1000 500 300 150 100 25 W 1 T T E W E E K S. WIEHEI Oo. MAANDAG 37 JANUARI EERSTE BLAD Mo. 22 74e Jaarlang: 1936: öitgavsFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 53-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS Zie ëtalages SejieurtciiUsen tian éd&m dwtj VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wijlen Koning George in Vlissingen. Een lezer schrijft ons In uw blad van jl. Woensdag brengt U de wandeling van wijlen Z. M. den Koning van Engeland in herinnering. Een aardig intermezzo, niet van humor ontbloot, was het volgende Als jongen was ik ook eens naar „de ponton" gaan kijken en langs den Prins Hendrikweg terug geloopen. De Koning van Engeland met een twee- of drietal hee- ren wandelde eveneens tot aan de Keer sluisbrug, die juist geopend was. Als ieder gewoon mensch moest natuur lijk ook Z. M. voor het gesloten hek wach ten. In die dagen ging het nog wat gemoe delijk en van op slot doén der hekken was nog geen sprake. En toen de brug dan ook weer mot menschenkrachtdicht ge draaid was, werden de heeren door den klei nen, zwartgebaarden brugwachter, die na tuurlijk niet vermoeden kon, dat de mach tigste heerscher der wereld achter zijn hekje stond, met een jovialen armzwaai en een uitroep, die zoo ongeveer klonk als „ahoi" uitgenoodigd de hekken maar te openen Wat Z. M. echter wijselijk aan ander pu bliek overliet, dat met de Vlissingsche ge bruiken beter op de hoogte was De onderzeeboot O 16 te water gelaten. Hedenmiddag is van de werf der Kon. Maatschappij »de Schelde" te water ge laten de onderzeeboot O 16 voor de Ned. marine. De laatste beletselen werden weg genomen door mevrouw 't Hooft, echtge- noote van ir. 't Hooft, chef van het bureau voor den scheepsbouw van het departement van defensie. De bewapening van den onderzeeër be staat uit een kanon van 8.8 c.M. no. 3 en 'n mitrailleur van 40 m.m. no. 2. De boot is lang 76.5 M., breed 6.5 M. en heeft een diepgang van 39 d.M. Vlissings Mannenkoor D.O.TJ. 1896—1936. Britannia. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan gaf deze mannenzangvereeniging met wel willende medewerking van het R.-Kath. Dameskoor, beide onder directie van Adri- aan Hollaers, Zaterdagavond voor een goed gevulde zaal een feestconcert, dat uit den aard der zaak door een officieel gedeelte werd voorafgegaan. Bestuur, directeur en leden hadden op het met vele fraaie bloemstukken en plan ten versierde podium rondom het met tro- pheeën behangen vaandel plaats genomen en 't was van hier af, dat de voorzitter, de heer Eckstein, een welkomstwoord sprak, inzonderheid tot den penningmeester van het Kon. Ned. Zangersverbond, den heer P. W. Schulting en de afgevaardigden van zustervereenigingen, onder mededee- ling, dat de op het programma aangekon digde opening -door den wethouder van on derwas, den heer W. P. Edelman, niet plaats zou vinden, daar deze tot zijn leed wezen niet aanwezig kon zijn, hetgeen spr. ten zeerste betreurde, vermits hij gaama bad gezien, dat ook de otfficieele instanties 'achter het mannenkoor staan. Daarna gaf de voorzitter een kort historisch overzicht van het een strikt neutraal standpunt in nemend koor, dankte allen, die steeds met het koor hebben medegeleefd, speciaal den beer Soerewijn, het dameskoor en de pia niste, mej. Vict. Speckens, om vervolgens van groote dankbaarheid te gewagen over bet feit, dat bet mannenkoor zijn 8ste lustrum mag beleven, trots de minder gun stige tijden, en de verzekering te geven, dat D.