Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD HET HOOGSTE RECHT DE PUBLIEKE OPINIE. FEUILLETON BINNENLAND van de van Vrijdag 3 Januari 1936. No. 2. Nu Laval zich in zijn rede op een gewe lven moment rechtstreeks tot „de interna tionale publieke opinie" wendde, teneinde daar eventueel nog bestaande misverstan den weg te ruimen op het punt van Frank- rijk's bereidwilligheid om Engeland te land, ter zee en in de lucht te steunen, indien het door Italië in verband met de toepas sing der sancties mocht worden aangeval len, schrijft het „Handelsblad" over het gewicht der publieke opinie in de methode der zgn. openbare diplomatie Dat gewicht is te noodiger en te nut tiger, naarmate het moeilijker voor de indi- vidueele landen is om „altruïstische poli tiek" te voeren. Al kan zulk „altruïsme" dan ook, breeder gezien, op den duur even eens in hun eigen belang zijn. Het is alles zins begrijpelijk, dat er bij de leiders van de buitenlandsche politiek aarzelingen ont staan, wanneer zij de keuze hebben om zich veilig buiten een conflict van andere partijen te houden, of daarin hun deel te nemen ter verdediging van een rechtsbe ginsel, dat onder andere omstandigheden in de toekomst ook aan hun eigen land ten goede kan komen. In zulke gevallen zullen weerstanden optreden die soms slechts met behulp van een sterke publieke opinie kun nen worden overwogen. De Volkenbond als instelling, die gaandeweg, ook al weer on der de stuwkracht der publieke opinie, uit groeit boven de engere eigenbelangen weike sommigen ziiner stichters daarmede wel licht aanvankelijk in het bijzonder hebben willen dienen, vindt in een goed voorge lichte publieke opinie een zijner sterkste wapens. Niet voor niets is dan ook de „informatie-afdeeling" van het Volken- bonds-secretariaat een der allerbelangrijk ste onderdeelen van het apparaat, en het is van groote beteëkenis, dat deze afdee- ling die allerminst in dienst mag staan van eenzijdige belangen der machtigen sedert eenigen tijd door een Nederlander wordt geleid. Juiste, objectieve voorlich ting, met de in het bondspact aanvaarde rechtsnormen als maatstaf, moet in de we reld-opinie de normen helpen bevorderen waarmede elk volk op zijn beurt de daden van eigen en andermans regeeringen zal beoordeelen of veroordeelen. Het is om gekeerd dan ook zeker geen louter toe val, dat de twee groote Europeesche lan den, waarvan er een in conflict is met den bond, en het andere den bond verlaten heeft (Italië en Duitschland)juist landen zijn waar de vrije publieke opinie niet lan ger bestaat. .Waartoe de publieke opinie in staat is, hebben de laatste weken bewezen. In En geland heeft zij tot het. heengaan van een minister van buitenlandsche zaken genoopt, in Frankrijk tot de zwaai waartoe Laval thans blijkbaar bereid is. Ook in de jongste zitting van den Volkenbondsraad, welke de ongelukkige Parijsche compromis-voorstel len diplomatiek maar nadrukkelijk opruim de, is de druk dier internationale publieke opinie tot uiting gekomen. Het was waar lijk niet alleen de uitbarsting in Engeland die hier haar uitloopers vond. Ook de open bare meening uit andere landen is in de Geneefsche raadszitting tot uiting gebracht, direct maar ook indirect, via sommige raadsleden, die, zooals bijv. de Deensche minister van buitenlandsche zaken, ook de meening uit andere landen dan het zijne vertolkte. Wjj hebben bijv. goede reden om aan te nemen, dat de Deensche minister daarbij ook Nederlandsche opvattingen in de schaal heeft kunnen werpen, waarvan h\j gelegenheid had gehad van te voren kennis te nemen. In elk geval heeft er in Genève meer gewogen dan alleen de En- Naar het Amerikaansch van MILDRED DANNING. „Je kon er geen weerstand aan bieden, hè?" Jackson zweeg en nadat de bank directeur hem even had aangekeken, hief hij de hand op en wenkte. „Kun je dezen post verklaren?" Jackson keek op de bladzijde, waar mijn heer Evans den valschen post, dien hij den, avond te voren had ingeboekt, aanwees en hief toen het hoofd op. „Neen, meneer", zei hij. „Waar is het