500 300 25 DINSDAG 28 JANUARI EERSTE BLAD ;No.23. 74e Jaargang: 1936: UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Medisch allerlei. BINNENLAND STADS- EN PRQVINCIENIEUWS M.S.S.-cachets Sclicuricmsscw tien daag VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Üuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLÖTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE DOKTER AAN 'T WOORD. CHIRURGIE 2000 JAAR GELEDEN. Op zijn studiereis naar .Alaska en de Aleoeten heeft de bekende anthropoloog van het Smithsonian Institution te Was hington, dr. A. Herdlicka, de interessante ontdekking gedaan, dat de Indianen, die ten tijde van Caesar en Cleopatra de thans eenzame en verlaten Kodiak-eilanden aan de kust van Alaska bewoonden, schedel operaties verrichtten, waaraan in onze da gen slechts heel ervaren specialisten zich zouden wagen. Bij zijn opgravingen vond hij onder anderen een 2000 jaar ouden sche del, die de onmiskenbare sporen van een geslaagde trepanatie vertoonde. De primi tieve instrumenten in aanmerking geno men, waarmede de Indiaansche chirurgen van dien tijd moesten werken steenen messen, boren en schaven mag het een wonder heeten, dat de patiënten deze ope raties doorstonden om beensplinters of gezwellen te verwijderen, werden gaten ter grootte van. een daalder in het schedeldek gesneden Volgens dr. Hrdlicka wisten ook reeds de oude Egyptenaren, zoowel als de Inca's, blijkens de sporen van operaties op mummiehoofden en Oud-Peruaansche sche dels gevonden, met het trepaneermes om te gaan, zoodat ook op dit punt de oude volken allerminst bij ons ten achter ston den. GORGELEN BIJ KEELONTSTEKING. Algemeen beschouwt men gorgelen bij keelontsteking als eèn doeltreffend middel. In den laatsten tijd hebben verschillende dokters echter het publiek onder het oog trachten te brengen, dat, als de keelontste king er eenmaal is;, gorgelen geen nut meer heeft. Zelfs nemen tegenwoordig sommige dokters het standpunt in, dat gorgelen bij keelontsteking nadeelig is. Men heeft na melijk patiënten laten gorgelen en toen van de uitwerking daarvan Röntgenopna- men gemaakt, waarbij ook de amandelen te zien waren. Uit deze foto's kon worden vastgesteld, dat het gorgelwater slechts het verhemelte en in het gunstigste geval de punten van de amandelen bereikt, dus hee- lemaal niet komt, waar het juist noodig is, om genezing te kunnen brengen. Daar bij komt nog, dat door het gorgelen de ontstoken weefsels in beweging geraken, terwijl men er anders juist altijd naar stre ven zal de ontstoken plek stil te houden. Om deze reden is de uitwerking van het gorgelen dus nadeelig te noemen en van daar ook het verwerpen van dit algemeen toegepaste middel. INJECTIES TEGEN GEHEUGEN VERLIES. De behandeling van volslagen geheugen- Verlies is tot dusver een van de moeilijkste problemen in de geneeskunde geweest. Een Engelsche arts, dr. Horsley, die verbonden is aan het ziekenhuis van Dorset, heeft bij dergelijke gevallen onlangs opzienbarende resultaten bereikt met injecties van een narcoticum, dat hij den naam van „Nom- butal" heeft gegeven. Na deze injecties nioet het totaal verdwenen geheugen der patiënten zijn teruggekeerd. Het Engelsche medische tijdschrift Lancet bericht hierom trent nog, dat in totaal 130 gevallen van volslagen geheugenverlies op deze wijze ztjn behandeld, waarbij algeheele genezing werd verkregen. LEVERTRAAN VOORBEHOED MIDDEL TEGEN KOUVATTEN. In Amerika heeft men een reeks proeven genomen met personen, die dagelijks een lepel levertraan innamen en anderen, die dit niet deden. Daarbij bleek de eerste groep opvallend minder vatbaar te zijn voor kou- vattingsziekten dan de tweede. Beperkte herziening der grondwet. Omrent de samenstelling van de commissie ter voorbereiding van een be perkte herziening van de Grondwet, ver nemen wij nader, dat in de bedoeling ligt, dat de zes voornaamste Tweede Kamer fracties in deze commissie door haar lei ders zullen zijn vertegenwoordigd, terwijl voorts 6 deskundigen dezer fracties op het gebied van het staatsrecht deel van de commissie zullen uitmaken. In de „Staatscourant" van hedenavond verschijnt een Kon. besluit waarbij een staatscommissie is ingesteld waaraan wordt opgedragen de voorbereiding van een par- tieele herziening van de grondwet. Haar is opgedragen'aan de Kroon de voorstellen te doen, welke zij aangaande de voorberei ding van die herziening noodig acht. Be paald is dat de commissie nopens alle zaken waaromtrent zij niet eenparig oordeelt bij meerderheid van stemmen zal beslissen, doch dat het aan de leden vrij staat hun gevoelens van dat der meerderheid afwij kend in een afzonderlijk advies tegelijk met dat der commissie aan de Kroon te doen kennen. Benoemd zijn tot lid en voorzitter minis ter De Wilde, tot lid en tweeden voorz. mi nister Van Schaik, tot leden de heeren Aal- berse, Albarda, Anema, G. van den Bergh Bierema, De'Geer, Van der Heijden, Joekes, Kranenburg, B. C. de Savornin Lohman, Schouten en mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk tot secretarissen met raad gevende stem, de secretaris-generaal - bij het departement van binnenlandsche zaken Frederiks en de raads-adviseurs bij het de partement van justitie Fruin tot adjunct secretarissen de referendaris bij het de partement van justitie mr. I. P. Hooykaas en de commies bij het departement van binnenlandsche zaken mr. A. J. Rosman. Teeltpremie voor vlas. Men deelt ons van. bevoegde zijde mede, dat de teeltpremie voor vlas van den oogst 1935, hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften, is ver kocht in het tijdvak van 25 November 1935 tot en met 11 Januari 1936 is vastgesteld op gemiddeld 25 per ha. Waarheen reist de Nederlander? De jaarcijfers van den Kon.Nederi. Toe ristenbond A.N.W.B. kunnen een leerzame bijdrage leveren tot de toeristische statis tiek en een antwoord geven op de vraag, welke landen bij voorkeur als reisdoel wor den gekozen door den Nederlandschen toe rist en welke rol de auto vervult in het moderne reiswezen. De cijfers van de in 1935 door den Toe ristenbond verstrekte reisinlichtingen en grensdocumenten toonen ook nu weer een toeneming. Er werden in totaal door den A.N.W.B. in dat jaar verstrekt 53.864 reis inlichtingen, waarvan voor het binnenland iets minder dan één derde, nl. 15.649 (te gen 17.161 in 1934) en voo-r het buitenland 38.215, tegen 36.435 het jaar tevoren. Dat is düs voor het buitenland een toeneming van circa 2000 en voor het binnenland een vermindering van 1512, waaruit kan blij ken, dat de drang om binnenlands te blij ven het vorig jaar grooter was dan nu. Van de reisinlichtingen voor het buiten land werd verreweg het grootste gedeelte gevraagd en gegeven voor Duitschland en België, nl. tezamen 21.784 op een totaal van 38.215. Voor Duitschland is het cijfer iets hooger dan verleden jaar, nl. 13.243 tegen 12.944 en voor België toont het een belangrijke stijging van 6100 in 1934 tot 8541 dit jaar, als gevolg van de goedkoope Belgische „stuivers-francskens", de druk bezochten Brusselsche tentoonstelling en den toenemenden trek naar de Belgische zeebadplaatsen. Verdeeld naar de soort van toerisme, ferd vam bijna de helft van het getal reis inlichtingen gevraagd voor reizen per auto, nl. totaal 24.726, tegen 1212 voor motor rijwielen, ruim 5000 voor rijwieltochten, meer dan -2400 voor wandel-, 2600 voor watertoerisme en 17.782 voor reizen per trein, boot enz. De toestand van prof. Veraart. Ofschoon prof. Veraart ten aanzien van het gebruik van zijn handen nog geheel in valide is, heeft hij het ziekenhuis van de St. Hippolytus-stichting te Delft mogen verlaten en zal hij verder in zijn woning worden verpleegd. De chirurg dr. Hermans, onder wiens behandeling de hoogleeraar blyft, geeft alle hoop, dat de gevolgen van het ernstig letsel binnen niet te langen tijd zullen worden overwonnen. Pensionneering by de spoorwegen. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de afdeelingsbesturen met het hoofdbestuur van den Nederlandschen R.