508 300 150 100 25 WOENSDAG 18 DECEMBER 1000 EERSTE BLAD iNo.29®. 73e Jaargang 1935: UitgaveFirma F. VAM IE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Posirakening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's I GRATIS STADS- EN PRQVIMCIEIEUWS Scl»cttr6c«Ss»c« nan 4cw elgagg VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 31 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen f ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers F lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit Van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Winkelsluiting;. Van heden tot en met 24 December }s avonds te 10 uur. Met het oog pp de Kerstdagen mogen de winkels hier ter stede, naar ons door het gemeentebestuur wordt medegedeeld, tot 10 uur 's avonds geopend zijn. Deze maat regel geldt van hedenavond tot en met 24 December a.s. De Spoorwegen op Kerstmis. Naar wij vernemen laten de Nederl. Spoorwegen een aantal extra treinen loopen ter gelegenheid van het met Kerstmis te verwachten drukke reizigersvervoer op Za terdagmiddag 21, Dinsdagavond 24 en Don derdagavond 26 December. In de eerste plaats behooren daartoe die treinen, welke reeds in de reisgidsen voor deze data zijn opgenomen. Bovendien zullen, buiten een aantal voor- eiL volgtreinen, op den Tweeden Kerstdag, nog de navolgende extra-treinen loopen van Zeeland naar Rotterdam, Den Haag, Am sterdam Vlissingen V. 18.52, Middelburg 19.01, Goes 19.19, Kruiningen-Ierseke 19.31, Bergen op Zoom 19.54, Rotterdam D.P. A. 20.59, Den Haag H.S.M. A. 21.26, Am- Sterdam C.S. A. 22.19 (stopt elders niet). Op Tweeden Kerstdag zullen goedkoope treinen, rijden van Zeeland naar Rotter dam, Den Haag en Amsterdam. Ir. K. F. de Koning f Een oud-stadgenoot die het ver bracht. Ir. K. F. de Koning die dezer dagen over leden is, is Vlissinger van geboorte en be haalde aan de Polytechnische School te Delft in 1881 en 1882 de diploma's van civiel, scheepsbouwkundig en werktuigkun dig ingenieur. Aangesteld tot adspirant-ingenieur der marine op 1 September 1881, werd hij in de gelegenheid gesteld te Delft de studie voor werktuigkundig ingenieur voort te zetten. Hij was van 1882 tot 1887 werkzaam aan 's Rijks Marinewerf te Amsterdam en van 1887 tot 1904 op het bureau van den Stoom vaartdienst aan het ministerie van marine, van 1 November 1899 tot 1 Mei 1904 als chef* Na op 1 Mei 1904 de marine te hebben verlaten, werd hij lid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, waar hij 1 Juli 1912 om gezondheidsredenen zijn ontslag nam. Gedurende de jaren 1916 tor en met 1927 was hij lid van de examencom missie voor koopvaardijmachinisten, het laatste jaar als voorzitter. Als marine-ingenieur was hij een jaar gedetacheerd in Frankrijk en ook te Glas gow hij maakte drie zeereizen met onze oorlogsschepen, o.a. naar de Kaap en naar West-Indië en was lid van examencommis sies voor zeeofficieren, hoofdinachinisten en machinisten. MIDDELBURG Vereeniging voor volkstuinen „Kweeklust". Dinsdagavond vergaderde in de „Een dracht" te Middelburg de Vereeniging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" onder vooratter- „DE SCHELDEMUSCH". Aati de sponde der kleine gewonde. Hedenmorgen hebben wij een bezoek ge bracht aan den kleinen patiënt, die gister morgen boven de ateliers der Nederland- sche Spoorwegen zoo'n enorme duikeling maakte, maar toch zoo goed op zijn poot jes terecht wist te komen. Aan belangstel ling ontbrak het hem niet en zal het in de toekomst ook niet ontbreken, daar de klei ne rakker onverwacht een zoodanige proef van zijn „kunnen" heeft weten te geven, datL de technische vliegwereld, wier blik strak op hem is gevestigd, zich nietlanger behoeft te beraden om het, door „de Schei- dé" uitgedachte' landingsgestel haar goed keuring en bewondering te geven. Zelden zal een proefneming dusdanig gunstig zijn verloopen als het geval Is ge weest met het experiment dat de „Musch" zich durfde (en moest) veroorloven niet tegenstaande de wel zeer forsche manoeu vre, die noodzakelijk bleek en die, bij een kleine hapering, ernstige gevolgen zou kun nen hebben gehad, kunnen we niet anders dan de Maatsch. „de Schelde" met haar product van harte gelukwenschen. Naar onze meening zijn gistermorgen de capaci teiten zoowel van den piloot, den heer Ra demaker, als die van het toestel, op afdoen de wijze bewezen. De heer Rademaker is een voortreffelijk en