500 300 100 25 EERSTE BLAD Dampo No. 19- 74e Jaargang .1936- DONDERDAG Uilpvs: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 86287 23 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS MIDDELBURG GOES HAAMSTEDE KERK- EN SCHOOLNIEUWS Verkoudheid BUITENLAND §el»eMrlewiss«ii «pn Jew Jng OPRUIMING. VLI5SINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAPDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Begrafenis G. B. Dommisse. Hedenmiddag- werd ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van wijlen den heer G. B. Dommisse, in leven muziekonderwijzer alhier. De overledene werd hier ter stede geboren en was een algemeen bekende per soonlijkheid. Ruin 30 jaren, heeft hij de „zangklassen" geleid en menige uitvoering werd tot groote tevredenheid van het audi torium gegeven. Verscheidene jaren was de heer Dom misse directeur van de Christelijke zang- vereeniging „Hosannah" te Middelburg. Acht en veertig jaar was hij organist bij de Doopsgezinde gemeente en achttien jaar in dezelfde functie werkzaam in de kerk der Vrijzinnig-Hervormden. Vermelden we ten slotte nog, dat de overledene vele jaren vertegenwoordiger voor Zeeland was van de Société des Audi teurs et des Compositeurs de Musique en dat velen in Vlissingen en daarbuiten onder zijn beproefde leiding de eerste en verdere stappen deden op het vaak moeilijke pad der piano- en harmoniumbespeling, dan kunnen we gerustelijk constateeren, dat h'y" by zeer velen van zijn oud-leerlingen in dankbare herinnering zal voortleven. Op de begraafplaats waren aanwezig vele musici en vrienden van den overledene. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer M. J. Harts namens de Loge „L'Astre de l'Oriënt", die dank bracht voor hetgeen de overledene voor de Loge heeft gedaan. Vervolgens sprak de heer W. H. Appel namens de Doopsgezinde gemeente. Door zijn orgelspel heeft hij steeds de vreugde en de droefheid in de gemeente vertolkt. Tenslotte heeft Da. A. J. Meerdinkvan den Ban, na het uitspreken van het gezang „Rust mijn ziel, uw God is Koning", het Onze Vader gebeden. De zoon van den overledene, de heer J. Dommisse, dankte voor de belangstelling. Benoeming P. T. T. De heer D. Wagemaker, werkzaam op het telefoondistrictshureel alhier, is met ingang van 16 Januari j.l. benoemd tot teekenaar in vasten dienst. Visschersvaartuigen aan den ketting. Het in ons vorig nummer opgenomen be richt is naar ons van de zijde der politie wordt medegedeeld, niet geheel juist. Het betreft hier de toepassing der Sche penwet voor motor-visschersvaartuigen, die niet van voldoende reddings-materialen en verbandmiddelen zijn voorzien en buiten gaats varen in een denkbeeldige lijn ge trokken van de Belgische kust tot den Vuurtoren van Westkapelle. Motorvisschersvaartuigen die zich in dit Vaarwater ophouden, moeten krachtens de Schepenwet voldoen aan de eischen van vei ligheid in genoemde wet vastgesteld. De aan den ketting gelegde motorvis schersvaartuigen voldeden niet aan deze eischen. C. K. W. O. Gisteravond gaf bovengenoemde vereeni- gtng in het Concertgebouw voor een geheel gevulde zaal een voorstelling met Bert Brugman's marionetten-theater. In zijn welkomstwoord wees de voorzit ter, de heer J. Marijs, op het verheugende feit, dat ook voor vele leden weer werk verruiming mag geconstateerd worden. Hy dankte allen voor de steeds betoonde offer vaardigheid voor het steunfonds voor den Chr. Bseturenbond. Het vorig jaar werd op onze avonden nog 133 gecollecteerd en het bestuur besloot ook dit jaar nog voor dit doel te collecteeren. Vóór de pauze werd door Bert Brugman met zyn helpers opgevoerd de bekende legende van „Genoveva van Brabant". Met groote aandacht werd het schitterend spel gevolgd. Het afscheid nemen in het le ta fereel van graaf Siegfried, ten strijde trek kend tegen de Mooren, zijn gemalin onder bescherming stellend van den trouwloozen Gobo. In