25 VRIJDAG EERSTE BLAD No.294! 73e Jaargang UitgaveFirma F. VAR DE VELDE Ir., Walstraal53-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS De Nederlandsche Marine en haar taak in deze tijden, meer in het bijzonder in Ned.-Indië. 1933; COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz.f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen TUSSCHEN ST. NICOLAAS EN NIEUWJAAR. •T L DE ETALAGE ALS VOOR NAAMSTE FACTOR. Het feest van den 'Goéden Sint is nu al weer voorbij èn menige winkelier trekt een vergelijking tusschende winstvan het vorig en 'die' van dit jaar, en hij zal -in vele gevallen moeten constatèeren, dat deze vrijwel gelijk is, met dit verschil, dat de omzet van luxe-artikelen af- en die van nuttige, kleine artikelen toegenomen is. Nu nóg enkele weken en dan staat Kerstmis weer voor de deurKerstmis, wel een ander feest als dat van 5 Decem ber Werd in de étalage in 't begin van deze maand alles even vroolijk aangekleed, nu krijgen we naast den Kerstboom en' haar vriendelijke1 lichtjes, veel wit en rood te zien, stemmingskleuren. Wat lókt een kooper meer dan een goede smaakvolle étalage? En of u nu schoenen verkoopt of worst, tjzórwaren of bloemen, u moet de komende weken vóór alles trachten, de aandacht van uw kooper op uw artikelen te vestigen Denk vooral niet„ik laat de St. NicbLaas-uitstalling maar tot Nieuw jaar staan, zoo als ze is", dit zou de grootste fout zijn, die u ooit kan maken. De kooper wil iets zien, dat in overeen stemming is met-het komende feest en een cadeau; dat hij wil koopen, benadert onder één van de lichtjes van den étalage-Kerst boom, meer zijn illusie, dan het zou doen, wanneer 't achteloos, slechts geëtaleerd is. Dit is het, waar de winkelier altijd reke ning mee moet houden nl. met het ver langen van zijn kooper En die verlangt momenteel een volle 100 Maar aller eerst moet de kooper klant worden, dit is de winkel binnengaan. En daarom is de verzorging van de étalage een van de eerste vereischten voor den winkelier. Zoo valt er dan meteen niet meer te spreken over een slappen, stillen tijd, waarin den verkoopér de lust tot werken vergaat een tijd, waarin de klanten elkaar traag opvolgen. Er is steeds werk het lucratief maken van de artikelen en vooral in de komende dagen moet er onophoudelijk gewerkt wor den. Kerstmis, het feest van de stille stem mingen, van huiselijkheid en hartelijkheid en dan, tot slot Oud en Nieuw, de avond van tranen en lachen, verzoenen en vergeten, van nieuwen moed voor een frisch begin. En al deze dagen de heele lange Decembermaand door is de mensch geneigd tot koopen, zelfs al mocht 6 December op vallend stil lijken na de drukte, die eraan vooraf ging, het blijkt weer een begin te zijn van een nieuwe koopperiode. Ze komen, de klanten, óók bij u, als u de stijl van deze donkere dagen tusschen de uitstalling van uw waren meer tot uiting kimt en durft te laten komen, want, wat de Hollander nog teveel in zich heeft, hjj schaamt zich dikwijls voor iets nieuws, iets te actiefs en dat nog wel in een tijd als deze, waarin niemand actief genoeg zijn kan. Deze laatste weken van het jaar 1935 kunnen nog heel veel goed maken. Velen van u klaagden en de woordeD crisis en misère waren op ieders lippen. Maar bent u wel vindingrijk geweest? Had u wel eens een nieuw idee, wat u met wei nig kosten ten uitvoer kan brengen Denkt u eens na en misschien is er door een kleine verandering in uw étalage (licht, kleur van papier, enz.) zooveel goed te maken, zijn er zooveel kijkers, die koo- pers kunnen worden, dat door elkaar geno men 1935 toch nog niet zoo'n slecht jaar voor u was. En als u dan 1936 begint, zooals u het vorige jaar beëindigde en u gaat door, u aan te passen aan wat van u gevraagd wordt, zouden dan de woorden crisis en misère niet eens eindelijk achterwege kun nen blijven? Laten wij dit met u hoopen IJsclub Vlissingen. Gisterenavond hield de IJsclub Vlissingen haar jaarlijksche ledenvergadering in „de Oude Vriendschap". Eerst werden eenige interessante films vertoond door den heer Ch. L. Dert. Als bijzonder geslaagd valt hiervan