500 300 25 BUREAU VUOR BEROEPSKEUZE ZATERDAG 35 «JANUARI EERSTE BLAD No. 21 74e Jaargang 3936i MilanFiisi F. HM DE 1EIDF li, Matraat SMWIissiaja, Iiltl. ID. Disliitniii itltl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Ouitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Kort commentaar VAN KRANTEN EN VROEDE VADEREN. Een berichtje in een der bladen vertelt van een gemeenteraadszitting- in een provinciestadje, waarvan de naam niet ter zake doet. Iemand had verzocht om subsidie te mogen ontvangen voor zijn krant. De min derheid in het college van Burg. en Weth. is er tegen, omdat dit strqdig zou zijn met de neutraliteit, die het gemeentebestuur tegenover de pers moet "in acht nemen. Daarentegen was de meerderheid van Burg. en Weth. vóór inwilliging van het veizoeK, mits de redactie ongepaste artikelen wil weglaten. Toen wij dit fraais lazen hebben wij onze oogen toch even uitgewreven en ons in den arm geknepen om zeker te zijn dat wij niet droomden. Maar het stónd er werkelijk en de wonderen blijken de wereld nog niet uit te zijn. Wat heeft het betrokken gemeentebe stuur èn de bewuste redactie toch een eigenaardige (om geen ander woord te ge bruiken) opvatting van wat pè.stHet voorstel van Burg.-en Weth. werd aangeno men en wij mogen dus veronderstellen dat de redactie den eisch van het college kende en bereid was hieraan gevolg te geven. In iedere normale gemeente waar een behoorlijke verhouding bestaat tusschen gemeentebestuur en pers, loopt all 63 ge smeerd en is het ten eenenmale overbodig, dat een gemeentebestuur eischt„U moogt geen ongepaste artikelen plaatsen". „Ongepaste" artikelen, in de beteekenis die men aan dit woord pleegt toe te ken nen, plaatst geen enkele redactie. Maar men schijnt in de gemeente waar deze ge schiedenis zich afspeelt, eigenaardige op vattingen te huldigen omtrent de beteeke nis van „gepast" en „ongepast". En waar schijnlijk slaan wij de plank niet zoo heel ver mis, wanneer wij veronderstellen, dat men hiermede bedoelt„aangenaam of niet aangenaam voor het college van Burg. en Weth." Als een krant op prettige wijze kan schrijven over den gang van zaken in de gemeente, is dit natuurlijk ook aangenaam voor het gemeentebestuur. Nooit zal een redactie op minder prettige wijze schrijven, alléén ter wille van de bevrediging die dit een scribent zou kunnen schenken en men zou dus zeggen wanneer het gemeentebe stuur in de betrokken gemeente voor het openbaar belang optreedt op de wgze, zoo als wij dat van een goed gemeentebestuur mogen verwachten, behoeft het de critiek van de plaatselijke pers niet te vreezen. En als het blad tóch onaangenaam schrijft, ter- wyl de feiten hiertoe geenerlei aanleiding geven, maakt het zich onsterfelijk belache lijk, daar ieder normaal mensch feiten kan constateeren. Maar wij achten het ten eenenmale on juist, dat een courant van een gemeente bestuur een subsidie aanvaardt, waaraan bepaalde voorwaarden verbonden zijn ten aanzien van den redactioneelen inhoud van het blad. Een redactie die zich zelf respecteert, plaatst geen „ongepaste" stukken. Wanneer aan 'n subsidie dus uitdrukkelijk een voor waarde als hierboven vermeld, wordt ver bonden, wijst dit er op, dat de redactie haar recht (en plicht!) op vrije meeningsuiting beknot ziet en hiermede genoegen neemt dat zij zich laten wij het leelijk klinkende woord in dit verband gerust gebruiken in zekeren zin laat om koop e n Het bedrag waarom het gaat, is zeer gering. Maar om den principieelen kant die dit alles heeft, achten wij deze ge schiedenis hoogst bedenkelijk en een symp toom van journalistiek zedenbederf, waar van wij slechts kunnen hopen dat het geen navolging zal vinden. De Nederlandsche pers heeft een naam te verliezen en is daar trotsch op en daar om leggen wij den vinger op onjuiste ver houdingen, ook in eigen kring. Een mooie opdracht voor ,,de Schelde". Hoewel de contracten voor den houw van