1000 500 300 100 25 DONDERDAG 12 DECEMBER DE SCMELDEMUSCH EN HAAR VOORBESTEMMING. No.293 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma-F. VAH HE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingtn. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BUITENLAND GEMENGD NIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk' f 2.5Ö. Voor België, Ouitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Réclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn C3RATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door, een ongeluk. dood, gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIGITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad Vreemde geruchten gingen haar geboorte reeds verre vooruit en brachten nieuwsgie rige ooren in actie. Ook wij zetten de schel pen wijd open en waren tuk op het wezen dat daar achter de muren van „de Schelde" in het ei zat te wroeten. Het beloofde iets extra's te worden en men gaf het reeds vorm en kleur. Het eigenaardige .wicht, op Vlissing's bodem gekweekt en geboren, dat weldra zijn eer sten sprong in het leven zou wagen, trok veler aandacht bijeen. Men opperde dat men oordeelde dat men snorkte zus en m e n schamperde zóó doch de naamlooze „Mè'n" liet ons koud,; want slechts zelf hooren en zien kunnen in combinatie een eigen oordeel vormen. Wij spraken met den ontwerper en bou wer, den heer T. E. Slot, en onderwierpen ons gelaten aan zijn wensch de „Musch" eens eerst te laten volgroeien alvorens haar aan persmenschen te toonen. De dag Zooals we reeds meldden, zit bij de Schel- demusch de schroef wan achteren. Zij trekt niet, doch „stuwt", wat zeer zeker zijn nut heeft. Geen hinderlijk lawaai voor den vlieger en o.i. een ruimeren blik in voor- waartsche richting, vooral bij het gevechts vliegtuig van groot belang. Evenals bij de schroefschepen van „de Schelde" heeft dus ook de „SchelÓe"- Musch haar schroef en roer tezamen ver eend aan den achterkant zitten. Een ver scherpt stuurvermogen kan dit zeker be werken. Ook viel ons op den meer achterwaarts uitgebouwden ohdervieugel, die alzoo het draagvermogen vermeerdert. Voegen we hierbij het gezellige eenper soons kuipje, dat ook voor twee personen dienstig gemaakt kan worden, alsmede, de practische inrichting voor de besturing en de keurige afwerking van het geheel, dan kunnen we ons voorstellen dat het bezit van De Scheldemusch op het Vlissingsche vliegveld. kwam dat de Scheldemusch vloog en voldeed. Het waren slechts sprongen, doch de constructie bleek goed en zij beant woordde aan alle verwachting, doch zij schoot nog aan krachten te kort. De fout zat in den Sarolea-motor. Een doodgewoon iets, dat bij elk experiment pleegt te pas- seeren en lichtelijk verholpen kan worden. De fout bij de proef schuilde dus elders en te merkwaardiger wa3 dit, wijl het toe stel zelve een combinatie van gedachten en mogelijkheden bezit, die vele verrassingen konden brengen. Doch zij berustten op rijpe ervaring en een nauwlettende voorbereiding zorgde er voor dat de kans op mislukking zoo klein mogelijk zou zijn. Zooals we reeds zeiden Wij hoorden en zagen. Wij zagen een sierlijk klein vliegtuig van een afwijkenden vorm. Zes meter lang en even zoo breed. Stevig en glanzend van nieuwheid rust het geheel op drie wielen. Het kleinste, van voren ge plaatst, is daar niet zonder bedoeling en heeft, evenals de stand van de schroef die van achteren zit, juist op die plaats een be langrijke functie. Een bevoegd technisch beoordeelaar, tot wien het „Algemeen Han delsblad" zich wendde, zegt er het volgen de van „Ongetwijfeld is hetgeen er mee bedoeld wordt zeer belangrijk. Bij de