NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Het K.L.M.-vliegtuig „Koetilang" is he- denmorgen te kwart voor 10 van de reis naar Indië op Schiphol teruggekeerd. Het Nationaal Crisis-Comité te Rotter dam zal op 24 Januari een tweeden oliebol lendag houden. Het vorig jaar werden ruim 70.000 oliebollen verkocht. Men hoopt het dit jaar tot ongeveer 200.000 bollen te bren gen, want de 70.000 bollen waren in onge looflijk korten tijd uitverkocht. De was van de Maas blijft aanhouden. De peilschaal te Venlo wees gisteren 14.36 M. boven N.A.P. aan en sedert dien is Bet water nog 23 c.M. gestegen. De opgelegde Britsche scheepstomiage bedroeg op 1 Januari j.l. 413.381 ton tegen 864.922 op 1 Januari 1935. De politie te Napels is er in geslaagd een over geheel Italië verspreide bende devie- zensmokkelaars op het spoor te komen. Aangezien de nieuwe deviezenbepalingen den uitvoer van geldmiddelen zeer streng straffen, zijn 32 beschuldigden, o.w. tal van bankiers, met hooge boeten gestraft. De auto op rails, welke den dienst onder houdt tusschen Royan en Saintes, is Za terdagavond ontspoord en omgevallen. Van de 14 passagiers liepen 8 ernstige brand wonden op. In Santa Cruz de Teneriffe heeft een uit verscheidene bandieten bestaande bende een Spaansche politiepatrouille overvallen en op de agenten een goedgericht pistool- vuur geopend. Een agent werd op slag ge dood, twee anderen werden levensgevaar lijk en nog twee anderen licht gewond. Men vermoedt, dat deze overval in verband ge bracht moet worden met door de politie tijdens de laatste staking genomen maat- regelen. Kweekelingen met acte. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap heeft aan de mi nisters van onderwijs, van sociale zaken en van financiën een adres verzonden met het verzoek om medewerking te willen verlee- nen, dat bp wijze van crisismaatregel door de regeering de gelegenheid wordt geopend, dat aan lagere scholen, zoowel aan die voor gewoon lager als aan die voor uitgebreid lager onderwijs, kweekelingen met acte worden werkzaam gesteld, die een tege moetkoming zullen ontvangen uit 's rijks middelen van ten minste 400, met dien verstande, dat aan deze kweekelingen niet het onderwijs in een vaste klasse zal mogen worden opgedragen, terwijl ze bp ontsten tenis van leerkrachten ten hoogste 5 ach tereenvolgende schooltijden die leerkracht zullen moeten vervangen. Hierdoor wordt dan tevens voorkomen, dat wachtgelders voor deze korte betrekkingen soms lange reizen voor eigen rekening moeten maken. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden heden de volgende zaken behan deld J. F. d. K., 19 jaar, kantoorbediende en F. A. d. C., 19 jaar, rijwielhersteller, bei den te Goes, verdacht van diefstal van siga ren, sigaretten en een rijwielbelasting- plaatje, te Goes 13 October jl., ieder 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 20 b. s. 10 d. h. W. K., 27 jaar, vrachtrijder te Kapelle, verdacht van verduistering van twee zak ken aardappelen te Kapelle in November jl. ten nadeele van A. Slabbekoorn, 20 b. s. 10 d. h. A. K. v. O., 37 jaar, schipper te Bergen op Zoom, verdacht van mishandeling van een sluisknecht t2 Wemeldinge op 7 De cember jl., 15 b. s. 10 d. h. J. d. R., 25 jaar, schippersknecht te Brui- nisse, verdacht van mishandeling van A. Hoek te Bruinisse op 9 December jl., 10 b. s. 5 d. h. J. C. A., 30 jaar, sigarenmaker te Zie- rikzee, verdacht van beleediging van C. Schiettekatte te Zierikzee op 8 December jl., 10 b. s. 5 d. h. J. S., 77 jaar, werkman te Wolphaarts- dijk, verdacht van beleediging van A. van Strien te Goes op 26 November jl., 10 