500 300 150 100 25 RADIOèBOBE 14 DECEMBER EERSTE BLAD 73e Jaargang 1 1935: UitgaveFirma F. VIM DE lltlDEJr, Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10 Postrekening £6287 Verscbijnt dagelijks, uitgezonden) op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Belangrijke opdracht aan. de Kon. Mij. „de Schelde". MM ABONNEMENT SPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Franki ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't .bezit eener Polis, zijn RA TIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden, bij verlies van een hand,voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. 'gulden bjj verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR -DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLATPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Bouw vaneen motor-vrachtschip: Naar wij vernemen heeft'de N.V. Rotter- damsche Lloyd aan de -N.V. Kon. Maat schappij „de Schelde"den; bouw opgedra gen van een dubbelschröef motor-vracht- schip. Het schip zali'eem draagyermpgen hebben van 11.000 tonen een lengte; van 500 voet. De snelheid zal 15'rhijl bedragen. Het schip zal voorzien' worden van Schelde-Sulzer motorén. - j De bouw van' het geheele schip zal dus op „de Schelde" plaats hebben: Bovenstaand 'heugelijk bericht hebben wij heden door .aanplakking aan ons bureau bekend gemaakt. De laatste dagen zijn verschillende nieu we opdrachten aan- Nedérlandsche scheeps werven gegeven, o.a. door de Kon.1 Shell- groep vier nieuwe tankschepen. Dat de Rotterdamsche Llöyd, welke maatschappij reeds zoovele jaren haar schepen op „de' Schelde" heeft laten bou wen, thans weder een opdracht aan onze groote scheepswerf heeft gegevën^j.stpmt tot groote dankbaarheid, omiMmenuï blijkt, dat de relaties tusschen deze maat schappijen ook in de toekomst wel besten digd zullen blijven. Onmiddellijk nadat het gemeentebestuur kennis had gekregen van deze belangrijke werkverruiming op de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft de burgemeester op het stadhuis de vlaggen laten wapperen. Het Nut. Gisteravond hield het departement Vlis singen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zrjn jaarvergadering, onder lei ding van den heer J. C. Paap. In verband mét het vertrek van den heer ir. H. A. van Nouhuijs werd als commissa ris der Spaarbank gekozen de heer F. C. Matzinger. De rekening der Nuts-fröbelschool sloot In ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 4352.30. Aan het jaarverslag dezer inrichting ontleenen we het volgende Het bestuur bleef ongewijzigd. Sommige t£jden, bij het vormen van een parallel klasje, werd beurtelings een der cursus leerlingen voor een maand als kweekeling aangesteld. Alle leerkrachten zijn, op één ha, gediplomeerd, hetzij met diploma B. (hoofdakte) of met diploma A. Het aantal leerlingen schommelde tusschen 75 en 126, de gezondheidstoestand was bevredigend. De leermiddelen zijn in goeden staat door de verhoogde leeftijdsgrens van toe lating tot de lagere scholen moesten nieu we leermiddelen worden vervaardigd. De rekening der Nufcs-bibliotheek sluit in ontvangsten, en uitgaven tot een bedrag van 886.01. 1934/35 is een goed jaar voor de bibliotheek geweest gemiddeld aantal lezers 394 (385 en 390 in de vorige 2 jaren); totaal aantal uitgereikte boeken 10.804 (10.130 en 10.795 in de vorige 2 jaren). De boeken met betrekking tot de vaklitera tuur werden grootendeels welwillend afge staan aan den wethouder van onderwijs met bestemming voor de cursussen voor werk- loozen. Aanwinst van 125 nieuwe banden, tegenover afvoering van 63 banden. De rekening van het departement be droeg in ontvangsten en uitgaven een som van 5938.9.9»/2. Na een korte rondvraag werd de verga dering vervolgens gesloten. Ouderavond Gereformeerde Scholen. Gisteravond hield de vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op Geref. grond slag haar ouderavond in het Jeugdlokaal a&n de Dr. Ottestraat. De voorzitter, de heer F. D. G. Prins, opende op de gebrui kelijke wijze en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom. In