SPORT LUCHTVAART RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER EEN ITALIAANSCHE AANVAL OP EGYPTE GEMENGD NIEUWS beantwoordt spr. die vraag beslist ontken nend. Thans profiteeren alle geitenhouders van de voorrechten als de andere reeds vroeger aangeslotenen. De weg is voor hen gebaand en de boomen zijn geplant, zij heb ben maar alleen de vruchten te plukken. Zij kunnen gebruik maken van bokken, die van de beste geiten uit de provincie af stammen en van bokken, die ook reeds een goede afstamming hebben. Het Verkoopbureau. De secretaris deed nog enkele mededee- lingen over het verkoopbureau, en drong aan op het gebruik maken van deze instel ling. Bij de rondvraag kon o.a. worden gezegd, dat het aannamen van niet-volbloed dieren, een bewijs is van onbekendheid met de voorschriften. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen deelde mede te willen trachten door het heffen van 5 cent per lid per jaar kringtentoonstellingen te organiseeren. Nog enkele opmerkingen van plaatselyken aard gaven aanleiding tot de toezegging daarnaar een onderzoek in te stellen, waar na de voorzitter met de. beste wenschen voor 1936 de vergadering sloot. VOETBAL: Competitie van deze week. De wedstrijd LeerdamAxel voor den K.N.V.B.-beker ging Zondag jl. eindelijk dioor. Axel werd geklopt en verdwijnt hier mede van het beker-tooneel. De derde ronde is nu afgewerkt. Op 2 Februari a.s worden de resteerende ontmoetingen der 4e ronde gespeeld. In de derde klasse B liepen de Zeeuwen door een thuiswedstrijd op de Zeeuwsche Boys nog meer op hun concurrenten uit. Met 19 winstpunten g'aam onze stadgenoo- ten momenteel onbedreigd aan de spits. Er resten de Zeeuwen nog 8 te spelen wed strijden. Het competitie-program voor Zondag a.s. vermeldt voor Vlissingen een thuiswedstrijd aan den Koudekerkschen weg tegen Ter- neuzen. Nog slechts kort geleden kampten de rood-witten tegen dezelfde tegenstan ders in Terneuzen en forceerden in de laatste minuten een gelijk spel (33). Dit gelijke spel houdt een belofte in voor een kleine overwinning op Zondag a.s. voor de thuisclub. De hoop van den Vlissingen - aanhang is op de voorlinie gesteld. Scheidsrechter is de heer Joh. v. Hoek Uit Tilburg. Middelburg trekt naar Bergen op Zoom om op den Raay'berg Dosko partij te ge ven. Na het échec thuis tegen Goes, zul len de Middelburgers thans dubbel hun best doen om het verloren terrein te her winnen. Ze hebben o.i. de beste kans op een overwinning, welke ook inderdaad noo- dig i3, willen de Middelburgers hun leiden de positie behouden. Zeelandia ontmoet op het Nadorst-ter rein R.B.C., een ontmoeting die van belang is met het oog op de bezetting der laatste plaats. In Roosendaal sleepten de Zee- landianen kort geleden een zeer verdiend gelijk spel uit het vuur (33). De kans Mgt nu voor het grijpen om R.B.C. te kloppen. Zeelandia heeft de winstpunten broodnoodig, zoodat verwacht mag worden dat de Nadorst-bewoners hun kans a.s. Zondag wel zullen aangrijpen. Goes heeft een thuiswedstrijd tegen T.S.C., waarvan uit met 52 werd verloren. De Goesenaren hebben de laatste weken vriend en vijand dermate verrast, dat we er lang niet ze ker van zijn of T.S.C., die een mooie kam pioenskans heeft, in Goes wel succes zal hebben. Er schijnt een geheele nieuwe geest in het Goes-elftal gevaren te zijn. Het wordt voor de Oosterhouters dan ook Zondag danig oppassen, anders zouden ze misschien voor een teleurstellende ver rassing komen te staan. Een spannende plaatselijke kamp staat in Breda voor de deur, waar Hero in eigen home de