1000 500 300 100 25 -No.6' 174e Jaargang 1936: WOENSDAG UitgaveFirma F. VAH GE VELDE Ir, Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening £6287 8 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEÜWS ELECTRISCH KOKEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS §elieurlenissgw «inn Jen tlng MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN BUITENLAND VUS5INCSCHE COURANT AB0NNEMENTSPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. If i ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLACPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. Vrijstellingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Staat, Minister van De fensie a.i., bij beschikking van 3 Januari 1936 7e afd. no. 237 V met ingang van 1 Maart 1936 voor goed van den dienst plicht is vrijgesteld wegens het verkeeren in een geval als bedoeld in art. 12, eerste lid, punt d., der Dienstplichtwet (het be- kleeden van een geestelijk ambt of oplei ding tot zoodanig ambt), de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1936, Joseph Polidor Schutyser. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep komen de ingeschre vene wlen de uitspraak geldt, elk der ove rige voor de gemeente ingeschreven perso nen of wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 8 Januari 1936. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. TJitverkoopen en opruimen. Aangezien ons gebleken is, dat verschil lende winkeliers ondanks onze publicaties, tóch nog zondigen tegen de bepalingen van de wet inzake uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, vestigen wij nog maals de aandacht op hetgeen wij hierover in ons blad van j.L Zaterdag schreven. Wij ontvingen intusschen van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, Mauritskade 33b te 's-Gravenhage, de „Handleiding ten dienste van de practijk der Wettelijke Re geling nopens Uitverkoopen en Opruimen in het winkelbedrijf". Een handig boekje, sa mengesteld door mr. drs. W. O. Lieuwen, dat tegen geringen prijs verkrijgbaar is en dat menig zakenman onaangenaamheden en misschien boeten, besparen kan. Wij beve len de aanschaffing van dit nuttige gidsje dus aan en zijn, voor zoover mogelijk, ook bereid adverteerders van voorlichting te dienen. De Nutg-Spaarbank in 1935. In de Nuts-Spaarbamk alhier werden in het jaar 1935 11013 inlagen gedaan tot een bedrag van 1.367.800,22 en 6885 terugbe talingen tot een bedrag van 1.358.289,40. Er werden in dat jaar 604 nieuwe boekjes uitgegeven en 466 geheel afbetaald, waar door het aantal spaarders steeg tot 7376. Aan rente werd bijgeschreven 69.845,32. Het tegoed der inleggers op 31 December 1935 bedroeg 2.407.851,96. Bond van Jonge Liberalen. Het hoofdbestuur van den Bond van Jon ge Liberalen en het Jong-Liberaal Propa- gandafonds beleggen in samenwerking met de afdeeling Vlissingen van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" op Zater dag 8 Februari a.s. in het Concertgebouw alhier een feestelijken propaganda-avond, welke zich voornamelijk tegen het fascis me en nationaal-socialisme zal richten. Sprekers zijn Mr. G. A. Boon, lid van de Tweede Kamer „Van politiek en politieke dilettanten" J. L. Verhagen, vice-voorzit- ter van den Bond van Jonge Liberalen „Jongeren en Volksgemeenschap, een ant woord aan ir. Mussert" H. A. Korthals, penningmeester van den Bond van Jonge Liberalen „De waarheid over Abessinië". Debat zal worden toegestaan. Een aanwinst voor Vlissingen, Vanaf'a.s. Zaterdag Cineac- voorstellingen Wie wel eens te Amsterdam komt, kent waarschijnlijk