geld? Heb je 't bij je, of is het thuis?" „Geen van beiden, meneer." „Nu, waar is het dan? Het is niet aan het Evansville-hotel uitbetaald, want het staat niet op hun rekening geboekt. Je hebt het toch niet aan hen uitbetaald, hè?" „Neen, meneer." „Nu vooruit, waar is 't dan. Kom er mee voor den dag." Jackson stond zwijgend, zijn oogen 'naar den grond gericht. Nu was de tijd gekomen, dat hij moest verklaren, wat er gisteravond gebeurd was. En toch, in zijn verbeelding zag hij den man voor zich, nu boos en strak, langzaam in zijn stoel terugzakken en vaalbleek worden als hij hem van Bob's diefstal vertellen zou. Hij. zag Bob voor gelsche publieke opinie. Het wapen was van breed kaliber, en won aanzienlijk aan kracht, juist omdlat het voor een groot •deel voortkwam uit niet onmiddellijk be langhebbende bronnen. Juist in dien vorm krijgt het zijn groot ste en zuiverste be teekenis. Niet voor niets wordt het in landen die eigenge rechtigheid boven een streven naar een in ternationale rechtsorde stellen, bij voorkeur als zijnde een uiterst machtig correctief, uitgeschakeld. Voor een instelling als de Volkenbond ligt echter juist in de opvoe ding en de ontwikkeling van een vrije pu blieke opinie, gericht volgens de rechtsbe ginselen die aan het pact ten grondslag liggen (ondanks het feit, zouden wij willen zeggen, dat het door de overwinnaars van een wereldoorlog werd gemaakt)de groot ste belofte. De „Nederlander" wijst op hetgeen er in Engeland geschied is, om te bewijzen hoe zeer de wereld gebaat is bij openbare di plomatie. Zoodra Sir Samuel Hoare wist, dat hij de volksopinie niet achter doch te gen zich had, trad hij af, en hij heeft ook in zijn rede gezegd, dat dit de reden wa-s. Hier wordt dus door een Engelsch ka binetsminister onomwonden toegegeven, dat de critiek der openbare meening hem tot terugtreden heeft genoopt. En de minis ter aanvaardt deze verhouding van volks overtuiging tot regeeringsdaad volkomen en als iets, dat vanzelf spreekt. Dit is de overwinning der openbaarheid, der vrijheid, der democratie. Stellen wij als tegenhanger van deze de mocratische opvatting hetzelfde geval, spe lend in een niet democratisch, doch dic tatoriaal geregeerd land. De minister van buitenlandsche zaken komt daar tot een bepaald uiterst belang rijk besluit. Het ministerie en in de eerste plaats de dictator dekt hem. Wat zien wij dan gebeuren? Dan wordt de geheele machinerie om do publieke opinie in den gewenschten vorm te kneden in beweging gezet. Het ministe rie van propaganda treedt naar voren, geeft aan de gelijkgeschakelde pers het be vel om het gevallen besluit in dezen be paalden vorm en geest te behandelen. De „Headlines" worden voorgeschreven. Op elke propaganda-vergadering, waar het be sluit ter sprake komt, wordt het bejubeld en worden de verantwoordelijke regeerders voor hun wijsheid geprezen. Het volk ziet en hoort niet anders dan loftuitingen en wordt meegesleept. En het deel, dat misschien een andere meening is toegedaan, heeft geen gelegenheid zich te uiten, geen pers om zich in uit te spreken, geen podium om de contra-argumenten te doen hooren. Het in de verborgenheid genomen besluit wordt niet aan de openbare discussie bloot gesteld. Het wordt als een kasplantje met de teederste zorgen omringd. En als dan te eeniger tijd de beslissing tot -verkeerde resultaten ieidt, zóó in het oog springend dat ondanks - alle pogingen niets meer te verhullen is, dan komt de groote, de gevaarlijke schok, die door het volk gaat als het bemerkt, dat wat het eertijds, op gezag bejubelde, ineengestort is. In Engeland is door de traditioneele de mocratische opvattingen, die daar èn door regeering èn door het volk worden gehul digd, deze gevaarlijke schok voorkomen. Minister Hoare heeft door zijn zwichten voor de kracht der publieke opinie en door zijn ruiterlijk erkennen hiervan, getoond overtuigd aanhanger eener gezonde demo cratie te zijn. En het Engelsche volk heeft getoond zijn oude tradities te willen en te kunnen hand haven, ook in een tijd, die de