Courant HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. TWEEDE BLAD BINNENLAND SPORT De M.S.S.-gewoonte! FEUILLETON YSTERIES van de Woensdag 29 Januari 1936. No. 24. De neutraliteit van Nederland. Blijkens hét voorloopig verslag der Eer ste Kamer over de begrooting van buiten- landsche zaken hebben verscheidene leden met ongerustheid waargenomen, dat de bui tenlandsche politiek van Nederland zich on der de leiding van dezen minister belang rijk heeft gewijzigd. Diens rede, 12 September 1935 in de zes tiende Volkenbondsvergadering gehouden, achten voornoemde leden minder gelukkig. De indruk, aldus deze leden, is ook in het buitenland gewekt, dat Nederland door de onderteekening van het Volkenbondsver drag afstand heeft gedaan van zijn traditi- oneele neutraliteit. Zinsneden uit de rede geven aanleiding tot de conclusie, dat Ne derland den laatsten tijd volgens bedoel de leden zeer ten onrechte deel wenscht uit te maken van het concert der groote mogendheden. Van het grootste belang achten deze le den, dat onze buitenlandsche politiek haar zelfstandigheid3karakter handhaaft en zich zoo weinig mogelijk mengt in de politiek der groote mogendheden, te meer daar zeer sterke buitenlandsche invloeden in Neder land werken. Wet op uitverkoopen. Het landelijk comité tot behartiging der belangen van. neringdoenden in ongeregelde goederen heeft een adres aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart doen toekomen, waarin er op wordt gewezen, dat, tengevolge van de inwerkingtreding van de wet inzake uitverkoopen en. oprui mingen, het den neringdoenden, die ongere gelde goederen opkoopen en vervolgens in détail in korten tijd aan het publiek ver- koopen, vrijwel onmogelijk is gemaakt hun bedrijf uit te oefenen. Het comité hoopt, dat te zijner tijd door wetswijziging hieraan zal worden tegemoet gekomen. Verder verzoekt adressante den minister te willen bevorderen, dat de Kamers van Koophandel verzoeken van. leden, der ver- eeniging, die uitsluitend bona-fide zijn, om in daarvoor in aanmerking komende geval len de gekochte goederen uit te verkoopen, jn gunstige overweging zullen nemen. De onderhandelingen met Polen. Gisteren zijn te 's-Gravenhage de Neder- landschPoolsche besprekingen begonnen. De partijen hebben gemeenschappelijk een agenda opgesteld. Als eerste punt hiervan behandelden zij de kwestie der contingen- teeringen. Het weren van vreemde arbeidskrachten. In verband met bet Kon. besluit van 24 Januari, krachtens hetwelk de bepaling, dat werkgevers, zonder in het beat te zijn van een schriftelijke vergunning van den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling, geen arbeid zullen mogen doen ver richten door vreemdelingen tot een groot aantal bedrijven is uitgebreid, heeft het Algemeen Nederlandsch Persbureau zich te b'evoegder plaatse om nadere inlichtingen gewend. Men heeft er hier op gewezen, dat na dit laatste koninklijke besluit vrijwel het ge- heele bedrijfsleven onder de desbetreffende regeling valt, uitgezonderd de zeevaart, de Rijnvaart en het dienstboden-bedrijf. Bij de zeevaart speelt het vraagstuk van het gebruik van Aziatische arbeidskrach ten. op de schepen, welk. vraagstuk een af zonderlijke materie betreft, een rol. Met betrekking' tot de Rijnvaart wordt onderzocht, of de Rijnvaartacte een beletsel zou kunnen blijken voor de toepassing van de regeling op dit bedrijf- Ten aanzien van de dienstboden wordt, gelijk de regeering destijds heeft verklaard, in den loop van dit jaar een regeling ver wacht. Goudvoorraad der Ned. Bank licht gestegen. Behalve een