500 300 150 100 25 qY G VRIJDAG 3 JANUARI EERSTE BLAD 174e Jaargang 1936; UitgaveFirma F.VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. lelet. 10. Postrekening EB287 Verschijnt Oigolijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS ARNEMU1DEN KOUDEKERKE GOES OOSTBURG TERNEUZEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT DE STOFFENKONING LUCHTVAART BUITENLAND SJicurFewissew nan Jew Jng Een mooi beroep. ■Ftoo^i VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 —5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLArPERS" Filmavond voor Ouden van Dagen in het Gasthuis. Door den heer H. J. van Westen alhier werd gisteravond een filmavond aangebo den aan de Ouden van Dagen in het Gast huis. De films die uit verschillende opnamen bestonden werden schitterend geprojec teerd. Het toppunt van ongekende vreugde was wel het moment toen uit eigen opnamen van het gasthuis geprojecteerd werd. Het behoeft geen betoog dat het voor de oudjes een avond was van ongekend ge not, waarvan zij dan ook op ondubbelzinni ge wijze blijk gaven. De films waren allen van onbrandbare samenstelling. Belastingdienst. Wegens de opheffing van het belasting kantoor te Breskens op 1 Januari jl., wordt de heer A. Loose, rijksontvanger aldaar, als zoodanig tijdelijk werkzaam gesteld ter in spectie- der invoerrechten en. accijnzen te Vlissingen. Een gift voor de diaconie. Door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden, is een gift ontvangen van 100 van Jhr. RadermacherSchorer van Nieuwerkerk. Loop der bevolking. Gevestigd: P. Alewjjnse, E 98, van Den Helder M. P. van Boven, A 155, van Den Heldermej. W. Boone, D 20, van. St. Laurensmej. W. P. Boone, D 209, van St. Laurens W. J. Andriessen, E 20, van Middelburgmej. J. Dekker, A 61, van Zoutelande mej. wed. W. Min- derhoud geb. Verhulst, D. 49, van Middel burg A. W. Vreeken, D 223, van Sassen- heimD. H. Gompelman, E 246b, van Oost- en West-SouburgP, Leegwater, B 296, van Meppel. Vertrokken: mej. J. Kaljouw, B 21, naar Middelburgmej. C. G. J. Klap, E 128, naar Utrecht.; mej. W. Alewjjnse, D 133, naar Middelburg J. W. Helder, E 244, naar Middelburg. De keuringsdienst van tvaren. By Kon. besluit van 31 December is be paald dat de gemeente Goes is aangewezen als gemeente, waar van 1 Januari 1936 tot en met 29 Februari 1936 een keurings dienst is gevestigd. Loop der bevolking in 1935. De bevolking telde op 1 Januari 1935 2705 personen, n.l. 1301 m. en 1404 vr. Ge boren werden 30 m. en 15 vr., terwijl zich vestigden 68 m. en 91 vr., totale vermeer dering derhalve 98 m. en 106 vr. Er overle den 12 m. en 29 vr., terwijl vertrokken zijn 57 m. en 90 vr., totale vermindering dus 69 m. en 119 vr., zoodat op 31 December j.l. de bevolking bestond uit 1330 m. en 1391 vr. of totaal 2721 zielen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 25. Commissie voor de veefokker^. Gedeputeerde Staten van Zeeland'hebben met ingang van 1 Januari jl. benoemd tot lid van de Provinciale Commissie voor de bevordering van Rijkswege van de veefok kerij den heer A. M. J. van Waes te Oost burg. Kleedingstukken voor behoeftigen. Door de vrouwenvereeniging „Tot hulp en steun" te Oostburg werden 174, door hare leden vervaardigde, kleedingstukken aan behoeftigen uitgereikt. Geschutte schepen. Gedurende de afgeloopen maand z$n langs de Nieuwe Sluis alhier in totaal op- geschut 176 zeeschepen met een gezamen lijke tonnenmaat van 168.861 N.R.T. en af geschut 170 zeeschepen met een gezamen lijke tonnenmaat van 157.974 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorige jaar waren deze cijfers als volgtOpge- schut 193 zeeschepen met een gezamenlijke tonnenmaat van 173.209 N.R.T. en afge schut 190 zeeschepen met een gezamenlijke tonnenmaat van 165.697 N.R.T. Crisis-organisatiebesluit 1933. De minister van landbouw en visscherrj heeft voor het tijdvak van 1 Januari 1935 tot en met 31 December 1936 benoemd in de commissie van advies bedoeld in arti kel 3, onder 8o., van het Crisis-organisatie besluit 1933 voor zaken betreffende groenten en fruittot deskundig lid ir. C. Koopman, te Zierikzee voor zaken betreffende consumptie-aard appelen, tot plaatsvervangend deskundig lid L. Kranenburg te Wilhelminadorp. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Vlissingen door ds. J. A. Raams te Kloetinge voor Breskens ds. J. J. Hiet- kamp te Serooskerke (W.). Bij beschikking van den minister van de fensie a.i. zijn de officieren van den mari nestoomvaartdienst der 3e klasse A. L. Thierens en A. A. M. van Rijsbergen, die nende aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", 6 Januari ter beschikking gesteld. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse L. Kleiman wordt 4 Janu ari overgeplaatst van Hr. Ms. pantserschip „Gelderland" naar de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse W. P. J. Brunet de Roche- brune wordt 21 Januari overgeplaatst van het vliegkamp de Kooy naar de N.V. Wil- ton-Feijenoord's scheepswerft te Schiedam. Een boek over de reis van de K 18. Van de hand van den oudsten officier aan boord van Hr. Ms. K XVIII, M. S. Wy- tema, zal binnenkort een boek verschijnen onder den titel „Klaar voor onderwater 1", met de K 18 langs een omweg naar Soera- baja. Van het groot aantal foto's die de schrij ver zelf tijdens de reis heeft gemaakt, zul len een 100-tal worden opgenomen. Het boek wordt uitgegeven door Andries Blitz te Amsterdam. Reserve-personeel landmacht. Bij Kon. besluit zyn met ingang van 1 Januari 1936, benoemd en aangesteld, bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede-luitenantbij het wapen der infanterie, bij het 2e reg. inf., de vaan drig P. M. Jonker, van het 14e reg. inf. bij het 3e reg. inf., de vaandrigs A. Ru- dersdorff, P. H. M. van Dijk, N. Arends, V. C. Goossens, J. Raaijmakers en T. C. W. van Oortmerssen, allen bij dat reg.bij 't 14e reg. inf. de vaandrigs L. Lambrechtse, C. v. d. Straaten, M. v. d. Voort, W. Everts, M. G- Bil, L. R. Dijkema, P. T. J. de Leuw, J. B. Weinans, L, C, A. van Kuijk, J. T. P. J, Roels, A. L. C. Brinkman, C. J. Tliielen, J. J. van der Schuur, F. H. M. Hazelzet, E. B. G. Lokerse, H. J. Moelands, H. Hebeis, J. Dijkstra, H. Stuitje, A,. A. P. A. de Rijcke, A. F. J. de Rijck van de Gracht en A. Bruijnzeel, allen van dat reg.bij het wa pen der artillerie bij 't reg. kustartillerie de vaandrigs W. Engelsman, P. A. Hofman, E. B. P. A. M. Hoogeveen, N. G. Kardoes, G. R. Visser, D. J. Correljé, D. Buitenhuis, W. de Boer en mr. J. W. G. Kruseman, al len van dat reg. bij het dienstvak der mi litaire administratie bij het 3e reg. inf., de vaandrig G. K. de Waardt, van dat reg. bij het 14de reg. inf. de vaandrig H. J. W. Bongertman van het 1ste reg. huzaren. VOETBAL: Wedstrijdprogramma Z. V. B. Zaterdag 4 Januari. L.ViV.Arnemuiden. Zondag 5 Januari. Ie klasse A. Goes 2-—Veere. E.M.M.—-Ierseke. Aanvang Zaterdagmorgen 9 uur v-70^1 Spotkoopjes breed, MANTELSTOF, 98, 109, 119. 140 br. WOLLEN CLOQUE voor japon, 79, 85, 98 WOLLEN RUITSTOF 39 Botje Wolffplein. Ziet de étalages Overgangsklasse. R.C.S. 2de Zeeuwen 3. Eiland Boys 2Middelburg 4. 2e klasse A. NieuwlandScheldestroom 2. Zeelandia 4E.M.M. 2. R.C.S. 3de Zeeuwen 4 3e klasse A, Middelburg 7Zeelandia 5. Eiland Boys 3R.C.S. 4 Vacature Z.V.B.-bestuur. In de vacature Zwartepoorte is candidaat gesteld de heer C. Dane te Rilland Bath. INSIDER. SCHAKEN. Revanche-match Euwe—Aljechin. De Weensche oorrespondent van. het „Hbld." meldt Het nieuws, dat de heer Zimlin, de man der Semmeringhotels „Panhans" e.a., het geld beschikbaar gesteld had voor een re vanchematch EuweAljechin, heeft, toen het in Weenen Zaterdagmorgen bekend werd, natuurlijk groot opzien gebaard. Er werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om, indien de match tot stand zou komen, ook andere plaatsen van Oostenrijk de gelegenheid te geven de twee beroemde spelers nog eens om den titel van wereld kampioen te zien stijden. Aangezien echter het doel was den meesters nu eens een rustiger omgeving voor dien kamp te ge ven, zal ten hoogste naast den Serame- ring de hoofdstad Weenen de eer krijgen ze opnieuw om den titel te zien vechten. Er bestaat namelijk reeds een vereerend aanbod van het gemeentebestur van Wee nen om enkele partijen te laten spelen in het prachtige