500 300 25 SHIRLEY TEMPLE VRIJDAG 31 JANUARI EERSTE BLAD iets buitengewoons IV©. 26< 74e Jaargang' •1936; UitgaveFirma F. VAK DE VELDE !r„ Walstraat 58-60, Vlissingen. Talef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Kort commentaar STADS- EN PROVINCIENIEUWS MIST U Z00IETS NIET! VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels -fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen BIJ DE NIEUWJAARSREDE. Traditie. Een veel-gesmaaó en dikwijls miskend woord. Dingen die in ons aller leven toch veel beteekenen, verschillende feestelijke samenkomsten enz. wortelen in traditie en wanneer hiermede gebroken wordt, bijv. onder het motief dat een modern mensch zich niet meer met die verouderde gebruiken kan ophouden, gaat dikwijls iets moois verloren. Ook de Nieuwjaarsrede van de burge meesters der groote gemeenten, is een tra ditie gewordenen lang van te voren vraagt men zich al benieuwd af, hoe de inhoud zal zijn somber of bemoedigend, hoopvol of berustend in het onvermijde lijke? Zoo heeft dan hedenmiddag ook in onze gemeente de burgemeester de Nieuwjaars rede uitgesproken, die men in het gemeen- teraadsverslag volledig vindt opgenomen. Is het de taak van den eersten burger der stad, om naast tot vreugde stemmende feiten, ook op de keerzijde der medaille de aandacht te vestigen, wij van de krant, wij wijzen gaarne op diè feiten die den burger moed geven en hem met vertrouwen de toekomst doen tegemoet zien. En de vandaag uitgesproken Nieuw jaarsrede geeft niertoe aanleiding. Immers (en nu bestijgen wij ons geliefde stokpaardje, om speciaal de feiten die hoop en moed geven, voor het voetlicht te brengen), immers vertoont de schuldenlast der gemeente een gunstig beeldde bevol king ging in aantal iets vooruit, zij het ook weinigde vooruitzichten voor het badbedrrjf zijn o.i. beduidend gunstiger nu de pier gereed is en het restaurant dat er op verrijst vermoedelijk midden April klaar komtdit wordt een attractie voor het badbedrijf en zal ongetwijfeld meer vreem delingen lokken. De haven ontwikkelt zich eveneens in gunstigen zin en in een zeer nabije toekomst zal een belangrijke ver betering van de watervoorziening een feit worden. De werkloosheid is in 1935 onmiskenbaar grooter geweest dan in 1934 het geval was maar hier staat weer het verheugen de lichtpunt tegenover, dat de belangrijke opdrachten die de Maatschappij „de Schel de" in den jongsten tijd heeft verkregen, de werkloosheid binnenkort ongetwijfeld in gunstigen zin zal beïnvloeden. Hopen wij tot slot, dat het beroep dat de burgemeester doet op kapitaalkrachtige bouwondernemingen om aan het in onze stad urgente woningvraagstux aandacht te schenken, gehoord en verstaan zal worden niet alleen, maar dat het ook tot daad werkelijke resultaten zal leiden. En al kruipt bij den krantenman het bloed waar het niet gaan kan al zegt hij dikwijls bij zichzelf „ik wilde de verschil lende feiten die zoo zuinig voor de Nieuw jaarsrede worden bewaard, toch wel graag vroeger weten, om er de menschen een hart mee onder den riem te kunnen steken", als ook die beroepsmatig-nieuws- gierige man de Nieuwjaarsrede heeft hoo- ren uitspreken, zegt hij voldaan„dat ziet er voor de naaste toekomst nog zoo beroerd niet uit". En met een blij gevoel herhaalt hij dan de passage, waarmede het nieuwjaarsarti kel van ons dagblad indertijd eindigde „M et moed en vertrou- ,wen: Vooruit!" Overzicht van den loop der bevolking in 1935. Op 1 Januari 1935 bestond de bevolking uit 10757 mannen en 10972 vrouwen, te zamen 21729 personen. Vermeerdering had plaats doorvesti ging met 827 mannen en 636 vrouwen of 1463 personen, geboorten met 187 m. en 169 vr. of 356 personen, tezamen 1014 m. en 805 vr. of 