vermeerdering van den goud voorraad met 1.8 millioen en van. den zil- vervoorraad met 0.9 millioen geeft de actief zij de van de weekbalans der Neder- landsche Bank per 27 dezer weinig veran deringen van. beteekenis te zien. In het passief valt naast een verminde ring van de bankbiljettencirculatie met 6 millioen op te merken een stijging van de rekening-courant-saldi, welke voor het Rijk 1.2 millioen en voor „anderen" l 7.4 mil lioen beliep. De dekking der direct opeischbare ver plichtingen is met 79.8 °/o voor goud en zil ver vrijwel onveranderd gebleven. Het Weerfonds. De Nederlandsche afdeeling van. den In ternationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, heeft een adres tot de Nederland sche regeering gericht. Hierin wordt ken baar gemaakt, dat de Bond met teleurstel ling de voorgestelde instelling van een Weerfonds heeft geconstateerd men acht dit strijdig met de aangenomen houding inzake de „sancties", waarbij blijk gegeven werd van groot vertrouwen in den Volken bond. De Bond hoopt daarom dat de regeering alsnog termen zal vinden om het wetsont werp in te trekken» Het z.g. „plakken" der uiers by marktvee. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren en de Nederlandsche Bond van Veehandelaren hebben besloten gemeenschappelijk actie te voeren tegen de misbruiken, die zijn ontstaan door het kunstmatig afsluiten der spenen bij markt vee, om het afvloeien der melk by gevulden uier te beletten. Vroeger werd nooit geplakt en toch werd er vee verhandeld I Thans ziet men op vele markten dieren, die geruimen tijd niet zijn gemolken en met afgesloten spenen ter markt worden ge voerd. Een behoorlijk gevulde uier zal bij het vervoer niet veel hinder veroorzaken, doch. er wordt op dit gebied door overdryving gezondigd Wilt liet plakken nalaten en niet te lang voor het markten te melken U bevordert daardoor den gezonden handel en bespaart den dieren veel ongemak, om van pyn en kwelling nog maar niet te spreken. Dat melkvee in ieder geval dient te wor den gemolken vóór het van de markt ver trekt, spreekt van zelf. Op elke markt, waar het plakken niet is verboden, zullen vertegenwoordigers van de beide vereemgihgen letten op de genoemde uitwassen op dit gebied i Uw dieren zullen toch niet in ongunsti- gen zin de aandacht van deze heeren trek ken I Saneering van het winkelbedrijf. Reeds op verschillende plaatsen in den lande werden van middenstandszijde in den gemeenteraad plannen ter sprake gebracht om te komen tot saneering van het plaat selijk winkelbedrijf. Het meest bekend is de poging te Amsterdam, welke afstuitte op den tegenstand der socialisten, die de coöperaties door de voorgestelde maatrege len bedreigd zagen. Sindsdien werd de kwestie ter sprake gebracht o.a. te Tilburg, te Breda, te Ginneken enz. Resultaten ble ven echter tot nu toe uit. Men beriep zich op de aankondiging van een vestigingswet door minister Gelissen ófwel op juridische moeilijkheden. Zoo in Bussum, waar de R. K. Raadsfractie een saneeringsvoorstel aanhangig heeft gemaakt. Wanneer men de juistheid van het eerste argument het aankondigen van een algemeen voor het geheele land bedoelde vestigingswet aan vaardt, krijgt men toch by de zoo naarstig ten toon gespreide voorzichtigheid, waar mee een cumulatie van juridische bezwa ren aan de saneering in den weg wordt ge legd, een onprettigen indruk. Durfde hier dan niemand het experiment aan om een verordening vast te stellen, waarvan dan al de goedkeuring en de uitvoering aanvan kelijk eenigszins twijfelachtig móesten zijn, zooals dat immers bij alle beginnen