te vermelden Shaekelton's laatste Zuidpool-expeditie. Jammer dat niet meer- deren van deze mooie natuurfilm hebben genoten. Na de filmvoorstelling werd de leden vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek idat de. vereeniging weliswaar zuinig beheerd moet worden, doch dat de finan- cieele .toestand niet ongunstig genoemd kan worden. Deze toestand zou evenwel beter kunnen zijn, wanneer de leden die in strijd .met.de bepalingen van het reglement wei gerden hunne financieele verplichtingen -jegens de vereeniging na te komen, dit alsnog deden. De voorzitter hoopte, dat deze leden zich niet langer aan hunne ver plichtingen zouden onttrekken. Tegenover .deze enkelingen kan gelukkig een niet -onbelangrijke aanwas van het ledental ge- .constateerd wore' a, zoodat de stabiliteit van het ledental tot bevrediging stemt. Als voorzitter, vice-voorzitter en secre taris werden herkozen de heeren Agter- berg, Van der Meer en Dert., De uit de ledenvergadering gestelde vra gen werden door het bestuur tot genoegen van de leden beantwoord. Tot slot kwam nog aan de orde een voorstel om gezamenlijk per autocar een bezoek te brengen aan de mooie overdekte kunstijsbaan te Brussel. Dit voorstel vond veel bijval en gaven zich al dadelijk ver scheidene gegadigden op. Als datum werd vastgesteld 22 December a.s. Na een opwekkend woord van den voor zitter tot de leden om zooveel mogelijk leden,te winnen voor de ijsclub, sloot deze de vergadering. Overplaatsing motortractie. Eenige maanden geleden meldde de „Midd. Crt", dat de motortractie der Ned. Spoorwegen overgeplaatst zou worden van Goes naar Vlissingen. Thans verneemt het blad, dat dit met 1 Januari a.s. zal plaats hebben. Daarmede gaat tevens de overplaatsing van 12 man personeel naar Vlissingen gepaard. MIDDELBURG Kerstgave aan werkloozen. B. en W. stellen naar aanleiding van een rondschrijven van den minister van sociale zaken voor, op den voet van de daarin op genomen regeling een Kerstgave te ver strekken aan gesteunde werkloozen en aan kastrekkers, wanneer zij aan kasuitkeering minder zouden ontvangen dan aan steun plds Kerstgave' zou worden toegekend, in dien zij geen kasuitkeering ontvingen. Ge raamd wordt dat een en ander 1500 zal kosten, waarvan de gemeente 340.50 zal moeten betalen. Boekwaarden Gas- en Waterleidingbedrijf van Middelburg. Zooals reeds eerder aan den raad was medegedeeld, hadden B. en W. het plan om de verschillende afschrijvingspercenta ge^ voor de diverse objecten van het Gas- en Waterleidingbedrijf te herzien. Waar zij tegelijkertijd een hertaxatie van de boekwaarden wilden doen plaats hebben, en de daaruit voortvloeiende wijzigingen in de kapitaalpositie wenschten te bezien, heeft vermelde herziening langer op zich doen wachten,, dan in het voornemen lag. Bovendien brachten deze herzieningen uit den aard der zaak vele werkzaamheden met zich en kwam het B. en W. aanbeve lenswaardig voor de nieuw te scheppen situatie, na behandeling in de commissie van bijstand, voor te leggen aan de com missie van overleg inzake de gemeentebe- grootingen uit Ged. Staten, teneinde zich vooraf er van te overtuigen of die com missie zich in principe met den nieuwen opzet kon vereenigen. Nadat van genoemde commissie de mededeeling was ontvangen, dat tegen de bedoelde maatregelen in be ginsel geen bedenkingen bestaan, hebben B. en W. een en ander nader doen uitwer ken. Allereerst zijn zoowel voor het Gas- als voor het Waterleidingbedrijf de nieuwe af schrijvingspercentages, zoo nauwkeurig mo gelijk aan de practijk getoetst, bepaald, ter wijl daarna uit deze percentages de aan- schaffings- en boekwaarden terug zijn ge- contrueerd. Op deze wft'ze alleen was het doenlijk een zoo juist mogelijke taxatie te verkrijgen. Na deze berekening bleek de totaal boekwaarde van het Gasbedrijf per 31 De cember 1935 70.461 minder te bedragen dan de boekwaarde volgens den huidigen toestand, met welk bedrag bijgevolg het leeningkapitaal dient te worden vermin derd. Deze vermindering kan plaats vinden door het Gasbedrijf aan de gemeente extra te laten aflossen, waartoe