zijn openingswoord Wees hij er op, dat de school met den Bij bel niet te klagen heeft over gebrek aan belangstelling. Ook bij het openbaar onder Wqs vraagt men reeds naar den Bijbel. Een kinderkoertje, gevormd uit de leer lingen der hoogere klassen, zong onder leiding van den heer J. J. Laemoes, op zeer - lofwaardige wijze, eenige Kerst- en andere toepasselijke liederen. De -heer D. van :Mourik sprak over het onderwerp „Zitten blijven", Het vraagstuk van de verhooging is een der moeilijkste dingen - in het schoolleven. De onderwijzer-bepaalt,; niet dan na ernstig overleg, dat het kind blijft „zitten". De hoofdoorzaakis datelk kind verschillend Is, reeds bij heel' jongekinderen consta teert men zeer verschillende verstandelijke vermogens. - - Het grootste contingent zittenblijvers kpmt uit de dommen,: de minder (begaafden, het kind met minder talenten, alzoo. door God geschapen, mag niet door' ouders én onderwijzers zwart worden aangezien. De tweede oorzaak ligt in het onderwijs systeem, het klassikale stelsel. Het opge geven werk moet in bepaalden tijdi worden, .afgemaakt, de stof wordt zoo gekozen, dat de middelmatigen het werk aankunnen.. Dé beneden-middelmatigen vragen hét: meeste werk van den onderwijzer. Zitten blijven: is soms noodzakelijk in belang van het kind', en de klas, het is soms voor het kind een- groot lichamelijk belang. Na de eerste moeilijke dagen, is het kind weer opgewekt en kan het werk beter aan. Beter dan hém er door te sleepen, is een klas' over té blij ven, zoodat vaak alles weer in orde komtr.> Het in de klas achteraankomen' kan: groote geestelijke schade berokkenen, hét 'kweekt een. minderwaardigheidsgevoel, vaak fnui kend voor heel het leven. Hét is dan de' plicht van'den onderwijzer zoó'n kind niét te verhoögen. De achteraankomer werkt remmend op den gang van het onderwijs aan de heele klas, goede selectie is daar om heilzaam. Niet verhoogen is niet tragisch voor het kind, het herkrijgt z'n zelfvertrouwen en meestal doorloopt het verder normaal de heele school. Zittfen blijven is.-vaak een noodzakelijke operatie die het geheele organisme ten goede komt. Kinderen die vaak meermalen op school blijven zitten, kunnen in het later leven toch' toonen, zeer bruikbare en nuttige le den der maatschappij te zijn. Eenige vragen van de aanwezigen wer den door den heer Van Mourik beant woord. Na gemeenschappelijk zingen, sloot ds. G. Smeenk de samenkomst met dankgebed. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tydinghcil. Dé terugkeer van het Nederl. elftal te Rotterdam. De promotie van dr. A. Y. van der Meulen, oud-doelverdediger van het Ned. elftal. Exterieur van de nieu we Oranjekerk te Den Haag. Interna tionale pluimveetentoonstelling in het Jaar beursgebouw te Utrecht, waar plm. 5000 dieren zijn. geëxposeerd. Opening van de Jubileum-Kerstbloemen-tentoonstelling te Den Haag. De nieuwe bemalingsinrich ting van Halfweg. Het lichten van den zandzuiger „Blanka", die deze week in de haven van Scheveningen was gezonken. Alhambra-Theater. De wereld kijkt naar Abessinië. Voor de vrijheid van zijn volk. Dr. Martin Rikli heeft in de eerste helft van dit jaar voor de Ufa een film gemaakt van Abessinië. Na het incident van Wal- Wal, toen Italië schip na schip naar Oost- Afrika zond. De actueele film „Abessinië" en deze film hebben gemeen, dat zij een tot voor kort onbekend land in beeld bren gen en dus de belangstelling van het pu bliek verdienen. Het karakter der beide films loopt nog al uiteen. Waar de camera-men van „Abes sinië" doordrongen tot het volk, dat voor 80 aan geslachtsziekten lijdt en min stens evenveel in slaventoestand verkeert, in zijn dagelijksche doening, zoodat er niet veel fraais en gelegenheid voor sentimen taliteit overbleef, bleef dr. Rikli en zyn staf meer in de omgeving van den Negus en diens familie. De resultaten waren navenant. „Abessinië" kreeg een sterk realistisch karakter, terwijl dr. Rikli een parade-film naar Europa medebracht. Het leven buiten den kring der hofhouding komt daarbjj terloops voor de lens. Bijzonder