1000 100 25 500 300 150 EERSTE BLAD No.16 74e Jaargang MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELOE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 6628? 20 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VERRASSEND §elicuffilenassew JcB» Joeg 193©! VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ui ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels fl.—, ailes bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kort commentaar WILD-WEST IN NEDERLAND. Nauwelijks hebben wij een „Kort Com mentaar" geschreven over de bedenkelijke verruwing in onze zeden naar aanleiding van bepaalde gebeurtenissen op politiek terrein, of wij worden opgeschrikt door twee brutale roofovervallen één te Am sterdam, waar men vergeefs trachtte 30.000 ihachtig te worden en één te Bre da, waar de roovers met slechts 50 te- vreden moesten zijn. In beide gevallen werd van revolvers ge bruikt gemaakt, al werd gelukkig niet ge schoten en klaarblijkelijk werkt men vol gens Amerikaansch recept (gevolg mis schien van dagbladlectuur en bioscoop In normale tijden zal men zich wel twee maal bedenken, alvorens tot zulke daden over te gaan, want men kan gevoeglijk aan nemen, dat de kans om met den buit te ontsnappen en er elders profijt van te trek ken, vrijwel nihil is. Daarvoor is het politie- en justitie-apparaat tegenwoordig tè goed georganiseerd en vroeger of later krijgt men de daders te pakken. Maar dit neemt niet weg, dat velen in onze dagen de ge volgen van hun handelingen blijkbaar niet van te voren overwegen en het Amerikaan- sche voorbeeld grif volgen. Het is te hopen, dat zulke misdadigers den dans niet ont springen en streng worden gestraft. Want deze handelingen zijn een „aanwinst" voor het dagelijksch gebeuren, die wij kunnen missen als kiespijn. DUITSCHLAND EISCHT KOLONIËN. Elders in ons blad vindt men een resumé van de redevoering, die minister Göbbels in het eind der vorige week heeft gehouden en waarin hij, op een wijze die niet kan worden misverstaan, voor Duitschland kolo niën eischt. „Een zoo overbevolkt land als Duitsch land heeft niet voldoende ruimte om te le ven en zijn volkshuishouding te voeren", aldus de minister, die in deze redevoering tevens moet gezegd hebben, dat de andereu geen behoefte hebben aan de koloniën die zij Duitschland hebben ontnomen en dat het uur zal slaan, waarop Duitschland terug gave dezer koloniën eischt. Het Italiaansche voorbeeld zal dus binnen afzienbaren tijd misschien navolging vinden en de Duitsche herbewapening, waarmede het land de wereld eenigen tijd geleden „verraste", is hiertoe blijkbaar een eerste stap geweest. Vergissen wij ons echter, als wij ons mee- nen te herinneren dat het bezit van kolo niën, Duitschland niet bepaald voordeel heeft gebracht? Dat het land, voor een slechts zeer gering aantal Duitschers dat de koloniën bevolkte, ontzaglijke schulden heeft gemaakt? En hoe kan onze groote buurstaat, die reeds met zoovele moeilijk heden, niet in de laatste plaats op mone tair gebied te kampen heeft, de midde len vinden voor een nieuw koloniaal avon tuur? De gevolgtrekking lijkt niet voorbarig, dat dit alles slechts „afleidingspolitiek" is Voor binnenlandsche moeilijkheden en dat men hierbij speculeert op den angst, die Europa (terecht of niet) koestert voor de gevolgen die een niet-inwilligen van eischen van het herbewapende Duitschland, met zich zou kunnen brengen. Wij beleven tijden, waarin „geschiedenis wordt gemaakt". Dit is ongetwijfeld be langwekkend, maar dikwijls toch ook be angstigend. Wat zal de toekomst brengen? Een verzoek. Autoriteiten, vereenigings-bestuurders enz., die op door hen te organiseeren bijeen komsten e.d., prijs stellen op de tegenwoor digheid van een verslaggever, wordt ver zocht uitnoodigingen hiertoe, tijdig en liefst schriftelijk, uitsluitend aan de Redactie van ons blad te zenden en dus niet meer rechtstreeks aan één der verslaggevers. Hetzelfde geldt voor mededeelingen en andere copy, die