Koning George V overleden. VLISSINGSCHE COURANT TWEEDE BLAD van Dinsdag 21 Januari 1936. No. 17. Het leven van Koning George V van Engeland. De kroning van Koning George V. yr VAN DE Een zeer populair vorst. George Frederick Ernest Albert werd den 3en Juni 1865 op Marlborough House te Londen geboren als de tweede zoon van Edward VII. Toen hij 6 y2 jaar oud was, werden hij en zijn twee jaar oudere broer Albert Victor onder de voogdij van den geestelijke Dalton geplaatst. In 1877 wer den beide prinsen adelborst aan boord van de „Britannia". In 1880 maakten zij een lange reis aan boord van de „Bacchante", waarbij zij Zuid-Amerika, Australië, de Fizji-eilanden, Japan, Ceylon, Egypte, Pa lestina en Griekenland bezochten. Daar mede eindigde de gemeenschappelijke oplei ding der prinsen. Prins George bezocht het college der marine te Greenwich en werd in 1885 tot luitenant bevorderd. Hrj deed op verschillende oorlogsschepen dienstin 1891 kreeg hij het commando over de „Melampus". Reeds het volgende jaar moest hij dit commando aan een ander overlaten, daar het overlijden van zijn broer prins Albert, hem tot troonopvolger maakte. Als zoodanig kon hij zich niet lan ger uitsluitend aan de marine wijden. Zijn huwelijk. Prins George, dié in dit jaar hertog van York en graaf van Inverness was gewor den, trad op 6 Juli 1893 in het huwelijk met prinses Victoria Mary, de dochter van den hertog en de hertogin van Teek. Op 23 Juni van het volgende jaar werd uit dit huwelijk Prins Edward Albert geboren. In 1901 maakte het prinselijke paar een reis door de Britsche koloniën. In Novem ber van dit jaar werd George Prins van Wales. De troonopvolging. George besteeg den Britschen troon op 6 Mei 1910, bij den dood van zijn vader, koning Edward VII. De kroning, die plaats had in Westminster Abbey op 22 Juni 1911, werd bijgewoond door afgevaardigden uit alle deelen van het Britsche Rijk en uit alle landen. Later in het jaar maakten de Koning en de Koningin een reis naar Britsch-Indië, waar de plechtige kroning tot Keizer en Keizerin plaats vond in Delhi. Van den aanvang af hebben Koning George en Koningin Mary er naar ge streefd, een plaats te veroveren in de harten hunner onderdanen zij hadden be langstelling voor het leven van alle lagen der bevdlking. In een conferentie op Buckingham Palace in 1914 werd er de nadruk op gelegd, dat de functie van den Koning boven en buiten de politieke par tijen stond. Gedurende den wereldoorlog deed de koning het uiterste, om het leed als Edward VHI tot Koning uitgeroepen. Koning George V, koning van Groot- Brittannië en Ierland, Keizer van Indië, is Maandagavond om enkele minuten voor middernacht ten paleize Sandringham op 70-jarigen leeftijd ontslapen na een regee- ringsperiode van 25 jaar en 8 maanden. De officieele mededeeling over het over lijden van Koning George meldt De Koning stierf vreedzaam om 11.55 uur vanavond in aanwezigheid van H. M. de Koningin, den Prins van Wales, den Hertog van York, de Prinses Royal, den Hertog en de Hertogin van Kent. w.g, Frederic Williams, Stanley Hewett, Dawson of Penn. Toen het bulletin waarin was medege deeld^ dat het einde van Koning George naderbij kwam, werd uitgegeven, hebben alle Engelsche zenders het met een een voudige doch zeer treffende plechtigheid voor het geheele Britsche Rijk uitgezonden. Na voorlezing van het bulletin verzocht een geestelijke het Engelsche volk zich met hem in gebed te willen begeven voor den Koning. Zijn eenvoudig doch innig gebed werd gevolgd door het uitspreken van het Onze Vader, waarna een Psalm werd ge zongen. De zenders zwegen, doch bleven werken teneinde het in angstige spanning wachten de publiek op de hoogte te kunnen houden omtrent de volgende bulletins. Nadat door de radio het publiek had vernomen dat het einde van den koning naderde, bewoog zich al spoedig een zwij gende menigte in de richting van Bucking ham Palace. Eerbiedig en velen met ont bloot hoofd, stonden