verborgen heid boven de openhartigheid meent te moeten stellen. Mogen ook ons volk en onze regeering zich immer bewust blijven van de hooge zedelijke waarde, die gelegen is in een vrije publieke behandeling van de publieke zaak. Dan pas kan het volk blijvend vertrou wen stellen in zijn regeering, dan ook eerst weet de regeering wat in het volk leeft. zich, in de beklaagdenbank, terwijl hij met angstige verbazing een paar jaar gevange nisstraf tegen zich hoorde eischen. En bei den waren zoo goed voor hem geweest, juist, toen hij zoo'n behoefte aan vriende lijkheid had gehad. Zelfs nu was meneer Evans niet in woede uitgebarsten. Toen hij zich den ouden heer voorstelde, als ver pletterd door den vreeselijken schok, bracht hem dat het gezicht van zijn vader weer in herinnering, toen hij zelf geweigerd bad den diefstal van het halssnoer te bekennen. Nu maakte zich plotseling een overweldigend verdriet, over alles wat hij thuis had ver loren, van hem meester. Zijn tegenwoordig leven was een bedriegelijke schijn geweest. Wat deed het er toe, waar hij leefde en wat hij deed? Wat gaf het of hij in de gevan genis zat of niet? Maar Bob. Die jongen had een heerlijk leven voor zich, met zoo veel goede eigenschappen Hij had zich alleen geen rekenschap gegeven, van wat hij gedaan had. Waarom moest hij dan in verhouding daarvan, zoo zwaar gestraft worden? Hij zelf was er toch ellendig aan toe. Wat er nu komen zou, kon niet zooveel verschil maken in vergelijking met wat de waarheid voor Bob en zijn vader beteeke- nen zou. De bankdirecteur begon weer te spreken. „Wil je het geld teruggeven, of zeggen, wat je er mee gedaan hebt?" Jackson hief het hoofd op. „Ik... ikheb 't niet", zei h\j heescli. „Ik kan u niet zeggen waar 't is." „Je bedoelt toch niet, dat je het sinds gisteren hebt opgemaakt?" „Neen, ik kan het met enkele dagen te- Vragen van Kamerleden. Het lid der Eerste Kamer mr. A. J. van Vessem heeft de volgende vragen gericht tot den minister van buitenlandsche zaken: Heeft de minister kennis genomen van het artikel in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 28 December jl., avondblad, handelende over het Britsch-Fransche be middelingsvoorstel in het Italiaansch-Ethio- pisch conflict, waarin voorkomen de vol gende zinsneden„Wij hebben mededee- lingen ontvangen waaruit blijkt dat het lang niet alleen de openbare meening in Engeland is geweest, die het voorstel van Hoare en Laval heeft doen verdwijnen" en „Wij meenen zelfs te mogen aannemen, dat Eden van Nederlandschen kant* niet on- voorgelicht is gebleven over de opvatting van onze regeering?" Is de minister bereid mede te deelen, of inderdaad de Nederlandsche regeering hare opvatting over het bedoelde bemiddelings voorstel ter kennis van den Britschen mi nister heeft gebracht en indien dit is ge schied, hoe deze opvatting luidde en wan neer deze ter kennis van den Britschen minister is gebracht? Indien het bericht in de „Nieuwe Rot terdamsche Courant" onjuist is, is de mi nister dan niet van oordeel, dat het lands belang eischt, dat onjuiste berichten als deze, welke de neutraliteit van Nederland bij een conflict tusschen andere mogend heden in twijfel doen stellen en welke hier te lande en in het buitenland den indruk moeten wekken, dat maatregelen van an dere mogendheden ter bevordering van den vrede en ter voorkoming van een Europee- schen oorlog door de Nederlandsche regee ring worden tegengewerkt, terstond door de regeering op categorische wijze worden tegengesproken Rijksbeurzen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat personen met een bui tengewonen aanleg voor de studie, die niet in staat kunnen worden geacht hun studie kosten te betalen en die gedurende den cursus 1936/1937 voor een Rijksbeurs (ren teloos voorschot) ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wenschen te ko men, met uitzondering van 1. die studenten aan de rijksuniversitei ten en de Technische Koogeschool te-Delft, die reeds vóór 1 Mei 1936 één of meer aca demische examens aan die inrichtingen van