-Kath. Bond van spoor- en tramwegper soneel „St. Raphael", waar besprekingen werden gevoerd over het voorstel van de directie der Nederlandsche Spoorwegen om het personeel op 55-jarigen leeftyd te pen- sionneeren, kon men zich vereenigen met het standpunt van het bestuur om dit voorstel niet te aanvaarden. Wel zal men desnoods overlegwillen plegen over een voorstel tot pensionneering op 60-jarigen leeftijd. Een nieuw snelvarend schip voor de Stoomvaart Maatsch. „Nederland" De „Bremer Nachrichten" meldt, dat de Stoomvaart-Mij. „Nederland" het plan zou hebben een nieuw motorschip te laten bou wen ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie van de Italiaansche lijn TriëstShanghai. Het schip zou een ma chine-installatie van 36.000 P.K., drie schroeven en een snelheid van 24 k 25 mijl krijgen. Het blad voegt er echter aan toe, dat de plannen nog slechts op papier staan en er nog geen definitief besluit genomen is. Teraardebestelling J. Stamperius. Gistermiddag is op de begraafplaats der Evangelische Broedergémeente te Zeist het stoffelijk overschot van den heer J. Stam perius, oud-schoolopziener en schrijver van vele bekende jongensboeken ter aarde be steld. De begrafenis geschiedde uit de kerk der Broedergemeente, waar een korte dienst werd gehouden door ds. Siebörger,predi kant der gemeente. Zoowel in de kerk als op de begraafplaats was buitengewoon veel belangstelling. Ook tal van kransen en bloemstukken getuigden van de groote plaats, die de ovefiedene in vele harten heeft ingenomen. Na de teraardebestelling maakten velen gebruik van de in het zgn. Zusterhuis ge boden gelegenheid nog eenige woorden te spreken. Nadat een broer van den overlede ne eenige woorden van herinnering had- ge sproken, voerde de heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, het woord namens de commissie van" beroep voor onderwijzers van bijzondere neutrale scholen. Dr. Hama ker sprak namens het bestuur van de Ned. Vereeniging voor Paedagógiek. Hy wees er op, hoe juist deze vereeniging wel by uit stek de. liefde van den heer Stamperius heeft kunnen winnen. Dat zij geworden is, wat zij thans is, dankt zij voor een heel groot deelaan den geest, dien Stamperius er in heeft gebracht. Hoofdinspecteur Van Nes herdacht den overledene namens het rijksschooltoezicht. Hij prees den heer Stamperius om het vele baanbrekende werk dat hij heeft verricht. Voorts sprak nog de heer Whitlau voor het Dorus Rijkersfonds en de heer Gevers Dey- noot namens het bestuur van de Jan van Nassau-kweekschool. De heer Ekering sprak namens het Wee- zenfonds van het Ned. Onderwijzers Genoot schap, de heer Westerhof namens het hoofdbestuur van dit Genootschap. Tenslotte spraken nog adj. Clay namens het Leger des Heils en de heer De Jager namens het bestuur van het Marinerampen- en Frans Naereboutfonds. Een kleinzoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Geen spreekuur. De wethouder van onderwys is verhin derd morgenmiddag het gebruikelijke spreekuur te houden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 21 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 16 metselaars, 26 opperlieden, 47 schilders, 9 stucadoors, 63 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlechters, 5 opzichters, 5 meubelmakers, 3 politoerders, 5 stoffeerders, 1 kapper, 8 kleermakers, 2 wasschers, 4 schoenmakers, 260 metaalbewerkers, 4 drankbereiders, 10 brood/banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 8 sla gers, 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, 4 reizigers/agenten, 6 winkelbedienden, 10 chauffeurs, 12 kellners, 31 loopers, 3 por tiers, 6 sleepers, 38 transportarbeiders, 26 kantoorbedienden, 1 musicus, 9 onderwij zers, 60 varensgezellen (w.o. stuurlui, ma chinisten, stokers, matrozen, enz.X en 126 losse arbeiders. Vrouwen2 winkeljuffrouwen, 6 kan toorbedienden, 2 onderwijzeressen, 2 huis houdsters, 9 dienstboden, 7 werksters. Totaal 885 ingeschrevenen, waarvan 46 in de werkverschaffing. Vorige week 881 personen. Alzoo een vermeerdering" y&p werkzoe kenden. Het te water laten Van de 16» Het was gistermiddag een heele drukte op de Houtkade. Wie nog niet zou weten dat Vlissingen een marine centrum is, zou zijn géén geneesmiddel doch een middel voor inwendige zuivering dat