1000 500 300 150 100 25 4 JANUARI EERSTE BLAD •IVo.3 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60,V!issing8n. Falsi. 10. Postrekening 16281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCÏEN1EUWS §eoeur(enisscn Je» 1936- VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen Vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLATPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Flitsen BIJ HET AFTREDEN VAN DEN HOOGEN COMMISSARIS VOOR VLUCHTELINGENZAKEN. Gebeuren met diep-tragischen achtergrond. Een kort krantenberichtje LONDEN, 28 Dec. James MacDo- nald, de hooge commissaris voor Duit- sche vluchtelingen, heeft bij het Vol kenbondssecretariaat zijn ontslag inge diend. Zelden heeft een simpel bericht in de krant, zulk een tragischen ondergrond ge had. En omdat in den vloed van nieuws, belangrijke gebeurtenissen wel eens wat op den achtergrond geraken, is het goed bij dit aftreden vaii James MacDonald even stil te staan. Waarom heeft de hooge commissaris voor de Duitsche vluchtelingen, den Vol kenbond zijn mandaat ter beschikking ge steld? Omdat, zooals hij in een uitvoerig do cument dat bij de ontslag-aanvrage is ge voegd, zelf verklaart „de toestanden in Duitschland zich sinds zijn benoeming in 1933 op zoo catastrofale wijze hebben ont wikkeld, dat de Volkenbond de geheele situatie opnieuw moet bestudeeren. Meer dan een half millioen menschen worden vertrapt en de particuliere 'filantropie schiet te kort om dit probleem, dat steeds ernstiger en ingewikkelder wordt, te ver zachten", Meer da.n 80.000 personen waren ver plicht Duitschland gedurende de afgeloo- pen drie jaar te verlaten en elders toe vlucht te zoeken. Hiervan hebben ongeveer driekwart nieuwe huisvesting gevonden en wel meer dan de helft in Palestina, terwijl anderen gerepatrieerd zijn. Dit is voor een deel het werk van de refugié's zelf en ver der van filantropische instellingen. Er moet nog voor 15.000 emigranten een onderdak worden gezocht. Dit zou door de particu liere organisaties kunnen geschieden, doch deze vreezen een nieuwen uittocht. De laatste gegevens van het Comité voor bijzondere Joodsche belangen te Amster dam toonen aan, dat van Maart tot No vember van dit jaar door dit comité 5769 vluchtelingen werden geregistreerd, van wie 400 geheel of ten deele door het co mité worden onderhouden. Ruim 4000 wer den naar een aantal andere landen door gezonden. Doch de grootste meerderheid der ge troffenen bleef in Duitschland achter, om dat zij zonder middelen elders geen toe gang konden krijgen en omdat zij de hoop koesterden, dat het systematisch opgezette program van rassenonderscheiding zou worden prijsgegeven of althans in verzach ten vorm zou worden toegepast. De wetten van Neurenberg vormden het einde van deze verwachtingen. De Joden werden burgers tweede klas. Deze toestand bedreigt niet alleen de Joden, maar ook niet-arische Christenen, alsmede protestanten en katholieken, die vast houden aan hun geloof en geweten. „Overtuigd als ik ervan ben", zoo schrijft MacDonald, „dat wanhopig lijden in de lan den grenzende aan Duitschland, en nog meer vreeselijke rampzaligheid binnen de Duitsche grenzen, onvermijdelijk zijn, ten zij de thans heerschende stroomingen in het Derde Rijk worden ingedamd of in tegengestelde richting geleid, kan ik niet blijven zwijgen. Indien de gevolgen van een binnenland- sche politiek zijn, dat honderdduizenden worden gedemoraliseerd, of moeten vluch ten, dan moeten overwegingen van diplo matieke correctheid plaats maken voor de bezorgdheid van eenvoudige menschelijk- heid. Ik zou in mijn taak te kort schieten, indien ik niet de aandacht van den Raad op den huidigen toestand vestigde en niet bepleitte, dat de openbare meening der wereld door bemiddeling van-den Volken bond en de staten, die er wel en geen deel van uitmaken, het noodige doet, om daarin verbetering