onderwijs hebben afgelegd of zullen af leggen, welke gegadigden hun aanvragen moeten indienen bijhet college van cura toren der inrichting van onderwijs, waar aan zij studeeren. (Studenten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht moeten in hun verzoekschrift vermelden de richting van hun'studie (groep van vakken) 2. hen, die aan een inrichting van kunst studeeren, èn 3. hen, die aan een inrichting tot oplei ding van onderwijzer (es) of hoofdonderwij zer (es) studeeren, zich vóór 1 Maart 1936 per gezegeld adres tot zijn departement, af deeling V.H.H.O. moeten wenden. Leerlingen van ambachtsscholen en van andere inrichtingen voor lager nijverheids onderwijs moeten hun adres vóór 1 Februari 1936 indienen bij zijn departement, afdee- ling N.O. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook zij, die thans nog geen eindexamen hoogere-burgerschool of gymnasium heb ben afgelegd, doch met 1 September 1936 een beurs wenschen voor de studie aan een universiteit of hoogeschool, hun request eveneens vóór 1 Maart 1936 moeten indie nen. Pluimveehouders protesteeren. De pluimveehouders, aangesloten bij de Algemeene Nederlandsche Pluimveeteelt- vereeniging hebben minister Deckers op origineele wijze nieuwjaar gewenscht. Door de graanrechten die de pluimvee houders moeten betalen, wordt het voeder ruggeven, maar nu niet." Meneer Evans keek hem nog een oogeti- blik aan. Er was boosheid in zijn gezicht, maar ook verbazing en onzekerheid. Hq wendde zich tot den procuratiehouder. „Roep direct een politie-agent", beval h\j. Jackson stak zijn hand uit en greep zich aan den rand vafi meneer Evan's schrijf tafel vast. De directeur staarde hem een oogen- blik aan. „Ga zitten", zei hij, niet onvriendelijk. En toen „Ik had 't niet kunnen gelooven. Ik zou huizen gebouwd hebben op je eerlijke gezicht." Jackson zat zwijgend, als versuft en stil, met de oogen gesloten en na een oogenblik bewoog de oude heer zich onrustig op zijn stoel heen en weer. „Er moet toch een verklaring voor zijn, is het niet? Had je het geld zoo hard noo- dig? Je hoeft niet te antwoorden, als je niet wilt." Maar Jackson keek niet op. De directeur wendde zich even later af. „Nu", hernam hij, „het blijkt alweer dat men geen menscben zonder referentie moet aannemen, en ook niet afgaan op eigen oor deel, maar het spijt me, Morgan, 't spijt me heel erg." Iets later werd er aan de deur getikt, en Jackson keek en stond toen op. „Ik zal rustig meegaan", sprak hij. En zelfs de twee politieagenten, die links en rechts van hem stonden, aarzelden een oogenblik, toen ze het kalme gezicht van den jongeman zagen. Een van hen haalde een paar handboeien voor den dag. 2 per 100 K.G. duurder. Zooals de ver- eeniging mededeelt, heeft de regeering het onbillijke hiervan, ingezien en getracht de graanrechten indirect te restitueeren door den export van eieren te bevorderen, waar door de eierprijs loonend zou blijven. De export van eieren ia echter sterk terugge- loopen en nu doet <Ie toestand zich voor, dat de regeering heeft erkend, dat sedert 1 September jl., dus reeds sedert vier maanden, de graanrechten vrijwel ten volle op de pluimveehouders drukken, en dat zij nog steeds overweegt, of restitutie mo gelijk is. Vele pluimveehouders hebben den minis ter thans een nieuwjaarswensch gezonden waarop een sluitzegel is geplakt met de leuze„Wij vragen geen steun, wij vragen rechtteruggave aan de pluimveehouders van de door hen betaalde graanrechten". Garantie suikerbieten. Ten einde te bevorderen, dat de voor het jaar 1936 beschikbare garantie voor sui kerbieten zoo spoedig mogelijk onder de daarvoor in aanmerking komende telers wordt verdeeld, verzoekt men ons van be voegde zijde het volgende te willen mede- deelen. Aan de bij de Provinciale Landbouw crisis-organisaties bekende telers van sui kerbieten zal binnenkort een aanvraagfor mulier voor suikerbietengarantie voor 1936 worden toegezonden, hetwelk zij, die voor garantie in aanmerking wenschen te ko men uiterlijk 15 Januari 1936 nauwkeurig ingevuld