500 300 25 EERSTE BLAD iNo.8 74e Jaargang 1936 VRIJDAG liitgava: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Wetstraat 58-6Q,Vlissingen. Telet. 10 Postrekening LB287 ÏO JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EÜWS VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. t ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn üRA 1 IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bjj verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITÈITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAr DERS,: Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onze haven. Staat van het aantal en de inhoud van de schepen, welke gedurende het jaar 1935 in de buit aven van Vlissingen hebben gemeerd. 1796 zeeschepen met 2.073.551 netto reg. ton 563 binnenschepen met 508.008 ton nen draagvermogen 369 schepen van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" met 415.353 netto reg. ton 5415 schepen van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde 1.173.058 tonnen draagver mogen 473 schepen van de Kon. Ned. Ma rine 252.778 M3 en 426 loodsvaartuigen met 136.056 M3. Het Plan voor den Arbeid. Onder de leuze „Ons Plan voor ons Volk" zal door de moderne Arbeidersbeweging een groote campagne worden gevoerd voor het Plan van den Arbeid. Reeds is op verschil lende manieren de aandacht voor dit Plat? gevraagd. Voor echter deze actie wordt uit gebreid, is het natuurlijk noodig dat de le den dezer beweging zelf op de hoogte wor den gebracht van de noodzaak, inhoud en doel van dit Plan. Na het Plancongres op 26 en 27 October te Utrecht, werden op 40 plaatsen in het land kadercursussen voor de districten ge houden, waar duizenden afdeelingsbe- stuurders het Plan door deskundige inlei ders hoorders uiteenzetten en bespreken. Thans worden alle leden dezer beweging opgeroepen naar de mobilisatievergaderin gen die in meer dan 500 plaatsen in deze maanden worden gehouden, en,- waarop eveneens het Plan zal worden besproken. Te Vlissingen wordt deze vergadering ge houden op Dinsdag 14 Januari a.s. in de groote zaal van „de Oude Vriendschap". Hoewel eerst was aangekondigd dat als spreker zou optreden het Tweede Kamerlid de heer W. Drees, is deze door een ooront steking verhinderd. In zijn plaats zal het woord voeren de heer F. S. Noordhoff, hoofdbestuurder van het N.V.V. Te Souburg wordt op 15 Januari in de zaal-Millenaar deze vergadering belegd, waar als spreker optreedt de heer W. van Deelen uit Eindhoven. Beide vergaderingen worden opgeluisterd door de zangvereeniging „De Volksstem", terwijl er ook nog andere bijzonderheden op het programma staan. Ongetwijfeld zui den deze bijeenkomsten groote belangstel ling trekken van de leden der organiseeren- de organisaties. Paard op hol. Hedenmorgen is een groote hit, gespan nen voor een groentewagen, op den Kou- dekerkschen weg op hol geslagen. Het paard is het Tuindorp doorgerend over de brug van „Goed Wonen" en kwam verder door de Badhuisstraat naar het Betje Wolffplein, waar een agent van politie het hollende dier trachtte te grijpen. Dit is hem niet mogen gelukken. Hij is daarna op zijn rijwiel gesprongen en het paard nagereden en op zijde weten te komen, waarop hij in het Bellamypark dit wist te grijpen en tot staan te brengen. De groentewagen is zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. MIDDELBURG Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Voor het museum van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Middel burg zijn de volgende voorwerpen ten ge schenke ontvangen een exemplaar Patella vulgata L, twee exemplaren Patella fragi- lis Phileen exemplaar Trocholes turbi- nata, Born, allen afkomstig van de Zuid kust van Madeira Cardita (Venericardia) acuticostata Lamk, Eoceenfossiel, gevon den te Domburg Akar bahar, skelet van een hoornkoraal twee fotos van een maan- visch, Orthegoriseus