1819 personen. Vermindering had plaats door vertrek met 884 m. en 712 vr. of 1596 personen, overlijden met 90 m. en 91 vr. of 181 per sonen, tezamen 974 m. en 803 vr. of 1777 personen. De bevolking vermeerderde met 40 man nen en 2 vrouwen en gaf dus 1935 een ver meerdering van 42 personen. Derhalve was op 31 December 1935 het aantal inwoners 10797 mannen en 10974 vrouwen of 21771 personen. De in deze gemeente plaats gehad hebbende geboorten omvatten 356 kinderen. Er werden 4 kinderen buiten huwelijk gebo ren. Als levenloos werden aangegeven 7 kinderen. Er werden 19 kinderen meer geboren dan in 1934. Het aantal overledenen uit deze gemeen te bedroeg 181, alzoo 1 meer dan in 1934. In den loop van het jaar werden 162 huwelijken gesloten. In de bevolking stonden op 1 Januari 1935 ingeschreven, behoorende tot de Ko ninklijke Marine 191 gezinnen met 517 personen en op 1 Januari 1936 184 gezin nen met 498 personen. Voorts zijn ingeschreven 519 personen van vreemde nationaliteit, waarvan 334 met de Belgische, 119 met de Duitsche en 66 met verschillende nationaliteit. Van 334 Belgische ingezetenen zijn er 189 in verband met het Belgisch Loods wezen, uitmakende 47 gezinnen. Het aantal kiezers is toegenomen met 154. De kiezerslijst bevatte in 1932 11790 namen bij een bevolking van 21755 per sonen in 1933 12026 namen bij een bevolking van 21664 personen in 1934 12173 namen bij een bevolking van 21594 personen in 1935 12327 namen bij een bevolking van 21729 personen. Poli tie kruiser „Jan van Brake!". Zaterdag 8 Februari zal van de werf der N.V. Kon. maatschappij „de Schelde" te water worden gelaten de politiekruiser „Jan van Brakel", in aanbouw voor het departe ment van defensie. „Ons Doel". Bovengenoemde cabaret- en tooneélver- eeniging geeft op 8 Februari a.s. een uit voering in „De Oude Vriendschap" ten bate van de Vereeniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden. O.m. zal worden, opgevoerd de klucht „Henkie", waarover de pers o.m. oor deelde „Henkie" heeft geen andere pretentie, dan op 'n prettigen avond de vreugde ten top te doen stijgen. Dat de vreugde ten top gestegen was, bewees wel, dat er van 't be gin tot 't eind gelachen, neen gebulderd is. („Arnh. Crt.") De clou van den avond was „Henkie", die de aanwezigen van do eene lachbui in de andere deed vallen, 'n Waar succes stukje. („Alkm. Crt.'') Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. „Alhambra"-theater. In de Cineac-voorstelling van morgen middag zal, naar wij vernemen, een „In Memoriam Koning George V van Enge land" worden vertoond, evenals de Procla matie van Koning Edward VIII. Actueel nieuws dus, waarvoor ongetwij feld belangstelling il zijn. MIDDELBURG Aanstelling geneesheer-directeur Gasthuis. B. en W. deelen den gemeenteraad mede, dat op 3 December j.L ten provinciehuize een bespreking heeft plaats gehad tusschen een commissie uit Ged. Staten van Zeeland, de gecommitteerden voor het Gasthuis, B. en W. en de door de regeering, ingestelde door den heer mr. dr. K. J. Frederiks, secre taris-generaal van het departement van binnenlandssche zaken, voorgezeten interde partementale commissie tot bezuiniging op de kosten van het ziekenhuiswezen. Daarbij is aan B. en W. medegedeeld, dat laatstgenoemde commissie, in overleg met Ged. Staten een onderzoek had ingesteld naar de exploitatie van het gasthuis en tot de overtuiging was gekomen, dat de zeer oneconomische inrichting van het gebouw een beletsel vormt voor een zoo efficient mogelijke exploitatie. Na van de commissie verkregen inlich tingen hebben Ged. Staten rich vervolgens gewend tot het Werkfonds 1934 met het gevolg, dat de desbetreffende Ministerieele Commissie in beginsel een bedrag van 125.000 