500 300 100 25 1 FEBRUARI EERSTE BLAD iNo.27- 74e Jaargang; 1936; llilimFinn F.TJH DE HEIDE Ir, lltlslrial SI-DO, llissingsn. Talif. 10. Fistiibnii) tf 111 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Kort commentaar STADS- EN PROVINCIENIEUWS «9 ONZE BIZONDERE TIJD. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. MISSELIJK GEDOE Een krantenberichtje „De weduwe van Stavisky heeft een be trekking1 aangenomen ais girl in een Broadway-cabaret te New-York tegen een gage van 50 Dollar per week". Elders in dit nummer van ons blad, zal men een artikel over de zaak-Stavisky aantreffen, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat een planter uit Hawaï, mevr. Stavisky indertijd een millioen francs heeft aangebo den, wanneer zij zich van haar man wilde laten scheiden en met hem meegaan naar Hawaï. Een aanbod dat (eigenlijk tot onze verwondering) niet werd aanvaard. Na de hierboven vermelde variété-perio de, gaat mevr. Stavisky filmen en in haar vrije uren zal zij haar memoires schrijven. Een New-Yorksche krant zal ze publicee- ren en betaalt hiervoor slechts 1 millioen francs. Is mevr. Stavisky werkelijk een goede „girl" kan ze dansen, zingen, enz. Is zij een goede actrice, die op het witte doek thuis hoort? Is zij een goed schrijfster, zoodat haar memoires ook taalkundig de moeite waard worden? Allemaal vragen, die geen antwoord be hoeven. Grove sensatiezucht is het motief voor dit alles. En een stakkerd (want zóó en niet anders zien wij in dit verband mevr. Stavisky), in wier binnenste het le ven alles wel op een gruwelijk-chaotische wijze moet hebben dooreengesmeten, laat zich voor goed geld exploiteeren, om de grofste instincten van het publiek te be vredigen. 9 Het geval staat niet op zich zelf. De vriendin van een van Amerika's meest be ruchte bandieten (in een revolvergevecht, na verraad door zijn vriendin, gedood), heeft ook een tournee gemaakt door de Amerikaanische variété's er was zelfs, me enen wij, sprake van, dat zij naar En geland zou gaan. Dr. Condon, bekend (of berucht?) uit het Lindberghdrama wordt op soortgelijke wijze geëxploiteerd en zoo zouden wij kun nen doorgaan. Als wij zulke -"ngen zien, schamen wij er ons bijna -"oor, dat wij mensch zijn. Want niét de stumperds die zich laten mis bruiken, zijn de meest schuldigen. Ook niet de min of meer handige exploitanten die op deze vrij onsmakelijke wijze, geld in het laadje krijgen. Maar het pu bliek is de s-^uldige. Het publiek, dat op „schoonheidswedstrijden" (wat zijn de patiënten dikwijls foei-leelijk jonge vrou wen-lichamen „bewondert". Het publiek, dat zoo heerlijk kan griezelen bij een ge durfd acrobaten-nummer. Het publiek, dat naar een variété gaat in de stille hoop, toch ééns een trapezewerker uit de nok van het gebouw te zien neerstorten. O, diat zal men nooit willen bekennen. En men zal verontwaardigd doen (en het mis schien ook werkelijk wel zijn) wanneer dit hardop gezegd wordt. Maar het verandert aan de feiten niéts. Het is niet noodig, als amusement toeren te vertoonen, die voor een medemensch telkens weer doods gevaar met zich brengen. En die gevaar lijke poppenkast zooi niet vertoond worden, als handige exploitanten niet goed begre pen, dat vele menschen graag hun naaste in den meest letterlijken zin van het woord zien doodvallen en dat hieruit geld kan worden geslagen. En dan gaat men in avondtoilet naar circus en variété en zegt tegen buurvrouw «dat het toch zóó diolletjes was" en de kranten schrijven van een „goed nummer", of misschien wel van „kunst". Het wordt hoog tijd dat zjj, die geroepen »tja om voorlichting en leiding te geven geestelijken, onderwijzers, journalisten, ouders niet te vergeten, luider hun stem doen hooren tegen deze wanstaltigheden. Want wij hebben het tegenwoordig zóó vreeselijk druk met buitengewoon belang rijke dingen, dat wij blijkbaar geen tgd meer hebben om er ook nog eens aan te denken, dat w\jmonsch zgn. EVANGELINE BOOTH IN ONS LAND. Een wonderlijk jonge 70-jarige. Aankomst