500 300 100 25 VRIJDAG 24 JANUARI EERSTE BLAD NO.20 74e Jaargang DitgavsFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telif. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bi] abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Luchtbescherming:. Voorbereidende maatregelen in onze gemeente. LuchtbeschermingHet woord wekt gedachten op aan omstandigheden waarin wij nimmer hopen te verkeeren, omdat wij het leven liefhebben en eerbiedigen, omdat wij oorlog haten en verafschuwen. Maar de menschheid schijnt, helaas, de les van den wereldoorlog niet verstaan te hebben en alom in de wereld is de bewape ningswedstrijd weer in vollen gang. Oor logsdreiging versombert den horizon en èls de waanzin het verstand overheerscht, &!s de hel opnieuw losbreekt, zullen vele on- schuldigen ten offer vallen. Oorlog is zelfvernietiging. En alles wat in vredestijd wordt gedaan om de gevolgeD hiervan te verzachten, kan slechts gebrek kige resultaten opleveren, omdat ondanks alles velen het slachtoffer zullen worden. Maar al kan dan niet èlle leed gestild wor den, het is toch plicht te doen wat in ons vermogen is en althans te trè-chten maat regelen te treffen, die er toe kunnen leiden dat velen voor het ergste gespaard blijven. De luchtbeschermingsdiensten, tot het or- ganiseeren waarvan een wet, die binnen kort in de Eerste Kamer ongetwijfeld wordt aangenomen, de gemeenten verplacht, hebben de bedoeling de burgerbevolking zoo goed mogelijk te beschermen. In Vlissingen werd reeds op 9 November 1933 een Lucht beschermingsdienst onder leiding van den commissaris van politie in het leven geroe pen. In verband inet de wet waarop hierbo ven gedoeld werd, wordt het thans urgent om deze organisatie vaster vormen te ge- Ven. Hiertoe is Woensdag 22 dezer ten stad- huize onder leiding van den burgemeester een vergadering gehouden, waar behalve de burgemeester en de gemeente-secretaris, aanwezig waren de commissaris van politie en de heeren P. L. Abrahamse (procuratiehouder gas fabriek) W. J. Agterberg (commandant brandweer) C. van Dijk (commandant Burgerwacht) G. J. M. de Greef (arts) R. Grippeling (gemeente-arts) M. C. van Hall (directeur havenbedrijf) J. J. van der Jagt (directeur gasfabriek) H. de Jongh (redacteur „Vlissingsche Courant") H. A. J. G. Kaasjager (kapitein Kon. Ma rechaussee); H. B. J. Knoop (Ned. Roode Kruis) G. Mante (luitenant ter zee le kl.) C. Ouwehand (directeur gemeentewerken) D. L. H. van Raalte (dir. waterleiding) ir. G. de Regt (ir. PZEM) J. Slooves (di recteur PZEM) Q. van Vugt (inspecteur van politie). Alle heeren hebben hun volledige mede werking toegezegd, waarop besloten werd tot stichting van de volgende hulpdiensten, onder leiding van de daarachter vermelde heeren (de leiding van het geheel be rust bij den commissaris van politie). PolitiedienstCommissaris van politie. AïarmeeringsdienstP. L. Abrahamse. MaskeeringsdienstIr. G. de Regt. Dekkings-, berstellings- en opruimings dienst C. Ouwehand. BrandweerdienstW. J. Agterberg. Geneeskundige dienstR. Grippeling. Gasbeschermings- en ontsmettingsdienst G. J. M. de Greef. Pers- en voorlichtingsdienst: H. de Jongh. De leiders der verschillende hulpdiensten zullen thans zeer binnenkort voorstellen doen, die er toe kunnen leiden den Luchtbe schermingsdienst binnen den kortst moge lijken tijd te doen functioneeren. Zooals men ziet, zijn alle diensthoofden burgers, die zonder tegenprestatie hun tijd en werk kracht beschikbaar stellen. Zij vertrouwen, dan ook op de volledige medewerking der Vlissingsche bevolking te kunnen rekenen, wanneer hierop binnenkort een beroep zal worden gedaan. Muziekuitvoering in het Gasthuis. Gisteravond heeft de le Vlissingsche Aceordeon-vereenaging „Crescendo" weder om een uitvoering ten beste gegeven voor de ouden van dagen in het Gasthuis alhier. De voorzitter van het College van Re genten, de heer W. de Ridder, heette alle aanwezigen welkom en zeide het