EERSTE BLAD —No. IQ 74e Jaargang—1936— MAANDAG 13 JANUARI Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS RECHTSZAKEN «an Jen gjg»g BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ^||]||^^W||i^^ ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bi] abonnement tigd zijn f 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België. Duitschland ^|j IIH 1 Rs speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere rege! en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. /jÊSrJk IJE.111 fe. m6erc'- (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener A gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- I|I||II lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor: 1UUU heid tot werken. CDffl gulden bij dood Aft ft gulden bij verlies 4 B door 49111 vaneen 19 w w een ongeluk. %J U U hand, voet of oog. J 51 t gulden bij verlies 4 fkfl gulden bij verlies ftfj van li Hl vaneen f\ l een duim. JIUU wijsvinger. I-U gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAr DERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een verzoek. Het komt herhaaldelijk voor dat be richten, verslagen enz. vrij laat bij de Redactie bezorgd worden. En hoewei wij dit zeer ongaarne doen, zijn wij in zulke gevallen dikwijls genoodzaakt veel te schrappen, omdat de beschikbare tijd het anders onmogelijk maakt, de krant klaar te krijgen. Mogen wij er daarom op rekenen, dat alle voor de Redactie bestemde gegevens zoo spoedig mogelyk in haar bezit komen? De Cineac. Alhambra-Theater, He directie van het Alhambra-theater is over haar nieuwe experiment met de Ci- néac niet ontevreden, wat betreft het be zoek. Ook het publiek heeft het gebodene wel gewaardeerd. De verschillende, over het algemeen interessante, journalen wer den afgewisseld door een teekenfilmpje en een allercharmantst kleurenfilmpje. Zooals gemeld, draait de Cinéac eiken Zaterdagmiddag van 3—6 uur, telkens met een programma van één uur. De prijzen zijn laag in overeenstemming met de tijden. Wereldbibliotheek. Evenals vorige jaren had de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Zaterdag 11. haar zalen beschikbaar gesteld voor een tentoon stelling der uitgaven van bovengenoemde vereeniging, die, door het goedkoop be schikbaar stellen van goede, degelijke lec tuur, zoowel op het gebied der belletrie als op dat der populair wetenschappelijke lec tuur, het hare bijdraagt tot de algemeene ontwikkeling. En dat zij, met den stroom des tijds meegaat, bleek ons bij het verge lijken der prijzen in de catalogi van het vo rig en van dit jaar, waarbij bleek dat voor dezelfde boekwerken een sterk gereduceer de prijs werd gevraagd. Naast de oude be kenden als de maquette van het heele com plex gebouwen der W. B., de practische boe kenkastjes, de drie- en vierkleurendruk platen uit de Winterboeken en de reclame voor de jeugd-biblio'theek, trof ons de uit stalling van wat het kleine W.B.-abonne- ment voor 9 bevat, een keur van een zes tal belangwekkende boeken. Het nieuwste snufje van deze tentoonstelling was het 8e deel van de volledige Vondel-uitgave, waar van de W.B. dit jaar het 9e en 10e deel hoopt te doen verschijnen. Toen we Zaterdagmiddag een kijkje gin gen nemen op de tentoonstelling, troffen we daar aardig wat bezoekers, die mede zullen zijn aangelokt door de voor zeer la gen prijs beschikbaar gestelde boekwerken, welke den bezoekers werden aangeboden. Groote Provinciale Tentoonstelling. De Postduivenvereeniging De Posthoorn heeft besloten een groote Provinciale Ten toonstelling te organiseeren en wel op 25 en 26 Januari a.s. Op deze tentoonstelling zullen alle georganiseerde liefhebbers met hun duiven kunnen exposeeren. Als keur meesters werden aangezocht de heeren Knappers en Koch uit Roosendaal. De ex positie zal plaats hebben in het clubgebouw Molenstraat 31, alhier. Badhnig aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 6 tot 11 Januari werden in het badhuis 368 baden genomen en wel 254 door heeren, 79 door dames en 35 door kinderen. MIDDELBURG Vrftziiuiig-Democratische Bond. Oprichting afdeelingen van de V.D.J.O. Zaterdagavond organiseerde de afdeeling Middelburg van den Vrijz.