1066 500 300 150 100 25 Reuze hopjes VRIJDAG 17 JANUARI EERSTE BLAD No.l4i 74e Jaar gang Uitgave: firma F.VAH DE VELDE Ir., Walstrast 53-60,V!issingen. Telef. 10. Postrekening £6287 Verschijnt' dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS Zaterdag „De Vlinder" §c8»curlcwis§cw unn J«a§g 1936! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. vërz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken! gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBL1CITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE OAGBLAI °ERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen „Rijk en geen geld". In het Grand Hotel Britannia heeft het „Hollandsch Tooneelgezelschap" gisteren avond voor den kunstkring „Het Schouw spel" een goed geslaagde opvoering gege ven van het blyspel „Rijk en geen Geld" van E. Philip Oppenheim. In de rolbezet ting was een kleine verandering aange bracht, hetgeen echter geen bezwaar bleek te zijn, want het talrijke publiek1 heeft zich heel den avond op kostelyke wyze ge amuseerd en terecht De inhoud van het blijspel is betrekke lijk eenvoudigeen schatrijke jongeman, blasé door het najagen van genoegens en het niets-doen, verbeeldt zich ziek te zijn en ontbiedt een beroemd arts. Deze zegt hem duchtig de waarheid, vertelt, dat hem niets mankeert, maar dat hij eindelijk eens stevig moet aanpakken en na hem op deze wijze de oor"'' gewasschen te hebben, wil de dokter heengaan en weigert de hand die de geblaseerde jongeman (Ko van Sprinkhuysen) hem toesteekt. Dit grieft het jongemensch zoodanig, dat hij met den dokter een weddenschap aangaat, dat hy een jaar lang zal leven van hetgeen arbeid hem zal opleveren lukt het, dan verplicht de arts zich zijn excuses aan te biedenlukt het niet, dan verspeelt de jongeman een groot bedrag ten behoeve van het ziekenhuis, waarvan de dokter re gent is. Ernest Bliss (de jongeman) probeert van alles en nog wat, wordt chauffeur, han delsreiziger, raakt zonder werk, fungeert als kellner in een restaurantje waarvan de eigenares (een kostelijke gespeelde fol van Antoinette Sohns) hem tracht in te palmen. En na veel avonturen, waarbij zijn absolute gebrek aan levenservaring hem aanvankelijk duchtig parten speelt, komt alles op zijn pootjes terecht. De rollen waren over het algemeen in goede handen en zonder iemand te kort te willen doen, memoreeren wij nog de ty piste (uitstekend en dikwijls gevoelig ge speeld door Mientje van der Lugt Melsert). Ook de décors waren goed verzorgd, ter wijl de regie bij Ko van Sprinkhuijsen die zónder souffleur deed spelen, en zeis als Ernest Bliss veel succes oogstte in ver trouwde handen bleek te zijn. Al met al een uitstekend geslaagde op voering, waar-p de kunstkring „Het Schouwspel" met genoegen kan terugzien. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het loket voor Postzegelverzame laars, dat morgen, Zaterdag 18 Januari, van drie uur tot half 5 aan het Post- en Telegraafkantoor alhier geopend is,, zullen verkrijgbaar zijn, naast de waarden der Nederlandsche postzegels, de diverse post en portzegels van Nederl. Indië, Curagao en Suriname. Chr. Besturenbond. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op den filmavond die Maandag a.s. door den Christelyken Besturenbond alhier zal worden gehouden. Verdere bij zonderheden vindt men in de advertentie elders in dit nummer. De bezuinigingen op het ziekenhuiswezen. Het van een persbureau afkomstige be richt over het bezoek op heden aan Zee land van de interdepartementale commis sie voor het ziekenhuiswezen kan licht tot eenige verwarring leiden, meldt het „Dagbl. v. Hbld". De commissie heeft reeds meer Zeeland bezocht en dit gold dan een onderzoek naar de toestanden in het Middelburgsche Gast huis, dat jaarlijks de gemeente tienduizen den guldens kost. Deze commissie heeft