Baronie ontmoet. Beide clubs heb ben nog een goede kans op de eerste plaats. De inzet van den kamp is voor beide partijen dus van veel gewicht. We zijn benieuwd welke van de twee plaatse lijke concurrenten de sterkere zal blijken. Tn de derde klasse B spelen de Eiland- Boys een thuiswedstrijd tegen de Zeeuw sche Boys. De heer Gilissen is met de lei ding belast. Indien onze stadgenooten spe len voor wat ze waard zijn, kunnen ze deze ontmoeting in een overwinning om zetten, hetgeen aan hun positie op de ranglijst ten goede zou komen. R.C.S. speelt een thuiswedstrijd tegen de Goesche Boys. De vorige ontmoeting tegen dezelfde tegenstanders eindigde met een 50 overwinning voor R.C.S., zoodat ver wacht mag worden, dat de toeschouwers ditmaal in den vorm van een flink aantal R.C.S.-doelpunten werkelijk waar voer hun geld zullen krijgen. Deze wedstrijd wordt geleid door referee C. Koster. INSIDER. KORFBAL; De competitie-wedstrijden. Een spannende strijd zal Zaterdag a.s. op het terrein van T.O.G.O. (no. 4 op de rang lijst) te Goes worden gestreden tusschen deze ploeg en Madjoe n (no. 3 van de ranglijst). Wel is waar wist Madjoe II op eigen terrein van T.O.G.O. te winnen met 51, doch T.O.G.O. hield tegen de kam pioen Zeelandia de balans in evenwicht (00), zoodat een nederlaag van de Mad- joeneezen ons geenszins zou verrassen. Madjoe H zal echter zijn allerbeste spel wel ontplooien, teneinde den Goesenaars de kans tot positieverbetering (verwisseling van volgnummer op de ranglijst) te ontne men. De volgens het voorloopig wedstrijdpro gramma aangekondigde ontmoeting Swift IIMadjoe I wordt op verzoek van eerst genoemde uitgesteld. DAMMEN Raichenbach wint de 12e partij. De 12e partij om het wereldkampioen schap is wederom in het voordeel van Raichenbach geëindigd. De wereldkam pioen heeft op tempo gespeeld en dwong Vos tot het nemen van een slag met een nadeelig eindspel als slot. De stand is thans Raichenbach 16 p., Vos 8 p., zoodat thans 4 remise-partijen reeds voldoende zijn voor den wereldkam pioen om zijn titel te behouden. De 13e partij vindt morgen te Den Haag plaats. Een groote Fransche vliegboot omgeslagen. De groote Fransche vliegboot „Lieute- nant-de-vaisseau-Paris", welke te Pensa- cola (Florida) voor de kust voor anker lag, is door een rukwind omgeslagen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op de plaats waar de vliegboot „Lieute- ruant-de-vaisseau-Paris" is omgeslagen, is het water zeven meter diep. Men heef tonmiddellijk maatregelen geno men, om den romp van het toestel om te keeren en voor dat dit is geschiedt, is het onmogelijk te zeggen, hoe groot te schade is, welke de machine heeft bekomen. Volgens de laatste berichten, was er, toen het ongeluk geschiedde, niemand aan boord van de vliegboot. Een gisterenmiddag door het Fransche departement van luchtvaart uitgegeven communiqué, volgens hetwelk de Fransche vliegboot „Lieutenant-de-vaisseau-Paris" zou zijn gezonken, blykt niet juist te zijn. De storm, welke met een snelheid van 80 K.M. per uur langs de kust raasde, heeft het vliegtuig Weliswaar omver ge worpen, zoodat er inderdaad gevaar voor zinken bestond, doch met vereende krach ten is men erin geslaagd, de reusachtige vliegboot weder op te richten. Naar ver luidt, zou de schade niet groot zijr Het ongeluk van de „City of Khartoum". Tijdens het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk van de „City of Khartoum" is een duiker van den kruiser „Sussex" ver hoord. Volgens hem raakte het vliegtuig het water in een hoek van 45 graden. En dat