met iets nieuws is vraagt het „Dagbl. v. Zld." En dat nog wel, terwijl men anders zoo prat op de gemeentelijke autonomie gaat. Men moet hieruit wel afleiden, dat de bereidheid in sommige krin gen om mee te werken aan het vestigen eener nieuwe orde nog niet zoo bijster groot is. Als merkwaardigheid zij hier echter nog gewezen op een tegenovergesteld geval in Loon, waar de burgemeester in zijn Nieuw jaarsrede de suggestie gaf om een alge- meene vestigingswet, als. door de regeering aangekondigd, eventueel aan te vullen met een beperking van vestiging in verband met plaatselijke behoeften. VOETBAL: Begrafenis luitenant E. Segboer. Onder enorme belangstelling is gister middag op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gra venhage ter aarde, besteld het stoffelijk overschat van den reserve 2e luitenant vlieger E. Segboer, die de vorige week bjj het ongeluk op Waalhaven op zoo noodlot tige wijze om het leven is gekomen. Onder de autoriteiten wie bij deze droeve plechtigheid tegenwoordig waren, merkten wij op de heeren kolonel Sillevis, garni zoenscommandant van de Residentie, als vertegenwoordiger van den minister van defensie. In de rouwkapel vertolkte de heer J. R. Gravelotte op het orgel Treurmarsch uit de derde. Symphonie (Eroïca) van Beethoven en Bitten (Opferlied) van Beethoven, ter wijl bij het uitdragen het oude Wilhelmus ten gehoore werd gebracht. In de rouwkapel sprak kolonel Best, mede namens den inspecteur van de lucht- vaartafdeeling, géneraal Raaymakers. Spr. memoreerde, dat Segboer in 1934 toe gelaten was bij de opleiding voor militair vlieger bij de luchtvaartafdeeling. Hy heeft deze opleiding met veel vrucht gevolgd, zoodat hij in het najaar van 1935 dén eed van trouw, aan Vorstin en vaderland kon afleggen. Hy werd toen ingedeeld by den normalen vliegdienst, waar hij zich ont wikkelde tot' een bekwaam Vlieger. Was het noodlot? Was het eèn vlieg- fout? Was het toeval? Was het een ma- teriaalfout? Dat alles is thans nog onbe kend en wordt onderzocht. De nabestaan den hebben echter alleen het droevige feit voor zich. Segboer gepoot groote sym pathie bij zijn kameraden en zijn chefs. Voor de luchtvaartafdeeling is zijn heen gaan een groote slag. Op Soesterberg staat een steenen monument met alleen deze woorden „Aan onze gevallen kameraden" Meer hoeft er niet op te staan. De namen van hen zijn in de harten gegrifd. Namens de militaire luchtvaart neemt spr. hier af scheid van een veel te vroeg gestorven kameraad. Hierna werd door een aantal officieren van de L.V.A. de kist grafwaarts gedragen, voorafgegaan door een groot aantal bloe men. Toen de kist in de groeve daalde waren velen hun ontroering niet meer meester, vooral niet toen de heer A. Bax nog even in het licht stelde, hoe zwaar het verlies moet zijn voor de in Ihdië ver toevende ouders. Wedstrydprogramma voor Zondag 2 Febr. Afdeeling I, le klasse, XerxesR.C.H. AjaxSparta, Afdeeling n. Ie klasse, V.U.C.—Blauw-Wit. D.H.C.D.F.C. StormvogelsH.F.C, Afdeeling IV. le klasse. B.V.V.Bleijerheide. N.O.A.D.N.A.C. 2e klasse A. VlissingenTerneuzen. ZeelandiaT.S.C. HeroMiddelburg. DoskoGoes. 3e klasse A. HulstBreskens. HoofdplaatOostburg. OranjeSluiskil. 3e klasse B. Goessche BoysDe Zeeuwen. Zeeuwsche BoysZeelandia 2. Middelburg 2Zierikzee. Eiland BoysR.C.S. Afdeeling V» le klasse. Achilles—G.V.A.V. SneekLeeuwarden, Competitieprogram Z. V. B. Zondag 2 Februari. le klasse A, VeereVlissingen 3, Goes 2Ierseke. Middelburg 3Hansweertsche Boys. le klasse C. Breskens 2Schoondijke. Oostburg 2Hoofdplaat 2. GroedeTurkeije. Overgangsklasse. Zeelandia 3Eiland Boys 2. R.C.S. 2—Middelburg 4. ScheldestroomDe Zeeuwen 3, 2e klasse A. Nieuwland—Zeelandia 4. De Zeeuwen 4Scheldestroom 2. 