umm 11 LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIEN feilde suggesties zijn door de Zweedsche leden der ambulance met nadruk onjuist genoemd. De Zweedsche regeering heeft geen aanleiding te twijfelen aan de waar achtigheid van deze Zweedsche getuigen verklaringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Italiaansche regee ring, dat Zweedsche onderdanen door het bombardement zyn getroffen en verwacht, dat een onderzoek naar de verantwoorde lijkheid voor het bombardement met spoed door Italië zal worden ingesteld. De Zweedsche regeering behoudt zich het recht voor, haar eischen, welke z\j ge rechtvaardigd acht, later kenbaar te ma ken. Weer een Roode Kruis - af deeling gebombardeerd ADDIS ABEBA. Volgens berichten uit Abessinische bron zou aan het Noordelijk front wederom een Roode Kruisafdeeling door vliegers zijn gebombardeerd. Drie Ita liaansche bommenwerpers zouden de Roode Kruisafdeeling, welke bij Waldia op onge veer 150 KM. ten Noorden van Dessié is gestationneerd, met bommen hebben be strooid. Twee verpleegsters zijn gewond. Alle ziekententen zouden zijn vernield. Door den thans in Abessinië verbly venden verte genwoordiger van het Roode Kruis is vol gens een Abessinisch bericht pertinent te gengesproken eenig voorstel te hebben ge daan of eenige verklaring te hebben afge legd, dat de afdeelingen van het internati onale Roode Kruis uit Abessinië zouden worden teruggetrokken, totdat Italië veilig heid tegen bomaanvallen zou garandeeren. Hij verklaarde in het geheel geen verkla ring te hebben gedaan. Een opstand tegen de regeering te Addis Abeba? ASMARA. Woensdag is het opzienbarend bericht ontvangen dat in de provincie God jam een opstand tegen de regeering van Addis Abeba zou zijn uitgebroken. Geruch ten over onlusten in dit gebied zijn reeds vaak te Asmara ontvangen. De provincie Godjam, welke bij het Tanameer ligt, is Addis Abeba steeds vijandig gezind ge weest. Eenige jaren geleden werd de be stuurder van Godjam, Ras Hailoe, vergif tigd. Vluchtelingen uit de grensgebieden vertellen dat de troepen in Godjam in op stand tegen de regeeringstroepen zijn geko men en deze bij Debra Markos, de hoofd stad van Godjam, een zware nederlaag heb ben toegebracht. De situatie zou voor den Negus zoo hachelijk zyn, dat hy uit Addis Abeba betrouwbare troepen naar Godjam zou hebben gedirigeerd om dezen, opstand te onderdrukken. z De financieele sanctie-maatregelen. LONDEN, Volgens de „Daily Telegraph" is men algemeen van opvatting dat de fi nancieele sanctiemaatregelen effect blijken te hebben, terwijl een embargo op petro leum geen practische uitwerking zou kun nen hebben, aangezien Italië 7 maanden in zyn. behoeften zou kunnen voorzien. Het blad meldt dat Italië groote hoeveelheden Rumeensche petroleum opkoopt, waarvoor op goud-basis wordt betaald. Uit Hamburg wordt gemeld, dat Italië uit Duitsche bron nen geen olie kan betrekken. Geen luchtaanval op Addis Abeba? PARIJS, 15 Januari (V.P.B.) In politie ke kringen alhier is men van meening, dat de Italianen er nog wel eens twee maal over zullen denken, alvorens tot een lucht aanval op Addis Abeba over te gaan. De gronden, waarop men deze meening baseert zijn de volgende Addis Abeba is een mili tair geheel onbeschermde stad met slechts enkele ver uit elkaar liggende waardevolle gebouwen, die echter voor het grootste ge deelte aan de leden van de ongeveer 7000 koppen tellende Europeesche kolonie be- hooren. Evenals het een voor Italië niet te onderschatten ongunstigen indruk op Frankrijk zou maken, indien het zich in Fransch bezit bevindende station te Addis Abeba zou worden vernield, zouden ook de regeer in gen van andere door een luchtaan val schadelijdende vreemde staatsburgers niet onverschillig kunnen bleven, om van de desbetreffende openbare meening nog maar te zwijgen. Als derden grond voert men aan, dat de Abessiji-sche hoofdstad, die een oppervlak te heeft zoo groot als Parijs, slechts spaar zaam bezaaid is met de armoedige hutten en toekoels van de inboorlingen, die nau welijks eenige waarde hebben. Het conflict moet opnieuw worden bestudeerd. LONDEN. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijftTe Londen gelooft men dat het geheele Itali- aansch-Abessijnsche vraagstuk in verband met de ontwikkeling sedert het verwerpen van de Parijsche vredesvoorstellen, opnieuw moet worden bestudeerd. De Geneefsche commissie van dertien zal zich waarschijn lijk bezighouden met deze kwestie, o.a. het Abes3ijnsche verzoek om een enquêtecom missie naar Abessinië te zenden. Waar schijnlijk zal dit Abessijnsche vor-stel ech ter op grond van technische moeilijkheden als onuitvoerbaar worden gekenmerkt. Het petroleum-embargo. LONDEN. De „Daily Telegraph" schrijft naar aanleiding van de gisteren gehouden kabinetszitting, dat naar de mecning der Britsche ministers een uitvoerbaar plan moet worden opgesteld alvorens met be trekking tot het petroleum-embargo doel treffende maatregelen kunnen worden ge nomen. Waarschijnlijk zal het resultaat van de besprekingen te Genève dan ook een diepgaand deskundig onderzoek zfln naa. de gevolgèn van een petroleum-embargo. Daarby moeten de volgende factoren In aanmerking worden genomen le De hou ding der Ver. Staten. De Britsche regee ring wacht op de in werking treding van de Amerikaansche neutraliteitswet alvorens 'n reeks problemen kan worden opgelost. 2e. De binnenlandsehe politieke toestand in Frankrijk. De betrekkingen met de regee- ring-Laval zijn van dien aard, dat zij tot een nauwe wederzijdsche samenwerking aanmoedigen. Niettemin moet er rekening mee worden gehouden, dat in den herfst in Frankrijk nieuwe verkiezingen plaats vin den. Hierin liggen onbekende mogelijkheden ■pgesloten. 3e. Uitwerking van de reeds toe gepaste sancties. Men is van meening, dat de tegenwoordige sancties en vooral de fi nancieele doeltreffend gebleken zijn. Tevens gelooft men echter, dat een petroleum-em bargo gedurende langen tijd geen zichtba ren invloed op den Italiaanschen veldtocht zou hebben, daar Italië genoeg olievoorra den voor 7 maanden bezit en daar voorts het tegenwoordige veldtochtseizoen door den regen binnen 3 maanden teneinde zal zijn. Het 98e legerbericht. ROME. Maarschalk Badoglio telegra feert het volgende 98e legerbericht Onze troepen zijn bezig den veldslag van Ganelie Dorea met succes te winnen. Onze troepen zijn over een afstand van meer dan 70 K.M. opgerukt, overal den hardnekki- gen tegenstand van den vijand neerslaand. De troepen van Ras Desta Dampo trekken in wanorde terug, achtervolgd door onze troepen. De sterke achterhoede van den vijand, verborgen in holen, tracht vergeefs de achtervolging tegen te houden. De ver liezen van den vijand zijn zwaar en zullen later bekend worden gemaakt. Aan het Somaiifront heeft de luchtvaart vijandelijke concentraties hij Daggahboer gebombardeerd. In actieve samenwerking met onze troepen in hun opmarsch aan het Erithreafront heeft de luchtmacht kampe menten en concentraties van het vijandelij ke leger naby Andino met zichtbaar resul taat gebombardeerd. De opstandelingen goed bewapend. ASMARA. De vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat naar alhier wordt vernomen de opstande lingen in Godjam goed bewapend zijn. De vroegere heerscher van Godjam, Ras Heiloe, die na?r wordt gezegd vergiftigd zou zijn, heeft in de geschiedenis van Abessinië een groote rol gespeeld. Hij onderhield nauwe betrekkingen met den onttroonden keizer Lidj Jassoe, wien hij bij zijn vlucht gehol pen zou hebben. In 1932 werden Ras Heiloe en zijn oudste zoon gevangen genomen en het gerucht, dat hij vergiftigd is, is voor zijn jongeren zoon de reden geweest om zich tegen den negu3 te verzetten. Naar ver luidt, wordt de oudste zoon te Addis Abeba scherp bewaakt, aangezien men vreest dat hij zal ontsnappen. Een Italiaansche overwinning. ROME. De berichten van 't Zuidelijk front maken melding van een overwinning, wel ke generaal Graziani heeft behaald op de troepen van Ras Desta, in een slag welke duurde van 12 +ot 15 Januari. Deze slag eindigde met een overwinning van de Italianen. Volgens den vertegenwoordiger van de Piccolo te Mogadiscio is door deze overwinning een einde gemaakt aan den aanval van Ras Desta in de richting van Dolo. De Abessiaische troepen worden nog hardnekkig achtervolgd tusschen G'anelié Dorea en Dawaparma. Graziani heeft de Abessynen in een aantal achtereenvolgende felle aanvallen uit hun sterke stellingen geworpen. De Abessrjnen waren goed uit gerust. De Italiaansche troepen werden krachtdadig ondersteund door luchtvaart en tankafdeelingen. De vijand wordt achter volgd in het geheele Saragebied en men schijnt de hoofdmacht te naderen. NEDERLAND SCH—DUITSCHE BESPREKINGEN. 's-GRAVENHAGE. De laatste dagen hebben in Berlijn tusschey. de bevoegde Nederlandsche en Duitsche autoriteiten be sprekingen pleats gevonden nopens een compensatieovereenkomst. Deze besprekin gen hebben tot het resultaat geleid, dat een invoer naar Duitschland boven het be talingscontingent mogelijk zal zijn voor Nederiandsch-Indische tabak en onder be paalde voorwaarden voor enkele overeenge komen producten van Nederlandschen en Nederlandsch Oost-Indischen oorsprong. De betaling hiervan zal r-^chieden door ver rekening met traditioneele importen uit Duitschland, waarbij gebruik kon worden gemaakt van de medewerking der K.P.M., die bereid werd gevonden van de drie door haar benoodigde schepen een in Duitsch land te bestellen. Gelyk bekend zullen de beide andere schepen hier te lande worden gebouwd. VERDUISTERING BIJ DE RIJKS POSTSPAARBANK. AMSTERDAM. By het hoofdkantoor der rijkspostspaarbank alhier zyn eenige ver duisteringen geconstateerd, waardoor de spaarbank voor 5000 is benadeeld. Van dit bedrag is tenslotte nog 1675 terecht ge komen. Bij deze verduisteringen zijn 5 per sonen betrokken^ 2 ambtenaren van de spaarbank, een monteur, een werklooze broer van een der ambtenaren en een koop man uit Haarlem. De eerste verduistering had reeds enkele maanden geleden plaats Deze werd in elkaar gezet door de beide spaarbankambtenaren, gehuwde menschen van omstreeks 35 jaar. Zij lieten den werk looze een spaarbankboekje nemen te Rot terdam, die daarop 5 stortte, welk geld hij van een der ambtenaren, zijn broer, had ontvangen. Dit boekje, met een storting van 5, werd door de beide ambtenaren ver- valscht en de storting veranderd in 2055. De beide ambtenaren zorgden er voor, dat bet postkantoor in Utrecht een mandaat kreeg om aan den werklooze 2000 uit te keeren. Om te bewijzen, dat deze werklooze de eigenaar van het hoekje was, werden hem Valsche papieren verschaft door den Haarlemschen koopman. Alle benoodigde bescheiden klopten dus uitstekend en het kantoor te Utrecht betaalde