b. s. 5 d. h. L». B., 21 jaar, koopman te Zierikzee, ver dacht van diefstal van een jas te Kerk- werve op 9 December jl. ten nadeele van P, Kosten, 2 maanden gevangenisstraf. D. d. H., 25 jaar, werkman te 's-Heer Arendskerke, verdacht van diefstal van een haas te s' Heer Arendskerke op 10 Dec. jl. ten nadeele van H. van Gorsel, ƒ10 b. s. 5 d. h. H. T. v. S., 26 jaar, werkman te Goes, verdacht van mishandeling van A. Kor- stanje te Goes op 18 December jl., 10 b. s. 5 d. h. W. C. H., 47 jaar, arbeider te Hansweert, verdacht van diefstal van een zak uien te Kruiningen op 18 December jl. ten nadeele van D. Kole, ƒ5 b. s. 5 d. h. P. W., 48 jaar, landbouwer te Meliskerke verdacht van beleediging van een veld wachter te Meliskerke op 23 December jl., ƒ15 b. s, 10 d. h. G. F. P., 50 jaar, schipper te Clinge, ver dacht van mishandeling van J. Praet te Clinge op 24 December jl., 15 b. s. 10 d. h. H. C. C., 32 jaar, scharenslijper te Brug ge (België), verdacht van ongedekt vervoer van suiker te Sluis op 12 Dec. 1934. Behan deling onbepaald uitgesteld. De wet op de uitverkoopen. De kantonrechter te Groningen heeft S. H., koopman te Groningen, die op eenige dameshoeden in zijn étalage de opschriften restant en spotkoopje had aangebracht, van alle rechtsvervolging ontslagen. De kantonrechter overwoog o.m. dat uit het feit, dat een winkelier onder vele door hem geëtaleerde waren enkele bepaal de als bijzonder goedkoop aanprijst en ten aanzien van enkele andere doet weten, dat zij het eenig overgebleven exemplaar een er bepaalde serie uitmaken, niet valt af te leiden, dat zich ten aanzien van zyn win kelnering bijzondere omstandigheden voor doen, in verband waarmede hij. een tijde lijke voordeelige aanbieding doet. Het feit, dat van enkele ondere vele artikelen nog slechts een enkel exemplaar voorradig is, is als een normale omstandigheid te be schouwen. MARINE EN LEGER Blijkens een bij het departement van de fensie ontvangen bericht vertrok Hr. Ms. „Hertog Hendrik" gisteren van Funchal. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Sergeant-machinist F. Spaans van „Douwe Aukes" naar aanbouw van den politiekruiser „Jan van Brakel". Schipper J. F. Boelhouwer van kazerne Willemsoord naar aanbouw politiekruiser „Jan van Brakel". Sergeant-machinist G. Dubbeldam van „Van Speijk" naar „Douwe Aukes". Ondervolgende schepelingen zijn aange wezen om den 19en Februari 1936 niet het motorschip „Sibajak" naar Oost-Indië te worden uitgezonden Schipper H. H. Velting kwartiermees ters D. L. van Reek, J. C. Rombouts, W. v-an Marionseinersmaats (geëx. korp.) H. Esmeijer, E. W. F. de Bruijn, P. J. Ko kelaar sergeanten-torpedomaker G. H. Peen, J. H. Gerritskorporaals-torpedo maker S. Bakker, J. J. Kemp, H. L. Re- dekeradjudanten-onderofficieren-machi nist B. A. Nichting, J. Land stokers 3e klasse S. Overhand, M. de Ruiter, L. Bouma, M. Spindelaar, G. Slob, A. M. Pelgrim majoor-monteur J. Ruigentuin korporaal-monteur P. M. van Kesselser geant-vliegtuigmaker (M) T. Puntkor poraal-vliegtuigmaker (M) J. C. P. W. Colléesergeant-vliegtuigmaker (H) P. Kramersergeanten-ziekenverpleger A. Meertens, P. W. van der Mark korporaal ziekenverpleger J. H. Moesman korporaal schrijver H. D. Pastoor sergeant-hofmees ter M. C. de Kievietkorporaals-hofmees ter P. van Proosdij, F. van der Maas sergeant-kok C. van Oskorporaal-kok A. Sinke sergeant der mariniers K. A. H. de Bestpijper le klasse J. Beeke pijper 2e 'klasse W. Vos. De kapitein C. Hoogers is overgeplaatst van het 16e bij het 14e regiment infanterie en te Bergen op Zoom in garnizoen geko men. LUCHTVAART Captain Spry Leverton blijft