500 300 25 DINSDAG 17 DECEMBER EERSTE BLAD No.297! 73e Jaargang Uitgave: Firma F. VAK DE VELQE It., Walstraat 58-60,Vlissingeti. Teint. 10 Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen N IEUWE KWARTAAL-ABQNNÉ's GRATIS STADS- EN PROVINCIENÏEUWS Vliegtuigongeval in onze gemeente. Simplex Sigilum verï 1933; ABONNEMEn 1SPR1JS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het géhèele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankr ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen fl ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers Ue abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. De „Scheldemusch" maakt noodlanding op zeer ongunstig, terrein. Geen -persoonlijke ongevallen. RrrrtRrrrtDe telefoon gaat over op ons redactiebureau en aan de an dere zijde van den draad klinkt de welbe kende stem van den commissaris van po litie, die rustig verter., dat. ergens in de nabijheid van de Binnenhaven de „Schelde musch" vermoedelijk een noodlanding heeft moeten maken. Nadere bijzonderheden kon de heer Gasinjet niet verstrekken, daar ze hem op dat oogenblik zelf nog niet bekend waren. Dus links en rechts opgebeld. De een wist niets, de ander had van derden iets gehoord, maar niemand, die ons nauwkeuriger wist in te lichten. Tot wij eindelijk terecht kwa men bij mevr. Heldring, die boven het huis een vliegtuig hoorde, dat haar aandacht trok door 't zeer onregelmatige geluid van den motor en dat men in de nabijheid „van de locomotiefloodsen" steil had zien neer duiken. Ook bij „de Schelde" waren geen nadere bijzonderheden bekend, daar alle deskundigen zich naar het vliegveld haaden begeven en dus begon een ware zoektocht, waarbij onze taxi Herhaaldelijk steken bleef op onbegaanbare en doodloopende weg getjes. Eindelijk het doel bereikt Tot wij eindelijk in de nabijheid van het oude station, heel in de verte op een dijk de martiale gestalten van eenige mare chaussees bespeurden en als schipbreukelin gen hoopvol koers zetten naar dit veilige baken. En ja, wij hadden ons niet vergist. In de diepte, op een we?'and achter de werkplaat sen van het oude station, de z.g. „ateliers", lag „de Scheldemusch". Maar de „Schel demusch" zien eD haar te bereiken, waren nog twee heel verschillende begrippen, want het ondeugende Schelde-vogelt je (de musch heet niet voor niets de kwajongen onder de vogels had een wel zeer ongeschikte rustplaats uitgezocht. Het terrein was mod- derig, glibberig, moerassig, ongelijk, vol kuilen en bultenenfin, noemt u zelf maar verder op u blijft toch nog altijd met uw stoutste fantasie ver beneden de barre werkelijkheid. Tot ver over de enkels zakten wij herhaal delijl1 in den door een ijslaagje verraderlijk gecamouflec-rden moerasgrond en onze eenige froost was slechts, dat ons lijden gedeeld werd door den heer Hollants van de Mij. „de Schelde", die mèt ons bag gerde, zwoegde en...... natte voeten haalde. Wat gebeurd was. Hedenmorgen te circ half twaalf bevond de heer Rademaker, de piloot van het vlieg tuig van den heex Van Melle te Breskens, zich met de „Scheldemusch" in de lucht, toen plotseling door no^ onbekende oorzaak de schroefnaaf afbrak, waardoor de schroef omlaag stortte >p een spoorwegwagon en het vliegtuig onbestuurbaar werd, althans niet langer in de lucht kon bleven. Met groote koelbloedigheid heeft de heer Rade maker toen een nooo .anding verricht op het hierboven in het kort beschreven ter rein een noodlanding die wonderlijk goed is afgeloopen. Het vliegtuig botste met het landingsgestel tegen der grond, werd om hoog geslingerd, kwam weer hard neer (diepe wielsporen zijn in den moerasgrond te zien) en kwam eindelijk tot staan, ge deeltelijk in en gedeeltelijk vóór een met ijs bedekte ondiepe sloot. Het landingsgestel bezweek, de neus dook