1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD •No. 12 74e Jaargang 1936; WOE VSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir, Walstraat 58-60, Vlissingen. Titel. 10. Postrekening 66287 13 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Kort commentaar STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. JÉ §111 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE OAGBLAf °ERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HET ROMMELT GEVAARLIJK IN DEN WERELDVULKAAN. De Japansche delegatie heeft thans de finitief besloten de vlootconferentie te ver laten. Een besluit dat al een heelen tijd in de lucht hing en niemand zal verrassen. Maar tochhet is de zooveelste ge beurtenis die tot nadenken stemt. Confe renties tusschen de mogendheden over be paalde onderwerpen schijnen tegenwoordig méér comediespel dan ooit te voren en de partij die zijn belangen in het gedrang ziet komenverdwijnt uit de conferentie, be dankt voor den Volkenbond of gaat rustig zijn gang, vertrouwend op zijn gewapende macht en den voorsprong die de brutaalste nu eenmaal heeft Intusschen wordt in bevoegde kringen reeds verondersteld dat het Japansche be sluit tot gevolg zal hebben dat Amerika en Engeland in den Stillen Oceaan nieuwe vlootsteunpunten vestigen of de reeds be staande uitbreiden. EEN PAARDENMIDDEL. Na een hevige ontploffing in een Japan- schen trein werden, zooals wij gisteren ge lezen hebben, alle passagiers gearresteerd omdat men vermoedt dat de ontplofte ben zine in de bagage van een der reizigers heeft gezeten. Wel een zéér radicale methode om den schuldige in handen te krijgen. Alleen is het niet te hopen dat men dit. voorbeeld hier te lande gaat navolgen. Want wy vree zen dat ons maatschappelijk leven ietwat ontwricht zou worden, wanneer men bijv. alle zomergasten op het strand oppakt als een zakkenroller daar zijn slag slaat en verdere voorbeelden liggen voor het grijpen. BEDENKELIJKE VERRUWING» Dezer dagen werd te Rotterdam een voor malig groepsleider van de N.S.B. uitgenoo- digd om ergens te spreken. Dit was blijk baar een valstrik en de betrokkene werd vrrj ernstig mishandeld, terwijl hem zijn pa pieren werden ontnomen. Het geval staat niet op zichzelf. In ver schillende steden van ons land hebben soort gelijke gebeurtenissen plaats gehad te Amsterdam heeft men indertijd op een col porteur zelfs een revolver-aanslag gepleegd en vechtpartijen tusschen politieke tegen standers zijn niet zeldzaam meer. Wij achten dit een zéér bedenkelijk ver schijnsel dat bovendien wijst op een ont stellende geestelijke armoede bij de betrok kenen. Wélk normaal mensch gelooft nu werkelijk dat hij zijn tegenstander overtui gen kan, door maar hard genoeg op hem los te ranselen? Dit zijn methoden die in eenige landen van Europa tot stelsel zijn verheven, maar waarvan wij toch maar lie ver verschoond blijven. Vuist- en stokslagen, revolverkogels en messteken zijn geen argumenten in den gees telijken strijd tusschen politieke tegenstan ders. Politieke geschilpunten moeten met de wapenen van den geest worden opgelost en dat men dit hoe langer hoe meer uit het oog blijkt te verliezen, is zéér te betreuren. En wie zich hieraan schuldig maakt, mo ge bedenken dat hij reacties uitlokt die wèl bebloede koppen en haatgevoelens, maar géén positieve resultaten voor het ideaal dat hij dient, tengevolge hebben De Zeeuwsche Luchtlijn. Het station Vlissingen van de K.L.M. doet ons enkele gegevens toekomen mét betrekking tot het passagiers- en vracht vervoer op de Zeeuwsche luchtlijn. Gedurende de maand December 1935 beliep het aantal passagiers van en naar Vlissingen 203 (December 1934 317). Zoowel uit Vlissingen als uit Middelburg maakten 23 inwoners van den dienst ge bruik. Deze 46 personen maakten gezamen lijk 63 reizen, zoodat ditmaal dus het grootste aantal passagiers van elders kwam. Het aantal Zeeuwsch-Vlamingen was aanzienlijk grooter dan in November. Gedurende het geheele