1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 7 «JANUARI EERSTE BLAD No .5 174e Jaargang 1936: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10, Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS BUITENLAND §ej»curlciiis$cw iinn Je— dtmtg VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken. Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 28 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 22 metselaars, 30 opperlieden, 47 schilders, 11 stucadoors, 66 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 1 vlechter, 5 opzichters, 1 machinaal-hout- bewerker, 6 meubelmakers, 3 politoerders, 7 stoffeerders, 11 kleermakers, 2 wasschers, 4 schoenmakers, 265 metaalbewerkers, 4 drankbereiders, 13 brood/banketbakkers, 3 koks, 9 slagers, 5 magazijnbedienden, 5 rei zigers/agenten, 6 winkelbedienden, 8 chauf feurs, 15 kellners, 27 loopers, 3 portiers, 6 sleeper3, 32 transport-arbeiders, 22 kan toorbedienden, 1 musicus, 9 onderwijzers, 60 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinis ten, stokers, matrozen, enz.) en 126 losse arbeiders. Vrouwen'? 1 kleermaakster, 2 winkeljuf frouwen, 6 kantoorbedienden, 2 onderwijze ressen, 2 huishoudsters, 7 dienstboden, 8 werksters. Totaal 903 ingeschrevenen, waarvan geen in de werkverschaffing. Vorige week 895 personen. Alzoo een vermeerdering van 8 werkzoe kenden. Het nieuws - Oen dag in beeld. l s in onze. Tijdinghal. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam Vierde de „Zuiderzeevereeniging" Zaterdag haar 50-jarig bestaan in tegenwoordigheid yan vele autoriteiten. In het Amêterdamsche stadion werd een hockeywedstrijd AmsterdamHet Gooi ge speeld. Zondag vonden verschillende voetbalwed strijden plaats, waarvan wij verschillende foto's brengen en wel opnamen uit de ont moetingen tusschen K.P.C.Sparta, A.D.O. Ajax, D.W.S.Stormvogels. 15 Januari wordt te 's-Gravenhage in de Ridderzaal een tentoonstelling geopend „Het costuum onzer voorouders" de pop pen worden aangekleed. De heer P. de Leeuw, winnaar van het kampioenschap Nederland biljarten ancre- cadre 45/1, zoekt zijn prijs uit. Op Westerveld werd Zaterdag het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van mr. dr. J. J. M. Noback, secretaris van het Verbond van werkgevers-vereenigingen en van het .Centraal Overleg in Arbeidszaken. Te Gouda heeft de burgemeester Zater dag de dagschool van de Goudsche Indus trie- en Huishoudschool geopend. Burgemeester W. J. H. Prick van Gulpen Vierde Zaterdag zijn zilveren ambtsjubi leum. Voor het eerst sinds 1913 werden Zater dagavond 100 stuks Nederlandsch stam boekvee naar Engeland verscheept, Tooneelvereenigïng Thalia". Bovengenoemde vereeniging zal op Za terdag 18 Januari, des avonds 8.30 uur, in het Concertgebouw een opvoering geven van „de Eeuwige Lamp", klucht in 3 be drijven. Voor verdere bijzonderheden venvijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. MIDDELBURG Benoeming surnumerair der Registratie. By beschikking van den Minister van Financiën is met ingang van 16 Januari benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen in tijdelijken dienst W. L. Schenk te Middelburg. Nog niet begrepen? Niettegenstaande de vele waarschuwin gen en de volledige gelegenheid inlichtin gen te verkrijgen, hebben een 8-tal winke liers hun opruimingen toch nog aangekon digd op een wijze, die niet in overeenstem ming wordt geacht met de bepalingen van art. 2 der wet op de uitverkoopen en op ruimingen en heeft de politie deswege pro cesverbaal tegen hen opgemaakt, Aangehouden. De politie hield alhier aan B., die betrok ken is geweest bij de schietpartij te Arne- muiden en die deswege tot 14 dagen gevan genisstraf is veroordeeld. De man is naar het huis van bewaring overgebracht. Een gratis auto-ritje. Een autobezitter deed bij de politie te Middelburg aangifte, dat