daar minstens 2000 Engelschen op verdere berichten te wach ten. De mededeeling dat de Koning ster vende was, werd onmiddellijk aan alle mi nisters en hooge staatsambtenaren toege zonden. De Koningin bevond zich tezamen met den aartsbisschop van Canterbury aan het sterfbed. De laatste oogenbllkken. Toen de lijfartsen van Koning George Maandagavond de hoop hadden opgegeven, ontboden zrj Koningin Mary en haar kin deren in het vertrek waar de Koning zijn laatste uren doorbracht. Urenlang hadden zij in een aangrenzende zaal van het paleis gewacht op het treurige nieuws dat, naar zij wisten, ieder oogenblik kon worden meegedeeld. De Koningin ging haar zoons voor naar de deur, welke naar de zieken kamer leidde. De familie groepeerde zich rond het bed. Zij blikten naar den sterven den echtgenoot en vader. De zoons ston den. Toen de Koning den laatsten adem uitblies weende de Koningin, diep getrof fen. Vervolgens wendde zij zich tot haar oudsten zoon, den Prins van Wales, die van nu af koning zal zijn. De Prins van Wales omhelsde zijn moeder en allen keken opnieuw naar den overleden koning. De Geheime Raad bijeengeroepen. Na den dood van Koning George V wer den direct maatregelen genomen om den geheimen raad bijeen te roepen. De zitting van den geheimen raad zal waarschijnlijk in het St. James Paleis worden gehouden. De Engelsche constitutie bepaalt dat de Prins van Wales bij den dood van zijn va der direct koning wordt. Volgens de traditie zal de Prins van Wales, de troonopvolger, Dinsdag als Ed ward VIII officieel tot koning worden uit geroepen. De koninklijke herauten zullen daarbij den historischen zin uitspreken De Koning is dood, Leve de Koning. De beurs blijft heden gesloten. Heden Parlementszitting en rouwdienst. Vanmorgen te 7 uur heeft de B. B. C. de doodstijding van Koning George, die te middernacht was uitgesproken, herhaald. Daarna werd medegedeeld, dat het parle ment heden te 6 uur zal bijeenkomen, over eenkomstig de wet op de opvolging van 1707, welke bepaalt, dat Hooger- en Lager huis onmiddellijk na het overlijden van den regeerenden vorst moet vergaderen. In deze bijeenkomst zullen de noodige maatregelen worden getroffen voor de opvolging van wijlen Koning George door zijn wettelij- ken troonopvolger Prins Edward, Albert, Christian, George, Andrew, Ptrick, Da vid, beter bekend en over de geheele we reld populair als de Prins van Wales. Koning Edward VIII, de nieuwe heer- scher over het Britsche rijk heeft het sterf bed van zijn vader vroeg in den morgen verlaten en is per trein naar Londen ver trokken. De regeling der bezetting van het stoffelijk overschot zal waarschijnlijk heden bekend worden gemaakt. Het wordt voor- loopig naar de kleine Maria Magdalenakerk nabij het slot Sandringham en vandaar naar Londen overgebracht, waar het waar schijnlijk plechtig in de Westminster Abdij wordt opgebaard. In St. Paul Cathedral wordt vanmiddag een rouwdienst gehouden. De groote klokken van de kathedraal worden vanmorgen geluid. Betuigingen van deelneming. De tijding van het overlijden van den ko ning ï-an Engeland heeft in de kringen van het Hof, de Nederlandsche regeering en het diplomatieke corps groote ontroering ge wekt. Van alle gezantschapsgebouwen en ook van vele particuliere gebouwen werd de vlag halfstok uitgestoken. In de vroege ochtenduren werd de officieele mededeeling van het verscheiden van den Koning bij de Britsche legatie aan het Westeinde ontvan gen en door den gezant ter kennis van de Nederlandsche regeering gebracht. Aan hét gezantschapsgebouw worden rouwregisters ter teekening gelegd. Tal van autoriteiten kwamen hier in den loop van den ochtend hun handteekening plaatsen. Een der eer sten was de minister van buitenlandsche za ken, jhr. mr. De Graeff, die,, zooals reeds gemeld werd, sir Hubert Montgomery zijn deelneming persoonlijk betuigde. Voorts kwamen de Deken van het corps diploma tique, de heer Von Adlercreutz, tal van ge