100 DONDERDAG 9 JANUARI 500 300 150 25 EERSTE BLAD ELECTRJSCH KOKEN HET HOOGSTE RECHT 74e Jaargang: 1936i UitgaveFirma F. VAÜ BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, lllissingen. Telef. 10 Postrekening L6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENEUWS FEUILLETON ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Ouitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk dood gulden bij verlies van'een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD, DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLArPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Jaarwedden burgemeesters, secretaressen, enz. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld dat ons bericht vari gisteren over bo venstaand onderwerp, niet geheel volledig was, hoewel het uit officieele bron komt. De gepubliceerde bedragen zijn n.l. niet de salarissen zooals die vanaf 1 dezer van kracht zijn, maar minimum-salarissen. In de regeling der periodieke verhoogingen enz. i3 geen verandering gebracht en deze blijven dan ook ongewijzigd van kracht. De maansverduistering. De maansverduistering van gisteravond is tengevolge van de zware bewolking ge heel onzichtbaar verloopen. Gisternamiddag werd het in het Westen iets helderder, het geen eenige hoop gaf dat er misschien nog iets zou zijn te zien, doch later kwamen er zware wolkbanken opzetten en begon het te regenen. Eenige oogenblikken is de maan nog tusschen een opklaring zichtbaar ge weest, maar vrij spoedig was onze wachter weer verdwenen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Twee foto's van H. M. de Koningin en H.K.H. Pinses Juilana bij het bezoek aan de tentoonstelling die het Comité voor Jongere werkloozen in de voormalige St. Catharina- kerk te Amsterdam heeft georganiseerd. Het probleem van het versche cadetje blijft de geplaagde menschheid slapelooze nachten bezorgen. Het comité van actie voor versch brood vergaderde Dinsdag te Amsterdam. Te 's-Herto^enbosch werd Maandagavond een groote Driekoningenoptocht gehouden, waarin men zoowel jonge alsvolwas sen Drie-Koningen kon bewonderen. Drie foto's van dezen optocht. Hoewel het weer niet bepaald meewerkte maakte H. M. de Koningin in een open rij tuig een tocht langs den Scheveningschen boulevard. Onder groote belangstelling werd te Am sterdam de groote nieuwe basculebrug naai de Oosterdoksluis vervoerd. In het Amsterdamsche City-Theater kun nen slechthoorenden met behulp van een versterkerinstallatie ook naar de film „luis teren." Mej. N. J. Aalberse, dochter van het Tweede Kamerlid prof. mr. P. J. M. Aal berse, is te 's-Gravenhage in het huwelijk getreden met den heer E. Meeuwen. Op de werf Wilton-Feyenoord te Schie dam nadert de kruiser „de Ruyter" zijn vol tooiing. Burgemeester Maarschalk deed den eer sten zet in de partij om 't wereldkampioen schap dammen, die te Haarlem werd ge speeld. MIDDELBURG In vrijheid gesteld. Zekere de P., arbeider te Kapelle, die eenige dagen geleden als verdacht van dief stal van een rijwiel door de politie te Goes werd aangehouden en naar Middelburg werd overgebracht, is thans wederom in vrijheid, gesteld. Daders opgespoord. De politie te Middelburg heeft naar aan leiding van een tweetal aangiften, de da ders <van de betrokken misdrijven opge spoord en tot bekentenis gebracht. Het ëene geval betrof het wegnemen van een electrische lantaarn uit een winkel in de Nieuwstraat, waarmede in verband een 15-jarige jongen is aangehouden. Het tweede geval was het zonder toe stemming op stap gaan met een auto van een ander. De 21-jarige chauffeur K. wist zich Zondag toegang te verschaffen tot de garage, waarin o.a. de auto van den heer H. is gestald. Hij ging met kennissen rijden naar Veere, naar Goes en naar Vlissingen en plaatste toen de auto voor de woning van den eige naar. Wegens diefstal van een belangrijke hoe veelheid benzine zal K. zich te verantwoor den hebben. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 10 Januari - hall drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. OOST- EN WEST-SOUBURG Postduiven tentoonstelling. De Souburgsche postduivenvereniging „de Luchtbode" hield haar 10é club-ten toonstelling in de zaal van den heer P. Noels. Als keurmeester fungeerde de heer C. Knappers uit Roosendaal. De prijzen werden als volgt behaald Oude doffers W. Bos le, 2e en 6e pr J. Boers 3e en 5e pr. A. Riekwel 4e pr. J. Joziasse 7e pr. Wouters 8e pr. L. Braet 9e en 18e pr. A. Louwerse 10e en 16e pr B. Bakker 11e pr. Bouwman 12e pr. L. Korff 13e pr. J. de Nooijer 14e pr. P. Marteijn 15e pr. A. van Schaik 17e pr. P. Hangoor z.e.v. Oude duiven W. Bos le en 4e pr. J. Boers 2e pr. A. Louwerse 3e pr. L. Braet 5e pr. J. Francoois 6e pi P. Bouw man 7e en 8e pr. D. van Soelen 9e pr. S. Teeuwe 10e W. Daalhuizen 11e pr. P. Hangoor z.e.v. Jarige duiven S. Duvekot le pr. S. pr. P. Bouwman 2e pr. D. van Soelen 3e pr. O. Koc'huis 4e pr. P» Hangoor 6e pr.J. Boers 7e pr.B. Bakker 8e pr. P. Marteijn z.e.v. Jarige duiven S. Duvekot le pr. P. Teeuwe 2e pr. H. Davidse 3e pr. L. Braet 4e- pr. W. Daalhuizen 5e pr. P. Hangoor 6e pr. J. de Nooijer 7e pr. D. van Soelen z.e.v. Jonge doffers D. van Soelen le pr. J. Hoogesteger 2e en 12e pr. W. Daalhuizen 3e pr. D. Këijmel 4e pr; P. Bouwman 5e, 8e en He pr. I. Joziasse, 6e pr. en z.e.v. W. Bos 7e pr. P. Hangoor 9e pr. Wouters 10e pr. Jonge duiven P. Marteijn le pr. W. Bos 2e pr. J. Fransoois 3e pr. O. Koel huis 4e pr. H. Cyseouw 5e pr. P. Bouw man 6e en 8e pr. S. Duvekot 7e pr. D. van Soelen z.e.v. Mooiste doffer der tentoonstelling W. Bos mooiste duif S. Duvekot. Extra eereprijzen werden -behaald door W. Bes 3 map.' S. Duvekot 2 maal, L. Korff, Th. van de Velde en J. Marinussen. GOES Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de gemeenteraad van Goes. De voorzitter, mr. Van Dussel- dorp, hield een uitvoerige Nieuwjaarsrede, waarin hij er op wees dat 1935 voor Goes zeer zorgélyk is geweest. Als lichtpunten noemt spr. dat door de gasprijsverlaging de teruggang in de afname is tot staan ge komen, dat te Goes een automatische tele fooncentrale zal worden gevestigd, dat bet koelhuis van de Veilingsvereeniging Zuid- Beveland is tot stand gekomen, dat een prachtig geslaagde fruitten toonstelling werd gehouden, èn- dat de cijfers over de Gasthuisexploitatie tot vreugde stemmen. Daar staat tegenover dat Goes een zwaar verlies lijdt door dé opheffing van den Raad van Arbeid alhier. Van ganscher harte ho pen wij dat althans de Keuringsdienst van Waren hier zal blijven gehandhaafd. De welvaart van Goes is onafscheidelijk verbonden aan de conjunctuur in land- en tuinbouw. Ondanks de achtereenvolgende slechte jaren voor land- en tuinbouw neemt de gemeente in zielental en belangrijkheid toe. Archivaris. Besloten werd in samenwerking met de gemeente Hulst een gediplomeerd archiva ris aan te stellen. Bclastingverhooging. Aangezien Goes ook behoort tot de ge meenten die een Rijksbijdrage moeten aan vragen, was van hoogerhand een verhoo ging van de hondenbelasting en van die op de publieke- vermakelijkheden voorgeschre ven. Verschillende Raadsleden hadden daar tegen ernstig bezwaar en weigerden maar alles te slikken wat van hoogerhand wordt opgelegd; De voorzitter deelde mede dat B. en W. hebben gedaan wat zij konden, maar op deze twee punten zijn de hoogere autori teiten onvermurwbaar. Als deze voorstel len niet worden aangenomen, zal de be grooting niet worden goedgekeurd. Hierna werd de verhooging van de hon denbelasting afgestemd met 7 tegen 5 stemmen en die op de