landing met de tegenwoordige vliegtuigen komt het toe stel min of meer met naar den grond ge- richten neus, lager dan den horizon in de nabijheid van den bodem. Dan wordt, zoo als we dat noemen de „afvangmanoeuvre" verrichtde neus moet naar boven en de staart naar beneden. De grootste moeilijk heid voor den sportvlieger is nu juist dat die manoeuvre naar behooren wordt ver richt. Het is een van de moeilijkheden bg het leeren vliegen." Thans verklaarde bedoelde deskundige, dat het voor de verkeersvliegerij nog veel belangrijker zou zijn, indien het toestel niet moest worden afgevangen. Daardoor zou men een stapje nader komen tot de mogelijkheid om in duisternis of bij mist te landen. Een van de groote problemen der luchtvaart is juist het „afvangen" te cou peeren. Zooals men dus ziet, beteekent de con structie van dit landingsgestel een groot experiment van den heer Slot, dat de in tense aandacht heeft van de technici in de luchtwereld. Hierop doorgaande kan men tevens be grijpen, dat ook het veelvuldig „op den neus staan" van vliegtuigen hiermee voor komen kan worden, temeer daar de „Musch" de groote zwaarte van motor etc. meer achterwaarts heeft zitten. zoo'n vliegtuig (eenmaal klaar) een werke lijk genot voor den sportvlieger moet wor den. „Eenmaal klaar" doch zoover is het nog niet, zegt de heer Slot. Want al bestaat de illusie om een „vlieg tuig voor iedereen" te bouwen reeds van 1912 af, toch is dit droombeeld langzamer hand op den achtergrond geraakt, zoodat we vrijwel opnieuw kunnen beginnen. Wel zijn er verscheidene merken geweest, doch het was niet mogelijk gebleken een motor te maken die aan de gestelde eischen vol deed. Op het oogenblik, zoo zei de heer Slot, is er een zekere mijnheer Mignet, die goed kan schrijven en een groot fantast is. Deze Mignet heeft met zijn Pou du Ciel een vliegtuig gebracht, dat anders is als men tot nog toe kende. Op constructief ge bied heeft Mignet veel gedaan, doch ook nu is gebleken dat de motoren te zwak waren. (Zooals we vernamen zal met de Neder- landsche „Pou du Ciel", een verbeterde editie van het ontwerp Henri Mignet en gemaakt door den heer Nagelgast, niet ge vlogen mogen worden, daar de rijksstudie dienst, gezien de vele ongevallen met de „Pou", geen vergunning tot den luchtdoop kan geven. Red.). De Maatschappij „de Schelde" had nu tegen den heer Slot gezegd kunnen wg dat niet? En zoo was de Scheldemusch langzamerhand ontkiemd, groeide nog steeds en dank zij velerlei proeven, zal zij hopelijk een veilig vliegtuigje worden. De prijs is hierbij van heel groot belang. Wat bij groote vliegtuigen geen rol speelt, weegt bij het „vliegutig voor iedereen" wel het zwaarst. Slechts wanneer de motoren in serie's van duizenden per week gemaakt zouden kunnen worden, is het mogelgk den prijs tot een voor ieder grijpbaar niveau terug te brengen. Dit is evenwel niet mo gelgk zoolang nog niet iedereen vliegt. Het blijft dus voorloopig bij een illusie. De prgzen die op het oogenblik genoemd wor den, zooals bijv. 500 voor een „Pou", zijn *e laag. Daarvoor zgn sommigè onderdeelen te duur om goed te kunnen zijn. Een goed middel om een toestel te bekomen is, dat bijv. een vereeniging botje bij botje legt en dan aan de hand van goede teekeningen zelf gaat bouwen. De heer Slot zeide verder dat bij de Scheldemusch reeds verschillende moeilijkheden ondervangen zijn, zooals bijv het moeilijk lapden, waarbij de landings- schok door een wiel opgevangen wordt. Ten slotte drukte de heer Slot ons vooral op het hart, niet te optimistisch te zgn ten aanzien van de kleine luchtvaart, omdat het „vliegtuig voor iedereen" voorloopig nog wel een illusie