1000 500 300 25 Co. EERSTE BLAD BOEKHANDEL D'HUIJ BB No.15 74e Jaargang' 1936: ZATERDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingin. Teint. 10. Postrekening 66287 18 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE BELLAMY-GEDACHTE. Speciale aanbieding S. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Voor Schakers! §cl»curiewis»cw i>t»w Je— mmmm ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement spéciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAI °ERS,: h Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Ze is goed en eenvoudig, mis schien ook juist. Laten toe de oude schoenen echternog niet wegwerpen ALS BEN GOED MAATSCHAPPELIJK SYSTEEM IS SLECHTS EEN STELSEL AANVAARDBAAR, DAT AANPAST AAN DE ONVOLMAAKTHEID DER MENSCHHEID. Het is een goede gewoonte van de redac ties der nieuwsbladen om den lezers bij de jaarwisseling baar beste wenschen aan te bieden en daarbij eenigen goeden raad te geven, opdat ze gezamenlijk van het nieuwe jaar méér zullen trachten te maken dan van de heengegane periode van twaalf maanden. De internationale vereeniging „Bellamy" heeft dezen keer de verschijning der Nieuw jaarsartikelen aangegrepen om aan de pers haar zienswijze te ontvouwen inzake den weg, die naar een betere toekomst leidt. Vóór ons ligt aldus ook een uitvoerige brief van den voorzitter der vereeniging, dr. P. IJssel de Schepper te Den Haag, die ons er op wyst, dat onze raadgevingen mee werkten aan werkverruiming en aldus het geld te laten rouleeren slechts lapmid delen beteekenen, welke den bestaanden toestand wel „eenige jaren kunnen rekken" maar geen uitzicht bieden op definitieve verbetering. We willen dr: Ussel de Schep per het volle pond onzer waardeering voor zijn moeite toemeten, door hieronder de aanduiding van zijn beteren weg te laten volgen. Hij schrijft .1 Immers behoeft er geen armoede, poch werkloosheid te zijn Er is overvloed van alles, zoowel van landbouwproducten als van de artikelen door de techniek voort gebracht. En te midden van dien overvloed heerscht armoede, zorg en angst voor de .toekomst En waaraan is dat toe te schryven Uit sluitend aan het winst-systeem, dat thans zyn tijd heeft gehad. Zoolang er handarbeid was, overtrof de vraag steeds het aanbod en kon het winst-systeem zich handhaven. Thans, door de moderne techniek, zal er steeds meer aanbod dan vraag zijn en wat zien we gebeuren Om de winst veilig te stellen, worden, ten koste van den mensch, groote hoeveelheden goederen en landbouwproducten vernieldNu moeten we de machine niet de schuld geven de machine is een zielloos wezen en de hantee ring daarvan hangt van het menschelrjk inzicht af. We moeten leeren inzien, dat wel de techniek is vooruitgegaan, maar... niet het economische stelsel, dat absoluut verouderd is. Als wij de machine in dienst van de mensehheid stellen, m.a.w. als de machine in handen is van de gemeenschap en niet langer in handen van den particulier, zul len wij allen kunnen profiteeren van haar enorme productie hoe meer zy dan voort brengt, hoe meer wij allen daarvan zullen profiteeren. Maar, daarvoor is het noodig, dat het geheele Nederlandsche volk zich een anderen gedachtengang leert eigen ma ken dat het los komt van het begrip „Winst maken". Zoolang wij door tal van lapmiddelen het heerschende winst-stelsel dat toch onherroepelijk ten doode is opge schreven trachten te handhaven, zal wel de algemeene armoede worden vergroot, maar wjj zullen nooit meer uit deze ellende kun nen geraken. Bovendien is het bestaande winst-stelsel een aanfluiting van de Christelijke leer. In dit systeem móet ieder voor zich zelf zor gen met vuisten en ellebogen moeten wy trachten ons een weg door bet leven te ba nen, ten koste van onzen medemensch Is dat Christelijk? En waarvoor is het noo dig, als er toch van alles overvloed in de wereld is? Dat het bestaande winst-stelsel ten doode is opgeschreven, blijkt onherroe pelijk uit de profetiën van den grooten