by de K.L.M. De Engelsche vertegenwoordiger van de K.L.M., captain Spry Leverton, verlaat de K.L.M. niet. De zaak is dezeSpry Leverton 's „director" geworden van de British Con tinental Airways, dat beteekent in onze verhoudingen, hd van den raad van com missarissen. De K.L.M. behoudt dus dezen actieven medewerker en dat is een gelukwensch waard. DE DEVALUATIE IN BELGIË. Men herinnert zich de opmerkelijke publi catie van den heer Fernand Baudhuin, hoog leeraar aan de universiteit van Leuven, omtrent de devaluatie in België. In zijn boek „La dévaluation du franc beige", dat als ondertitel draagt „Une opération déli cate, parfaitement réussie", verdedigt pro fessor Baudhuin de manipulatie met het ruilmiddel in België, nadat hij van een Saulus tot een Paulus was bekeerd. Het boek heeft vrij sterk de aandacht getrokken en heeft bestrijders tot weerlegging uitge lokt. Thans heeft zich ook een Franschman, Henri Michel, in dit gelid geschaard met een boek, waarvan de titel is geïnspireerd op dien van professor Baudhuin's werk, nl. „La dévaluation beige, une opération aussi délicate que décevante", fgescheiden van het feit, dat dit boek belangwekkend is met het oog op de scherpe critiek inzake de Belgische devaluatie, verdient het ook de aandacht in verband met de houding van sommige kringen in Frankrijk aangaande muntverzwakking. Het betoog van profes sor Baudhuin wordt weliswaar niet op den voet gevolgd, doch vrijwel alle vraagstuk ken, welke hij behandelt, worden besproken en critisch beschouwd. De heer Michel resumeert zijn betoog als volgtDe devaluatie in België beteekende voor de speculatie een „zaak", voor het bankwezen een redding, voor de onderne mers in bedreigde industrieën, voor bet ho telwezen en voor den handel in weelde-arti- kelen een herstel, voor de landbouw-onder- nemers een verlichting, voor de onderne mers in den gewonen handel en voor het vervoerwezen een bedriegelijke schijn. Voor arbeiders en middenstand, de laat ste dagen reeds zoo sterk verschrompeld, was zij een harde slag. Voor den Belgi schen Staat, wat openbare financiën en crediet betreft, een échec, voor België een sterke daling van inkomsten en rijkdom, in vergelijking met het wereldniveau. Voor de wereld, althans voor Europa, een nieuw element tot verstoring van de conjunctuur. De heer Henri Michel is hoofdingenieur van weg en werken en „conseiller du com merce", in welke kwaliteiten hij gelegenheid heeft gehad ervaring: op te doen in vele takken van den Franschen handel en de Fransche industrie. Zooals hierboven reeds terloops opgemerkt, is zijn boek hierdoor op een breeder plan gekomen dan een uit sluitende bestrijding: van de Belgische mo netaire politiek zou zijn geweest. DE A.S. VERKIEZINGEN IN BELGIË. Naar de correspondent van „het Vad." te Brussel meldt, heeft een der leden van de regeering hem de verzekering gegeven, dat het huidige kabinet, na het incident in de hoofdafdeelrng van de Kamer, er niet meer aan denkt haar lot te verbinden aan de vaststelling van den datum der aanstaande parlementsverkiezingen. Men weet, dat een voorstel van de regeering tot verdaging- van deze verkiezingen, welke normaal in Mei a.s. moesten worden gehouden, door de hoofdafdeeling werd verworpen. Slechts één lid stemde voor. Van de zes andere leden stemden er drie voor en drie blanco. Verwacht wordt nu, dat de regeering de volgende week in de Kamer uiting zal ge ven aan den wensch, haar taak als vol macht-kabinet, die 31 Maart ten einde loopt, rustig te mogen voltooien. Zij zou het verder aan hetparlement overlaten den da tum voor de verkiezingen vast te stellen, maar er toch