500 150 25 rVOROL WOENSDAG 29 «JANUARI EERSTE BLAD IVo.S 4 74e Jaargang 1936 UitpvsFirma F. VAN ÖE VELOE lr., Waistraat 58-60, Viissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS §cl»cufflcmssc« «nn Jen Jafl SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kort commentaar OOK VERVALSCHEN IS EEN" KUNST l Het wonen in een havenstad biedt veler lei geneugten. De frissche zeewind waait alle muizenissen finaal uit ons hoofd wie tegenslag in zaken had, krijgt weer „den wind in de zeilen" en zoo zou er van den wind nog heel veel meer te vertellen zijn Wist U, dat de wind ook wel eens neel ondeugend kan doen en papieren blaast op een plaats waar zij eigenlijk niet thuis be- hooren? Dat is dezer dagen weer gebeurd, toen plotseling op onze schrijftafel een circulaire uitGÖteborg (Zweden) neer daalde. Een circulaire waarin de woorden „Vligisingsche Courant" onze aandacht trokken en die wij daarom eens wat nauw keurig hebben bekeken. Ons blad is namelijk de eer waardig ge keurd, te worden geciteerd in de circulaire die de vertegenwoordiger van een Zweed- sche reederij op 19 December 1935 aan haar relaties gezonden heeft. Een ietwat twijfel achtige eer overigens, daar men er niet tegen op heeft gezien in de vertaling van ons bericht hier en daar wat weg te laten, elders wat toe te voegen entijden te vervalschen. Het gaat om het bericht van den storm, die op 17 November heeft gewoed en die verschillende schepen moeilijkheden heeft veroorzaakt. Deze storm heeft gewoed tusschen 3 en 7 uur 's middags en was tusschen 4 en 5 uur op zijn. hevigst. Vervaischingen, die achterhaald kunnen worden, betreffen de mailboot „Oranje Nassau" en 't douane-vaartuig „Albatros", waarvan wij schreven, dat zij resp. te half zeven en tusschen 4 en 6 uur moeilijkheden ondervonden, 's Middags dus. Maar dit is voor den Zweedschen grappenmaker geen bezwaar om in het Engelsch te verta len „6.30 a.m." en „between 4. a.m. and 6 ,a. m." d.w.z. in den v o o rmiddag Waarvoor die zonderlinge manoeuvre dienen moet? Wel, in deze circulaire wor den ook de schepen opgenoemd die in dien zelfden tijd zonder veel moeite de haven van Zeebrugge konden binnenloopen om daar te bunkeren. Men noemt 2 schepen, die resp. te ,.,4.30 a.m." en „5 a.m." met een sleepboot Zeebrugge binnenliepen en stelt hier tegenover de ontzaggelijke moeite die het heeft gekost, om in diezelfde uren de haven van Viissingen binnen te loopen, resp. enkele door den storm op drift ge raakte schepen weer veilig te meren. Een grove vervalsching, daar de storm hier 's middags heeft gewoed, zoo dat het al heel weinig om het lijf heeft, dat 's morgens de situatie in Zeebrugge gunstiger was. Of dat tóén te Viissingen niet eveneens het geval was Tegenover 5 feiten, die zgn. aan de „Vlis- singsche Courant" zijn ontleend, stelt de Zweed 5 schepen die in Zeebrugge hebben gebunkerd. Een naïef mensch zou dus ver onderstellen dat de gebeurtenissen te Viis singen en die te Zeebrugge ongeveer tegelij kertijd hebben plaats gehad. Maar even vroolijk' noemt men schepen op, die te „8.15 p.nï", „8.45 p.m" en „10 p.m" (in den namiddag dus, toen de storm al achter den rug was in Zeebrugge konden bunkeren. Ook op andere wijzen is ons bericht mis bruikt en vervalscht. Wij schreven o.m. dat de storm op verscheidene plaatsen in de stad materieele schade heeft veroorzaakt, hetgeen o.a. vertaald wordt met de woor den „severe damage" ernstige schade. Even verder schreven wij„met vereende krachten slaagde men er in, de „Schouwen weder te kunnen meren", hetgeen nu een maal wat anders is dan de vertaling „numerous and lengthy attempts to secure her were made before the ship could finally be tied up" („T a 1- rijke en langdurige pogingen wer den in het werk gesteldenz.) Als de heer Jac. H. Kali te Göteberg nog eens reclame wil maken om in Zeebrugge te bunkeren en niet in Viissingen, geven wg hem den goed gemeenden raad wat handi ger te vervalschen of liever nog, voortaan met eerlijke middelen te strijden. Zóó loopt het te veel in de gaten en het is altijd gevaarlijk