een ander met zijn auto zonder toestemming een ritje is gaan maken en wel van ongeveer 100 K.M. De gevolgen zal hij wel gevoelen als, hij wegens diefstal van een vrij belangrijke hoeveelheid benzine wordt vervolgd. ARNEMUIDEN De slechte garnalenvangst. Doordat de vangst der garnalen in deze omgeving zeer gering genoemd kan worden, waardoor de inkomsten der visschers, welke toch al niet hoog genoemd kunnen worden, nog verminderden, zijn een paar van die motorvisschersvaartuigen naar iJmuiden vertrokken, hopende daar meer te vangen en zoodoende tevens meer te verdienen. BRESKENS „Ons Belang". De visscherijvereeniging „Ons Belang" te Breskens hield haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, naar het „Dgbl. van Zeeland" meldt, dat het afgeloopen jaar voor de visschers zeer ongunstig is geweest. En van regeerings- wege wordt slechts weinig gedaan om in dezen slechten toestand verbetering te brengen. De twee aftredende bestuursleden Van den Broecke en Ter Meulen werden herkozen. Besloten werd de olie voor het volgende jaar aan te besteden. Door den heer Brand werd in herinnering gebracht alles wat voorzitter Mookhoek nu reeds zeventien jaar voor de vereeniging heeft gedaan. Nu de voorzitter geen schip méér heeft, verzocht de heer Brand nu ook iet3 voor hem te doen. Dit vond algemeen in stemming. Daarom werd besloten dat de verkoopers in het vervolg niet meer door de visschers persoonlijk zullen worden aan- gèsteld, doch in dienst van de vereeniging zullen treden. De heer Mookhoek zal hier van dan de leiding hebben. Aan de mijn- commissie zal worden verzocht te trachten een regeling te treffen, waardoor boycot ting van bepaalde verkoopers door de koo- pers onmogelijk wordt gemaakt. Men zal zich met deze kwestie ook tot de Nederl. Visscherijcentrale wenden. Uit een en ander bleek dat men over het mijnpersoneel niet tevreden is. Tenslotte hield de eerevoorzit ter, burgemeester Van Zuyen, een toe spraak, waarin hij o.m. zegde omtrent de visscherij niet zeer optimistisch gestemd te zijn. In December is hij zesmaal naar Den Haag geweest zonder resultaat. Met den visscherssteun kan de gemeente nietlang meer doorgaan. De regeering stelde werk verschaffing in plaats van steun in uitzicht. Dit ware de dood voor de geheele visscherij. De burgemeester betreurde het tenslotte dat van de 100 leden slechts 28 ter verga dering aanwezig waren. Scheepvaart. In 1935 zijn te Breskens aangekomen behalve zeeschepen met kolen uit Goole, nog 14 motorzeeschepen. In 1935 zijn van Breskens vertrokken zes zeeschepen, £lle geladen met tarwe voor Engeland. Verder kwamen meermalen zeeschepen in de haven voor ververschen, tijafstoppen of het vie ren van feestdagen. Slechts weinig zee schepen ankerden op de reede om beter weer af te wachten. De oorzaak hiervan is dat de groote veiligheid der Breskensche reede slechts weinig bekend is in de scheep vaartkringen. De ree van Rammekens is heel wat minder veilig. GOES Adres van de Zeeuwsche Landbouw organisaties. De gezamenlijke landbouworganisaties in de provincie Zeeland hebben zich met een adres tot de drie Centrale landbouworga nisaties gewend, met het verzoek alle po gingen aan te wenden dat de Minister op de aangekondigde verlaging van den richt prijs der tarwe tot 9 per 100 K.G. terug komt en de prijs op 10 per 100 K.G. blijft gehandhaafd. Tevens verzochten de landbouworganisa ties aan de besturen van de 3 C.L.O. te be vorderen het kwantum garantiebieten, dat aan de provincie Zeeland voor 1936 zal worden toegewezen, gelijk aan dat voor het jaar 1935 te laten. Indien de verbouw van suikerbieten in streken waar deze teelt nimmer is bedreven, toch noodzakelijk wordt geacht, dan dient volgens het oor deel van de Zeeuwsche landbouworganisa ties de hoeveelheid garantiebieten in Ne derland te worden verhoogd, doch dit dient