150 100 25 GRATIS MAANDAG 6 JANUARI 500 300 EERSTE BLAD 74e Jaargang; 1936 Uitgave: Firma F. Villi DF VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tolef. 10. Postrekening 66187 Verschijnt dapeiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen A GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS Bij aankoop van ieder Pond UNIE-KOFFIE -MAATSCHAPPIJ ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een "wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAPPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen LEERPLICHTWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen herinneren ouders en verzorgers van leer plichtige kinderen (kinderen, die den leef tijd van 7 jaar hebben bereikt en dien van 14 jaar nog niet hebben overschreden), die om gezondheidsredenen of wegens het ge nieten van huisonderwijs niet als leerlingen op een school voor lager onderwijs zijn. in geschreven, aan hunne, verplichting om daarvan aangifte te doen ter 'gemeente-se cretarie, le Afdeeliiig (Kanier Nr. 1) en wel vóór 1 Februari a.s. Vlissingen, 8 Januari 1936. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen Gelet op artikel 45 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van Pieter Oornelis Dubois, wonende te Breskens, om verlof tot den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein (verlof A) voor de beneden-.voorlocaliteit van het perceel Boulevard Bankert nr. 26 dat vanaf heden gedurende twee weken tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunpejv wor den ingediend bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingenrr6 ..Januari- 1936. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Jubileum kapitein P. Ree. De heer P. Ree, gezagvoerder bij de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" heeft zijn zilveren jubileum als zoodanig her dacht. In verband met dit jubileum meldt „de Tel." Het kostte nogal moeite om dezen zee man bij wien de bescheidenheid (het ken merk van den zeeman) een voorname plaats inneemt, op zijn praatstoel te krij gen, over zijn loopbaan, doch het lukte. De heer Ree is een Terschellinger van geboorte. Hij ging reeds op zijn vijftiende jaar het zeegat uit. Eerst zeven jaar op de zeilschepen, daarna op vrachtbooten tot hij in 1900 overging naar de Maatschappij „Zeeland". De heer Ree is dus nog een zeeman vah de oude garde, die o.a. het diploma voor zeil- en stoomvaart bezit. In Juni 1910 moest hij dienst doen als waar nemend gezagvoerder, doch 1 Januari 1911 werd hij officieel als kapitein aangesteld. Destijds werd nog gevaren met de rader booten en moest de kapitein het schip zelf de Theems op loodsen. Tot aan dien tijd ging alles nox-maal, doch toen brak de oor log uit en die jaren waren ook voor de „Zeeland" jaren van groote inspanning. In deze oorlogsjaren werd er heel wat ge vergd van de bemanning. De „Zeeland" bleef echter varen, met het gevolg, dat er vier schepen verloren gingen, die getorpe deerd werden of op mijnen liepen. Hoewel kapitein Ree gedurende den ge- heelen oorlog gevaren heeft, heeft hg nim mer een ongeluk gehad, alhoewel tot twee maal toe zijn schip vergaan is, doch dan was kapitein Ree juist achtergebleven. Zoo bijv. 6 Juni 1918. Dien dag was hg juist achtergebleven en vertoefde des mid dags met zijn vrouw aan het strand te Vlissingen waar men hem vertelde, dat zijn schip, de „Koningin Regentes" op een mijn was geloopen en verloren was gegaan. Natuurlijk heeft deze zeeman veel van den oorlog gezien. Verschillende schepen heeft hij schipbreuk zien lijden onder de Engelsche kust. Zoo o.a. de „Koningin Emma" van de Maatschappij „Nederland", waar hij nog met zrjn schip langszij is ge weest. Ook is hij in November 1916 met de „Koningin Regentes" door vier Duitsche duikbooten opgebracht naar Zeebrugge. De passagiers moesten daar van boord en het schip werd circa zes weken vastgehouden. De heer Ree heeft daarover indei'tijd een artikel geschreven in het oorlogsboek van de koopvaardij. Das 'n gezond' affaire Concertgebouw. Al mist