nieuwe Rathaus, dat daartoe over schitterende lokaliteiten beschikt. Namens den wereldkampioen Euwe heeft als diens gevolmachtigde, do Weensche schaakmeester Hans Kmoch op het aan bod van den heer Zimlin reeds laten weten, dat Euwe dit in principe aanvaardt, en dat hy October 1937 voorstelt voor de ont moeting. De organisatoren hier vinden dit wel wat rijkelijk laat en voor den Semme- ring een minder geschikt seizoen. Ze zou den daarom liever 15 Februari 1937 als begindatum voor den match vastgesteld zien. Daar Euwe in Februari in Weenen ver wacht wordt voor uitvoerige besprekingen, en inmiddels ook Aljechin te Parijs tele fonisch bereikt werd en deze zich bereid verklaarde dan ook daarheen te komen, zullen we tegen dien tijd wel vernemen wat de meesters en hun adviseurs met de organisatoren hier overeenkwamen. Van Nederland uit werd dezen organisa toren ook erop gewezen, dat de strijd om het wereldkampioenschap aldaar ongeveer 25000 gulden gekost had, en werd ge vraagd of dit geen bezwaar zou zijn? De eigenaar van de Panhans-ondernemingen heeft daarop geantwoord, dat hij bij zijn voorstel blijfthij stelt de beurs van 10.000 gulden ter beschikking en neemt de reis- en verblijfkosten der schaakmeesters en hun heele gevolg van. secondanten, met dames voor zijn rekening. Het vliegongeluk bij Alexandrië. De drie motoren van het nabtj Alexandrië in zee gestorte verkeersvliegtuig „City of Khartoum" van de „Imperial Airways" zijn geborgen. Men is er echter nog niet in geslaagd, vast te stellen, hoeveel lijken zich nog in de cabine van het toestel bevinden, aangezien het bergingswerk tengevolge van den hoogen zeegang gestaakt moest wor den. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Volkenbondsraad zal geen opvolger benoemen voor wijlen Arthur Henderson als voorzitter van de Ontwapeningsconferentie. De functie zal gedurende de komende maanden nog vacant blijven. Deze beslissing blijkt uit de publicatie van de agenda van de zitting van den Vol kenbondsraad, welke op 20 Januari bijeen komt. Optimisten te Genève hopen, dat zoodra het Italiaansch-Abessijnsch conflict zal zijn bijgelegd, het weer mogelijk zal zijn de ontwapeningskwesties aan de orde te stellen. Wanneer het zoo ver zal zftn, zal vanzelf de kwestie van het presidium ter sprake komen. De meestbesproken candidaat is generaal Smuts, doch ook de naam van Anthony Eden -wordt in dit verband ge noemd. Er wordt aan herinnerd, dat ook Henderson minister van buitenlandsche za ken was, toen hij werd gekozen tot voor zitter van de Ontwapeningsconferentie. DE A.S. VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Het blad „1' Intransigeant", wijst er in een beschouwing over den datum der a.s. verkiezingen op, dat volgens de geldende wetten de verkiezingen gehouden moeten worden binnen 60 dagen vóór den afloop van het mandaat der Kamer. De verkiezin gen zouden niet plaats vinden vóór 5 April, maar, indien men dezen datum koos, zou de tweede stemming gehouden moeten worden tijdens de Paaschdageru Er is dus alle re den om aan te nemen, volgens Intran sigeant", dat de regeering liever den datum van 19 April zal kiezen voor de eerste stemming en 26 April voor de herstem ming. Het blad zegt verder, dat er onder be paalde politieke groepen een strooming schijnt op te komen, om te bereiken, dat de toekomstige raadpleging van het volk reeds in Maart gehouden zou worden. Het zou mogelijk zijn, dat een nieuwe wettekst, welke toestaat van de geldende bepalingen af te wijken, aangenomen werd. DE SOWJETS EN DE CHRISTELIJKE TRADITIE. De „Prawda" brengt twee dagen voor het oude jaar het bericht, dat op sommige markten van Moskou denneboomen ver schenen zijn. Tusschen de rijen struische groene boomen, regelrecht in de sneeuw geplaatst, snellen de koopers af en aan. Men vindt hier de vrouwen van arbeiders, ambtenaren, ingenieurs, aanvoerders van het roode leger. Men vindt hier kinderen en opgroeiende jeugd. De denneboomen worden graag gekocht. Het nieuwe jaar nadert, de schioolvacanties naderen, en de denneboom wordt een gewenschte gast in ieder huis, waar kinderen zijn. Het blad klaagt dan, dat niet op