niet te geschieden ten koste van die gebie den waar suikerbietenverbouw van huis uit behoort. BROUWERSHAVEN Een vuursteenen hamertje. Onlangs werd te Brouwershaven- op eer. plein, bestrooid met grint, een merkwaardig steentje gevonden. Na onderzoek bleek het een vuursteen hamertje dateerende van 500 600 j. v. Chr. zijn. Het steentje heeft eenigszins den vorm van een driezijdige pyramide. Lengte 5 cm., grootste breedte 3 cm. met een ronde opening van 1 cm. Waarschijnlijk is het met grint opgebag gerd uit een der groote rivieren Rijn of Waal. TERNEUZEN Sleepboot gezonken. Stoker verdronken. Hedenmorgen omstreeks half acht heeft zich in de Nieuwe haven van' Temeuzen een droevig ongeval afgespeeld. Bij het binnen- sleepen van het voor Gent bestemde Duit- sche stoomschip „Frielinghaus" werd een der sleepbooten, die het schip assisteerden, omvergetrokken met' het gevolg dat zij vol water liep en' onmiddellijk zonk. Een der opvarenden, de gehuwde stoker J. Dom- manschet, geboortig uit Hansweert en woonachtig te Antwerpen, kwam hierbij om het leven. Omtrent het gebeurde vernemen wij nog naderHét binnenkomende stoomschip „Frielinghaus" werd geassisteerd door de sleepbooten „President John P. Best" en „Walvisch", beide van de Ünion de Remor- quage et de Sauvetage te. Antwerpen. Bij het rondgaan werd de „Walvisch", die zich aan den achtersteven van het stoomschip bevond, omgetrokken en hoewel men aan boord van de „Frielinghaus" het anker wierp, kon dit niet helpen, daar de ketting brak en de vaart niet gestuit werd. Twee der opvarenden, de kapitein L. Duurinck. woonachtig te Antwerpen en de stuurman P. Loof uit Terneuzen, konden zich door in den mast te klimmen redden. .Zij werden door de bemanning van de inmiddels nader bij gevaren sleepboot „President John P. Best" uit hun benarde positie bevrijd. Inmiddels werd van verschillende zijden getracht hulp te verleenen. Zoo begaven ,zich ook eenige bootlieden met een vlet naar de gezonken sleepboot toe. Een der inzittenden meende iets op het water te zien drijven. Men roeide er heen en trof het lichaam aan van den machinist G. Ver- rijcke. Men bracht hem aan den wal en paste kunstmatige ademhaling toe. Men slaagde erin de levensgeesten weer op te wekken. Zijn toestand is bevredigend. De sleepboot ligt dwars in de haven, on geveer in het midden van het vaarwater, doch vormt geen belemmering voor het scheepvaartverkeer. Het lijk van den sto ker Dommanschet is nog niet geborgen. Men vermoedt dat het zich in de machine kamer bevindt. Getracht zal worden met behulp van bergingsmateriaal, dat reeds van Antwerpen onderweg is, de gezonken sleepboot te verleggen in de richting van den Oostelijken havenberm. Scheepvaartbeweging. Gedurende het afgeloopen jaar zijn langs de Westsluis in totaal opgevaren 2065 zee schepen met een tonnenmaat van 1.925.407 N.R.T. Voor het jaar 1934 bedroegen deze cij fers opgevaren 2257 zeeschepen met een tonneninhoud van 2.069.574 N.R.T. Hoog water in Zeeuwsch-Vlaan deren. Op verscheidene plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen begint men thans last te krij gen van den hoogen waterstand die tenge- volgei van den aanhoudenden regen steeds hooger wordt. Uitgestrekte weilanden staan overal blank langs de kreeken. De afvoer- leidingen in de polders kunnen den grooten toevoer van water uit België niet vlug ge noeg verwerken voor loozing door de slui zen naar de Schelde. Bij aanhoudenden re genval kan dan ook nog meer was ver wacht worden in de eerstvolgende dagen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Benoeming hulpprediker te Sluiskil. Tot opvolger van den heer H. J. Plagge- mars is benoemd tot hulpprediker der Ned. Herv. Kerk te Sluiskil, de heer W. J. Four- nier Jr., theologisch candidaat te IJmui- den-Oost. GereL Gem. Bedankt voor het beroep naar Ierseke