Ö.U. vol hoop op een beteren tijd bet 9e lustrum onder het parool excelsior te gemoet gaat. Daarop wendde de heer Eckstein zich tot de beide leden, die van de oprichting af nog deel uit maken van het koor, nL den secretaris, den heer C. Snoep en den pen ningmeester, den heer A. Laport. In een humoristisch speechje prees spr. de ver diensten van beide zangers, die in lief en leed steeds hun hart aan het koor verpand hebben en voor wie het mannenkoor een stuk vin hun leven is geworden. Napiens het koor bood spr. beiden jubilarissen een geschenk in enveloppe aan met verzoek daarvoor een blijvend aandenken te willen koopen. De dames der jubileerende bestuursleden werden met bloemen gehuldigd en evenal3 haar echtgenooten werd ook heur den drie maal herhaalden bekenden „Toast" van F. Abt toegezongen. Nadat de heeren Snoep en Laport voor het huldebetoon hadden dank gezegd, richtte de heer Schulting, namens het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Zangersverbond, zijn welgemeende felicitatie tot het mannenkoor, dat, niette genstaande crisis, radio en sport, 40 jaar zijn krachten aan den mannenzang, welks cultureele waarde nog steeds onvoldoende gewaardeerd wordt, heeft gewijd, een pres tatie, welke het hoofdbestuur beloonde met het toekennen van de Richard Hol-Heinze medaille. De voorzitter dankte voor deze onder scheiding, waarmede de zaal spontaan in stemde, waarna de heer J. F. J. Mach- geels beide jubilarissen een partituur aan bood van het door hem gecomponeerde en aan hun opgedragen feestlied, dat onmid- delijk daarop voor het eerst in het publiek werd uitgevoerd. Voorts offerde de heer Machgeels het mannenkoor een partituur met stemmen van het door hem getoonzette gedicht van Adema van Scheltema „De Stal" (vier stemmig mannenkoor met bariton recita tief), dat onder goedkeuring van den diri gent in studie zal worden genomen. De lange lijst van schriftelijke gelukwen- schen uit kunst-, sport- en amusements- kringen alsmede de ambassadeurs in bloemvorm werden thans nog aangevuld met persoonlijke gelukwenschen van parti culieren (o.w. het oud-oprichters-lid de heer Frenks) en vereenigingen, waarbij de meest hartelijke woorden van vriend schap werden gesproken en verschillende medailles, een geschenk in enveloppe en een zilveren lauwerkrans werden vereerd. De voorzitter dankte allen op de hem eigen sympathieke wijze, waarna het woord was aan het mannenkoor tot het afwerken van de zangnummers. Het concert. Het was een mooi, doch voor een feest avond wel wat „zwaar" programma, dat aanving met het steeds dankbare „Domine salvam fac reginam nostram" van Giessen (met'harmoniumbegeleiding), gevolgd door de concoursnummers, welke het mannen koor successievelijk deden promoveeren van de 3e naar de 1ste af deeling nl. „Nimmer Nacht" van Andriessen, dat fijn werd ge nuanceerd (mooi pp. en ppp.) en een prij zenswaardige eerste bas-solo in „Wat ik nooit op aard' had durven droomen" deed beluisteren, „September, blaas van Jacob Hamel, dat met veel uitdrukking en tint gezongen werd alsmede het innig, vrij voorgedragen „De Wonderbloem" van Kools, waarbij de zuiverheid echter niet onberispelijk was. Behalve deze drie a capella-liederen werd nog het veel van de voordracht vergende „De Gravers" van Olman ten gehoore gebracht. Als algemeene opmerking gelde, dat de eerste tenoren een meer oordeelkundig gebruik van fal- settonen moeten maken. Vervolgs ging Strauss' steeds In slaande „An der schonen blauen Donau' welke tot gedeeltelijke herhaling noopte. Mej. Vict. Speckens kweet zich hierbij naar wensch van de piano-partij en zag haar medewerking door een bloemenhulde be loond. Tot slot werd het 40-jarig jubileum gesymboliseerd in een tableau met zang „Onze leus", gearrangeerd door den heer Machgeels. Oogstte het mannenkoor onder de bezie lende leiding van Adriaan Hollaers veel applaus, niet minder groot was onder zijn directie het succes van het R.