zal blijven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het. feest van de Mariniers Kolonel Dorren houdt de herdenkingsrede in tegen woordigheid van Schout-bij-nacht Kruijs, commandant der Marine te Den Helder. .Annie van Ees wordt gehuldigd in den Stadsschouwburg te Amsterdam, ter gele genheid van de 500ste opvoering van „Boefje". Het Royal Welsh Ladies Choir in, den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. Een Italiaansch vliegtuig komt morgen in publieke veiling te Breda. Een zand zuiger gezonken in den havenmond van Scheveningen. De nieuwe schietbanen van .de Arnhemsche Burgerwacht worden door den burgemeester officieel geopend. De „Rotterdam", die bij Kingston op Ja maica op een rif liep, wordt in het Wilton dok nagezien. Hulde van kapitein-vlie ger Versteegh bij het monument der geval len vliegers op Soesterberg. Jeugdige werklöoze'n bouwen een tentoónstélling. De „Drente" op het Egmondsche strand wordt gesloopt. Jachtritten' bij Binger- den. Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. Lag het in de bedoeling van het bestuur der afdéeling van het: Instituut ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de af deeling een tentoonstelling te houden van het Instituütswerk in het algemeen door dë omvangrijkheid dezer tentoonstel ling moest daarvan worden afgezien. Het bèstuur organiseert thans deze ten toonstelling in het Concertgebouw op Za terdag 14 en Zondag 15 December, vanaf Zaterdagmiddag 3 uur, op welk uur zij geopend zal worden door den voorzitter der Instituut-afdeeling. Vooral op het gebied van het Natuur- vriendenwerk zijn hier mooie dingen te be wonderen, waarvan we noemen de maquet tes van de verschillende Natuurvrienden huizen. Wij wekken ieder op deze tentoonstelling te gaan bezichtigen. Zie voor verdere me- dedeelingen de advertentie in dit nummer. Neutraal Kinderkoor „Euphonia". Bovengenoemd kinderkoor, onder leiding van den heer M. P. Ventevogel, geeft Za terdag a.s. een uitvoering in het Concert gebouw, des avonds 8 uur. Naast een 6-tal koorliedjes wordt opge voerd de Kinderoperette „De Tooverring", in 4 bedrijven, vrij bewerkt naar een sprookje uit „Duizend en één Nacht", ge componeerd door Otto Ludwig. Aan, deze zeer bekende operette wordt door ruim 50 leerlingen van het koor medewerking ver leend. Aan decor evenals aan de costumee- ring, zijn geen kosten ontzien, zoodat het geheel een sprookjesachtigen indruk be looft te maken. Tijdens de pauze zal op verzoek een kinderkoor uit Westkapeile eenige liedjes zingen. Liefhebbers van kin derzang en kinderspel zullen zich een gang naar het Concertgebouw zeker niet bekla gen. De avond wordt besloten met een ge zellig samenzijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 December kwamen in onze provincie voor 7 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Goes, 2 te Ierseke en 1 in ieder der gemeenten Kruiningen, Middelburg en Oost- en West Souburg en 1 geval van diphtherie te Graauw en Lan- gendam. Uitvoering van bouwwerken. Ged. Staten van Zeeland hebben ter ken nis van de gemeentebesturen in die provin cie gebracht, dat gebleken is, dat in som mige gemeenteri eterniet wordt gebezigd voor het maken van rookgeleidingen in ge bouwen, en ook asbest of ander daarmede overeenkomend en voor die bestemming ondeugdelijk materiaal. Vanwege het daaraan verbonden brand gevaar door aantasting door rookgassenen het sterke warmte-geleidend vermogen zgn genoemde stoffen ontoelaatbaar voor rook geleidingen en is hunne toepassing ook in strijd met de bouwverordeningen, aange zien die geen ander materiaal toelaten dan metselwerk in baksteen of ander materiaal van