ds. H. Ligtenberg te Lisse. R.K. Kerk. Tot pastoor te Boschkapelle heeft de bisschop van Breda benoemd den weleerw. heer W. J. Jacobs, kapelaan te Roosendaal, MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder com mando van kapitein-luitenant ter zee A. C. Wakerlin is gistermiddag om 3 uur voor een oefenreis naar de Canarische eilanden uit de haven van Nieuwediep vertrokken. De reis zal zeven weken duren en is de zelfde trip, die de „Gelderland" kortelings heeft gemaakt Belgische onderscheidingen voor Nederlandsche reserve-officieren. Gelijk bekend hebben twintig Nederland sche reserve-officieren in Juni een bezoek aan Brussel gebracht, teneinde deel te ne men aan het congres en het défilé voor den Koning, georganiseerd door de Union Nati onale des Officiers de Réserve de Belgique. Naar aanleiding daarvan heeft Koning Leopold III thans aan de organisatoren van de Nederlandsche delegatie een onder scheiding verleend en wel aan res. majoor voor speciale diensten b. d. generalen staf ir. Wouter Cool c.i., voorzitter van het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeni ging van ïfederlandsche Reserve-Officie ren, het Militaire Kruis van de le klasse en aan res. eerste luitenant van het regiment grenadiers J. J. Vürtheim Gzn., secretaris van de af deeling 's-Gravenhage van ge noemde vereeniging, het Militaire Kruis van de 2e klasse. Op 20 Januari komt van de lichting 1936 de eerste ploeg van het regiment kustar- tillerie, aangewezen voor' de onderofficiers opleiding, in Den Helder en Vlissingen voor eerste oefening onder de wapenen. RECHTSZAKEN Door den Politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld M. T. v. D., hvr. C. A., 35 jaar te Hulst, verdacht van beleediging van L. Magnus te Hulst op 4 October jl. 15 b. s. 10 d. h. A. K. v. T., 60 jaar, liedjeszanger, zon der vaste woonplaats, verdacht van belee diging van een ambtenaar te Koewacht op 21 October jl. 15 b. s. 10 d. h. J. V., 19 jaar, visscher te Breskens, ver dacht van mishandeling-van J. de Kok te Breskens op 3 November jl. 15 b. s. 10 d. h. P. P., 48 jaar, koopman te Bergen op Zoom, verdacht van beleediging van een ambtenaar te Sas van Gent op 5 Nov. jl. 15 b. s. 10 d. h. Ch. v. W., 21 jaar, tuinier, J P., 19 jaar, drukker en J. F. E., 25 jaar, werkman, allen te Hulst, verdacht van beleediging van Ma. Baert te Clinge op 9 Nov. jl. Ieder 20 b. s. 10 d. h. L. B., 42 jaar, en J. P. D. H.. 31 jaar, timmerlieden te Terneuzen, verdacht van mishandeling van J. van Langevelde te Terneuzen op 27 October jl. Ieder 15 b. s. 10 d. h. A. P. d. V., 50 jaar, visscher te Breskens, verdacht van mishandeling van T. Cambier t; Breskens op 15 November jl. 20 b. s. 10 d. h. C. D'H., 44 jaar, koopman te Zuiddorpe, verdacht van verduistering van geld te Zuiddorpe in Dec. 1930 ten nadeele van R. de Smet. Een maand gevangenisstraf voorw. M. L. T., 19 jaar, arbeidster te Hoofd plaat, verdacht van mishand el ling van L. Sijnesael te Hoofdplaat op 5 Dec. jl. 5 b. s. 3 d. h. Paardensmokkelaar veroordeeld. D. A. D. en J. de H. hebben voor de Mid- délburgsche rechtbank terecht gestaan, resp. wegens verboden invoer van paarden uit België en het uitlokken daarvan. De rechtbank veroordeelde D. tot 50 subs. 25 dagen en sprak H. vrij. Het gerechtshof te 's-Gravenhage beves tigde deze vonnissen. HET BESTAAN VAN DUITSCHLAND. Aan den vooravond van het vertrek van het stoomschip „Gneisenau", een der drie 18.000-ton schepen, die in den loop van dit jaar in dienst zullen worden gesteld voor de lijn op het Verre Oosten, heeft de pre sident van den Norddeutschen Llovd, dr. Firle, te Bremen een rede gehouden. Hij zeide, dat door de herwonnen vrijheid en onafhankelijkheid een vaste basis was gelegd voor de activiteit van Duitschland ter zee en in overzeesche gebieden. Allefir. in dergelijke omstandigheden