de volgende 5 tafereelen volgden wij met spanning den moord op den trouwen Drago, het verblijf van de slotvrouwe in den kerker en later in het bosch. De te rugkeer van den graaf en de gelukkige hereeniging. De figuren van den beul, den graaf, zyn gemalin, Gobo, de waar zegster, en niet te vergeten, „Hans de nar", waren èf en werden uitstekend geïmiteerd. Alleen deed het vreemd, aan, den hans worst te hooren over „week-end", „giro nummer" enz., dat de middeleeuwsche sfeer brak, en door het publiek dan ook zoo werd aangevoeld. Na de pauze werden een 6-tal divertisse menten vertoond, die bijzonder in den smaak vielen. Hoe echt was de vertolking van „Prof. Zweigstein" van zijn „eenvou dige" verhandeling in 296 stellingen. Het laatste nummertje voerde prof. dr. Mengelberg op werkelijk- onnavolgbare wijze ten tooneele. De heer Brugman heeft door zijn uniek spel de talrijke aanwezigen eenige uren van hooge kunst doen genieten, waarvoor deze aan het einde een ovatie had in ont vangst te nemen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, Het rivierwater stijgt nog steeds, waar door nabij Rhenen vele landerijen over stroomd zijn. In Noord-Holland heeft men op sommige scholen een nieuw leervak ingevoerd melk drinken. Haarlem was getuige van een moeilijk transport, toen de ijzerconstructie van „De Magere Brug" op zolderschuiten werd vervoerd. Te Eg- mond o/d. Hoef worden reeds eenige jaren opgravingen gedaan in de oude fundamen ten van het Slot op den Hoef. Toen te 's-Gravenhage het overlijden van Koning George V bekend werd, heesch het Britsche Gezantschap de vlag halfstok. Bij den En- gelschen gezant werden vele bezoeken van rouwbeklag afgelegd. De spelers van het Nederlandsche elftal trainen alweer voor den volgenden wedstrijd. De beroemde Schaeffers-Ldlliputters treden te Rotter dam op. Minister-president dr. H. Colijn en zyn cehtgenoote zyn van hun buitenland- sche reis teruggekeerd. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren. De Vereeniging voor Ziekenhuisverple ging op Walcheren zag haar ledental in 1935 stijgen tot boven de 25.000. Op 1 Ja nuari jl. was het juiste aantal 25.229. Vergadering van landbouwers. Protest tegen verlaging van den tarweprijsen tegen bietenbeper king. Wijziging van de douane wetgeving gevraagd. Onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M. werd gisteren te Goes een langdurige vergade ring van den kring West-Zuid-Beveland der Z.L.M. gehouden, waarin de toestand van het land- en tuinbouw- en veeteeltbe drijf* werd besproken. De voorzitter gaf in zijn openingswoord uiting aan zijn teleurstelling over de hou ding van den Minister van Landbouw, die zonder eenig overleg met den georgani- seerden landbouw zulke ingrijpende en voor Zeeland nadeelige besluiten nam. Daarte genover staat dan een fooi aan het klem- bedrijf, waarmee dit bedrijf allerminst loo- nend is gemaakt. Ondanks deze groote te leurstellingen willen we niet moedeloos worden, maar op de bres staan voor de Zeeuwsche landbouwbelangen. De heer H. VAN TOLEDO te Haamstede, lid van de tuinbouwadviescommissie, zette vervolgens de steunmaatregelen voor den tuinbouw uiteen. Hoewel dankbaar voor deze maatregelen, omdat ze noodig waren, gezien onzen verschrompelden export, moet toch helaas gezegd, dat er onbillijk heden worden begaan, speciaal voor Zee land met zijn hier en daar gemengd bedrijf. Spr. noemt o.a. het feit dat de wijnpeen weer bij tuinbouw zijn ondergebracht, dus aan beperking onderhevig, verder aan het verbod om de niet meer loonende kruisbes sen in de boomgaarden te vervangen door aardbeien of frambozen, aan het verschil in richtprijzen voor aardbeien tusschen Be verwijk b.v. en Zuid-Beveland. De teeltbe perking moet billijk over het geheele land gelijkmatig worden toegepast. Voor 1936 en '37 zullen ongetwijfeld drastische maat regelen noodig zijn. De heer VAN DER GRAAFF te Bieze- linge