slechts controlerecht op instellingen van i"Ük en gemeente. Nu is het misschien vreemd, dat vandaag ook een bezoek wordt gebracht aan Vlissingen, dat alleen twee particuliere ziekenhuizen heeft. Dit zit zoo het bestuur van het chr. protestant- sche ziekenhuis „Bethesda" heeft verzocht om een bezoek der commissie, van wie het, gezien de ervaringen der commissie-leden, wenken verwacht voor de exploitatie, waarmee het allicht zijn voordeel zou kun nen doen. De commissie nu heeft dit ver zoek ingewilligd. Van eenigen dwang is echter geen sprake. Om misverstand te voorkomen, meende het blad goed te doen deze nadere uiteen zetting te plaatsen. in Magazijn Wa Isfra a t 74 DamesZiet onze étalage MIDDELBURG Nieuwe schoolgeldverordening L. O. De commissie van financiën te Middel burg vereenjgt zich met het voorstel tot vaststelling der nieuwe schoolgeldverorde ning L. O., doch maakte daarbij enkele opmerkingen. Naar aanleiding van die opmerkingen antwoorden B. en W. o.m., dat zij tegen de toevoeging bij de aanwijzing wié betalen moet van de woorden „bij ontstentenis der ouders of verzorgers, door de leerlingen zelf" principieel bezwaar maken. In casu gaat het toch om aanwijzing van de aan sprakelijke personen voor de betaling van schoolgelden en minderjarige schoolgaande kinderen kunnen toch kwalijk voor die be taling worden aansprakelijk gesteld. Wel gaan zij er mede accoord nader te lezen, dat het schoolgeld jaar samen valt met het schooljaar. Een voor groote gezinnen meer ontlas tend tarief zal voor het L. O. zeker niet worden goedgekeurd. Burg. en Weth. ach ten geen termen aanwezig om boven 3000 de opklimming tèlkens 100 te doen zijn. Ook in de nog geldende verordening, zijn de opklimmingen 20Ö, terwijl zulks evenzeer het geval is bij het tarief voor het ULO, in hetwelk door B. en W. geen wijziging wordt voorgesteld. B. en W. kunnen geen volstrekte zeker heid geven, dat een bepaling, waarbij met alle gemeentelijke scholen rekening wordt gehouden inzake het op school hebben van meer kinderen, zooals de commissie wenscht, zal worden goedgekeurd. Toen willen zij wel eenige uitbreiding geven aan de voorgestelde bepaling door voor den zgn. kinder-aftrek èn de lagere èn de uitgebreid lagere scholen in aanmerking te nemen. Uitbreiding waterleiding-buizennet. De heer G. J. Bensink heeft aansluiting verzocht op de duinwaterleiding ten behoe ve van het pand, hetwelk thans voor hem in aanbouw is aan den Koudekerkschen weg. Voor inwilliging van dat verzoek zal een doortrekking van het buizennet over een lengte van 915 M. noodig zijn, wat on geveer 3500 zal vorderen. Verzoeker heeft zich bereid verklaard gedurende 10 jaren 175 (5 van 3500) per jaar als bijdrage in de kosten van door trekking aan de gemeente te betalen en voorts het water tegen het gebruikelijke abonnementstarief te betrekken. B. en W. meenden, dat een levering onder die voorwaarden ook voor de gemeente aannemelijk is en stellen voor hun ƒ3500 crediet te verleenen voor bedoelde door trekking. Landbouw en Maatschappij. Gistermiddag hield de Nationale Bond Landbouw en Maatschappij een door een 80-tal personen bezochte vergadering in de bovenzaal van „de Vergenoeging" te Mid delburg, onder leiding van den heer P. de Lange uit Biggekerke, die zeide, dat de boe ren en verdere plattelanders, terwijl zij het „bidt en werkt" indachtig zijn, moeten op komen voor hun recht tegenover de stede lingen. Hierna heeft de heer Jac. Welleman een rede uitgesproken in het belang dezer boe- renorganisatie. Beëediging. Ter openbare terechtzitting van de Rechtbank te Middelburg is beëedigd als Commissaris van Politie te Middelburg de heer J. Fontyne, voorheen inspecteur van politie le klasse te Dordrecht. Ploegwedstryd van den Kring Walcheren der Z. L. M. In een der lokalen van „de Eendracht" te Middelburg