met een snelheid, voldoende om het ge heele voorste deel van het toestel, tot aan de vleugels, te vernieler Valsche munters veroordeeld. De rechtbank te Almelo heeft een viertal personen, allen uit Enschedé,"die valsch geld hadden gemaakt, dit in geheel Twente hebben uitgegeven en bovendien tal van automaten met behulp van valsche munten hebben geledigd, tot de volgende straffen veroordeeld C. L., den hoofddader, tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk de eisch was 1 jaar. B. L. werd veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf waarvan twee voorwaardelijk, de eisch was 9 maanden. T. B. werd veroor deeld tot 6 maanden, waarvan 3 voorwaar delijk de eisch was 6 maanden. B. L. kreeg 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, de eisch luidde evenzoo, doch onvoorwaar delijk. De schout bij nacht J. S. C. Olivier is wegens langdurig verbluf in Oost-Indië per motorschip „Baloeran" in Nederland te ruggekeerd. Bij beschikking van den minister van defensie a.i. is luitenant ter zee 3e klasse Kon. marine-reserve G. S. van Dijk den 3en Februari geplaatst bij den mijnveeg- dienst te Vlissingen. De officier van den marinestoomvaart- dienst le klasse B. J. Kimmel is geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructie schip „Schorpioen" te Nieuwediep. De le luitenant der infanterie G. H. van der Spek, is met ingang van 15 Januari voor 5 jaar gedetacheerd by het korps mariniers en als zoodanig geplaatst bij de afdeeling mariniers te Rotterdam. Talrijke moeilijkheden maken een dergelijk plan onzinnig. De gevaarlijke Senoessi. door kolonel H. ROHDE. Met de toenemende verscherping van het Engelsch-Italiaansche conflict in den laat- sten tijd komt een eventueele aanval van Italië op Egypte weer in het brandpunt der belangstelling te staan. Ook het zen den van de gemotoriseerde divisie „Trenfco" naar de Lybisch-Egyptische grens en de eisch van maarschalk Badoglio om ver sterkingen naar Abesslnië te sturen, wer den met een dergelijk Italiaansch plan in verband gebracht. Intusschen is reeds be wezen, dat deze opvatting niet juist was. De divisie „Trento" is naar Lybië gestuurd ter aflossing van de beide sinds September aan de grens liggende actieve legerdivisies, die thans, nu de manschappen aan het Zui delijke klimaat gewend zijn, naar het Abes- sinische oorlogsterrein vertrekken, terwij- de vraag om versterkingen van maarschalk Badoglio zich voldoende laat verklaren door de militaire situatie in Abessinië. Doch bovendien zijn er nog een aantal redenen, die tegen een dergelijk Italiaansch plan pleiten. Hiertoe behooren in de eerste plaats afstand en terreinmoeilijkheden WOESTIJN, WOESTIJN EN NOG EENS WOESTIJN. Welke wegen staan Egypte bij een aan val open Van uit Lybië zou Italië in het Noorden langs de kust over de oase Siwa naar Cairo, of meer naar het Zuiden uit de streek van de oases van Koefra naar Wadi Haifa en. uit den Zuid-Ocsthoek van Lybië over de oase Merga naar Omsdoer- manKhartoem kunnen oprukken. Boven dien bestaat voor de Italianen nog de mo gelijkheid tot een opmarsch van het Wes telijk deel van Erythrea uit naar Berber en Khartoem. In de drie eerste gevallen zou de weg van het Italiaansche leger over een afstand van 500 tot 1000 kilometer door typisch woestijngebied leiden, alvorens het doel, de Nyl, zou zijn bereikt. Wat dit, zelfs voor een gemotoriseerd leger be- teekent, behoeft wel geen nader betoog. Het verloop van de Italiaansche operaties in het Zuiden van Abessinië heeft dit reeds duidelijk aangetoond. Ook bij deze opera