men gaarne in ons blad geplaatst zag. Het komt voor, dat verschillende bijeen komsten gelijktijdig worden gehouden, zoo dat het om deze en andere redenen ge- wenscht is, dat uitnoodigingen enz. tot de Redactie zelve worden ge richt, die dan voor het verder hoodige zal zorg dragen. Een jubileum. Heden vierde de heer Albert H. Polak, te Rotterdam, zijn 30-jarig zakenjubileum. De heer Polak trad 30 jaar geleden ala jongste medebestuurder in de te Vlissingen gevestigde zaak van zijn vader, welke zaak in 1915 werd omgezet.in de N.V. Mij. voor Handel in Ijzerwaren en Industrieele be~ noodigdheden v/h. Gebr. Polak, Vlissingen; waarvan de heer Polak sedert vele jaren eenig directeur is. De heer Polak is tevens eigenaar van de Vulpen Import Mij v/h. Gebr. Polak te Rot terdam en gedelegeerd commissaris van een te Parijs gevestigde N.V. Zijn verdiensten werden door de Fran- sche regeering erkend door zijn benoeming tot Ridder van het Legioen van Eer. In den daktuin van Hotel „Atlanta" te Rotterdam werd hedenmiddag een receptie gehouden die door zakenvrienden en perso neel druk werd bezocht en waar ook het personeel van de Vlissingsche zaak tegen woordig was. Thalia. })De eeuwige lamp". Concertgebouw. Voorwaar een sympathieke gedachte van de tooneelclub „Thalia" om Zaterdagavond een voorstelling t'e geven ten bate van de afdeeling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis. Een lofwaardige geste, welke door dr. van der Bijl, die bij verhindering van den kring-commissaris in Zeeland een wel komstwoord sprak, alleszins werd geappre cieerd en waarvoor hij het bestuur van „Thalia" dan ook buitengewonen dank bracht. Spr. achtte de doelstelling van het Roode Kruis, welks werk grootendeéls kos teloos geschiedt en waarvoor de leden zich vele opofferingen getroosten, van voldoen de bekendheid, zoodat" hij zich van een na dere uiteenzetting ontslagen kon achten, temeer waar deze avond, waarop de kunst dienstbaar wordt gemaakt aan de afdee- lingskas, er, blijkens de opvoering van een klucht, één bedoelt te zijn van gullen lach. Dr. van der Bijl hoopte, dat deze gulls lach zich zal weerspiegelen in de gulle gaven ten bate van het goede doel, waartoe de pauzen in verschillenden vorm de ge legenheid zullen bieden. Leverde de met planten en bloemen ver sierde zaal een bijzonder gezelligen aanblik op, niet minder knus en charmant was het aspect van het tooneel, toen de voorhang zich ontsloot en het vroolijke spel van „De eeuwige lamp" kon beginnen. Deze klucht van Otto Harting (vertaald door H. W. van Rijswijk) is een komisch verhaal met een lastige situatie, die steeds moeilijker wordt, doordat de dames van een bepaald kransje ri een stadje er de lucht van hebben gekregen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat haar mannen, die van hun eegaas doodsbang zijn, betrokken zijn bij een blameerend schandaaltje, dat zich in het café met damesbediening „De eeuwige lamp" heeft afgespeeld en zij na tuurlijk er alles cp zetten om het geheim, waarover zij haar fantasie den vrijen loop laten en waarbij zij zich verdiepen in aller lei gewaagde gissingen en geaggraveerde veronderstellingen, te ontsluieren, vermits z\j eenerzijds geen van allen zeker zijn van hun eigen man doch anderzijds het onder ling toch ook weer niet kunnen hebben, dat hun respectievelijke echtgenooten ervan worden beticht of verdacht zich bezondigd te hebben. Dit toch raakt de vrouweneer èl te na en het is speciaal Caroline, de echt- genoote van wethouder Gottlieb Bollmann, die volgens een bericht in het plaatselijk blad „De Dagpost" de raadszitting verzuim de en te wiens huize zich de amusante ge schiedenis afspeelt, die haar echtvriend pantoffelheld geweldig aan den tand voelt. Daarbij komen dan nog eenige vermakelijke vergissingen met al den aankleve van dien, tengevolge van een beroeps-naamsverwisse ling betreffende een nieuwen kok (Koek), henevens de hinderpalen, welke pretenden ten naar de hand van Bollmann's dochters