te brengen en de dreigende tragedie voorkomt." Intusschen hebben ook de laatste niet- arische Duitsche ambtenaren en beambten ingevolge een besluit, van den rijksminister van binnenlandsche zaken dd, 17 Decem ber jl., per 31 December den dienst moeten verlaten hiertoe behooren velen die men met het oog op hun uitzonderlijke be kwaamheden tot dusver nog had gehand haafd. Maar ook vele „arische" Duitsche onder danen ondervin<ien aan den lijve de gevol gen van de Neurenberger wetten. Vele be drijven die opgeheven werden omdat de niet-arische eigenaars emigreerden, hebben personeel ontslagen. En per 1 Januari werd bovendien de be paling van kracht, waarbij het aan niet- Joodsch vrouwelijk dienstpersoneel verbo den is, bij Joodsche gezinnen werkzaam te zijn. De Berlijnsche correspondent van de „Berlingske Tidende" schatte het aantal arische Duitsche dienstboden dat per 1 Januari zonder werk is gekomen op 20.000. Een deel hiervan hoopt men ander werk te kunnen geven. Maar zeker meer dan de helft zal voorloopig geen arbeid vinden en men denkt er over deze vrouwen en meis jes in arbeidskampen samen te brengen. Of deze dienstboden, die op hun wijze slachtoffer worden van de Neurenberger wetten, hun Joodsche medeslachtoffers bijster vriendelijk gezind zullen zijn? In dit verband is het belangwekkend kennis te nemen van het officieele com mentaar van het rijksministerie van bin nenlandsche zaken op de wetten van Neu renberg, waarin o.m. wordt verklaard, dat „deze wetten geen maatregelen zijn om rassenhaat aan te kweeken en te besten digen, maar juist bedoeld zijn als een be gin om een bevredigende verhouding tus- schen het Joodsche en Duitsche volk te krijgen. Het Joodsche „Gastvolk" zal voortaan in politiek, cultureel en bovenal biologisch opzicht va.n het Duitsche volk gescheiden zijn. Door de Joden thans door middel van wettelijke maatregelen tot een eigen leven te dwingen, zal de rassenhaat verdwijnen en daarvoor in de plaats zal geleidelijk aan beide kanten het gezonde, hartstochtslooze gevoel komen van elkaar wederkeerig vreemd te zijn". Het zou een zegen zijn, ook voor Duitschland en voor de rust in Europa, wanneer inderdaad de rassenhaat zou ver dwijnen en alle menschelijke ellende dis hiermede nauw verband houdt. Maar wij vreezen dat de Neurenberger wetten hiertoe niet zullen kunnen leiden. Of het hartstochtelijk beroep dat de afge treden „hooge commissaris voor de Duit sche vluchtelingen" op het wereldgeweten heeft gedaan, een beter lot beschoren zal zijn? ma—msammtmb— Opruimingen. Het is in de stad te merken dat het Ja nuari is. Dan immers mogen de winkels hun goederen opruimen en voor menige étalage en winkeldeur verdringen zich de kijklus- tigen en koopers. Om moeilijkheden te voorkomen, wijzen wij er op, dat van 1 Januari tot 1 Februari opruimingen mogen worden aangekondigd, zonder de in alle andere gevallen wel vereischte vergunning van de Kamer van Koophandel, mits de opruimingen worden gehouden onder een van de volgende bena mingen jaarlijksche opruiming half jaarlijksche opruiming. seizoen-opruiming balans-opruiming inventaris-opruiming. Het woord „opruiming" alleen is niet ge oorloofd, evenmin een andere combinatie van woorden of andere toevoegingen dan in de vijf bovengenoemde benamingen is aan gegeven. Tevens is het verboden in deze verkoopen andere soorten van goederen te verkoopen, dan gewoonlijk in de betreffende winkel nering worden verkocht en in deze verkoo pen goederen te betrekken, die op 1 Janu ari niet tot den handelsvoorraad van de be treffende winkelnering behoorden. „Week der Gebeden". Op verzoek vestigen wij de aandacht op de „Week der Gebeden", die reeds jarenlang in de eerste week van Januari over de ge heele wereld gehouden wordt, en ook de komende week hier iri Vlissingen weer zijn zal, als een opdragen van het nieuwe, voor ons liggende jaar