het moderne gebouw van de Handelsblad-Cinéac tegenover Tuschinsky. Het publiek loopt er, na betaling van een geringen entree-prijs, in en krijgt op het witte doek uitsluitend „actualiteiten" te zien, dat wil zeggen nieuws, zooals het filmjournaal dat pleegt te brengen. De «geprojecteerde krant" zooals wij het zouden kunnen noemen, brengt dus het nieuws uit de heele wereld. En de voor stellingen worden afgewisseld door teeken films, een aardige een-acter, enz. Hiervoor bestaat veel belangstelling en daarom zal het den Vlissingers ongetwij feld interesseeren, dat vanaf Zaterdag ook hier ter stede iederen Zaterdagmiddag van 36 uur in het „Alhambra"-theater „Ci- néac"-voorstellingen zullen worden gege ven. De voorstellingen duren een uur, zijn voor bezoekers van iederen leeftijd toe gankelijk en, zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, is de toegangsprijs bij zonder laag. Als de toeloop in verhouding zoo groot wordt als te Amsterdam het geval is, wordt de „Cinéac" ongetwijfeld een suc ces. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 10 Januari - hall drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Vreemdelingen. Het nieuwe jaar is niet beter begonnen dan het oude jaar is geëindigd wat betreft vreemdelingen die alhier ook ongaarne in handen van de politie vallen. Van 1 Januari af zijn dagelijks één of meer vreemdelin gen, meest Duitschers, door de politie aan gehouden die zonder middelen van bestaan weder naar hun vaderland op politiebevel zijn teruggezonden geworden. Meestal betreffen het hier vreemdelingen die met de mailboot naar Engeland vertrok ken en daar worden geweigerd, omdat de En- gelsche politie hen ervan verdenkt daar te lande werk te komen zoeken. De kapitein wordt dan verplicht den vreemdeling terug te voeren, waarna hij bij aankomst alhier in handen van de Nederlandsche politie valt, doch ook vele stowaways onderbreken deze eentonige lijst van ongewenschte vreemde lingen. Gisteren werden bijv. van het Griekscha stoomschip „Galaxias", op weg van Embden naar Santos, dat in de haven alhier was binnengevallen om te bunkeren, een viertal stowaways aan de politie overgegeven, welke alle van Duitsche nationaliteit ble ken te zijn en zich te Embdenaan boord had den verstopt. Ook deze verstekelingen zijn ingevolge de vreemdelingenwet over de grenzen des rijks naar de zijde van Duitschland teruggezonden. Deze aangehoudenen gaven aan de politie te kennen werk in den vreemde te trachten te zoeken, daar zij dit in hun heimat «niet konden verkrijgen. MIDDELBURG Loop der bevolking. Op 1 Januari 1935 bestond de bevolking van Middelburg uit 18.363 personen, n.l. 8685 m. en 9678 vr. Door vestiging en geboorte nam de be volking met 1100 personen toe (495 m. en 605 vr.). Daarentegen verminderde de be volking door vertrek en overlijden met 1093 zielen (462 m. en 631 vr.) Van hen die vertrokken (908 personen) vestigden zich velen in St. Laurens en Koudekerke. Op 1 Januari jl. bestond de bevolking uit 18.370 personen (8718 m. en 9652 vr.) Een druk bezochte receptie. Gisterenavond hadden de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, baronesse Mulert tot de Leemcule, ten hunnen huize in de Abdij een receptie ter gelegenheid van de jaarwisseling. Zeer vele autoriteiten, zoowel van de ma rine, het leger, als uit burgerlijke kringen, burgemeesters, leden van de rechterlijke macht, rijks- en provinciale ambtenaren, maakten hun opwachting. Het was gedu rende een paar uur een komen en gaan van auto's. OOST- EN WEST-SOUBURG De C. J. V. Gisteravond