-Dem. Bond een bijeenkomst van leden en vooral jonge ge- introduceerden in de bovenzaal van „St. Joris", waarbij ook het bestuur der federa tie, de Statenfractie en partijgenooten uit de omgeving aanwezig waren. De voorzitter der afdeeling, de heer W. de Graaf, wees in zyn openingswoord op de moeilijke t\jden, die het aan de regeerders niet mogelijk maken volgens hun eigen po litieke programma's te werk te gaan, maar die eischen, dat men allen samen werkt om door de moeilijke tijden heen te komen. De afdeeling heeft gemeend haar steun te moeten verleenen aan de pogingen van het hoofdbestuur van de Vrijz.-Dem. Jongeren organisatie om ook in Zeeland vasten voet te verkrijgen. Hierna verkreeg dr. J. C. Deering uit Utrecht het woord om te spreken over „De Democratie een kostelijk historisch natio naal bezit". Spreker zeide, dat de moeilijke toestan den 'van thans een gevolg zijn van den on- oprechten oorlog en den onoprechten vre de. En nu de leiders der regeeringen niet in staat zijn de moeilijkheden als bekwame dokters op te lossen, komen anderen en kondigen met groot gebaar middelen aan, die daarbij nog geïmporteerd zijn. Als Mus- sert en zijn trawanten zich willen doen voorkomen als de oprechte nazaten van de eerste Oranjes en zij als een goed voorbeeld noemen den strijd tusschen de patriotten en de prinsgezinden, dan wijst spreker er op, dat dit reeds heelemaal verkeerd is, want de prinsgezinden keken naar de overzijde van de Noordzee of ook wel naar Duitsch land en de patriotten zochten steun bij het „vrijheid, gelijkheid en broederschap" en haalden tenslotte de overheerschers binnen de grenzen. Spreker schetste nu aan de hand van tal van voorbeelden, hoe de democratie door alle eeuwen heen diep in het Nederlandsen volkskarakter is geworteld gebleven.Laat men die los, dan worden vrijheden, als die der drukpers, die van den godsdienst, van het onderwijs, van persoon en goederen bedreigd. Men zie slechts naar de landen waar het fascisme hoogtij viert en ga maar eens na wat er van den Duitsehen rechtstaat is overgebleven. Spreker wekte oud en jong op pal te blijven staan voor de vrijheid en de democratie. Hierna werd een smalfilm van de land dagen en het kamp van de V.D.J.O. ver toond en bleek hoe men daar het aangena me aan het nuttige en leerzame verbindt. In de pauze werd de thé aangeboden, waarna mevrouw E. - J. van den Broecke de Man uit Aardenburg declameerde uit het werk „de Veensoldaten". Zij gaf een met zorg gekozen bloemlezing uit dit aan grijpende verhaal van het ellendige leven in de gevangenissen en nog meer in het kamp zoo dicht bij onze grenzen. Diep onder den indruk hoorden allen on der ademlooze stilte naar al dit verschrik kelijke, dat een diepe aanklacht is tegen wat verre van de democratie af staat. Ten slotte heeft dr. Deering opnieuw het woord'gevoerd en er den jeugdigen aanwe zigen op gewezen, dat de V.D.J.O. geen bijwagen van den V.D.B. is, maar alleen be doelt de jongeren voor te bereiden voor het behoud van onze democratische staatsin stelling, hen vry latend hun keuze te doen als zij tot den leeftijd van kiezer zijn opge groeid. De heer De Graaf, die reeds na ieder on derdeel zijn groote waardeering had uitge sproken, heeft ten slotte nogmaals mevr. Van den Broecke en dr. Deering dank ge bracht voor hetgeen zij brachten. Tot zijn voldoening kon spreker mededeelen, dat de oprichting van een afdeeling Vlissingen en te Middelburg verzekerd is. OOST- EN WEST-SOUBURG Ned. Chr. Vrouwenbond. Vrijdagavond hield de afdeeling Souburg van den Ned. Chr. Vrouwenbond haar 2e jaarvergadering. De presidente opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de afgevaardigden uit Vlissingen en Middelburg en die der beide Vrouwenvereenigingen te Souburg. Het le dental was in het afgeloopen jaar van 27 gestegen tot 34. Mevr. KruithofKeuier liet een paar fraaie films afdraaien het geen door de aanwezigen zeer werd ge waardeerd en de gezelligheid van den avond die met dankgebed werd besloten, hielp verhoogen. KOUDEKERKE Collecte blinden. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende Inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De vereeniging streeft er naar den blinden in staat te stellen zich zooveel mogelyk in het maatschappelijk leven te kunnen handha ven. Om dit doel te bereiken, wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De vereeniging beschikt tevens over een Internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De vereeniging hoopt dat de inwoners van Koudekerke met milde hand zullen geven. De collecte wordt gehouden op Donderdag 16 Januari a.s. en volgende dagen. BRESKENS Een visschersvaartuig binnengebracht. Door schipper Van den Heuvel werd Za terdagmorgen in de haven van Breskens binnengebracht 't visschersvaartuig Heyst 59, dat met onklaar geraakten motor tijdens stormweer op de Wester-Schelde ronddreef. TERNEUZEN Lijkschouwing. De justitie te Middelburg beeft Vrijdag j.l. te Terneuzen alsnog één geréchtelyke lijkschouwing doen houden door den sectie- arts dr. L. Hülst uit Leiden, op het lijk van den stoker D. dat bij het boven water bren gen van de dezer dagen gekapseisde sleep boot, in die boot nog werd aangetroffen. Scheepsbotsing op de Westerschelde. Gisteren is op de Westerschelde, nabij de Braakman, het Amerikaansche stoomschip „West Caraak" in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip „Planet". De „West Camak" maakte water en is op eigen kracht aan den grond gezet. Dé te Terneu zen gestationeerd liggendë sleepbooten zijn ter assistentie uitgevaren. De andere boot, die ook averij schijnt te hebben, is op kor ten afstand ten anker gekomen. Nader wordt gemeld dat de „West Ca mak" uit zee kwam met bestemming voor Gent. De „Planet", die uit Antwerpen kwam, had behalve vracht, ook passagiers aan boord. De aan boord van het Ameri kaansche schip aangerichte schade is aan zienlijk. Er bevindt zich een groot gat aan bakboordzijde. Het schip zal vermoedelijk naar Antwerpen tèrugstoomen. De ber gingsvaartuigen en sléépbeutéh blijven bij de „West Camak", die van noo'dbekistingen is voorzien. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. OUDELANDE Benoeming. Met ingang van den datum van in func- tietreding is aangesteld tot rijksveldwach ter in vasten dienst G. H. van der Tholen, korporaal bij de le Compagnie Politietroe- pen te Gorinchem met aanwijzing van Oudelande als standplaats. De werkloosheid in het district Middelburg, Overzicht van den stand der .werkloos heid in het district Middelburg pér 31 De cember. (De cijfers tusschen haakjes ge ven den stand aan op 20 November 1.1.) Middelburg 1094 (1027), Vlissingen 895 (823), Aagtekerke 14 (9), Arnemuiden 221 (213), Baarland 82 (3), Biggekerke 30 (18), Borssele 74 (30), Colijnsplaat 106 (28), Domburg 86 (65), Driewegen 23 (8), Ellewoutsdijk 36 (10), Goes 262 (229), 's-Gravenpolder 67 (39), Grijpskerke 23 (2), 's-Heer Abtskerke 7 (3), 's-Heer Arends- kerke 197 (100), 's-Heerenhoek 95 (60), Heinkenszand 99 (39), Hoedekenskerke 90 (62), Ierseke 213 (202), Kapelle 152 (68), Kats 20 (10), Kattendijke 15 (2), Kloetinge 49 (26), Kortgene 32 (18), Koudekerke 82 (55), Krabbendijke 145 (69), Kruiningen 188 (99), Meliskerke 17 (9), Nieuwland 56 (32), Nisse 21 (7), Oostkapelle 31 (18), Oudelande 57 (40), Ovezande 84 (49), Ril land Bath 72 (236), Ritthem 16 (5), Schore 34 (15), Serooskerke 57 (25), St. Laurens 16 (12), Souburg 272 (246), Veere 32 (13), Vrouwepolder 21 (9), Waarde 48 (16), We- meldinge 110 (67), Westkapelle 297 (241), Wissenkerke 157 (58), Wolphaartsdijk 82 (25), Zoutelande 29 (24). Totaal stonden per 31 December jï. als werkzoekenden in geschreven 5906 personen tegen 4281 op 30 November. Een economisch technisch instituut voor Noord-Brabant. De besturen der R.-Kath. Werkgevers- vereen iging. in de diocesen 's-Bosch en Breda, alsook de voorzitters en secretaris sen van de Brabantsche Kamers van Koop handel kwamen een dezer dagen in verga dering byeen ter bespreking van de be staande plannen ter oprichting van een economisch-technologisch instituut voor de provincie Noord-Brabant. Als resultaat dier vergadering werd besloten ter kennis van Ged. Staten van Noord-Brabant te brengen, dat het Brabantsche bedrijfsleven zich gaarne aansluit bij den in de afdeelingen der Prov. Staten uitgesproken wensch om bij de oprichting vam het Noord-Brabantsch instituut samen te werken met het be staande economisch-technologisch instituut dat gevestigd is aan de R.