deze drie-deelige revue van Wal- demar Schuex'mans de zen. groote finales, al gaf ook de „aankléeding" van het too neel niet tot bijzondere vermelding aan leiding en al werden o.m. niet alle dansen Uit het oorspronkelijke programma ge bracht, toch is de opvoering d;cor het Tournée Fall-Mall uit Antwex-pen een groot succes geworden, doordat alle medewer kenden zich hebben ingespannen om de flink gevulde zaal te amuseeren met hun spel, zang en dans, waarin zg terdege zgn Van de artisten gaat de pracht-soubrette Alice Chxistiaens, die door haar natuurlijk spel en melodieuzen zang spoedig aller harten won, voorop. Ook Gaspard van den Hoeck had weldra de zaal ingepalmd door de pakkende wijze, waarop, hij de meest verschillende rollen vertolkt. Lord'Hin en -Willy van Hemelrijck vormen een knap stel komieken, die er steeds op uit waren om de bezoekers een lachflauwte te bezorgen. Elisa Sprengex's, de commère, is een aan trekkelijke, beschaafde verschijning, maar haar zang was niet altijd zuiver. Met haar was John Pierx°y als de compère, evenals Mimi d'Arcourt, een te waardeeren .kracht. Aan den dans, uitgevoerd in schitterende costumes, is een ruime plaats toebedeeld en zoowel het ballet van de Pall-MalI-girls onder Niny Schaeckels als de soli en het step-danspaar Maurice en Johnny, dat een paar maal werd teruggeroepen, waren su bliem. Bij mevr. Va,n Ballen was het mu zikale deel, vol populaire, vrooüjke melo- lieën, in vertrouwde handen. Het zóu ons te ver voeren allé töonee- len op te sommen, maar „Crisis en liefde" en „Professor in politiek" alsmede „Het dansen door de eeuwen heen", „De vodde- man" (een creatie van Gaspard 'van den Hoeck, vol humor èn satyre) en „Theorie is geen practijk" verdieneiï'-toch 'speciale vermelding. Het enthousiast gestemde publiek- ap plaudisseerde onophoudelijk, hetgeen zeker wèlverdiend was. Ook wij hebben ons met deze gezond' affaire kostelijk geamuseerd. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". De Oude Vriendschap. Voor een aai'dig bezette zaal heeft deze vèreeniging Zaterdagavond een tweede op voering gegeven van haar geanimeei'd af wisselend Kerstprogramnva. Ook nu zorg den de verschillende medewerkenden voor een prettige sfeer en behaalden zij een wel verdiend succes met het blijspel „Een klei ne vergissing", voordrachten, een Spaansch ballet en liedjes. - is steeds droeg de pitti ge muziek onder Charles Haaze het hare bij tot het welslagen van deze uitvoering, welke natuurlijk met een bal besloten werd. De lachrevuc „Dat doet je weer goed". Na de succesvolle series opvoeringen die de N.V. Nationale Revue, directeur Bob Peters, in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam van haar nieuwe revue „Dat doet je weer goed" met Lou Bandy heeft gege ven, zal dit gezelschap, evenals vorige jaren weer een groote tournee door ons land ma ken en ook te Vlissingen in het Concertge bouw op Vrijdag 24 Januari, des avonds 8 uur, een voox-stelling geven. Onze lezers zullen zich stellig nog her inneren het groote succes, dat de Nationale Retue het vorig seizoen hier ter stede heeft gehad met de revue „Lachen is ti'oef" en zal het hen genoegen doen te vernemen, dat ook de nieuwe x*evue, met den bekenden revue-komiek Lou Bandy, hier zal worden opgevoerd. Op de opvoeringen komen wij t.z.t. nader terug. Tooneeluitvoerïiig „de Volksstem". Zaterdag 11 Januari, des avonds 8 uur, zal in „de Oude Vriendschap" door de af- deeling tooneel van de gemengde zangvex*- eeniging „de Volksstem" een tweede opvoe ring worden gegeven van „Kleine Men- schen". Op len Kerstdag werd de eerste voorstelling gegeven, waarvan wij een ver slag hebben opgenomen in ons nummer van 27 December. Filmavond Christ. Besturenbond. Blijkens achterstaande advertentie zal vanwege den Chr. Bestui'enbond op 20 Ja nuari a.s. in het Concertgebouw vertoond worden de jubileumfilm van het Chr. Nat. Vakverbond, benevens de film „Opgang", uitbeeldend het werk der Christelijke vak beweging. Reeds op tal van plaatsen zijn deze beide films vertoond en trokken overal zeer groo te belangstelling. De avond wox*dt vei'der gevuld door mu ziek, zang en toespraak door een vertegen woordiger van het C. N. V. Badhuis aan de Bonedykestraafc. Gedurende de week van 30 December 1935 tot 4 Januari 1936 werden in het bad huis 360 baden genomen en wel 251 door heex-en en 81 door dames en 28 dicor kin deren. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het bestuur van de Openbai'e Leeszaal verzoekt ons opname van iiet volgende In de maand December werd de Open bai'e Leeszaal bezocht door 1176 personen 1090 mannelyke en 86 vrouwelijke bezoe kers. De Leeszaai was 24 dagen geopend er was dus een gemiddeld bezoek per dag van 49 pex*sonen. In November bedroeg het gemiddelde 30 bezoekers. December met al z'n feestdagen is echter een maand waarin men aan lezen en snuffelen op de Leeszaal niet veel toe komt. We hopen evenwel dat ze zich in het nieuwe jaar weerin een vernieuwde be langstelling zal mogen .vex-heugen. In de uitleening werden aan 1737 lezers 2025 boeken meegegeven 1461 Nederland- sche en in 't Nederlandsch vertaalde ro mans 64 buitenlandscbe romans 137 kin derboeken en 363 populair wetenschappe lijke werken en tijdschriften. 24 Nieuwe leden werden ingeschreven, waarvan 8 gratis leden. Nieuwe aanwinsten waren Romans: Allen De kleine madonna. Andel Per vliegpost. Claes Pastoor Campens zaliger. Coolen Kerstvertellingen. Feuchtwanger De jood van Rome. Hoogstraten—Schoch Horizon. Kraemmer De weg naar het' licht. Labberton Grote blijdschap. Idem Wat niet vergaat. Michaelis Het paarlsnoer. Walch Kortsluiting. P o p u 1 a i r w e t e n s c h a p p e- l:ij k e werken: BasenauGoemans Kerstsproken. Belinfante—Ahn Het kinderteekenen. Döblin BerlinAlexander platz. Katz Bij mijn bruine vrienden om de evenaar. Moderne bouwkunst in Nederland nr. 20 Het ameublement van de straat. N eveda-breiboek. Pyttersen staatsalmanak 1936. Rembrandt-schilderijen reproductie. MIDDELBURG Gewest Zeeland van „Patrimonium" Zaterdagmiddag hield de Gewestelijke or ganisatie van „Patrimonium" in de boven zaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg, een vergadering waar als spr. optrad het Tweede Kamerlid, de heer J. Schouten te Rotterdam. Na opening en welkomstwoord door den voorzitter, den heer W. A. den Hollander te Middelbui'g, verkx-eeg de heer Schouten het woord, die spx-ak over verschillende re- geeringsmaatregelen. Spi'eker zeide zich in dit opzicht zeer te moeten beperken, daar het gansche beleid der regeeringen in den tegenwoordigen tijd niet in enkele uren kan behandeld worden. De heer Schouten besprak eerst den al- gemeenen economischen toestand van ons land en wees op den belangrijk verminder den export van land- en tuinbouwproduc ten zoowel als van industrieele artikelen. Dit bedraagt samen ongeveer 1 milliard. Hierbij komt nog de verminderde ontvangst uit de groote scheepvaart en uit Nederl.- Indië tot een bedrag van 350 millioen. In den loop van 5 jaar is het inkomen van ons volk met ruim 1500 millioen gedaald. Op de rijksfinanciën is in dien tijd een be drag van 550 millioen ingeteei'd. Deze sombere cijfers wettigen zeer zeker de nood zaak der regeering tot het nemen van al lerlei bezuinigingen en salarisverlagingen. Vervolgens besprak de heer Schouten hetgeen de regeering heeft gedaan en nog doet tot steun aan verschillende volksgroe pen. Dat o.a. het Werkfonds niet aan alle verwachtingen heeft voldaan, is zeker niet de schuld der regeering, wat spreker nader aantoonde. De stagnatie ligt veelal aan de voorbex-eldende werkzaamheden. Voor 1936 zal het toegestane bedrag opgebruikt zijn. Spreker wees op het groote belang van de drooglegging der Zuiderzee met het oog op de toekomst van óns volk. De regeering doet al het mogelijke om ons land door de stormen van dezen tijd heen te helpen. Door rijk en gemeenten wordt aan werk- loozensteun per jaar 140 millioen uitge geven, aan steun voor den landbouw 200 millioen. Met kracht verzet de regeering zich tegen den op haar uitgeoefenden