koelbloedig vlieger. En hoewel iedere vlieger steeds op zijn hoede moet zijn en steeds bedreigd wordt door de mogelijkheid met zijn vliegtuig „in de soep" te gaan, overviel hem dit ongeval zeer on verwacht. Thans nog enkele opmerkingen wat het toestel betreft. Wij hebben het heden nog maals bezichtigd en verbaasden ons er over, hoe weinig de vitale deelen, ondanks den val van eenige honderden meters heb- schap van den heer J. F. Vermeulen, die in zijn openingswoord wees op den vooruitgang van het volkstuinwezen, waarvan spr. doel en streven uiteenzette, in Middelburg. Na enkele mededeelingen, heeft de secre taris, de heer J. Verhage, het jaarverslag uitgebracht, waaruit bbjkt, dat het aantal leden steeg van 174 tot 193 en het aantal donateurs constant, nl. 6 bleef. Men nam het nieuwe terrein aan de Karelsgang in gebruik. Voor 19341935 werd 20 re ductie op den pachtprijs der gronden toe gestaan. Het verslag word met dank aan den secretaris goedgekeurd. De secretaris van de grondcommissie, de heer J. Boone, wees op de moeilijkheden bij het verdeelen van perceelen van 300 M2., zijnde de ook door den voorzitter en pen ningmeester genoemde grootte, die volgens den minister als maximum aan een volks- tuiner mag worden gegeven. Er moesten 18 nieuwe leden geholpen worden, terwijl slechts 7 hun grond opzeg den. Op enkele uitzonderingen na staan de tuintjes goed, de oogst was over het alge meen zeer goed. De volkstuinen blijven een sieraad voor de stad. De penningmeester, de heer J. Labrujère, bracht zijn rekeningen uit. Die van de grondexploitatie geeft aan, dat 3.76.75 H.A. in pacht was voor 735 en verhuurd voor 1196, zoodat 460 winst is gemaakt. De rekening der vereeniging wees aan inkom- ben geleden. Dit is uitsluitend te danken aan de „Handley Page slots", die in de lucht de stabiliteit wisten te bewaren en aan het derde wiel, dat den landingsschok op afdoende wijze brak. In dit geval ging dus de minder gunstige beteekenis van het „derde rad aan den wagen" niet op. Het landingsgestel is natuurlijk vernield, maar de romp van de „Scheldemusch" heeft overigens, zooals we reeds gisteren meld den, slechts onbeteekenende schade opge- loopen. Wij hadden nog een kort gesprek met den piloot, den heer Rademaker, wien wij naar zijn ervaringen vroegen, toen het on geval plaats had. „De tijd was te kort", verklaarde de heer Rademaker, „om mij bijzondere emoties be wust te kunnen worden. De manier waarop ik reageerde, was zuiver intuïtief. De val was steil en zeker zou elk ander vliegtuig tot puin zijn gegaan", zei bij zeer beslist. Deze verklaring is dus wel een compli ment voor het product van de Maatsch. „de Schelde". Dit ongeval, hoe onaangenaam ook, heeft dus zijn zeer nuttige zijde gehad. De Sarolea-motor heeft echter voor 't vervolg afgedaan. Tot slot een korte verklaring van de werking der reddende „Handley Page slots", twee uitschuifbare vlakken aan de voor zijde van den bovenvleugel. Wanneer bij een daiing, of bij te geringe snelheid, het toe stel een minder gewenschten stand aan neemt, schuiven de „Handley Page slots" onmiddellijk uit en heffen de afwijkende beweging op. Zij brengen, dus het vliegtuig automatisch weer in horizontale richting. De vinding is eenvoudig maar uitermate practisch en kan bij elk vliegtuig worden toegepast. sten ƒ1409, uitgaven ƒ1214, batig saldo ƒ195. Mede op advies van de kascommissie werden de rekeningen goedgekeurd en dank gebracht aan den heer Labrujère, die zich om drukke werkzaamheden na 5 jaar niet langer kon beschikbaar stellen. De voorzitter drukte zijn oprechten spijt hierover uit. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Boone en M. Vreeke en gekozen in plaats van den heer J. Labrujère, de heer J. Antheunisse, die het secretariaat op zich zal nemen, daar de heer Verhage pen ningmeester zal worden. Bij de rondvraag werd 't idee naar voren gebracht grond tc koopen, waartegen de voorzitter waarschuwde, afgescheiden van het feit, dat de vereeniging er ook geen geld voor zou hebben. Eveneens om financieele redenen bleef hij toetreding tot den landelijken Volkstuin- bond ontraden. Enkele leden bespraken zaken van meer internen aard, waarna de heer Boone als bode dank bracht voor den aangenamen omgang, die hij met den afgetreden pen ningmeester en r et diens echtgenoote bij zijn bezoeken heeft mogen hebben. De heer M. Kleinepier dankte als oud secretaris en mede