500 300 150 100 25 KEES HELDER ZATERDAG 21 DECEMBER EERSTE BLAD No. 301 73e Jaargang UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walst iaat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10 Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen H NIEUWE KWARTAAL-ABQNNE's GRATIS GEMEENTEBESTUUR Gedachten van een eenzame. STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS §e1»eiirte«iag8sewi «an Jen Jag J 1933; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent J'r ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij vérlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' D3t nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreflende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter openbare kennis dat op Dinsdag 24 December a,s., des. voormiddags 10 uur in het Gasthuis gele genheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting tégen de pokken. Men wordt verzocht alsdan het trouw boekje mede te brengen. Vlissingen, 21 December 1935. Burg. en Weth. voornoemd,4 VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Flitsen Zaterdagavond. De arbeid is volbracht en na de rust van den vrijen middag, wacht ons de avond en de Zondag, die wij kunnen gebruiken op de wijze, die aan onze behoef ten en verlangens bet best beantwoordt. Gelukkig zij, die dien vrijen tijd, oase van rust in de jachtige arbeidsweek, kunnen doorbrengen in gezelschap van hen die ons lief zijn met wie wij vertrouwelijk kunnen praten over dingen die ons belang inboe zemen en ontroeren met wie wij ook sa men stil kunnen zijn, gelukkig in bet weten van eikaars aanwezigheid. Is het niet dwaas, te schrijven over zulke doodgewone dingen als vriendschap, liefde, saamhoorigheidsgevoel, gemeenschapszin Is het niet verkwistend hiervoor de kost bare ruimte van een dagblad te gebruiken Misschien, misschien ook niet. Als wij zien, hoe weinig velen, die toch het groot ste levensgeluk gevonden hebben in het eigen gezin, van hun leven weten te maken, zijn wij geneigd te zeggen het is goed, nu en dan samen eens te praten over die dingen die inderdaad doodgewoon zijn. Zóó gewoon zelfs, dat vrij er geen aandacht meer aan wijden, tot wij plotseling bemerken, dat het kil en eenzaam rondom ons gewor den is en dan is het meestal te laat. Verliezen zoovelen hun geluk, mislukken zoo talrijke huwelijken, wijken zoo véle levenslijnen, die elkaar naderden en samen verder liepen, *reer uit elkaar, omdat de betrokkenen hun eigen geluk niet kennen? Omdat zij zich hun rijkdom niet bewust zÜn I gevolg misschien van het feit, dat zij reeds op jeugiigen leeftijd de(n) levens kameraad gevonden hebben Het lijkt ons niet onmogelijk. Voor het verkregen van een zekere hoeveelheid le venswijsheid, rijpheid, innerlijke verdieping en bereidheid het leven te aanvaarden en het tot iets moois en kostbaars te maken, is tijd noodig. Zeer jonge menschen, die tot elkaar komen, kunnen dikwijls dan ook niet weten hoe grootsch het offer is, dat zij beiden brengen door het opgaan van eigen leven in dat van de(n) ander. En evenmin realiseeren zij zich, hoe ontzaglijk veel den mensch geschonken wordt, die zich durft te verliezen in de persoonlijkheid van iemand van andere sexe, met wiens (wier) leven wij het onze tot één leven versmel- Al wat U noodig 'j niwuitijiij heeft om deze pij nen te verdrijven is een Mynhardt's Poeder Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist ten. Aaü wie wij ons geven zonder reserve op welk gebied dan ook aan wie(n) wij onze geheimste gedachten, onze teerste en innigste gevoelens durven toe te vertrou wen. Dat is moeilijk. Daartoe moeten wij afstand doen van alles dat ons in het dage- lijksche. leven een schijn van beteekènis en gezag geeft. Daartoe moeten wij ons too- nen zooals wij zijn klein, ondanks ons ver toon van