ties werd bijna uitsluitend van gemotori seerde troepen gebruik gemaakt. En in dit geval waren de afstanden nog minder groot en de terreinmoeilijkheden minder zwaar. BESCHIKT ITALIË OVER VOL DOENDE TROEPEN Afstand en terreinmoeilijkheden maken een aanval van Italië op Egypte dus reeds onwaarschijnlijk. Daar komt nog als derde grond bij, dat een dergelijke aanval den in zet van een aanzienlijke hoeveelheid troe pen noodzakelijk zou maken. Heeft Italié daarover op het oogenblik of binnen afzien- baren tijd de beschikking Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden. Italië heeft in Lybië na het vertrek van de tv/ee actieve legerdivisies buiten de divisie „Trento" nog hoogstens de beschikking over een divisie Europeesche soldaten en twee in een corps samengevoegde inboor lingen-divisies. Deze strijdkrachten zijn on danks de verst doorgevoerde motoriseering nauwelijks in staat om de meer dan 1000 K.M. lange Lybisch-Egyptische grens te bewaken, om van de operaties in Egypte dan. nog maar te zwijgen. Wat nu de troe pen in Erythrea en aan het Noordelijk Abessinische frent betreftdeze heeft men tot den laatsten man toe dringend ter plaatse noodig, want dat de Abessijnen tegenover een verzwakking van de Italia nen niet werkeloos zouden blijven, kan zon der meer aangenomen worden. Slechts bij verrassing zou een Italiaan sche aanval op Egypte succes kunnen heb ben. En hoe het hiermede gesteld is, mag wel als bekend Worden beschouwd. Enge land is reeds maandenlang bezig den af weer van een dergelijken aanval voor te bereiden. Aan het Noordelijk deel van de Egyptisch-Lybische grens staan op de linie Solloem-Mersa Matroech-Oase Siwa gemo toriseerde troepen van ten minste 10 000 man sterkte opgesteld, terwijl op de hier aangelegde vliegvelden een aanzienlijk aan tal machines gereed voor den start staat. Bovendien heeft Engeland troepen in het gebied tusschen Cairo en Alexandrië en in den Soedan tusschen Khartoem en Kassala geconcentreerd, die eveneens voor het grootste gedeelte gemotoriseerd zijn. EEN ITALIAANSCHE AANVAL ZOO GOED ALS ONMOGELIJK. De Italianen zouden bjj een opmarsch naar Egypte dus overal een heel wat ge vaarlijker vijand ontmoeten dan de Abes sijnen. Het zou op een tegenstander stoo- ten, die in alles, in bewapening, in uitrus ting en in beweeglijkheid niet bij den Ita- liaanschen aanvaller ten achter staat, die bovendien in eigen, land strijdt, over goede achterwaartsche verbindingen zooals spoor wegen en een uitgebreid wegennet beschikt en waarvan de leiders over een ervaring in militaire operaties in woestijngebieden be schikken, die zooals in den wereldoorlog in Arabië en Perzië is bewezen, superieur aan de Italiaansche is. Op een opstand in Egyp te kan Italië zooals de zaken thans staan, nauwelijks rekenen. Waarmede het ander zijds echter wel rekening moet houden, is een opstand in den rug, in Cyrenaika en in Lybië, waar zyn operatiebases liggen. Ze ker, op het oogenblik is het in het gebied van de oasen van Koefra en in Fessan, dat indertijd met groote moeite is onderworpen, rustig, maar dat zulks het geval zal big ven, indien Italië naar Egypte oprukt, valt sterk te betw^felen. De j or Italië naar Egypte gevluchte leider van den stam der Senoessi wacht slechts op een gelegenheid om zijn slag tegen Italië te slaan. Dit alles tezamen genomen, maakt een Italiaanschen aanval op Egypte zoo goed als onmogelijk. Zeker, Italië beeft aan de Lybisch-Egyptische grens sterke militaire troepen geconcentreerd en de grens met voor een groot deel electrisch geladen