dan beschikt dient te worden over het bij het Electrici- teitsbedrijf nog beschikbare bedrag door verlaging van de reserve van 20 tot 5 van het in het bedrijf vastgelegde kapitaal, zynde 33.524 en verder over een deel der reserve van 't Gasbedrijf zelve ad 36.937. Bij het Gasbedrijf blijft daarna nog een re serve van 10.617 aanwezig. Door aflossing van deze leeningsschuld krijgt het bedrijf een belangrijk bedrag minder aa.n rente en aflossingen to betalen, waardoor uiteindelijk het eerst geraamde verlies van 11.353 daalt tot 649. Bij het waterleidingbedrijf doet zich een soortgelijk geval voor. De nieuwe boek waarde blijkt daar 80.146 lager te zijn dan die volgens den huidigen toestand. Ech ter zijn daar geen reserves aanwezig en stellen B. en W. voor dit bedrag onder een afzonderlijk boekingshoófd op te nemen en in 10 jaar af te schrijven. In overleg met de commissie uit Ged. Staten zijn ook de kapitaalbegrootingen op eenigszins andere wijze samengesteld. De Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging op Walcheren. Gistermiddag had in de bovenzaal van het Nederlandsch Koffiehuis te Middelburg een buitengewone algemeene vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging, waarop slechts een paar afdeelingen niet vertegenwoordigd waren. De voorzitter, jhr. mr. A. P. C. de Ca- sembroot, heette allen welkom in deze eer ste vergadering, die hij leidde. Aan de orde was het eenige voorstel, dat van het bestuur, om de leden in de gelegen heid te stellen zich te verzekeren tegen alle kosten van de klinische behandeling in een ziekenhuis voor een totaal van 100 of 200 bij betaling van 8 of 14 cent en voor kinderen 3 of 5 ct, per week. De voorzitter zeide, dat het voorstel moest worden aangenomen of verworpen, zooals het daar ligt, maar amendementen kunnen niet worden toegelaten,omdat de gevolgen er van niet zonder meer kunnen worden overzien. De heer Onderdak, secretaris-penning meester, gaf ook nu een uitvoerige toelich ting op het voorstel en zeide, dat het be stuur er mede kwam omdat het voelde, dat er voor een deel der leden iets te kort werd Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door enkele afgevaardigden gebruik gemaakt, welke vragen door den heer On- derdijk werden beantwoord. Hierna volgde stemming over het voor stel, dat aangenomen werd met 47 tegen 3 stemmen. Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden. Volgens het jaarverslag over 19341935 van bovengenoemde vereeniging bleef in het jaar 19341935 wederom de algemeene toestand van het bedrijf der Vereeniging door de tijdsomstandigheden beïnvloed, zoodat uitbreiding der productie vooralsnog uitgesloten blijft en weer, evenals vroeger, aanvragen om opneming in de werkinrich ting moesten worden afgewezen. Ook ziet het bestuur geen kans eenige uitbreiding te geven aan den winkelverkoop, die een zeer ondergeschikt onderdeel van het be drijf der vereeniging blijft uitmaken. In Juni koos het bestuur uit zijn midden tot voorzitter den heer C. W. D'huij en tot vice-voorzitter den heer P. Koole. De heer H. B. Wijtman was op 30 No vember 1934 herkozen als bestuurslid en had zich bereid verklaard de functie van penningmeester te blijven waarnemen. Lang zou hij zich aan het hem lief gewor den werk der vereeniging niet meer kun nen wijden, na een sloopende ziekte over leed hij op 18 September van dit jaar. De overledene was sedert 13 Januari 1899 in functie en wijdde derhalve gedurende meer dan 36 jaren daaraan zijn beste krachten. Een woord van grooten dank voor hetgeen de heer Wijtman in het belang der ver eeniging heeft tot stand gebracht moge in dit verslag niet ontbreken. In zijn plaats werd als penningmeester aangewezen de heer J. Olthoff, die bereid was deze functie op zich te nemen. Als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer J. A. J. van der Kuip, die reeds eerder veel werk voor de vereeniging had gedaan. Moest het vorig jaar een daling van het aantal geplaatste loten van niet minder dan 1338 worden geconstateerd, thans bleef deze achteruitgang beperkt tot 459 in het geheel werden geplaatst 22436 loten tegen het vorig jaar 22895. Een woord van dank wordt gebracht aan allen, die mede werkten bij het plaatsen der loten. Ook dit jaar werden geen legaten of giften ontvangen. Het aantal contribuanten liep terug door bedanken en overlijden van 323 tot 308. De belangstelling in het werk der vereeniging is dus nog altijd groot te noemen, doch niettemin moet een beroep gedaan worden op aller medewerking, opdat weder een stijgende ljjn voor het aantal contribuanten wordt bereikt. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Iri het wachthuisje (tram) te Souburg een damesparapluie bij G. Wondergem, Crocuslaan 20, Vlissingen een rijwielbe- lastingmerk bij Meerman, Ritth. str. 77 een rijwielbelastingmerk bij Looise, Nieuw- straat 51 handschoen en muts, patate friteskraam. ST. LAURENS Oprichting afdeeling Ziekenhuis „Bethesda". Woensdagavond werd alhier in een ver gadering onder leiding van ds. Simoons op gericht een plaatselijke afdeeling van het Chr. ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen met aanvankelijk een veertigtal leden. Tot leden van het bestuur werden aange wezen ds. J. P. Simoons, ds. A. Koning, P. Boon, A. Wattel en M. van Belzen. GROEDE Waterschap Groede en Baanst. Het bestuur van het Waterschap Groede en Baanst heeft besloten de 4 y2 procents- leeningen van 1919 en 1929 en de 5 pro- centsleeningen van 1920 en 1923 te conver- teeren in 4 procentsleeningen en wel per 1 Maart 1936. Het besluit is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Donderdagavond sprak voor de afdeeling Middelburg en omstreken van het Comité voor Nationale Veiligheid, in samenwer king van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", van de Algemeene Vereeniging van Reser ve-officieren, de vice-admiraal buiten dienst jhr. G. L. Schorer, in de bovenzaal van St. Joris over bovenstaand onderwerp. De voorzitter van eerstgenoemde afdee ling, jhr. F. Beelaerts van Blokland, heette de vele aanwezigen welkom en in het bij zonder den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Spr. wees er op, dat iederen dag bewijst hoe het alom in de wereld spant, waardoor het noodïg is ook voor een klein land zich daarvan rekenschap te geven. Jhr. Schorer begon met de volgende aan haling „Wie de zee beheerscht, beheerscht den handel, wie den handel beheerscht, be heerscht de rijkdommen der wereld en dien tengevolge de wereld zelve". In deze uitspraak van Sir Walter Ra leigh, een der grootste vlootvoogden van Koningin Elizabeth, werd het karakter van den zeeoorlog vastgelegd en zij geldt nog ten volle voor de groote zeemogendheden, Groot-Brittannië en Japan. Voor Nederland geldt zij al sinds lang niet meer de be scherming der Nederlandsche handelsvaart kan niet meer de taak der Nederlandsche vloot zijn. Daarvoor schieten de krachten van een betrekkelijk klein volk te kort. De taak der Nederlandsche marine, zoo als die nu is, kan volgens spr. gesplitst worden in vier onderdeelen le. Neutraliteitshandhaving en kustver dediging in Nederland zelf. 2e. Behartiging van de belangen van Ne derland in het buitenland. 3e. Handhaving van het Nederlandsch gezag in West-Indië. 4e. Neutraliteitshandhaving en verdedi ging in Ned.-Indië. Bij het onder 1 genoemde smelt de taak van de marine samen met die van het leger en zal de marine niet meer dan een aanvul ling van het leger zijn. Zij zal, evenals in den oorlog 19141918, kleine locale neutra- liteitsschendingen moeten voorkomen, o.a. op de Schelde, en onverwachte aanvallen van de zeezijde lang genoeg moeten ophou den, om een deel van het leger gelegenheid tè geven zich naar de zeezijde te keeren. De organisatie der marine in Nederland omvat in hoofdzaak het zeer beperkte ma teriaal, dat voor deze taak is aangewezen en de vele opleidingen, die noodig zijn om het belangrijkste deel van het personeel der geheele marine, het beroepspersoneel, voor zijn werk te bekwamen. De taak der 'marine, vermeld onder 2 en 3 heeft, ook in deze eeuw, herhaaldelijk ge leid tot zending van oorlogsschepen naar het buitenland, zooals b.v. verscheidene ma len naar Shanghai, en tot stationneeringen in West-Indië. Maar de chronisch op de marine toegepaste bezuinigingen zijn oor zaak, dat voor de vertegenwoordiging in het buitenland niet meer voldoend daarvooi geschikt materiaal aanwezig is en zij leidde bovendien in 1929 tot bet bekende schan daal van Curasao, toen, ter besparing van een luttele som gelds, alle machtmiddelen daar waren weggetrokken en dientengevol ge de Venezuelaansche revolutionnair Urbi- na vrij spel had. Het vierde deel van de taak der marine, de neutraliteitshandhaving en de verdedi ging van Ned.