mooi is de fotografie. De film opent meteen in het hart van Abessinië, Addis Abeba, waar ons van den beginne af de zonderlinge mengeling treft van een ons totaal vreemde cultuur en ook totaal geen cultuur en allerlei moderne Wes- tersche vindingen van de tèchniek. Mis schien is dit de verklaring van het boeiende van deze lange film. Van Addis Abeba gaan wij per spoor naar Harrar en nog verder, naar Dzjidd- ziga, maar intusschen doen wij een groote kenris op van de grootschheid des lands van zijn producten, zijn fauna, flora en be woners. Wij zien niet alleen de leeuwen in 's keizers tuin, maar ook in de vrije wilder nis, met ander fraai wild. Wij zien kara vanen met koffie beladen, darmschrappe- rijen en een huidenmarkt, oude volks- en kerkelijke feesten, moderne .scholen, mili tair gedrilde padvinders, en Somalistam- men uit het Oosten, die nog als volslagen wilden te beschouwen zijn. Ongetwijfeld wordt onze kennis van Abessinië door deze film verrijkt, zoo zelfs, dat wij ons misschien afvragen, hoe een l^nd als dit lid van den Volkenbond heeft kunnen worden. Warner Bros First National heeft zeer veel films gewijd aan Amerikaansche wan toestanden. Dit is er een, die gaat over de vele misdrijven jegens de Indianen begaan. Maar. naar den ouderwetschen roman, die de menschheid verdeeld in 100-proeentige gave, deugdzame eh sympathieke lieden en ip. 15-pcts.. schurken.. Bovendien, hoewel in niet storenden zin, een tractaatje. Een jonge Indiaan, dapper, sterk, schran der én impulsief, treedt op in een circus te .Chicago, waar hij door zijn rijden en schieten en door zijn bronzen-schoonheid- als-man de lieveling wordt van de dames, zelfs van dames van de deftigheid. De dood van .zijn vader brengt hem terug naar dereservatie, waar zijn stamgenooten on der .„vaderlijk" bestuur wordep vernederd, bestolen en tot rechteloosheid 'gedoemd. Joe Thunderhorse zet de reservatie der mate op atèlten, dat zijn tegenstanders in het hospitaal terecht komen, hijzelf in de gevangenis verzeilt. Een lief Indianen meisje helpt hem ontsnappen en te Wash ington weet hij edelaardige machtigen voor zijn ras te winnen. Na een intermezzo, waarin „Thunderhorse" dikwijls- in levens gevaar komt, worden de schurken in het nauw gedreven en ontmaskerd, terwijl on ze held regeeringsbeambte bQ zijn volk wordt. -*vi - In de uitwerking is veel knaps. Voor wie genoegen nemen met een verfilmde intrige van avontuur, gevaar, sensatie en twee jonge menschen, die elkaar tenslotte vin den, toch ook wel een boeiend en interes sant stuk werk. Luxor-theater. Wolga in vlammen. Een vrouw uit duizenden. De eerste hoofdfilm van den regisseur Victor Tourjanski is een uitstekend, span nend gegeven, dat de aandacht van den theaterbezoeker terstond opeischt. Zij speelt zich af in het land der Kozakken, ten tijde van het keizerlijke Rusland, waar onder aanvoering van den volkstsaar Silatschoff (Inkischinoff) een opstand uitbreekt tegen den Czaar, welke door diens leger bezwo ren wordt. Alle officieren van het keizer lijke leger in een kleine vestingstad worden door de bandieten om hals gebracht, uitge zonderd luitenant Orloff (Albert Préjean), die den ruwen bandietenleider eenmaal het leven redde in een sneeuwstorm en de lui tenant-landverrader Schalin, die naar de ■opstandelingen overliep. Bij het dempen van het oproer wordt Silatschoff gevangen ge nomen, evenals Schalin, die een rivaal van Orloff is en zich met diens verloofde Ma scha (Danielle Darrieux) tegen haar wi uit de voeten wil maken, nadat hij eerst d" haar beschermende gedwongen geliefde van Sibatschoff, prinses Olga (Nathalie Kovan ka), heeft doen vermoorden. De film, welke filmsensatie volop biedt, munt uit door buitengewoon mooie fotografie, indrukwek kende entourage, kostbare monteering en keurig spel van de hoofdpersonen. Bijzon der suggestief is de Wolga in vlammen, terwijl de zang van een Kozakkenkoor en Russische volksmuziek aan deze romanti sche rolprent een bijzondere bekoring ver- leenen. De markante Kozakken-typen trek ken sterk de aandacht. Dat het sterke beenen