aan God en een gemeen schappelijk zoeken van Zijn wil. De verschillende kerken hebben deze week weer te zamen belegd, zoodat op de drie avonden Maandag, Woensdag, Vrij dag, telkens twee sprekers van onderschei den kerken de leiding hebben (Herv., Gere- form., Chr. Gereform., Doopsgez. en Luth.). Het onderwerp voor dit jaar is „de nood van onzen tijd", verdeeld in zes verschillen- d e onderdeelen (persoonlijk leven,, kerk, volkerenleven, zending, jeugd, evangeli satie). De avonden worden gehouden in drie ver schillende kerken. De toegang is voor ieder vrij. Men zie de in dit nummer voorkomen de advertentie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Wij plaatsten dezer dagen een artikel over de vraag of de voorouders van presi dent Roosevelt misschien uit O'ud-Vosse- meer stammen. In verband hiermede vindt ge in onze Tijdinghal 3 foto's het oude stadhuis van dit plaatsje de woning der Roosevelts en de kroonluchter in de Ned. Herv. kerk, een geschenk van de familie Roosevelt, de handteekening van een der Roosevelts dd. 1692 en de schoorsteen in de raadszaal van het gemeentehuis met het wapen der Roosevelts. Te 's-Gravenhage heeft H. M. de Konin gin op 2 Januari de Nieuwjaarswenschen van het corps diplomatique in ontvangst genomen op de foto's de Belgische gezant Chr. Maskens, de Japansche gezant Toshihiko Taketomi en de Turksche gezant Ingrid Napan. Te Hendrik Ido Ambacht wachten op het scheepskerkhof van Frank Rijsdijk vijf groote schepen op dén slooper. De laatste rit'van het treintje Haarlem Hoofddorp. Dr. Max Euwe blijft een dankbaar slachtoffer van de persfotografen hij deed den eersten zet in den strijd om het wereld kampioenschap dammen tusschen Raichen- bach en Vos. Twee foto's van de kiellegging voor de ..R.D.M. 200", het nieuwe schip van de HollandAmerika Lijn. Willy den Ouden werd 1 Januari 18 jaar; een foto van de jarige in de bloemetjes. Alhambra-Theater. British Agent. D'e man van mevrouw. Warner schijnt sterk op „British Agent" te wedden. Qua monteering en kosten een film vande klasse der „42nd Street" c.s. Een niet onbelangwekkende geschiedenis, -deze belevenissen van een Britsch consul in de eerste, heete dagen der Russische revolutie. De verteller, eenmaal aan het woord zijnde, spreekt warm, vlot en niet zelden overtuigend. De auteur, R. H. Bruce Lockhart, is van heel nabij getuige geweest van een der vree- selijkste perioden der wereldgeschiedenis. En wat er is fantastischer soms dan wer kelijkheid. Waar zijn naam aan de verfil ming van „British Agent" verbonden is, en zijn autoriteit op het speciaal gebied van de intriges, zich afspelend in de coulissen der diplomatie, algemeen erkend wordt, spreekt het van zelf, dat niet dan met zijn toestemming tot de bewerking van „Britisn Agent" kon worden overgegaan. Waar de regisseur Michael Curtiz een der opmerken lijkste regisseurs van Hollywood is, is het resultaat buitengewoon frappant. Behalve dan het onwaarschijnlijke „happy end", wordt de film'gekenmerkt door een genade- looze, rauwe realiteit. Kay Francis, de moeilijke' rol vervullend van een aristocratè, die zich uit overtui ging bij de bolsjewieken heeft aangesloten, „speelt'-' nergens, doch laat zich voortstu wen door den loop van het zeldzaam sterke scenario. Tusschen de gave rolbezetting treedt de acteur Leslie Howard op den voorgrond..Hij stelt den Engelschman Stephen Locke voor, die, nadat de Engelsche ambassadeur te Petrograd het legatiegebouw heeft verla ten, op eigen verantwoording ervoor zorgen moet, dat de afzónderlijke vrede tusschen Rusland en de centrale mogendheden niet tot stand komt. Londen draagt hem op, als officieus tusschénpersoon te onderhandelen. De volmacht krijgt hij wel, de bescherming en de middelen niet. Hij dient voor eigen veiligheid te waken. Terwijl Locke met Trotski onderhandelt de voorstellende acteur heeft den kop van