drang tot stopzetting van de sociale verzekerings wetten. Alle genomen maatregelen komen EEN HALF POND VAN DEZELFDE KWALITEIT BOVENDIEN 15°/. KORTING Filialen gevestigd: VLISSINGEN, Scheldestraat 37 MIDDELBURG, Lange Deift 9 ten goede aan het geheele Nedexlandsche volk. Als men denkt, dat dit alleen ten goede komt. aan de arbeiders, is men er ge heel naast. De maatregelen der regeering hebben verhinderd dat tienduizenden in den lande in den afgx'ond zijn gestoi't. Uitvoerig stond spreker stil bij de cri- tiek, welke op de regeering wordt uitgeoe fend en besprak o.m. de consequente defla tie, devaluatie en stond ook stil bij het „Plan van den Arbeid" en de N.S.B. Tenslotte wees spreker met nadruk op de taak, welke hier voor „Patrimonium" is te verrichten en wekte zijn hoorders op, de ze Christelijke sociale organisaties in haar werk te steunen. Op deze rede volgde nog een breedvoe rige bespreking, waania de heer Schouten deze zeer druk bezochte vergadering met gebed sloot. Minder goede bedoelingen. Door zekeren L. werd aan de politie te Middelburg assistentie verzocht, daar zijn aanstaande schoonzoon zekere J. H. M. R. cavallerist in garnizoen te Breda, in zijn woning ruzie maakte en het vei'moeden rees, dat hij een vuurwapen bij zich had. Twee agenten gingen met L. mede en bij fouilleering van den cavallerist bleek, dat hg in het bezit was van een met vijf scher pe patronen geladen cylinder-revolver. Hij werd overgebracht naar het bureau van politie, de revolver werd in beslag geno men. Bij het verhoor verklaarde de arres tant, dat hij de revolver uit de ouderlijke woning had medegenomen met de bedoe ling zichzelf van het leven te berooven. De revolver was eigendom van den vader van R. Later is R. onder geleide van een agent naar zijn ouderlijke woning overge bracht. Procesverbaal werd opgemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG Adjunct-opzichter. Tot adjunct-opzichter bij den Polder Walcheien, standplaats Westkapelle is be noemd de heer G. Stux-m te Oost- en West- Soubui'g. Jubileum Vereeniging „Marnix van St. Aldegonde. Zatei'dag jl. was het voor de leden van de schiet- en tooneelvereeniging „Mai'nix van St. Aldegonde" een heugelijke dag, daar ge noemde vereeniging haar zilveren jubileum en haar voorzitter, de heer Bouwman, zijn 25-jarig lidmaatschap viei'de en tevens zijn §elieMff8cM»SSCW titai» ds«i «tog Leider der Zweedsche ambulance is van meening dat bombardement op zettelijk geschied is. (Ooi-log Abessinië). Egyptisch-Abessinische ambulance door de Italianen gebombardeerd. (Oorlog Abessinic). De vlootconferentie heden opnieuw bijeen. (Buitenland). Groote brand in Kaapstad. (Gemengd). De overstroomingsramp in Frankryk. (Buitenland). Haarlemsch advocaat verduistert 10.000 gulden. (Laatste berichten). Brutale roofoverval nabij Roosendaal. (Laatste berichten). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. 15-jarig voorzitterschap. Nadat de heer Bouwman en zijn echtgenoote waren binnen geleid en alle aanwezige leden met hun da mes en genoodigden het Jubileumlied had den gezongen, werd bij monde van den heer Minderhout de heer Bouwman toegespro ken en in herinnering gebracht wat hij ge durende dezen tijd voor de vereeniging heeft gedaan en werd hem namens het bestuur en de leden een px-achtige leeslamp aange boden als aandenken aan zijn 15-jarig voox*- zitterschap. Aan mevr. Bouwman werd een bloemenmand overhandigd. Nadat de heer Bouwman ook namens zijn echtgenoote alle aanwezigen dank had ge- bx-acht, hadden hierna de dames en heeren en oud-spelers van het tooneelgezelschap een blijvend aandenken in ontvangst te ne men. De heer Hollebrandse, regisseur, bracht hiei'voor dank aan bestuur en leden en hoopte nog vele opvoeringen met dit gezelschap te mogen leiden. Hierna ving de feestelijke herdenking aan met spel, muziek en dans. De leden van de afdeeling tooneel hebben zich ook bij deze uitvoering weer op lofwaardige wijze van hun taak gekweten.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1