circulaires met ver- valschte feiten de wereld in te sturen. De zeewind is verraderlijk en blaast die papier tjes wel eens op een verkeerde plaats. Zoo als nu weer gebleken is J Passage van de Schipbrug gestremd. Tengevolge van het vertrek van het s.s. „Prinses Juliana" van de fabriek dér N.V. Kon. Mij. „de Schelde", zal de passage over de Schipbrug morgen tusschen 9 en 10 uur v.m. gestremd zijn. Afsluiting Lampsinsstraat. De Lampsinsstraat voor zoover betreft het gedeelte tusschen Aagje Dekenstraat en de De Ruyterstraat, in eigendom toebe- hoorend aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", zal binnenkort voor het publiek verkeer worden afgesloten en zullen aan beide zijden van bovengenoemd gedeelte van deze straat schuttingen worden opge trokken. Het nieuwe schip van den Rotterdamschen Lloyd. Naar wij vernemen - zal het nieuwe mo- torvrachtschip van de Rotterdamsche Lloyd dat in aanbouw is hij de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, den naam „Brastagi" ontvangen. Brastagi is een va- cantieoord nabij Medan. Demonstratie met den eersten Nederlandschen hoogedruk sclieepsketel. Bij de Kon. Mij. „De Schelde" had giste ren een demonstratie plaats met een nieu wen hoogedruk scheepsketel, volgens het systeem Sulzer en bestemd voor het s.s. „Kertosono" van de Rotterdamsche Lloyd. Voor deze demonstratie bestond zeef groote belangstelling ongeveer 65 interessenten op ketelgebied uit alle deelen van. ons land waren daartoe naar Viissingen gekomen en daarenboven een 10-tal deskundigen uit Frankrijk, Duitschland en Zwitserland. Ook de directie van Gebr. Sulzer te. Win- terthur was vertegenwoordigd. Om 1 uur n.m. verzamelden zich de gas ten in Hotel Britannia, waar aan een ge- meenschappelijken koffiemaaltijd werd aan gezeten. In zijn welkomstwoord tot de aan wezigen herinnerde ir. H. C. Wesseling, di recteur van „de Schelde", aan de vooruit strevendheid van de technische leiding van de Rotterdamsche Lloyd, en aan haar tal rijke pionier-constructies, waaraan „de Schelde" had mogen medewerken. Hij uitte tevens zijn voldoening over het feit, dat thans ook weer „de Schelde" haar mede werking mocht verleenen aan het tot stand komen van de eerste Nederlandsche scheeps machine-installatie met stoom van hoogen druk. Na den maaltijd verkreeg een der inge nieurs van de werf het woord voor een korte inleiding tot de demonstratie. Aan deze inleiding ontleenen wij het volgende In de laatste helft van het jaar 1934 nam de Rotterdamsche Lloyd een verbouwing van haar, in 1922 door „de Schelde" ge bouwde s.s. „Kertosono", in studie. De vaartsnelheid moest worden vergroot van 13 tot 15 knots. Daartoe diende eenerzijds de scheepsvorm te worden gewijzigd, an derzijds het vermogen te worden opgevoerd van 4500 tot circa 6000 As. P. K, Het schip was uitgerust met een door „de Schelde vervaardigde.turbine-installatie en 5 Schot- sche stoomketels, leverende verzadigden stoom van 14 atm. overdruk. De gedachte kwam naar voren om het meerdere vermo gen te ontwikkelen met een voorschakel- turbine, werkende met stoom van hoogen druk en temperatuur. Het bepalen der meest doeltreffende stoomcondities was moeilijk. Eenerzijds toch wettigt het hier gevraagde vermogen op zichzelf niet het toepassen van een stoomdruk, hooger dan b.v. 30 atm. Anderzijds voelde de Lloyd echter behoefte aan eigen bedrijfs-ervaring met belangrijk hoogere stoomdrukken, zulks in verband met mogelijke bouwplan nen voor grootere schepen in de toekomst. Daarom werd besloten den ketelwerkdruk van de nieuwe installatie vast te stellen op 60 kg/cm2. en de stoomtemperatuur op 375° C. Na zorgvuldige overweging van verschil lende moderne ketelsystemen, zoowel met natuurlijke als met gedwongen circulatie, viel de keuze van de Rotterdamsche Lloyd voor dit project op het z.g. „Sulzer-Ein- rohr" keteltype. Deze ketel heeft een ge dwongen circulatie, waardoor een hooge vuurhaardbelasting zonder bezwaar kan worden verdragen en de dispositie van het verwarmend oppervlak met groote vrijheid kan worden gekozen. Waar in het hier