dezen bef aamden revolutionnair gemaakt landen de En gelsche troepen te Archangel. Dit is het Engelsche antwoord op het door de nog wankele Sovjets gedane verzoek om assis tentie. Kay Francis speelt de rol van Elena (de assistente van Pawlof, leider van de Tsje- ka). Zij houdt van Stephen Locke, doch de belangen van de revolutie gaan boven de liefde uit. Zij verraadt de ware positie van Locke en de wereldgeschiedenis krijgt een duw. i)e door Kaplan op Lenin gepleegde mooz'daanslag wordt apders voorgesteld dan deze in werkelijkheid plaats vond. Het is trouwens opmerkelijk, dat' men uitsluitend Lenin niet onder een pseudo voorstelde. De bijrollen zijn uitstekend bezet. „Enter Madame", omgezet in „De Man van Mevrouw" is uitstekend amusement, passend in de, met voortschrijdende perfec tie uitgebrachte, reeks Hollywoodsche re sultaten. Ze is een weloverdacht, uitgeba lanceerd stukje filmamusement, dat zijn eigen wetten en waarden heeft. De „musi cal" rechtvaardigt alles, wat er in het be stek van haar zooveel duizend meter cellu loid gebeurt. „Enter Madame", hoe romantisch van allures ook, is volkomen realistisch. Zij handelt over een operazangeres, die natuur lijk geheel en al door haar kunst in beslag wordt genomen. Ongelukkigerwijzewordt zij verliefd op een nogal prozaïschen man, die haar geëxalteerde en temperamentvolle persoonlijkheid en haar artistieke overgave op den duur niet verdragen kan, zoodat hij op echtscheiding aanstuurt. Er komt een andere vrouw in het spel en dat is voor de zangeres alleszins vol doende om te begrijpen, dat zij nog steeds van haar man houdt. Derhalve doet ze al les, teneinde hem terug te winnen en ze bereikt haar doel, als de prozaïsche echtge noot achteraf tot de conclusie komt, dat het artistieke en Bohemienachtige gedoe niet eens onaardig was, terwijl de andere vrouw bovendien iemand blijkt, wie het uit sluitend om zijn geld te doen is. Om dit gegeven is een vermakelijk ver haal opgebouwd, waardoorheen grappig getypeerde personages dwarrelen. Elissa Landi speelt met Cary Grant de hoofdrol. En vooral de eerste is op haar best, met een rol,, die voor haar, als Itali- aansche van origine, als geschreven is. Haar stem is lang niet slecht. „Enter Madame" boeit ongewoon en houdt bezig, daarbij vaak gelegenheid gevend tót een hartelrjken lach. Het geheele geval wordt soms tot een vermakelijke satyre. Evenals voor een stad de beste propagan da tenslotte de stad zelf moet zijn, zoo heeft ook de directie van „Alhambra" met dit eerste 1936-program getoond, de beste reclame te achten een prima filmprogram. Uiteindelijk is dit de meest logische en hechtste basis. Voor het nieuwe jaar is dan ook eën regeling getroffen, waardoor het journaal niet het minst geliefde onder deel meer up-to-date is. Alzoo een goe de en te waardeeren inzet. Te meer, waar Louis Davids die vergezeld doet gaan door een nieuwjaars-wensch '36 geestig en ad rem. „Luxor"-theater. Snelheidsmaniakken. Het mysterie van de 49ste verdieping. Met bovenstaande twee hoofdfilms zal Luxor deze week wel in het middelpunt der belangstelling staan van de liefhebbers van spanning en sensatie. Is het in het eerste hoofdnummer dezoo zeer getapte Richard Talmadge, die ons van de eene verrassing in een ar.der avontuur, var de eene race in een andere emotie voert, daar bij zijn sensati<->neele sprongen, knockpar- tijen, acrobatische vlugheid, moed, durf, waaghalzerij en misleidingstactiek op kwistige wijze demonstreerend. in de twee de hoofdfilm is het de Amerikaansche on derwereld in haar schakeeringen van mis daad en liefde, welke maakt, dat we van begin tot einde geboeid blijven. Het myste rie vertellen zou zeer egoïstisch zijn. Gaar ne gunnen we ieder het volle pond van deze uitstekende gangstersfilm, welke door W. S. van Dijke goed werd geregisseerd en waarin o.a. Warner Baxter, Myrna Loy en Nat