had gisteren de uitreiking plaats van de diploma's, medailles en prij zen, behaald op den Ploegwedstryd 1935. De voorzitter, mr. M. C. van der Minne, reikte met een aanmoedigend en toepasse lijk woord de volgende prijzen uit Categorie I (vlakploegen)eerste prij zen J. Louwerse, Serooskerke Jan Wil- lemse Dzn., Sint Laurenstweede prijzen: Jac. Kodde, Zoutelande A. de Lange Azn., Koudekerke J. J. Cevaal, Grijpskerke derde prijzen P. Kodde Azn., Vrouwenpol der J. Franke, Serooskerke. Categorie II (wendploeg)eerste prijzen: Louwerse Mzn., SerooskerkeW. M. an Liere, Oostkapelle Joh. Corn. Janse, Arnemuiden en'J. K. Crucq, Nieuw- en St. Joosland tweede prijs H. van Waarde, derde prijs W. A. van Strien, beide te Nieuw- en St. Joosland. Categorie III (akkers)eerste prijzen P. Dingemanse, Biggekerke L. Jacobse, Grijpskerke en A. de Visser, Sint Laurens, en tweede prijs Jan Willemse Dzn., Sint Laurens. Namens de deelnemers heeft de heer J. Louwerse Mz. in welgekozen woorden voorzitter, bestuur en keurmeesters dank gebracht voor hun arbeid in deze verricht. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Woensdagavond vergaderde hier het district Walcheren van den Ned. Chr. Land- arb. Bond, onder presidium van den voor zitter, den heer P. Vreeke te Souburg, wel ke vergadering wer.l bijgewoond door de heeren Vingerling en Van'Maastricht, na mens "het hoofdbestuur. Besloten werd in Februari de jaarver gadering te houden, waarin een hoofdbe stuurder het woord zal voeren. Als leden van het dagelijksch bestuur werden herkozen de heeren A. Francke te Grijpskerke en J. Vos te Gapinge. Het belangrijkste punt der agenda was h bespreken van de loonacties voor het komend seizoen. Docf de afgevaardigden der aanwezige afdeelingen werden andere mededeelingen gedaan over het verloop ter plaatse. Daaruit bleek dat het op Walche ren ten aanzien van het afsluitèn van col lectieve arbeidsovereenkomsten in de door den Bond gewenschte richting gaat, daar elk jaar e/nige uitbreiding tot stand komt, z5; het dan"ook veelal slechts na langdurig en moeizaam overleg. Op een tweetal plaatsen kwam een ar bitrale uitspraak tot stand. Op een vijftal plaatsen, nl. te Biggekerke, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke en Souburg vond geen opzegging plaats en blijft het contract van vorig jaar dus ge handhaafd. Omtrent de andere vijf contrac tei is nog niets met zekerheid te zeggen, daar de opzegtermijn nog niet is verstreken. Pogingen zullen worden aangewend om op enkele plaatsen waar tot°heden nog geen overeenkomst kon worden, afgesloten, dit jaar zoover te geraken, waartoe de werkgevers eventueel tot samenwerking en overleg zullen worden uitgenoodigd. De organisatie blijft de voorkeur geven aan vrijwillig overleg. OOST- EN WEST-SOUBURG Een noodlottige val. Gisterenmiddag had het 9-jarig zoontje van den heer Sch. alhier het ongeluk bij het hardloopen, zoodanig te vallen, dat hij daarbij een ernstige armfractuur opliep. Dr. Huysman verleende de eerste hulp, waar na verdere behandeling in een ziekenhuis te Vlissingen zal plaats hebben. RITTHEM. Christelijke Boeien- en Tuin dersbon d De af deeling Ritthem van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond hield Woensdag avond een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer W. J. van Schelven te Zierikzee. De christen boer en tuinder, die ook in zijn dagelijkschen arbeid weet door God gedra gen te worden, kan zich niet thuis gevoe len in een neutrale organisatie, omdat hij zich hierin niet voldoende kan uitleven. Evenals de katholieke boeren in één bond zijn georganiseerd, zoo dienen ook de Pro- testantsche christenen één organisatie te hebben. Er is onder hen op politiek terrein, helaas, een verdeeldheid gekomen, die te bejammeren is. Deze moet niet komen op landbouwgebied. Alle Protestantsche chris ten boeren dienen zich in één bond te or- ganiseeren met uitsluiting van alle poli tiek. Verschillende vragen werden door den spreker, en ook door den heer G. van de Putte en A. Louws beantwoord. De laatste twee heeren waren als voorzitter en secre taris van 't gewestelijk bestuur op de ver gadering tegenwoordig. De heer G. van de Putte sprak nog een opwekkend woord. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Openbare vergadering op Dinsdag 21 Ja nuari 1936, des namiddags 1.30 uur. Punten van behandeling 1. Beëediging waarnemend gemeente ontvanger. 2. Ingekomen stukken Adres van I. A. Roose alhier, houdende verzoek met zijn patates frites kraam te mogen openblijven op Zaterdagavond tot half elf, op de overige werkdagen tot 10 uur. In verband met de bespreking in de raadsvergadering van 13 December 1935, wordt voorgesteld op dit adres afwijzend te beschikken. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot vast stelling eener verordening houdende voor schriften voor het in bouwexploitatie bren gen van gronden door particulieren. 4. Idem tot vaststelling eener gemeen schappelijke regeling met de gemeente Vlissingen, inzake toelating van leerlingen uit deze gemeente op de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs aldaar. 6. Idem tot aanwijzing van een deskun dige voor het ontwerpen van het uitbrei dingsplan. Het besluit van Ged. Staten d.d. 25 Octo ber 1935 No. 38 met betrekking tot de toe lating van. leerlingen op Openbare U.L.O. scholen, bracht de verplichting mede, zoo wel met de gemeente Middelburg als met de gemeente Vlissingen een gemeenschap pelijke regeling te treffen omtrent toela ting van' leerlingen, afkomstig uit deze ge meente, op Openbare U.L.O. Scholen van genoemde gemeenten. In uwe vergadering van 13 December j.l. werd besloten een regeling te treffen met de gemeente Middelburg. De gemeente Vlissingen deed ons een concept-besluit eener regeling toekomen van gelijken inhoud als die voor Middelburg De kosten per leerling over 1936 worden op ongeveer 17 geraamd. Wij hebben de eer U voor te stellen te besluiten tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling met de gemeente Vlis singen overeenkomstig het concept-besluit. Ged. Staten eischen in iedere gemeente een verordening houdende voorschriften tot het in exploitatie brengen van grond als bouwgrond door particulieren, zulks ter voorkoming van onbillijkheden welke zich vooral op dit gebied zoo gemakkelijk kun nen voordoen. Burg. en Weth. hebben een verordening ontworpen en stellen U voor, tot vaststel ling dezer verordening over te gaan. Tulnbouwvereeniging „Koudekerke". Bovengenoemde vereeniging hield Woens dagavond een vergadering onder leiding van den heer L. Janse. Uit het verslag van den secretaris bleek o.m. dat de avondcursus tuinbouw door 10 leerlingen wordt bezocht, en dat verschil lende excursies en bijeenkomsten hebben plaats gevonden. De aanvoeren waren niet groot, maar de prijs goed. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo van 27.01 is. De heer Dry ver bracht rapport uit over be strijding van den kanke bij vruchtboomen; gebleken is, dat kankerverf het beste resul taat opleverde, ook zijn proeven genomen met onverdunde Carboleum met. Lijnolie en Menie. Ook bracht bij rapport uit over de proef inzake de pootwijze bij aardappelen. Beide rapporten werden druk besproken. Besloten werd tot gezamenlijk aanschaf fen van diverse materialen. De heer Wattel, ambtenaar bij de Groente- en Fruit-centrale te Goes, behan delde vervolgens de crisisaangelegenheden voor den tuinbouw. Spreker verstrekt talrijke inlichtingen over de controle die door de Groente- en Fruitcentrale, den Crisiskeuringsdienst en de centrale uit den Haag wordt, verricht en besprak voorts de teeltregeling waarvoor aan ieder een kaart als