500 25 MAANDAG EERSTE BLAD No.296i 73e Jaargang i935i Uitgave: Firma F. VAN DEVELOElr., Walstraat 58-60,Vlissingén.Teief. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. vërz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement -speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PÜBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. NEDERLANDSCHE DAGBLArPER5': Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieu toe Kioartaai-Abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 20 December 1935, des namid dags 2 uur, zoo noodig voortzetting des namiddags 8 uur, L Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Benoemingen 1. Van een Regentes van het Gasthuis. De aanbeveling luidt1. Mevrouw G. LaernoesZoutman (aftredend) 2. Mevr J. J. d© NooSchultz. 2. Van een Regent van het Burger Wees huis. De aanbeveling luidt1. de heer J. de Konink (aftredend) 2. de heer dr. H. de Noo Bzru 3. Van een lid der Commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs, ter voorzie ning in de vacatur© uit de leden van den Raad. De aanbeveling luidt 1. de heer L. J. Polderman (aftredend). 4. Van een lid in de Commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs. De aanbeveling luidt1. de heer W. An ker Sr. (aftredend) 2. de heer M. Vader. IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het aangaan van eene gemeen schappelijke regeling met de gemeenten Oost- en West Souburg en Koudekerke, omtrent de toelating van kinderen op de openbare school voor uitgebreid lager on derwijs te Vlissingen. 2. Idem om een extra uitkeering te ver strekken aan werkloozen over de week van 15 tot en met 21 December a.s. 3. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van de afdeeling Vlissingen van den Nieuwen Nederlandschen Bond van koffiehuishouders en slijters „Nienebokos" om intrekking van het tapverbod geduren de de kermisweek en andere dagen. 4. Idem tot het weder verhuren van de gemeentewoningen aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat en Paul Krugerstraat. 5. Idem om in eigendom over te nemen van A. Koppejan, A. Mudde en S. Mudde de vóór hunne woningen in de Cruysstraat gelegen tuintjes. 6. Idem tot het ruilen van hoekjes grond aan den Koudekerkscheweg met gebroe ders A. en L. de Rijcke. 7. Idem tot het weder voor één jaar ver pachten van den voormaligen proeftuin aan P. de Kiewit. 8. Idem om den canon voor de aan H. Zeyger in erfpacht gegeven helling en ter rein voor 1935 te verminderen tot 160. 9. Idem naar aanleiding van het be zwaarschrift van P. Adriaanse tegen zijn aanslag in de vermakelijkheidsbelasting. 10. Idem tot vaststelling van eene wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1935. 11. Idem tot het vaststellen van staten van ontheffingen wegens schoolgeld. 12. Idem tot het opnieuw gewijzigd vast stellen van de verordening betreffende de politie-ambtenaren. 13. Idem tot goedkeuring van de begroo tingen voor 1936 van a. het Gasthuis, b. het Burger Weeshuis en c. Maatschappe lijk Hulpbetoon. 14. Idem tot het vaststellen van de ge meentebegrooting voor 1936 en van die der bedrijven, met het daarbij gedane voorstel tot het vaststellen van verordeningen op de heffing en invordering van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Voorstel aan den gemeenteraad. Door B. en W. wordt aangeboden een door het college van Regenten over het Burger Weeshuis ingediend dubbeltal ter voorziening in de vacature welke op 31 De cember a.s. zal ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer J. de Konink 1. de heer J. de Konink (aftredend). 2. de heer Dr. H. de Noo Bzn. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Concertgebouw. In de kleine zaal van het Concertgebouw werd Zaterdag en Zondag een tentoonstel ling gehouden, die door het heele land reist en een overzicht wenscht te geven van de ontwikkeling van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. Allereerst ziet meneen centralen stand, waar twee groote duidelij ke kaarten van Nederland aan den een en kant aangeven, hoeveel af deelingen van het I. v. A. O. voorkomen en verder in welke plaatsen Arbeidersavondscholen en kaderscholen opgericht zijn. De tweede zij de van dien stand wordt ingenomen door een kaart van Nederland, waarop aangege ven zijn de plaatsen waar voorkomen Na- tuurvriendengroepen een der jongste spruiten van het I. v. A. O. Natuur vriendenhuizen en kampeerterreinen. In to taal zijn er in ons vaderland 9 huizen en 3 kampeerterreinen. Naast dit tentoongestelde vraagt een an dere uitstalling ten sterkste de aandacht, nl. die welke het werken demonstreert van het instituut Arbeidersscholen. Deze scho len, welke 2 uren per week gedurende 2 jaar gehouden worden, worden bezocht door ongeveer 3000 leerlingen. Dit is wel een van de interessantste stands der heele tentoonstelling. Hiernaast vermelden we nog die van de Natuurvrienden, waar tai van prospecti van Vreemdelingenverkeer naast reis- en provinciebeschrijvingen en hulpstudiewerkjes waren geëtaleerd. De beschrijving dezer tentoonstelling zou niet volledig zijn, wanneer we niet vermeld den, dat een onzer stadgenooten, de heer J. Maas, in klei geboetseerd had uitgestald een symbolische voorstelling van „Hei Plan", dat verkrijgbaar is als wandversie ring, boekensteun of presse-papier. Wij ontleenen nog enkele cijfers aan het tabellarisch overzicht op de tentoonstelling opgehangen De aantallen leden en donateurs van het I. v. A. O. bedroegen in 1926 en 1935 resp. II.000 en 34.000, de Natuurvrienden telden in 1930 en 1935 resp. 4000 en 10.000 leden. Harmonie „Ons Genoegen". 1890—1935. De Oude Vriendschap. „Concert in het bosch" op een laten herfstavond, als de eerste de nadering van den winter verkondigende sneeuwvlinders reeds het aardrijk gekust hebben, klinkt paradoxaal, doch het aardige bosch-decor, waartusschen dit muziekgezelschap Zater dag was opgesteld, suggereerde volkomen deze gedachte. Onder de bekwame leiding van den di recteur, den heer P. de Rooy, werd een mooi, op één na geheel uit nieuwe num mers bestaand programma met veel animo en prijzenswaardig resultaat ten gehoore gebracht, waarop de volle zaal niet naliet meerdere malen met spontanen bijval te reageeren. Nadat het korps zich met den Engel- schen marsch „Royal Hussars" van J. Avelana had ingeblazen, volgde Boieldieu's luisterrijke ouverture „Le Calife de Bag dad" (arr. Th. Rottier), welke over het geheel fraai doorzichtig werd geïnterpre teerd. De parelende motieven, passagespel en contrasten kwamen goed tot hun recht. De cadenz voor hobo slaagde minder ge lukkig, het staccato-basloopje tegen het slot verlangt meer uitdrukking, terwijl in het Allegro aan de instrumentale tegen stelling houtkoper een nog duidelijker dynamische schakeering ppf te verbinden ware. Voorts kwam de onderlinge stem ming der clarinetten ons niet steeds ge heel zuiver voor. In de bloemlezing uit de opera „La Favorita" van Donizetti (arr. G. Gadenne) kregen meerdere blazers gelegen heid individueel op den voorgrond te treden en zoo hoorden we. verdienstelijk uitgevoer de soli voor bariton („Ton coeur moi"), piston (het air „O mon Fernand") en trombone (romance „Pour tant d'amour"), waarbij het begeleidende element zich lof waardig aansloot. Het ensemble vestigde met een gevoelvolle wedergave van het langzame, religieuze koor „Que du trés haut" een goeden indruk. In de fantaisie caprice sur le „Carnaval de Venise" voor piston (arr. L. Langlois) bewées de solist, de heer A. Joosse, zijn instrument kranig meester te