even in het water evenals de rechtervleugel, maar in vrijwel normalen stand kwam het toestel vervol gens tot rust. De voorzijde is ietwat be schadigd, evenals een der vleugels, maar overigens is het ongeval wonderlijk goed afgeloopen, te meer, daar ook de vliegenier geen verwondingen opliep. Triomf voor ae nieuwe constructie. Wij hebben op het terrein van het onge val nog een onderhoud gehad met deskun digen van „de Schelde", die inmiddels ter plaatse waren verschenen. Natuurlek von den zij het gebeurde onaangenaam, maar toch slechts tot ~p zekere hoogte, daar het vliegtuigonderdeel, dal het ongeval had veroorzaakt, niet door „de Schelde" ver vaardigd is. Naat. schroef èn motor zijn immers door Sarolea geleverd en het was juist het breken van de naaf, dat de nood landing onvermijdelijk maakte. Daarentegen was men enthousiast over het feit, dat de „Scheldemusch" betrekkelijk zoo weinig schade had opgeloopen. En wie het onge looflijk slechte terrein, moerassig en vol kuilen en gaten, heeft gezien, moet dan ook wel onmiddellijk jeameu, dat ieder normaal type vliegtuig den neus naar beneden zou hebben gestoken on zich in den grond zou hebben geboord, om hoogstwaarschijnlijk vervolgens geheel over den kop te slaan. Daarentegen hebben dv- drie wielen van de „Scheldemusch" en het gewicht van den achteraan geplaatsten Etotor, het vliegtuig voor over den kop slaan behoed. En wie uit de verte het zoo weinig beschadigde toestel daar zag staan, zou op het eerste gezicht nauwelijks aan een ongeval denken. En al blijft ieder ongeval te betreuren, de wijze waarop deze noodlanding onder wel heel moeilijke omstandigheden volbracht, is afgeloopen, moet groot» voldoening schen ken aan ir. T. E. Slot, van wiens geestes kind de „Scheldemusch" wij juist dezer da gen een uitvoerig geïllustreerd artikel heb ben geplaatst. Ir. Slot bericht ons nog, dat met den Sarolea-motor, waarmede 't onge val plaats had, niet meer zal worden ge vlogen. Verdere proefnemingen worden stopgezet, tot een nieuwe motor beschik baar is. Tot slot, een gelukwensch aan den piloot van het toestel, den h-er Rademaker, die door het toestel zoc weinig geschonden in het moerasland neer te zetten, een wel bij zonder kranige prestatie heeft verricht. Moge de „Scheldemusch" verdere ondeu gendheden achterwege laten en ons spoedig verbazen en bewondering inboezemen door welgeslaagde nieuwe vluchten. Reeds hedenavond indt men in onze Tijdinghal diverse foto's van dit ongeval. Benoeming lid Prov. Staten. Door het bedanken van den heer J. Cats- hoek te Zierikzee als lid van de Prov. Sta ten, komt als opvolger op de lijst der S. D. A. P. voor de heer J. de Priester te Oost en West Souburg. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 26 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 11 metselaars, 21 opper lieden, 14 schilders, 8 stucadoors, 54 tim merlieden, 2 ververs, 3 betonwerkers, 1 vlechter, 4 opzichters, 1 machinaal-houtbe- werker, 7 meubelmakers, 3 politoerders, l stoffeerders, 1 kapper, 8 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 218 metaalbe werkers, 5 drankbereiders, 16 brood/banket bakkers, 3 koks, 6 slagers, 8 magazijnbe dienden, 4 reizigers/agenten, 7 winkelbe dienden, 6 chauffeurs, 16 kellners, 27 loo- pers, 3 portiers, 5 sleepers, 24 transport arbeiders, 20 kantoorbedienden, 1 teeke naar, 1 musicus, 9 onderwijzers, 57 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen, enz.) en 121 losse arbei ders. Vrouwen 1 kleermaakster, 2 winkel- juffrouws, 5 kantoorbedienden, 2 onderwij zeressen, 3 huishoudsters, 11 dienstboden, 6 werksters. Totaal 768 ingeschrevenen, waarvan 59 in de werkverschaffing. Vorige week 804 personen. Alzoo een vermindering van 36 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana woont het 