselijke onweders. In de eene plaats had men daar meer last van dan in de andere. Het omroepen van de be richten geschiedde in een langzaam tempo, omdat men nü eenmaal niet bij elk provin ciaal dagblad een goeden stenograaf ter be schikking had. In het bijzonder indien vreemde woorden, eigennamen, plaatsna men e.d. moeten worden opgenomen, heeft het dicteeren over een omroepzender zijn eigenaardige moeilijkheden. Pakjes hebben ook hun voor en tegen. Voordeel is, dat men gemakkelijk het een en ander mee kan geven en dat voor eeni- ge dubbeltjes een heel pak nieuws wordt overgebracht. Nadeel is, dat het vermenigvuldigen van het nieuws op de persbureaux tijd en geld kost en dat in het vervoer te veel tijd gaat zitten. Men boet sterk in aan actualiteit en dit geldt voor de provincie veel en veel meer dan voor de groote plaatsen. In spoedeischende gevallen maakte men gebruik van telegraaf en telefoon. Maar hier was dan het bezwaar, dat lang niet alle telegraafkantoren dag en nacht ge opend zijn en dat men voor de telefoon is aangewezen op stuksgewijze overbrenging van de berichten, in sluitingstijd van de redactie aan doorverbonden directeuren of redacteurs. Deze spoedeischende gevallen betreffen meestal berichten, waarin de geheele natie belang stelt en waarvan een provinciaal dagblad het zich tot een plicht rekent een bulletin op te hangen of een extra nummer uit te geven. Bij de bestaande vormen van berichtge ving kon het dus voorkomen, dat dé be treurenswaardige ongelukken, welke aan eenige K.L.M.-vliegtuigen overkwamen, als mede de berichten over kabinetscrisis e.d. eerst na verscheidene uren bij de provin ciale pers bekend werden. Daarom is het te begrijpen, dat reeds langen tijd de behoefte aan iets beters ge voeld werd en wel aan een niet te duur mechanisch hulpmiddel, dat zender gere gelde bediening of bewaking in staat zou zijn, de berichten met een snel tempo zwart op wit in de dagbladbureaux op te nemen dat 24 uur per dag op een vaste verbinding met een centraal bureau ter be schikking zou staan, dat uitsluitend kon worden ingeschakeld door daartoe bevoeg den en dat bovendien zou waarschuwen, in dien de uitseiner het noodig vond de spe ciale aandacht ter plaatse van opneming te vragen. Aan al deze eischen beantwoordt de verreschrijver ten volle. Met de inrichting van het A.N.P.-net is een dienst bereikt, die in het buitenland moeilijk zijn weerga kan vinden. Tiendui zenden woorden per dag zullen door tiental len van verreschrijvers gelijktijdig worden neergeschreven te Groningen zoowel als te Maastricht, in Hengelo zoowel als in Vlis singen zullen de berichten op hetzelfde cogenblik aankomen. Terecht wordt dan ook de aanleg van. dit net als een nationaal belang beschouwd. De bouw van de Poolsche onderzeebooten. Aan prof. Ge lissen, minister van handel, nijverheid en scheepvaart, die tijdens zijn reis naar Polen te Warschau zijn invloed heeft kunnen uitoefenen om de twee Pool sche onderzeebooten hier te doen bouwen, is het volgende telegram gezonden Nederlandsche Vereenig'de Scheepsbouw- burea*x, in vergadering bijeen te Utrecht, spreken aan uwe Excellentie hm bijzonde ren dank uit voor haar steun bij het ver krijgen van de opdracht van twee onder zeebooten voor de Poolsche regeering. M. S. F. Concertgebouw. Het steeds actieve plaatselijk M. S. F.- bestuur gaf Zaterdagavond wederom een cabaret-avond onder leiding van Jack de Coninck, die, na een welkomstwoord, spe ciaal tot de heeren doktoren Smitt en Krul, en de mededeeling, dat de amusementsclub reeds zes en dertig leden telt, er spoedig met zijn M.S.F.