-Kath. Handels- hoogeschool te Tilburg. Over de wijze waarop deze samenwerking bet meest in het belang van het bedrijfsleven ware te regelen heeft de vergadering zich niet uitgesproken doch ze heeft aan Ged. Sta ten te kennen gegeven het op zeer hoogen pry's zullen stellen, indien de genoemde werkgeversorganisatie alsook de 5 Bra bantsche Kamers van Koophandel ten spoedigste in de gelegenheid zouden wor den gesteld, hierover met het college van Ged. Staten van gedachten te wisselen, waarbij de hoop is uitgesproken, dat voor deze gedachtenwisseling heeft plaats ge vonden ter zake van de inrichting van het Noord-Brabantsch economisch-technolo gisch instituut geenerlei beslissing van pro vincie wege zal worden genomen. DE PENSIOENRECHTEN VAN HET PERSONEEL DER VLISSINGSCHE GASFABRIEK. Proces tegen de Imperial Conti nental Gas Association voor den kantonrechter te Middelburg. Heden zijn voor den plaatsvervangenden kantonrechter te Middelburg de pleidooien gehouden in het proces van het personeel der Vlissingsche Gasfabriek tegen de Impe rial Continental Gas Association te Londen, die tot voor enkele maanden de Vlissingsche Gasfabriek heeft geëxploiteerd en met wel ke een geschil is gerezen om de pensioen rechten van het personeel. De Imperial Continental Gas Association is een der grootste Britsche ondernemingen op dit gebied, die op het geheele vasteland concessies en monopolies voor gasvoorzie- ning heeft geëxploiteerd, en ook jarenlang in Nederland de gasvoorziening van tal van groote-gemeenten, o.acook van Amsterdam, in handen had. Vlissingen was de laatste Nederlandsche gemeente, waar de gasvoor ziening nog door de Britsche onderneming geschiedde, doch toen in het afgeioopen jaar de concessie afliep, besloot de gemeen te Vlissingen geen verlenging der overeen komst toe te staan. Men trad in onderhandeling met de Ne- derlandsch-Indische Gas Maatschappij te Rotterdam, die vele gasfabrieken in Indië en ook enkele in ons land, bijv. te Gorin chem, exploiteert en in overleg met de pro vincie Zeeland werd opgericht de N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij, waarvan zoo wel de provincie Zeeland, als de gemeente Vlissingen en de Nederlandsch-Indische Ga3 Maatschappij aandeelhouders werden, zoo dat de gasvoorziening daardoor in handen kwam van een semi-overheidsbedrijf. Het personeel der Vlissingsche Gasfabriek werd zoo goed als geheel van de Imperial Conti nental Gas Association overgenomen. De pensioenregeling. Bij het overnemen van het personeel had den de nieuwe aandeelhouders geïnformeerd hoe het stond met de pensioenrechten van het overgenomen personeel. Bij de beant woording van deze vraag trad voor de eer ste maal als gevolmachtigde der Engelsche maatschappij op de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, die verklaarde dat de Britsche onderneming wist wat haar ver plichtingen waren en zich daaraan niet wil de onttrekken. De N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij deelde'het personeel der Vlissingsche Gas fabriek mede, dat het de normale pensioen regeling, die geldt voor semi-overheidsbe- drijven, zou krijgen, doch stelde daarbij als voorwaarde, dat het personeel zijn pensioen rechten bij de Imperial Continental Gas Association geldig zou maken. Jarenlang had bij de Britsche onderne ming gegolden dat het personeel na 25 dienstjaren en op 60-jarigen leeftijd recht had op een pensioen van 2 van het ge middelde jaarloon over de laatste vijf jaren, vermenigvuldigt met het aantal dienstja ren. Pensioenaftrek had nooit plaats gevon den, doch de loonen van het personeel der Gasfabriek hadden altijd parallel geloopen met die van het personeel in soortgelijke bedrijven te Vlissingen, en toen in de crisis jaren de gemeente