500 300 25 DINSDAG 21 JANUARI EERSTE BLAD •NO. 17; 74e Jaargang 1936 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Waistraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS M.S.S .-cachets §tl»curlcwï»sc« Jen «lamci VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor Beigië, Duifschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 2R ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van. Defensie, bij beschikking van 17 Januari 1936, Vile afd., No. 245 V, met ingang van 16 Maart 1936 voor een jaar van den dienstplicht is vrijgesteld we gens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1936 Cornelis van Duim Tegen deze uitspraak kunnen uiter lijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep komen de ingeschreve ne wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt liet verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 21 Januari 1936 De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vr\jatelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, Ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 18 Januari 1936, Vile afd., No. 242 V, met ingang van 16 Maart 1936 voor een jaar van den dienstplicht is vrijgesteld we gens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1936 Pieter Jacobus Roelse. Tegen deze uitspraak kunnen uiter lijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep komen de ingeschreve ne wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 21 Januari 1936 De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Kort commentaar GEORGE V VAN ENGELAND. Koning George V van Engeland is niet meer. Reeds sinds November 1928 toen hij bjj de Wapenstilstandsherdenking een ver koudheid opliep waaruit longontsteking voortkwam, heeft zijn gezondheid te wen- schen overgelaten. Het was te voorzien, dat het Engelsche volk z\jn vorst zou moe ten verliezen en nu, na een tijd van ang stig afwachten, is het onherstelbare ge schied George V is niet meer. Een groot vorst is heengegaan en elders in ons blad vindt men uitvoerige bijzon derheden uit zijn regeering en leven. Maar niet alleen een groot vorst, ook een bemind m e n s c h is overleden en d&t is de reden, waarom wij niet vol staan met de uit- jbreide bijzonderheden die w\j op een andere plaats publiceeren. Den m e n s c h is dit korte in memo- riam gewijd. Het is niet noodig hier op te sommen waaróm hij zoo bemind was. Het consta- teeren van het feit is voldoende en wel zeer duidelijk is dit gebleken b\j de ern stige ziekte in 1928, begin 1929, toen de Koning wekenlang in levensgevaar verkeer de en men in angstige afwachting voor het paleis bijeengroep te. En ook nu is dit weer het geval geweest en heeft men dit sterke meeleven van het volk kunnen gadeslaan. In Engelandmaar ook elders, ook hier te lande. Toen ons blad gegevens omtrent den gezondheidstoestand van den koning per bulletin bekend maakte, verdrongen de menschen zich voor de groote biljetten. Nieuwsgierigheid Misschien maar méér toch in ieder geval. Het Engelsche Ko ningshuis is zéér populair en speciaal Ko ning George was bijzonder geliefd in alle klingen, zoowel in zrjn land, als daar buiten. Een populair vorst, een geacht en gezien mensch is heengegaan. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 25 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 16 metselaars, 28 opperlieden, 43 schilders, 11 stucadoors, 60 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlechters, 5 opzichters, 1 machinaal- houtbewerker, 6 meubelmakers, 2 politoer- ders, 7 stoffeerders, 1 kapper, 7 kleerma kers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 266 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 11 brood/banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 9 sla gers, 8 magazijnbedienden, 4 reizigers/ agenten, 6 winkelbedienden, 10 chauffeurs, 15 kellners, 24 loopers, 3 portiers, 6 slee pers, 35 transport-arbeiders, 23 kantoorbe dienden, 1 musicus, 10 onderwijzers, 59 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 120 losse arbei ders. Vrouwen 1 kleermaakster, 2 winkeljuf frouwen, 6 kantoorbedienden, 2 onderwijze ressen, 2 huishoudsters, 9 dienstboden én 8 werkstei's. Totaal 881ingeschrevenen, waarvan 50 in de werkverschaffing. Vorige week 912 personen. Alzoo een vermindering van 31 werkzoe kenden. Nieuwe onderzeeboot. De bij de Kon.