Mola L, aangespoeld l ij Zoutelande een antiek koperen ketel vier stereoscopische foto's van de haven werken te Veere in 1869 een plaatje in lijst, voorstellende de Rouaansche kade te Middelburg in de 18de eeuw, een ouder- wetsch hangkast je en twee Zuid-Beveland- sche kaphoeden. Hiervan is mededeeling gedaan in de ver gadering van Woensdagavond, waarin de heer K. Dekker, directeur van de Rijks kweekschool sprak over rekenboeken uit de 16de en 17de eeuw. Het bleek wel, dat de methoden om het rekenen te onderwijzen, destijds heel wat meer moeilijkheden ople verden dan de huidige. N.V. Duinbeek. Het „de Staatscourant" no. 6 zijn ver zonden afdrukken van de N.V. „Duinbeek'' te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij L. de Kam, Ritthem- sche straat paar dameshandschoenen bij Wijsveld, Voorstraat 13 een handschoen, bij gebr. Baljeu, Padweg 42. BIGGEKERKE Vee- en varkensfonds. Woensdagavond hield het „Vee- en var kensfonds" zijn algemeene vergadering, onder leiding van den heer A. de Voogd. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester, den heer P. de Lange, bleek, dat in het verloopen jaar verzekerd waren .258 koeien, 393 stuks jongvee en 132 varkens. Vergoeding had moeten plaats hebben voor 17 koeien, 4 stuks jongvee, 30 kalveren en 10 varkens. Het batig saldo bedroeg 92. Als bestuurslid werd herkozen de heer De Voogd, terwijl in de plaats van den heer. D. Coppoolse, die zich niet meer herkies baar had gesteld, werd gekozen de heer A. Caljé. Tot bode werd herbenoemd de heer J. Dekker. Vastgesteld werden de bedragen van de uit te keeren vergoedingen. ARNEMUIDEN Loop der bevolking in 1935. De bévolking dezer gemeente bedroeg, op 31 December 1935 2425 personen (1224 m. en 1201 v.). Er werden in 1935 geboren 58 personen (27 m. en 31 v.). Er vestigden zich 88 personen (47 m. en 41 v.). Overleden 19 personen (9 m. en 10 v.), vertrokken 67 personen (30 m. en 37 v.). Bevolking op einde 1934 2365 (1189 m. en 1176 v.). Er werden 24 huwelijken gesloten. Voor de garnalenvangst naar IJmuiden. Wederom is een negental motorvis- schersvaartuigen naar IJmuiden vertrok ken, om aldaar de garnalenvangst uit te oefenen, daar gebleken is dat daar meer garnalen gevangen worden dan aan de Zeeuwsche kust. BRESKENS Loop der bevolking over 1935. Aantal inwoners op 1 Januari 1935 1642 m. en 1604 v. vermeerderd door geboorten met 24 m. en 26 v., door vestigingen met 84 m. en 85 v., totaal 1750 m. en 1715 v. Verminderd door vertrek met 65 m. en 78 v., door overlijden met 14 m. en 17 v. Aantal inwoners op 31 December 1935 1671 m. en 1620 v. GOES Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of. vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen' te Goes 15, onder de letters J. F. BRUINISSE Oeververdediging. M. J. Leendertse, waterbouwkundig op zichter van het calamiteuse waterschao Bruinisse heeft octrooi .aangevraagd op een door hem ontworpen nieuw systeem beton blok glooiingconstructie. TERNEUZEN Het lichten van „de Walvisch". Nadat een duiker eenige draden onder de gezonken sleepboot „Walvisch" had beves tigd, zijn bergingsvaartuigen erin geslaagd het schip eenigszins te lichten, waarna het verderop in de haven buiten de vaargeul is gebracht. Het lijk van den stoker J. D. is nog niet gevonden. Nader wordt ons gemeld Gisteravond is men erin geslaagd het stoffelijk overschot van den stoker J. D. uit de machinekamer van de gezonken sleep boot „Walvisch" te bergen. Het zal overge bracht worden naar Hansweert, de geboor teplaats van J. D, Schip gekapseisd. Het Duitsche stoomschip „Rugia", dat aan de ammoniakfabriek te Sluiskil een lading loodmodder inneemt, is gistermiddag naar bakboordszijde gekapseisd. De lading, welke uit een brij-achtige massa bestaat, is verschoven, waardoor het schip naar de walzijde begon over te hellen. Sleepbooten bevinden zich