jaar 1935 werden vervoerd Passagiers van of naar Vlis singen 3919lading 31475 K.G. passa giers van of naar Haamstede 6019 lading 10998 K.G. Het Plan van den Arbeid. Gisteravond vond voor de leden van de moderne arbeidersbeweging te Vlis.singen de eerste mobilisatievergadering plaats voor het Plan van den Arbeid. Er was veel be langstelling ongeveer 500 personen vulden de groote zaal van ,,de Oude Vriendschap" Het podium was toepasselijk versierd, ter wijl op den achtergrond een groot geschil derd doek met een fraaie symbolische voor stelling van het Plan was opgesteld. Hoewel als spreker was aangekondigd de heer Noordhof f, kon deze niet aanwezig zijn, daar hij als voorzitter van de soc.-dem. raadsfractie van Haarlem, 'n droeven plicht had te vervullen bij de begrafenis van den overleden wethouder van Haarlem, wijier. mr. Gerrits. Als spreker trad thans op de heer C. J. van Lienden, uit Eindhoven, assistent-be stuurder van het N.V.V, Deze zette in een heldere en uitvoerige rede uiteen de nood zakelijkheid van het Plan van den Arbeid, dat de maatregelen en de middelen aan wijst om uit de crisis-ellende te komen, om door ordenende maatregelen in de toekomst crises te voorkomen of althans te temperen, en om de koopkracht en de welvaart van het geheele volk, van alle bevolkingsgroe pen te verhoogen. Spreker wees op den we tenschappelijk verantwoorden grondslag van het plan, en behandelde tevens uitvoe rig de grootsche en systematische propa ganda die voor de verwezenlijking er van zal worden gevoerd. Zijn boeiende rede oogrtte een daverend applaus. Velen gaven zich op voor het te verrichten propagandis tische werk, alsmede voor den te organisee- ren cursus van zes avonden over het Plan. Aan het begin der bijeenkomst werden op stijlvolle wijze twee Planvlaggen ingewijd, een voor den Bestuurdersbond en een voor de afdeeling der S.D.A.P. Een korte plech tigheid die grooten indruk maakte. De Gem. Zangvereeniging „De Volks stem" luisterde de bijeenkomst op en bracht op fraaie wijze een aantal liederen ten ge hoor e. De voorzitter van den plaatselijker raad kon in zijn sluitingswoord dan ook van een uitstekend'geslaagde vergadering spreken. Ook kon hij meedeelen dat de oplage van het colportage-orgaan „Vrijheid, Arbeid, Brood" steeds stijgende is, en thans reeds 850 bedraagt. Hedenavond wordt een dergelijke verga dering gehouden te Souburg in de zaal- Mlilenaar. C. K. W. O. Achterstaande advertentie kondigt twee kunstavonden op Woensdag en Donderdag 22 en 23 Januari a.s. aan, die de Christelijke vereeniging voor Kunst, Wetenschap en Ontwikkeling haar leden in het Concertge bouw aanbiedt. Het bestuur zal den beken den kunstenaar Bert Brugman uit Laren (N.-H.) doen overkomen met zijn prachtig marionetten-theater. Zooals men weet, is een marionet een houten pop, die zoo sterk aan een menschelijk wezen doet denken, dat men meent een miniatuur-mensch te zien en te hooren. Het maken van zoo'n pop is een kunst op zich zelf, die de bewondering afdwingt. En de karakteristieke kleeding verhoogt de waarde van zoo'n prachtig stuk houtsnijkunst. Met snoeren en draden worden die poppen in beweging gebracht en wandelen en acteeren, gestuurd door de vaardige hand van de vertooners tusschen de coulissen van het tooneeltje, dat voor hen bestemd is. Die vertooners hebben zich verborgen opgesteld en bootsen de verschil lende stemmen zoo na, dat die marionetten heele gesprekken voeren. Reeds bij de Grieken en Romeinen kende men marionetten-theaters en later hadden deze ook in Frankrijk veel succes. Zelfs in onzen tijd hebben de meeste Italiaansche steden nog hun marionettenvertooningen. Het beroemdste Duitsche gezelschap, dat op dit gebied een wereldnaam heeft, is dat van Paul Brann te München. Een Hol- landsch kunstenaar, die marionetten van groote kunstwaarde heeft gemaakt, is Otto van Tusschenbroek. Het programma van Bert Brugman ver meldt als voornaamste stuk „Genoveva van Brabant", een