-maatschappij ,.de Schelde" in aanbouw zijnde onderzeeboot O 16 wordt Maandag 27 dezer te water gelaten en is bewapend met een kanon van 8.8 c.M. no. 3, een mitrailleur van 40 m.M. no. 2, en heeft een lengte van 76.5 M., een breedte van 6.5 M. en een diepgang van 39 d.M. ïfi zeewater. Filmavond Chr. Besturenbond. Gisterenavond werden in het Concertge bouw voor de leden van den Christelijken Besturenbond de beide films van het Chr. Nat. Vakverbond vertoond. Deze werden gegeven van 79 uur en van 911 uur, en beide samenkomsten werden geopend op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer J. Marjjs. De eerste film was die der Jubileumfees ten van het C.N.V., opgenomen tijdens de herdenking van het 25-jarig bestaan. Al dadelijk kregen wij een indruk van de eigenaardige schoonheid van de grijze bi3- schopstad met haar mooie grachten en bruggen. Dan zagen we de Domkerk en voelen als 't ware de gewijde stemming, die van dit machtige gebouw uitgaat. We maken de receptie en de groote feestverga- dering in „Tivoli" mee, zien den minister der Kroon en anderen en de met spanning luisterende schare. Van heinde en verre zien wij de duizenden leden komen uit alle deelen des lands en na de grootsche ver gadering den tocht door de st"iten van Utrecht, onder groote belangstelling der bezoekers. Hierna volgde de film „Opgang", als het ware een symphc-nie van het werk der Chr. vakbeweging en het levenslied van den arbeid. Eerst zien we de schrille tegenstelling tusschen rangen en standen in de vorige eeuw de nood der arbeiders in huisindus trie en kleinbedrijf we doorleven de op komst van het grootbedrijf, waarin de ar beiders tot nummer worden. Dan komt het volgende deel van de film ons vertellen de opmakende Christelrjk- sociale gedachten, dat de arbeider een mensch is, naar Gods beeld geschapen. Dr. Kuijper hooren we 't zeggen, dat het misbruiken van den werkman als een stuk gereedschap, een aanvaarding is van zijn menschenwaarde. Of zooals ds.Talma, wiens beeld we als een schaduw zien voorbijtrek ken, het woord der Schrift vertolkte, toen h\j zijn bekende preek te Vlissingen hield over „Ik zal maken dat een man dier baarder zal zijn dan dicht goud". Het symbool van de zee met haar op komende vloedgolven, haar ebbe en bran ding toont den op- en neergang van het C.N.V. Tenslotte deed het derde deel zien hoe het C.N.V. door het fonds „Draagt Elkan ders Lasten" de t.b.c.-lijders helpt. We zagen de drukkerij der Christ, arbeidersbe weging in werking en de zorg voor de jeugdige werkloozen in de werkkampen werd ons voor oogen getooverd. Het jeugd werk van de vakbeweging wijst naar de toekomst. Een nieuw geslacht lost straks het oude af en de jonge leden tillen den last met vreugde op de schouders om het ideaal te dragen in de toekomst. De films werden op uitnemende wijze toegelicht door den heer H. Kok, vrqge- stelde van het C.N.V. De voorzitter bracht dank aan de talrijke aanwezigen voor hun groote aandacht en sprak de hoop uit, dat het voor hun oogen ontrolde beeld, getuigend van strijd en ze gen, allen moge bezielen de christelijk- sociale beginselen verder uit te dragen. Een jubileum. Omtrent het jubileum van den heer Al- hert H. Polak te Rotterdam meldt men ons nog nader De jubilaris, die in Hotel Atlanta recipi eerde, ontving tal van blijken van belang stelling uit binnen- en buitenland. Talrijke zakenvrienden waren op de receptie aan wezig om hun persoonlijke gelukwenschen aan te bieden. De heer Polak werd toege sproken door vertegenwoordigers van het personeel van de zaken te Rotterdam en te Vlissingen, welk personeel, alsmede dat van andere kantoren voltallig op de receptie aanwezig was en door verschillende zaken vrienden. Van het personeel van de Anc. Ets. Polak Frères S.A., Parijs, van welke N.V. de heer Polak gedelegeerd commissa ris is, werden eveneens gelukwenschen ont vangen. In de toespraken tot den heer Polak werd gememoreerd, hoe uit de in 1868 opgerichte firma Gebr. Polak, IJzerwarenhandel te Vlissingen, de huidige zaken zijn gegroeid én hoe onder de energieke leiding van den heer Polak tot oprichting van kantoren in meerdere plaatsen van het land werd over gegaan. Ook de werkzaamheden van den heer Polak in het buitènland werden in het licht gesteld, waarbij de benoeming van den heer Polak door de Fransche regeering in 1931 tot ridder van het Legioen van Eer en de vermeldenswaardige feiten van de bijwo ning door- den heer Polak v?n de vlootcon- f eren tie te Londen in 1930 en de conferen tie te Lausanne in 1932, waar op welwillend aanvaard verzoek van den heer Polak de verdragen door de verschillende