tevens den nadruk op leggen, dat alle verkiezingsagitatie, vóór het ver strijken van de volmacht-peroide, onge- wenscht voorkomt. Het wordt dan ook zeer goed mogelijk geacht, dat een compromis voorstel van parlementaire zijde, het licht zal zien. Het zou hierop neerkomen, dat de verkiezingen nóch in Mei, nóch in October (zooals de regeering eerst vroeg) maar in Juni of Juli van dit jaar zouden plaats hebben. HET EINDE DER VOLMACHTPERIODE IN BELGIË. De correspondent van „het Vad." te Brussel meldt In goedingelichte kringen doet het ge rucht de ronde, dat minister-president Van Zeeland het inzicht zou hebben, onmiddellijk na het verstrijken van de volmachtsperiode en het debat over het regeeringsbeleid dat daarop volgen zal, ontslag te nemen. Als hoofd van de regeering en tevens als mi nister-president is, sedert April 1935, bui tengewoon veel van zijn werkkracht ge vraagd, zoodat het licht te begrijpen valt, dat de „premier" er thans naar hunkert, gedurende eenigen tijd rust te nemen. De heer Van Zeeland, die onlangs nog ver klaarde, hoewel roomsch-katholiek van ge loof zijnde, tot geen enkele politieke partij te willen behooren, voelt er bovendien wei nig. voor tijdens de komende verkiezings campagne de regeering voort te zetten. Een groote moeilijkheid zal het echter zijn hem een tijdelijken opvolger te bezorgen, daar niemand onder de leidende politieke ele menten geneigd blijkt te zijn deze onaange name taak op zich te nemen. DE WERKLOOSHEID IN BELGIË. Nadat de devaluatie van den franc de werkloosheid in België regelmatig afgeno men is en wel van 270.000 op 170.000, is er sinds November en in December weder om een stijging geweest, die in het begin van dit jaar het totaalcijfer op rond 204.000 bracht. Volgens de officieuse cijfers nu blijkt per 11 Januari het aantal werkloozen weer tot 197.952 te zijn gedaald, hetwelk zou neerkomen op een vermindering met 6665. Deze vez*mindering is voor een groot deel te danken aan het betrekkelijk zachte weer dat de bouwnijverheid ten goede komt. In de textielindustrie daarentegen blijkt het aantal werkloozen eenigszins te zijn toegenomen. Volgens verstrekte gegevens heeft zich in deze industrie opnieuw een inzinking ingezet, vooral te Aalst, Gent en Roeselare. Deze inzinking is bevorderd door het feit dat verschillende Belgische fir ma's hun bedrijf gedeeltelijk naar Nederland verplaatsen in verband met de contingen- teezing van den invoer in Nederland. In de kolenmijnen en de ijzer- en staalindustrie valt algemeen een opleving vast te stellen. In het algemeen heeft het verloop der werkloosheid in België de verwachting der regeering niet beschaamd. Terwijl zij ge schat had, dat zij over 1935 nog bijna 900 millioen francs aan ondersteuning zou moe ten uitgeven, heeft het totaalbedrag 808 millioen bedragen, of ruim 75 minder dan begroot is. De algemeene uitleg van de stij ging der werkloosheid was, dat rond het einde van het oude jaar en het begin van het nieuwe alom minder gewerkt wordt en dat daardoor reeds een algemeene stijging van het aantal werkloozen moest plaats vinden. Of deze zienswijze juist is, zal dan in de voorjaarsmaanden moeten blijken. DE FRANSCHE REGEERINGSCRISIS. De Parijsche avondbladen houden zich n de eerste p^zts bezig met de regeerings-cr sis, die door allen, met uitzondering van d<. rechtsstaande „Liberté", als een vast feit beschouwd wordt. De „Temps" verwijt de radicaal-socialis ten het program van financieelen en econo mischen opbouw en saneering van den franc te hebben vervangen door een revolution- nair program. Het bestuur van de radicaal - socialistische partij verwerpt de