moeten inleveren bij de Land- bouw-Crisis-organisatiewaarbij zij zijn aangesloten. Telers die op 6 Januari nog geen aan vraagformulier hebben ontvangen, dus ook degenen die niet als suikerbietenteler be kend zijn, doch in 1936 suikerbieten zouden willen verbouwen, moeten ook aan dezen eisch voldoen en dienen dus zoo spoedig mogelijk een dergelijk formulier aan te vragen bij de Landbouw-crisis-organisatie binnen wier werkgebied hun bedrijf is ge legen. Interview met minister Gelissen. De aandachtige lezer zal reeds hebben be grepen, dat de woorden „Als we weer op gang komen, wordt het tempo sneller. Zoo mogen we het nieuwe jaar ingaan met eenig meerder vertrouwen, hopend, dat de opleving een blijvend beteren toestand voor ons volk zal brengen." abusievelijk onder het artikeltje inzake de kinderpostzegels werden geplaatst. Zij vor men het slot van de mededeelingen van den minister van handel, nijverheid en scheep vaart. - De stroonü^niocomotief. Op Vrijdag 10 Januari a.s. zal de eerste proefrit wórden gereden met de gereed ge komen stroomlijnlocomotief van de Neder landsche Spoorwegen, meldt de „Tel." De verbouwing van de sneltreinlocomotief van de serie 3700 tot stroomlijnlocomotief, wel ke in de werkplaats te Tilburg, is geschied, is thans voltooid. De spoorwegen zullen de te houden proef ritten rijden op het traject Tilburg—Vlis- singen, dat steeds als vast traject voor het inleggen van proefritten dienst doet. Hoe lang een en ander zal duren valt thans nog niet te zeggen. Evenmin kon men nog me- dedeelen op welk baanvak de eerste stroom- locomotief in den sneldienst zal gaan rijden. Eenige belangrijke wenken voor automobilisten. De K.N.A.C. schrijft ons Voor automobilisten, die naar België gaan zijn de volgende voor geheel België geldende verkeersbepalingen daarom van zooveel belang, omdat deze voorschriften van die, welke in Nederland gelden, afwij ken. Verlichting. Het voeren van een ver lichting is in België behalve gedurende de „Nèen, ik denk niet, dat jullie moeite met hem zullen hebbenriep meneer Evans. En toen zij de deur bereikt hadden, boog hij zich onwillekeurig voorover. „Goedendag, Morgan Jackson keerde zich om. „Goeden dag, meneer Toen werd de deur achter hen gesloten. De oude heer leunde met een diepen zucht in zijn stoel terug. „En toch kan ik 't niet gelooven zei hij, „ik kan 't niet gelooven." XII. Valsch licht. „Lieve Gene Sylvia liep snel naar haar toe en nam haar handen, keerde zich toen om en voer de haar mee naar een tuinbank. „Ik ben zoo blij, dat je gekomen bent", ging ze voort. „Ik. was bang, dat ik je nooit meer zien zou, en ik ben zóó in zorg over je geweest Virginia ging zitten en probeerde tegen haar vriendin te lachen, maar het was geen vroolijk lachje en Sylvia boog zich impul sief voorover en kuste haar. „Woorden zeggen zoo weinig", voegde ze er aan toe, „maar wij zijn toch vriendinnen gebleven, hè?" Virginia drukte de hand, die stil in de hare lag. „Natuurlijk", zei ze. Lloyd was nu weer in orde, en hoewel hij niet zooveel scheen te drinken, als vóór zijn ziekte, bracht hij toch het grootste deel van den dag buitenshuis door, zoodat Virginia hem zelden zag. Rechter Kent was al gerui- nachteljjke uren ook verplicht gedurende hevig mistweer. De koplichten moeten worden gedempt voor tegenliggers, zelfs op grooten afstand wanneer dit wordt verzocht door het knip peren der lichten en voorts in bebouwde kommen waar deze verlicht zijn. Gedempte lichten zijn verplicht in be bouwde kommen voorzien van openbare verlichting. Zij zijn echter verboden en moeten door de stadslichten worden ver vangen ingeval de openbare verlichting van dien aard is, dat bij niet mistig weer een voertuig gemakkelijk op 100 M. is te onderscheiden (b.v. stadsverlichting der grootere steden). Mist of bermlichten zijn verboden in be bouwde kommen en bij het tegenkomen van andere voertuigen. Stationneerende en parkeerende voertui gen moeten gedurende de duisternis van een verlichting zijn voorzien, indien de wegverlichting ze niet duidelijk zichtbaar