alle kolchozmarkten denneboomen te vinden zijn en dat de directeuren van de grootste markten deze om de een of andere reden als inbreuk beschouwen op onbekende voor schriften en als een onbehoorlijkheid. Ook geschikt speelgoed en versiering voor de denneboomen is haast niet te krijgen. Maar, besluit het, „al deze beletselen hou den noch ce kinderen, noch de volwassenen tegen. In vele huizen versieren zij de groe ne boomen zelf. We spreken expresselij k van denneboo men en niet van Kerstboomen, omdat niet de Kerstviering, maar de jaarwisseling en de ingang van de schoolvacanties de aan leiding zijn om ze te koopen en op te tuigen. Het laatste klinkt heelemaal een beetje wonderlijk. Maar dit jaar is by het ingaan van de vacanties voor het eerst een groot kinderfestival gegeven. Tienduizen den Moskousche schoolkinderen bezoeken schouwburgen, musea en concertzalen, Vragen in de Eerste Kamer over het Britsch-Fransche bemiddelingsvoorstel. (Binnenland). Het Vaticaan optimistisch ten aanzien van een mogelijke regeling van het Italiaansch-Abessijnsch conflict. (Oorlog Abessinië). Te Addis Abeba zijn thans alle weer bare mannen gemobiliseerd. (Speciale Reuterdienst). Revanche-match Euwe-Aljechin thans definitief. Schaken) „Nederlandsch Fabrikaat" organiseert grootsche propaganda-actie. (Binnenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. (Naar een krantenberichtje.), In een café te Boedapest Deed Paulus Toth geducht z'n best Met schransen en met schrokken Hij (werkloos) zat voor 't open raam, En at daar gratis voor reclaam', Om zoo 't publiek te lokken. Men schafte schotels, warm en koud, Met zalm en biefstuk, soep en bout, Om hem te laten smullen Hij leek der Danaïden vat, Dat absoluut geen bodem had, Zoodat men 't nooit kon vullen. Doch, wat ook aan dit vat ontbrak, Waarin de smuller zooveel stak, In geen géval de duigen Dees gingen, door den druk vermand, Bedenkelijk naar den buitenkant Zich bolrond ommebuigen. Hij kreeg een vollemaans-gezicht En met vtff kilo ging 't gewicht Zijns lijfs per week vermeeren Dank zij dit weelderig festijn, Wierf hij een anti-slanke lijn, En uitgebarsten kleeren. Zoo zwoegde h\j van dag tot dag En ieder, die daar langs liep, zag, Hoeveel hij kon verduren Hij lepelde maar lustig voort, Door indigestie nooit verstoord, Hij kreeg zelfs overuren Wanneer het mogelijk noodig is, En 't dus niet overbodig is In onz' aloude veste, Dan raad ik ieder restaurant Kies ook zoo'n gragen gratis-klant Dan vlot de zaak het beste. Wie werkloos is, hier trouw op post, Kan, alsmaar etend, aan den kost In dit Cocagne komen Zoo snijdt het mes aan dubbelen kant, Want 't volk komt vast het restaurant Bij bosjes binnenstroomen. TELESCOOP. waar voor hen speciale uitvoeringen gege ven worden. Voor 1500 van de beste leer lingen is in het Vakvereenigingsgebouw een eerevoorstelling gegeven. Toch, al zegt de- „Prawda" dat er niet bij, is de verkoop van denneboomen iets nieuws. Hij is jarenlang verboden geweest, om economische redenen, men mag ook aannemen bij wijze van actieve godsdienst- bestrijding. Thans echter volgt de SowjeN macht de beproefde methodes, waardoor de eerst heidensche versierde denneboom ge kerstend en thans, in de Sowjetunie, weer ontkerstend wordt, zooals bijv. ook het carnaval weer teruggekomen is, niet aan het begin van de vasten, maar in verband met de 1 Meiviering. Het is geen concessie aan den godsdiensthet is ook geen ver-, zaking van het communistische beginsel 5 toen Lenin een jaar voor zijn dood een winter in Gorki, in de buurt van Moskou, doorbracht, liet h\j voor de dorpskinderen een Kerstboom optuigen. Maar het is toch wel interessant om thans Postysjef, een van de vooraanstaande figuren in de com munistische partij, die de eigenlijke leiding in Oekrajina in handen heeft, te zien schrijven, dat niet anders dan linksche doordrijvers een kindergenoegen als den versierden denneboom, als een burgerlgk verzinsel hebben trachten uit te roeien. Daar moet een einde aan komen, schrijft hij. Komsomols en pioniers moeten tegen het nieuwe jaar collectieve denneboomeii

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1