twee duikbooten voorde Poolsche marine nog niet zijn geteekend, is toch wel zoo goed als zeker, dat de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" een duikboot zal bouwen en de Rotterdamsche Droogdok Mij. de tweede. Het is in dit verband te verwachten, meldt „de Tel.", dat „de Schelde" ook de mackinerinstallg,ties zal bouwen, zoodat de ze beide booten met Sulzer-motoren zullen worden uitgerust. De Rotterdamsche Droog dok Mij. zal dan de bij „de Schelde" ge bouwde machine op haar werf inbouwen in de duikboot, die op haar helling gebouwd zal worden. Het is immers niet aan te ne men, dat men twee onderzeeboóten bouwt met ieder een verschillend type machine. De scheepswerven, die voor den bouw van deze machines in ons land in aanmer king komen, zijn de Mij. „de Schelde" en de werf „Feijenoord". Hoewel hierover blijk-, baar nog geen definitieve beslissing is, ge nomen, neemt men in kringen van deskun digen toch wel aan, dat de duikbooten zul len worden voorzien van de Sulzer-motoren. Revue „Dat doet je weer goed Lou Bandy. Concertgebouw. Het S. S. „Nationale Revue", op eerste lustrum-reis, is Vrijdag te Vlissingen bin- nengeloopen. De show-boot koos ligplaats in het Concertgebouw en wais daar drie volle uren aan een lach-applaus-storm ten prooi. De over boord gevallen populaire Lou Bandy kwam tot grenzenlooze vreugde der volle zaal 's avonds boven water in de loopgraaf, waar kapelmeester Julius Susan den scepter zwaaide. De revue laat zich niet navertellen. Er wordt zooveel geboden aan kijkspel en hu mor, 't is zoo'n buitengewoon prachtig ge monteerde show van weelderige costumes, kleurenpracht, schittering en lichteffecten, inzonderheid in de demi-finales en finales (De tuinen der verbeelding, De Riviera 1 en de Negerplantage, de opvoering ge schiedt in zoo'n volmaakt samenspel en tempo en is van zoo'n aanstekelijke vroo- lijkheid, zang, spel, dans, muzikale begelei ding en regie zijn zoo uitstekend, dat het veel te ver zou voeren deel voor deel te be spreken. We volstaan dan ook met enkele grepen uit de vele tooneelen. Natuurlijk gaat Lou Bandy als de voornaamste kracht aan het hoofd. Zijn vindingrijke geest lanceerde zooveel, dat grappig van opzet en ko misch van uitwerking was, dat het publiek het reeds van stonde aan heeft uitgebruld om zijn pakkend praatje over de economie. Daarna ging het voort in climax, waaruit we aanstippen de plichtsgetrouwe huis knecht, zijn lesje over veilig verkeer mits gaders het voortreffelijk gebrachte bekende revue-lied „Dat doet je weer goed dat in de aanwezigen dappere medewerksters en medewerkers aan het refreintje vond. Na Lou Bandy is het Wiesje Bouw meester, die, ook in haar samenspel met Lou, onnavolgbaar is. Een partnerin van krachtige allure Beiden zijn onuitputtelijk in schalksche invallen, getuige de vrouw, die alles vergat, een vindingrijke familie, hotel „Het witte paard" en Jan met de hondjes, welke in samenwerking met an dere artisten den lach niet van de lucht deden zijn. Louis Bouwmeester presteert als droog komiek en komische danseur werkelijk iets buitengewoonsanatomisch probleem, apacbendans, Stormy Weather, en kwam, vooral in zijn laatste scène, uitnemend tot zijn recht. Met charme en gratie brengt Mimi Lebret haar liedjesEmile van Bosch is eveneens een bekwaam zanger. De Muriloff-girls, danseresjes, allen even mooi als elegant, schonken, mede door de sublieme décors, vele het oog verrukkende oogenblikken. Kapelmeester Susan met z'n orkest onze hulde voor de uitstekende muzikale illus tratie en begeleiding den energieken di recteur der N.V. Nationale Revue, Am sterdam, Bob Peters, ons compliment over deze jubileum-revue. „Luxor"-theater. De geheimzinnige radiozender. Het lachende hotel. De directie van „Luxor" heeft deze week weer een goede keuze gedaan en wij twijfe len er dan ook niet aan of de beide hoofd films zullen bij de bioscoopliefhebberis wel in