zeer op prijs te stellen dat „Crescendo" de oudjes weder een gezelligen avond wilde verschaf fen. Hierna werd onder de voortreffelijke lei ding van den heer Ventevogel aangevangen met de uitvoering van het gevarieerd pro gramma, dat geopend werd met het Zeeuw- sche Volkslied en besloten met het Wilhel mus. Uit het herhaald applaus bleek wel, dat de oudjes volop genoten van bet gebodene. De binnenvader, de heer Van Zeggelen, was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij na afloop de vereeniging hartelijk dank bracht voor hetgeen zij dezen avond ten beste had gegeven. MIDDELBURG Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co. Volgens bijvoegsel no. 140 tot de Ne- derlandsche Staatscourant van 23 Januari 1936, is de ministerieele verklaring van geen bezwaar op de gewijzigde statuten verleend aan den Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 840.000, verdeeld in 1200 aandeelen, elk groot 700, welke allen zijn uitgegeven en volgestort. De crisis-vergadering van de ZX.M. te Middelburg. In de bovenzaal van de „Vergenoeging" te Middelburg, was Donderdagmiddag geen stoel onbezet toen de voorzitter der Z.L.M., mr. P. Dieleman, de crisis-vergadering al daar opende. Evenals te Züerikzee spraken de heeren H. C. van der Zande, H. van Toledo en ir. J. Dorst, resp. over Veehouderij, varkens teelt en zuivelTuinbouw en Akkerbouw. Na de inleiding van den. heer VAN DER ZANDE ontspon zich eenige gedachtenwis- seling waarbij enkele vragen naar voren kwamen, die door het afdalen in bepaalde gevallen, op de vergadering niet konden worden beantwoord, Zoodat de steller en anderen, die klachten van localen aard hebben, verwezen werden naar den kring secretaris, den heer M. Kleinepier, die nog aangaf wanneer hij daarvoor zitting houdt. De inleiding van den heer VAN TOLEDO gaf geen aanleiding tot vragen, maar wel vond de voorzitter gelegenheid plaatselijke tuinbouwvereenigingen op te wekken zich aan te sluiten bij de betrokken nieuwe on- derafdeeling der Z.L.M. die alles doet om ook voor den tuinbouw wat te bereiken. De laatste spreker, de heer ir. DORST, kreeg na zijn inleiding slechts een enkele vraag over den akkerbouw te beantwoor den, over den richtprijs van de rogge. De VOORZITTER vond gelegenheid er op te wijzen juist bericht te hebben ontvan gen, dat de drie Centrale Landbouworgani saties met kracht zullen opkomen tegen de beschikking inzake den tarwericlatprijs, maar hy heeft tot zijn verbazing niets ver nomen inzake de vermindering van de bietenteelt voor Zeeland. Dit gaf hem aanleiding tot toelichting van de volgende motie De groote vergadering etc. nam met diepe teleurstelling en veront waardiging kennis van het feit, dat zonder eenig overleg met en raadpleging van den georganiseerden landbouw maatregelen zijn genomen als de verlaging van den richt prijs der tarwe en inperking van de sui- Kerbietenteelt in daarop geheel ingestelde landstreken als het Z.W. van het land door verplaatsing van een deel van die teelt naar streken waarin die nimmer plaats had en die daarvoor veel minder geschikt zijn en de gemiddelde productie-lasten van de ver werving van bietsuiker dreigen te verhoo- gen; de vergadering acht de maatregelen zelf buitengewoon nadeelig voor den landbouw en het geheele maatschappelijk leven in een zeer groot gedeelte van het vaderland, met name in Zeeland en is van oordeel dat der gelijke maatregelen lijnrecht indruischen tegen wat men in deze tijden mag ver wachten maatregelen tot instandhouding van den landbouw en verhoeden van de uitputting van het platteland weshalve de vergadering krachig protest, zoo tegen de genomen beslissingen als de wijze waarop zij genomen zijn, laat hooren terwijl zij het K.N.L.C. ernstig en drin gend verzoekt met alle kracht en met alle oirbare middelen te trachten de beschikkin gen ingetrokken te krijgen of de te ver wachten nadeelige gevolgen op een of an dere wijze te neutraliseeren. De