voor verbouwing heeft toege staan. De aan zoodanig voorschot te ver binden voorwaarden zullen eerst kunnen worden vastgesteld, wanneer de plannen voor den verbouw gereed zijn. Gemelde plannen zullen worden ontwor pen door een architect, die deskundig is op het gebied van riekenhuisbouw en in over leg met de interdepartementale commissie, door het bestuur der Godshuizen zal wor den aangewezen. Laatstvermelde commissie is verder van oordeel, dat aan een te benoe men geneesheer-directeur de centrale medi- Een film beteekent èn die vertoonen wij U vanaf heden Directie „Alhambra"-Theater. Door het buitengewoon aangrijpende thema en spel is deze film boven 18 jaar toegankelijk sche leiding en de centrale leiding der ver pleging moeten worden opgedragen, terwijl die titularis tevens de functies van internist en röntgenoloog zal dienen te vervullen en ten aanzien van den verbouw, onder leiding van het bestuur der Godshuizen zal moe ten samenwerken met den architect. Ver der zal hij dat bestuur hebben te adviseeren bij de reorganisatie van. den geheelen gast- huisdienst, welke reorganisatie door dén verbouw wordt mogelijk gemaakt en, naar het oordeel van de interdepartementale commissie, hij overigens toestanden als in de beide laatste jaren zal leiden tot een zonder tekort sluitende rekening. Hoezeer ook thans nog geen gepreci seerde mededeelingen kunnen worden ge daan omtrent de uiteindelijke reorganisatie plan in hun geheel, meenen B. en W., dat aan het bestuur der Godshuizen, waar het met de aanstelling van een geneesheer directeur instemt, ook de gelegenheid be hoort te worden geboden daartoe over te gaan. Zij stellen dan ook voor in de over eenkomst met het bestuur der Godshuizen de noodige wijzigingen aan te brengen en een overgangsbepaling op te nemen. Salarisherziening gemeentepersoneel. De Commissie van Georganiseerd Overleg heeft bericht gezonden, dat alle in de ver gadering van 27 Januari aanwezige leden zich vóór het ontwerp-salarisherziening hebben verklaard, zoodat de commissie ad viseert het bedoelde voorstel te aanvaarden. Tfc_r aanzien van den titel „kassier-boek houder" bij de gemeente-bedrijven wordt nog verzocht deze te wijzigen in „boekhou der-kassier". B. en W. kunnen zich met deze wijziging vereenigen. Konijnen doodgebeten. Een bewoner van den Veerschen weg deed bij de politie aangifte van verdwijnen van twee konijnen. Evenals reeds meer ge schiedde, bleken de dieren door een hond te zijn doodgebeten. De politie zoekt naar den viervoetigen moordenaar. OOST- EN WEST-SOUBURG Souburgsche Geitenvereeniging. Maandagavond vergaderde in café „Dorpszicht" de Souburgsche geitenver eeniging. De voorzitter heette alle aanwezigen welkom, inzonderheid den heer Versluis, secretaris der Prov. Vereeniging, die hier na een causerie over de verbetering van het geitenras gedurende de laatste 30 jaren hield. De melkopbrengst is bij goede dieren verdubbeld of somtijds verdrievoudigd. Op de geit wordt niet meer zoo laag neergezien als vroeger vaak het geval was. Vroeger werd een houder van een geit met den naam van geitenboer betiteld. In de oorlogs jaren is de waarde van de geit eerst goed gevoeld. Wanneer men thans de resultaten va de onlangs te 's-Gravenhage gehouden geitententoonstelling nagaat en in de bla den heeft kunnen lezen welke belangstel ling zij genoot, zal men daarin een bewijs zie. dat de eens gesmade „Sik" thans een waardige plaats in den veestapel heeft ver overd. Spreker schetste, hoe na veel moeite en strijd deze verbetering is tot stand ge komen, een en ander verduidelijkt door tal va. lantaarnplaatjes, die een beeld geven van toestanden voorheen en thans. Aan het einde van zijn onderhoudende en leerzame rede