en begroeting in onze stad. Met toomelooze vaart joegen donker- dreigende wolken waaruit nu en dan regen gutste, langs een somber zwerk, toen zich gisteren in den laten namiddag vele be langstellenden verzamelden aan de aanleg plaats van de boot-uit Engeland. Evangeline Booth, de Generaal van het Leger des Heils, was immers naar Neder land onderweg en om haar te verwelkomen hadden eenige honderden, grootendeels Heilsoldaten, het onaangename gure weer getrotseerd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. den commandant van het Nederlandsche Leger des Heils, B. Vlas op, die bij zijn aankomst met gejuich werd begroet en voorts o.a. mr. Dieleman in Legeruniform en vele officieren van het Leger. De com missaris van politie kwam er zich van overtuigen dat alle ordemaatregelen naar behooren waren getroffen. En na eenigen tijd verscheen ook de reportage-wagen van de A.V.R.O. ten tooneele. Een groot doek met het opschrift„Dear General, Welcome in Holland" stond opgesteld op de plaats waar de Generaal zou worden ontvangen en toegesproken. Men kortte zich den tijd met het spelen en zingen van diverse liederen, hierbij voor gegaan door een flink orkest, samenge steld uit Legercorpsen uit Middelburg, Vlissingen, Ierseke en Goes. Enkele vaan dels gaven het geheel verder kleur en fleur, evenals de meegebrachte bloemstukken. De aankomst. Om even voor vijf, terwijl de muziek speelde, meerde de „Mecklenburg" en werd de Generaal aan de loopplank begroet door commandant Vlas, die haar vervolgens naar de plaats geleidde waar de verwelkoming zou plaats vinden. Generaal Evangeline Booth is 70 jaar. Maar wie dit niet weet, raadt het nooit, want Evangelinë Booth heeft een wonder lijk jong uiterlijk. Rechtop, een tengere vrouwenfiguur met een paar ongelooflijk vitale oogen in een rustig gelaat met wat strengen mond. Een 70-jarige, die den last der jaren licht schijnt te torschen. De verwelkoming. Een jongetje en een meisje in Zeeuwsche kleedij, zoon en dochtertje resp. van de Heilsoldaten Heinsdrjk en Steutel, boden Evangeline Booth bloemen aan, waarbij het jongetje in keurig Engelsch zei „Namens alle jongens en meisjes in Hol land bieden wij U deze bloemen aan. Wij zijn heel blij dat U gekomen bent en hopen dat U in Holland een goeden tijd zult door brengen." Vervolgens npm kapiteine M. Kroc uit Middelburg het woord die, eveneens in uit stekend Engelsch, de volgende begroetings rede uitsprak (wij vertalen) „Het is mij een groot genoegen U har telijk welkom te heeten. Wij zijn allen big dat U gekomen bent en het verheugt mij zeer, dat wij de eersten mogen zijn, die U ontmoeten. God heeft U gezonden en dui zenden zullen U verwelkomen op de mee tings waar U zult spreken en waar U de boodschap Gods zult brengen. Moge God U zegenen en U in staat stellen nader te ko men tot ons en moge Hij ons in staat stel len, nader te komen tot U." Evangeline Booth antwoordt. Generaal Evangeline Booth, hierop het woord nemend, antwoordde „Commandant Vlas, kameraden, soldaten, vrienden het is mij onmogelijk de diepe gevoelens uit te spreken, die in mijn hart opwelden, toen ik de kust van uw land aan boord van het schip zag naderen. Ik kan U niet dank zeg gen voor uw ontvangst, op de manier waar op ik dit zou willen. Deze prachtige ver welkoming heeft mij diep getroffen. Ik wensch U geluk met zulke vertegenwoor digers van het Leger als dien kleinen jon gen hier. Ik wensch U geluk met een kapi teine, die zoo voortreffelijk uiting kan ge ven aan haar gevoelens. Ik wensch U geluk ook met zulk een prachtigen commandant en ben er des te meer trotsch op, dat God mij geëerd heeft, door mg uw commandant te doen zijn. Weken en maanden heb ik voor dit bezoek gebeden. Ik herinner mij het oogenblik, waarop ik vele jaren geleden uw land bezocht en hoe U mij ook toen vol liefde hebt ontvangen. Nadien heb ik bijna alle landen bezocht, maar dat verblijf in Nederland heb ik nimmer vergeten. God zal U zeker zegenen." Het vertrek. De officieele