buitenland sche en binnenlandsche politiek van een re geering, die met haar toestemming en in nauwe samenwerking met haar gevormd is De radicaal socialisten hebben zich daarbij natuurlijk laten leiden door de a.s. verkie zingen. Voor de verkiezingen moet echter nog geregeerd worden en de openbare mee ning eischt een progTam. Men zal zich niet tevreden stellen met leuzen en er bestaat dus gevaar, dat alle oprechte democraten uiteen zullen vallen. Elders spreekt het blad van de mogelijkheid van een splitsing in de radicaal socialistische partij zelf. Het is niet uitgesloten, dat het heden bij de fractiezit ting heet zal toegaan, aangezien talrijke afgevaardigden zich zullen verzetten tegen de invoering van stemdwang. De „Intransigeant" wijst eveneens op ge ruchten omtrent meeningsverschillen bin nen de fractie. Het blad gelooft echter niet, dat het tot een schisma zal komen. De cor respondent van dit blad voegt Ir eraan toe, dat hij uit een onderhoud met Laval den indruk heeft gekregen, dat deze vastbeslo ten is zich niet te belasten met de vorming van een nieuwe regeering, maar anderen de verantwoordelijkheid wil laten. De „Liberté" is van meening» dat Laval in het belang* van de Fransche politiek moet aanblijven. In ieder g*eval zal eerst nog een openlijke stemming in de Kamer gehouden moeten werden. Het is niet uitgesloten, dat Laval een eisch in die richting zal stellen. Zij, die meenen, dat na de gebeurtenissen van Zondag iedere hoop verloren is Laval ook verder aan het hoofd van de regeering te zien, vergissen zich. Het blad doet uiter aard een scherpen aanval op Herriot. Na het verraad jegens Poincaré in 1928 en na den dolkstoot tegen Doumergue in 1934, heeft hij thans Laval een valkuil gegraven. Herriot is onverbeterlijk. In plaats in zijn ouderdom zijn fouten te verbeteren, neemt de kromgroeiing van zijn persoonlijkheid steeds meer toe. EEN BELANGRIJKE REDE VAN HIROTA. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, heeft in het parlement een groote politieke redevoering uitgespro ken, waarin hij ter inleiding verklaarde, dat de bijzondere taak van Japan de handha ving en versterking van den vrede in het Verre Oosten is. De principieele voorwaar den daartoe zijn de onschendbaarheid van Japan en Mantsjoekwo en de overeenstem ming met China en sovjet-Rusland. Zijn rede voortzettende, bepleitte spreker krachtig de vorming van een drielanden- blok Japan-Cbina-Mantsjoekwo. Ter verwe zenlijking van dit doel moeten drie eischen uitgevoerd worden 1. China moet ondubbelzinnig verklaren samen te willen werken met Japan ter ver hindering van de inmenging van andere lan den Japan zal dan bereid zijn China in ieder opzicht te steunen. 2. China moet Mantsjoekwo erkennen en deze erkenning" voorbereiden door toe te laten, dat in Noord-China autonomie inge steld wordt. 3; De drie landen Japan, China en Mant sjoekwo moeten zich aaneensluiten ter be strijding van het communisme. Dat is de noodzakelijke basis voor een evenwicht met de sovjet-unie, die door haar geweldige be wapeningen aan de Oostelijke grens geva ren oproept. Voortgaande behandelde Hirota de be trekkingen tusschen de Ver. Staten en Ja pan. In dit opzicht verklaarde bij, dat er tusschen beide landen geen conflicten zul len ontstaan, wanneer men aan beide kan ten de aardrijkskundige omstandigheden eerbiedigt. Ook met Engeland kan overeenstemming gevonden worden op breede politieke en economische basis, wanneer Engeland toe stemt in een verstandige regeling in den geest van de oude vriendschap. Wat den buitenlandschen handel betreft en de kwestie der grondstoffen, verklaarde spreker