kostelijke geschiedenis in den stijl van een oude legende, die de toeschou wers een uur lang in gespannen aandacht gevangen houdt. Enkele humoristische spe len daarna beloven veel vroolykheid. Zooals vanzelf spreekt, zullen ook kinde ren van zulk spel verbazend genieten. Daar om zal een speciale voorstelling voor hen gegeven worden op Woensdagmiddag. Zij zullen daar de wonderlijke historie van Sul tan Hakim zien en meeleven in de moeilijke situaties, die het bekende sprookje „De drie wenschen" meebrengt. MIDDELBURG Crcdict voor inrichting Luchtbeschermings dienst. Burg. en Weth. hebben voor den Raad een aantal bescheiden, betrekking hebben de op den Luchtbeschermingsdienst, ter in zage gelegd, waaruit o.a. bleek, dat de or> ganisatie daarvan een feit is geworden. Ten einde den dienst ook daadwerkelijk te kunnen doen optreden, wanneer dat on verhoopt noodzakelijk zou zijn en hem ook door oefeningen voor zijn taak geschikt te maken, is thans het tijdstip aangebroken om tot aanschaffing van de daarvoor be- noodigde materialen over te gaan. Voor de meest noodzakelijk benoodigdheden, zal een bedrag van rond 3500 noodig zijn. Burg. en Weth. stellen den raad voor, bedoelde som te hunner beschikking te stellen. Burg. en Weth. kiïnnen niet mededeelen, welk be drag voor volgende jaren nog noodig zal zijn voor een behoorlijke en zooveel moge lijk aan haar doel beantwoordende inrich ting van den dienst. Zoo is, om een voor beeld te noemen, in het bedrag van 3500 nog niets begrepen voor het inrichten en bruikbaar maken van schuilplaatsen, ge reedschappen en toestellen voor wijkposten enz. Hoeveel uiteindelijk in totaal benoo- digd zal zijn, hangt ook samen met de vraag welk aandeel in de kosten van lucht bescherming ten laste van het rijk zal ko men zoodra het ontwerp van wet tot be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen tot wet zal zijn verheven. Kamer van Koophandel. Vrijdagavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche Eilanden op het Stadhuis. De agenda bevat o.a. de verkiezing van een nieuwen voorzitter, van de voorzitters der afdeelingen, de benoeming der vaste commissies eii van een adfóseerend lid en een plaatsvervanger ter bijwoning van de vergaderingen van het Curatorium van de Stichting Economisch Technologisch Insti tuut in Zuid-Holland en Zeeland. Verder mededeelingen en ingekomen stukken en een voorstel tot wijziging van de begrooting der Kamer voor 1935. Installatie commissaris van politie. Hedenmiddag waren op het bureau van politie te Middelburg allen bij dien tak van gemeentedienst betrokken personen aanwe zig, toen de burgemeester, de heer M. Fern- hout, ais hoofd der politie, den nieuw-be- noemden commissaris van politie, den heer J. Fontyne, installeerde en deze met het van nu af onder hem dienende korps ken nis maakte. Melkcursussen. Op Walcheren zijn wederom twee mel kerscursussen begonnen en wel één te Se- rooskerke met 10 leerlingen en één te Mid delburg eveneens met 10 leerlingen. Deze cursussen worden met steun van 'n rijk georganiseerd door de vereeniging ter verbetering van het rundvee in Zeeland en staan onder leiding van het rijkszuivelcon- sulentschap. Het is een verheugend feit, dat op Wal cheren de liefhebberij voor deze, voor de veehouderij zoo nuttige cursussen, blijft aanhouden. WESTKAPELLE De weg WestkapelleDomburg. Zooals uit de rubriek aanbestedin gen blykt, is hedenmorgen een voor het verkeer op Walcheren van groot belang zijnd werk aanbesteed, namelyk het verbe teren van den weg tusschen Domburg en Westkapelle, waardoor de rondrit door Zee- land's tuin geheel verbeterd zal zijn en met nog enkele kleine wijzigingen in den weg MiddelburgDomburg een aan de eischen van den tijd voldoenden verkeersweg is ver kregen. Voor deze besteding was een zeer groote belangstelling ook van uit Westkapelle van personen, die evenals verschillende uit Mid delburg en andere plaatsen daarin een werkobject hoopten te vinden. GOES De Keuringsdienst van Waren blyft te Goes. Naar wij vernemen, is thans van de.n mi nister van sociale zaken bericht ontvangen, dat de Keuringsdienst van Waren te Goes gevestigd blyft. Zooals men weet, ging de stryd tusschen Goes en Breda. Thans is beslist, dat het gebied van den dienst voor' Zeeland wordt uitgebreid met 16 Noord-Brabantsche gemeenten, nl. Bergen op Zoom, Etten-Leur, Halsteren, Hoever. Huibergen, Nieuw Vosmeer, Ossendrecbt. Oudenbrsch, O.