buitenland- sche staatslieden met een speciaal voor dit doel aangeboden gouden „Swan" vulpen houder werden geteekend, zooals eveneens geschiedde op de conferentie te Den Haag 19291930, gememoreerd werden. De verschillende toespraken gingen verge zeld van het aanbieden van bloemstukken en geschenken. De heer Polak dankte de aanwezigen in welgekozen woorden voor de hem gebrachte hulde en goede wenschen, "terwijl hij ook woorden van dank sprak ten opzichte van de niet-aanwezigen, die door hun talrijke blijken van belangstelling dezen dag tot een onvergetelijke gebeurtenis in zijn leven heb ben gemaakt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Binnenkort zal een gedenkpenning ver schijnen naar aanleiding van den tocht van de K XVIII. Te Amsterdam werd op de kunstijsbaan de ijshockeywedstrijd Holland- België gespeeld. De mist heeft tijdens den wedstrijd Blauw-WitD.W.S. in het Am- sterdamsche Stadion veel last, veroorzaakt, zooals uit vier foto's duidelijk blijkt. De bekende Megensche dokter A. A. F. B. Baptist, is Zondag op grootsche wijze ge huldigd. Te Bolnes is van de werf van Gebr. Pot, het motorvrachtschip „Ino" voor de K.N.S.M. te water gelaten. Een foto van Rotterdam in de sneeuw. Tij dens Zaterdag en Zondag gehouden schermwedstrijden, werd voor het eerst een electrisch controle-apparaat gebruikt. MIDDELBURG Een nieuw ziekenhuis? Naar het „Dagbl. van Zeeland" vernam, wil de interdepartementale commissie voer het ziekenhuiswezen aan Burg. en Wetb. voorstellen een nieuw ziekenhuis te bouwen, daar de indeeling van het oude Gasthuis zóó onpractisch is, dat een economischer exploitatie er grootendeels op moet afstui ten. Het nieuwe gebouw zou eventueel op dezelfde plaats kunnen verrijzen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje op het Postkantoor lange beenkappen bij Ovaa, Burchtstraat. GOES Zeeuwsche Zangersbond. In de te Goes gehouden algemeené verga dering van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt" is besloten het jaarlijk- sche concours dit jaar te houden te St. Maartensdijk en wel op Woensdag 17 Juni. zijn géén geneesmiddel doch een middel voor inwendige zuivering ZIERIKZEE Crisisvergadering Z. L. M. In een te Zierik'zee gehouden crisisver gadering van de Z. L. M. is besloten een nota aan de regeering te zenden, waarin wordt uitgesproken, dat het gewenscht is, wijziging te brengen in het systeem, dat tot heden gevolgd wordt, om de uitputting en ondergang van het platteland te voorko men dat het landbouwcrisisfonds aanmerkelijk verbetering behoeft en niets anders mag doen dan waarvoor bet is gesticht en dat de regeering overwege, welke wij zigingen dienen gebracht te worden in de douanewetgeving ter bescherming van den nationalen arbeid en om de uitputting en ondergang van het platteland geheel te voorkomen. TERNEUZEN Verkeerssein. Voor het verkeer van Terneuzen naar Sas van Gent en in de richting Hoek bestaat nabij Terneuzen gelegenheid tot het volgen van twee routes, welke leiden over verschil lende bruggen over het kanaal Terneuzen Gent. De oostelijke route, welke leidt over de zuidelijke brug, wordt algemeen ge bruikt. Nu komt het dikwijls voor, dat deze brug voor het landverkeer gesloten is, terwijl over de noordelijke brug de passage vrij is, hetgeen van het splitsingspunt der beide wegen niet kan worden waargenomen. De auto's rijden dan door naar de zuidelijke brug, waar zij onnoodig moeten wachten. De A.N.W.B. heeft nu aan den betrokken ingenieur van den rijkswaterstaat verzocht aan dit bezwaar tegemoet te doen komen, door het aanbrengen van een lichtsein bij genoemd splitsingspunt, dat aangeeft of de zuidelijke brug voor het landverkeer is ge sloten. ST. JANSTEEN Diefstal. Zondagmorgen kwam de landbouwers knecht de N. te St. Jansteen tot de minder aangename ontdekking, dat uit een hem toebehoorende koffer, die in de schuur stond, een geldsbedrag van 50 was ont vreemd. Bij de politie werd aangifte ge daan en na een ingesteld onderzoek bleek, dat de mede bij den landbouwer M. inwo nende knecht C. V. het geld uit de koffer had weggenomen, nadat hij de koffer met een sleutel had opengemaakt. V. is aan gehouden en ter beschikking van de justi tie te Middelburg gesteld. De vlsscherjj op de Zeeuwsche stroomen. Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit Tholen De financieele uitkomsten van de vis- scherijen op de Zeeuwsche stroomen blijven gering. Bot-, herder-, kreeft-, garnalen- en ansjovisvisscherijen gaven in het afgeloo- pen jaar uitkomsten, die voor het grootste deel slecht waren te noemen. Ook zij, die in December, na afloop van de botvissche- rij, de kuilvisscherij beoefenden menigeen kon de uitrusting daarvoor niet bekostigen hebben bovendien een slechten winter gemaakt. Er werd zeer weinig zeebliek ge vangen. Andere jaren werd nog wel eens een kwantum schardijn thuis gebracht, maar ook deze visch bleef achterwege. Voor dit seizoen zal de kuilvisscherij wel gedaan zijn. Anderen, die beproefden wul ken de groote zeeslakken te vangen, hadden eveneens weinig succes. Er bleken er weinig te zijn en de prijs was zeer laag. Vele visschers zijn door een en ander op de werkverschaffing aangewezen. De ge meenteraad voelde zich genoodzaakt deze uit te breiden. Van de twee takken van bestaan, welke kortgeleden nog belangrijk waren, de oes ter- en de mosselvisscherij, is de eerste ge heel aan het verkwijnen. Het eenige, wat zich in herstel mag verheugen is de mossel- handel. De export is tot nu toe druk. De langzame vermindering is een gewoon ver schijnsel, daar het hoogtepunt na Nieuw jaar overschreden is. De verzending van deze week bedroeg ruim 3000 baal van 100 K.G. Ook was de vraag naar geschoonde mossels goed. Koning George V van Engeland over leden. Dr. Euwe benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. (Schaken). Belangrijke politieke rede van Hirota. (Buitenland). Prof. dr. Hoekstra, hoogleeraar Theo logische School Kampen, overleden. (Kerknieuws). Bouw van twee Poolsche onderzeeboo ten op Nederlandsche scheepswerven?. (Binnenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Bestrijding van den coloradokever. De heer K. Onrust, ambtenaar van den plantenziektekundigen-dienst is belast met de bestrijding van den coloradokever in de provneies Noord Brabant, Zeeland en Lim burg, ingeval deze kever ons land zou bin nendringen. De coloradokever is reeds in België op 25 K.M. afstand van Eindhoven geconsta teerd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Gem. Bedankt voor Goes ds. H. Lig- tenberg te Lisse. Prof. dr. T. Hoekstra f In het ziekenhuis te Kampen, waar hij ter verpleging was opgenomen, is overle den prof. dr. T. Hoekstra, hocgleeraar aan de theologische school der Geref. Kerken in Nederland. T. Hoekstra werd op 20 December 1880 te Urk geboren. Na zijn eerste standplaats Hazerswoude, kwam dr. Hoekstra in Augustus 1908 te 's-Bosch te staan, van waar hij een actief aandeel nam in den evangelischen arbeid in Brabant en Lim burg en den stoot gaf voor het bouwen van kerken te Venlo en Eindhoven. Na voor onderscheiden beroepen te hebben be dankt, aanvaardde hij de benoeming door de generale synode der Geref. Kerken tot hoogleeraar aan de theologische school te Kampen om onderwijs te geven in de ambteüjke vakken. Tal van werken en ge schriften van de hand van prof. dr. Hoek stra zagen het licht. De overledene was zoowel bekwaam geleerde als kanselrede naar en in breeden kring zeer geliefd. Bij de. viering van het eeuwfeest van de af scheiding in 1934 werd prof. Hoekstra be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Vrijdag te Kampen plaats hebben. Benoeming pastoor. Door den bisschop van Haarlem is be noemd tot pastoor te Oud-Vosmeer de Wel- eerw. heer F. J. Bemelman, thans kapelaan te Amsterdam. De consecratie van den bisschop van Haarlem. Zondagochtend is in de parochiekerken van het bisdom Haarlem van de kansels een brief voorgelezen van den nieuw-benoemden bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, waarin de bisschop er aan herinnert, dat hij na den dood van mgr. Aengenent door den Paus in diens plaats is benoemd, en dat hij op Maandag 13 dezer volgens de regels van het kerkelijk recht van den bis- schoppelijken zetel bezit heeft genomen, door de Pauselijke brieven, welke de benoe ming bevatten, te toonen aan het kathe draal kapittel. Daarmee verkreeg de nieuwe bisschop wel de rechtsmacht, welke hem toekomt, doch de wijdingsmacht ontbreekt hem nog. De plechtige bisschopsconsecratie, door wel ke de nieuwe bisschop ook deze macht zal verwerven, zal plaats hebben op Dinsdag 11 Februari. Benoeming kweekeling met acte. Benoemd tot kweekeling met akte aan de Christelijke school te Biggekerke, de heer B. van Wouwe, te Vlissingen. Examens. Geslaagd voor het machinisten-diploma B. de heer J. de Reeper en voor het machi nisten-diploma B (theor. ged.) de heer S. L. de Jong, leerlingen van de De Ruyter- school.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1