zanten, legatie-secretarissen en attaché's, de griffier van het permanente hof van in tern. justitie de hofmaarschalk van H. M. de Koningin, baron de Smitde voorzitter van de Eerste Kamer, baron De Vos van Steenwijk; de burgemeester van Den Haag; van den marinestaf, vice-admiraal De Graaf, namens den marinestaf, de com mandant van het 2e regiment huzaren en tal van andere autoriteiten, alsmede vele vrienden en bekenden van sir Hubert hun deelneming betuigen. President Roosevelt heeft den nieuwen Koning Edward VIII het volgende telegram gezonden „Met diepe ontroering heb ik het overlijden vernomen van Z.M. Uw Vader. Ik betuig U mijn innig leedwezen en dat van het Amerikaansche volk. De overleden Ko ning nam een verheven en unieke plaats in bij het Amerikaansche volk." Aan de Koningin-weduwe zond de presi dent het volgende telegram „Mevr. Roosevelt en ik deelen in de smart, welke U gewerd door het verlies van hem, wiens hoedanigheden zulk een grooten invloed hebben gehad op den wereldvrede en gerechtigheid." De Fransche pers herinnert eraan, dat de overleden koning, toen hij nog Prins van Wales was, een graag geziene gast in de Fransche hoofdstad was. De bladen wijzen er op dat zoowel de overleden koning als zijn opvolger groote vrienden van Frankrijk waren en zijn. Alle Italiaansche bladen wijden lange ar tikelen aan de nagedachtenis van koning George. Men prijst zijn nobele karakter eigenschappen, zijn gevoel voor evenwicht en vooral zijn altijd gematigd optreden in de binnenlandsche en buitenlandsche poli tiek. De bladen herinneren voorts aan het bezoek dat de koning met koningin Mary in Mei 1923 aan Rome bracht, waarbij de vor sten ook den Paus bezochten. Het Italiaan sche volk, aldus de bladen, deelt in de smart der Britsche natie. Het bericht van den dood van den koning is ook te Ottawa in Canada met droefheid ontvangen. Toen het bericht bekend werd, werden alle kerkklokken in het geheele land geluid. Koning Edward Vm naar Londen. Hedenochtend heeft koning Edward VIII, vergezeld van zijn broer, den hertog van York, Sandringham verlaten om van het di'chtstbijgelegen vliegveld naar Londen te vliegen. De nieuwe koning zal den kroon raad, welke formeel beslist over de troons bestijging, hedenmiddag te 16 uur Britsche tijd in St.' James Palace doen houden. Koning George V met zijn neef Keizer Wilhelm Ik van Duitschland tijdens een wandelrit. De Engelsche Koninklijke Familie. Een populair vorst is heengegaan. Dinsdag wordt de Prins van Wales officieel der bevolking te verzachten George heeft herhaalde malen een bezoek gebracht aan het front in Frankrijk en België. Na den wapenstilstand bezocht hij opnieuw de Fransche hoofdstad, waar hij geestdriftig werd ontvangen. In Juli 1917 werd bekend gemaakt, dat Koning George voor zichzelf en zijn Huis afstand had gedaan van alle Duitsche titels en dat het Koninklijk Huis niet lan ger bekend zou staan als dat van Saksen Coburg Gotha, maar als het Huis van Windsor. Van de gebeurtenissen in het leven van Koning George in de volgende jaren zullen wij er slechts enkele aanstippen. In December 1918 werd de Amerikaan sche president Wilson op Buckingham Pa lace ontvangen. In Juni 1921 brachten Ko ning George en de Koningin een bezoek aan Belfast, waar de Koning het nieuwe parlement van Noord-Ierland opende. In de rede, die hij bij deze gelegenheid hield, drong hij er brj alle Ieren op aan, dat zij verdraagzaam en verzoenlijk zouden zijn. In het volgende jaar bracht het Koninklijk paar een bezoek aan Brussel en aan de slagvelden in Frankrijk en België. Een be zoek aan den Koning en Koningin van Italië werd in 1923 gebrachtgedurende zijn verblijf te Rome had Koning George ook een onderhoud met den Paus. De ziekte van Koning George. Op 28 April 1935 was het een kwart eeuw geleden, dat herauten de massa, die voor het paleis te Buckingham stond te wach ten, van het overlijden des konings (Eduard VII) op de hoogte stelden. „De koning