gewichtigheid in de week arm en hunkerend naar de koestering, de warm te, die een levenskameraad ons schenken kan. En ook dat besef van de geringe betee- kenis van een mensch die eenzaam in het leven staat, wórdt ons niet zóómaar ge schonken. Ook dit vereischt een proces van innerlijke loutering en verdieping, waarvoor tijd noodig is zoodat wij ons dit alles meestal pas op iets rijperen leeftijd bewust worden. Dien tgd heèft het leven den jongen menschen, die elkaar op jeugdigen leeftijd vinden, nog niet gegeven. Daardoor besef fen zij het grootsche niet van het geluk dat hun geschonken werd en daardoor ver liezen zjj dit dikwijls zoo gemakkelijk. Om dat wij pas weten hoe wij iets kunnen be houden, wanneer wij geleerd hebben er de beteekenis en waarde van te begrijpen. Maar diezelfde oorzaak vergroot de moei lijkheden van hen, wien het leven wèl den tijd tot innerlijke verdieping heeft gelaten. Zij hunkeren naar warmte en geluk en kun nen het dikwijls niet- meer deelachtig wor den, juist omdè-t zij begrijpen wat van een simpelmenschenleven gemaakt kan wor den. Want bij zeer jeugdigen kunnen zij dit geluk veelal niet vinden, omdat deze hen „oud, zoo ernstig, stijf'' enz. noemen èn omdat deze niet begrijpen, boe graag de leutige kwajongen zou los komen uit den serieuzen man die toch maar zoo'n arm hunkerend menschenkind is en die door het leven en zijn maatschappelijke „positie" soms zoo gewichtig moet doenen daar door menschen van zich vervreemdt, die jong zijn en onbedorven, maar die de ver stilde levenswijsheid van den wat ouderen kameraad aanzien voor saaiheid en ge wichtigdoenerij. En bij oudere lotgenooten slaagt die een zaam gebleven mensch meestal nog moei lijker, omdat het slechts weinigen gegeven is, in eenzaamheid niet eenzelvig en ver bitterd te worden. Een verbitterd mensch stoot ons af. En de weinigen, die zich in hun eenzaamheid open blijven stellen voor het leven, bereid het te aanvaarden omdat zij er door innerlijke rijpwording de grootschheid van hebben leeren begrijpen, die weinigen verdwijnen in de groote massa en vinden elkaar meestal niet. Dit is de tragiek van het leven. Velen schenkt het geluk op tè jeugdigen leeftijd en zij verliezen het dikwijls. Anderen schenkt het levenswijsheid, maar laat hen eenzaam op den levens weg zoodat zij soms een taak zoeken, die hun gelegenheid geeft iets voor den medemensch te zijn een taak die hun de mogelijkheid biedt, althans hnderen te doen begrijpen hoè kostbaar geschenk hun geboden werd en him te leeren hoe zij dit kostelijke bezit kunnen behouden, opdat het hun geluk brengt, innerlijke rijkdom, ver dieping, rust en zuivere vreugde. In de uren dat de eenzaam gebleven mensch zich aan diè taak mag wijden, is ook hij gelukkig. Zaterdag. De arbeid is volbracht en na de rust van den vrijen middag wacht ons de avond en de Zondag. In déze uren en alle avonden van de week, is de eenzame menscheenzaam. En hij hunkert in smartelijk verlangen naar iets, dat ook in zijn leven nog zou kunnen komen misschien Onderschrift van de Redactie In dezen tijd van gemakzucht en opper vlakkig genot, i het een waagstuk voor een hoofdartikel van bespiegelenden aard als het hierboven staande, belangstelling te vérwachten. Zonder hiervan een vaste Zaterdagavondgewoont^ te willen maken, zouden wij dit „waagsr.uk" toch van tijd tot tijd aandurven. Maar dan dienen wij te weten, of onze lezers artikelen van dezen aard op prijs stellen. Willen zij, met wie(n) dit het geval is, hiervan dus even schriftelijk kennis geven aan de Redactie Bij voor baat vriendelijk dank voor uw mede werking. Winkelsluiting. Naar aanleiding van deswege tot ons ge richte verzoeken, deelen wij mede, dat beide Kerstdagen, wat de winkelsluiting betreft, als gewone dagen gelden, dus dat die dagen geen sluitingsuur bestaat. Jeugd-Vredes-avond. Vrede bij het feest van het licht in deze sombere en donkere tijden was het hoofd motief van de bijeenkomst, die gisteravond in „De Oude Vriendschap" door de Con tact-Commissie van de Prot. Chr. Jeugd- vereenigingen was belegd. Deze vredes- avond had groote belangstelling en mag uitstekend geslaagd heeten. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer J. P. Ventevogel, op den roep om vrede, die 17 jaar geleden van mond tot mond ging. Deze opende visioenen op een tijdperk, waarin geen oorlog meer zou kunnen zijn. Men had van 19141918 vol doende geleerd en zou nu beginnen met het maken van rechtsregelingen voor alle vol ken, omdat zij nimmer meer hun toevlucht zouden nemen tot het geweld. De tijd heeft echter anders geleerd. Weer is de strijd ontbrand. Weer klinkt de roep om vrede. Wij willen dezen roep overnemen, maar dan allereerst vrede zoeken voor ons eigen volk. Een viertal sprekers sprak over het Lacht dat in deze duistere dagen is opge gaan voor alle volkeren. Allereerst behandelde ds. G. Smeenk het onderwerp „Daar is uit 's werelds duistere volken", vervolgens sprak ds. C. F. Nolte over„Een licht der lichten opgegaan", daarna mevr. Da. A. J. Meerdink-van den Ban over „Komt tot zijn schijnsel, alle volken" en tenslotte ds. L. Kleisen over, „En gU, mijn ziele, bidt het aan." De Chr. Zangvereenigihg „Huóp öp Ze gen", onder leiding van haar directeur, den heer A. Bosdijk, luisterde deze samenkomst op door het zingen van eenige Kerstliede ren en het uitvoeren van een Kerstcantate Na gemeenschappelijk gezang werd deze avond door ds. Kleisen gesloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van het vliegongeluk nabij Schiphol, waarbij de leerling-vlieger A. F. Mets verongelukte. Minister Deckers opent het gebouw van het Aposto laat ter Zee te IJmuiden. Plechtige overdracht van de sterrewacht aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam, Een bij IJmuiden gevangen Dolfijn wordt te Rotterdam te kijk gesteld voor scholieren. Een tentoonstelling georgani seerd door jongere werkloozen te Amster dam. Huldiging vain den scheidenden directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Cadeau voor de gemeente Tilburg een monumental0 ^nk. In de Rotterdamsche Diergaarde „Alhambra"-theater. De Kribbebijter. Kom je ook by de marine? Het is door weloverwogen en met in zicht toegepaste middelen, dat „de Krib bebijter" op zoo lofwaardig peil is komen te staan. Het te sterk overheerschen van den dia loog in deze film, welke toch naar een blijspel vervaardigd is, werd bijv. met veel begrip voorkomen door een gebruikmaken van de muziekbegeleiding door Max Tak met goeden smaak verzorgd welke niet alleen de zwijgende gedeelten illus treert, maar soms ook onder den dia-loog doorklinkt, opdat de aandacht niet te uit sluitend naar het gesproken woord zou gaan. Het oude gegeven, dat hier te lande overbekend is, heeft onder de goede regie van Hermann Kösterlitz een Schwung en een opgewekt leven gekregen, die niet na laten te pakken, en het publiek heeft blijk gegeven zich met dit filmwerk, dat het min of meer ordinaire van de vroegere Ne- derlandsche films gelukkig mist, uitbundig te kunnen amuseeren. Men herademt een Nederlandsche amusementsfilm te zien, welke werkelijk beschaafd is. Gebroken is met de goedkoope, oude middelen, de plat te, en banale aardigheden. Er is humor van goeden huize en geestigheid van be hoorlijk gehalte. Cor Ruys in de hoofdrol, en onmiddellijk naast hem Louis de Bree dragen deze fris- sche, aardige en vroolijke film. Het is de verdienste van den regisseur, dat de ha bitus van de planken door deze blijspel- tooneelacteurs niet in de film wordt over gedragen. Stellig is hun mimiek nog wat „overdone", maar hoeveel zelfbeheersching moet de enorme versobering van spel dezen acteurs niet hebben gekost. Toch vindt men alle beproefde effecten van Cor Ruys bewaard. Hoe kostelyk zgn VERHUISD: van Middelburg naar VLISSINGEN BELLAMY PARK 38 FOTOG RAAF Atelier geopend: Van voorm. 