maakt op 'n afstand van minstens 100 M. Signaleering. In de bebouwde kommen mogen tusschen 22 en 7 uur geen geluid signalen worden gegeven. Zij worden dan vervangen door het herhaald knipperen met die lichtsignalen. In de bebouwde kommen is het verboden geluidssignalen te geven tusschen 7 en 22 uur, tenzij er wegens de omstandigheden geen enkel ander middel kan aangewend worden om een dreigend ongeval te voor komen. Deze waarschuwingen moeten zoo kort mogelijk zijn. Buiten de bebouwde kommen mogen geen luidruchtiger waarschuwingen wor den gegeven dan vereischt is voor de vei ligheid van het verkeer. Dus moeten sig nalen worden gegeven, wanneer de veilig heid van het verkeer dit vereischt. Voor richtingaangeven en stopsignalen gelden dezelfde bepalingen als in Neder land, behalve, dat tusschen het vallen van den avond en het aanbreken van den dag moet worden gebruik gemaakt van licht gevende richtingaanwijzers. Voor buitenlandsche automobilisten is in verband met de internationale overeen komst van Parijs van 24 April 1926 de invoering van deze bepaling opgeschort. Wat betreft den voorrang van verkeer kent België een systeem van „hoofdweg gaat voor", zoowél in als buiten de be bouwde kommen. Hiervan werden onlangs door de K.N.A.C. de bijzonderheden be kend gemaakt. Een zeer belangrijke bepaling is, dat in- - dien een weggebruiker links wil afslaan hij den doorgang niet mag afsnijden voor den- gehe die zijn weg vervolgt. Het costuum onzer voorouders. Van half Januari tot de tweede week van Februari zal in de Ridderzaal te Den Haag een expositie „Het Costuum onzer Voor ouders" gehouden worden. Deze tentoonstelling waartoe het iiiitia-. tief genomen werd door de vereeniging „Tëgemoetkoming in bijzondere omstandig heden" te Den Haag, wekt reeds bjj de voorbereiding, zooals op een dezer dagen gehouden persconferentie kon worden ge constateerd, den indruk een unieke verza meling costumes, uit het tijdvak tusschen 1750 en-1 "5, te zullen bevatten Het ligt in de bedoeling van. het comité, dat reeds wekenlang den toevoer uit alle deelen van het land aan 't verwerken is, om de costumes te rangschikken in 17 ta- fereelen, in welke de eigenaardigheden van elke periode tot uitdrukking gebracht wor den. Speciaal zal de historische ontwikke ling van de verschillende modes in deze 165 jaren belicht worden in een aantal „shows", waarbij verschillende Haagsche dames de costumes zullen dragen. In een afzonderlijke afdeeling zullen de bruids- costumes, waaronder zeer kostbare, ten toongesteld zijn. De geheele collectie bestaat uit ruim 200 costumes, voornamelijk door particulieren afgestaan en voor het resteerende gedeelte, voor zoover aanvulling noodig was, door enkele musea. Ook uit Friesland en de Zaanstreek zijn afzonderlijke inzendingen verkregen, terwijl men tijd weg. Hij schreef haar geregeld, maar behalve haar huishoudelijke plichten en de enkele maal, dat zij, ingevolge rech ter Kent's verzoek, zijn huis inspecteerde, had zij weinig te doen haar leven was zoo leeg geworden. Hoe zij ook probeerde, en wat zij ook deed, haar tevreden kijk op het leven was verdwenen. Ze deed haar best afleiding in huis te vinden en in den tuin. Maar er was niet veel wat ze doen kon. Zelfs bij rechter Kent hielden Jonathan en Dinah alles zoo goed in orde, dat haar bezoeken feitelijk overbodig waren, hoewel de oudjes blij wa ren als ze kwam. Maar drie dagen nadat Jackson in Evans- ville gearresteerd was, hadden Dinah ea Jonathan een gesprek over Virginia, met het gevolg, dat Dinah dien avond haar shawl omsloeg, haar besten hoed opzette en naar Virginia ging. Virginia deed alsof ze las, maar het boek was in haar schoot gevallen en ze leunde achterover met geslo ten oogen, toen Dinah de woonkamer bin nenkwam. „Ik kom u eens opzoeken, lieve juffrouw Genia." Virginia schrok op. „Dinah, is er iets?" riep ze. „Je bent zoo keurig gekleed i" ,,'t Is misschien wel erg brutaal van me, om bij u te komen, maar ik moest het heusch doen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 5