bewijs op aanvraag aan het bureau te Goes wordt verstrekt. ZOUTELANDE Vergadering N.S.B. Woensdagavond werd alhier een open bare vergadering gehouden door de N.S.B. Er was veel belangstelling. De spreker, de heer J. Ph. van Kampen besprak ,de wantoestanden in onzestaat en maatschappij. De N.S.B.: zal ons arme volk weer tot eenheid en welvaart or eng en. Langs welken weg en welke middelen de N.S.B. dit doel zal bereiken, werd door spreker echter niet verteld. Verschillende aanwezigen stelden vragen. MARINE EN LEGER By Kon. besluit van 9 Januari is aan den off icier-vlieger le klasse M. F. Eikerbout met 18 Februari 1936 eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Executie van Hauptmann uitgesteld, men volgt een nieuw spoor opzien barende mededeelingen van de „New- York American". (Buitenland). Opbrengst der Rijksmiddelen over Dec. 1935. (Binnenland). Nieuw bewapeningsprogramma van Engeland. (Buitenland). Nederlandsche ambulance naar hefc front. (Oorlog Abessinië). De Negus van meening dat militaire situatie voor Abessinië belangrijk beter is geworden. (Oorlog Abessinië). Invoerrecht op koffie? (Binnenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is 16 dezer te Funchal aangekomen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amster dam-Oost prof. G. Wisse tc Apeldoorn. Vrouwelijke theologen. Ons land telt, naar de „Nederlander" meldt, momenteel 46 afgestudeerde vrou welijke theologen. Van haar behooren 11 tot de Ned. Herv. Kerk 3 tot de Evang. Luth. kerk 18 tot de Doopsgezinde en 14 tot de Remoa- strantsche kerk. Critiek op de R.-K. Missie. Het Alg. Prot. Kerkblad van 2 Januari jl. deelt mede, dat ds. L. Nieuwpoort te Menado, vroeger te Middelburg, in de Mi- nahassa naar Batavia geroepen is, ora zich aldaar te verantwoorden over zijn optreden te Menado. Ds. Nieuwpoort heeft namelijk het Roomsch-Katholieke werk in de Minahassa zeer scherp becritiseerd en het „Kerkblad" zegt, dat ook zij, die van oordeel zijn dat de Protestantsche opinie geenszins onder stoelen of banken behoeft te worden gestoken, de critiek van ds, Nieuwpoort niet juist vinden. Ds. Nieuw poort heeft aan den oproep (der Indische regeering), gehoor gegeven en is den 4en Januari te Batavia aangekomen. RECHTSZAKEN RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 17 Januari 1936, Dronken een motorrijtuig besturen. P. V., 36 jaar, van beroep chauffeur, wonende te Middelburg, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens als bestu- der van een motorrij tuig daarmede rijden over een weg, terwijl hij verkeert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet tn staat moet worden geacht het motorrijtuig naar behooren te besturen, werd veroordeeld tot 1 week hechtenis- straf en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Verdachte was niet verschenen. De offi cier van justitie vorderde bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Onbevoegd een wapen dragen. J. A. v. D., 26 ja".r, werkman te Hein- kenszand, was inhocger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens op den openbaren weg een wapen bij zich hebben, werd veroordeeld tot een geldboete van 15, te vervangen door 8 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het inbeslagge- nomen jachtgeweer. Eisch bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Auto niet tijdig stoppen voor tram. C. B., 62 jaar, koopman te Vlissingen, had hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Mid delburg, waarbij hij, wegens het als be stuurder van een auto niet stilhouden, ter wijl een tram stopt tot het in- en uit laten van passagiers, terwijl geen vlucht heuvel aanwezig is, werd veroordeeld tot een geldboete van 10 of 10 dagen hechte nis. De officier vorderde bevestiging van het vonnis waarvan appél.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1