vermakelijkheden met 9 tegen 3 stemmen. De verhooging van de legesgelden moest worden aangehouden, omdat over een voor stel om ingezetenen vrij te stellen van een ventvergunning, de stemmen staakten. De havenplannen. Uitvoerige discussies werden gevoerd over de havenplannen. Dit is een belangrijk object voor werkverschaffing, waarvoor het werkfonds steun verleent. Aan dit werk zullen de werkloozen plm. twee jaar werk hebben. Verschillende adressen waren ingekomen. De Zeeuwsche Aannemersbond verzocht hierbij de aannemers in te schakelen, ook bij bet grondwerk. De kadebewoners ver zochten óf de oude havenkom te dempen óf een draaibrug te maken. De buurtschippers zagen ook gaarne de oude havenkom be houden of anders een zwaaiplaats dichter bij de stad aangebracht. Alle leden juichten het plan uit een oog punt van werkverschaffing toe. maar de adressen vonden in meerdere of mindere mate verdedigers in den Raad. De voorzit ter merkte op dat het adres inzake dem ping van de oude havenkom niet aan de orde was. Daarover kan wellicht na eenige jaren eens gesproken worden. Na eenige bespreking wordt besloten over de brug (vast of beweegbaar) nu nog niet een beslissing te nemen. Hieromtrent zullen den Raad later voorstellen bereiken. Na verdediging en bestrijding van eigen beheer bij de uitvoering der grondwerken, idem van het inschakelen der aannemers en idem van opdracht aan de Ned. Heide Mij. of Mij. voor Grondverbetering, wordt goedgevonden dat B. en W. deze zaak-nog eens grondig zullen bekijken. Blijkt het mogelijk de aannemers in te schakelen, zon der dat het de gemeente meer kost, dan zal dit geschieden. Begrooting. Hierna kwam de begrooting voor 1936 aan de orde, die in een kleine twee uur werd afgewerkt. De algemeene beschouwingen liepen in hoofdzaak over de gehouden Raadsverkie zingen, de samenstelling van het college van B. en W. en het Gasthuis. Van soc.- dem. zijde werd het gelaakt dat de voorzit ter van het Gasthuis de Kerstfeestviering in het Gasthuis met dankgebed heeft be sloten. Volgens hen moet het Gasthuis een neutrale, gemeéntelijke inrichting zijn. Ook over de bestrating van de Groote Markt werd gesproken. De minderheid van de financieele commissie achtte deze be strating niet absoluut noodzakelijk. Ten slotte werd er met slechts 2 stemmen tegen besloten. De voorzitter deed nog verschillende me- dedeelingen, waarna de begrooting werd aangenomen Loop der bevolking in 1935. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Janu ari 1935 4556 m., 4986 vr., 9542 totaal. Vermeerderd door geboorte met 97 m. en 87 vr., door vestiging met 219 m. en 317 §cl»ei8fflemïsse«« dom drogi Onderhandelingen over collectief con tract in het bouwbedrijf. (Binnenland.) Engelsch militair vliegtuig in zee ge stort vermoedelijk twee dooden. (Luchtvaart.) Tegen eind-Januari nieuw Italiaansch offensief verwacht aan het Abessinische Noordelijk front. (Oorlog Abessinië.) Onthullingen van anti-fascistisch blad over instructies aan de Italiaansche pers. (Oorlog Ab^-sinië.) De zesde partij om het wereldkampioen schap dammen door Vos opgegeven. (Sport.); Ir. Mussert ernstig ziek (Binnenland.) Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Rotterdam. (Laatste berichten.) De opmarsch der Abessiniërs naar het Noorden begonnen. (Oorlog Abessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. vr. Totaal met 316 m. en 404 vr., is 720 personen. Vedminderd door overlijden 38 m. en 38 vr., vertrek 249 m. en 332 vr. Totale ver mindering 28'i m. en 370 vr., is 657 perso nen. Totale vermeerdering derhalve 29 mt en 34 vr., totaal 63. Zoodat het aantal in woners op 31 December 1935 bedroeg 4585 m. en 5020 vr., totaal 9605. IERSEKE Een benoeming. Door den minister van landbouw en vis- scherij werd benoemd tot