dezelfde dikte-afmetingen, dat nier minder deugdelgk is dan wanneer baksteen wordt gebezigd (beton). Op grond van een en ander verzoeken Ged. Staten maatregelen te nemen, dat bij het uitvoeren van bouwwerken met het vorenstaande behoorlijk rekening wordt gehouden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruinisse R. W. de Steur, cand. te Burgh (Schou wen). Examens. Voor het diploma ziekenverpleging A zijn geslaagd de dames P. L. de Poorte, G. Bakker en T. Hubbeling, allen opgeleid in het Gasthuis te Middelburg. MARINE EN LEGER Het feest der mariniers. De feestelijkheden in verband met het 270-jarig bestaan van het korps mariniers zijn gisterenavond gesloten met een feest avond aangeboden door het comité uit de Rotterdamsche burgerij aan de manschap pen en officierer van het corps in het Ca- pitol-theater, welke avond een allergezel ligst verloop had. In de Pschorr Dancing volgde nog een gaila-avond, waarop behalve de officieren en hun dames ook de leden van het comité en andere autoriteiten aanwezig waren. Gisterenmiddag hebben de chef van het korps mariniers en mevrouw M. C. Dorren- Brouwer een aantal genoodigden ontvangen op een „thé dansant" in hotel Weimar, alwaar de marine-stafmuziek dansmuziek speelde. Hr. Ms. „Gelderland" is gisteren, 11 De cember, in Lissabon aangekomen. De luitenant ter zee 2e klasse B. A. W.( Beijer, die bestemd is voor den dienst in West-Indië (Curagao) en geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau", zal 13 De cember met 't stoomschip „Venezuela" van' Amsterdam derwaarts vertrekken. Detacheering. De sergeant A. van der Hoek, van de 2e schoolcompagnie regiment kustartillerie al hier zal van 17 Februari tot en met 11 Juli 1936 voor het volgen van een gym- nastiekcursus worden gedetacheerd te Breda. De kapitein W. M. J. A. L. de Visser, van het regiment kustartillerie in Den Helder, is overgeplaatst bij het 3e regiment veld artillerie te Breda. De tweede ploeg der lichting 1935, in opleiding tot onderofficier bij het regiment kustartillerie in Den Helder en Vlissingen, wordt 4 April in het genot van groot ver lof gesteld. TE VROEG GEZONGEN. LUCHTVAART De vliegramp in Engeland. Den geheelen nacht hebben gisteren red dingsploegen gewerkt om de slachtoffers van het verongelukte vliegtuig der Belgi sche „Sabena" te bergen. De lijken werden in auto's naar het lgkenhuis van de Londensche voorstad Caterham gebracht. Zij zijn evenwel onher kenbaar verminkt. Gisteren was ook de inspecteur van het ministerie van luchtvaart op de plaats van het ongeluk aanwezig. DE DUITSCHE FIN AN CEEELE POLITIEK. In de serie voordrachten over het open bare bestuur in het Derde Rijk sprak Dins dag de rijksminister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk over de Duitsche fi- nancieele politiek. De minister besprak uit voerig de maatregelen op het gebied van de crediet- en begrootingspolitiek, de be strijding van de werkloosheid, de activee ring van de belastingpolitiek en ging ver volgens over tot de bespreking van de ont wikkeling van de schulden, welke van 1930 tot 1933 met 3.7 milliard en sindsdien in verband met den opbouw, gestegen zijn met 7 milliard. In de jaren van de crisis zijn de opgeno men credieten evenwel slechts deficit-cre- dieten geweest in de openbare hand, waar niets tegenover stond. De sedert 1933 ge maakte schulden zgn evenwel het gevolg van een actieve conjunctuurpolitiek ge weest, waardoor "zekerde ontvangsten zijn geschapen, waaruit deze credieten zul len kunnen worden terugbetaald. Als ver der kenmerk voor de echter opgaande ont wikkeling noemde spreker naast de werk verschaffing de bijzondere verheugende