500 300 25 DONDERDAG 19 DECEMBER EERSTE BLAD 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-fiö,Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening £6281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's fl GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCÏENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN §clicurlcnisscn BttB Jew dafl MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN LAND- EN TUINBOUW iNO.299I VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M ADVERTENTIEPRljS; Van 1—5 regels f 1.25: iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. BOUWVERBOD VAN EENIGE AARD^PPELRASSEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, de navol gende circulaire van den Minister van Landbouw en Visscherij De Minister van Landbouw en Visscherij vestigt er de bijzondere aandacht van be langhebbenden op, dat bij Koninklijk be sluit van 30 October 1935 met ingang van 1 Januari 1936 de verbouw van aardappe len, onder welke benaming ook bekend, behoorende tot de rassen Bravo, de Wet en Kampioen verboden is. Door dit verbouw- verbod zullen vele verbouwers genoodzaakt zijn, dezen winter of het volgend voorjaar pootgoed aan te schaffen van rassen, waarvan de verbouw wel is toegestaan. Aangezien het uitvaardigen van dit ver- bouwverbod noodig bleek om de gevaren, welke voor cultuur en handel aan de teelt van voor wratziekte vatbare rassen ver bonden zijn, te verminderen, wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst met de meeste klem aangeraden ter vervanging van Bravo, de Wet en Kampioen alleen die rassen te verbouwen, welke onvatbaar z\jn voor de wratziekte. Hiertoe behooren o.a. de hier volgende, in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opge nomen geelvleezige rassenBevelander, Noordeling, Souvenir, Furore, Populair, West-Brabander, Record, Robijn, Unicum, Muntmga 17, Gruno, Nationaal, Bato, Al berta, Julinieren, Alpha, Triumf, Erdgold, Dunbar Yeoman, Preussen, Atlas, Bonus en de witvleezige rassen Albion, Concurrent, Hellena, Majestic en Great Scot. Tot de zeer weinig vatbare rassen kun nen gerekend worden de Roode en Bonte Star. In dit verband moge de aandacht geves tigd worden op de mogelijkheid van aan koop van te velde goedgekeurd pootgoed voorzien van certificaat en plombe van den Nederlandschen Algemeenen Keurings dienst te Wageningen (N.A.K.) Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren alsmede door de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. Vlissingen, 19 December 1935. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, De Koningin en Prinses Juliana tijdens het défilé van de mariniers. De sterre nacht op den toren van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Zes opnamen van het slot van de match Euwe- Aljechin het huld'igings-diner in het Carl- ton-hotel. Kranslegging te .Deventer bij het standbeeld van president Steijn, door den Zuid-Afrikaanschen gezant, dr. Van Broekhuizen. Een penning van dr. Al- berdingk Thym. Een goedkoope trein. Op Donderdag 26 December (tweede Kerstdag) loopt een goedkoope trein van de stations der Zeeuwsche lijn naar Rot terdam, Den Haag en Amsterdam, De trein vertrekt van hier om 8 uur en komt aan te Rotterdam 10.21, Den Haag 10.46 en Amsterdam 11.44. Het vertrek is bepaald uit Amsterdam om 20.45, Den Haag 21.48 en Rotterdam (D.P.) om 22.14. De volledige dienstregeling hangt in onze Tijdinghal. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de vergadering van den gemeenteraad van Middelburg zijn herbenoemd tot voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer mr. F. B. Evers en tot leden de heeren C. Verwaal en W. P. Cornelisse. Tot lid van het bestuur der Godshuizen werd herbenoemd de heer L. Weijl. In de commissie van toezicht op het L.O. werden tot lid herbenoemd de heeren T. Winter en L. Onderdijk en mevr. Appel Deibei en benoemd in die commissie mevr. de JongeMijs en de heer J. A. M. Lam- bermont. De overeenkomst met het bestuur der Godshuizen met betrekking tot verpleging en behandeling van patiënten in het Gast huis en de regeling nopen3 de neurologi sche behandeling van de 3e klasse patiën ten, met daaraan verbonden arbeidsover eenkomst met den zenuwarts W. W. de Regt, werden verlengd tot 1 Juli 1936. Aangenomen werd het voorstel, waar door de reorganisatie der politie tot uiter lijk 1 Mei 1937 werd verdaagd. Met de stem van den heer Heemskerk tegen werd besloten tot het toekennen van een Kerstgave aan de gesteunde werkloo- zen en de kastrekkers. Aan de geplaatsten bij de werkverschaffing zal nu ook een derde der contributie voor de ziekenfondsen worden vergoed. Het Zuidwestelijk rioleeringsplan gaf den heer Onderdijk aanleiding er nog eeiis op te wijzen, dat er zeker pogingen zullen wor den aangewend om zooveel mogelijk Mid- óelburgsche arbeiders er aan te laten wer ken, doch inzake de aannemers kan men zich niet verplichten, omdat het werkfonds het werk financiert en dit een nationaal fonds is. Wel zal zooveel mogelijk Neder- landsch fabrikaat worden verwerkt. Het voorstel is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedde met verschillende voorstellen inzake verhuring van gronden enz. De 15.000 voor de verbetering van het waterleidingbuizennet op den Noordweg werden gevoteerd, doch daarbij was de heer Jeronimus tegen omdat niet kon wor den toegezegd, dat alle deelen van het werk zullen worden aanbesteed. Na een korte toelichting van wethouder Boasson ging de raad ook accoord met het voorstel tot herziening van de afschrij vingspercentages voor het gas- en bet wa terleidingbedrijf en hertaxatie van de boek waarde van de eigendommen. Nog ging de raad mede met het voorstel om 'n crediet toe te staan van 150 voor 'n deskundig onderzoek naar de herkomst van bedragen aan schoolgelden op de reke ning 1932 die reeds uit 1920 moeten datee ren. Hierna werd overgegaan tot de behande ling van de gemeentebegrooting 1936 en is gedurende ongeveer iVz uur besteed aan de algemeene beschouwingen, waarbij de poli tiek om den boek kwam kijken, ook de wethoudersverkiezing. Een poging van den heer Paul om de meerderheid van recht? tot een verklaring ter zake te verlokken, mislukte, doch de heer Heemskerk ver klaarde als minderheid van rechts, dat hij zich op het standpunt stelde, dat als links meende met haar meerderheid in den raad recht meende te hebben op de meerderheid in het college van B. en W., dit volkomen juist is te achten. Na de algemeene beschouwingen werd de artikelsgewijze behandeling tot des avonds verschoven. In de avondvergadering kwamen aller eerst de bedrijven aan de orde en vereenigde de raad zich met het voorstel om het be drag van de retributie terug te brengen van 50 op 35 cent per strekkenden meter. Het bleek, dat B. en W. niet direct het plan hebben deze retributie geregeld lieele- maal te laten vervangen. Bij den reinigingsdienst maakte de heer Jeronimus aanmerking op de wijze, waarop de voeding voor de paarden wordt aange kocht en dreef hij den spot met de mededee- ling in de stukken, dat de landbouwers on der den marktprijs zouden leveren aan den dienst. Bij de begrootmg zelf heeft de heer Bank gewezen op de z.i. minder goede zorg, die besteed wordt aan de motoren der