25-jarig be staan bij van de afdeeling Hilversum van het Roode Kruis. Een zestal opnamen van de proclamatie van dr. Euwe tot schaakkampioen. Dr. Euwe's jongste spruit amuseert zich uitstekend met vaders lauwerkransen. Wintertafreelen te Am sterdam, Utrecht en Hilligersberg. De zandzuiger, die in de Scheveningsche haven was gezonken, is gelicht en wacht op den slooper. „AIhambra"-theater. Het doet ons genoegen te kunnen be richten, dat de directie van het „Alham- bra"-theater weder reprises geeft van twee films, die hier ter stede bijzonder in den smaak zijn gevallen. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, is hiervoor de keus gevallen op de films „De Zesdaagscue'; met den oergees- tigen Joe E. Brown en „Het meisje met de blauwe hoed", de welbekende vroolijke soldatenfilm naar den roman van den Nederlandschen auteur Johan Fabriciüs. Het ïioèmeh van namen als Lou Bandy, Truus van Aalten en Roland Varna, als medewerkers in laatstgenoemde film, is waarschijnlijk voldoende om menigeen met een genoeglijken glimlach aan deze rol prent te doen -terugdenken. En hoe men gelachen heeft om de - capriolen van Joe E. Brown in „De Zesdaagsche", weet men ook zóó nog wel. Vermelden wij' tot slot dat deze voor stellingen weder tegen verlaagde prijzen worden gegeveneen sympathieke geste, die in dezen slechten tgd ongetwijfeld waardeering zal vinden in een druk be zoek. Advent-avond, Uitgaande van de Geref. Evangelisatie commissie, wordt Donderdagavond 8 uur, in de Geref. Kerk aan de Paul Kruger- straat een Advent-avond gehouden, waarin als sprekers zullen optreden ds. G. Smeenk en ds. C. B. Bavink van Souburg. De Chr.: zangvereeniging „Hosanna", die met een nieuw programnli komt, verleent haar welwillende medewerking. De toegang is vrij, de deuren worden half acht ge opend. Dr. A. J. Verhage voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Mooie carrière van een oud- Het doet ons genoegen te kunnen melden dat onze oud-stadgenoot dr. A. J. Verhage als opvolger van den heer Krelage, benoemd is tot voorzitter der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Nadat de heer Verhage hier ter stede de H.B.S had bezocht, studeerde hij aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam. In Maart 1933 deed hij het doctoraal examen en promoveerde tot doctor in de economie op een proefschrift getiteld „De handel in bloembollen". In Juli van hetzelfde jaar werd dr. Ver hage verbonden aan de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Tijdens de voor bereiding en uitvoering der tentoonstelling „Flora" nam hij als adjunct-secretaris de werkzaamheden van den algemeenen secr.- penningmeester, den heer H. J. Voors, die al zijn krachten aan deze tentoonstelling wijdde, waar en werd toen tevens opgeno men in de redactie van het „Weekblad voor Bloembollencultuur", het orgaan der ver eeniging. De laatste jaren heeft dr. Verhage, die pas 27 jaar is, ook buiten het bloembollen- bedrijf de aandacht getrokken door ver schillende artikelen, die o.a. in het Land bouwkundig Tijdschrift, De Nieuwe Veld bode en De Opbouw werden gepubliceerd. Hoe kan Nederland meer Engelsche toeristen trekken? Dit is een vraag voor onze gemeente van gewicht. Want een toenemend bezoek van Engelsche toeristen is voor onze badplaats van groote beteekenis. De Londensche correspondent van „de Telegraaf" schrijft in zijn blad de volgende beschouwing Welke stappen kunnen genomen worden om het bezoek van Britsche toeristen aan Nederland aan te moedigen? Ten einde vruchtbare denkbeelden die tot dit doel kunnen leiden te ontwikkelen, is in het hotel „Metropole" een vergadering gehou den, welke de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Spoorwegen en ce Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer benevens de agenten der Nederlandsche stoomvaart- en luchtvaartdiensten samenbracht met de vertegenwoordigers der voornaamste reis- bu.