vierde de C. J. V. „Wees Ge trouw" in „Rehoboth" haar 19e jaarfeest. Nadat de voorzitter verzocht had te zingen Ps. 89 1 en 4, opende hij op de gebruike lijke wijze de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en kon hij o.m. constateeren dat de vereeniging in het afgeloopen jaar wat leden betrof een kleinen vooruitgang mag boeken en over 't algemeen een gezegend jaar had, terwijl ge gronde hoop bestaat dat ook dit jaar meer dere jongelingen zich bij de vereeniging zul len aansluiten. Van den secretaris verna men wij dat het ledental thans 27 bedraagt en dat wegens het bedanken van den heer Leijnse tot penningmeester werd gekozen 'de heer L. Pieterse, van wien wij o.m. ver namen dat de uitgaven over 1935 beliepen 289.76 en de ontvangsten 318.12, alzoo een goed slot van 28.86, wat ook zeker te danken is voor een groot deel aan de goede administratie van den afgetreden penningmeester. De bibliothecaris deelde mede dat het aantal boeken vooruitgaande is. De avond werd verder doorgebracht met zang en voordrachten, een bijbelinleiding enz. Het was een gezellig samenzijn, dat met dankzegging eindigde. Gevonden voorwerpen. Een stofbril bij Lacor, Voorstraat 8 een rijwiélbelastingmerk bij Uil, Weststr. 12 een handschoen bij Willeboordse, Spoor straat 58. BIGGEKERKE Loop der bevolking in 1935. Op 31 December 1934 bestond de bevol king uit 455 m. en 462 vr., totaal 917 inwo ners. Vermeerdering in 1935 door vesti ging met 30 m. en 26 vr. samen 56, door geboorte met 12 m. en 13 vr. samen 25. Vermindering door vertrek met 27 m. en 34 vr., samen 61, door overlijden met 4 m. en 3 vr. samen 7. Totale vermeerdering met 11 m. en 2 vr. samen 13. Op 31 December 1935 bestond de bevol king mitsdien uit 466 m. en 464 vr. samen 930 inwoners. Er werden 10 huwelijken gesloten. Loop der bevolking over December 1935. Ingekomen: Mej. L. M. Klein epi er van Vlissingen. Vertrokken: Jac de Witte naar Koudekerke; C. Dekker, geb. Dingemanse naar Meliskerke. KOUDEKERKE Rijwieldiefstallen. In deze gemeente bereiken de politie meerdere aangiften van het wegnemen van rijwielen, onbeheerd staande aan den Nieu wen Vlissingschen weg. Men zij op zijn hoede GROEDE Loop der bevolking in 1935. Op 31 December 1934 bestond de ge meente uit 1159 m. en 1145 vr., is 2304 zie len. Zij vermeerde door geboorten met 20 m. en 19 vr. en door vestiging met 53 m. en 48 vr., is 140 zielen. Zij verminderde door overlijden met 12 m. en 8 vr. en door ver trek met 54 m. en '54 vr., is 128 zielen. De totale vermeerdering is dus 7 m. en 5 vr. is 12 zielen. De bevolking bestond alzoo op 31 Dec. 1935 uit 1166 m. en 1150 vr., is 2316 zielen. Er werden 20 huwelijken gesloten. GOES De havenplannen. Namens de geheele beurtschipperij ver zoekt de N.V. Reederij Van der Schuit aan den gemeenteraad niet de ingediende haven- plannen ongewijzigd aan te nemen, maar de zwaaigelegenheid dichter bij Goes te houden. De bewoners der kade verzoeken óf de bestaande (oude) havenkom te dempen en te bestraten, waardoor een breede boule vard kan worden geschapen óf als hier voor geen meerderheid wordt gevonden, in- plaats van de ontworpen vaste brug een draaibrug aan te brengen, daar dan de beurtvaart door kan gaan. THOLEN De gemeente Thölen verliest een civiel proces. Tusschen de gemeente Tholen en mevr. de Wed. C. Waghto was bij den Hoogen Raad aanhangig 'n zaak betreffende plant- recht aan den Thoolschen Grintweg. Naar wordt gemeld, heeft de Hooge Raad thans over deze kwestie arrest gewezen en de ge meente Tholen in het ongelijk gesteld met terugwijzing ter afdoening wat de som der schadevergoeding betreft naar de Breda- sche Rechtbank. De gemeente Tholen werd verder veroordeeld in de kosten. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben beslo ten: aan E. J. van Dorsselaer te Lams- waarde (gemeente Hontenisse) vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst, le. van Kruispolderha ven naar Hulst en omgekeerd (uitsluitend op Zondagen) 2e. van Kruispolderhaven naar Hulst en omgekeerd (uitsluitend op Maandagen) 3e. van Lamswaarde naar de Nederlandsch-Belgische grens, en omge keerd (uitsluitend op den eersten Donder dag van elke maand). Jaarwedde burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders. Bij Kon. besluit is goedkeuring verleend aan de nieuwe regeling door Ged. Staten vastgesteld betreffende de regeling van de jaarwedden van burgemeesters, secretaris sen, ontvangers en wethouders in de groot ste gemeenten in Zeeland. Deze regeling luidt als volgt Zierikzee 3705 3705 1805 t 465 Goes - 4095 - 4095 - 2295 - 930 Neuzen - 4095 - 4095 - 2295 - 930 Middelburg - 5460 - 4975 - 33§5 - 1855 Vlissingen - 5460 - 4975 - 3365 - 1390 Dit besluit treedt in werking op 1 Janu ari 1936. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend., dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en, of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Goes 50, onder de letters B. W. De Roosevelts in Amerika uit Zeeland afkomstig De heer M. C. S. schrijft in de „N. R. Ct." In verband met een bericht van 30 De cember jl. „President Roosevelt's voorva deren uit Oud-Vossemeer wilde ik nog eens de aandacht vestigen op het artikel „De Hollandsche bybel van president Roo sevelt", voorkomende in de „N. R. Ct." van 5 Augustus 1933. De heer Henry K. Pasma schrijft in dit. artikel over zijn bezoek, dat hij aan het Witte Huis bracht, waar hij in de gelegen heid was den ouden Statenbijbel te zien wel ke president Roosevelt nog bezit, die uit gegeven werd door Hendrick en Jacob Keur te Amsterdam in 1686 en die waar schijnlijk gekocht werd door Claes Maar- tenszoon van Rosenvelt, die van Nederland naair Nieuw Nederland emigreerde in het jaar 1649. Zooals men in vele oude bijbels vinden kan bevat ook deze een register van de geboorten, huwelijken en het overlijden van de leden der familie Roosevelt. De oudste aanteekening in dezen bijbel is van 20 Februari 1693, de datum van de ge boorte van Catherina Hardenbroek, terwijl de laatste aanteekening is van 1763. Deze aanteekeningen zijn geschreven in de Nederlandsche taal, waaruit volgt, dat de naair Amerika geëmigreerde Roosevelts deze toen nog gebruikten hielden zij zich eerst aan nun moedertaal, latere aanteeke ningen wijzen reeds op den invloed van de Engelsche, z.b. de aanteekening „1761 July den 26 dagh is mijn waarde vrouw Catharine overlede Sundagh 2% ure na midagh of Sondagh and is in on se Graaf place begraven waar zij rust in den Heere". Het uiterlijk van dezen bijbel wijst er op dat het boek veel in gebruik is geweest de geel koperen sloten zijn gebroken en de achterzijde van den band is in tweeën. Het titelblad vain het Oude Testament is verlo ren gegaan doch dat van het Nieuwe Tes tament is intact gebleven. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Amsterdam door ds. H. Dekker te Apeldoorn. Voor verhooging van het predikante- tractement. De predikant der Ned. Herv. kerk te Durgerdam vond een dezer dagen in zijn brievenbus een brief, inhoudende 300 aan bankpapier van een onbekenden gever, be stemd voor het ter plaatse bestaande fonds tot verhooging van het predikantensalaris. Voor restauratie van een berkgebouw. Het kerkbestuur der Nederduitsch Her vormde gemeente te Ransdorp, dat vorige week reeds een gift van H.K.H. Prinses Juliana ontving, werd gisteren een bedrag van H. M. de Koningin geschonken, voor de restauratie van het kerkgebouw. Vereeniging van Chr. Onderwijzers. Tot lid van het hoofdbestuur van deze organisatie is geko'zen de heer P. van Aal- tea, Eerste Kamer neemt anti-cumulatiewet aan. (Kameroverzicht), Opzienbarend artikel van de '„New- York Herald". (Oorlog Abessinië), Waarom de Vereenigde Staten aan den wereldoorlog deelnamen. (Buitenland). De beteekenis van een eventueel pe troleum-embargo tegen Italië. (Buitenland), Bijzonderheden over het herstel van het Kerstfeest in Rusland. (Buitenland» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Examens. Voor het diploma boekhouden, afgenomen door de Vereen, van Leeraren in de Han delswetenschappen, is geslaagd de heer L. van der Hof Jz., alhier. Voor het examen vliegtuigtechniek Asso is geslaagd de heer L. J. van der Most, alhier. Geslaagd voor het diploma boekhouden van de Vereeniging van leeraren in de Han delswetenschappen de heer B. Zuidema te Goes. De schout-bij-nacht, H. Ferwerda, be noemd commandant van de zeemacht in Ned.-Indië en hoofd van het departement der marine te Batavia, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Baloeran", dat 29 Januari van Rotterdam zal vertrekken. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. G. A. W. Grimberg, is 9 Janu ari 1936 geplaatst a.b. Hr. Ms. „Friso" de luit. ter zee le kL A. D. A. Peereboom Voller, dienende bij de rijkswerf te Wil lemsoord, is 14 Januari 1936 ter beschik king gesteld. Benoemd tot reserve tweede luitenant b|j het 12de regiment infanterie te Groningen de vaandrig J. D. Berghuijs te Middelburg. Namens Ged. Staten van Zeeland is he denmorgen aanbesteed het verbeteren van het deel van den weg KoewachtSt. Jan steen nabij St. Andries. Inschrijvers waren K. Lucasse en J. J. Lucasse, Walsoorden 16.360 A. A. de Wilde, Middelburg 15.294 P. Andriessen, Walsoorden 14.560 L. G. J. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 14.100 J. C. van Drongelen, Walsoorden 13.700 L. van Boven, Ellewoutsdijk 13.240 J. H. van de Ven, Vlissingen ƒ12.569; N.V. Betumeweg, Utrecht ƒ12.350; Firma F. Duinhouwer Sr., Goes 12.312 P. F. Voet en P. F. de Waal, Hontenisse 11.780 W. de Bokx, Hoek en H. P. Kerkaert, Westdorpe 11.570 L. van Po- pering, Bruinisse 11.500 A. J. Verjaal, Dreischor 10.840 A. L. en A. J. Blom- maert, Hulst 10.770 P. Dees. Neuzen en J. de Maagd, Hontenisse 10.762 J. Ver- heijke, Ellewoutsdijk 10.761 J. den Oude, Zierikzee en W. van den Berg, Bruinisse 10.263; M. v. d. Velde, Bruinisse 10.150; P. de Regt, Sclioorl 8390 M. Andriessen, Scherpenisse en A. v. d. Werf, St. Maar tensdijk 8285.. DE VLOOTCONFERENTIE. De Fransche, Italiaansche en Engelsche delegaties hebben elkaar onderling en aan de Amerikaansche en Japansche delegaties de ontwerpen meegedeeld voor de uitwis seling van vlootinlichtingen, welke zij gis teravond hebben opgesteld en die beant woorden aan het reeds herhaaldelijk door Frankrijk geopperde denkbeeld. De ont werpen hebben ten doel om het mogelijk te maken voor elke zeemogendheid om leder jaar op de hoogte te komen van de voornemens der andere landen, zonder zich voor de toekomst te verplichten of zich aan een streng stelsel te binden of voor een langen termijn. Men meent te weten, dat 21 geen belang-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1