moeten overwinnen om Thea en Elli voor eeuwig tot de hunne te maken. Het stuk brengt dan ook dolle verwikke lingen te over en nog doller pogingen om daaruit te geraken. Er is door het publiek, dat helaas niet overweldigend in getal was, lekker gelachen om de in het nauw ge brachte mannen, de geëxalteerde dames, de gevatte antwoorden, de plagerijtjes, de dol vermakelijke situaties en de halve ruzietjes, waarbij op het laatst toch alles in orde komt Zonder onderscheid hebben de speelsters en speelers hun rol met kleur gespeeld, en kele dialectfouten daargelaten. Gottlieb Bollmann kweet zich heel goed van zijn zware rol als middelpunt en mikpunt van toevalligheden en samenloop van omstan digheden. In den leeraar Schwanneke vónd hij een kostelijken bondgenoot in angst èn vreugd, die zich terecht, zooals 't bondge- nooten betaamt, weieens tegen elkander keerden tot groot vermaak van de aanwe zigen. Caroline, Bollmann's echtgenoote, uitstekend van type, gaf een gave creatie van deze eensdesls kwaaddenkende ander deels goedgeloovige figuur. Inderdaad een prestatie Thea èn Elli maakten van de verlovingslustige meisjes iets heel liefs. Verrukkelijk-komiek was Hans de Koek als de handige en zich verkneuterende kok- tegen-wil-en-dank. De. dames Schwanneke, Lemke en Zitzemann vormden met mevr. Bollmann, ook in costumeering, een pracht geaffecteerd ridicuul kwartet. Heinz Stein beck bracht een aannemelijken dagblad redacteur en secretaris van het dames comité, Nudelich liet als de echte kok niets te wenschen over. Ook het dienstmeisje Emma was aardig van teekening, terwijl burgemeester Mittler en apotheker Lemke (ook als regisseur niet te vergeten) goed pasten in het kader van het geheel. Grime (Elfring), kapsels (Kotoun) en meubilee ring (Hiegenlich) verdienen speciale ver melding. Het was een opvoering, welke danig in sloeg en het publiek heeft niet nagelaten hiervan dikwerf op ondubbelzinnige wijze blijk te geven door een bijvalbetoon, dat aan het slot nog tot vele malen „halen" noopte. Caroline Bollmann kreeg bloemen. Dank zij de bereidwilligheid van de Vlis singsche winkeliers, die talrijke prijzen van allerlei aard schonken, konden door leden der T.C. en dames der E.H. verschillende attracties georganiseerd worden, welke er toe bijdroegen de recette van dezen lief-' dadigheidsavond te verhoogen. Als bijzon derheid zij vermeld, dat een onbekende pop (verpleegster) luisterde naar den naam Florence (Nightingale) als dankbare her innering aan de Engelsche philantrope, baanbreekster voor de verpleging van ge wonden op het slagveld. Jammer, dat haar werk, evenals dat van den Zwitserschen arts en philantroop H. Dunant, den oprich ter van het Roode Kruis, zelfs in onze da gen der verlichte twintigste eeuw zóó slecht verstaan wordt. Een gezellig samenzijn met dansmuziek van Jan Pot c.s., die ook prijzenswaardig d; entracte verzorgden, besloot den avond. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 13 tot 18 Janu ari werden in het badhuis 324 baden geno men en wel 227 door heeren, 60 door dame3 en 37 door kinderen. Vlissingsch Mannenkoor. Het Vlissingsch Mannenkoor, onder lei ding van den heer A. Hollaers, bestaat 27 dezer 40 jaar. Dit feit zal op feestelijke wijze worden herdacht door een zang- en tooneeluitvoe- ring op Zaterdag 25 Januari a.s. in Grand Hotel Britannia. Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie in dit nummer. A. G. O. Maandag 27 dezer zal dr. Van der Sleen in het Concertgebouw een lezing met licht beelden houden over het onderwerp „Per vliegtuig naar en door Indië". Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie elders in dit blad. Een arbeiders schaakclub. Op initiatief van den Nederlandschen Ar beiders Sportbond is hier een arbeiders schaakclub opgericht. De speelavonden: worden gehouden des Woensdags in „de Oude Vriendschap". Vreemdelingenverkeer". De politie is weder opgetreden tegen en kele vreemdelingen, die echter niet als ge volg van de propaganda der vereeniging voor vreemdelingenverkeer onze gemeente bezochten. Zoo werd in den afgeloopen nacht een 40- jarige Duitsche vrouw aangehouden, die be weerde naar Zeeuwsch-Vlaanderen onder weg te zijn, 'om daar familie te bezoeken. De juistheid hiervan wordt thans onder zocht. Mocht de familie niet bereid of in staat zijn, haar huisvesting te verleenen, dan zal zij naar Duitschland worden terug gezonden. De vrouw bezat geen geld. Tevens werd een minderjarige Duitscher aangehouden, die heimelijk de ouderlijke woning in Beieren was ontvlucht. Hij tele grafeerde zijn ouders, dat hij naar Engeland ging, waarop deze op hun beurt de Engel sche politie seinden, met verzoek om aan houding. Na aankomst te Harwich werd de jongeman met de eerstvolgende boot terug gestuurd en hier door de politie in ontvangst genomen, die voor uitleiding zal zorg dra gen. snel. langdurig 8en kracKlig werk! bij rheumaliek ^tAspisun Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 (abl. 70 ets. en oranjeiakjes van 2 tab!..a 10 ets. Dronken fietser. In den afgeloopen nacht heeft de politie in de Lampsinsstraat proces-verbaal opge maakt tegen een wielrijder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde en een dokter, die daar eveneens fietste, had aan gereden. Verkeersongeval. Zaterdag reed in de Brouwenaarstraat een melkwagen, waarvan het paard schrok toen een stoomtram passeerde. De bestuur der viel van den wagen en moest met een hoofdwond per auto naar zijn woning wor den overgebracht. MIDDELBURG Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg My. Zaterdagmorgen is te Middelburg een vergadering gehouden van obligatiehouders van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Mij. Het voorstel den rentevoet, oor spronkelijk groot 5 te verminderen tot 2% werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Des middags volgde een buitengewone vergadering van aandeelhouders onder voorzitterschap van den president-commis saris aanwezig waren 18 aandeelhouders met 1201 aandeelen, uitbrengende 1201 stemmen. Aan de orde was een voorstel tot af schrijving van 85 op de aandeelen. Een der aanwezigen wees erop, dat de tram niet kan worden gemist, zeker niet als de suikerbietenteelt weer gaat opleven. Spr. heeft reeds 20 jaar geleden in de Prov. Staten het opheffen van den bootdienst VlissingenTerneuzen verdedigd. Een andere aandeelhouder zei, dat het voorstel hem zeer verrast heeftdaar hij er op de algemeene vergadering in den zomer van 1935 niet van had vernomen. Spr. meende, dat het beter was, de maatschappij maar dadelijk te liquideeren, tenzij, dat zij van bovenaf steun krijgt en dat kan toch voor een noodlijdende tram. Verder werd opgemerkt, dat obligatie houders tenminste nog 2y2 krijgen, maar voor aandeelhouders staat het voor stel gelijk met een faillissement van de maatschappij. De regeering mag hier zeker wel helpen, waar het Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, waarvoor zij in 1918 en 1919 alles overhad, maar dat nu in het vergeetboek is geraakt. Spr. wees erop, dat alleen voor directie enz. al 28.000 wordt uitgegeven en acht dit veel te hoog hij kan dit niet goedkeuren. Als de Zeeuwsch-Vlaamsche tram, Bres- kens-Maldeghem en de A.T.O. allen in een hand zijn, dan kan de tram voor goederen vervoer en de autobus voor de personen zorgen. De voorzitter wees erop, dat de ophef fing van den bootdienst Vlissingen-Terneu- zen niet in deze vergadering doch in de Prov. Staten thuis hoort. Opgemerkt werd voorts, dat reeds duide lijk gebleken is, dat steun van het rijk voor het tramwezen is uitgesloten. De vermin dering van rente der obligaties is ook goed voor de aandeelhouders. Als aandeelhou ders 85 afschrijving goedkeuren, dan zullen provincie en rijk ook eerder rente- looze voorschotten verstrekken en zal het aanschaffen van nieuw materiaal ook eer der mogelijk z\jn. Het bestuur moet de ver dere reorganisatie doorzetten. Men krijgt een betrekkelijk kleine, maar gezonde