protesteerde krachtig- tegen de verla ging van monopolieheffing voor het Ameri- kaansche fruit, toegestaan bij het Ameri- kaansche handelsverdrag. Hierdoor komen de belangen van onze koelhuizen in het ge drang. We zitten met onze tuinbouw en fruitteelt in het moeras. Ook het distribu tie-apparaat is veel te duur. Spr. zag in Utrecht derde kwaliteit goudreinetten met groote gebreken voor 15 cent per K.G. ge prijsd. De heer VAN TOLEDO wees er op dat door genoemd handelsverdrag de hollen streek weer wat is gebaat. Spr. erkent dat de tusschenhandel het product dikwijls te duur maakt, waardoor publiek en produ cent zijn geschaad. Verder moet spr. er kennen dat de Ned. fruitteelt nog niet in staat is het geheele jaar door het publiek van goed fruit te voorzien. De heer H. C. v. d. ZANDE te Nieuwer- kerk, lichtte nu de crisis-maatregelen voor rundvee, varkens en zuivel toe. Bij de dis cussie hierover bepleitten enkele aanwezi gen het idee van den heer Smid inzake de invoerrechten. De heer v. d. Zande maande tot voorzichtigheid. We kunnen geen waag stukken ondernemen. Alle vragen zijn nog niet opgelost. Spr. kon verder meedeelen dat de toewij zing van kalveren bij de kringbesturen be kend is. Over 14 dagen zal elke veehouder wel bericht hebben. Voor 1936 moet weer worden beperkt (Voor Zeeland 2800 ex.) Derde spreker was de heer DORST, se cretaris der Z.L.M., die de akkerbouwmaat- regelen besprak. Hierbij werdhet gelaakt dat de regeering die wel overleg met de ar beidersorganisaties oplegt zelf geen over leg met de landbouwersorganisaties pleegt over belangrijke zaken. Toegezegd werd dat zal worden gevraagd om maatregelen tot loonend maken van de uienteelt. De in- ventarisatiecijfers van aardappelen zijn niet voor publiciteit, geschikt. De landbouw zou er schade door kunnen ondervinden, als de prijzen na deze publicatie eens zakten. Op gemerkt werd dat de boeren in België ook 9 cent per K.G. tarwe krijgen, terwijl het brood er de helft goedkooper is dan hier. Laat do minister dit ook maar eens onder zoeken. Na een slotwoord van den voorzitter werden twee moties aangenomeneen waarin wijziging der douanewetgeving wordt gevraagd, en ean waarin geprotes teerd wordt tegen verlaging tarweprijs en bietenbeperking. Oplichting. Door de rijkspolitie te Haamstede is aan gehouden een zekere A. P. S., werkman, 28 jaar, wonende te Haamstede, die eenigen tijd geleden, een boekbandelaar te Renesse onder allerhande schoonklinkende voorspie gelingen heeft weten te bewegen eenige winkelwaren ter hand te stellen, voorgeven de dat hij die binnen eenige dagen zou ko men betalen. Achteraf bleek dat S. daarbij had gebruik gemaakt van een valschen naam, zoodat het den boekhandelaar, toen betaling achterwege bleef, door een toeval ligheid gelukte achter den waren naam van den oplichter te komen, waarna aangifte bij de politie volgde met het voormelde resul taat. S. is ter beschikking van de justitie te Midelburg gesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 12 tot en met 18 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 14 ge vallen van roodvonk, nl. 6 te Middelburg, 3 te Oud-Vosmeer en 1 in ieder der gemeen ten Goes, 's-Heer Arendskerke, Oost- en West-Souburg, Serooskerke en Sluis. Zilveren predikants-jubïleum. Gisteren was het 25 jaar geleden dat ds. R. ten Kate, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht in het ambt werd bevestigd. Ds. ten Kate diende de gemeen ten te Idsegabuizen, Ruinen, Kolderveen, Koudekerke (19231933) en Dordrecht. Kerk en crisis. Te Dinteloord (N.