vergadering nam deze motie bij accla matie aan evenals de motie die ook reeds in Zierikzee en de andere vergaderingen is aangenomen en waarin op wijziging in de douane-maatregelen wordt aangedrongen. Spr. ondersteunde een bij alle kringen in gekomen schrjjven van de afdeeling We- meldinge van de Z.L.M., om niet mede te gaan met het idee van de Vereeniging Rei gersberg te Rilland, dat alle leden der Z.L. M-, die functies hebben bij de crisisinstel lingen als protest tegen de nieuwe maat regelen, daaruit zullen gaan. Spr. wekte op vertrouwen te blijven stel len ook op dat gebied in de Z.L.M. Men moet ook hebben goed zelfvertrouwen, maar in het bijzonder moet men ook nu vertrou wen op God. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking over 1935. De bevolking van Oost- en West-Souburg bedroeg op 1 Januari 1935 2475 mannen en 2397 vrouwen, totaal 4872 pèrsonen. Zy vermeerderde door geboorte met 47 m. en 44 v. en door vestiging met 154 m. en 191 v., totaal 436 personen. Zij verminderde door overlijden met 32 m. en 25 v., eh door vertrek met 155 m. en 170 v., totaal 382 personen. De bevolking bedroeg dus op 31 Decem ber 1935 2489 m. en 2437 v., totaal 4926 personen. Er hadden 36 huwelijken plaats. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag, toen te ongeveer half vier een goederentrein passeerde, bemerk ten velen tot hun schrik, dat de afsluit- boomen niet gesloten waren. De brug over het kanaal was juist open geweest eh een auto had den overweg even te voren ge passeerd, zoodat het wel zeer gelukkig is, dat dit verzuim (dat in korten tijd reeds het tweede is) geen betreurenswaardige ge volgen heeft gehad. ARNEMUIDEN Christ. LandarbeidersboncL Onder leiding van den heer A. Janse ver gaderde de plaatselyke afdeeling van den Christelijken Landarbeidersbond te Arne- muiden in de School met,den. Bijbel. De heer J. Allaart bracht verslag uit van de door hem bezochte vergadering van den Christ. Besturenbond en Districtsvergade ring. Uit het jaarverslag blijkt dat het leden aantal der afdeeling bedraagt 62. De ont vangsten in het afgeloopen jaar bedroegen 1418.20 met een uitgaaf van 1382.20. Aan werkloozensteun werd J 2094.70 uit gekeerd. Hierna werd door den heer Allaart een in leiding gehouden over het ontstaan en het doel der werkkampen, hetgeen practisch toegelicht werd door het hoofdbestuurslid den heer Vingerling, die ook nog sprak over „Wat voorbrj gaat en blijft". Het slotwoord sprak ds. H. Scholing. KOUDEKERKE Filmavond Bethesda, Het vereenigingslokaal te Koudekerke was veel te klein, om het zeer groot aantal belangstellenden te bevatten, zoodat de Gereformeerde Kerk beschikbaar werd ge steld. Ds. van Kooten, voorzitter van de plaat selyke afdeeling, opende deze bijeenkomst met een korte toespraak. De film die sinds verleden jaar aanzien lijk is verlengd, werd met groote belang stelling gevolgd. Het nieuwe gedeelte met de opnamen „Waar wonen onze afdelings besturen", viel z^.er in den smaak. Ds. Hey beëindigde deze aangename ver gadering met een opwekkend woord. VEERE De kermis. Na vry breedvoerige discussie heeft de gemeenteraad te Veere met 4 tegen 3 stemmen verworpen het voorstel tot af schaffing van de kermis. Een voorstel van den burgemeester om, met het oog op de economische omstandigheden, de kermis dit jaar niet te laten doorgaan, werd even eens met tegen 3 stemmen verworpen. DOMBURG De bosschen te Domborg. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad te Domburg, werd met op één na algemeene stemmen besloten om, behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten, de bosschen van „Hoogduin" voor de gemeente aan te koopen. Wanneer de daar voor vereischte goedkeuring zal worden verkregen zal het geheele complex bosch, liggende tusschen de kom van het dorp en het kasteel „Westhove", voor altijd worden bewaard, wat niet alleen voor Domburg een levenskwestie was, maar ook voor ge heel Walcheren van groot belang is te ach ten. De hooge waterstand op Walcheren. Door de vele regens in de laatste dagen is de waterstand op het platteland yan Walcheren zeer hoog geworden. Dank zij het electrisch gemaal dicht bij Middelburg, zal in het Westelijk deel van het eiland het water vrij spoedig op peil gebracht kunnen worden. Voor het deel, dat ten Oosten van het kanaal ligt, zal dit niet zoo gemakkelijk gaan en toch is dit dringend noodig. Vele slooten loopen over. De laag Liggende wei den, bijv. in Welzinge lijken een zee. Als het electrisch gemaal aan de Zuidersluis, waaraan thans druk gewerkt wordt (het heien is bijna klaar) eenmaal in werking komt, zal aan een langdurenden hoogen waterstand, die zooveel schade en ongemak aanbrengt, wel spoedig een einde komen. GOES Hoog water in Zuid-Beveland. Door de vele regens van de laatste we ken is het polderbinnenwater in de Zuid- Bevelandsche polders zeer gestegen, mede doordat de wind voor afvoer van het wa ter ongunstig bleef, meldt „de Zeeuw". Daardoor toch is de waterstand in de Schelde by eb niet voldoende laag en gaan de sluisdeuren niet of slechts weinig en kort open. Het stoomgemaal te Katten- dijke werkt wel, doch ook daardoor is voorloopig nog niet veel te bereiken. Vele perceelen laaggelegen land staan geheel of gedeeltelijk blank. De garnalen-visschery. Reeds sedert eenigen tijd zyn bijna alle garnalen- en andere visschersschëpen uit de haven van Veere en elders'in Zeeland naar de kust van Zuid-Holland getrokken, daar de Zeeuws che buitenwateren momenteel haast geen vangst meer opleveren. Zulks is echter slechts een tydelrjk verschijnsel en men verwacht in visscherskringen alge meen, dat de visscherrj langs de Holland- sche kust, die voornamelijk plaats vindt bij den Hoek van Holland, binnen drie, uiter lijk vier weken afgeloopen zal zijn, want er is alle aanleiding, dat de visschen spoedig weer Zuidwaarts zullen trekken. Van bevoegde zijde verneemt „de Tel." verder, dat, hoewel Hoek van Holland geen aanvoerplaats van garnalen is, de desbe treffende instanties toch zouden zorg dra gen, dat hierin tijdelijk werd voorzien. Uiteraard brengt deze trek naar elders een leegte in een klein stadje zooals Veere, met al de nadeelen van dien, daar vele neringdoenden een groot deel van hun om zet te danken hadden aan de behoeften der visschers, die, zooals men weet, grooten- deels komen uit Amemuiden, dat niet direct met de zee in verbinding staat en van Maandag tot Vrijdag met hun schepen in de haven van Veere liggen. Arbeidskaarten voor grensarbeiders. Vanaf 6 Februari noodig deze te bezitten. De minister van sociale zaken brengt het navolgende ter kennis Tusschen Nederland en België is een ves- tigings- en arbeidsverdrag getroffen. In dit verdrag is o.m. ook het verrichten van ar beid door grensarbeiders geregeld. Onder grensarbeiders worden verstaan zij, die ar beid verrichten hetzij in België of in Ne derland, maar .un domicilie behouden in Nederland resp. België en dagelijks of we kelijks naar hun woonplaats terugkeeren. Bepaald is, dat deze arbeiders in het be zit moeten zrjn van een grens-arbeidskaart, afgegeven door den burgemeester van de gemeente, waarin zij zijn gedomicilieerd. Voor het toepassen van deze regeling wordt als grensgebied beschouwd In Nederland de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en in België de provinciën Zuid-Vlaanderen (arrondis sementen Namen, Ostende, enz.), de prov. Oost-Vlaand er en (arrondissementen Gent, Eecloo, en St. Nicolaas-Termonde), de pro vincie Antwerpen, de provincie Limburg en de provincie Luik arrondissementen Luik, Verviers en Waremme). Te rekenen van 6 Februari 1936 af, zul len derhalve Belgische grensarbeiders die in de Nederlandsche provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg arbeid verrich ten, in het bezit moeten zijn van grens- arbeidskaarten. Deze kaarten zullen hun worden ver strekt door den burgemeester van