prik keldraadversperringen afgesloten. Doch de ze maatregelen dienen slechts defensieve, geenszins offensieve doeleinden. Met zijn beveiligingsmaatregelen, om een inval van de in Egypte verblijvende Senoessi in Ly bië en het ontketenen van een opstand al daar te verhinderen. En hierop heeft ook Italië steeds gewezen. Nadruk verboden) Duizenden kazen gesto len. De firma Van Zwet, kaashande laars te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat circa 4000 bazen uit haar pakhuis aan den Achterdijk te Pur- merend waren verdwenen. In verband hier mede is tot arrestatie overgegaan van een 28-jarigen pakhuisknecht die de zaken voor de Rotterdamsche firma behartigde. Ty'dens een onderzoek, dat in het pak huis werd ingesteld naar aanleiding van een Macht over een partij kaas, welke de firma Van Zwet had afgeleverd en die niet aan het monster zou voldoen, zette de knecht het plotseling op een loopen, doch meldde zich later bij de politie te Hpen- dam aan. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat hij groote partijen kaas ten nadeele van de firma Z. had verduisterd. Hij werd op transport gesteld naar Purmerend, waar hem door den inspecteur van politie een verhoor werd afgenomen. E. legde een vol ledige bekentenis af en zeide ook de ver miste 4000 K.G. te hebben verduisterd, waarvan hij de opbrengst ten eigen bate had aangewend. Auto in een modder sloot. Gisterenmorgen deed zich te Loenen een ongeluk voor, dat, behoudens groote materieele schade, wonder boven wonder nog goed is atfgeloopen. Een auto uit Zeist reed in de richting Amsterdam. Ter hoogte van de boerderij de Peereboom kwam de wagen in botsing met een Bel gischen auto. De bestuurder van eerstge- noemden auto gooide zijn stuur om en kwam tegen een gerooiden boom aan, wel ke aan de zijde van den weg lag. De auto kantelde en kwam in een moddersloot te recht. Gelukkig was een tweetal arbeiders ter plaatse aan het werk en dezen snelden ter stond ter hulp. Zij slaagden er in de in zittenden uit hun benarde positie te be vrijden. Een inzittende dame bleek veel water te hebben binnengekregen. Zij werd later op den dag per auto naar haar woning te Zeist vervoerd. Haar echtgenoot, de be stuurder van den auto bekwam tengevolge van het stukspringend glas een vrij ern stige verwonding aan zijn rechterhand. De Belgische auto, die was doorgereden, werd door de politie te Zuilen achterhaald. Fabrieksbrand te Schie dam. Gisteravond omstreeks zes uur ontdekten voorbijgangers brand in het pand 140 aan den Buitenhavenweg te Schiedam, waarin gevestigd is de kurken- en isolatie- fabriek van de firma Bouvet. In dit pand waren eenige werkz~ ^mheden verricht voor de fabricage van kurken pla ten. Slechts één jongen was des middags m de droogkamer van de fabriek aanwezig geweest. Men vermoedt, dat in deze kamer de brand is uitgebroken. Het pand stond in enkele minuten in lichter laaie. De brandweer heeft met twaalf stralen het vuur in ruim een uur tijds kunnen blusschen. Het pand, dat een breedte heeft van 12 meter en een diepte van 20 meter, was toen geheel uitgebrand. Het gebouw was tot aan de nok toe op gestapeld met zeer brandbaar materiaal. Een vlak naast het pand grenzend ge bouw, waarin kort geleden nog gevestigd was de N.V. Remco staalramenfabriek, en dat thans leeg staat, werd door het vuur bedreigd. Met moeite heeft de brandweer het pand door het nat te houden gespaard. Aan de andere zijde werd het pand be grensd door de Vereenigde Glasfabrieken, doch tusschen deze panden was voldoende ruimte, zoodat hier geen gevaar dreigde. Ook de inhoud van het afgebrande pand ging verloren. De fabriek was op beurspo- lis verzekerd. Inbraak. In den afgeloopen nacht heeft een inbreker zich.door middel van een tuimelraam toegang verschaft tot den winkel van de coöperatie „De Een dracht" te Gelderscb Veenendaal. Met een bedrag van 700 is de inbreker verdwenen. De man, die met handschoenen heeft ge werkt, heeft zich met het geld, dat hy uit de in den winkel staande kassa's heeft ge nomen en een nieuwe fiets uit de voeten gemaakt. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Ongelukken. Door een hevi- gen stormwind kwam een 62-jarige man te Andijk met zijn fiets op straat te vallen, zóó, dat hg een schedelbreuk bekwam. De man is thans aan de gevolgen van zijn val overleden. Gisterenavond is op het Ro- kin te Amsterdam een 43-jarige man door een personenauto aangereden. De man, die een been brak, werd door den bestuurder van den aanrydenden wagen naar het Bin nengasthuis overgebracht, waar hg werd opgenomen. Brutale kerkdiefstal te Weenen. De correspondent van „de Tgd" te Weenen meldtDezer dagen werd op klaarlichten dag in de Grieksch- katholieke St. Barbarakerk tijdens de Grieksch-katholieke Kerstdagen een bru tale kerkdiefstal bedreven. De glazen schrgn, waarin zich de relikwieën van den Slavischen martelaar St. Josaphat bevin den, werd stukgeslagen en van het volle ornaat van den heilige een massief gouden ketting met crucifix geroofd. Blijkbaar een werk van specialisten, die geen enkelen vingerafdruk achterlieten. De gestolen gouden keten is een ge schenk van aartshertog Wilhelm, aangebo den aan de Grieksch-katholieke kerk naar aanleiding van de overbrenging der relikwieën van den H. Josaphat uit Rus land naar Weenen tgdens den oorlog. Aartshertog Wilhelm gold toen nog als pretendent naar den Poolschen troon in geval van een Austro-Poolsche oplossing van de Poolsche kwestie. Het einde van den wereldoorlog maakte een einde aan deze kwestie. De heilige bisschop Josaphat Kunce- witsch stierf op 12 November 1623 in Wl- tebsk als martelaar onder de handen van fanatieke Schismatieken. In 1643 werd hg zalig, in 1867 heilig verklaard. Een stroom varn geünieerde katholieken trok na de hei ligverklaring uit heel Rusland naar het heiligdom van St. Josaphat te Biala, totdat de Russische gouverneur Gromek op 23 Mei 1873 bevel gaf, de relikwieën van den heiligen martelaar onder leiding van een afgevallen priester door gendarmerie en militairen te doen verwijderen. Eenige moe dige katholieke mannen voorkwamen de autoriteiten en begroeven in den nacht het lichaam van den heilige op een veilige plaats. Zoo vergingen tientallen van jaren tot de oorlog uitbrak. In Mei 1916 werd het Russische Biala door de Duitschers ingenomen. Bij een zekeren boer (van Biala) werd een Duit- sche onderofficier ingekwartierd. De boer moet een goeden indruk gekregen heb ben van den man en vroeg hem dan „Ben jij orthodox of katholiek Op het antwoord van den soldaat, dat hp katholiek was, verklaarde dan de boer „Ik zie het. En nu wil ik je in een ge heim inwijden. Hier in mijn schuur ligt de H. Josaphat begraven, dien de Russen in 1873 van ons wilden stelen" De onderoffi cier verwittigde het domkapittel van Lem- berg, dat een vakkundige commissie zond en zich overtuigde van de waarheid der mededeeling van den bewusten boer. Met inwilliging van de Duitsche militaire over heid werden dan de relikwieën van den heilige overgebracht naar de geünieerde Grieksch-katholieke St. Barbara-kerk, waar ze in de met groen fluweel overtrok ken