in de nabijheid voor het ver- leenen van assistentie. Deze lpodmodder schijnt een moeilijke lading te zijn. Dit on dervond ook het Belgische motorschip Ro salie", dat een dergelijke lading vervoerde.. De loodmodder verschoof tijdens de vaart op de Westerschelde en de schipper was genoodzaakt met sleepboothulp zijn vaar tuig op een zandbank aan den grond te zetten. Aanvaring. Tengevolge van den Zuidwesterstorm is het van Gent kamende 'Spaansche stoom schip „Galdamus" in aanvaring gekomen met het op het kanaal bij Terneuzen liggen de Deensche stoomschip „Gudrun". Laatst genoemd schip bekwam «averij aan den bak boordsboeg. De „Galdamus" is op het ka naal vastgemeerd in afwachting van een in te stellen onderzoek naar eventueele scha de, en voor het vaststellen der cautie. Sleepschip door Zuidwesterstorm gezonken. Ook een~ tweede schip in gevaar. Het Belgische sleepschip „Cesarina", dat met een lading zand op weg was van Hans- weert naar Terneuzen, is tengevolge van den hevigen Zuidwesterstorm nabij Hoèdë- kenskerke vol water geloopen en gezonken. De opvarenden, schipper Riëmens en diens gezin, konden door de bemanning van de sleepboot gered worden. Ook het sleepschip „Prudentiag, schipper Simon, dat deel uitmaakte van dézen sleep, geraakte in èen benarde positie. De hoog opgaande golven sloegen over het "schip heen, waardoor dit veel water maakte. De toestand werd van dien' aard, dat de schip per besloot zijn schip te-verlaten 'en over te gaan aan boord van de sleepboot, die ver volgens koers zette naar Hoedekenskerke om de geredden aan wal te brengen. Tijdens dezen tocht werd men gepraaid door de sleepboot „Hoogezand" uit Terneuzen, die de bemanningen van de beide schepen heeft overgenomen en daarna naar Terneuzen terug stoomde. Onderweg meende men de „Prudentia" te zien drijven, hetgeen inderdaad het geval bleek te zijn. Men slaagde er in; een draad te bevestigen en dit schip behouden in de haven van Terneuzen te brengen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Baambrugge komen voor ds. G. Bons te Col\jnsplaat en ds. C. J. de Haan te Scher- penisse. Mgr. J. H. C. Jansen. De anti-rev. „Rotterdammer" schrijft, naar aanleiding van zekere geruchten, die al maandenlang loopen, als zou de R. Kath. aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. H. G: Jansen, Protestantsch zijn geworden, 'of wel in het St. -Anthoniusziekenhuiste Utrecht tegen zijn wil worden vastgehou den enz., het volgende „Thans bereikt ons de mededeeling, dat de officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht zelf een onder zoek ingesteld heeft naar deze kwestie en persoonlek gesproken heeft met mgr. Jan sen in het ziekenhuis. Ten einde daarom trent zekerheid te verkrijgen, hebben wij ons gewend tot den officier van justitie, mr. A. N. Fabius, die ons mededeelde, dat hij inderdaad eenigen tijd geleden een on derhoud met mgr. Jansen gehad heeft. De officier had van vele 'zijden kennis gekre gen van deze geruchten en achtte het een ambtsplicht om na te gaan of het waar zou zijn dat de aartsbisschop tegen zijn wil in het ziekenhuis werd vastgehouden, omdat het dan een geval van wederrechtelijke vrijheidsberooving zou gelden, waartegen zou moeten worden opgetreden. De officier heeft met mgr. Jansen gesproken, ook on der vier oogen, dus zonder dat de directeur van het ziekenhuis, pleegzusters, doktoren of wie dan ook, den patiënt konden beïn vloeden. Mgr. Jansen bleek zeer helder van geest en volkomen bij zijn verstand te zijn. Hij heeft aan den officier meegedeeld, dat hij geheel uit. vrijen wil in het ziekenhuis verblijf houdt. Hij bleek kennis te dragen van de praatjes welke worden rondge strooid en noemde ze belachelijk. Mr. Fa bius zeide ons nog dat hij het niet op zijn weg gevonden had te liggen, om het onder houd dat hij met den aartsbisschop had, publiek te maken, doch