- en N.-Gastel, Putte, Roo sendaal, Rucphen, Standaardbuiten, Steen bergen, Woensdrecht en Wouw. Het personeel wordt met één man uitge breid. Ongetwijfeld voor Goes, dat straks reeds den Raad van Arbeid moet missen, een ver blijdend bericht. Ned. Chr. -Vrouwenbond cn N.S.B. Het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Vrouwenbond heeft op een vraag van de Gew. Afd. Zeeland, hoe de houding van den bond moet zijn tegenover de N.S.B. en of het lidmaatschap van die beide kan samen gaan, geantwoord dat het hoofdbestuur ook ten opzichte van deze zaak vasthoudt aan het standpunt van den bond, dat niet aan daadwerkelijke politiek kan worden gedaan maar dat dit aan de kiesvereenigingen moet worden overgelaten. Bijenteelt. Gisteren vergaderde te Goes de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van de Ned. Ver eeniging ter bevordering van de bijenteelt. Na afhandeling der huishoudelijke zaken, sprak de heer L. van Giersbergen, rijks bijenteelt-consulent over„In-, door- en uitwinteren van bijenvolken". Spr. wees er op, dat de korf wel de meest natuurlijke behuizing voor de bijen is. omdat hierin weinig door den mensch kan worden ingegrepen. De korf vraagt weinig zorg. Voor Zeeland zyn veel jonge bijen ge- wenscht om in het vroege voorjaar voor het vroege fruit een goede bestuiving te krijgen. Daarvoor is noodig een jonge ko ningin, welke in Augustus geholpen dient te woruen met honing. In een kast verhongeren vaak de bijen. Hg adviseerde een goed bevolkte kas bij te voeren met borstplaat, welke voor den winter op de raten gezet wordt (1 K.G. suiker, en 225 gr. water, 5 minuten koken en blijven roeren, ook bij het afkoelen). Met het uitwinteren beginne men niet te vroeg. Als het inwinteren goed geweest is, niet vóór half Maart. Heeft men voor den winter geen borst plaat gegeven en dreigt er voedselgebrek, dan zoo spoedig mogelijk helpen, ook bij slecht weer. Is het volk klein, of is er geen koningin, dan niet blijven „pappen", maar direct twee volken vereenigen, wat in het voor jaar bij geringe activiteit, uitstekend gaat Ten slotte wees spr. er op, dat er meest al te veel notitie van de bijen genomen wordt. Wat men doet, moet men goed doen. De meening, dat bijen veel werk vragen, is onjuist. KAPELLE V Uitvinding van een Zeeuwsch chauffeur. Naar de „Zeeuw" meldt, is het den chauffeur A. Schipper te Kapelle, gelukt om, na twee jaar zoeken een uitvinding te doen op het gebied van lichtreclame, die vooral voor groote zaken een enorme be sparing op het gebruik van electrisch licht zal bezorgen. De uitvinding beoogt voor namelijk, van een toestel, waarin een of meer electrische gloeilampen de lichtbron vormen, het stroomverbruik te verlagen volgens de uitvinding kan men daartoe de reclamevoorstelling doen uitvoeren met een chemische stof en ter harer herbestra ling een electrische lamp aanbrengen, die telkens na korte bestraling automatisch gedurende langeren tijd wordt gedoofd. Het is gebleken, dat als men bijv. een glazen ruit met een laag chemische stof •behandelt en daar gedurende 2 a 3 secon den het licht eener electrische lamp door een reflector op laat werpen, zoodat de ruit helder, geelachtig wit licht uitstraalt, de uitstraling gedurende 30 40 seconden na het dooven van de lamp nog zoo krach tig is, dat ze zich uitnemend voor reclame doeleinden leent. Weliswaar is de lichtsterkte der ruit na het dooven der lamp kleiner dan tijdens de belichting en weliswaar treedt er ook een zekere kleursverandering