be schouwde geval de nieuwe ketel de plaats moest innemen van één der Schotsche ke tels, en tevens voldoende hoogte ter be schikking stond, verkreeg de ketel met den bijbehoorenden luchtverhitter den'vorm van een kwadratische kolom, g'rondvlak onge veer 3 bij 3 meter en hoogte circa 11 meter. De naam „Einrohr" ketel houdt verband met het grondprincipe, dat het voedingwa ter gepompt wordt in het eene einde van een zeer lange pijpslang, deze met groote snelheid doorloopt, en haar aan het andere eindè als oververhitte stoom verlaat. Bij de .werkelijke uitvoering worden enkele slangen parallel geschakeld, het aantal van deze parallels takken is echter gering, zoo dat het beginsel niet wordt aangetast. Vervolgens zette de inleidei uiteen óm welke redenen voor een hoogedruk ketel van het hier toegepaste type een doeltref fende automatische ketelregeling absoluut noodzakelijk is. Een dergelijke regeling, op zeer ingenieuze wijze door Sulzer ontwor pen, is hier dan ook toegepast en voert tot hét resultaat, dat ook bij groote en plotse linge belastingveranderingeri stoomdruk en stoomtemperatuur constant blijven. Aansluitend hieraan volgde een beschrij ving van de constructie van'den'ketel, die geheel bestaat uit aaneengëlaschte naad- looze stalen buizen van 40 m.m. inwendige diameterj en onderverdeeld is in afzonder lijke pijpenbundels, die elk voor zich bij voorkomende noodzaak door een aan boord meegevoerden réservebundel kunnen worden vervangen. Vervolgens werd de automati sche ketelregeling uitvoerig beschreven aan de hand van een aan de bezoekers verstrekt schema. De inleider besloot met een woord van hulde aan de ontwerpers van déze belang wekkende keteleenheid. Na de inleiding begaf het gezelschap zich naar de werkplaatsen van de Kon. Mij. „de Schelde", waar de ketel in vol bedrijr werd gedemonstreerd en de bezoekers in de gelegenheid gesteld werden de aan boord voorkomende manoeuvres bij te wonen. Na afloop van de demonstratie bleef men nog eeniigen tijd bijeen, alvorens naar de respectieve, woonplaatsen terug, te keeren. Alharabra-Theafer. De vloek, der erf elijke'belasting. Het tweede deel van het weekprogram in „Alhambra" is voor de „voorstelling tegen populaire prijzen" veranderd in eën film met een eenvoudig-wetenschappelijke ten- denz. De mimiek, de kleedij enz. herinneren ons er aan, dat „De Vloek der erfelijke Belasting" uit het tijdperk der stomme films is, toen er een serie dergelijke films in roulatie werd gebracht, die èn door den ernst van het onderwerp èn door het ern stige spel boeiden en publiek trokken. Op delicate wijze wordt hier het pro bleem behandeld van vrouwen die niet moe der mogen worden. Het gaat hier om het erfelijk belast zijn met de bloederziekte, die ongeneeslijk is en door de vrouwelijke na komelingschap op de zoons wordt overge dragen. Doordat de omstandigheden drin gen, wordt in de film toch een huwelijk aan gegaan, waardoor binnen korten tijd een gruwelijke strijd ontstaat van een angstige moeder om het bezit van haar kinderen. Door dit geval is geweven de levensgang van een aan epilepsie lijdenden chauffeur, erfelijk belast door dronkenschap van den vader. Een der kinderen sterft door een ongeluk de epilepticus komt met het ge recht in aanraking. Een tragiek aan alle zijden. De film weet echter een meer opwekkend slot te brengen, door bloedonderzoek te doen uitwijzen, dat het tweede kind een geluk kige uitzondering op den vreeselijken en onbarmhartigen regel der erfelijkhedi is. Zelfs een „happy end" ontbreekt niet door het huwelijk van den behandelenden arts en het liefdevol nichtje. Volmaakt in de sfeer van deze film heb ben wij in „Alhambra" sinds onheuglijke(!) tijden weer eens een orchestje beluisterd. Het trio Vleugels had de muzikale illustra tie van genoemd filmwerk op zich geno men. Men weet, dat die daar in goede en bekende handen is. Vreemdelingen puzzles. Een advies aan het publiek. Ook hedenmorgen zag de politie zich we derom geplaatst voor moeilijkheden met vreemdelingen. Zij heeft namelijk twee sta- tenlooze jonge