gisteren voorgoed geleerd hebben, want op de Houtkade was van het water niet veel te zien, door de dichte haag van ma- rinemenschen die op den wal stonden op gesteld. En ook bij de hekken van de Maatsch. „de Schelde" verdrongen zich heel wat be langstellenden, die het te water laten van de O 16, de niéuwe onderzeeboot, wilden zien. Op de terreinen van „de Schelde", liep men elkaar voor de voeten en struikelde men ongeveer over de journalisten, foto grafen, filmoperateurs, enz. En natuurlijk waren talrijke autoriteiten van marine en leger tegenwoordig, om van deze te water lating getuige te kunnen zijn. De O 16 trok zich voorloopig van al die belangstelling niet veel aan en ondanks de ijverige pogingen van een amechtig puffende locomotief, die uit alle macht aan een strak gespannen kabel sjorde om de boot in zijn element te doen glijden, duurde het tot ongeve2r tien voor vier, eer eenige. beweging merkbaar was. Céntimeter voor centimeter kreeg men de O 16 langs de helling omlaag, tot plotseling de vaart toenam, grooter en grooter werd en de met de Nederlandsche vlag getooide duikboot snel omlaag gleed. Het water spatte hoog opeen hon derdtal meters verder werd de vaart van het schip geremdde O 16 was vlot van stapel geloopen. Even voor het schip zijn element op zocht, cirkelde de „Scheldemusch" boven het terrein en oogstte hierbij natuurlijk heel wat belangstelling van de vele aanwezigen. A. G. O. „Per vliegtuig naar en door Indië" was de titel der voordracht met lichtbeelden, waarvan dr. van der Sleen een groot aantal leden van bovengenoemde vereeniging gis teravond in het Concertgebouw heeft doen genieten. Het was een causerie, waarin de groote voordeelen naar voren werden ge bracht, die de vlucht door de lucht per K. L.M. heeft boven de vroegere verplaatsing per zeil- of stoomschip. Na een vergelijking van den reisduur, die per boot terugliep van 6 maanden tot 4 weken, met dien van de K.L.M., die gebracht is van 11 dagen tot 5 dagen en enkele uren, werd op een kaar tje de route aangegeven. Ook over het com fort sprak. dr. van der Sleen, er op wijzend, dat de reis per vliegtuig weinig vermoeiend is, zoodat men gewoon met zijn medereizi gers kan converseeren en zelfs netjes een brief schrijven, wat zijn oorzaak vindt in de rustige ligging der machines. Vervolgens vergeleek spr. enkele landingspunten van stoombooten en vliegtuig om de superiori teit van die der laatste te doen uitkomen. Door de reis per vliegtuig krijgt men betere indrukken van de Oostersche volken dan per stoomboot. De beteekenis van de lan dingsplaatsen 't zij voor inneming van ben zine, 't zij van post of reizigers, werd ge memoreerd en door tal van lichtbeelden werd ons de reis voor oogen getoovërd. Hierbij werd gewezen op de vroegere be teekenis voor den handel van Bagdad, die nu weer grooter is geworden, doordat deze Oostersche stad in het vliegtraject is ge trokken. Verder wees spr. op de regelen, waaraan men zich in de lucht te houden heeft, waardoor het Suezkanaal v.v. slechts tusschen twee bepaalde punten overgevlo gen mag worden. De plaatsen in het Heili ge Land worden overgevlogen en dan komt onder ons het beeld, dor en onvruchtbaar, van de Syrische woestijn, wier bodem gemo delleerd is door de zeldzame, maar hevige regenbuien. Beelden, zoowel van gehouwen, schitterende moskeeën met minarets, doch ook typische straattafereeltjes werden ge projecteerd. Vervolgens werd een smalfilm vertoond, die een overzicht van den tocht geeft met bijv. typische kijkjes op het over zetten over een rivier, op een oase met in de groote verte de onmetelijke woestijn, schitterende landschapbeelden en folkloris tisch allerlei, enz. Na de pauze brachten de lichtbeelden ons naar Benares, de heilige stad. Uit het vlieg tuig kyken we neer op Oostersche steden. We krygen steeds meer kijkjes op de rijst velden en vliegen over de heiligste plek van het Boedhisme in Rangoon. In Birma kun nen we het schitterend uitgevoerde hand werk aan de tempels bewonderen, wat een kolossaal verschil vormt met de ruïnes van torens en kasteelen, die we in het begin