met nadruk, dat Japan eischte, dat de buitenlandsche handel bevrijd zou wor den van „onrechtvaardige en onzinnige bar rières". Voorts eischt Japan liet veiligstellen van de grondstoffen op basis van bet nationale leven en van het internationale evenwicht, in het bijzonder voor overbevolkte landen. Japan, zoo zeide Hirota, heeft tot dusver vreemde culturen opgenomen en verwerkt en op deze wijze begrip gekregen voor an dere volkeren. Thans moet een uitwisseling van de culturen tot stand komen, teneinde het geestelijk contact van West en Oost te bereiken. Leidende staatslieden zullen de diepere beteekenis van een volkengemeen schap beter verstaan, wanneer zij andere naties goed begrijpen en respecteeren. PRINS STARHEMBERG SPREEKT VOOR DE PERS. Zaterdag, den dag vóór het groot appel van het Vaderlandsche Front te Weenen, is een pers-conferentie gehouden, waarop prins Starhemberg dit appel heeft bespro ken. Hy keerde zich tegen de zwartmakerij en verklaarde, dat het Vaderlandsche Front kan worden beschouwd als een platform voor de verschillende politieke groepen, die tenslotte samen moeten groeien, overeen komstig het programma van Dollfuss. In dezen zin treedt het Front thans in een nieuw stadium. Buiten het Vaderlandsche Front is thans in Oostenrijk niemand ge rechtigd politiek te maken. Hierdoor wordt het medezeggingschap van de bevolking niet gehinderd, aangezien het Front twee millioen leden telt. Vervolgens bestreed prins Starbemberg. dat in Oostenrijk twee richtingen om de macht streden, de richting Schuschnigg en de richting Starhemberg. Wel bestaan in wendige verschillen van meening over de oplossing van sommige problemen en hier over worden discussies gevoerd, doch dit is niets ernstigs. Ten aanzien van de totaliteit verklaarde Starhemberg, dat hij ernaar zal streven alle posten in Oostenrijk, zelfs de minstbeteeke- nende, door bewuste Oostenrijkers te doen bezetten. Daarna zeide hij, dat in de komende mili tie alle leden van de weerbaarheidsbonden, die moreel en physiek geschikt zijn, hierin zullen worden opgenomen. Verder verklaarde hij, dat binnenkort geen volksstemming in Oostenrijk is te vernach ten. Oostenrijk zou wel een volksstemming kunnen houden, indien deze onbeïnvloed kon plaats hebben. Dit is evenwel een kwestie van propaganda, en propaganda is afhankelijk van de middelen, welke ter be schikking staan en de regeering is in dit opzicht niet in staat zich te meten met de nationaal-socialisten. De vertegenwoordiger van de Habsbur- gers te Weenen, Wiesner, verklaarde, naar Stefani bericht, in antwoord op de vraag in hoeverre de houding van prins Starhemberg van invloed kan zijn op de legitimistische beweging, dat de prins openlijk voor de restauratie van de monarchie is en dat hij de propaganda heeft toevertrouwd aan het Vaderlandsche Front. De Habsburger-kwes- tie heeft hiermede een grooten stap vooruit gedaan. NIEUWE MONGOOLSCHE STAAT GEPROCLAMEERD. In Noord-China is plotseling een nieuwe situatie ontstaan. De plaatsvervangend voorzitter van den „Politieken Raad van Binnen-Mongolië", prins Tewang, heeft in een telegram aan de verschillende autori teiten de proclamatie bekend gemaakt van den nieuwen Mongoolschen staat, Mengkwo. Dit belangrijke telegram is twee dagen lang door den telegraafdienst opgehouden. Het telegram is behalve door prins Tewang geteekend door den commandant van de door het Japansche hoofdkwartier in Mandsjoekwo georganiseerde Mandsjoerij- sche troepen, Tso Sjihae 2000 cavaleristen van dit leger zijn in de Mongoolsche stad Pinditsoejan aangekomen. De troepen der provinciale regeering van Tsjahar trekken