zjjn, die de weelde kunnen dragen blijkt uit het tweede hoofd nummer. Een cabaret-zanger (Wallace Ford) stuurt het door eerlijke bemiddeling van zijn vrouw Connie (Helen Twelvetrees) tot humorist van den grootsten radio-om- roep ter wereld. Zijn zwaar salaris doet hem partijen organiseeren, welke hem in de armen voeren van een gelukzoekster (Claire Dodd), die een dergelijken invloed op hem uitoefent dat hij niet alleen zijn vrouw, doch ook zijn betrekking verspeelt. Gebroken keert Connie naar haar ouders terug. Haar man Dick krijgt vanzelf gewe tenswroeging en volgt haar. En de vrouw uit duizenden aanvaardt den gevallene en berouwvollen zondaar, waarna beiden het traditioneel e nieuwe leven tegemoet gaan. In het voor-programma uitgebreid en actueel Ufa- en Polygoon-nieuws, waarin o.a. opnamen uit het rijk van den negus benepens een amusant Scrappy-teeken- filmpje. Een aantrekkelijk programma, waarvan men vooral de eerste hoofdfilm met belangstelling ziet. kunt Uzelf deze maand een heeleboel cadeau doenBegin U vandaag nog te abonneren op de Radio Bode: iedere week een prachtig tijdschrift, wet alle programma's (ook van de Centralesmet tal van artikelen, wenken, tekeningen voor slechts ƒ3.- pet halfjaar! U krijgt dan gratis: Alle nog in December verschijnende nummers, waaronder het ongemeen-mooie Kerstnummer in een weelde van kleuren, met verhalen, als„Inspecteur Lund heeft haast" van Willy Corsari, en „Als de dieren spreken" van Anne de Vries (schrijver van „Bartje") fraaie tekeningen (o.m. van Prof. Jurres) en reproducties van oude meesters 'n boekwerk om altoos te bewarenEn bovendiende schitterende AVRO-Kunstkalender, wederom in grootse uitvoering, waaraan 12 bekende Nederlandse schilders medewerkten (indien in 1935 geen abonné was). Wordt December voor U een geluksmaand? Stort dan f3.- op giro 128.000 Amsterdam, of bij het AVRO-hoofdkantoor Keizersgracht 107 Amsterdam, of bij een der Bijkantoren te: Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Neêrlands nationaal radioblad. Vredes-avond. Vrijdag 20 December a.s. wordt in „de Oude Vriendschap" een Vredes-avond ge houden, uitgaande van de contact-commis sie der Prot. Chr. Jeugdorganisaties, hier ter stede. Als sprekers zullen optreden mevr. Da. A. J. Meerdink-van den Ban, Doopsgezind predikante, ds. L. Kleisen, Chr. Geref. pre dikant, ds. C. F. Nol te, Lutkersch predi kant en ds. G. Smeenk, Geref. predikant, terwijl de Chr. Zangvereeniging „Hoop op Zegen" (groot koor), directeur de heer A. Bosdijk, verschillende liederen ten ge- hoore zial brengen. Deze samenkomst is speciaal voor de jongeren. De toegang is vrij. Scheepvaartberichten. Heden is van hier vertrokken het Engel- sche stoomschip „Specialist" naar Mid- dlesbro, na alhier een lading hout te heb ben gelost. MIDDELBURG Vereeniging voor Instrumentale Muziek. De Vereeniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg heeft op haar a.s. con cert weer een mooi en goed verzorgd pro gramma aan te bieden. De naam der so liste, de altzangeres Hans Gruys, hier geen onbekende, heeft een goeden klank zij zingt voor de pauze aria's van Handel en Gluck, na de pauze liederen van Henri Duparc en Gabriël Fauré, waaronder het mooie Les Berceaux. In April geeft de vereeniging haar twee de concert, met symphonie-orkest en den solist Henk van Wezel, solo-cellist van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam. Dit concert zal voor een deel gewjjd zijn aan werken van Saint-Saëns, wiens geboorte jaar (1835) wordt herdacht. Wij wilden gaarne de aandacht vestigen op deze concerten en erop wyzen, dat de abonnementskaarten recht geven op het bezoeken der twee concerten en twee groo te repetities. Bevorderingen - -ovinciale griffie. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Januari 1936 benoemd tot referendaris ter provinciale griffie, den heer J. F. Magen dans, thans hoofdcommies, chef der 2e af- deeling, en tot commies de heeren rnr. J. K. Munters en mr. J. M. Pilaar, beiden thans adjunct-commies ter griffie.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1