Vlissingen, die tot dan toe het premievrije pensioen voor haar per soneel had gekend, besloot tot aftrek van 8 pensioenpremie op de loonen van het gemeentepersoneel, waren ook de loonen van het personeel der Gasfabriek zonder nadere motiveering met 8 verlaagd. Aangezien de Imperial Continental Gas Association aan het verzoek der arbeiders tot erkenning van de pensioenrechten, niet heeft voldaan, hebben de arbeiders, waar van de meerderheid georganiseerd is bij den Nederlandschen Bond van Overheidsperso neel doch ook bij de R. Kath. en de Chris telijke organisaties van overheidspersoneel, in overleg niet hun organisaties en met de ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. De Abessiniërs vallen aan. (Oorlog Abessinië). Mgr. J. P. Huibers geïnstalleerd als Bisschop van Haarlem. (Laatste Berichten). Proces In verband met de pensioen rechten van het personeel der Vlis singsche gasfabriek. (Rechtzaken), Accoord bankiersfirma Schaap, Wor- merveer, aangenomen. (Binnenland), Negende partij om het wereldkam pioenschap dammen, remise Vos ver liest de 10e partij. (Sport), Nederland wint met .61 van Frank* rijk- (Sport), Het verkeer eischt tijdens het weekend weer verschillende slachtoffers. (Gemengd). Vrouw vermoord te Rotterdam. (Gemengd), Moord te Eindhoven. Vrouw schiet haar echtgenoot neer. (Gemengd), Hauptmann's gratieverzoek verworpen» (Gemengd), Zeeuwsche Gas Maatschappij, de zaak aan hangig gemaakt bij den kantonrechter en. erkenning van hun pensioenrechten gé- eischt. Namens de arbeiders treden op de advo caten mr. J. J. van der Velde te Amsterdam, en mr. W. F. C. Baars te Rotterdam, na mens de Britsche onderneming mr. J. Of- ferhaus te Rotterdam. De advocaten der, arbeiders hebben brj request in totaal 100 processen aanhangig gemaakt, nl. voor de 50 arbeiders, die het proces voeren, 50 pro cessen over de ouderdomspensioenen en 50. processen over de weduwenpensioenen. Van de zijde der Imperial Continental wordt verklaard, dat de pensioenregeling, waarop de arbeiders zich beroepen, slechts heeft gediend als richtsnoer voor de verlee ning van pensioenen indien bij ontslag op pensioengerechtigden leeftijd van een arbei der pensioen werd verleend. Dit geschiedde echter naar verkiezing „to the pleasure of the Board". De eischers voeren daartegen aan, dat in het verleden pensionneering altijd is voorgekomen, dat de oude regeling indertijd in de fabriek was aangeslager, dat jaren geleden, toen de Vlissingsche Gasfabriek arbeiders noodig had. een advertentie in de Zeeuwsche bladen', waarin sollicitanten wer den opgeroepen, onder de arbeidsvoorwaar den ook de pensioenregeling vermeldde, en- dat zoowel de gemeente Vlissingen als de Nederlandsch-Indische Gas Maatschappij het vorige jaar, toen zij tijdens de onder handelingen inlichtingen vroegen omtrent de bestaande pensioenregeling, zij als ant woord de regeling toegezonden kregen. Na de schriftelijke re- en dupliek bestond heden voor de pleidooien zeer groote be langstelling, zoowel van particuliere zijde alsook van officieele zijde, namelijk van den kant van het gemeentebestuur van Vlis- ningen en het provinciaal bestuur van Zee land, die bij dit proces ten nauwste betrok ken zijn. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. De buitengewone conferentie der Duit sche bisschoppen, bijeengekomen te Fulda, onder leiding van kardinaal Bertram, aarts bisschop van Bresbain, werd zorgvuldig" geheim gehouden. In nationaal-socialisti- sche kringen hecht men er zeer veel be lang aan, want men hoopt, dat het Duit sche episcopaat terug aal komen op de houding, verleden zomer aangenomen, en die neerkomt op een veroordeeling van de godsdienstpolitiek van het nationaal-socia- lisme, in den herderlijken brief van 1 Sep tember. Men neemt sedert eenigen tijd pogingen waar van R.-Kathodieke zijde, evenzeer als van de zijde der regeering om tot een toe nadering te komen. Sterk opgevallen zijn onlangs de protocolaire bezoeken, uitge wisseld tusschen Goebbels en den aarts bisschop van Keulen en het nieuwjaars*

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1