maatschappij. Langs den voorgestelden weg blijven de aandeelhouders eigenaars van de zaak. Spr. hoopt dat de vergadering met het voorstel zal meegaan. Na enkele besprekingen nam de verga dering het voorstel aan met 1176 tegen 25 stemmen. OOST- EN WEST-SOUBURG Straatongeval. Zaterdagmiddag had de reeds bejaarde vrouw S. het ongeluk tengevolge van de gladheid in de Vliösingsche straat te vallen en haar pols te breken. Zij werd door hulp vaardige handen op geholpen en in een nabij gelegen woning binnengebracht, waarna dr. Bloos de eerste hulp verleende. TERNEUZEN Scheepvaartberichten. Dat de Westerschelde bij storm en slecht zicht een moeilijk vaarwater is, blijkt wel uit het feit, dat verschillende schepen ten- Toestand Koning George van Enge land blijft ernstig regentschap inge steld intens medeleven van het ge heele Engelsche volk. (Buitenland). Duitschland eischt koloniën. (Buitenland). In Zuid-Amerika vliegtuig neergestort; 13 dooden. (Luchtvaart). Staat Frankrijk voor een kabinets crisis? (Buitenland). Pastoor vermoord te Geistcren, nabij Roermond. (Gemengd Nieuws.) Opbrengst „Voor het Kind"-postzegeIs. (Binnenland Het 101e Italiaansche legerbericht. (Oorlog Abessinië). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. gevolge van de sneeuwbuien, die het zicht uitermate belemmeren, omhoog gevaren zyn. Zoo is het motorvaartuig „Ahna Corne lia", ter hoogte van den Margarethapolder omhooggevaren en blijven zitten. Een sleepboot der Terneuzen Tugboat Cy. heeft het vlotgebracht, waarna het op eigen kracht de reis naar Terneuzen voortzette. Tengevolge van een defect aan de ma chine, is het schip hier later binnenge sleept. Op dezelfde hoogte geraakte ook het motorschip „Nieuwe Zorg" aan den grond, Naar verluidt is dit op eigen kracht vlot- gekomen. Het Engelsche stoomschip „Tory Island" geraakte bij Borssele uit den koers en kwam op de Spijkerplaat terecht. Alhier gestationneerd liggende sleepbooten zijn uitgevaren voor het verleenen van assis tentie. Men verwacht het schip tijdens vloed vlot te krijgen. IJZENDIJKE Zigeuners aan de grens. Reeds eenige dagen houdt zich weder een troep zigeuners op langs de Zeeuwsch- Vlaamsche grens nabij IJzendijke met de bedoeling Nederland binnen te komen. De troep bestaat uit een zestal wagens waar bij 30 k 40 personen. Rijks- en gemeente politie zijn echter waakzaam. KERK- EN SCHOQLNIEUWS Huldiging mgr. dr. H. Poels. In „Ons Volkshuis" te Heerlen heeft de R.K. Mijnwerkers Bond zijn adviseur, mgr. dr. H. Poels, naar aanleiding van diens zil veren jubileum als aalmoezenier van den Arbeid een bronzen borstbeeld aangeboden, vervaardigd door den Maastrichtschen beeldhouwer Charles Vos. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door B. en W. van Heerlen, den Commissaris van politie en verschillende geestelijken. De voorzitter van den R.K. Mijnwerkers Bond, de heer Jos. Pelser, huldigde dr. Poels om zijn groote verdiensten voor de Limburgsche Mijnstreek en bood hem ten slotte de bronzen buste aan. Dr. Poels voer de hierna het woord. Hij schonk op zijn beurt het borstbeeld aan het bureau van- den R.K. Mijnwerkers Bond. Sprekende over de terreur van de Duitsche politieke organisatie in ons land, betreurde dr. Poels het ten zeerste, dat de minister van justitie meent daartegen niets te moeten doen. RECHTSZAKEN Overtreding van de loterij wet. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. H. M., directeur van de N.V. Nationale Adminis- tratiebank van Onroerende goederen te Den Haag, die zich de vorige week heeft moeten verantwoorden wegens overtreding der Loterijwet. M. was ten laste gelegd het op termijnbetaling verkoopen van z.g. „Beleggings-inschrijvingen", nominaal 300 er. 500 waarbij hij de gelegenheid opeu- stelde om gratis 1/20 aandeel in de Neder- landsche Staatsloterij voor inschrijvers aan te koopen. Conform den eisch werd M. veroordeeld tot 1000 boete subs, drie maanden hech tenis.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1