dat hij er geen be zwaar tegen had, nu wij toch kennis "droe gen van dit onderhoud, om het te bevesti gen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat nu een einde zal komen aan de praatjes, waar van niemendal aan is." Onderwijsfonds voor de scheepvaart. Onder voorzitterschap van den inspec teur van het nijverheidsonderwijs, den heer W. Polderman uit 's-Gravenhage, is te Am sterdam een vergadering gehouden van het stichtingsbestuur van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart. Het bestuur nam ken nis van de besluiten van den gemeenteraad van Amsterdam om geen medewerking te verleenen voo^ de stichting van een dagnij verheidsschool voor de binnenvaart. Beslo ten werd nadere stappen te doen, welke noodig zijn om de totstandkoming van de school te verzekeren. Goedgekeurd werden de voorstellen van den directeur van het onderwijsfonds, den heer G. de Jong, inzake de organisatie van een bijzondere openbare lagere school voor schipperskinderen te Borne. Tot stuurman-leeraar aan boord van het instructievaartuig „Prinses Juliana" werd benoemd de eerste stuurman bij de groote vaart, de heer A. Wassink uit Groningen, leeraar in de zeevaart- en binnenvaart- kunde. RECHTSZAKEN RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 10 Januari 1936. Terugkeer in ontzegd gebied. L. A. S. de W., 25 jaar,, koopman te Hon- tenisse, thans in voorarrest, had zich te verantwoorden wegens verboden terugkeer in een hem ontzegd gebied en wel te Hon- tenisse op 30 November 1935. De officier van justitie eischte tegen den verdachte, die de feiten erkende, 6 weken gevangenisstraf. De verdediger" van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. C. V. G., 26 jaar, werkman te Aarden burg, thans in voorarrest, was op 14 De cember 11. teruggekeerd in het hem ont zegde gebied en was aangetroffen onder de gemeente Hontenisse. In deze zaak vorderde de officier van ju stitie 3 maanden gevangenisstraf tegen den verdachte. De verdediger van verdachte refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. IJkwetovertreding. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Zierikzee was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Zierikzee, waarbij L. P. G„ 39 jaar, smid te Haamstede, werd vrijge sproken van de hem ten laste gelegde over treding van de IJkwet. Eisch Bevestiging van het vonnis. Vrij spraak. Bouwverordeningovertreding. G. P. H., 48 jaar, zonder beroep, wonende te Kerkwerve, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den kantonrech ter te Zierikzee, waarbij hij, wegens over treding'van de bouwverordening van de ge meente Kerkwerve, werd veroordeeld tot een geldboete van 20 of 10 dhts. Eisch Vernietiging van het vonnis, en vrijspraak. Drankwetovertreding. W. D., 34 jaar, bode te Vrouwepolder, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middel burg, waarbij hij, wegens overtreding van de Drankwet, werd veroordeeld tot een geldboete van 40 of 20 dhts. De officier van justitie vorderde bevesti ging van het vonnis waarvan hooger beroep. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte een geringe boete. Spoorwegreglementovertreding. J. S„ 62 jaar, seinhuiswachter te Oost- en West-Souburg, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den kantonrech ter te Middelburg, waarbij hij, wegens als beambte van den spoorweg een krachtens art. 27 uitgevaardigden maatregel van be stuur overtreden, werd verooi'deeld tot een geldboete van, 10 of 10 dhts. Eisch Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Winkelsluitmgswetovertreding. W. K., 40 jaar, kok te Oost- en West- Souburg, had hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens overtre ding van de Winkelsluitingswet, werd ver oordeeld tot twee geldboeten ieder van 3 of twee maal 3 dagen hechtenis. Eisch Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. gel