van geelachtig wit naar geelachtig groen op, maar in ver gelijking van het voordeel van aanzienlijke stroombesparing is dit nauwelijks als na deel aan te merken. TERNEUZEN Scheepvaartberichten. De pogingen om het Amerikaansche stoomschip „West Camak" vlot te brengen dat, zooals reeds gemeld bij Terneuzen werd aangevaren en vervolgens aan den grond werd gezet, zyn thans met succes be kroond. De sleepbooten „John B Best", „Energie" „Max", „Goliath" en de „Ridder I" sleepen het schip naar Antwerpen. Onderweg pompt men het binnendringende water overboord; De „West Camak" is bij Baarland vooi UCTW deii dttttgfl Nieuwe verkeersbrug over den Moer dijk wordt vermoedelijk nog dit jaar in gebruik genomen. (Binnenland). Mobilisatievergadering voor het Plart van den Arbeid. (Stadsnieuws;. Worden de vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan uitgebreid, nu Japan do vlootconferentie verlaten heeft? (Buitenland). Nieuwe Staatsleening van 104.000.000. (Binnenland). Elfde partij om het wereldkampioen schap dammen, weer remise. (Dammen). Wordt. Hauptmann Vrijdag ter dood gebracht Gemengd Amerikaansch verkeersvlieg< i neerge stort, 17 dooden. (Laatste Berichten). Nieuwe militaire bedrijvigheid in Abes- sinië. (Oorlog Abessinië). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. anker gegaan om de reis bij gunstig getij voort te zetten men verwacht dat het schip hedenavord te circa 6 uur in Antwer pen zal aankomen waar het gerepareerd zal worden. AXEL Kerkbouw. Onder leiding van ds. Verhagen te Mid delburg beeft de Geref. Gemeente te Axei een vergadering gehouden, waarin besloten werd over te gaan tot kerkbouw. Het ligt in de bedoeling een kerkgebouw te stichten met 360 zitplaatsen. De kerk zal centraal worden verwarmd. Ook zal een orgel wor den aangebracht. ZAAMSLAG Inbraak. Toen het echtpaar v. Antwerpen giste renavond van een uitvoering \v de woning terugkeerde, bemerkte men, dat ongenoo- de gasten zich toegang hadden verschaft. Het is nog niet hekend wat vermist wordt de politie heeft de zaak in onderzoek. Reorganisatie Zeeuwsche keuringsdienst. Bij den Zeeuwschen Keuringsdienst heeft een reorganisatie plaats gehad. Besloten werd voortaan niet alleen te keuren, doch ook meer voorlichtend te werken, terwijl er tevens bezuinigingen werden ingevoerd. Zoo zullen er cursussen in setectie en. kennis van aardappelen gegeven worden, terwijl ir. Verhoeven van den Plantenkun- digen Dienst te Wageningen spreekbeurten zal vervullen op voorlichtende vergaderin gen, Vóór de keuringen zal voortaan een con troleur rondgaan om de velden te bekyken en om aanwijzingen te geven. De bezuiniging zal o.m. hierin bestaan, dat de auto's worden afgeschaft en de keu ringen voortaan per fiets zullen geschieden. Het twee keurmeesters-systeem is voorts vervangen door het een-keurmeesters- systeem. Een pleidooi voor gratis veerdiensten in Zeeland en de Zuid-Holl. Eilanden. De Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond A.N.W.B. heeft er in een adres aan den minister van waterstaat op gewezen, dat vele eeuwen lang Noord- en Zuid-Ne derland werden gescheiden door onze groo te binnenwateren, welke oorzaak waren, dat niet alleen het verkeer daarover een groot oponthoud ondervond, maar boven dien het verkeer een dikwijls niet onbe langrijk bedrag voor den overtocht daar van had te betalen. Als gevolg van den deels voltooiden, deels onderhanden zijnden bcuw van de bruggen over de groote rivieren mag spoe dig worden verwacht, dat aan dezen toe- Stand volledig een eind zal komen. Immers kan niet alleen de voltooiing van den brug genbouw binnen zeer afzienbaren tyd wor den tegemoet gezien, maar tevens is door de aanvaarding van het beginsel, dat bet geheele verkeer gelijkelijk moet betalen voor alle werken welke voor dat verkeer noodig zijn, afgezien van de vervanging der bestaande veelgelden door tolheffing op te bouwen bruggen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1