econoom en merschenvriend Edward Bella my, die reeds vóór 50 jaar in zijn beide wer ken „In het jaar 2000" en „Gelykheid voor allen" met de onfeilbaarheid van een ma thematicus iedere phase van deze al groo- ter wordende chaos heeft beschreven de daling van den rentestandaard, het opleg gen der schepen, de al grooter wordende Zie etalage MIDDELBURG werkloosheid, de vernietiging der goederen om de winst veilig te stellen, al de midde len door de regeeringen der verschillende landen genomen, om te trachten het huidi ge stelsel zoolang mogelijk te rekken, zon der de werkelijke oorzaak hét winstsysteem, aan te tasten en zooveel meer, waarvan iédere Nederlander behoort kennis te nemen, wil hy werkelijk een klaar inzicht krijgen in de oorzaken van de ziekte van dit economische stelsel, waarvan de naam alleen al een parodie is En ten slotte, na dit alles grondig uitge plozen te hebben, komt Bellamy dan tot de eenige oplossing Afschaffing van het winst-systeem en gelykheid voor allen, waardoor de misdaad, de corruptie, diefstal en prostitutie een einde zullen ne men. Waarlijk, ieder, die het wèl meent met ons volk, die oprecht naar de oplossing zoekt, moet kennis nemen van deze beide werken. Maar bovenal is bet de plicht van ieder Christen om nu eindelijk, na bijna 2000 jaar Christus' leer alleen maar ver kondigd te hebben, pok Christus' leer in de praktijk toe te passen en dat kan alleen, wanneer het winst-stelsel is afgeschaft. Wanneer wy revolutie en oorlog willen voorkomen, dan dient allereerst onze ge dachtengang zich te wijzigen dan moeten wij ons instellen op een werken voor de Gemeenschap dan zal er geen armoede meer zijn geen vrees voor den ouden dag geen gebedel met Emma-, t.b.c. en andere speldjes dit is alles verloren arbeid en moeite. Christus' woord „Hebt Uw naas ten lief als Uzelf" kan alleen worden toe gepast in een wereld, waarin het fatale winst-stelsel niet meer bestaat Tot zoover Dr. IJssel de Schepper. Zonder dat onze geachte opponent het met zooveel woorden zegt, wekt hij met zyn betoog den indruk, alsof wij ja, als of in het algemeen „de christen en" het thans geldende maatschappelijke stelsel als inhaerent aan hun christelijke overtuiging beschouwen. Niets is minder juist. De wereld heeft inderdaad alles om, door middel van arbeid, in de stoffelijke behoeften en nooden van alle menschen te voorzien en wanneer er in de practijk een stelsel practisch uitvoerbaar zou zijn, dat aan alle menschen deze stof felijke bevrediging bracht, dan zou geen christen bezwaar kunnen noch mogen ma ken om dat stelsel te aanvaarden. Zelfs degenen, die thans rijk zijn aan materieel bezit, zouden geen kwaden ruil doen met zulk een nieuw stelsel, want méér dan volkomen bevrediging van stoffelijke verlangens kunnen ze van de wereld niet verwachten. Voor de Bellamy-gedachte behoeven geen deuren meer te worden ingetraptin feite wordt deze gedachte algemeen aangehan gen. Maar het komt aan op de mogelijkheid van practische uitvoering. Meent de heer IJssel de Schepper, dat er geen kwaad en geen zonde meer zou zijn, als de stoffelijke verlangens der menseh heid slechts bevredigd konden worden? Wat zouden onze rijken van thans dan 'n heiligen moeten zijn En hoe vélék is zulks nochtans anders Volstrekte maatschappelyke gelykheid en een gelijkmatige verdeeling der stoffe lijke goederen zou slechts mogelijk zijn in een wereld van engelen, waarin ieder be reid was om zyr gemeenschapstaak trouw en eerlijk te vervullen, geen slimmerikken pogen zouden om méér dan hun portie te veroveren, geen luiaards zouden probeeren om te parasiteeren en zich aan hun taak te onttrekken, geen slechtaards bedrog pleeg den en geen mensch om eenige reden het nadeel of den ondergang van zijn mede mensch zocht. Omdat we echter niet met een maat schappij van engelen, maar met een wereld van onvolmaakte, geestelijk en moreel on gelijke menschen te doen hebben, daarom zal elk maatschappelijk stelsel er op gericht