eurlcnissctt t)an Icn leeg De in de haven van Terneuzen gezon ken „Walvisch" gelichtlijk van den stoker gevonden. (Provincie). In een kluis van wijlen Ivar Kreuger zijn millioen Zw. Kr. aan obligaties gevonden zijn deze echt? De belasting op buitenlandsche plei- zierreizen vermoedelijk reeds dit sei zoen van kracht. (Binnenland), Wetsontwerp inzake vestigingseischen voor middenstandsbedrijven spoedig ie verwachten. (Binnenland). Bij Gorinchem auto te water gereden twee dooden. (Gemengd). Door den Zuidwesterstorm is nabij Hoedekenskerke de „Cesarina" vol water geloopen en gezonken. Beman ning gered. (Provincie). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Jachtwetovertreding. J. B„ 49 jaar, landbouwer te Ouwerkerk, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Zierikzee, waarbij hij, wegens zonder voorzien te zijn van een jachtacte, zich met een schietge weer in het veld bevinden, werd veroordeeld tot een geldboete van 5 of 3 dagen hech tenis en verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomen geweer. De officier .van justitie eischte bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep. Overtreding politieverordening. B. B., 50 jaar, koopman te Sas van Gent, was in hooger beroep gekomen tegen een- vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij, hij, wegens overtreding van de poli tieverordening van de gemeente Ossenisse, werd veroordeeld tot een geldboete van 5 of 3 dagen hechtenis. Eisch Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Autorijden onder drankinvloed. P. V., 36 jaar,chauffeur te Middelburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middel burg, waarbij hij, wegens als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg, terwijl hij verkeert onder zoodani- gen invloed van het gebruik van alcohol houdenden drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig naar behoo- ren te besturen, werd veroordeeld tot 1 week hechtenis en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. De verdere behandeling dezer zaak werd aangehouden met bevel dat verdachte aan wezig zal zijn ter terechtzitting. Verduistering bij de Ned. Spoorwegen. De rechtbank te Haarlem heeft gister middag de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 56-jarigen vroegeren chef commies L., van de Nederlandsche Spoor wegen, die terecht stond wegens verduiste ring. van een bedrag van ongeveer 137.000 ten nadeele van de Ned. Spoorwegen. L., die reeds geruimen tijd bij de Spoor wegen in dienst was, had in 1933 door spe culaties veel van zijn particulier vermogen verloren. Daardoor is hij er toe gekomen, gelden, die hij uit hoofde van zijn functie onder zich had, te verduisteren. Hij be heerde o.a. de kas, waarin de gelden van den verkoop van plaatskaarten .gestort werden en nam daaruit eerst kleinere en daarna steeds grootere bedragen weg. Ten einde ontdekking te voorkomen, bracht hij veranderingen in de boekhouding aan en wel op zoo'n geraffineerde wijze, dat bij de controle der boeken, welke geregeld om de veertien dagen geschiedde, de fraude nim mer aan het licht kwam. Ook bij de kwar taal scontrole welke vanwege de directie der Spoorwegen gehouden werd, vond meiv nimmer onregelmatigheden, doordat L. ver- valschte schrifturen naar Utrecht opzond. In Juni 1935 kreeg men echter argwaan, toen de boekhouding van het station werd afgesloten. Onder de maand Februari werd toen in het saldo van het station Haarlem een verschil ontdekt van ongeveer 100.000. Bij de zeer scherpe controle ontdekte men toen, dat van een bedrag van 120 000, dat door de hoofdboekhouding naar Haarlem was overgemaakt, slechts 20.000 verant woord was. Een verder onderzoek wees uit, dat.ook andere posten op onjuiste wijze waren geboekt. Door de directie naar Haar lem gezonden controle-ambtenaren onder-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1