werd den heer Versluis voor het ge- bodene door de aanwezigen dank betuigd. Uitvoering Ritthemsche Fanfare. Woensdag 5 Febr. a.s. geeft bovenge noemde vereeniging haar traditioneele uit voering in de zaal van den heer Millenaar te West-Souburg. Dat deze vereeniging een geziene gast is bewijst de belangstelling bij concerten en uitvoeringen. Steeds trekken deze volle zalen. Het programma is met zorg samengesteld en bevat o.m. „Cortège des fleurs" van E. Dewondeleer, het num mer waarmede op het laatste concours het hoogste aantal punten werd behaald in de eereafdeeling. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in de „Vliss. Cou rant" van gisteren. Gevonden voorwerpen. Meisjesschoen bij De Punder, Oranjeplein 42. ARNEMUIDEN Een propaganda-avond. De afdeelingen van den Chr. Metaalbe- werkersbond van Middelburg en Vlissingen hielden met de te Amemuiden woonachtige leden een propaganda-avond, welke vrij goed' bezocht was en onder leiding stond van den heer J. Castel uit Vlissingen. Als eerste spreker trad op de heer A. Markering, districtsbestuurder te 's-Herto- génbosch, die in een opwekkende rede sprak over „De zegeningen der vakbeweging in het verleden en het heden", waarin hij de noodzakelijkheid betoogde de organisatie niet te verzwakken, doch deze te versterken en als werkzame leden mee te werken aan den opbouw der Chr. vakorganisatie. Als christelijk arbeider moet vooral getracht worden op maatschappelijk terrein de eere Gods te bevorderen, nu en in de toekomst. De voorzitter der afdeeling Middelburg, de heer P. Meliefste, sprak over „De cen tralisatie in de vakbeweging". Eenige gestelde vragen werden door de heeren Markering en Meliefste tot tevreden heid beantwoord, terwijl staande de verga dering een viertal leden zich opgaven. GOES Ministerieel bezoek aan Goes. In October van het vorig jaar bracht de minister van landbouw en visseherij een be zoek aan de groote fruittentoonstelling te Goes. Thans vernemen wij dat zijne excellentie wederom een bezoek aan Goes zal brengen en wel op 13 Februari a.s. Op dien dag zal daar n.l. de jaarlijksche centrale hengsten- keuring worden gehouden. IERSEKE De achteruitgaande oestercultuur. De burgemeester van lerseke heeft in zijn Nieuwjaarsrede in den gemeenteraad gewezen op de dreigende vernietiging van de oestercultuur. In 1933 bedroeg de toen reeds met 50 gedaalde verzending van oesters nog 19 millioen stuks, in 1934 12 millioen en in 1935 slechts 9 millioen. De Engelsche markt, tot voor kort ons beste afzetgebied, ging totaal verloren. De handel op Londen ligt nagenoeg geheel stil. De oorzaak hier van is dat op de Engelsche banken thans met succes Fransche oesters worden ge zaaid en de eigen cultuur van Engelsche oesters bezig is zich te herstellen, terwijl Frankrijk rijn overvloed van gaafschelpige oesters naar Engeland loost. Ook onze tweede afnemer, België, voor zag zich voor een belangrijk deel met eigen en Fransche oesters. De cijfers over de laatste 3 jaren zijn 7, 6 en 4 millioen. Is de oester-productie van 19301935 te- ruggeloope.ii met 75 de opbrengst in geld over dezelfde periode verminderde met 90 En tevens moet geconstateerd wor den dat de voorraad oesters uitgeput is en dat de oesterbanken zijn geruïneerd. We zijn aldus de burgemeester dankbaar voor wat de regeering doet, maar dit i3 slechts een druppel in een ledigen emmer. Het mosselbedrijf is voor velen weer loo- nend gemaakt, anderen zijn door de regee- ringsmaatregelen ernstig gedupeerd. HANSWEERT Aanlegplaatsen der prov. boot te Hansweert en Walsoorden. In de zaal van den heer P. Schot te Hans- weert had Donderdagavond een protestver gadering plaats van het comité van actie tot behoud van de aanlegplaatsen