lid van het dage- lijksch bestuur der stichting Centraal Ver koopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom de heer C. Sinke te Ierseke. TERNEUZEN Justitieonderzoek. Woensdag vertoefde de justitie uit Mid delburg te Terneuzen ten einde een plaat selijk onderzoek in te stellen en getuigen te hooren in verband met het.in de haven aldaar plaats gehad hebbende verdrinkings ongeval tengevolge van het omslaan van een sleepboot op Dinsdag j.l. Loop der bevolking. De bevolking van Terneuzen bestond op 31 December 1934 uit 5590 mannen en 5529 vrouwen, totaal 11119 personen. Zij vermeerderde door geboorten met 105 m. en 96 vr., en door vestiging met 257 m. en 309 vr., totaal 767 personen. De bevolking verminderde door over lijden met 53 m. en 54 vr., en door vertrek met 214 m. en 290 vr., totaal 611 personen. Naar het Amerikaanscb van MILDRED DANNING. ,,'t Is heusch buitengewoon, hoe populair ik ineens geworden ben", merkte hij lachend °P- „Weet je, dat ik dat nooit eerder heb gemerkt?" En Virginia bloosde en lachte tegen hem ze voelden zich zoo gelukkig Bij den zij-ingang stonden ze een oogen- blik stil, praatten nog wat en toen keerde Virginia zich met een laatsten groet om en liep om het gebouw heen naar de recht zaal. Ze liep vroolijk, in zich zelf neuriënd voort, tot ze de trappen bereikte. Juist toen zij naar boven wilde gaan, voelde zij haar arm aanraken en zag, zich omkeerend, een kleine jongen in hotel-livrei, naast zich staan. „Bent u juffrouw Fairfax?" vroeg hij. „Ja." „Dit telegram is in 't hotel gekomen, juffrouw, juist, nadat u vertrokken was, en ze hebben me gestuurd, om u op te zoeken." Virginia dankte hem glimlachend en de jongen ging weg. Ze liep de trap op, spelend met de enveloppe, benieuwd wie haar gete legrafeerd had. Er was een vage onrust in haar en toen ze in de rechtzaal was. scheur de ze de enveloppe open en las den inhoud onbewust van haar omgeving. „Lloyd hedenmorgen overleden hart verlamming. Dr. Murray." Virginia snakte naar adem en stak haar hand uit. Er stond een stoel vlak bij, ze strompelde er heen, viel er op neer en drukte de handen tegen het gezicht. Lloyd dood En heelemaal alleen Ze zat dood stil, trachtend haar zelfbeheersching terug te krijgen. En rechter Kent? Hij liep langzaam naar zijn kamer en vandaar naar de recht zaal. Hij wist dat er een belangrijke zaak behandeld zou worden, maar hij had zich als regel gesteld, zich niet van de details van een zaak op de hoogte te stellen voor deze behandeld werd en zoo wist hij ook dien dag geen bijzonderheden. Hij stond voor de tafel, keek een oogen- blik de zaal in en wendde toen zijn blik nieuwsgierig naar de beklaagdenbank. De oogen van den gevangene waren met een soort afschuw op hem gericht en toen de rechter ze ontmoette, kwam in zijn oogen dezelfde uitdrukking. Hij stond daar te staren te staren tot zijn lichaam haast verstijfd was. Toen keerde hij zich lang zaam af en liet zich ,in zijn zetel zakken. Zijn bewegingen waren als die van een ge broken man. De oogen, die hem vanuit de beklaagdenbank hadden aangestaard, wa ren de oogen van zijn zoon den zoon, dien hij verloren had en meende teruggevonden te hebben. Langen tijd zat de rechter stil aan de tafel en keek met nietsziende oogen naar de papieren voor hem, tot het gegons dat door de rechtzaal hoorbaar werd bij de plotselinge verandering in-zijn geheele ma nier van doen want aller oogen waren op hem gevestigd geweest, vanaf het oogèn- blik dat hij binnenkwam wegstierf en de aanwezigen, die begrepen, dat zich hier een stil drama afspeelde, plotseling verstomde. Toen leunde de rechter voorover en nam met bevende hand het papier, dat voor hem lag, op. Langzaam verhief hij zich, ver klaarde de zitting voor geopend, en las toen met vaste