toe neming van de geheele opbrengst aan Nu moet ik noodgedwongen Wel penitentie doen 'k Heb laatst te vroeg gezongen „Van Sinterklaas Kapoen Want 't Postkantoorsche schrijfbureau Bleek slechts een tijdelijk cadeau Het ouwerwetsch theater Leed door den tand des tijds 't Moest vroeger dus, of later Eens stevig in de bijts Men sleepte 't monster daarom heen, Waarna het schrijfbureau verscheen. „Ou-ba es wacht op verassching Zoo dacht ik eerst secuur Doch schrijfbureau's verrassing Bleek slechts van korten duur Want weer staat daar de Deca-stal, Die ons opnieuw gerieven zal. „Is dat nu 't oud theater Roept één, ten hoogst verbaasd Ja, eigenwijze kater Kijk maar niet zoo verdwaasd En respecteer dien pronkeschat Het is volstrekt geen vuilnisvat De Post ging overleggen „De vriend dient opgeknapt" J Elk zal nu eerlijk zeggen „Ze hebben 't leuk gelapt En wie als Amoriet*) graag schrijft, Juicht: ,,'k Hoop, dat 't zoo maar altijd blijft Zoo krijgen wij dus allen Van TANTE POS dees les ,,'t Is thans geen tijd voor mallen „Hanteer 't bezuinigingsmes „Als d'ouwe schoen wordt opgelapt, „Dan zul j'eens zien, hoe fijn je stapt TELESCOOP. Afgeleid van Amor. rijksbelastingen, welke van 1932 tot 1935 ondanks aanzienlijke, belastingverlagingen met 2% milliard zijn toegenomen, waar» door de situatie der begrooting met 4 mil liard kon worden verbeterd. Het herstel der productiecapaciteit in de industrie en landbouw meent spreker in de eerste plaats aan deze omstandigheden te moeten toeschrgven. Het is thans gelukt, het in den crisis tijd ontstane deficit weg te werken, den schuldendienst voor de opgenomen credie ten op korten termijn te garandeeren en weer normale opdrachten uit te voeren uit de openbare i "delen op de loopende be grooting. Ondanks deze geweldige toene ming der belasting-ontvangsten is de rrjks- begrooting evenwel nog niet in evenwicht gebracht en wel in verband met de uit gaven voor den arbeidsdienst en de weer- baarmaking van het Duitsche volk. Ondanks alle zorgen welke zij ons berei den, aldus de minister, zouden wij de hoo» ge re uitgaven voor den arbeidsdienst en de weermacht in onze begrooting niet wil len missen. De minister stelde de vraag op welke wijze de middelen voor de nieuwe Duitsche weermacht worden opgebracht. Het ant woord hierop luidde, dat het eenvoudigweg het te baat nemen van een door de actieve credietpolitiek geschapen economische si tuatie is, welke het mogelijk maakt op dezen weg op een economisch juiste wijze voor te gaan. De toeneming der spaargel den en de liqu teit op de geldmarkt ma ken het ons steeds weer mogelijk de mo biele gelden te gebruiken voor de finan ciering van openbare objecten en naar gelang van de situatie te fundeeren voor het uitschrijven van leeningen. De minister keerde zich tegen de opvat ting, dat het in dezen tijd van opbouw niet aankomt op een paar millioen mark. Integendeel, aldus spr., het komt meer dan ooit op iederen penning aan. De minister deed tenslotte een beroep op de Duitsche volksgenooten zich niet in de war te laten brengen door tijdelgk voorkomende moeilijkheden. Een familietwist. Op de Egelantiersgracht te Amsterdam is het Woensdagavond tot een hoogloopende ruzie gekomen tusschen een bankwerker en zijn 16-jarigen stiefzoon, waarbij eerstgenoem de den jongen met een aardappelmesje in de hartstreek verwondde. Reeds lang liet de verhouding tusschen den 44-jarigen bankwerker G. en zijn stief zoon K., wonende Egelantiersgracht, veel te wenschen over. De jongen trok partrj voor zijn moeder, die het met den man, met wien zij samenleefde, niet meer kon vin»

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1