van de Provinciale boot te Hansweert en Wals oorden. Besloten werd een comité te benoemen van vijf personen, nml. de burgemeesters fffeiaeigylewassew «tan Jen Nieuwjaarsrede van den burgemeester. Gemeen teraad. Belangrijke rede van Hitier. (Buitenland.), Rede van Mussolini over de Abesssi- nische kwesties (Oorlog Abessinië.) Fransche regeeringsverklaring. (Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. van Kruiningen, Schore en Wemeldinge en de heeren P. Burkunk en F. V; de Groof van Hansweert, welke een onderzoek naar de gegrondheid van de geruchten zullen instellen en om eventueel tot een actie te kunnen overgaan. TERNEUZEN Gemeenteraad. De voorzitter wenschte in de gisteren gehouden eerste vergadering in dit jaar den leden geluk bij de intrede van 1936. Door den heer Van Cadsand werd namens den raad de gelukwensch beantwoord. Van de ingekomen stukken stippen wij aan een schrijven van den minister van waterstaat, waarbij wordt medegedeeld, dat hij geen termen kan vinden, in te gaan op het door'het gemeentebestuur gedane verzoek tot verbreeding van de Axelsche brug. Van verschillende inwoners der De Feij- terstraat was ingekomen een verzoek tot ontheffing van de rioolbelasting. Na breed voerige bespreking werd het voorstel van B. en W., om op het verzoek afwijzend te. beschikken, aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten tot onbewoonbaar-verklaring van de wo ning Dijkstraat no. 64 en tot wijziging van de begrooting voor 1935. B. en W. hadden een voorstel ingediend om het plan-Van Hecke inzake werkverrui ming af te wijzen. Na ampele bespreking werd hiertoe, met de stem van de heeren Duurinck, Van Hecke en Colsen tegen, be sloten. Uit de rondvraag stippen wij aan een vraag van den heer Van Cadsand, of, waar dezer dagen zal worden begonnen met den aanleg van de huisaansluitingen voor de waterleiding, de ingezetenen die kunnen aantoonen, de beschikking te hebben over goed, zuiver water, toch verplicht zullen worden tot aansluiting. Door B. en W. werd medegedeeld, dat dit niet het geval is. De heer Lambrechtsen van Ritthem ver zocht B. en W. te bevorderen dat voorko men zal worden dat de bewoners van Sluiskil, hinder ondervinden van den stank, veroorzaakt door het verontreinigde water der Westelijke waterleiding. De voorzitter deed mededeeling van de ten deze genomen stappen, en de bereikte resultaten, en zegde toe, deze aangelegen heid opnieuw ter hand te zullen nemen. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat door hem met ingang van 2 April a.s. ont slag is verzocht als burgemeester dezer ge meente. Stoomschip „Rugia". Nadat de lading loodmodder uit het te Sluiskil gekapseisde Duitsche stoomschip „Rugia" gelost was, is het schip naar Terneuzen gekomen alwaar het op de werf der Terneuzensche Scheepsbouw Maat schappij de noodige reparaties aan het brugdek en de sloepen zal ondergaan. Om dat de lading toch vervoerd zal worden, worden hier tevens 2 ïangsschotten en 3 dwarsschotten ter hoogte van 2 meter 50 in de ruimen aangebracht. Auto-ongeval. Een uit de richting Gent komende auto, waarin gezeten waren de heeren Schïeurs en Luske, beiden in dienst van de Shell Maatschappij te Terneuzen, is gistermor gen op den ouoeu rijksweg, ter hoogte van de ijsbaan in aanraking gekomen met een langs den weg staanden meerpaal. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de beide inzittenden verwondingen opliepen. De toestand van L., die verwondingen aan het hoofd bekwam, was zoodanig, dat hij in. het ziekenhuis alhier is opgenomen. BOSCHKAPELLE Aangehouden. Door de politie te St. Jansteen is aange houden en ter beschikking yan de justitie

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1