den smaak vallen. Het komt wel eens voor, dat de gedach te gewekt wordt, dat de een of andere populaire kunstenaar zich in persoon voor den microfoon zal doen hooren, terwijl in werkelijkheid gramofoonplaten worden ge draaid. In het eerste hoofdnummer gaat men nog een stap verderGrant Mur- dock (Arnold Gray), die heelemaal niet zingen kan, heeft nl. den naam een prachfc- orgaan het zijne te mogen noemen, doch in feite is het zijn misvormde vleu gel-partner Norman Wilder (Ralph Forbes), die het verrukkelijke geluid bezit, dat door de da mes wordt aangebeden. Vrouwen worden oorzaak, dat er tusschen beide mannen twist ontstaat, welke na .allerlei verwikke lingen, uitloopt op een dramatisch slot den dood van pianist en pseudo-radiozan— ger. De rol van den klavierspeler-zanger wordt door den sympathieken Ralph For bes bijzonder knap uitgebeeldvan de overige medespelenden in dit onderhouden de en boeiende werk noemen we Gail Pa trick en Sandy Higgens. Een vergissing van de secretaresse van een hotel in St. Moritz is oorzaak, dat de sportieve prins Roland de Fontenoy de appartementen betrekt, welke voor de dochter van een linoleum-koning zijn ge reserveerd. Als de schoone Betty arri veert, denkt zij met een inbreker te doen te hebben, maar, ofschoon de kennisma king van haar zijde geschiedt met de re volver in de hand, staat haar hart toch direct in vuur en vlam. Wanneer zij den- zelfdeh Roland den volgenden nacht inder daad op heeterdaad betrapt, levert zij den dief zelfs niet eens over, doch verbergt hem in haar kamer. Met den haar bege leidenden oom brengt zij baar uitverkorene op het goede pad terug met het resultaat, dat deze, daar de diefstallen blijven aan houden, zelfs maatregelen treft, welke de ware schuldigen doen ontdekken, zoodat de prins van alle verdere verdenking ver schoond blijft én per saldo een huwelijk sluit met de linoleum-koningsdochter. Schitterende opnamen van fraaie winter landschappen en sport verhoogen de aan trekkelijkheid van deze tweede hoofd-rol- prent, waarin Roland Toutain en Betty Stockfields de hoofdrollen vertolken. Ook het voorprogramma met een aar dige Betty-Boop-teekenfilm fen uitgebreide journaals bevelen we met een gerust hart aan. Alharabra-Theater. Legong, de Dans der Maagden. De witte -pagegaai. Bali, de parel van Nederlandsch Indië, is een paradijs van eeuwigen zomer. Op dit heerlijke eiland, haast nog onberoerd door Westersche beschaving, woont een tevreden volk, dat rustig tot zijn goden bidt en het leven als een eindeloos feest ondergaat. De kleurenfilm wil een sprookje toonen, dat op inlandsche zeden en gebruiken gebaseerd is. Het is geheel in Bali opgenomen en wordt gespeeld door inlandsche acteurs. Als motto is gekozen de woorden van een oude Balineesche ballade, dat luidt „Er staat geschreven, O, jonkvrouw van BaliWan neer de liefde Uw hart vervullen gaat, dan hoedt U Mocht hij, dien gij gekozen hebt Uw liefde onbeantwoord laten, zoo zullen de goden toornen en verachting zal Uw deel zijn." Poetoe, de vrouwelijke hoofdpersoon in de film, een jonge tempeldanseres, is het droeve lot beschoren, waarvoor het oude lied waarschuwt. De gamelangspeler, Njong, waar Poetoe haar hart aan verliest, verkiest het zusje Saplak boven Poetoe en als Poetoe's vader, om zijn oudste dochter voor de schande te bewaren, weigert zijn toestemming te geven tot een huwelijk tus schen Njong en Saplak en deze twee be sluiten te vluchten, gehoorzaamt Poetoe de oude, ongeschreven wet en stort zich in de rivier. Zoo luidt de simpele story van de film Legong, die zijn naam ontleent aan den „Dans der Maagden", de laatste tempel- dans, dien de danseressen dansen voor het huwelijk. In den nauwsten samenhang met het verhaal zijn scènes met de schilderachtige, gratievolle, inheemsche dansen, en die waarin de aangrijpende ceremoniën der lijkverbranding zijn weergegeven. Wij zien het verrukkelijke kleurrijke beeld