is dood, leve de koning Op denzelfden dag, dat Eduard VII de oogen sloot, begon de regeering van George V. De troonsbestijging werd onmiddellijk na het overlijden van den vorigen monarch ge proclameerd, maar de eigenlijke ceremonie hac. eerst plaats in 1911, toen zware wolken den Europeeschen horizon reeds begonnen te verduisteren. De koning was tijdens de plechtigheid ge tooid met een purperen keurslijf en een wijden mantel van hermelijn, waarvan de sleep door acht pages werd gedragen. De koningin was in een met borduursel rijk versierden mantel gehuld. Hierop waren de rozen van Engeland afgebeeld, de distels van Schotland, het Iersche klaverblad en de Indische loten. Zes Engelsche adellijke dames hielden den sleep vast. Dadelyk na hun aankomst in de kerk namen de souvereinen plaats in de „staats zetels", twee stoelen in Lodewqk XlV-stgl, die het eigendom waren van lord Sackville-, D?.arop verhief zich de koning en begaf zich naar een Gothischen stoel, bekend als die van Sint Eduard. Toen hij daarin had plaats genomen naderde hem de bisschop van Canterbury en nam uit de hand van een prelaat de schaal met heilige olie van Thomas Becket over. Voor iederen peer en voor iedere echtge- noote van een peer was een page opge steld, die een met edelsteenen afgezette kroon gereed hield. Toen nu de vorst op voorhoofd, borst en handen de heilige olie had ontvangen en hem de kroon werd op gezet, zetten de peers en hun vrouwen hun kronen op en de klokken van Westminster Abbey begonnen te luiden. Voor de kerk hief een geweldige menigte het „God save the King" aan, de koning stond op en begaf zich naar de èstrade, waar men den troon had neergezet. Dit was 'n zetel in Jacobijnschen stijl, voorzien van zes treden. Die van de koningin had er slechts drie. Toen zij op den troon hadden plaats genomen, hadden vorst en vortin eerst den heilwensch van den aartsbisschop van Canterbury in ontvangst te nemen, daarna die van hun zoon, den troonopvol ger, den prins van Wales. Deze laatste droeg het uniform van de ridders van de Kouseband. Dichterbij ko mende boog het prinsje diep hij was toen nauwelijks tien jaar oud beklom daarna de treden van den koningszetel en sprak de volgende woorden uit „Naar eer en naar waarheid zweer ik voor U te zullen werken." Dit tooneeltje was bijzonder bekoorlijk. De prins wierp een blik op zijn moeder, raakte toen ingevolge de voorschriften de Gedurende de herdenking van den wa penstilstand in November 1928 liep de koning een verkoudheid op, die zich tot een ernstige longaandoening en pleuris ontwikkelde. Wekenlang bestond er groote bezorgdheid voor zijn leven, doch in het be gin van 1929 kon gezegd worden, dat hij de ziekte had doorstaan. In die dagen is het duidelijk tot uiting gekomen, hoe zeer de vorst bij zijn onderdanen geliefd was. Men herinnert zich nog, hoe gedurende de da gen van bezorgdheid menschen uit alle kiassen der bevolking voor Buckingham Palace stonden te wachten, of hun eenige mededeeling zou worden gedaan over den toestand van den geliefden vorst. Groot was dan ook de blijdschap, toen bekend werd, dat het levensgevaar was geweken. Het werd echter spoedig duidelijk, dat de gezondheid van Koning George in het al gemeen zwakker was geworden. Sindsdien is hij vrijwel ieder jaar gedurende eenige weken aan het ziekbed gekluisterd ge weest steeds waren het de ademhalings organen, die aangedaan waren. In Juni van net jaar 1935 leed de Koning aan bronchitis, doch hij is toen, dank zij zijn sterke constitutie, hersteld. De hart zwakte, die zich in zijn laatste ziekte bij de andere aandoeningen heeft gevoegd, is den Koning noodlottig geworden. Met Koning George is een zeer populair vorst heengegaan Hij had een fijn gevoel voor de ^constitutioneele verhoudingen in zijn Rijk en daaraan vooral is het te dan ken, dat het Koningschap in Engeland een gezien en onverzwakt instituut is gebleven.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 5