2e klasse D. Schoondijke 2Breskens 3. Turkeije 2Biervliet 2, 3e klasse A. De Noormannen 2R.C.S. 3. Eiland Boys 3Middelburg 6. Middelburg 7Vlissingen 5. Adspiranten-competitie Z.V.B. Eind Februari wordt een aanvang ge maakt met de adspiranten-competitie Z.V. B. Inschrijvingen zijn reeds binnengekomen van Vlissingen, Middelburg a, de Zeeuwen, Zeelandia, Middelburg b, Serooskerke. De wedstrijden tegen Serooskerke worden des Zaterdags gespeeld. Er worden wedstrijden van 1 uur gespeeld, terwijl zoo mogelijk wordt gespeeld met bal no. 4. Ook in an dere deelen van de provincie zullen bij vol doende deelname adspiranten-competities ingesteld worden. Toetreding Heinkenszand. De V. C. Heinkenszand is opnieuw toege treden tot den Z.V.B. Het eerste elftal zal alsnog worden opgenomen in de 2e klasse B. INSIDER. LUCHTVAART Nieuwe bommenwerpers voor de marine. Te Schellingwoud© zijn dezer dagen de proefvluchten begonnen met Fokker T. IV Hoe verder Ge m de week koml, hoe mees de vermoeienissen en jachtige beslomme® ringen van Uw dagtaak, in dezen ongun* stigen tijd nog meer dan anders, van invloed, zijn op Uw spijsvertering en hoe trager Uw stoelgang wordt, waardoor steeds mee* afval-stoffen zich in Uw ingewanden op- hoopen en Uw bloed verontreinigen, U zoo moe, zoo mal en zoo lusteloos maken,, En als Ge dan 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, le mal en te landerig om van Uw welverdiende Zondags-rust te genieten^ Maak het daarom tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.-cachets in te nemen, voordat Ge naar bed gaaf. Uw haperende spijsvertering, Uw vor^ Iraagde stoelgang, zal zich dan herstellen^ Uw met afval-stoffen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen be merkt Ge, dat Ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust-dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dal Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, voor Uzelf, voor Uw gezin, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe week-iaak. Volg dus de M.S.S.-gewoonte M.S.S.-cachets (ook wel genaamd t Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. vliegtuigen, van welk type een serie vaii zes stuks bij de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek in aanbouw is en haar voltooiing nadert. Deze machines zijn bestemd vooi: den Marine-Luchtvaartdienst in Ned.-Indië, ter aanvulling van het bestaande materieel, Enkele jaren geleden werden reeds 12 vliegtuigen van hetzelfde type geleverd, welke in de practijk uitstekend hebben vol daan, zoodat tot nabestelling werd besloten. De Fokker T. IV is een tweemotorige hoogdekker op drijvers, welke als zware zeeverkenner, bommenwerper of torpedo- vliegtuig gebezigd wordt. De nieuwe uitvoe ring wijkt eenigszins af van de vroeger ge leverde machines. In plaats van de water* gekoelde Lorraine-motoren zijn luchtge- koelde Wright-„Cyclone" met schroefver- traging en bestuurbare schroeven gemon teerd, terwijl verder verschillende aëro dynamische verbeteringen zijn aangebracht-, waardoor te verwachten is dat de snelheid in vergelijking met de oorspronkelijke uit voering ongeveer 35 K.M./u. grooter zal zijn. Ook de practische hoogtegrens van het gemoderniseerde type is belangrijk be ter geworden. Het ligt in het voornemen, de T. IV vlieg tuigen na afloop der proefvluchten in den loop van de eerstvolgende maanden naar Ned.