8 uur tot 's avonds 8 uur. Zaterdags tot 10 uur. weer de half binnensmonds geprevelde re plieken, de kort afgeraffelde zinnetjes, de geestige gezichtsexpresies. Meer dan naar psychologische comedie blijft dit spel naar de klucht zweemen, maar daarin is dan tóch de maat 'betracht, welke fijnheid van grafheid onderscheidt. Na het, zeer korte, onvoldoende begin wordt men in toene mende mate meegenomen in den gang van het geheel. Verdienstelijk bezet zijn ook de meeste bijrollen. Een vondst is waarlijk Dolly Mollinger als Loes. Zij heeft een allerliefst voorkomen en beweegt zich natuurlijk en vrij. Ook haar dictie valt zeer te prijzen. Mary Dresselhuys als Mary is eveneens een alleszins verdienstelijke kracht voor de film geblekeniets heel aardigs maakt ook Louis Borel van inr. Van Maaren. Wij noemen nog het fijne huisknechtrolletje van den betreurden August Kiehl, Chris Baay als de niais Schimmelman en Frits van Dongen als Willy. Technisch uitstekend verzorgd legt de komische vlootpropaganda-film „Here co- mes the Navy", met haar drie sympathieke leelijkerds opnieuw getuigenis af van het kunnen van den regisseur Lioyd Bacon. En van de handigheid der Amerikaansche vlootautoriteiten. Want de regeering van de Vereenigde Staten doet het, zooals in den tjjd van de massa-psychologie vanzelf spreekt, modern en verleent haar welwillende medewerking gaarne aan een serie vloot- en luchtvaart- films, waarvan de moraal is, dat een ferme, stoere knaap het best op zijn plaats is op de vlotte vloot of bij de leuke luchtvaart. James Cagney, die volstrekt niet tegen tucht kan, gaat uitsluitend in dienst om den officier Pat O'Brien op het dek van het slagschip „Arisona" dwars te zitten. Aan boord van dit. schip brengt de ani mositeit tusschen James en Pat den op- standigen matroos in vele moeilijkheden, waarbij hij maar één troost heeft, een on berispelijke blondine, doch de zuster van Pat. Als James deze verwantschap ont dekt, wordt hij met den dag meer halsstar rig en speelt den nijdas met verbeten ge zicht. Maar aangezien hij toch een jongen van stavast is, ontpopt hg zich eerst als held bij 'n scheepsbrand en daarna bij een ongeluk tijdens een tocht met een lucht schip. Tot bij de huwelijksvoltrekking tus schen James en Gloria toe kibbelen echter de twee en willen, invalide als ze zijn, el kaar te lijf en onderwijl zingt een oude dame met een valsch gebit een plechtig lied, waarvan de tekst op rug en borst van haar zoon, een matroos, is getatoueerd. Indrukwekkend zijn de manoeuvres der gigantische oorlogsschepen en vliegtuigen, waarbij de regisseur 2 zekere troeven hilariteit en sensatie met groote virtuosi teit uitspeelt. Een uitstekend programma voor de ko mende feestdagen vormen deze 2 films, waarbij spontaan gelach telkens door de zaal klaterde. In het bijzonder willen wij ook nog uit het voorprogram vermelden een zeer gees tig en gracieus gekleurd filmpje naar het bekende verhaal van „The Pied Piper". (De Rattenvanger van Hameien). Een succesvol geheel. Luxor-theater. Heersclier der wilde paarden. Met volle muziek. Na goed verzorgd Ufa-nieuws, een voor filmpje van Warner Bros' „Leve de vrouw tjes" (Dames) en een bijzonder geslaagde, gekleurde teekenfilm, zien we allereerst een bijzonder filmwerk, dat zich afspeelt m de Indianen reservaten, waar de bandiet Clint Bolling (Wallace Mc Donald) mee zijn bende zich onder de mom van gouver- nements-ambtenaar meester wil maken van de mustangs, die de prairiën bevolken en volgens recht aan de Navajo-Indianen be lmoren. Interessant is het te aanschouwen welk een rol de paarden Rex, Lady en Marquis in deze Wild-West spelen, daarbij getuigenis afleggende van een verbluffende dressuur. Allerlei spannende avonturen, welke in een grootsche natuur worden be leefd, doorwever met de traditioneele lief De gemeente-begrooting is aangeno men. (Verslag Gemeenteraad). Regeering neemt concentratie bijzon dere scholen terug regeeringscrisis vermeden. (Kameroverzicht) Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden. Afscheid voorzitter. Resolutie van den Fascistischen Raad. (Oorlag Abessinië) De politieke toestand in Engeland. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. desgeschiedenis tusschen Red Wolf (Wil-- liam Janney) en Wanima (Dorothy Apple by) en romantisch Indianen-leven, voeren ten sLotte naar het happy-end, waarin, na dat de bandiet een jammerlijk einde heeft gevonden, Red Wolf met zijn squaw, die niet meer afgunstig is op het paard van haar geliefde, hun wigwam betrekken. De tweede hoofdfilm is van het komische, genre. Watt en zijn nieuwe partner Watt, die wel eenige overeenkomst toont met zijn voorganger lid der anderhalve- cents-firma Watt, vervullen in deze rol prent, vol geestige vondsten en pakkende- muziek en zang, hun rollen op onnavolg bare wijze en doen de zaal keer op keer gieren van den lach om hun dol-vermake- lgke invallen. Het aantrekkelijke Kerst-vacantie-pro- gramma zal niet nalaten veel belangstel ling te trekken. Bij de première althans hebben reeds velen ervan genoten. Als we dan toch in de vreugde zijn vergete men niet de collecte voor het Bio-Vacantieoord, welke door een lief meisje warm wordt aanbevolen. Bij allen onvrede, welke thans in de wereld heerscht, blijft Kerstmis toch onvergankelijk het feest van den vrede, de liefde en de gerechtigheid, het feest van „het Kind". Moge zoo de Kerstboodschap door de bioscoopbezoekers verstaan wor den Kunst naar Kracht. De revue- en cabaretclub „Kunst naar Kracht", zal op Woensdag 25 en Donder dag 26 December, des avonds 8 uur, uit voeringen geven in het Concertgebouw al hier. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. MIDDELBURG N.V. Bad- en Strandhotel te Domburg. In de te Middelburg gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders is de ba lans, evenals de winst- en verliesrekening en het jaarverslag goedgekeurd en als commissaris herkozen de heer mr. G. W. A. de Veer te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Vergadering van de Geitenvereeniging. Donderdagavond vergaderde de Sou- burgsche Geitenvereeniging, in het café „Dorpszicht". De voorzitter heette allen welkom. Er waren 17 leden tegenwoordig. De secretaris las vervolgens de notulen voor, welke wer den goedgekeurd na een opmerking van een der leden. Het ledental dat in 1934 slechts 31 bedroeg, ic thans gestegen tot 65, met een bezit van 120 geiten, waardoor de ver- eeniging thans verplicht is, 2 bokken te houden. Daardoor zijn de uitgaven met 50 per jaar gestegen. De eene bok is gestald op de Groote Abeele en de andere te West- Souburg. Nadat de secretaris, de heer L. Davidse zijn verslag had uitgebracht deelde h$j mede, wegens vertrek naar elders, als lid te moeten bedanken. Over 1935 werd ontvangen 137.50 en uitgegeven 148.74, waaronder een bedrag van 40 voor aflossing van oude schuld. Er is dus een klein tekort. De begroo ting 1936 is geraamd aan inkomsten op 123.50, aan uitgaven op 144, alzoo een nadeelig slot van 20.50. Ter dekking van dit tekort werd besloten de contributie van 0.50 op 0.75 te brengen. In de plaats van den heer L. Davidse, die de functie van secretaris en penningmeester vervulde, werden benoemd de heeren H. Janse en J. Kaljouw, daar deze functies voortaan ge scheiden zullen worden, hetgeen vroeger ook het geval was. Tot bode werd benoemd 1 de heer W. A. Bakker.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1