dienen te wezen om goede be grippen van rechtvaardigheid, waaronder we ook de Bellamy-gedachte rekenen, te be naderen. door levenswetten, die aan allen, zooveel, mogelijk een. bestaan waarborgen en er op gericht zijn om de bestaansmoge lijkheden zoo hoog mogelijk op te voeren.. Dat het huidige maatschappelyke stelsel in dat opzicht,vooral in deze crisisjaren, vele fouten vertohnt, zal niemand ontken nen. Maar we meenen beter en verstandi ger te doen. met het aantoonen van die fou ten en het meewerken aan verbetering der- zelve, dan door het paaien van onze lezers met een wissel op de schoone toekomst, die Bellamy 50 jaar geleden voor de menseh heid zou hebben voorzien en die door deze mensehheid reeds lang .zou zyn aanvaard, als. de verwezenlijking van een schoone gedachte in de practijk even ge makkelijk zou zijn als het verwekken er van. Het „Hebt Uw naasten lief als Uzelf" kan alleen worden toegepast in een wereld, waarin het fatale winst-stelsel niet meer bestaat", zegt dr. IJssel de Schepper. Tot op zekere hoogte kan hij gelijk hebben. Maar.is het daadwerkelijk helpen des noods door middel van het door dr. IJssel de Schepper gehoonde, „bedelen" van t.b.c.-lijders en andere ongelukldgen soms géén naastenliefde? En wat ten slotte het winst-stelsel be treft Winst behoort te zijn het door arbeid ver kregen rechtmatig deel in de stoffelijke welvaart der mensehheid. Aan de 'rechtma tigheid der gewonnen deelen mankeert soms helaas heel wat. De een krijgt te veel, de ander te weinig. Met Dr. IJssel de Schepper zijn we het eens, dat we naar een juistere toewijzing moeten streven.. Zijn Bellamy-gedachte dee len we, maar hij en zijn vereeniging heb ben tot nu toe nagelaten om ons een prac- tischen weg te wijzen. Den hp—.el te prijzen is gemakkelijk den weg naar den hemel te wijzen is moeilijker. Eriistige aanrijding. Wielrijder zwaar gewond. Hedenmorgen te circa zes uur werd naby het vliegveld Vlissingen een wielrijder aan gereden door een auto van „De Telegraaf". Zoowel de wielrijder als de automobiel bewogen zich in de richting van de stad. Door het slechte weer en de sneeuwbuien heeft de autobestuurder den wielrijder niet, of althans te laat opgemerkt en is dienten gevolge op hem ingereden. De wielrijder, een koetsier uit Souburg, heeft waarschijnlijk ongeveer midden op den weg gereden, of 111 ieder geval niet voldoënde rechts gehouden. Hy werd ern stig gewond nac.r het St. Jozef Ziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging op genomen. Een inspecteur van politie was spoedig ter plaatse en by het door hem ingestelde onderzoek bleken de remmen van den auto volmaakt in orde te zijn. Alhambra-Theater. Madame Dubarry. Noodlottige begeerten. De film „Madame Dubarry" is een voor treffelijk stuk cinematografie en zelden zag men zooveel schitterende costuums bijeen. Het geheel werd geregisseerd door W. Die- terle met gevoel en accuratesse voor het historisch gegeven. Met vaste, krachtige lijnen zet hij de intrige op, snel en raak schetst hij haar ontwikkeling, hij vermeit zich niet in omstandigheden, accentueert ze op zyn hoogst even. Dolores del Rio speelt een van haar beste rollen. Geestig, charmant. Zelfs de aftocht van Dubarry naar de haar van nu af aan beschoren abdrjgevangenschap is nog een uitdaging. De snelheid als factor van stijl is goed in deze film, welke zoo sceptisch tegenover het koningschap staat, dat zij soms de karikatuur, bijwijlen ook de satyre niet schuwt. Na den dood van de koningin intrigeeren de vrouwen om de gunst van Lodewyk XV, doch overal vindt de koning angst en be rekening. Dat 'is het oogenblik, waarop Richelieu hem in kennis brengt met mada me Dubarry, die in een koets voor het huis wacht. Wij hebben nog niet meer gezien dan een blooten voet en een close-up van haar gelaat. Doch reeds den volgenden morgen weten de hovelingen „al meer dan wij", zooals de koning spottend opmerkt. Dan is vérder de houding van de film bepaald ten