-Indië te verschepen. Een noodlanding. Gisterochtend heeft het Koolhovenvlieg- tuig PH-LPF van de Philipsfabrieken te Eindhoven, dat op weg was naar Dussel- dorp, wegens een defect aan den motor een noodlanding gedaan op een weiland nabij het Ursulinenklooster te Tegelen. Een van de inzittenden heeft de reis naar Dusseldorp per auto voortgezet. Het vlieg tuig bleef onbeschadigd. Een monteur uit Eindhoven werd ontboden om het defect te herstellen, waarna het vliegtuig gistermid dag weer is opgestegen. Nieuwe vliegvelden in Indië. De aanleg van een nieuw vliegveld bfr Batavia maakt het onderwerp uit van een aanvullende begrooting, waarvoor 600.000 Ben geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche. RONDOM, .VREDELUST" DOOR UDO VAN EWOUD 12) „Van Opweeghen is Vrijdagavond uit Parijs vertrokken met onbekende bestem ming, Ubels ging op den avond van den moord naar de bioscoop, wat hij ook niet kan bewijzen en Lampe heeft, nadat hy juf frouw Keizer naar de P. C. Hooftstraat heeft gebracht, eenige uren lang gewerkt aan een wagen bij iemand op de Wetering schans. Tegen half negen is hij daarmede eindelijk klaar gekomen en daarna heeft hij nog een uur met den wagen rond gere den om te kunnen constateeren of de fout hersteld was Zoek het maar uit Wils was juist van plan de meening van den inspecteur, dat alles tegenwerkte, te onderschrijven, toen er op de deur werd geklopt. Een rechercheur trad binnen. In zijn hand hield hij een telefoonboek, dat hij, na eeii korten groet in de richting van Wils, geo pend voor den inspecteur neerlegde. Het was het rijkstelefoonboek, zooals Wils al spoedig opmerkte. De man wees een der getallen aan. „Wat denkt u daarvan?" vroeg hij. „Zeer aannemelijk", antwoordde Sanders. „Wat kwam verder nog in aanmerking?" „Een bloemenzaak op de Ceintuurbaan en het woonhuis van den directeur der N.V. Textielmaatschappij. Ik heb ze alle drie met een kruisje gemerkt. Voor de rest zijn het allemaal andere nummers." „Dan zal dat wel het juiste zijn. Dank je. Ik zal het onmiddellijk onderzoeken." Toen de rechercheur vertrokken was. wendde de inspecteur zich weer tot zijn bezoeker. „Weer een nieuwe schakel in de keten, Miel, al betwijfel ik, of we er veel aan zul len hebben. Je weet, dat ik de telefoon uit „Vredelust" heb meegenomen, omdat ik het telefoonboek geopend op Van Opweeghen's schrijfbureau vond en daarbij vermoedde, dat ik op de schijf van het toestel wel een paar vingerafdrukken zou vinden? Welnu, daarin zijn we geslaagd. Het cijfer 3 toonde duidelijk sporen van mastiek en ook de 2 bleek nog door een wijsvinger met mastiek te zijn aangeraakt. De drie overige cijfers waren helaas niet meer vast te stellen. Hieruit mocht dus worden afgeleid, dat de moordenaar van den onbekende óf deze zelf, nadat hij zich van zijn valschen baard had ontdaan, vanuit villa „Vredelust" heeft getelefoneerd met een nummer, dat met 32 begon. Daar het telefoonboek geopend op tafel lag, was het niet zoo heel moeilijk uit te zoeken, wie de opgeroepene zou kunnen zijn. Er waren op de beide pagina's in het geheel drie nummers, welke met 32 begon nen je hebt het zoo juist uit den mond van den rechercheur gehoord. Een van de twee., die o.i. niet in aanmerking komen, 82347, behoort aan een bloemenzaak op de Cein tuurbaan, het andere 32S69, aan den direc teur van een textielmaatschappij. Het der de, 32700, is echter dat van de afdeeling „Bagage" aan het Centraal Station en dè,t komt, dunkt me, voor ons in aanmerking". „Denk je, dat hét slachtoffer vóór hij vermoord werd, heeft opgebeld om te infor- meeren of zijn bagage al was aangeko men?" „Die mogelijkheid is