prompt de 2000 uit. Van dit bedrag kregen de beide ambtenaren en de werklooze broer ieder 600, terwijl de koopman in Haarlem 200 ontving. Van dit geld is niets teruggevon den. Het tweede geval van fraude is van meer recenten datum. In de handen van de beide spaarbankbeambten kwam voor en kele weken een boekje, waarop een bedrag stond van 4000 en waarvan de rente moest worden bijgeschreven. Nu werd de monteur ervoor gespannen om een gedeelte van dit bedrag te innen. Dit geval verschafte eeni ge moeilijkheid, omdat hierbij noodig was de handteekening van den eigenaar van het spaarbankhoekje. De beide ambtenaren be schikten over die handteekening en de mon teur ging zich oefenen haar na te maken. Intusschen kreeg het kantoor te Haarlem een mandaat om op dit boekje 3100 uit te betalen. De monteur trok naar Haarlem, zette de valsche handteekening en ontving 3100. Van dit bedrag ontving een der ambtenaren ongeveer 1300, de 2e amb tenaar 1000 en de monteur 700. Van dit bedrag wist de centrale recherche nog een groot gedeelte op te sporen. Van het be drag van 1300, dat een der ambtenaren ontving, werd 900 gered. Dit bedrag was door den ambtenaar verstopt op een plekje in de heide bij Ede. Het geld, dat de mon teur had ontvangen, is in zjjn geheel te recht gekomen. De monteur had het ver borgen in een garage, waar hij werkte. Van de 1000, die de 2e ambtenaar ontving, is weinig overgebleven, slechts 75. Het staat natuurlijk vast, dat de benadeelde houder van het spaarbankboekje, waarop de 3100 werd geïnd, geen schade lijdt. Dit bedrag is reeds geheel gerestitueerd. De 5 mannen, die hier aan het hoofdbureau in arrest zijn, hebben volledig bekend. Zij zullen Zaterdag aan de justitie worden overgeleverd. PLECHTIGE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. HUIBERS. HAARLEM. Naar wij vernemen zal de plechtige bisschopswijding van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem plaats vin den op Dinsdag 11 Februari a.s. (feestdag van O.L. Vrouw van Lourdes) in de Kathe drale kerk „St. Bavo" aan de Leidsche vaart te Haarlem. De plechtigheid vangt aan des ochtends te 10 uur. Als conceer&tor zal optreden de Pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe met assistentie van -dè beide oudste Ne derlandsche bis-droppen, nl. mgr. A. P. W. Hopmans, bisschop van Breda en mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Bosch. EEN BRUTALE INBRAAK. OIRSBEEK, In de gemeente Oirsbeek is gisteravond een brutale inbraak gepleegd bij den landbouwer J. H. Haren, wiens boerderij is gelegen aan den drukken ver keersweg HeerlenSittard. Te 7 uur heb ben ongewenschte gasten zich met de mee gebrachte ladder toegang verschaft door het raam aan de straatzijde naar de slaap kamer op de bovenverdieping. Zij b ebben van deze slaapkamer een groote kist door het raam naar buiten gedragen en deze op een afstand van 100 M. van de woning in het veld geopend, door verbreking van het slot. Het daarin liggende geld, een bedrag van 400, hebben zij meegenomen. Kist en inliggend papier werden achtergelaten. Toen de familie later op den avond naar bed ging, ontdekte zy den diefstal en waar schuwde zij de politie. De landbouwer was niet tegen diefstal verzekerd. DE VLIEGRAMP BIJ GOODWIN. GOODWIN. Hoewel de autoriteiten on verwijld een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van de vliegramp waarbij 17 menschen om het leven zijn ge komen, heeft mer die oorzaak nog niet kun nen vaststellen. Het ministerie van handel te Washington heeft medegedeeld, dat men uit ingewonnen informaties de overtuiging heeft gekregen, dat