-eaux in Engeland. Het bleek dat nog steeds bezwaren wor den koesterd tegen de prijzen die in Ne derland worden berekend en men kwam daarom tot de slotsom dat in de eerste piaats moet worden getracht het betere publiek naar Nederland te lokken. In dit verband werd er op gewezen dat het aan beveling zou verdienen meer propaganda te maken voor hetgeen de Nederlandsche mu sea en de kunstschatten die zij bevatten aan cultureel genot kunnen opleveren. Vooral waar het muziekleven in Nederland op zulk een hoog peil staat, achtte men het een juiste politiek om ook hiervoor, wellicht door de organisatie van muziekfeesten, meer belangstelling op te wekken. Na afloop der vergadering werd een drie tal films die het Nederlandsch landschaps- schoon in beeld brengen, vertoond. De han dels-attaché der Nederlandsche legatie te Londen, de heer F. J. 's Jacob bevond zich onder de aanwezigen. OOST- EN WEST-SOUBURG Damwedstrijd. Maandagavond werd alhier een compe titie-wedstrijd gehouden door de damclub van Souburg I en Aagtekerke L De uitslag daarvan luidt als volgt 1. W. BoogaardA. Willemse afgebr. 2. E. BonsemaL. Bosselaar 02 3. L. LeijnseD. Frieller 20 4. J. van EenenniaamL. Frieller 02 5. J. MaringP. de Visser afgebr. 6. J. BoogaardS. Bosselaar afgebr. 7. J. JanseS. Blaas 11 8. W. CysouwJ. de Visser O2 9. F. van EenennaamC. Jobse 02 10. L. KoddeA. de Visser 20 Souburg 5, Aagtekerke 9. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Gevestigd: G. J. van Hoek, E 29, van Arnemuiden mej. L. C. M. Rog en, E 141, van Boskoop J. Sonius, E 176c, van Oost- èn West-Souburg J. de Witte, A 128, van Biggekerke P. Verhaagen, B 242g, van Curagao D. Bakker, B 313, van VlissingenP. Alewijnse, E 98, van Den Helder. Vertrokken: W. G. van Neder- veen, D 87, naar Middelburg W. H. Hen- drikse, E 173, naar Oost- en West-Sou burg. ARNEMUIDEN Gemeenteraad. Onder leiding van den burgemeester, de heer H. G. Horninge, vergaderde de raad van Arnemuiden Maandagmiddag te 2 uur in voltallige zitting. Door Ged. Staten is definitief de ge meente-rekening over 1934 vastgesteld. Idem werd goedgekeurd het raadsbesluit van 3 September j.l. inzake wijziging der begrooting 1935. Bepaald werd brj Kon. Besluit, het ver- leenen van vergunningen als bedoeld in art 6 der drankwet voor deze gemeente op 5. Door de Kroon zijn goedgekeurd a. het besluit tot heffing van 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. b. tot wijziging der verordening op de heffing van vergunningsrecht ingevolge de drankwet. c. tot wijziging der verordening op de heffing van leges ter secretarie. Blijkens ingezonden declaratiën van de gemeente Middelburg is door Arnemuiden krachtens artikel 104 der O.L.-wet over 1931 en 1932 resp. verschuldigd 256.51 en 186.31, samen 442.82. Door den minister van sociale zaken is evenals de vorige winter machtiging ver leend tot het verstrekken van brandstof fen-bijslagen aan kastrekkenden. Voorts is door genoemden minister be paald, dat aan den steun trekkenden een kerstgave zal worden toegekend van 25 boven het bedrag, dat zij de week van 15 21 Dec. aan uitkeering ontvangen. Een voorstel van B. en W. om aan den heer P. Janse, pachter van de Dokweide wegens gedeeltelijke ingebruikname voor de mestvaalt 5 pachtsvermindering toe te staan, wordt aangenomen. De vergoeding volgens artikel 101 der Lager Onderwijswet voor het Bijz. Lager Onderwijs in deze gemeente wordt verleend tot een bedrag van 5.51 per leerling naar maatstaf der Openbare School alhier, of in totaal op 969.76. Verder komen ter tafel de verschillende adressen inzake toepassing der steunrege ling. De voorzitter zegt dat B. en W. voorstel len de uitkeering