-K. Dames koor, dat we, eerlijk gezegd, veel te weinig hooren. De zangeressen hadden direct door haar evenwichtigen en eenvoudigen sa menzang het pleit gewonnen. Bepaald feestelijk klonk Schubert's „Das grosse Halleluja" (Ehre sei dem Hocherhabner), heerlijk licht, verrukkelijk van rhythme en voordracht werd Delibes' „Les Norwégien- nes" (een ode aan de sledevaart) gezongen en vanzelf „deed" de bekende „Barcarole" uit Offenbach's „Hoffmanns Erzahlungen" het zoodanig, dat bisseeren noodzakelijk werd. Behalve deze nummers met piano- accompagnement van mej. Speckens, hoor den we eenige a cappella-liederen Twee oud-Hollandsche minneliederen in bewer king Zijderlaan („Des Winters als het re gent" en ,,'t Kwezellte") die guitig werden voorgedragen, een stemmingsvol „Guta Nacht" van Ritter, een liedje in den volks toon, „Das gestorte Gltick", van Reichardt- Palme benevens het schoone vierstemmige koor „Sint Jans Vier" van Wierts, waar mede de dames, die met animo en gloed gezongen hebben, eveneens alle eer inleg den. De aanwezigen hebben zich den ganschen avond zeer erkentelijk betoond, ook nadat Apollo werd vervangen door Thalia (met „Tante Trees is ziek"), die natuurlijk werd afgelost door Terpsichore op het gezellig samenzijn, dat, onder leiding van den heer Corveleijn en met Jan Pot's „The Jolly Britannaders", den alleszins geslaagden feestavond besloot. Q. Een ontploffing. Zondagmorgen omstreeks 5 uur hoorde een sürveilleerende politie-beambte een he- vigen knal uit de richting van het Bellamy- park. Deze knal, die ook in andere stads gedeelten werd gehoord, deed denken aan de mogelijkheid, dat een ketel van een cen trale verwarming in een of ander gebouw was gesprongen. Bij het door de politie on middellijk ingesteld onderzoek bleek, dat van een kabelkastje, bevestigd aan een paal van de P.Z.E.M. staande op het Bel- lamypark, een ijzeren deurtje was afge slagen, welk deurtje eenige meters verder op de straat werd gevonden. Dat het een sterke explosie was geweest, bleek voorts oo i nog uit het feit, dat het hangslot, waar mede het deurtje was gesloten, een 10-tal meters van den paal was' weggeslingerd. Nadat het personeel van de P.Z.E.M. on middellijk was gewaarschuwd, bleek dat vermoedelijk door vocht zich gassen in voornoemd kastje hadden verzameld. Deze gassen zijn door onbekende oorzaak tot ex plosie gekomen, waardoor een zekering was doorgeslagen en tevens het deurtje van het kastje had moeten wijken. Daar er op dit zeer vroege morgen- bijna nachtëlijk uur niemand op het Bellamypark liep, had deze explosie verder geen ernstige gevolgen. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 20 tot 25 Januari werden in het badhuis 400 baden genomen en wel "261 door heeren, 103 door dames en 36 door kinderen. Collecte R. Kath. Jeugdkampen. De Zaterdag gehouden collecte ten bate der R. Kath. Jeugdkampen heeft opge bracht 158.36. Het comité verzoekt ons langs dezen weg dank te zeggen aan allen, die hebben me degewerkt deze collecte te doen slagen. MIDDELBURG Volksonderwijs. Zaterdagmiddag had in een der zalen van de „Eendracht" de jaarvergadering plaats van de vereeniging Volksonderwijs onder voorzitterschap van dr. C. Orbaan. De secretaris, de heer W. Spinnaay, bracht het jaarverslag uit, waarna de pen- ningmeesteresse, mevr. C. Heerebout uit Veere rekening en verantwoording deed en kon gewagen van een batig slot. Verslag en rekening werden met gebrui- kelijken dank goedgekeurd. De vergadering herkoos dr. Orbaan als voorzitter en besloot op Donderdag 21 Mei, Hemelvaartsdag een landdag te houden in de duinen te Valkenisse, gemeente Bigge- kerke. Schuttevaér. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer A. C. de Vos, had de algemeene vergadering van de afdeeling Middelburg van „Schuttevaér" Zaterdagavond plaats onder leiding van den heer L. A. Stofkoper. De vergadering, die druk bezocht was, werd o.a. bijgewoond door den directeur der ge meentewerken als havenmeester. De voorzitter uitte de hoop op spoedige beterschap van den heer De Vos en her dacht het groote verlies, dat de vereeniging heeft geleden door het overlijden van haar algemeenen voorzitter, mr. Harm Smeenge. Hij was een man, die steeds voor „Schutte vaér" op de bres stond en heel wat in het belang voor de schipperij tot stand heeft gebracht. Zijn nagedachtenis zal in dank bare herinnering blijven voortleven. Deze woorden werden staande aange hoord. De secretaris, de heer P. de Vos, bracht verslag uit over de verrichte werkzaamhe den ten dienste der schipperij en de alge meene vaart. De vergadering herkoos bij acclamatie als bestuurslid den heer D. de Vries Dzn. en koos tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering den heer P. Vermeulen en tot zijn plaatsvervanger den heer Joh. Ver meulen. Was er aanvankelijk sprake van de alge meene vergadering dit jaar te Middelburg te doen plaats vinden, thans is met het oog op de belangrijke uitgaven daaraan verbonden, besloten dit tot later uit te stellen. Vervolgens ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseling over verschillende on derwerpen de vaart betreffende, werden ge breken over aanleg- en meerplaatsen be sproken en ontving het bestuur verschillen de opdrachten om hierin te trachten wij ziging of verbetering te krijgen. Tot het hoofdbestuur zal een schrijven worden gericht over verschillende onder werpen om op de jaarvergadering te behan delen. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. Lange Delft Middelburg In een sloot gevonden. De politie uit Vrouwenpolder bracht een man naar Middelburg per auto, die in een sloot bij Veere was aangetroffen. De man kreeg hier nachtverblijf. Het bleek, dat hij zich aan verschillende kleine oplichtingen heeft schuldig gemaakt en is nog wat ge houden totdat ter zake proces-verbaal was 'opgemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een kinderpantoffel bij Bostelaar, Nieuwe Vlis singsche weg 159 belastingplaatje bjj Verhage, Ritthemsche weg 75 portemon- naie met inhoud bij Bosschaart, Ritthem sche weghandschoen bij Verheul, Pas poortstraat. KOUDEKERKE Bijeenkomst van „Jonge Kracht" en „Hoop der Toekomst". Vrijdagavond gaven bovenstaande veree nigingen een familieavond in de openbare lagere school. Het ruime gymnastieklokaal was geheel gevuld met belangstellenden, toen ds. Van Kooten de bijeenkomst open de. Daarna werd onder leiding van den heer W. P. Roose een goed verzorgd pro gramma op uitstekende wijze uitgevoerd, zoodat ieder een genoeglijken avond heeft gehad. Voordracht, opstel, samenspraak, zang en muziek zorgden voor een aangena me afwisseling. Aan het einde van den avond sprak de heer Roose nog een pittig opwekkend w ird, waarna Ds. Van Kooten voorging in dankgebed. ZOUTELANDE Uitvoering kinderzangkoor. Vrijdagavond gaf het kinderzangkoor „De Nachtegaaltjes'" een openbare uitvoering, onder leiding van mejuffrouw Versluijs, in de school. Bij den aanvang bood een der meisjes mejuffrouw Versluijs een aardige verrassing aan. Het programma werd vlot afgewerkt en viel zeer in den smaak bij het publiek, vooral de Sneeuwman, het Eenden- hoedstertje en de Kinderpotpourri. Ds. Oosthoek eindigde den goed den avond met dankgebed. OOSTBURG Vereeniging oud-leerlingen landbouw- cursussen. Ter vergadering van de vereeniging van oud-leerlingen aan de landbouwcursussen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Zater dagmiddag jl. te Oostburg onder leiding van den heer Joh. Ie Clercq gehouden, waren 51 leden tegenwoordig. Spr. wees op de zeer optimistische rede van den voorzitter van de