-girls de vroolijke stemming in bracht. Dit leuke, populaire troepje wist met verschillende nummertjes in aardige costumeering zijn reputatie te handhaven en oogstte vooral met een „Hulde aan de Oranje-mannen" en het bekende revue-lied „Dat doet je weer goed" een daverend suc ces. Dat Jack de Coninck, die veel liedjes enz. zelf vervaardigt, er wel slag van heeft om pakkende nummers samen te stellen, bleek o.a. ook uit een „Pot-pourri" en „We gaan naar de Oost toe" het revue dansje heeft ons echter minder bekoord. Het afwisselende programma bestond voorts uit het grappig ensemble-nummer „In de Alpen van plan West", de verdien stelijk gespeelde voordracht „Na 't con gres", een plastische uitbeelding van het actueele sigarenbandjes „vraagstuk", en kele zangnummertjes („Als 't orgel van de Gracht verdwijnt", „Marilou" en „Moeder ik droom steeds van jou"), een raak gety peerde „Groenteman" van Jack de Coninck alsmede een hijzonder geestige Betty Boop- girl-imitatie van Shirley Temple's „On the good ship Lollipop". De uitvoerenden ver wierven allen veel bijval „Lollipop" moest zelfs eenige malen herhaald worden en kregen het talrijk publiek in de bekende refreintjes spontaan mede. Het huisorkest onder Corns, van Beers kweet zich als steeds naar wensch van zijn begeleidingstaak, speelde tusschen de di verse cabaretnummers de zaal vol met po pulaire, pittige muziek en liet zich ook op het bal, dat dezen alleszins geslaagden avond besloot, ganscb niet onbetuigd. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 27 Januari tot 1 Februari werden in het badhuis 362 baden genomen en wel 264 door heeren, 72 door dames en 26 door kinderen. Weder een goed afgeloopen ontploffing. Meldden wij een paar dagen geleden, dat een ontploffing had plaats gevonden in een kastje van het electriciteitsnet, bevestigd aan een paal op het Bellamypark, ook m den afgeloopen nacht is ter plaatse iets der gelijks geschied. Een beambte van 't Loods wezen deelde de politie mede, dat de deur van een kastje als hierboven bedoeld, met een knal was opengevlogen. Bij een dade lijk door de politie ingesteld onderzoek, bleken vlammen en rook uit het kastje te komen, terwijl de paal roodgloeiend stond. Direct werd de P.Z.E.M. gewaarschuwd, die de noodige maatregelen heeft genomen. De vorige maal werd vermoed, dat kort sluiting de oorzaak was. Het komt ons voor, dat een grondig onderzoek zeer gewenscht is. In een paar dagen tijds, is dit immers de tweede explosie. Beide malen geschiedde dit 's nachts, zoodat geen persoonlijke ongeval len hebben plaats gehad. Een zeer gelukki ge omstandigheid, maar het had ook anders kunnen zijn er. het blijft nog altijd beter, den put te dempen vóór het kalf verdron ken is. Dergelijke ongevallen schijnen méér voor te komen. Wij herinneren ons tenminste hoe te Leiden (ongeveer 5 jaar geleden) op een van de drukste verkeerspunten, een ontploffing de deur van een kastje van het electriciteitsnet afrukte en deze tientallen meters weg slingerde. Als wij ons goed her inneren hadden ook toen geen persoonlijke ongevallen plaats, maar werd wèl mate- rieele schade veroorzaakt. Een openbare vergadering. De Anti-Rev. Kiesvereeniging heeft voor Donderdag 6 Februari, 8 uur, in de kleine zaal van het Concertgebouw een openbare vergadering belegd, waar als spreker hoopt op te treden het Tweede Kamerlid de heer C. Smeenk, met al3 onderwerp „Bewogen heid en Vastheid". Drankmisbruik. In den afgeloopen nacht heeft de politie een man gearresteerd, wiens dochter hulp was komen vragen, daar hij in dronken schap het huisraad vernielde en zijn vrouw met mishandeling bedreigde hij werd op het politiebureau in bewaring genomen. Voorts heeft de politie twee mannen ge arresteerd die, eveneens in den afgeloopen nacht, op den Nieuwendijk met elkaar aan het vechten waren geraakttegen beiden is procesverbaal opgemaakt. Poging tot berooving. Een dame heeft bij de politie aangifte ge daan, dat Zaterdagavond op een stil ge deelte van de Badhuisstraat, een man ge tracht heeft, haar een handtasehje, waarin zich geld bevond, te ontrukken. Toen hem dit mislukte, is hij gevlucht. Plaatselijke werkkrachten gaan voor. Op een vraag van B. en W. inzake de uitbreiding van de riool in het Zuid-Weste lijk deel van de stad tot te werkstelling van daartoe geschikte Middelburgsche arbeids krachten, heeft het Werkfonds geantwoord, dat de te werk te stellen arbeiders betrok ken moeten worden door tusschenkomst van de organen der openbare arbeidsbe middeling te Middelburg. Indien geen of niet voldoende of niet ge schikte arbeiders zouden zijn ingeschreven, moet de arbeidsbemiddeling arbeiders be trekken uit gelijk gesnaardf gemeenten. Een belangrijke verbetering bij ons blad. Hoofdartikel Minister van financiën trekt wetsont werp crisisinkomstenbelasting in. Binnenland Vd Landdag R.