-Br.) heeft de predi kant der Geref. Kerk de pastorie verlaten en is op kamers gaan wonen, daartoe door financieels overwegingen genoopt. Prof. G. Wisse. In verhand met het beroep, uitgebracht door de Chr. Geref. Kerk van Amsterdam- Oost op prof. G. Wisse, hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, verneemt de „Rotterdammer" uit de beste bron, dat prof. Wisse reeds zeer geruimen tijd onder medische behandeling is. Het beroep uit Amsterdam is een zaak van den kerkeraad, die daarvoor zijn eigen motieven had. Examens. Geslaagd voor het machinisten-diploma B de heer F. Th. L. Westhof, leerling van de De Ruyterschool, verdrijft men door In- wrijving en inademing van Waf Miinhardt maakt is. goed MEER STEUN VERLANGD DOOR WERKLOOZEN IN BELGIË. De Brusselsen© correspondent van „de Tel'.' meldt Eenigen tijd geleden heeft de Belgische regeering besloten tien millioen franse uit te trekken om specialen wintersteun te ver- leenen aan werklooze hoofden van gezin nen. Wekelijks wordt hun een extra-steun van tien francs uitgekeerd. De syndicale commissie van België, d.i. de socialistische vakvereenigingcommissie, heeft bij den mi nister van arbeid, Delattre, aangedrongen op verscheidene andere verbeteringen voor de werkloozen, o.m. bepleitten zij de wen- schelijkheid om niet langer 25 te korten van de steunuitkeering aan werkloozen, wier vrouwen werken. De regeering zal ge durende enkele maanden een proef in dien zin nemen en indien de economische resul taten bevredigend zijn, de korting in kwestie afschaffen. Naar de „Peuple" vroeger reeds heetf medegedeeld, heeft de vakvereenigings- commissie nog by den minister aangedron gen óp de verleening van wintersteun aan alle gehuwde werkloozen. Zij zou van den minister een bevredigende toezegging heb ben gekregen. REORGANISATIE VAN RUSLAND'S BUITENLANDSCHEN HANDEL Naar de leider van de exportafdeeling van het handelscommissariaat, F. Rabino- witsj, kort geleden in een verklaring liet doorschemeren, zullen de Russische han delsvertegenwoordigingen in het buitenland spoedig afgeschaft worden. Hoewel Ra- binowitsj het eind van de Armtogis, of hoe deze handelsvertegenwoordigingen in het buitenland nog meer mogen heeten, niet officieel heeft aangekondigd, legde hiy er toch den nadruk op, dat zij voor een staat als Rusland met zijn gunstig ontwikkelde buitenlandsehe handelsbalans overbodig zijn geworden. Woordelyk zeide hij „Geduren de de laatste zes maanden hadden wij een zeer belangrijk probleem op te lossen De transfereering van vele takken onzer buitenlandsehe handelsoperaties naar Sov jet-Rusland". Inderdaad bezit Rusland over de eerste negen maanden van het jaar 1935 een actieve balans van ongeveer 130.150.000 goudroebel. De uitvoer bedroeg 301,270.000 goudroebel, terwijl de invoer 171.000.000 goudroebel uitmaakte. De dagen zijn voor goed voorby, waarin de Sovjet-Unie credie- ten tot eiken prijs zocht en het buitenland vroeg, haar waren onder eigen voorwaar den te koopen. De verhooging van de pro ductie en de reduceering van de buiten landsehe schuld heeft de Sovjet met zelf vertrouwen vervuld en daarom kon Ra- binowitsj laten doorschemeren, dat alle toe komstige handelstransacties van de Sovjet- Unie uit ten uitvoer zouden worden ge bracht en dat de leveringsvoorwaarden vrij Sovjethaven zullen luiden. Het laatste is wel begrijpelijk, want Ruslaind, dat slechts een kleine handelsvloot bezit, heeft in de laatste jaren groote sommen voor vracht aan schepen van buitenlandsehe nationa liteit moeten betalen, om de in het buiten land gekochte waren in zijn havens te krij gen. Tot de verdere voorbereiding tot dezen „New Deal" in den Russischen handel met het buitenland behooren het bouwen van groote pakhuizen in de Sovjet-steden en de opleiding van ambtenaren van het com missariaat in vreemde talen, om hun de correspondentie met buitenlandsehe firma's mogelijk te maken. „Tot nog toe", zoo besloot Rabinowits] zyn rede, „nam een groot deel van onze export-trust-arbeiders aan, dat hun taak slechts in de productie van goederen ge legen was en dat de verkoop van deze goederen tot de plichten van de handels vertegenwoordigingen in het buitenland behoorde. Daarom wisten de arbeiders in de Sovjet-Unie slechts weinig van vreemd© markten en vreemde talen af. Thans is hier een groote verandering noodzakelijk geworden. Wy moeten de technische kennis van onze arbeiders verbeteren en alle han delsoperaties hier ten uitvoer brengen en niet slechts zonder een kopeke te ver liezen, doch met winst in vergelijking met het oude systeem". Kabinetscrisis in Frankrijk. Laval af getreden. X Buitenland) Het verkeer cischt weer verschillende slachtoffers. Gemengd De bekende schrijver J. Stamper!uS overleden. .