de ramp niet is toe te schrijven aan de weersomstandigheden. Bij de berging van de vreeselijk vermink te lijken van de bij de vliegramp omgekome nen, hebben leden van de federale regeering geconstateerd, dat vele passagiers van hun geld en sieraden waren ontroofd. De amb tenaren zagen nog juist dat de vermoede- lyke lykenplunderaars zich in het duister uit de voeten maakten. Men gelooft niet, dat de oorzaak van de ramp nog ooit zal worden opgehelderd, daar het vliegtuig volkomen werd vernield. WEER EEN ERNSTIG VLIEGONGELUK. Zeven dooden en zeven ernstig gewonden. BOGOTA. Tusschen Puerto Boy en Tres Esquinas in een bergachtige slechts door wilde Indianenstammen bewoonde streex, is een drie-motorig vliegtuig dat op weg was van Puerto Boy naar Bogota neerge stort. Zeven inzittenden, onder wie de beide piloten, de radiotelegrafist en een officier, werden gedood. Zeven passagiers werden ernstig gewond. MARKTBERICHTEN MIDDELBURGSCHE MARKT. 16 Januari 1936. De aanvoer aan de graanmarkt was he den redeljjk. Schokkers 1011, Kroonerwten 8.50 9.25, Kleine groene erwten 8.509, Witte boonen 15—16.75, Ronde bruine boonen 18-ƒ21, Lange bruine boonen 11—12. Aangevoerd door de Walchersche boerinnen Boter 0.731/2 per 5 ons. Eieren 3.75 per 100 stuks. Poelje-eieren 3 per 100 stuks. Eendeieren 4 per 100 stuks. Noteering handelaren .5 Boter O.7314 per 5 ons. Eieren 3.75 per 100 stuks. Poelje-eieren 3 per 100 stuks. Eendeieren 3.75 per 100 stuks. Particuliere prijs markzetter Boter 0.81 per 5 ons. Eieren 4.75 per 100 stuks. Poelje-eieren 4 per 100 stuks. Eendeieren 5 per 100 stuks. Particuliere prijs handelaren Boter 0.83 per 5 ons. Eieren 4.50 per 100 stuks. Poelje-eieren 4 per 100 stuks. Samengesteld door net tLon. meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.8 te Buda pest Laagste barometerstand 747.6 te La Co- runa. VerwachtingMeest matige O. tot Z. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Aan vankelijk weinig of geen, later toenemende kaïns op sneeuw of regen. Aanvankelijk temperatuur om het vriespunt of lichte vorst, later dooi. Buitenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door liet KonMet.. Instituut De depressie over het Z.W. breidt zich gestadig over het vaste land en ook naar het Noorden uit. Het centrum ligt thans nabij de kust van Portugal. Het daalgebied dat gisteren in het N.W. lag, bewoog zich naar de Noordzee. Door de luchtdrukda lingen in het Noorden en Z.W. werd de rug van boogen luchtdruk doorbroken en vorm den de depressiegebieden een groot gebied van lagen luchtdruk met een bijna N.Z. gerichte as. Het Oostelijk deel van het gebied van hoogen luchtdruk trok zich naar het binnenland terug, van het Weste lijk deel is nog een geringe rest over ten Zuiden van Frankrijk. Langs de Westzijde van het contingentale gebied van hoogen luchtdruk worden de afgekoelde luchtmas- sa's uit het binnenland naar de kustlanden getransporteerd, hierbij zal de temperatuur voorshands nog om of onder 't vriespunt blijven en wordt de kans op neerslag in den vorm van sneeuw mogelijk en is bij regen ijzelvorming te wachten. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 16 Januari 1936, des nam. 3 uur (officieel) Londen 7.27% Berlyn 59.22 Parys 9.71 Brussel 24.831/2 Zwitserland 47.88 New-York 1.46%. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 16 Januari, 3 uur. De handel op de Amsterdamsche Effec tenbeurs was heden van bescheiden afme tingen. De stemming was daarbij over het geheel genomen gedrukt. De geldmarkt was opnieuw zeer ruim, doch aan de stem ming voor beleggingsfondsen, in het bijzon der staatspapieren, kwam dit niet ten goe de. De 4 Ned. Staatsobligaties werden iets beneden de vorige pryzen genoteerd, terwijl de tendenz voor Oude Schuld vrij zwak kon worden genoemd. De gemeente en provinciale obligaties werden op onsy stematische wijze genoteerd. Op de locaie aandeelenmarkt bestond voor Rubberaan- deelen wederom een goed prijshoudende stemming. Amsterdam-rubbers alsmede di verse incouranten konden zich opnieuw ver heffen, hetgeen in verband kan worden ge bracht met het aantrekken van de rubber- prijzen. Naast de rubberwaarden waren ook de Petroleumwaarden goed van toon. Ko ninklijken waren in doorsnee wel niet veel veranderd, doch konden zich desniettemin toch ruimschoots handhaven. De Ameri kaansche soorten werden hooger afgedaan. De berichten uit de Ver. Staten omtrent prijsvei'hoogingen van petroleumproducteD en omtrent pogingen om de petroleumop- brengst in verschillende staten van Ameri ka wederom in fre binden, werden natuurlyk op gunstige wijze uitgelegd. Een geheel an der beeld vertoonden de Suikerwaarden. De H.V.A.'s hadden van aanbod te lijden ea verloren meerdere procenten, terwijl ook diverse minder gangbare soorten onder beurstijd iets terugliepen. Scheepvaartaan- deelen waren eveneens iets aangeboden, hetgeen voornamelyk bleek uit het koers verloop van Ned. Scheepvaart Unies en de daarmede gelieeerde aandeelen. Tabakken werden op bescheiden voet verhandeld. Deli Batavia's kregen een klein verlies te boe ken, terwijl ook Oude Deli's en Suikerwaar den wat lager werden afgedaan. Onder ée Industrieele fondsen waren Unilevers zoo goed als onveranderd, terwijl de Philips ook thans weer een gedrukt voorkomen had den. De Amerikaansche fondsen hadden een rustig verloop, in navolging van Wall- street kwamen de noteeringen meerendeels iets lager te liggen, doch de stemming was toch niet bepaald flauw, want op het ver laagde niveau bestond voor diverse specia liteiten bepaald vraag. Een groote hodk vormde zich in City Services, die niet on belangrijk hooger kwamen. HOOGWATER TE VLISSINGEN Januari Vrijdag 17 6.34 19.09 Zaterdag IS 7.28 20.11 Heden overleed te onzen I huize, onze beste Oom, de I Heer PIETER TRAPMAN, in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam, G. NOOTENBOOM. P. N. C. NOOTENBOOM— I TRAPMAN. Middelburg, 15 Januari 1936. j Gravenstraat 255. Heden overleed te St. Anna Parochie, onze lieve Moeder en Grootmoeder, SJOERDTJE WIERSMA, geb. WASSENAAR, in den ouderdom van 73 jaar. T. HESSELIUS WIERSMA. suus. LOES. Vlissingen, 15 Januari 1936. Heden overleed zacht en kalm, onze beste Man en Vader, de Heer MARIJNUS SCHOT, in den ouderdom van 59 jaar. Vlissingen M. E. SCHOT—LUIJMES. Eindhoven W. SCHOT. Vlissingen S. B. SCHOT. Vlissingen, 16 Januari 1936. Glacisstraat 135. Geen rouwbezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 18 Januari a.s. Vertrek 2 uur vanaf het sterfhuis. Heden overleed zacht en I kalm, onze beste Zwager en I Oom, de Heer MARIJNUS SCHOT, in den ouderdom van 59 jaar. Vlissingen S. J. VAN DER LEIJÉ- LU1JMES. C. VAN DER LEIJÉ en Kinderen. Wed. J. M. SNIKKERS— LUIJMES I en Kinderen. Uitgeest W. H. C. LUIJMES. M. S. LUIJMES— PAASSE en Kinderen. I Vlissingen N.H.VAN DER LINDEN- LUIJMES. D.Chr.VAN DER LINDEN en Kinderen. Heden overleed onze ge liefde Broeder, Zwager en Oom, MARIJNUS SCHOT, in den ouderdom van 59 jaar. A. BOONE—SCHOT. L. BOONE. H. J. STROO—SCHOT. P. STROO. Wed. C. SCHOT— TAVENIER. En Kinderen. Vlissingen, 16 Januari 1936. Paul Krugerstraat 4.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 3