zijn. Van het populaire zang thema gaf hij in het Allegretto een fraai exposé, waarna de beide variaties zijn tech nische vaardigheid in het volle licht plaat sten evenzoo de knap geblazen finale en de cadenzen. Het orkest zorgde voor een passende begeleiding. De speciale hulde den solist gebracht was inderdaad meer dan verdiend. Na een met entrain gespeelde wals van E. Ohlsen „Lotusblumen", een oudé bekende, vermeldde het programma Wiener Extrablatter", een pot-pourri van Weensche melodieën van Hans Kliment en den slotmarsch „Officer of the day" van Hall.' Daar er nog een uitvoering onze aan dacht opeischte hebben we de beide laatste nummers niet meer gehoord. Van welwil lende zy de vernamen we, dat de vereeni- ging haren voorzitter, den heer F. van Hoorn, in de pauze een verrassing heeft bereid. De praeses werd uitgenoodigd met bestuur en directeur op het tooneel plaats te nemen, waarna de tweede voorzitter, de heer Frenks, het woord tot den heer Van Hoorn richtte en memoreerde, dat het 45 jaar geleden is, dat de harmonie „Ons Ge noegen" werd opgericht. Daar de tijdsom standigheden er niet naar zijn om aan feestvieren te denken, meenden bestuur, directeur en leden dit 45-jarig bestaan tocb niet geheel ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en zij dachten dit het best te kunnen herdenken door den nog eenig over gebleven oprichter, die vele jaren het voor zitterschap bekleedt, een fraaie bloemen mand aan te bieden als bewijs van groote erkentelijkheid voor alles wat de heer Van Hoorn, zoowel bij storm als kalme zee, voor het harmoniegezelschap is geweest. Met de hoop, dat het halve eeuwfeest op waardiger wijze zal kunnen worden gevierd en een „Leve, Ons Genoegen" besloot de heer Frenks zijn toespraak, welke door de aan wezigen geestdriftig werd onderstreept. De heer Van Hoorn dankte voor de hem gebrachte hulde, hoopte dat hij nog veie jaren voor de belangen van „Ons Genoegen" op de bres zal mogen staan en bracht wij ders in herinnering, dat de heer H. P. de Looff 35 jaar aan de vereeniging verbon den is, waarvan het grootste deel als secre taris-penningmeester. Andermaal betuigde de zaal hierna haar instemming. Na de pauze was het woord aan den ge- vierden karakter-humorist Willy de Laat, wiens succesvol optreden werd afgewisseld door het klein-amusements-orkest van „Ons Genoegen" dat met Schlager-arrange menten onder leiding van den directeur eveneens veel succes oogstte. Charles Haaze, die den humorist op zijn eigen accurate wijze begeleidde, vergastte met zijn huisorkest op pittige dansmuziek, welke de vele danslustigen menig offer op het altaar der lichtvoetige muze deed plengen. O. Neutraal Kinderkoor „Euphonia". Concertgebouw. De hoofdschotel van de Zaterdagavond voor een volle zaal door dit kinderkoor ge geven uitvoering bestond weer uit een van die lieve kinderoperettes, waarin in den strijd tusschen goed en kwaad, het goede ten slotte overwint en het kwaad gestraft wordt. Ditmaal was de keuze gevallen op „De Tooverring" in vier bedrijven, vrij be werkt naar een sprookje uit „Duizend en één nacht" en gecomponeerd door Otto Ludwig. Door omstandigheden hebben we slechts de beide laatste bedrijven kunnen bywonen. Zij hebben ons echter wel den indruk ge schonken, dat er onder leiding van den directeur, den heer M. P. Ventevogel, we derom met animo is gestudeerd. Solistjes en koristjes hebben dapper hun best ge daan en bewezen, dat er onder hen zangers en zangeressen, acteurs en actrices in den dop zijn. De arme weduwe Fatma, haar zoon Ben Ali, haar dochter Dalilah, de goede geest Flamingo, de booze toovenaar Mestaphorus, de huiseigenaar Haseb, Ali's vriend Ahmed, de inwoners van Kahirah, de kooplieden, marktbezoekers, dwergen en Amazonen, allen hebben den