ontvangst was hiermede ten einde. De fotografen deden het bliksem licht flitsen en de Generaal, omstuwd door Leger-autoriteiten, begaf zich naar den wachtenden trein, waar zij, de armen met bloemen gevuld, voor het raam van de verlichte coupé verscheen. De menigte op het perron kortte zich den tijd tot de trein vertrok, met zang en muziek van het ge combineerde orkest. En toen vertrok de oude, maar zoo wonderlijk jonge, Generaal van het Leger des Heils naar Amsterdam, waar zij verschillende bijeenkomsten zal leiden en lezingen houden. Industrie- en Huishoudschool Middelburg Afdeeling Vlissingen. Het bestuur van bovengenoemde afdee ling verzoekt ons opname van het volgende: Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, begint half Februari de nieuwe cursus der Middelburgsche industrie- en huishoudschool. Wij hopen, dat velen zich zullen aanmelden om op dezen cursus gron dig naaien en verstellen te leeren, of zich hierin verder te bekwamen. Nu door de op leving van de Mij. „de Schelde" voor Vlis singen een betere tijd zal aanbreken, wat natuurlijk zijn invloed zal doen gelden in de gezinnen van. alle lagen der bevolking, hebben wij vertrouwen dat voor velen het beletsel van financieele bezwaren uit den weg is geruimd. Was het de laatste 2 jaren door het kleine aantal leerlingen slechts mogelijk één avond per week cursus te houden, .nu hebben wij gegronde hoop, dat er weer, zooals vroeger het geval was, twee of meer avonden gegeven kunnen worden. Mits natuurlijk het aantal leerlingen be langrijk stijgt. Dit jaar zal niet in Februari, maar eerst na den 2den cursus, in Juli een tentoonstel ling worden gehouden. Voor den nieuwen cursus kan men zich opgeven 's Maandagsavonds van 79 uur tot en met 17 Februari, gebouw van het voormalig Burgerweeshuis, Badhuisstraat. De cursus kost ƒ5 per halfjaar. Ned. Hervormde Kerk. Wij. vestigen dc aandacht op de adverten tie elders in dit blad, waarin wordt mede gedeeld dat de Ned. Hervormde Gemeente op Donderdag 6 dezer, drie wijkbijeenkom sten houdt in de Engelsche Kerk, het Mi litair Tehuis en Noordstraat 34. Alh ambra-Theater. Vadems eereiooord. De raadselachtige Mr. X. Zeer vaak leidt succes van een bepaalde filmster bij de studio's tot een overproduc tie van een zeker genre, waardoor gewoon lijk succes in fiasco verkeert. Het publiek wil nu eenmaal verandering en slechts de allergrootsten zijn van blijvende genegen heid verzekerd, wanneer die zoo verstandig zijn „mysterieus" te blijven en maar een enkelen keer per jaar voor het voetlicht der publieke belangstelling te treden. Vooral met kinder-artisten zijn de moei lijkheden groot. Hun spel moet frisch en ongekunsteld blijven. Gewoonlijk was het dit niet. Het sentimenteele, het onwaarach tige werd geacht bij een kinderfilm te hoo ren, geheel in strijd met de werkelijkheid, die niet altijd zoo lief en zoo vol tranen zit. doch eerlijk, gezond en actief is. Met een actrice als Shirley Temple is, had de 'bekwame regisseur Henry Hatha way echter gemakkelijk spel om niet te stranden op de van ouds bekende klippen. Zelden zag men een liever, pittiger en meer ongekunsteld jong meisje voor de film dan zij. Van de eerste film hebben wij, tegen onze verwachting in, de allerbeste herin neringen. Het meer dan voortreffelijke spel van dit zoo innemende kind heeft ook hier aller harten met één slag gewonnen. Haar derde film „De kleine Kolonel" is thans een ware triomftocht in de groote bioscooppaleizen. Ook deze tweede film „Vader's Eerewoord" is door de Paramount met tact en kennis van zaken opgezet en gehanteerd. Men heeft niet alleen volstaan met Shirley Temple. Acteurs van standing als de be koorlijke en elegante Carole Lombard en de populaire Cary Cooper fascineeren mede de aandacht op het witte doek. Dit tweetal is een stel avonturiers, dat op gevarieerde doch onwettige manieren aan geld komt. De manlijke helft doet ern stig zgn best een behoorlijk burger te wor den, als hg ziet, dat zijn kind tot een aller