-K. Staatspartij te Amster« dam. (Binnenland)', Vliegtuigongeval in Roemenië (3 do cm den) en één nabij Liverpool (2 dooden), (Luchtvaart), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. De cursussen voor werkloozen. Gedurende de maand December hebben, aan de cursussen voor de werkloozen deel genomen 39 voor vakteekenen, 19 voor motorkennis. 15 voor autotechniek, 15 voor auto-besturen, 7 voor autogeen- en elee- trisch lasschen, 30 voor metselen. Verder voor Engelsche taal 22, voor Nederlandsche taal 28, voor wiskunde 25, voor machine- schrijven en stenografie 25. Van de in totaal 109 deelnemers waren II mannelijke 'en 1 vrouwelijke van 13 tot 18 jaar, 40 mannelijke en 1 vrouwelijke van 19 tot 24 jaar 34 mannelijke van 25 tot 30 jaar16 van 31 tot 40 jaar5 mannelijke en 1 vrouwelijke van 41 jaar of ouder. Dit alles terwijl bij de arbeidsbeurs inge schreven stonden 29 mannelijke en 5 vrou welijke van 13 tot 18 125 en 21 van 19 tot 24 jaar212 mannelijke van 25 tot 30 jaar en 601 mannelijke en 1 vrouwelijke van 31 jaar of ouder. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Volgens het jaarverslag over 1935 waren bij het begin van het jaar 175 leerlingen op de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs aanwezig. Er verlieten voor het eind van den cursus 10 leerlingen de school, van de 165 overige kregen 52 een einddiploma en 101 werden naar een hoogere klasse bevor derd. De nieuwe cursus 19351936 ving aan met 177 leerlingen, eind December was het aantal 171. Aan den typografen-cursus namen in 1934 1935 deel 14 leerling-zetters en 8 leerling- drukkers. Twee behaalden een diploma* Aan den cursus 19351936 nemen 13 leer ling zetters en 9 leerling-drukkers deel. Verpachting staanplaatsen op de kermis. Bij de gehouden verpachting van stand plaatsen op de kermis te Middelburg, werd in totaal ingeschreven voor 4039. Tegen schadelijke vogels. De landbouwvereemging „Middelburg'* heeft zich naar aanleiding van de vele klachten over de voor den landbouw scha delijke vogels met een adres tot den ge meenteraad gewend, waarin wordt verzocht om de nesten van woudduiven, eksters en kraaien te doen weren om verdere voortte ling tegen te gaan verder om tamme of zoogenaamde hokduiven, die er in zoo'n groot aantal aanwezig zijn zonder eigenaar, ook te weren en ten slotte om het bij ver ordening verplichtend te stellen de postdui ven opgesloten te houden in de maanden April en Mei tot een half uur voor zonson dergang. Een aanrijding. Zaterdagmiddag is het 8-jarig zoontje van den koopman H„ wonende Penning- hoeksingel te Middelburg, op den Nieuwen Vlissingschen weg aangereden door een auto van Van Gend Loos, ook uit Mid delburg. De jongen werd ten spoedigste bij de fa milie Hoencamp binnengedragen. Hier werd medische hulp ingeroepen en ook onmiddel lijk het gasthuis verzocht met een zieken auto te komen. Het bleek, dat de jongen een bovenbeen- tje had gebroken en een wonde aan het hoofd had bekomen. De knaap is naar het Gasthuis vervoerd. Diefstal. Terwijl de bewoners naar de kerk waren is gistermorgen diefstal gepleegd in de wo ning van B. aan den Seisweg. Een koralen geldbeursje met 20 werd medegenomen. De politie werd hiermede in kennis ge steld, die een onderzoek instelt. Loop der bevolking. Gevestigd: H. A. Acda, D 219, van Middelburg. P. Luteijn, D 87, van Middelburg.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1