(Kunst))» Het 103e legerbericht. (Oorlog Abessiniëjj, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Voorjaars-, Balans-, Seizoenopruiming Wanneer men wandelt langs de straat, Bemerkt men haast voor eiken winkel Zoo'n onweerstaanbaar lokplakkaat. Want, Lezer opgeruimd staat netjes Daarom staat steeds de kapper klaar, Om onzen haardos te bewerken Met mes, tondeuse, kam en schaar, En daarom stapt thans elke Dame, Als thuis de boel is opgeruimd, (Of met den Franschen slag behandeld) Gelijk een hit, die driftig schuimt Zij trippelt opgeruimd de straat op, Met haar burin of halsvriendin, Met ruimen, of met engen buidel, Den een na d'anderen winkel in. Met nauw, soms ook met ruim geweten, Helpt haar de koopman hoogst galant Een daaldershoed thans voor twee kwartjes! De kijkster wordt direct een klant. O, o wat rijke, ruime keuze Al heeft zij 't thuis niet al te ruim, Hier kan ze ruimschoots profiteeren De winkelboom biedt pruim na pruim l d'Opruiming levert werkverruiming Wie werkloos is, vindt ruimer baan J Doch bij den echtvriend, die moet dokken, Vliegt d'opgeruimdheid naar de maan. Ja, geef de Dames nu de ruimte Terecht zijn zij zoo goed geluimd En in de zaak, die alles opruimt, Is elk niet minder opgeruimd. TELESCOOP. DE MOEILIJKHEDEN VOOR ROOSEVELT. Het Congres der Ver. Staten heeft voor onmiddellijke uitbetalng van den bonus aan, oud-strijders gestemd. Het wetsontwerp, dat reeds in den Se» naat is behandeld en dat de onmiddellijke uitbetaling bepaalt van de uitkeering aan; de oud-strijders in obligaties van 50 dollar, welke obligaties aan de postkantoren iiï specie kunnen worden omgezet, is met 346 tegen 58 stemmen aangenomen. Het gevaar voor inflatie acht men op deze wijze ver meden. Men weet nog niet, of Roosevelt van zijn veto-recht gebruik zal maken, doch men neemt aan, dat de nu aangenomen wet een voldoende groote meerderheid achter zich heeft, om een veto van den president zijn werking te doen missen. Dat de president op het laatste oogen- blik zou trachten de stemming in den Se naat te influenceeren, moet echter weinig waarschijnlijk worden geacht. Deze wet met haar ernstigen invloed op de budgetaire positie van het land is de eerste wet, dia het Congres in zijn nieuwe zitting heeft aangenomen. Vervolgens zal men zich hebben bezig to houden met den nieuwen vorm van land- bouwwetgeving, die de regeering heeft uit gebracht om aan de grondwettelyke val strikken te ontsnappen. Het nieuwe plan zou in groote trekked zijn een wijziging van de „soil conversation act" van 1935, welke de feedrale regeering machtigt onbebouwd land te pachten ea boeren e beloonen, die aanemen zoodanig© gewassen te planten in zoodanige hoeveel heden als dienstik is voor het behoud vaq het land. Er heerscht nog groote onzekerheid of dit nieuwe plan constitutioneel geldig is. Zoo bestaat er ook onzekerheid over de ontwikkeling van de neutraliteitsverklarlng. Ia een vergadering van de commissie voor buitenlandsehe zaken uit den Senaat heeft de voorzitter, senator Pittman, ver klaard, dat een wetsontwerp gereed zou zijn binnen 14 dagen, indien ingevolge den eisch van enkele leden een publieke ver handeling moest worden gehouden. Deze eisch was gesteund door een kleine groep, die zooveel mogelijk wil vasthouden aan den eisch van vrijheid ter zee, en van de neutraliteitsrechten.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1