van een markt, we zien het prachtig maskerwerk in een voorstelling van een betooverden prins en een heks, in ademlooze spanning door dit kunstzinnig volk gevolgd. Wij zien hanengevechten en vele andere, prachtige folkloristische tafereelen uit dit wonder mooie land, alles in perfecte kleuren, vol gens het Technicolor-systeem opgenomen. Als geheel bevredigt ons de kleurenfilm niet absoluut. Men zou kunnen zeggen, dat ze wat te zoetelijk is en dat het beeld niet den indruk geeft van altijd even scherp te zijn. Het maken van een om den inhoud boei ende en door de voortreffelijke opnamen van Bali en Balineesche folklore leerzame Paramoimt-film, mag zeker een interes sant experiment genoemd worden. Er wordt veel gegriezeld in „De Witte Papegaai" en af en toe is de sfeer zelfs in T£ VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 28 JANUARI Badhuisstraat, van 7/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jongens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. deze Amerikaansche „thriller" te spannend om er nog een gierenden wind bij te kun nen verdragen. De echt ouderwetsch inge wikkelde detective-story begint in een som ber hotel in een klein plaatsje in een naar geestig jaargetij. Er is strijd en mysterie rond een groote erfenis. Er is een eenzaam meisje, dat recht heeft op een millioen dol lar, doch er zijn ook duistere individuen, die rondsluipen door geheimzinnige kamers en er klinken gillen langs donkere gangen. Dan verdwaalt een schrandere Amerikaan naar dit hotel en nog geen kwartier na zijn aan komst wordt hij verrast door het opgewon den, eenzame meisje in zijn kamer en een doode voor zijn deur. Overblijven dan na veel geheimzinnigs de onvervaarde Amerikaan, het meisje, dat al leen staat, de hotelier, zijn vrouw en de hoofddader der duistere misdaden. Ge noemd liefelijk, echtelijk stel verraadt in de trekken zoo nadrukkelijk misdaad en be drog, dat men zich verwondert, hoe lang nog sommige gasten in het hotel konden bleven, zonder den dood te vinden. Jean Muir speelt haar rol wat zwak en ook wordt er wat veel gesproken. De dra matische ontknooping zal wel niemand ra den, daar de geheimzinnigheid goed wordt volgehouden. Met gespannen aandacht volgt men dan ook het verloop. In het voorprogram staat tegenover een smijt-en-klets éénacter een allergeestigst kleurenfilmpje. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Binnen enkele dagen zullen de proefvluch ten beginnen met de F 36. De groote verkeersbrug nabij Schiphol in den nieuwen weg AmsterdamDen Haag, zal binnen kort in gebruik worden genomen. De sleepboot „Drecht", die bij het sleepen van een Noorsche tankboot kapseisde en zonk, is thans gelicht. Op de Amsterdamsche kunstijsbaan, is een groot kinderfeest ge houden met hindernis-races enz. Onder groote belangstelling werd te Groningen het stoffelijk overschot van den oud-com missaris der Koningin, jhr. mr. dr. E. Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer, ter aar de besteld. Dr. Max Euwe is peetoom geworden van een naar hem genoemde roos. Pastoor Litjens te Geysteren, die dezer dagen lafhartig werd vermoord, is onder groote deelneming ter aarde besteld. Te Leeuwarden heeft H.K.H. Prinses Juliana de Middelbaar Technische School officieel geopend. Mevrouw Mien Faassen-Braa- kensiek vierde in den Amsterdamschen Stadsschouwburg haai' 40-jarig tooneelju bileum. Stichting Vrederust. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. Klap, onderwijzer aan de Chr. Herv. school te Biezelinge, is benoemd bij de admini stratie van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Marine Sanatorium Fonds. Zaterdagavond 1 Februari geeft het M. S. F. een grooten cabaret-avond in het Concertgebouw, waar de M.S.F.-girls onder leiding van den heer Jacq. de Coninck zul len medewerken. Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie van heden avond. Ergerlijke maar ook laffe baldadigheid. De politie spoorde een 14-jarigen jongen op die vanuit zijn woning op voorbijgangers met een windbuks schoot, waardoor e enige hunner licht gewond geraakten. De jongen hield zich stiekum weg, waardoor het nog zeer veel moeite heeft gekost den pleger dezer laffe baldadigheid op te sporen. Een aanrijding. Gisteravond is bij het plotseling overste ken van een voetganger in de Badhuisstraat deze door een auto aangereden, welke aan rijding betrekkelijk nog goed is afgeloopen. De aangeredene bekwam een hoofdwonde en werd naar het ziekenhuis Bethesda over gebracht, doch kon na voorloopige behan deling weder huiswaarts keeren. Een politie-ambtenaar, die getuige van de §cl»eMrlcwSs8e« van len irofg Het nieuwe Fransche kabinet gevormd. (Buitenland) Verbouwing en reorganisatie van het Gasthuis te Middelburg. (Provincie), Bij proefvlucht Duitsch vliegtuig neer gestort. Twee slachtoffers. Ook twee Amerikaansche bommenwer pers verongelukt2 dooden. (Luchtvaart). Resolutie der pers-organisaties inzake vrijheid van drukpers. (Binnenland), Protest van Italië tegen Middellandsche Zee-overeenkomst. Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. EEN HARTEPRAATJE. Het hart, de motor van ons leven (Wee, als hij stopt, of door gaat slaan Van ons gevoel de warme zetei In dubbelen zin dus 't hoofdorgaan. Daarom grijpt elk bij sterk' emotie Naar 't plekje bij de vijfde rib Behalve hartelooze lieden, Die koud zrjn als bevroren slib. Het hart vertoont somtijds afwijking In meerder of in minder maat Dit spiegelt zich vaak af in d'oogen, En in de trekken van 't gelaat. Wie wordt betiteld als enghartig, Heeft 'n apenootje in z'n borst Doch wié ruimhartig gaat door 't leven, Is gul, verdraagzaam als een vorst. Wie 'n leeuwenhart draagt in z'n boezem, Is 'n kerel, die perikels tart Maar wie er uit knijpt, als 't gaat nijpen, Vertoont een nietig hazenhart. Dan zijn er ook nog dubbelharten Die spreken met een dubbele tong Houd toch die valschaards in de gaten! Zij kronkelen zich in wrong na wrong. Voorts kan het hart, hoe klokke-stipt ook, Van slag geraken, dol en fel Dit is niet altijd verontrustend Een hij-en-zij, die snappen 't wel Ook dragen trotsche globetrotters Hun hart een duim of drie te hoog Naast deze hoog- zijn er laaghartigen, Wier ondeugd puilt uit 't donker oog. Het best is dus, o hartgenooten Dat 't hart zit op de rechte plaats Ter linkerzij dan zijn we samen, Bij veel verschil, toch beste maats. Neen, 't hart niet aan de rechterzijde Dit waar' een weinig abnormaal Zoo iets viel voor in 't Stars-and- Stripes-land, Waarvan hierbij het kort verhaal. Een farmer greep onlangs z'n jachtroer, Dat, naar hij dacht, niet was gelaê.n, En légd', als een student zoo jolig, Al schertsend op z'n weerhelft aan. O, schrik het jachtroer bleek geladen Het schot ging door haar linkerhorst De dokter zei ten diepst' bewogen, Dat hij geen hoop meer koesteren dorst. Toch ondernam hij d'operatie Plots sprong hrj op, door vreugd vermand Het hart zat niet ter rechter plaatse, Maar casuëel ten rechterkant Dit zoo hartroerend hartepraatje, Dit hartig woord van hart tot hart Zal elk wel hartelijk beamen, Daar 't anders mij hartgrondig smart. TELESCOOP. aanrijding was geweest, constateerde dat den chauffeur geen schuld treft. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek dat de remmen in orde waren, doch dat de auto hij het krachtig rem men tengevolge van de gladheid van den weg niet dadelijk tot stilstand kon worden gebracht. MIDDELBURG De reorganisatie van het Gasthuis. Een zeer oneconomische inrich ting. Verbouwing uit het Werkfonds? Reorganisatie: een geneesheer-directeur, tegelijk internist-röntgenoloog. In krimping verplegend en huis houdelijk personeel. Een interdepartementale commissie, on der voorzitterschap van mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken, die

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1