mannen aangehouden, die uit België ons land zijn binnengekomen. In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zij zich aan vankelijk aan het oog van de politie kun nen onttrekken. Gisteravond hebben de jongemannen een bezoek gebracht aan een predikant hier ter stede, waar zij er in slaagden eenig geld te krijgen. Hierna gingen zij naar een in R.K. kringen bekend inwoner onzer gemeente, waar zij zich als goede Katholieken hebben voorgedaan ook hier hebben zij geld ge kregen. Als vreemdelingen zonder middelen van bestaan moesten zij echter ten slotte toch in handen van de politie vallen, die hen hedenmorgen heeft aangehouden en hun uitleiding over de Nederlandsche grenzen zal bevorderen. Hoe en waarheen zijn echter vra gen waarmede de police zmb het hoof' föefodzcfaidsckeJmdfiasta DOOS 20 CT.-" TUBE 40 EN 60 CT. breekt, daar de naburige landen hun gren zen nauwgezet bewaken en ongewenschte vreemdelingen weren. Van de politie vernemen wij nog, dat zij natuurlijk volkomen begrijpen kan, dat de ingezetenen hun goede hart laten spreken en zulke menschen met wat geld willen helpen. Maar even begrijpelijk is ook, dat die hulp slechts bescheiden kan zijn en hoogstens toereikend voor 24 uur. En dan Dan gaan die vreemdelingen zonder midde len van bestaan door het land zwerven en moeten zij wel tot misdaad vervallen. Het verdient daarom aanbeveling in zulke gevallen de politie te waarschuwen, die, hoe hard dit ook moge lijken, vreemde lingen zonder middelen van bestaan dan eenvoudig arresteert om hun verwijdering uit Nederland te bevorderen. Lithausch of Russisch Gisteren kwamen hier ter stede twee vreemde meisjes aan, circa 16 k 17 jaar oud, die geen geld bleken te bezitten, doch wel twee reisbiljetten naar Londen. De po litie wilde zich over hen ontfermen, het geen echter niet zoo eenvoudig bleek, daar de meisjes slechts Lithausch of Russisch spraken en een paar woorden Engelsch. De meisjes, die Engèlsche paspoorten in hun bezit hadden, zijn 'waarschijnlijk Engelsche onderdanen, die nooit in Engeland hebben vertoefd en in Lithauen zijn opgevoed. Ver ondersteld wordt, dat hun ouders in Lithauen zijn overleden en dat zij als arm lastige vreemdelingen uit Lithauen zijn ge- •zet, terwijl men, om van hen af te zijn, hun reisbiljetten naar Londen heeft meegege ven. De commissaris van politie heeft hun doorreis naar Londen bevorderd, in de hoop dat de politie aldaar hun Engelsche natio naliteit zal erkennen én hun landing niet zal weigeren. Mochten zij echter worden teruggestuurd dan wordt de politie alhier werkelijk voor een puzzle gesteld, hoe zij deze meisjes, die geen enkel middel van bestaan hebben, weer moet kwijt raken. Wielrijders opgepast. De laatste dagen zijn weder enkele rij wielen ontvreemd, die onbeheerd op straat stonden. Wielrijders gelieven hiervan nota te nemen en hun fietsen niet noodeloos bui ten te laten staan, daar dit diefstal in de hand werkt. Er gaat geen nacht voorbij, of de politie neemt rijwielen van den open baren weg mede naar het bureau en ge woonlijk blijkt dan later, dat de eigenaars eenvoudig vergeten hebben, deze onbeheerd staande fietsen naar binnen te halen. De zorgeloosheid op dit punt is in den laatsten tijd wel heel erg. Aanrgdrng. Hedenmorgen te circa zeven uur heeft in de Lampsinsstraat een botsing plaats ge had tusschen twee wielrijders. Een hunner reeds links van den weg en werd hierdoor oorzaak van de botsing. De ander die rechts reed en zich volkomen aan de voorschriften hield, werd de dupe hij kwam te vallen en bekwam een hoofd- en een beenwond. Te gen den wielrijder die de verkeersregels heeft overtreden, werd proces verbaal op gemaakt. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Naar aanleiding van een adres van de zgn. Contact-Commissie deelen Burg. en Weth. den Raad mede, dat zij vooralsnog geen mogelijkheid aanwezig zien om, gelet op den benarden financieelen toestand der gemeente nu of in de nabije toekomst te voldoen aan het verzoek tot aanmerkelijke verlaging van de belastingen en tarieven welke drukken op de exploitatie van on roerend goed. B. en W. stellen voor vier perceelen ge meentegrond aan het park „de Griffioen" te verkoopen aan wethouder M. H. Boas- son, voor 7150, ten einde daarop een groot woonhuis met tuin te doen bouwen. Frauduleus slachten. Ten tweeder male is tegen den slager J. M. te Middelburg proces-verbaal opge maakt wegens het frauduleus slachten van een varken. Daar men vermoedde, dat bij een familielid een deel van het geslachte varken was geborgen, riepen de ambte naren de hulp in van de politie en stelden zij met een inspecteur in de woning van het familielid een onderzoek in, doch ei werd niets gevonden. Activiteit op het Noordelijk front in: Abessinië. (Oorlog Abessinië) Nabij Washington militair vliegtuig neergestortde inzittenden omgeko men. (Luchtvaart), Ernstige studentenrelletjes te Cairo. (Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Een woesteling. Gisteren hebben een hoofdagent en een agent van politie assistentie verleend ten huize van H. aan de Roosterstraat te Middelburg, waar v. G. de boel op stelten zette. Hij mishandelde H. en sloeg een spiegel en kleine snuisterijen stuk, terwijl hij ook den bril van de echtgenoote van H< vernielde. Wegens mishandeling en vernies ling volgde proces-verbaal. OOST- EN WEST-SOUBURG Jaarvergadering Nemidso. Maandagavond werd door de Vereeniging Nemidso alhier, haar jaarvergadering ge houden. Aanwezig waren 24 leden. De voor zitter heette allen welkom en vond gelegen heid in zijn openingsrede te wijzen op een lichtpunt in deze ook vooral voor den win kelstand zoo moeilijke tijden, nl. den bouw van 2 groote motorschepen op de Kon. Mij. ,de Schelde". Hierna werden de notulen der voorgaan de vergadering goedgekeurd. Het ledental der Vereeniging bedraagt thans 47. De in komsten bedroegen in het afgeloopen jaar 601.53%, de uitgaven 432.99%, zoodafc er een batig saldo is van 168.54. Verschillende zaken werden vervolgens besproken, o.m. afschaffing der kermis te Souburg en in verband hiermede hetgeen in het raadsverslag in de „Vliss. Courant" van 7 December jl. hierover voorkomt met betrekking tot een. verzoek van Nemidso om de kermis te handhaven Wethouder Cysouw heeft nl. onder meer gezegd: „Vroe ger was de voorzitter van Nemidso Chr.- Hist., maar toen zijn belangen in het ge drang kwamen, bedankte hij voor deze par tij." Deze pei'soonlijke aanval van den wet houder werd afgekeurd. Met algemeene stemmen werd aangenomen zich met be trekking tot handhaving der Souburgsche kennis achter den voorzitter te scharen. Tevens werd een voorstel aangenomen om in September a.s. wederom een wnikelweek te houden. RITTHEM. „Samenwerking". De geitenfokvereeniging „Samenwer king" hield Maandagavond de algemeene jaarvergadering, die door 23 van de 44 le den was bezocht. Bij de opening herdacht de voorzitter, de heer A. W. Osté, het feit, dat de vereeniging 25 jaar geleden werd op gericht. De inkomsten over 1935 bedroegen 67.76 en de uitgaven 63.07, alzoo een batig saldo van 4.69. De aftredende bestuursleden J. A. Osté en A. Goedhart werden herkozen. In de plaats van den heer M. Hoogesteger, die voor een herbenoeming niet meer in aan merking wenschte te komen, werd als se cretaris gekozen de heer P. Schout. Voor 1936 werd de heer J. A. de Visser als bok- houder herbenoemd. Hem werd een gratifi catie van 5 geschonken. Nadat verschillende vragen van meer huishoudelijken aard door den voorzitter waren beantwoord, sloot deze de vergade ring. KOUDEKERKE Werkloozenzorg. Op Maandag 27 Januari vergaderde het comité voor werkloozenzorg alhier. Besló ten werd op Donderdag 6 Februari a.s. m de openbare school alhier de film „Marie Louise" te vertoonen. De entréegelden ko men ten bate van het ontspanningslokaal. Nadat nog een en ander besproken werd? sloot de voorzitter deze vergadering. Vergunningen Drankwet. Bij Koninklijk besluit van 31 December 1935 no. 140 is het maximum aantal drank- wetvergunningen vastgesteld op acht, zulks overeenkomstig het voorstel van den gemeenteraad.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1