inderdaad niet uit gesloten, maar waarschijnlijker dunkt het me, dat de moordenaar na het plegen van zijn daad zich op de hoogte heeft willen stellen, öf er bagage aan het station stond. Wellicht had het slachtoffer zich daarover uitgelaten of wat natuurlijk even goed mogelijk is de dader had alle reden om aan te nemen, dat de ander een deel van 'zijn garderobe als passagiersgoed had aan gegeven. bijv. wanneer die ander een vreem deling was en 't voornemen koesterde eeni» gen tijd in ons land te blijven..." „Dan komen we dus weer op het terrein van den vermeenden Franschman „Ja, het ziet er werkelijk naar uit of we weer in die richting worden, gedwongen. Misschien, dat de grensstations ons eenige inlichtingen bunnen- geven ;_mef betrekking tot de identiteit van den vermoorde, hoe wel ik van dien kant bitter weinig heil ver wacht. We hebben vanmiddag reeds aan alle douaneposten om inlichtingen geseind, maar het is duizend tegen een, dat we daardoor wat wijzer zullen worden. Met den Parijschen trein passeeren dagelijks honderden reizigers de pascontrolehet is voor een douane-ambtenaar niet mogelijk de gezichten van al die menschen stuk voor stuk in zijn geheugen vast te leggen, vooral niet, wanneer het al twee dagen geleden is. Bovendien staan we daarbij voor deze moeilijkheid is de man met zijn valschen baard 'de pascontrole gepasseerd of heeft hij die pas later aangeplakt? Is dit laatste het geval, dan kunnen we den moed wel heelemaal opgeven langs dien weg ooit iets te weten te zullen komen, want, zooals je zelf hebt kunnen consta teeren, had de man, zooals men dat noemt, een alledaagsch gezicht en geen enkel bij zonder opvallend kenteeken. Wij dienen echter alle middelen, waarover we beschik ken, te baat te nemen." De daad bij het woord voegende, drukte de inspecteur op een knop en bijna onmid dellijk verscheen dezelfde rechercheur, die zooeven het telefoonboek had gebracht. Het bleek, dat een groot deel van de centrale recherche bereids op de hoogte was van de détails der zeer belangrijke Vredelust- zaak. „Je moet dat bij de bagage zelf maar eens onderzoeken, Kroon. Ik verwacht in ieder geval vanavond rapport van je. Als ik niet op het bureau ben, bel me dan thuis even op." De man vertrok om de opdracht ten uit voer te brengen. In de geopende deur bot ste hij echter bijna tegen dr. Jurrians aan, die juist het bureau van den inspecteur wilde binnen gaan. „Ho, vriend weerde hij den recher- cheur af. „Tjonge, wat een „Betrieb" hier. Goeden avond, mijne heeren. Zoo de pers ook alweer present? Blijf zitten, man l" Hij duwde Wils, die was opgestaan orcï den inspecteur met den deskundige alleen te laten, op zijn stoel terug. „Ik heb een nieuwtje voor je Met een studentikoze beweging nam hij plaats op het punt van Sanders' schrijfta fel, na zijn hoed met een zwaai op een der stoelen te hebben geslingerd. „Je permitteert, Sanders?" Hij grabbel» de in de doos met sigaretten op het bureau* „Hemel, man, drie uur lang heb ik niet gerookt. Dat slachtoffer van jou en daar* n° nog een onder verdachte omstandighe* den gestorven kind Hij deed een diepen haal aan zijn siga ret, zoog zijn longen vol en blies daarna den rook door den neus weer uit, zoodat de bureaulamp onmiddellijk in een blauwen nevel was gehuld. „Ik feliciteer je", wendde hij zich daarna tot Sanders. „Je hebt gelijk gehad. Het was moord „Daar heb ik eerlijk gezegd geerf moment aan getwijfeld, dokter", antwoord de de inspecteur glimlachend. „De omstan digheden, waaronder de man gevonden werd {Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 5