de (Bel gische) gemeente waar zij woonachtig zrjn, op vertoon van een bewijs van goed zede- lyk en maatschappelijk gedrag en een ver klaring van het hoofd der onderneming (in Nederland) welke hen in dienst heeft. De verklaring van het hoofd der onder neming (in Nederland) welke hen in dienst heeft of in dienst wil nemen, moet zijn UttW Groote veldslag ten Noorden van Ma- kalle. JOorlog Abessinië.), De Fransche Kabinetscrisis. (Buitenland.) Boodschap van Koning Edward VHi tot het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland.) Bouw van Poolsche onderzeebooten in ons land. (Binnenland.), Regeling voor grensarbeiders.. (Provincie.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. geviseerd door daartoe bevoegde Neder-» Landsche arbeidsbeurzen, Als zoodanig zijn in Nederland aangewezen, de arbeidsbeurs zen te Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Til burg, Eindhoven, Helmond, Roermond, SiU tard, Heerlen en Maastricht. By deze arbeidsbeurzen zyn formulieren volgens bet door den minister vastgestelde model voor de werkgeversverklaring, ver krijgbaar. Voor de Nederlandsche grensarbeiders, die in België als zoodanig arbeid verrich ten, gelden overeenkomstige regelingen, met dien versta-de, dat aan hen grens- arbeidskaarten zullen worden verstrekt door den burgemeester van de Nederland sche gemeente, waar zij zijn gedomicilieerd, op vertoon van een bewijs van goed zede lijk en maatschappelijk gedrag en van een werkgeversverklaring van den in België woonachtigen werkgever, welke verklaring moet zijn geviseerd door den daartoe be voegden Belgischen dienst van arbeidsbe middeling en werkloozenverzekering. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat werkgevers die hier ta lande arbeid wenschen te doen verrichten door vreemdelingen, als zoodanig ook Bel gische grensarbeiars worden beschouwd, ongeacht het bovenstaande, eventueel in het bezit moeten zyn van een vergunning als bedoeld in de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. RECHTSZAKEN RechtL - te Middelburg. Uitspraak van 24 Januari 1936. Terugkeer in ontzegd gebied L. A. S. de W., 25 j., koopman te Hontenisse, thans in voorarrest, 6 w. gevangermisstraf met aftrek voorarrest en bevel tot onmiddel lijke invrijheidstelling. C. V. G., 26 jaar, werkman te Aarden burg, 2 maanden gevangenisstraf met af trek voorarrest. Overtreding ijkwetL. P. G., 39 jaar, smid te Haamstede, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, vrijspraak. Overtreding bouwverordening G. P. H., 48 jaar, zonder, wonende te Kerkwerve, vernietiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep en veroordeeling tot een geld boete van 5 of 2 dagen hechtenis. Overtreding drankwetW. D., 34 jaar, bode te Vrouwepolder, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep 40 boete of 20 dagen hechtenis. J. S.f 62 jaar, seinhuiswachter te Oost en West-Souburg, bevestiging van het von nis waarvan hooger beroep met uitzonde ring van de straf, 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Overtreding winkelsluitingswetW. K., 40 jaar, kok te Oost- en West-Souburg, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 2 maal 3 boete of 2 maal 3 da gen hechtenis. Overtreding JachtwetJ. B., 49 jaar, landbouwer te Ouwerkerk, vernietiging van het vonnis waarvan appèl, vrijspraak. Overtreding politieverordening gemeente Ossenisse B. B., 50 jaar, koopman te Sas van Gent, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding vleeschkeuringswetA. de R., 65 jaar, slager te Axel, bevestiging van 't vonnis waarvan hooger beroep, ontslag van rechtsvervolging. Advertentie en wet op uitverkoopen. De eigenaar van een bontwinkel, geves tigd op het Ryswijksche Plein te 's-Graven- hage, had een advertentie in de bladen doen opnemen, waarin o.a. te lezen was „Opruiming bontmantels mogen wij door de nieuwe wet thans niet houden, doch

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1