-Indië, is verreweg het be langrijkste. De fenomenale ontwikkeling van Japan heeft in de laatste tientallen jaren tot gron dige veranderingen in de politieke verhou dingen in Oost-Azië geleid. Tengevolge van de snelle vermeerdering van de Japansche bevolking, die thans met ongeveer één millioen zielen per jaar toe neemt, drong zich al spoedig de vraag naar voren, hoe in werk en levensonderhoud moest worden voorzien. De meest afdoende maatregel hiervoor was uitbreiding van de industrie. Tegerover den export van indus trie-artikelen, stond de invoer van grond stoffen. In- en export werden levensvoor waarden voor het Japansche volk. Om zich daarbij minder afhankelijk te maken van het buitenland, zoowel als om zijn algemeene staatkundige positie te ver stevigen, voegde Japan na verschillende oorlogen, belangrijke gebieden aan het Rijk toe en breidde zijn invloed in China uit door geweid of door bedreiging met geweld* Japan streeft doelbewust naar een alles overheerschende positie in Oost-Azië. Het geen zich thans in China afspeelt is een vervolg van het proces en het einde is nog niet in het zicht. De Volkenbondspolitiek heeft bij dit alles volkomen gefaald. Leger en vloot waren voortdurend uitgebreid en vereischten een steeds grooter bedrag van de staatsinkomsten. Thans bedragen de uit gaven voor de Japansche weermacht bijna de helft van de totale staatsuitgaven de inkomsten houden hiermede geen gelijken tred. De staatsschuld neemt snel toe. De strategische positie van Nederlandsch Indië in derf Pacific houdt nauw verband met de belangentegenstellingen tusschen de verschillende mogendheden. Men kan zich gemakkelijk indenken, dat die belangen tegenstellingen tot een oorlog zouden lei den. In een dergelijken oorlog zouden de kansen voor Ned.-Indië hopeloos zijn, wan neer niet, zooaLs zeer waarschijnlijk is, dat een der andere groote zeemogendheden zich zou verzetten tegen het overgaan van Ned.- Indië in Japansche handen. Zoo wordt dus dit geval een onderdeel van het algemeene, n.l. of de belangentegenstellingen tusschen de groote zeemogendheden in Oost-Azië van dien aard zijn, dat een oorlog waarschijnlijk is en in hoever Ned.-Indië de kans loopt er in betrokken te worden. Een vermoedelijk onvermijdelijke oorlog tusschen Japan en Rusland zal een landoorlog zijn en hoog stens de marine in Indië werk geven als Russische hulpkruisers of onderzeebooten in den Archipel zouden optreden tegen de Japansche handelsschepen. Een oorlog tus schen Japan en de Vereenigde Staten zal een zeeoorlog zijn en verdient dus voor Indië bijzondere belangstelling. Bij zulk een oorlog als de Ver. Staten nog het gezag over de Philippijnen hebben, en er over een goede marinebasis beschik ken, wordt de neutraliteit van Indië ernstig bedreigd. Evenzeer door de groote behoefte die Japan aan petroleum zal hebben. Tot dusver heeft het Britsche rijk, doordat het de handen niet voldoende vrij had, zich met groote lankmoedigheid tegenover de Japan sche agressie gedragen. De stichting van de groote marinebasis te Singapore bewijst evenwel, dat Groot-Brittannië de dreigende gevaren niet uit het oog verliest. Mocht een oorlog tusschen dit rijk en Japan uit breken, dan dreigt de mogelijkheid, dat Japan zich in Indië van een geschikt steun punt voor zijn vloot en zijn luchtmacht zal willen meester maken, teneinde van daar uit Singapore aan te tasten en daarmee de maritieme macht van het Britsche rijk in Oost-Azië ten val te brengen.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1