op Kalgan terug. Ztj bie der» nergens tegenstand. De moord te Geisteren. Omtrent den moord op pastoor Litjens, te Geisteren, gemeente Wanssum, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld.: Gistermorgen heeft het parket uit Roermond, bestaande uit de heeren mr. Rie- ter, officier van justitie en mr. N. van der Grinten, rechtercommissaris, vergezeld van den districts-commandant der marechaus see jhr. Bowler, uit Nijmegen, zich naar de plaats van het misdrijf begeven, teneinde de situatie ter plaatse in oogenschouw te ne men. Geruimen tijd vertoefde het parket in de pastorie, ten einde bijzonderheden op te nemen. Het onderzoe':, dat wordt geleid door opperwachtmeester Jansen van Galen, brigade-commandant te Well, wordt met groote kracht voortgezet Reeds onmiddellijk, nadat het misdrijf was geschied, werd de marechaussee te Well van het gebeurde op de hoogte ge- b-acht. Gedurende den geheelen nacht duur den de nasporingen voort. Verscheidene bij zonderheden zijn daarbij aan het licht ge komen. Er zijn eenige vingerafdrukken en voetsporen van ae daders gevonden, waar uit men kon afleiden, dat meer dan één persoon de hand in het misdrijf moet heb ben gehad. Ook zijn er sporen gevonden, die er op wijzen, dat de bandieten gebruik hebben gemaakt van rijwielen. Voorts worden de vermoedens versterkt, dat berooving het motief tot den overval moet zijn geweest. Dit is gebleken uit het feit, dat de indringers, nadat zij den pas toor hadden vermoord, de sleutels uit zijn zak hebben gehaald en daarmee de zich in de werkkamer van den geestelijke bevin dende brandkast hebben geopend. De mannen hebben echter niets uit de kluis kunnen ontvreemden, daar de pastoor de gewoonte had, de in de pastorie aan wezige geldswaarden op zijn slaapkamer te bewaren. Daar is het geld dan ook gister morgen ongeschonden teruggevonden. Hier- uif zou men dus kunnen afleiden, dat de in dringers met de situatie ter plaatse niet grondig op de hoogte moeten zijn geweest. Verder is uit het onderzoek komen vast te staan, dat het drama zich op de volgende wijze moet hebben afgespeeld Doordat de huishoudster zich dien noodlottigen Zon dagavond reeds vroegtijdig ter ruste had begeven, was de pastoor genoodzaakt, zelf d" voordeur te openen, toen er des avonds oir tien uur werd gescheld. De niets kwaads vermoedende geestelijke moet zich toen naar buiten hebben begeven, waarna hij plotseling door eenige mannen werd aange vallen, die hem met een stomp voorwerp eenige slagen op het voorhoofd hebben toe gebracht. Daarna hebben de aanvallers den pastoor, die door de slagen bewusteloos moet zijn neergevallen, naar binnen ge sleept, waarna zij hem een prop in den mond hebben geduwd, welke was gemaakt van eenige lapper., die zij in de vestibule van de pastorie hadden gevonden. Toen heeft men het weerlooze slachtoffer d handen met touwen op den rug aaneen- gesnoerd. Deze touwen waren niet uit de pastorie afkomstig, zoodat men kan aan nemen, dat de bandieten deze speciaal voor dit doel hadden meegebracht. Toen het slachtoffer geen teekenen va,n leven meer gaf, moeten de bandieten de prop uit den mond hebben verwijderd, zoodat wordt aan genomen, dat de onmiddellijke doodsoor zaak verstikking zou zyn. In afwijking van de eerste geruchten staat thans vast, dat het slachtoffer geen schotwonden heeft opgeloopen, doch wel werd de hond van den pastoor naast diens l^jk aangetroffen, met een revolverschot door het lichaam. Zoo was de situatie toen het misdrijf Zondagavond door den koster werd ontdekt. De onmiddellijke omgeving van de plaats

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 2