kist, voorzien van het militaire zegel, op 17 Juli 1916 aankwamen. Eerst een jaar later werd de Mst door een commissie onder leiding van den Ukraïnischen metro poliet, graaf Sceptyckij, geopend. Het igk bleek vrg goed bewaard en de dokters konden zelfs nog de met een bijl toege« brachte doodelijke wonde aan het linkschei oor constateeren. Het omopborion (bovenkleed) droeg in goed geborduurde letters de afkorting van: Josaphat Kunchewitsch, aartsbisschop van Poloc. De linkerhand ontbrak. Deze was tpdens het proces van. heiligverklaring naar Rome overgebracht. Naar aanleiding van het derde eeuwfeest van den heilige werden in November 1923 zyn relikwieën in plechtige processie onder deelneming van heel het Oostenrijksche episcopaat naar den St. Stephanusdom gebracht en voor de geloovigen ter ver eering uitgesteld. Dan kwamen ze in d9 nieuw-gebouwde grafkapel van de St. Bar barakerk, waar op 7 dezer de diefstal plaats vond. Duurder leven in Frank- r g k. De Parijzer correspondent van de „Maasbode" meldt, dat de kosten voor le vensonderhoud in Frankrijk gedurende de maand December weer zijn toegenomen. Vooral de detailprijzen zyn gevoelig geste gen. De aanzienlijk toegenomen duurte der levensmiddelen heeft het voordeel der huur- verlaging reeds nagenoeg te niet gedaan. De engros-prijzen stegen evenveel als in November. De vorige week steeg het aantal werk- loozen nog met 11.123 ondanks 't afvloeien van 1000 vreemde werkkrachten en de groote werkverschaffingen. Aan het einde van 1935 was het aantal steuntrekkende werkloozen net 3 procent gestegen en be droeg 436.639. Een en ander heeft stijgende politieke en sociale onrust tot gevolg gehad. Arrestatie In een wa renhuis. In een warenhuis te Haar lem heeft een winkelchef 'n 32-jarigen met selaar, die een'ge goederen gestolen had, op heeterdaad betrapt. Hg is aan de politie overgeleverd. Thans bigkt, dat de man zich in 1935 en in het begin van dit jaar ver scheidene malen heeft schuldig gemaakt aan diefstal in warenhuizen. Bij een huiszoeking zijn japonnen, regen jassen en schoenen gevonden ter waarde van ruim 90. Verder heeft hy te Haarlem enkele fiet sen gestolen en andere goederen te Bloe- mendaal en in Haarlemmermeer. Viermaal sterker dan het menschenoog. Dr. Zwori- kin en dr. Morton hebben op een weten schappelijke vergadering te Saint Louis, in Noord-Amerika, de werking van een elec- tronisch kokertje getoond, dat zy .uitgevon den nebben en waarmede het mogelijk is, in het „zwarte licht" of de infra-roode stra len, dingen te zien, welke anders aan het oog ontsnappen. Die tube, viermaal sterker dan het ge wone menschenoog, is gevoelig voor de donkere kanten gelegen boven of beneden het zonnespectrum. Onze lezers weten, dat hiermede de kleuren bedoeld zijn, verkre gen wanneer een zonnestraal door een gla zen prisma gaatmet het „zwarte licht" is bedoeld, de beide niet verlichte kanten van het spectrum, dus boven de violette en beneden de roode kleur. De bedoelde uitvinding zal groote dien sten bewy'zen bg de telescoop en de mi croscoop, dus voor de sterrenkunde, de ge neeskunde, de zee- en de luchtvaart. Dr. Zworikin is ook de vinder van een televisietoestel dat zijn naam draagt. Treinongeluk in Enge land. In de nabijheid van Shrivenham in het graafschap Berks is gistermorgen vroeg een personentrein in botsing geko men met een kolentrein. De locomotief en de drie eerste wagons van den personen trein ontspoorden en werden vernield. Twee personen werden gedood en 27 gewond. On-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 6