opzichte van het verkwisters drama, dat Lodewijk XV heette. Men ziet sléchts op gewin en aanzien en plezier be rekenende lieden een koning omringen, die zelfs de majesteit niet uiterlijk handhaaft, die zelfs tot de keuken afdaalt om z\jn Diverse Handleidingen voorradig bi] Badhuisstraat 15 - Telefoon 348 ommelette d'amour te vervaardigen. Licht zinnig, zonder décorum en met slechts zwakke opflikkeringen van wroeging, wan neer de hinderlijk-dwingende Dubarry in het hartje van den zomer een sledevaart com mandeert en men m gedeelte van het park van Versailles dan ook blinkend wit ziet. Lebel, de kamerdienaar, heeft dit alles ge- tooverd, doch gansch Parijs zit zonder sui ker, omdat alle poedersuiker als sneeuw over de paden en struiken van het park ligt. Een wonderlijk aristocratische figuur in dit met fantastische middelen voorgedra gen historische schouwspel is overigens deze Lebel. (Ferdinand Godschalk). Een man, die nooit verbaasd is en zijn afkeer ver bergt achter een onbewegelijk masker. Mooi geteekend zijn ook de figuren van den onhandigen dauphin, den lateren Lodewijk XVI en zijn ongelukkige gemalin Marie Antoinette „trop maigre" volgens den kóning, te hautain volgens de favorite. Voortreffelijk van bouw en regie, is deze film een briljant schouwspel geworden. Volgens. Moeder McKee, de keukenmeid van de familie Alderson in het provincie plaatsje Richly, is de zoon des huizes Michael niet de minst ongeschikte echtge noot voor haar dochter Sadie (Joan Craw ford). Zij, die Sadie gezien hebben, zullen haar dit niet euvel duiden. Alvorens de hartewensch van moeder McKee in vervul ling is gegaan, zijn er heel wa.t moeilijkhe den te overwinnen, die vooral door Sadie zelf worden opgeworpen. Met het wegloopen van Sadie op zekeren dag beginnen de wel romantische avontu ren van Sadie McKee. Nadat zij door haar niet al te standvastigen minnaar verlaten is, zien wij haar daarna als danseres in 'een nachtgelegenheid en na een kort huwelijk met een aan whisky verslaafden million- nair ontmoeten wij haar aan het sterfbed van haar aan lager wal geraakten ex-min naar. Bij al de moeilijkheden, die Sadie heeft te overwinnen, wordt zij bijgestaan döór den advocaat Michael, die haar ten slotte vermoédelijk in de bekende, veilige haven loodst. Een blij einde, dat wij haar van harte gunnen, al was het slechts om de wijze, waarop zij van haar rol in dit wat sentimenteel doch boeiend en sterk ge speelde spel liefdesvreugd en liefdesleed een aannemelijk figuur weet te maken. Zij speelt warmer en eenvoudiger, dan wij haar in lang gezien hebben. De dialoog in dit filmverhaal is aller voortreffelijkst en scherp, de camera doet uitstekend werk. Luxor-Theater. L'ordonnance. De blinde vliegenier. De eerste hoofdfilm is gemaakt naar den gelyknamigen roman van den Franschen dichter en romanschrijver Guy de Maupas sant. De inhoud is niet alleen interessant, maar ook alleszins aanvaardbaar, een eigenschap, welke by vele films verre te zoeken is. Deze prachtige Fransche rol prent, waarin van uitstekend spel van de hoofdfiguren, Marcelle Chan tel, Jean Worms, Fernandel, Alexandre Rignault, Paulette Dubois, te genieten valt, heeft ons uitermate bekoord. Het aan de werkelijk heid getoetste verhaal loopt over een be jaarden kolonel, die door toevallige om standigheden in aanraking komt met de veel jongere, lieftallige dochter van wijlen zijn vriend en collega, 't Komt tot een hu welijk, het jonge vrouwtje bemint haar gade als een dochter haar vader en na ver loop van enkele jaren blijft, zeer verklaar baar, een hartstochtelijke liefde tot een jong, knap officier niet uit. De gemoedelij ke ordonnans en oppasser van den kolonel heeft inmiddels zyn diensttijd volbracht en is vervangen door een poilu, die het van stonden aan niet, zooals zijn voorganger, op het kamermeisje van mevrouw heeft voor zien, doch zich zeer aangetrokken gevoelt tot zijn schoone meesteresse. Hij weet spoe dig, dat deze een liefdesverhouding heeft met een kapitein, weet zijn stilzwijgen door dezen minnaar te doen koopen en schroomt ten slotte niet zijn onbeschoftheid zóó ver door te dryven, dat hy zich wil laten „beta len" door als plaatsvervanger van den ka pitein op te treden. Hij vergrijpt zich aan de koloneksvrouw, die ten einde rand <j, hand aan zich zelf slaat, en ontvangt zeli Toestand Koning George van Engeland geeft aanleiding tot bezorgdheid. (Buitenland)* Nieuwjaarsrede wnd.