stem de aanklacht voor. De gewoonte van jaren zegevierde zelfs in de ze omstandigheden. De wet was de wet en de rechter slechts de dienaar. En zoo gaf de rechter het sein, dat de zaak tegen zijn zoon beginnen moest. Virginia was bewegingloos op den stoel bij de deur blijven zitten na het lezen van het telegram. Ze leunde voorover, met het gezicht in de handen en had zelfs niet op gekeken. toen de rechter binnentrad. Vaag had ze in haar onderbewustzijn de acte van beschuldiging hooren voorlezen en zich af gevraagd waarom er in de wereld toch zooveel eller.de moest zijn, wie die arme jon gen was en hoe hij zoo iets had kunnen doen. Na een poos trok de volslagen stilte in de rechtzaal haar aandacht en ze keek op. Ze rees half overeind. Het gezicht van den rechter 1 Het was vreeselijk om te zien Wat was er gebeurd? En toen richtte Virginia haar blik naar de beklaagdenbank, waar ze Jackson zag staan. Ze zag de uitdrukking van diepe ellende en wanhoop en dezelfde uitdrukking in rechter Kent's gezicht. 't Duurde even, voor het tot haar door drong wat dit alles beteekende, toen zakte ze met een kreet van ontzetting in haar stoel terug. XIV. Dageraad. Toen Virginia de akte van beschuldiging had hooren voorlezen, kostte het haar niet veel moeite te begrijpen, dat haar verloofde voor een ernstig misdrijf terecht stond. De vader berechtte den zoon wegens verduis tering het was een gruwelijke tragedie, die zich daar voor haar oogen afspeelde En de tragedie trof haar zoo 't Was alsof alles plaats greep in haar eigen hart en hoe 't zou afloopen, zij moest er voor lijden. Na het heerlijke vooruitzicht van den vorigen avond, leek het haast te zwaar om te dragen En terwijl ze daar aan haar plaats geke tend zat, met oogen, die in haar vertrok ken bleek gezicht schenen te branden, werd de rechtsverhandeling voortgezet. Voor Jackson de rechtzaal betrad, was h'i tot de conclusie gekomen, dat hij geen meineed hoefde te doen om schuld te be kennen. Er bestond altijd nog een kleine kans, dat Bob op 't laatste oogenblik medelijden zou krijgen. De schok, toen hij ontdekte dat zijn eigen vader recht over hem moest spreken, was hevig geweest, maar Jackson was dood moe en het lijden, dat hij doorstaan had, had hem iri een toestand van verdooving gebracht, die hem gelukkig ongevoelig deed zijn voor wat anders ondragelijk zou zijn geweest. Maar nu kreeg een gevoel van bit terheid de overhand. Moest zijn vader, met wien hij altijd had samengewoond en die hem beter kende dan iemand ter .wereld, hem altijd veroordeelen, zonder de waar heid te weten? Na een poosje verdween ook dit gevoel. Rechter Kent was nu de rechter en niet de vader en wat zijn persoonlijke gevoelens ook waren, hij moest zijn plicht doen, en dat wist Jackson. Jackson stond daar dus, rechtop en kalm in de beklaagdenbank en wachtte op wat komen zou. Van de drie personen, die dien dag moesten voorkomen, leed hij misschien het minste. De advocaat van de bank begon te spre ken en riep meneer Evans, als eerste ge tuige op. Deze kwam naar voren en legde met effen stem uit, dat hem een valsche post in de boeken van beklaagde was ge toond. Hij had den gevangene ondervraagd zonder een verklaring te krijgen. Maar de advocaat nam daarmee geen genoegen. „Wilt u zoo vriendelijk zijn den heeren te vertellen hoe die valsche boeking ontdekt werd?" vroeg hij. De bankdirecteur fronste het voorhoofd. „Is dat noodig?" „Ja. dat is noodig." „Morgan kwam zonder aanbeveling en ik stelde hem aan op recommandatie van mijn zoon." Er kwam wat beweging in de zaal. Ieder een kende Bob en het denkbeeld, dat deze jongeman een geschikte waarborg was voor een dergelijke betrekking, vonden zij op zijn minst genomen, ongewoon. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1