namens de leden ook den heer Labrujère voor zijn arbeid als pen ningmeester. De heer Labrujère dankte ook zijnerzijds voor de aangename samenwerking .en voor de gesproken woorden. Met de beste wenschen voor het volgende jaar sloot de voorzitter de door ruim 60 leden bijgewoonde vergadering. Een installatie. Ter burgerlijke zitting der Rechtbank te Middelburg van heden werd als rechter- plaatsvervanger in die rechtbank geïnstal leerd mr. J. G. Veltman-Frum te Middel burg, ter vervanging van mr. J. van der Poel, eervol ontslagen. BIGGEKERKE Gemeenteraad. Maandag jl. vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Simonse. Deze deelde mede, dat op advies van den brandmeester de ontvangen premie van de brandassurantie onder de daarvoor in aan merking komende brandweerlieden is ver deeld. De verordening, regelende de jaarwedden van het personeel van den warenkeurings- dienst, wordt op voorstel van Burg. en Weth. voor kennisgeving aangenomen. Het ontwerp-gemeenschappelijke regeling tot toelating van leerlingen op de openbare Ulo-scholen te Middelburg werd aangeno men. In behandeling kwam een verzoek van den heer A. J. Boers, eigenaar van de theeschenkerij-pension, gelegen aan den voet der duinen, om gedurende het seizoen ontheffing te willen verleenen van de ver plichting tot sluiting van de café's op Zondag. Door de Zomdagssluiting is zijn zaak niet rendabel. De voorzitter handhaaft zijn vroeger in genomen standpunt, dat de raad door dit gebod te ver is gegaan, doch nu eenmaal het besluit is genomen, acht hij het, met het oog op de verhoudingen in den raad ongewenscht het besluit te niet te doen. Wethouder Coppoolse brengt principieele bezwaren naar voren, terwijl wethouder Moens vóór inwilliging van het verzoek is, omdat z.i. de meeningen en rechten van andersdenkenden niet mogen wijken voor eigen overtuiging. Er volgde op dit verzoek een uitgebreide bespreking, waaraan door wethouder Cop poolse en de heeren Poppe, Lampert, De Voogd en P. Janse werd deelgenomen. Wordt het artikel onveranderd overge nomen, dan krijgt de burgemeester de be voegdheid om ontheffing te geven, doch hij verklaart reeds nu, dat hij zich zal beu- den aan het besluit van de meerderheid. Ten slotte wordt het voorstel van wet houder Moens, om het verzoek in te wil ligen aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Coppoolse, Poppe en Lampert. De politieverordening wordt hierna aan gevuld met de voorgestelde bepaling. Dr. Euwe door Regeering gehuldigd. Schaken).- Beschouwing over den toestand in Abessinië. (Oorlog Abessinië Speciale correspondentie). De Italianen bereiden tegenaanval voor. Langdurigen strijd verwacht. Ook van Abessinische zij do wordt nieuw offensief voorbereid. (Oorlog Abessinië). Gespannen toestand in Engelsche re- geeringskringen, (Oorlog Abessinië). Laval vertrekt naar Genève, na storm achtige tooneelen in de Fransche Ka mer. (Oorlog Abessinië). Anti-Japansche demonstratie in China. (Buitenland). Antwoord van ir. J. W. Albarda aan mr. J. E. W. Duys. (Binnenland).. Amerika versterkt zijn luchtvloot. (Buitenland). Morgen wordt berechting Ossche mis daders voortgezet. (Rechtzaken). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Ten aanzien van een verzoek van de werknemersorganisaties tot verbetering van de steunregeling, stellen Burg. en Weth. voor geen verhooging van steunnor- men vast te stellen. De heer P. Janse acht den steun niet aan den hoogen kanthet argument dat bij verhooging het loon dicht wordt benaderd, gaat z.i. niet geheel op bovendien is ook het loon aan den lagen kant. De heer De Voogd is er zich ten volle van bewust, dat de steun niet te hoog is, doch mede gelet op den steun, die in de steden wordt gegeven, komt het hem voor, dat met 6 hier bijv. evenveel kan wor den gedaan als in de stad met ƒ10. Hij kan zich neerleggen bij de conclusie van Burg. en Weth. Een voorstel van den heer P. Janse om de steimnormen met 50 cent te verhoogen wordt niet gesteund. Aangenomen wordt een voorstel om wij ziging te brengen in den aftrek voor met hypotheek belaste woningen, evenzoo een voorstel om 1/3 gedeelte van de premie voor ziekenkas en ziekenhuisverpleging voor rekening der gemeente te nemen. Het verzoek om aanvulling uit de ge meentekas van de uitkeering uit de werk* Nog een opname van „De Scheldemusch" na de noodlanding van gisteren.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1