brandspuiten. De burgemeester kan dit niet aannemen, doch zegde een nader onderzoek toe. Het bleek, dat de post bestrating voor alsnog niet toelaat voort te gaan met het bestraten van sommige straten met koper slakkeien, die sommige leden zeer prezen, terwijl anderen meenden dat ze te glad zijn. Bij den post Kindervoeding, bestreed de heer Heemskerk op principieele gronden deze wijze van liefdadigheid en hield dit ook vol, nadat de heer Paul er op had ge wezen, dat de heer Schouten in de Tweede Kamer op uitbreiding ervan aandrong. De 4 a.r. stemden tegen dezen post. De heer Lambermont wilde het Middel- hurgsch muziekkorps weder een subsidie geven, het zal eerst als het weg is, bemerkt worden wat men er aan mist. Aanvankelijk stelde hij 1000 voor, doch wijzigde dit nader in zooveel als het korps noodig heeft. De voorzitter wees er op, dat dit toch nooit zal worden goedgekeurd en andere heeren," dat zij evenveel voor het korps voe len, maar in de gegeven omstandigheden niet kunnen terugkomen op het afschaffen der subsidie. De heer Lambermont trok toen zijn voor stel in. Nog gaf de post Kermis aanleiding tot debat, toen de heer Heemskerk dezen post op principieele gronden bestreed. De heer v. d. Feltz zeide, dat de C.H. ook de kermis als verouderd willen af schaffen. De heeren Paul en Jeronimus pleitten voor beboud en de heer Helder zeide prin cipieel te zullen tegenstemmen, doch niet zoo veel kwaad in de kermis te zien en ze ker niet meer dan in andere feesten. Met 9 tegen 7 stèmmen werd de post ge handhaafd, met links stemde de heer Lam bermont (R.K.) voor. Te half elf was de begrooting afgehan deld en werd zij zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Na nog een half uur geheime vergade ring sloot de voorzitter te elf uur de om 10 uur in den morgen begonnen vergadering, die toen ongeveer 9 uur had geduurd. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Concert- en Gehoorzaal. Hans Gruys. Een aantrekkelijk programma van het eerste concert der Instrumentale in dit sei zoen Purcell, Mozart, Dvorak, Tschai- kowsky afgewisseld door vocale kunst van de alt-zangeres Hans Gruys met Handel, Gluck, Fauré en Duparc. Verwend worden we met klassieke toon werken uit den bloeitijd der Engelsche mu ziek, met de Engelsche voorloopers van Handel, niet. De avond werd ingeleid met een Suite in C, gr. t. van Purcell, welker weergave reeds terstond den indruk gaf, dat de directeur, de heer Joh. H. Caro, be schikte over een smeltend strijkers-ensem ble van mooie kleurenpracht, dat onder zijn suggestieve, doelbewuste leiding, phrasee- ring, rhythmiek en dynamiek uitstekend verzorgde. De vertolking van Mozart's „Eine kleine Nachtmusik'die ongeëvenaarde, fijne serenade, onderscheidde zich eveneens door deze eigenschappen. Met voortreffelijke homogeniteit, fraaie klankverhouding en -gehalte, kerngezonde muzikaliteit en tref fende doorzichtigheid hebben de strijkers deze intieme compositie van het Salzburger genie voorgedragen. Deze impressie werd ook bevestigd in de een Slavisch tempera ment en karakter ademende „Zwei Walzer" van den nationaal Tschechischen componist Dvorak en in de lyrische, teer Russisch droeve, soms temperamentvolle „Serenade" op. 48 van den toondichter Tschaikowsky, den Russischen Schumann. Hans Gruys, de soliste van den avond, die aria's van Handel en Gluck en liederen van Fauré en Duparc zong, is een uitmun tende voordrachtskunstenares, die haar niet rijke stemmiddelen met intelligentie leidt en door haar ontroerende, dramati sche, muzikale zeggingskracht doorloopend weet te boeien. Vooral met de welbekende aria uit