der vlucht over Azië opmerkten. Fraaie opna- Koning George V ter aarde besteld. Volgens het 107e Italiaansche legerbe- richt zouden de Abessiniërs 10.000 doo-» den verloren hebben. (Oorlog Abessinië) Uit Addis Abeba wordt bombardement eener ambulance nabij Makalle ge meld. (Oorlog Abessinië)j Vliegongeluk nabij Port Soedan. (Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. men van paalwoningen langs de rivieren, Chineesche rijstpellerijen langs den water kant, het bewerken van den grond met kar bouwen, het moderne naast het ouderwet- sche vervoer per rikshaw, dat alles glijdt voor onze oogen voorbij. En zoo naderen we meer en meer ons Indië, waarvan tal van beelden gegeven worden uit het tegenstrij dige leven. Vervolgens bracht de smalfilm een gedetailleerd beeld van het laatste deel der reis, waarbij de geestige causeur op-, merkingen plaatste, die herhaaldelijk de aanwezigen aan het lachen brachten. Een hartelijk applaus beloonde den heer van der Sleen voor zijn geestige causerie. De Oxford- of Buchmanbeweglng. Over bovenstaand onderwerp sprak gis teravond in de Ev. Luthersche Kerk voor een talrijk gehoor ds. C. F. Nolte, Ev. Luth. pred. te MiddelburgVlissingen. Spreker herinnerde aan een bezoek, dat hij in 1929 aan de Engelsche Universiteit- stad Oxford had gebracht. Bij deze gele genheid had hij van nabij kennis gemaakt met een richting in de Anglicaansche Kerk, welke óók de naam Oxfordbeweging heeft gekregen, maar van geheel anderen aard is, dan die, waarover hedenavond gehandeld zal worden. Zes jaren geleden was hem de zgn. Buchmanbeweging nog volkomen on bekend, en ook in Oxford vernam hij er niets van. Thans trekt zij hoe langer zoo meer de aandacht en is de invloed ervan in alle deelen van de wereld te bespeuren. Spreker vertelt daarna enkele bijzonder heden omtrent het leven van den persoon met wien deze nieuwe geestelijke opwek king zoo innig verbonden is. Frank Bucli- man, geboren in 1878 te Pennsburg in Penn- sylvanië, van Luthersche origine, studeerde in zijn geboorteland aan het zgn. Mühlen* bergcollege en werd, nadat hij een reis naar Europa gemaakt had, huisvader van een hospitium voor de jeugd. Moeilijkheden met het bestuur van deze inrichting noopten hem zijn betrekking vaarwel te zeggen. Hy trok in 1908 naar Engeland, waar, onder den indruk van de prediking in een kerk op het platteland, een crisis in zijn leven intrad, en hij tot de overtuiging kwam, dat de gerezen moeilijkheden met het bestuur van het hospitium, voor een deel ook aan zijn eigen houding te wijten waren. Kij be sloot schuld te belijden en schreef aan de bestuursleden brieven, waarin hij zijn fou tieve handelwijze erkende niet om langs dezen weg weer hij zijn superieuren in de pas te komen, maar wijl hij dit zag als een plicht, die van Godswege op hem rustte. Sedert werd het zijn innigst streven ook anderen tot Christus te brengen. Op wonderbare wijze is hem dit gelukt. Door middel van de zgn. house-parties wer den menschen bereikt, die totaal van alle Christendom vervreemd waren. Spreker behandelde vervolgens de ver schillende principia van deze beweging, sprak over datgene, wat naar de omschrij ving van deze beweging zonde is (nl. alles wat ons van God en van den naaste verwij dert), over verlossing, het goedmaken, de stille tijd, het doorgeven dit alles in ver band met de vier fundamenteele waarhe den absolute eerlijkheid, absolute reinheid, absolute onzelfzuchtigheid, absolute liefde. Volgens de Buchmanbeweging zal de sa menleving altijd slechts zeer ten deele ge baat zijn met maatregelen, verordeningen, wetten en voorschriften Wat noodig is. Noodig Is in de eerste plaats een nieuwe geest, de Heilige Geestnoodig zijn nieuwe menschen, menschen voor wie de hoogere werkelijkheid inderdaad realiteit heeft ver kregen. De Oxford Beweging gelooft aan de mogelijkheid van algeheele verandering, waardoor het accent in het menschenleven niet langer meer op het eigen ik valt. Komende tot het slot van zijn redevoe ring, betoogde spreker dat ook tegen deze

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1