voor kastrekkers te ver- hoogen tot het bedrag dat aar. steun wordt ontvangen, dat verder zal worden verleend een kolentoeslag en een kerstgave. Met dit voorstel stemt de raad in. De heer J. van Belzen vraagt vervolgens "aarom de vrouwen van de steuntrekkers renoodzaakt worden hun bedrijf als visch- leurster neer te leggen. De voorzitter zegt, dat het gezin, waarin niet te controleeren inkomsten zijn, niei voor steun in aanmerking kan komen al §sc« SM fltew dg»M Noodlanding van de „Scheldemusch". (Stadsnieuws). De opbrengst der Rijksmiddelen in de eerste 11 maanden van 1935 overtreft met 9.187.647 die van dezelfde pe riode in 1934. (Binnenland). Ernstig vliegongeluk in Pnitenbland, 7 slachtoffers. De vlootconferentie mogendheden staan afwijzend tegenover Japanschen eisch tot gelijkstelling vlootsterkte met Amerika en Engeland. (Buitenland). De Grieksche constitueerende vergade ring ontbonden. Nieuwe verkiezingen ca 2 Februari. (Buitenland), Italië tegen de vredesplannen. (Oorlog Abessinië). Wgziging verwacht van de houding der Britsche regeering jegens den Volken bond. (Oorlog Abessinië), De komende Volkenbondsvergadering. Vrywel alle ministers te Genève ver wacht. (Oorlog Abessinië), De Negus staat absoluut afwgzend te genover de Fransch-Britsche voorstei len. (Oorlog Abessinië). Herleefde militaire bedrijvigheid in Abessinië. (Speciale Reuterdienst), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Driewerf hulde Dr. Euwe Voor uw schitterend succes, Waardoor gij aan heel de wereld, Gaaft 'n Internationale les. Niet alleen in schaak te spelen, 'tZg met Zwart, 't zij met Wit, Doch ge toondet in „sportief zijn" Een echte boy van „Jan de Wit", Eerlijk, open van karakter (Malpraktijken zijn U vreemd) Hebt ge kennis, kalmte, wilskracht In die „monster-match" vereend. Glansrijk hebt ge thans gewonnen, Ridder „sans reproche et peur", Wereld-kampioen met eere Met Aljechine inmineur. Holland zal dankbaar wezen, 't Heeft derhalve weer geleerd „Heusch, het is no geen klein landje Dat zijn groote mannen eert W. dus is het voorschrift van de regeering. De heer J. van Belzen zou toch willen, dat het gemeentebestuur bij de regeering op verandering van het voorschrift aan drong. De voorzitter zegt dat dit al vaak is ge daan, hij heeft den laatsten tijd de leursters zelf aangeraden dit ook eens aan de regee ring. te vragen. De heer A. Schuit, wethouder, zegt dat het geen gemakkelijke taak voor B. en W. is door deze regeling kiezen tusschen steun of blijven leuren Nu het bedrag aan steun aan steun is om laag gegaan, daar allen of zeker het over- groote deel is blijven leuren wat betreft een vast bedrag afdragen door de leursters als vermindering van het steunbedrag, hier van verwacht spreker niet veel. De heer W. van Belzen vraagt of het bedrag van 2/3 wat wordt afgetrokken, niet zou kunner worden verminderd en of garnalenpelleri en erwtenlezen niet als huisvlijt inplaats van huisindustrie kan worden gerekend. De voorzitter zegt dat er nu eenmaal 2/3 van de gezinsinkomsten moet worden afge trokken van het steunbedrag. Hij zegt dankbaar te zijn, dat die huisindustrie voor deze gemeente is toegestaan, hij waar schuwt er voor om vooral hieraan niet te tornen, want afschaffing hiervan zou een ramp voor de gemeente zijn. Bovendien zijn huisvlgt en huisindustrie niet hetzelfde. De voorzitter zegt dat een onderzoek is ingesteld voor een geheele nachtverlichting van de aanlegplaatsen der visschersvaar- tuigen, maar dat die een zoodanige uitgaaf met zich mede brengt, dat B. en W. hiertoe niet zijn overgegaan. Na gehouden bespreking wordt besloten den gaslantaarn aan het begin van den Mo lenpolder tot nachtbrander te bevorderen. Tot plaatsvervangend dijkgraaf van den

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1