is vreedzame Ernstig ongeval in haven van Terneu zen. Sleepboot gezonken stoker ver dronken. (Provincie), Regeering dringt te Addis Abeba aan op beveiliging der Nederlandsche am bulance. (Binnenland Opmarsch in Abessinië door hevigen regenval tot staan gebracht. (Oorlog Abessinië), Wil Italië het lidmaatschap van den Volkenbond opzeggen? (Buitenland). Nieuwe divisies naar Italiaansch So- maliland. (Oorlog Abessinië), Auto by Leeuwarden door gesloten afsluitboomen gereden zeven gewon den. (Gemengd), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. concurrentie mogelijk met de mogendheden die zoo gelukkig zijn-geweest, eeuwen eer der dan Duitschland tot een nationale een heid te zijn gekomen. Het bestaan van Duitschland is niet ver zekerd, indien het land, dat in Europa te weinig gebied heeft, niet sterk ter zee is en in overzeesch gebied geen ruimte kan vin den. FRANSCH-RUS SISCHE HANDELS OVEREENKOMST. Gisterenmiddag hebben George Bonnet, de Fransche minister van handel en de Sovjetambassadeur Potemkin de Fransch- Puissische handelsovereenkomst geteekencL Zij beteekent een hernieuwing, met ge- ringe wijzigingen, van de overeenkomst van 11 Januari 1934. O.m. verbindt de Sovjetunie zich om haar bestellingen bij de Fransche industrie contant te betalen. Het bedrag van de bestellingen zal niet meer voor een jaar worden vastgesteld, maar gelijk zijn aan de waarde van den sovjetinvoer in Frankrijk. Elk half jaar zal een balans worden opgemaakt en' zullen de noodige rectificaties worden aange bracht. Er is in verband met deze handelsover eenkomst sprake geweest van een leening van 800 millioen francs, welke Frankrijk aan de Sovjetunie zou toestaan met Sov jetbestellingen in Frankrijk als tegenpres tatie. De diverse departementen, die deze kwestie in studie hebben, hebben zich tot- dusver tot het verzamelen van inlichtingen beperkt. Slechts het kabinet in zijn geheel kan een beslissing nemen. Er is echter reden om te gelooven, dat Laval en de mi nisters van financiën en handel de zaak aan den volgenden ministerraad zullen voorleggen. ITALIË EN DE VOLKENBOND. De hoofdredacteur van de „Giornale d'Italia", die meermalen uiting geeft aan de officieele Italiaansche opvattingen, heeft in het Zondagsblad „Vove d'Italia" een ar tikel gepubliceerd, dat hier de vraag doet opkomen, of Mussolini inderdaad voorne mens zou zijn Italië's lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen. Hij schrijft o.a. „De Geneefsche lucht wordt voor Italië ondraaglijk". Italië is in den Volkenbond gebleven, teneinde te ver mijden nieuwe complicaties op te roepen. Maar, „onze weerstand heeft een grens. Alles dringt Italië naar die grens toe". Italië is het voorwerp van drie aanvallen, de Abessinische, de Britsche Imperialisti sche en de Geneefsche, die Engeland ge willig gevolgd heeft. Uitvoerig gaat hij dan in op de te gen Italië de vorige week in alle Scandi navische landen gevoerde campagne, die slechts gebaseerd was op een niet gecon troleerd bericht, dat afkomstig was van een wild opperhoofd, van Ras Desta. Dit bewijst hoe gemakkelijk het is de openbare meening tegen Italië op te jagen, terwjjl tegelijkertijd beschaafde landen onaange daan zijn gebleven door het onthoefden van Italiaansche gevangenen. „Italië zal dit alles niet vergeten". NASPEL VAN HET RIJKSDAGBRAND PROCES. Volgens berichten in de Engelsche bla den uit Moskou en Riga heeft de Centrale Executieve van de Komintern een commu niqué gepubliceerd, waarin officieel mede- deeling wordt gedaan van de maatregelen, genomen tegen Torgler, Popof en Tanef, op grond van hun „onwaardig gedrag" t(j- op grond van hun „onwaardig, gedrag" tij- Volgens dit communiqué hebben Popof en Tanef bekend, tijdens het proces den moed- te hebben verloren en op schandelijke

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1