grooten men- schen en hun broertjes en zusjes in de zaal een heelen mooien prettigen avond bezorgd. Dat eenige kinderen in deze dagen door verkoudheid niet wel bij stem waren ligt voor de hand. De plaatsen van handeling jaarmarkt te Kahirah, het onderaardsche verblijf van Flamingo, en het slot van Mestaphorus bieden wel gelegenheid om met de veelzij dige, fleurige costumeering ook de algeheele monteering tot een sprookje te maken. De tijden in aanmerking genomen, was men daarin zeer wel geslaagd en een woord van hulde aan de ouders voor de opofferingen, die zij zich weer voor de kinderen hebben getroost, is hier zeer zeker op z'n plaats. Met daverend applaus hebben de aanwe zigen het aardige kinderzangspel ontvan gen. Leiding en piano-accompagnement waren bij den heer Ventevogel in vertrouw de handen. Ook met eenige schattige koorliedjes o.a. „Mijn schat" en „Voor het spiegelglas" van J. Hamel, „Het lied met het refreintje" en „Niki" van C. van Praag hebben de kinde ren veel bijval .verworven. De pianobegelei ding werd hierbij verzorgd door een dame uit Westkapelle. Niet minder groot was het succes van een kinderkoor uit Westkapelle, dat, even eens onder leiding van den heer Ventevo gel, in de pauze speel- en dansliedjes op heerlijk vrije, geestige wijze uitvoerde. Ook hiervan hebben we er eenige gemistvan de rondedansjes „Zus en zóó" en „Klaar voor een dansje" alsmede van het üedje „Een treurige geschiedenis", alle drie van E. JaquesDalcroze, hebben we echter al bijzonder genoten. De voorzitter, de heer Risseeuw, ver klaarde telkens met een enkel woord den inhoud der operette en dankte na afloop de Westkapelsche gasten voor haar mede werking. Een gezellig nablijvertje besloot den zeer geslaagden avond, waarop „Euphonia", di recteur, bestuur en stille krachten met vol doening mogen terugzien. O. M. S. F. Zooals men bereids in de advertentieru brieken van ons blad van Zaterdag jL heeft kunnen lezen, wordt Zaterdag a.s. In het Concertgebouw een gala-cabaret-avond ge geven ten bate van het M.S.F. De avond zal verzorgd worden door Chris de la Mar met zijn Nederlandsch Gezel schap „Het Klaverblad". Chris de la Mar is voor Vlissingen een heele goede bekende. Wie herinnert zich niet zijn avonden in „Wilhelmientje" en in het Concertgebouw? Met genoegen releveeren we dan ook, wat wij destijds van hem konden schrijven „Cris de broer van Nap is hier en brengt zijn kunst op een hooger peil dan alleen amusement, door de juiste, treffende karakteriseering, door zyn bijzondere, gees tige, schitterende voordracht, door de groote levenswijsheid, welke deels in fijne, rake trekken, deels in parodievorm tot ons komt. Deze kunstenaar houdt u gevangen men wordt niet moe naar hem te luisteren, want zijn woorden ademen leven." Over zijn meesterwerk „Trein 626", dat hy ook nu voor het voetlicht zal brengen, citeeren we „dat de heer de la Mar in dit transformatiestuk de moeilijke vertolking zijner vele rollen goed beheerscht en bijzon der willen wij noemen zijn juist getroffen uitbeeldingen van den vader en den idioot, die éf waren en waardoor hij den climax van dit zeer dramatische gegeven tot het spannend einde wist op te voeren." Van de hem vergezellende artisten kun nen we vrijelijk aannemen, dat zij van het goede gehalte zijn. Belastingdienst. Met ingang van 1 Januari 1936 Is be noemd tot commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam de heer A. Brouwer en geplaatst ter in spectie der directe belastingen aldaar. De heer Brouwer, die een 10-tal jaren te Vlissingen (Haven) bij den actieven dienst werkzaam is geweest, gaat dus thans defi nitief over van den buitendienst naar den bureaudienst. Badhuis aan de Bon edykestraat. Gedurende de week van 9 tot 14 Decem ber werden in het