-voorzitter Kamer van Koophandel. Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië jhr. De Jonge gaat heen. .Binnenland.), De dertiende party om het wereldkam pioenschap dammen door Raichenbach gewonnen. (Dammen). Herriot treedt af als minister van Staat. (Buitenland)., De verhouding der landstalen in Bel gië. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. per saldo loon naar werken. Nogmaals een bijzonder mooie film met fraaie natuurop namen en lustige militaire muziek en waar in ook de vroolijke noot niet ontbreekt. De titel zegt reeds, dat het tweede hoofd nummer de noodige spanning en sensatie baart. Het nog niet gestabiliseerde vlieg- wezen noteert bijna dagelijks ongelukken en brengt de gemoederen danig in bewe ging een blinde vliegenier geeft natuurlek een super-sensatie. De hoofdpersoon vliegt met een geblindeerd toestel en heet later inderdaad blind te zijn. Toch vliegt hij van zelf en redt zelfs de vrouw, die nu eenmaal een rol in zijn leven spelen moet, uit een zwaren mist, welke haar en haar vliegtuig noodlottig dreigde te worden. De held heeft dan niet alleen zijn sweetheart maar tevens zyn gezichtsvermogen terug. Echt Ameri- kaansch, doch de liefhebbers smullen er van De hoofdrollen in deze Paramount met schitterende luchtopnamen worden vertolkt door Myrna Loy en Cary Grant de regie is van James Flood. Aan deze beide hoofdfilms gaan, behalvs het gebruikelijke nieuws, waarin bizarre hoedjes voor de dames en een mandoline van vier duizend lucifers met helderen klank, een geestige Looney Tunes en twee voorfilmpjes van te verwachten hoofdfilms („Moord in de wolken" en „De witte pape gaai") vooraf. „L'Ordonnance" wordt vertoond in plaats van de aangekondigde Tsjechische film „Ochtendgloren". De première-avond van dit werkelijk goede programma trok veel belangstelling. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Naby de Oranjesluizen is de Amsterdam- sche vrachtboot „Zeldenrust IV" op een steenen golfbreker geloopen en lek gesla gen. Te 's-Gravenhage wordt ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Kon. Ned, Ver. „Avicultura" in den Dierentuin een tentoontselling gehouden. Twee opnamen, gemaakt tijdens de repe tities van de nieuwe Bouwmeesterreviie „Lachende comedianten", waarvan binnen kort te 's-Gravenhage de première zal plaats vinden. De tentoonstelling „Het costuum onzer voorouders" in de Haagsche Ridderzaal, is thans geopend. Zieken en Ouden van Dagen konden te Amsterdam genieten van de revue „Hoe maller hoe mooier" en werden door Louis Davids en zyn medewerkers kostelijk ver maakt. Schiedam heeft een fraai nieuw postkan toor gekregen, dat gisteren officieel werd geopend. Een andere foto brengt echter een min der aangename Schiedamscbe gebeurtenis in de fabrieken der firma N. J. Bouvet heeft nl. een zware brand gewoed. De nieuwe Waalbrug te Nijmegen is ge reed gekomen en de burgerijcommissie voor Waaloverbrugging, wier werk hiermede ten einde is, maakt als eerste van de nieuwe verbinding gebruik. Te 's-Gravenhage zijn de heer F. W. W. Baron van Tuyll van Serooskerken en mej. Jkv. M. H. S. van Tets in het huwelijk ge treden. Dr. Max Euwe, de wereldkampioen scha ken,h eeft voor de Amsterdamsche Volks universiteit de eerste van een serie schaak- lessen gegeven. Gisteren heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Avicultura", waar zij door den voorzitter, den heer G. J. A. A. baron van Heemstra, werd rondgeleid.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1