aardigst, pittig meisje is opgegroeid. Zoo gemakkelijk is de wereld door haar eeuwige geldzorgen niet. De verleiding en de ar moede zijn te sterk. Man en vrouw strijden echter in opofferende liefde om het kind het geloof in den vader, die weer tot dief^ stal verviel, te doen behouden. Het kind wordt geadopteerd door een rijke dame, wie het gestolen halssnoer wordt teruggebracht, niet echter dan na een hevig gevecht tusschen dader en mede plichtige. Tengevolge van dit laatste wacht den avonturier de gevangenis, doch het ver trouwen wordt hem bijgebracht, dat zijn dochtertje niet een gevangenisboef in haar vader zal zien, doch een man, die zich prachtig gedroeg om een misstap weer goed te maken. Van de geroutineerde spelers der detec tive-geschiedenis „De Raadselachtige Mr. X", moeten vooral de - gentleman Lewis Stone, de knappe Robert Montgomery en het aardige meisje Elizabeth Allen ge noemd worden. Dit laatste is de dochter van den hoofdcommissaris van politie, die, of schoon verloofd, op den verdachte verliefd wordt, zoodat een genoeglijke liefdesge schiedenis door het spannend en avontuur lijk filmverhaal is gevlochten. Deze detec tive-geschiedenis boeit voortdurend totde laatste minuut. De loop der gebeurtenis sen is volstrekt niet te voorzien. Deze film heeft, wat vele in dit genre missen, intel ligentie, teiwijl de voordracht zóó alleraar digst is, dat men steeds weer moet glim lachen om de situatie. Detectivefilms stellen door den nonchalanten opzet vaak teleur. Deze doet dit allerminst. Men zal er zich uitstekend mee amuseeren. Deze twee uitstekende hoofdnummers worden voorafgegaan door een dwaas mu zikaal filmpje en een zeer fijn gekleurd tee kenfilmpje, welk laatste een speciale studie van fijnen opzet en voortreffelijke muziek begeleiding zeer zeker waard is. Een bijzonder geslaagd programma Luxor-theater. Jeugd in nood. In den greep der duisternis. Gaf de film „Waar zijn onze kinderen" een kijk op het leven der vagebondeerende, verwaarloosde, werklooze Amerikaansche jeugd, „Jeugd in nood" beschrijft den strijd van vier jonge mannen, die voorgoed de deuren van de universiteit achter zich dichttrokken en zich nu geplaatst zien voör de ontzettende moeilijkheid om zich van een plaats in de maatschappij te verzekeren. De film geeft een droevig beeld van het schrij nende leed, waarmede deze afgestudeerden te kampen hebben in de samenleving, welke hen geen kansen voor een menschwaardig bestaan biedt. Hun idealen veranderen door de werkelijkheid in desillusievan het viertal vindt er slechts één een bescheiden emplooi alsjournalistAl heeft de rolprent een dramatischen inslag, toch brengt zij gelukkig tevens een dosis roman tiek en humor. In de zeer sterke rolbezet ting treffen we o.a. Franchot Tone», Joan Muir, Margaret Linsay en Ann Dvorak. Een film, welke ook voor ons land van be- teekenis is en stof tot nadenken te over geeft. Hoe rijmt men bet b.v. te saam, dat men bij een schipbreuk enz. alle krachten inspant om een menschenleven te redden, terwijl wegens bezuiniging onbewaakte overwegen steeds slachtoffers vragen en tallooze werkloozen rondloopen. Oliebollen brengen hierin geen verandering en ver betering. Het tweede hoofdnummer begint al on middellijk met sensatie van de bovenste plank een ter dood veroordeelde ontvlucht uit zijn cel, springt van den gevangenis muur op een voorbij razenden trein en wordt uit zijn netelige positie op de staartkomeet door een vliegmachine met touwladder be vrijd. Dan begirnen de achtervolgingen en zien we hoe onder boeiende en sensationeele omstandigheden en gebeurlijkheden de duis ternis langzaam maar zeker plaats maakt voor het lichtom de polsen van den mis dadiger rinkelen de boeien en een gelukkig paar wordt door den onverbreekbaren band dei liefde voor immer verbonden. Hoe en waar dat alles zich afspeelt verklappen we niet. Maar een pracht-thriller is het met Big Boy Williams, Allene Ray, Tom O'Brien en Bobby Dunn in de hoofdrollen. Het voorprogramma is rijk aan afwisse ling Ufa journaal, een grappige teeken film „Buddy in Afrika", een bijzondere, musical „Rhythm on the roof" met Bob Crosby en een heele mooie reisfilm „Ro mantisch Argentinië". Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De restauratie van de Cunerakerk vor dert goed Het door de Delftsche Studen ten Aero-club gebouwde toestel, heeft op Waalhaven de laatste proefvluchten gehou den. Een foto van het bestuur van bo vengenoemde Aero-club. Op de Kunst ijsbaan te Amsterdam werd een ij shock ey- wedstrijd Blue Six-Amerika gehouden. Enkele foto's van het bezoek dat minister Gelissen aan het haven- en handelsbedrijf te Amsterdam bracht. Op de Amster- damsche R.A.Ï.-tentoonstelling wordt o.m. een klein sportvliegtuig geëxposeerd. - H.M. de Koningin heeft een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Het cos- §cl»curtewiss8« van L«n De aankomst van Evangeline Booth, generaal van het Leger des Heils. (Stad). Groote meerderheid voor motie vau vertrouwen in het Fransche kabinet. (Buitenland), H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana naar Zwitserland. (Binnenland), Groote activiteit van de Italiaansche luchtmacht (Oorlog Abessinië), Hauptmann's executie thans voor on- bepaalden tijd uitgesteld. (Buitenland) ZEE VERDER EVENTUEEG LAATSTE BERICHTEN. Wij leven zonder twijfel In zeer bizonderen tijd De leus luidt„Zonder Zonder I" Wat zonderling gekrijt Veel beurzen zonder duiten Veel schreeuwers zonder pijn Veel schedels zonder haren En vaak ook zonder brein. Veel kerken zonder hoorders, Trots sprekers, hoogst befaamd Japonnen zonder mouwen De draagsters zonder schaamt. Liefst boonen zonder rafels, En visschen zonder graat Gansch d'a ether trilt van wonderen, Van seinen zonder draad. Veel huizen zonder kinderen, Maar toch niet zonder kruis Veel zaken zonder klanten, En zonder schat de kluis. Veel woorden zonder daden Veel harten zonder min Veel handen zonder arbeid Veel praatjes zonder zin. Veel schijn vaak zonder wezen Veel waschgoed zonder sop Veel kakelen zonder eieren Veel kippen zonder kop. Veel heder zonder geestkracht Veel botjes zonder gal Maar menschen zonder feilen Is 't zonderlingst van al. TELESCOOP. tuum onzer voorouders" te 's-Gravenhage. Te Buitenhuizen is de dijk langs den weg AmsterdamVelsen, doorgebroken. In het Carlton-Hotel te Amsterdam werd Donderdag het EuweAljechin comité ge huldigd. Twee foto's van den bouw van de „Prinsendam" bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. Onschuldige ruiten moeten het ontgelden. In den af geloop er nacht, tegen het slui tingsuur, kreeg een matroos kwestie met een caféhouder. Een andere matroos die de woordenwisseling hoorde, werd verontwaar digd tegen den caféhouder en wist hieraan niet beter uiting te geven dan, door een maal buiten gekomen, de café-deurruit in te trappen. De dader werd spoedig door de politie opgespoord. Hedenmorgen wierp een 23-jarige vod denkoopman in het gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon in de Hendrik straat, een groote ruit in. De dader die da delijk door een politie-beambte werd aan gehouden en voor den commissaris van politie geleid, verklaarde de ruit te heb ben ingeworpen met een kruik die op zijn kar lag en wel omdat hij onvoldoende on dersteund wordtdit had hem zenuwachtig gemaakt, MIDDELBURG Een afscheid. Toen gistermiddag de lessen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg wa ren beëindigd, trokken de leerlingen van de derde, vierde en vijfde klasse naar het gymnastieklokaal om tegenwoordig te zijn bij het afscheid van der heer J. H. Hooge- steger, den amanuensis, aan wien met in gang van 1 Februari wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eer vol ontslag was verleend. Met den directeur en leeraren woonde ook de inspecteur van het M.O., dr. E. H. Renkema uit Den Haag, de plechtigheid bij. Toen de heer Hoogesteger met zgn echt- genoote, afgehaald door een commissi e, do

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1