badhuis 382 baden geno men en wel 267 door heeren, 82 door dames en 33 door kinderen. MIDDELBURG Een gelukwonsch aan dr. Euwe. Ter eere van het behalen van het wereld kampioenschap zond de schaakclub „Mid delburg" een telegram van gelukwensch aan dr. Euwe en wappert van het club lokaal op de Markt de vlag. Baldadigheid of inbraak? Hedenmorgen is ontdekt dat bij het lo kaal van den vee- en vleeschkeuringsdienst in de Eigenhaardstraat een ruit was uitge slagen. Het is nog niet vastgesteld of men met baldadigheid dan wel met een poging tot inbraak te doen heeft. In het gebouw zijn geen sporen van inbraak te vinden en vermist is er niets. «gagi dew ese»cg De weerafdeelingen van de N.S.B. worden 31 December opgeheven. (Binnenland). In het kanaal Gent-Terneuzen is een sleepschip door aanvaring gezonken. (Provincie). Deken Huibers uit Hoorn, benoemd tot Bisschop van Haarlem. (Kerknieuws), Londen verwacht, dat de Volkenbonds raad het vredesplan in zyn huldigen vorm, niet zal aanvaarden. Zal minis ter Eden af treden (Oorlog Abessinië). Dr. Max Euwe wereldkampioen scha ken. (Sport), Scheuring in den Nederlandschen Bil jartbond. Verschillende vereenigingen treden uit. (Sport), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. DE FIJNPROEFSTER. Ja 'k heb 't heug'lijk nieuws vernomen Van de Rotterdamsche Lloyd Waak ik nu? Öf sta 'k te droomen? Heeft Klaas Vaak met zand gestrooid, Dat ik zoo verbijsterd zit? ...Driewerf neen 1 'kHeb 't zwart op wit8 Ja de vlaggen mogen wapperen Van. ons oude Stadsche huis Voorspel van het kloppen, klapperen, Van het daverend, drak gedruisch Bij den bouw der motorschuit, Volgens 't laatste Lloyd-besluit. Ja de Lloyd Pis kousenbreister Weigert sokken met een wrong En zij heeft als oude vrijster Ook een fijne, lekkere tong Schepen van solied metaal Zijn voor haar een kost'lijk maal. Daarom zei ze zoet, maar zakelijk „Schelde-lief bedien me weer, „Want uw perziken, zoo smakelijk, „Smaken inderdaad naar meer ...„O, heel graag, Mevrouw Accoord Klonk zeer scheutig 't wederwoord. Straks gaan weer de lieren draaien, Met haar ratelend geluid, En de zware kranen zwaaien Boven 't werfgewemel uit 't Vuur ontvonkt in 's werkmans borst, Die naar eerlijk' arbeid dorst. 't Lied van arbeids forsche klanken Davert dan uit stalen mond, Bij de rosse, vurige spranken, Feest'lijk, feeëriek in 't rond En de Stad krijgt door 't gespat Weer een heilzaam zilverbad; 't Schijven draalen levert schijven Dat is klaar gel ijk kristal Qm maar dicht bij honk te blijven Ik deel ook in 't zoet geval, Want de blijmaar schonk me stof Voor dit vers, waar 'k nu mee bof. TELESCOOP. OOST- EN WEST-SOUBURG Uitslag etalage-wedstrijd. De uitslag van den vanwege de Nering doende Middenstandsvereeniging „Nemid- so" alhier van 27 November tot en met 5 December gehouden winkel-étalage wed strijd is als volgt le Groep le pr. L. de Kam, 51 punten 2e pr. M. J. Deurwaarder, 50 p. 3e pr. L. Hermes, 46 p. 4e pr. J. J. Houtekamer, 45 p. 2e Groep le pr. Gebr. Minderhoud, 56 p. 2e pr. J. Willemse, 47 p. 3e pr. A. G. Kruithof, 46 p. 4e pr. A. Lijnse, 45 p. 3e Groep le pr. J. la Soe, 35 p. 2e pr. Gebr. Baljeu, 34 p. De jury bestond uit de heeren Mazure, H. van Leeuwen en Julianus, leden van „Middenstandsbelang" te. Middelburg. Wielryder aangereden. Het slechte uitzicht weer oorzaak. Zaterdagmiddag had alhier een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed is afge- loopen. Een Brabantsche auto, uit Vlissin gen komende, raakte met zijn spatbord een fietsrijder, den heer J., die van de brug naar West-Souburg reed. De wielrijder werd tegen den weg geslingerd. Toen men hem in de kiosk van den heer Strijd had gebracht, bleek dat hij een lichte hersen-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1