Zeeuwsche Ka mer van Koophandel hij kon nog niet dat in de omstandigheden zien, wat de heer Laemoes verkondigde. Ter voorziening in de vacatures in het bestuur, ontstaan door het bedanken van de heeren H. van Waes en A. Luteyn, Wederom eenige vliegongelukken. (Luchtvaart)'» Een belangrijk onderhoud met Hitier» (Buitenland),. Verschillende verkeersongevallen. (Gemengd)]» Staatsgreep in Griekenland (Buitenland)* Raichenbach blijft wereldkampioen. (Dammen)]» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. werden tot bestuurslede" gekozen de heeren R. Aernoudts te Sluis en Iz. Risseeuw- Brakman te Zuidzande. De heer ir. Ovinge, sprak vervolgens over „Kunnen bij ons bedrijfsstudiegroe- pen gevormd worden?" Hij gaf een over zicht van het ontstaan en de werkwijze van den voorlichtingsdienst. Deze voorlich ting bleef aanvankelijk beperkt tot een kleine groep en bereikte niet de groote massa. Er zijn veel meer menschen noo- dig en het blijkt, dat de regeering dien kant uit wil door aanstelling o.a. van as« sistenten, waarvan er in Zeeland een vier tal zijn. Ook op Walcheren is men tot stichting van een combinatie van landbou wers overgegaan, op initiatief van den zui- veiconsument. Uit genoemde voorbeelden trok spr. de conclusie, dat de groepsvor ming sterk om zich heen grijpt. Spr. vond er belangrijke voordeelen in, immers in de bijeenkomsten, zoogenaamde praatmiddagen, kan de een den ander voor lichten hoe hij te werk gaat. Op die wijze kan er een intensief contact komen tus- schen landbouwers, voorlichtingsdienst en bedrijf. Eenige vragen werden door den inleider; beantwoord waarna het bestuur gemach tigd werd in de richting van groepsvor ming werkzaam te zijn. Het bestuur werd gemachtigd in 1936 weder een subsidie te verleenen aan de te Oostburg te houden tentoonstelling van fok- en slachtvee, tevens marktdag. Door een der deelnemers aan de in Juni jl. gehouden excursie werd in geestige be woordingen een verslag uitgebracht over dien tocht naar de Haarlemmer- en Wie- ringermeer. Het bestuur deed mededeeling van het voornemen eener nieuwe excursie naar de Staatsmijnen en vervolgens naar de Arden nen, waar tevens getracht zal worden eenige fokstallen van paarden te bezoeken, H.B.S. Vereeniging. Zaterdagavond hadden de H.B.S.-vereeni- ging en de leeraren in de R.H.B.S. een bijeenkomst georganiseerd. De heer G. A. Brouwer, pliil. docts. te Groningen hield een causerie over een door hem in 1931 gemaakte reis naar Abessinië. Een der oudere leerlingen dankte den spreker met eenige eenvoudige, welgeko zen woorden. Benoeming concierge. Tot concierge-amanuensis aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Oostburg is be noemd de heer W. Voigt, oud-machinist bij de Java-China-Japan-lijn. GROEDE Gemeenteraad. Vrijdag 24 Januari vergaderde de ge meenteraad voltallig onder leiding van den heer M. Wagtho. De voorzitter sprak een woord van wel kom tot wethouder Lombaard en memo reerde vervolgens de voornaamste besluiten welke in het afgeloopen jaar genomen zijn, Wethouder Lombaard dankte den voor zitter voor de tot hem gerichte gelukwen schen. Het dagelijksch bestuur der Streekplan commissie vroeg een voorschot op de ge meentelijke bijdrage goedgevonden. Inzake het bouwen van een nieuw ge meentehuis en den aankoop van grond daarvoor gaf de voorzitter uitvoerige in lichtingen. Door eenige leden wordt het jammer gevonden dat het gemeentehuis van de Markt zal verdwijnen, wat ook door de voorzitter betreurd wordt. Het lid de Milliano informeert naar de zekerheid van den verkoop van het oude gemeentehuis. De voorzitter zegt dat een gegadigde zich heeft opgedaan en het door hem gedane aanbod aannemelijk is te noe men.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1