Pendleton voortreffelijk spel te ge nieten geven. In het voorprogramma interessant Ufa- nieuws, een geestige Looney Tunes „Buddy the dentist", eën voorfilmpje van „Spion nr. 13", een sportfilm met het biljart- wonder Willie Hoppe en Louis Davids met een leuk, raak Nieuwjaarslied in woord en beeld. KOUDEKERKE Loop der bevolking. De bevolking van Koudekerke bedroeg op 31 December 1934 1967 mannen en 1976 vrouwen, samen 3943 personen. In 1935 vermeerderde de bevolking door vestiging met 193 mannen en 194 vrouwen en door geboorten met 38 mannen en 33 vrouwen, samen 458 personen. Zij verminderde door vertrek met 151 mannen en 158 vrouwen en door overlijden met 20 mannen en 17 vrouwen, samen 346 personen. Op 31 December 1935 bestond de bevol king uit 2027 mannen en 2028 vrouwen, samen 4055 personen. Nieuwe vredespogingen van Laval. (Oorlog Abessinië). Bij het aftreden van den Hoogen Com missaris voor de Vluchtelingen. (Flitsen). Politie doet inval in zwendelbank te Amsterdam. (Gemengd Aantal werkloozen over heel de wereld per eind 1935 gedaald, in Nederland echter gestegen. (Gemengd). Ernstig ongeluk op onbewaakten over weg bij Olst. (Gemengd). Inschrijving voor den dienstplicht ver*» vroegd. (Binnenland), Ministerraad behandelt wet op de per» soneele belasting. (Binnenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. OOST- EN WEST-SOUBURG Stand der werkloosheid. Op 30 November 1935 stonden alhier bij het Agentschap der Arbeidsbemiddeling ingeschreven 246' werkloozen. Gedurende December werden ingeschre ven 39 en afgeschreven 13 werkloozen. Bij de werkverschaffing waren geplaatst gemiddeld 15 man, terwijl er gemiddeld, 130 ingevolge de rijkssteunregeling werden gesteund. Gevonden voorwerpen. Fietsplaatje bij Sanderse, Marnixplein 34. NIEUWVLIET Loop der bevolking. Gevestigd: -L. de Winter, van Borssele H. Faas, van Cadzand E. Ver sprille, van Groede. Vertrokken: C. P. Verhage, naar Rotterdam. M. Versprille, naar Zuidza'n- de G. de Klerck, naar Oostburg H. Faes en gezin, naar Cadzand. GROEDE Loop der bevolking. Gevestigd: C. Aarnoudse van Heerde op Walenstraat A 139 M. P. Bruijnooge van Cadzand op Elienstraat A 120 P. v. d. Ameele en gezin van Bres- kens op Rijksweg O 118; S. J. S. Bruijnooge van Rotterdam op Ellenstraat A 120 J. den Decker van Den Haag op St. Bavodijk W 86 C. Salomé van Rotterdam op Rijks weg O 73 H. J. Legrand en gezin van Breskens op Rijksweg O 96. Vertrokken: W. H. Swartelé van Kruisdijkweg O 158 naar IJzendijke E. Versprille van Mosseldijk W 12 naar Nieuwvliet I. A. de Reu van Breskensche- weg O 23 naar Schoondijke A. A. Hage- man van Breskenscheweg O 17 naar Eede W. K. J. Risseeuw en gezin van Nieuw- straat A 270b naar Ned.-Indië. GOES Vergadering gemeenteraad. Woensdag a.s. des voormiddags 10 uur, vergadert de gemeenteraad, eerst ter be handeling van een elftal voorstellen en daarna van de gemeente-begrooting voor 1936. Van de voorstellen memoreeren wij de volgende Oprichting industrie-laboratorium. De „Gasstichting", waarbij ook het gas bedrijf der gemeente is .aangesloten, heeft het plan opgevat om te komen tot de op richting van een industrie-laboratorium hier te lande. Doel is te beoordeelen, in hoeverre in allerlei gevallen gas met voor deel in de industrie kan worden toegepast. De kosten voor deze gemeente bedragen 222 per jaar. Burg. en Weth. stellen voor hieraan mede te werken. Gemeente-archivaris. Burg. en Weth. stellen voor in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer J. de Kruijter te voorzien door in samenwerking met de gemeente Hulst den- zelfden persoon te benoemen, dien Hulst zal aanstellen. Aanleg- havenarm en zwaaihaven. Tot hun genoegen kunnen Burg. en Weth. mededeelen, dat de pogingen om met behulp van Werkfonds 1934 de uitbreiding van de haven en de daarbij behoorende op-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1