Gluck's Orpheus „Ach, ich habe sie verloren" was zulks het geval. De zangeres is voor haar boeiende liedkunst onbedaar lijk toegejuicht en ook met bloemen geëerd, waarvoor zij met een Bretonsch volks liedje en eën lied van Ravel dankte. Mevr. NonhebeiFaro, die de kunstena res in de beide Fransche meesters uitmun tend aan den vleugel bijstond, had even eens bloemen. Overigens droeg Caro voor een knappe orkest-medewerking zorg. Een voor alle medewerkenden succesvol concert. O. GOES Gemeenteraad. Een procedure ïn de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering van Goes bleek bij de behan deling der begrooting van het Gasthuis voor 1936, dat door nalatigheid van den voormaligen administrateur maandenlang een patiënt was verpleegd, voor wien de Rijksverzekeringsbank niet meer betaalde. Hierdoor was een strop van bijna 2000 ontstaan voor die inrichting. Tot stand kwam verder een gemeen schappelijke regeling met omliggende ge meenten inzake toelating van leerlingen op de openbare Ulo-school. Deze regeling was gebiedend voorgeschreven door Ged. Staten. Goedgekeurd werd het voorstel tot het voeren van verweer tegen een door den voormaligen administrateur van het Gast huis ingestelden eisch tot schadevergoe ding. Mr. C. M. Kegge zal de gemeente vertegenwoordigen bij het Ambtenarenge recht. Aan steun- en kastrekkende werkloozen zal een Kerstgave worden verstrekt. TERNEUZEN Het gezonken sleepschip. Naar de „Tern. Crt." verneemt, waren de werkzaamheden voor het lichten van het in het kanaal gezonken sleepschip „Joseph Lies" zoover gevorderd, dat er een 300 ton der lading erts uitgehaald was. Wellicht zal heden een aanvang kunnen gemaakt worden met het lichten van het vaartuig en bestaat de verwachting dat de vaart, die voor groote en diepgaande schepen gedu rende den nacht gestoord is, Zaterdag vrij zal kunnen worden gegeven. Werkverruiming op Zuid-Beveland. Door de uitvoering van belangrijke open bare werken op Zuid-Beveland is het moge lijk in dit deel der provincie Zeeland de werkloosheid te bestrijden door tewerkstel ling hij die werken (verbreeding van het kanaal HansweertWemeldinge, aanleg rijksweg KruiningenGoes, omlegging spoorweg KruiningenKapelle, aanleg in loophaven te Kruiningen voor provinciale boot) van werkloozen uit de omliggende dorpen. Er is een streven in die richting en het ligt in de bedoeling de tewerkstelling centraal te regelen, zoodat iedere gemeente naar billijkheid wordt behandeld. Het is waarschijnlijk dat werkloozen uit Goes (centrum-gemeente van Zuid-Beveland) daarbij te werk gesteld zullen worden, om dat deze gemeente maar weinig speciale grondwerkers zal kunnen leveren en daar ter plaatse een belangrijk werkobject (ha venplan met bijkomende werken) in de naaste toekomst zal worden uitgevoerd. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Decem ber zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Goes en 1 in ieder der gemeenten Biervliet, Clin- ge, Nieuw- en St. Joosland en Oost- en West-Souburg en 1 geval van febris ty- phoïdea te St. Maartensdijk. Examens. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het candidaatsexamen theologie ge slaagd de heer B. Dagevos Czn., geboren te Kloe tinge. Voor het arts-examen is te Amsterdam geslaagd de heer P. A. M. Krijger te Co- lrjnsplaat. Waarschuwende vonnissen tegen Octrooi- inbreuk. Ih den laat9ten tijd zijn weer verschillen de strafvonnissen gewezen tegen hande laren in gloei- en radiolampen of radiotoe stellen, welke inbreuk maken op octrooien van Philips te Eindhoven. Zoo werd door de rechtbank te "Vlmelo G. H. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens ver koop van Duitsche, nïet-gelicentieerde ra diotoestellen, terwijl de rechtbank te Mid delburg F. K. veroordeelde tot 40 boete wegens het in voorraad hebben van een Amerikaansch toestel. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de A. C. P. wegens den handel in inbreük- makende gloeilampen tot 100 boete of 20 dagen hechtenis, benevens een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Het gerechtshof te 's-Gravenhage beves tigde het vonnis der Rotterdamsche recht bank, waarby J. G. werd veroordeeld tot 200 boete of 60 dagen hechtenis, ook De kamp om het wereldkampioenschap dammen, zal waarschijnlijk binnenkort hier te lande worden gehouden. (Dammen)', Zal de Paus gedurende het Kerstfeest een wapenstilstand trachten te be* werkstelligen(Oorlog Abessinië), Sir Hoare, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, afgetreden. (Oorlog Abessinië)', Op eersten Kerstdag uitzending der Kerstklokken van Bethlehem. (Radio), Herriot legt voorzitterschap radicaal- socialistische partij neer. (Buitenland), Fokker gaat geheel nieuw toestel bou wen voor transatlantische vluchten. (Luchtvaart). ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN, wegens handel in verboden gloeilampen. De laatste dagen heeft de justitie op nieuw op ruime schaal ingegrepen. In alle gevallen werd de, soms zeer be langrijke voorraad in beslag genomen, wel ke voorraad bij de gevelde vonnissen, ver beurd werden verklaard. De officier van administratie le klasse J. Bouma zal binnenkort worden aangewe zen voor den dienst in Oost-Indië. Door Burg. en Weth. is gisteren aanbe steed het verrichten van gewoon en buiten gewoon onderhoud aan gebouwen, en onderhoud, aanleg of vernieuwing aan an dere werken ten behoeve van de gemeente Vlissingen. Bestek nr. 1. Vervoer van materialen, dienst 1936, 1937 en 1938. InschrijversA. Minderhout a. (voor de geheele stad) 1000 klinkers (nieuwe) 0.95, 1 M3. zand, puin, enz. 0.50, 1 man met een. paard daggeld 5.50, 1 man met twee paarden daggeld 10 b. (voor de buitenwegen) resp. 1.50, 1, 5.50, 10. J. Sohier a. resp. 1.10, 0.44, 5.25, 9 b. resp. 1.40, 0.70. A. Luitwieler a. resp. 0.70, 0.42, 5, 9 b. resp. 0.70, 0.60, 5, 9. J. M. van den Berg a. 0.60, 0.40, 5, 8; b. resp. 0.75, 0.60, 5, 8. Bestek nr. 2. Lood- en zinkwerken, dienst 1936. J. P. van Zweeden 534 firma wed. J4 W. Jobse 520 N.V. Algemeene Tech nische Handel Maatschappij 476.79 A. J. Brugge 449 J. H. Casteleijn 400. Bestek nr. 3. Verfwerk, dienst 1936. J. L. A. van de Ven 2980 firma A. de Landmeter Zoon 2908 D. L. van Noppen 2420 W. P. Risseeuw 2350. AHe inschrijvers wonen te Vlissingen. De beslissing omtrent de gunning wordt aangehouden. De Ned. Spoorwegen te Utrecht hebben aanbesteed het uitvoeren, van. grondwerk en het maken van onderdoorgangen en dui kers bjj Vlake, in verband met het om hoog brengen van den spoorweg, bestaande uit twee perceelen. Er waren 21 inschrij vers. Voor perceel I, het leveren en inheien van beton- en dennepalen, was de laagste inschrijver N.V. Betondek te Gorinchem, geval I 35042, geval n 37782. Perceel II, het maken van vijf duikers en drie on derdoorgangen N.V. Betonmaatschappij B. A.T.O, te Den Haag, geval I 63500, ge val H 65900, geval Hl 72900. Perceel I en II gecombineerd i Van Strijland, Uithoorn, in alle drie gevallen 98500. Het spoorwegbedrijfgeval I 94700, geval II 101200, geval III 109950. Kalkmeststoffen. Dat de belangstelling voor ae kaikmest- stof toeneemt, is wel overbekend, immers in alle bouwgronden zoowel gras- als akker-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1