500 25 DE UITSLAG WOENSDAG 11 DECEMBER iIVo.293' 73e Jaargang UitpysFirma F. VAB DE M Jr., Walstraat 58-80, Vlissinp. Tslef. 10. Postrekening 16287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen van onzen St. Nicolaas-Prijsvraaq voor volwassenen. Flitsen STADS- EN PROVINCIENiUWS ZAND IN DE KERSTPUDDING. 1933; ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Franki ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim. VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dii nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad Na een vrij langdurig gezoek en gecontroleer zijn wij er gisterenavond in geslaagd den volledigen uitslag te bepalen van onzen Sint Nicolaas-Prijsvraag, waaraan dit jaar met groote animo door enkele honderden is deelgenomen. De prijsvraag was niet gemakkelijk en het weer werkte niet mee om het bezichtigen der etalages aan te moedigen. Daarom verheugt het ons, dat zoovel en. er in geslaagd zijn de gevraagde artikelen in de etalages der deelnemende winkeliers op te sporen. Jammer dat enkelen hunner niet aan ons verzoek hebben, voldaan om in hun etalages slechts één artikel uit te stallen voor den prijs in de betreffende advertentie genoemd. Dat heeft, behalve veel reclames van inzenders, aan ons heel wat extra moeite veroorzaakt om alles weer in goede banen te leiden. Er waren slechts vier inzendingen waarop niets was aan te merken, zoodat onder hen de hoofdprijzen werden verloot. Aan de oplossingen met één fout werden ten slotte de zes" resteerende prijzen eveneens bij loting toegewezen. De volledige uitslag luidt als volgt: le prijs 20. aan M. Schot, Glacisstraat 135. 2e - 15— tt J. M. de Waard, Crocuslaan 8. 3e -10— L. Wagenaar, Noordstraat 19. 4e - 5— P. J. Casteleijn, Schuitvaartgr. 31. 5e - 2.50 tt P. J. Boucherie, Noordstraat 1. 6e - 2.50 Mevr. de Visser, C. Buskenstr. 74. 7é - 2.50 tt J. P. Biesen, Achter de Kerk 7. 8e - 2.50 J. Suurmond, Braamstr.27, Souburg. 9e 2.50 tt Mej. A. de Munck, Boul.Bankert 24. 10e - 2.50 tt Mej. D. M. LousLuitwieler, Noordstraat 56 (boven). Bij het verschijnen van dit nummer zullen de winnaressen en winnaars hun prijzen in geldbons reeds ontvangen hebben. Deze kunnen uitsluitend besteed worden bij de winkeliers die hun medewerking hebben verleend aan dezen prijsvraag. DE UITGEVERS. Regeerings-initiaiief middenstandscrediet. voor De regeering overweegt het nemen van credietmaatregelen voor kleine middenstan ders. Voor die kleinsten onder de onderne mers, die zich veelal door hard werken een bescheiden bestaan verwerven, maar wier financieele draagkracht, welke menigmaal voor die van werknemers onderdoet, niet opgewassen is tegen de bijzondere moeilijk heden, waarvoor zij zich onder de tegen woordige omstandigheden geplaatst zien. Deze regeling is bedoeld voor die midden standers, die niet voldoen aan de voorwaar den, welke de Nederlandsche Middenstands- bank voor verstrekking van credieten uit hoofde van dè reeds vroeger van regee- ringswege getroffen regeling moet stellen, De regeering stelt hiervoor een garantie. De gelden zullen moeten worden gegeven door de bestaande gèldschietbanken, welke uitsluitend of in hoofdzaak bestrijding van den woeker ten doel hebben. Ook zal het Nationaal Crisis Comité zich niet onbe tuigd laten, terwijl borgsteliingsfondsen zijn of worden opgericht, wier doel het is borg voor kleine middenstanders te blijven, die bij de daartoe aangewezen instanties geld kunnen opnemen. Iedere middenstander, kleine neringdoende komt in aanmerking voor dit crediet, afgezien van de vraag of bij al dan niet bij eenige vereeniging op bet gebied van handel en nijverheid is aan gesloten, echter met twee beperkingen, ten eerste, dat hij al voor 1 Januari 1932 zelf standig een zaak dreef en ten tweede, dat bet rijk geen garantie op zich neemt voor verliezen op leeningen welke meer dan 500 bedragen. Dit is een soort maatschappelijk hulpbe toon. Velen zullen hierdoor worden geholpen en de regeering verdient ongetwijfeld lof voor baar initiatief. Wat niet wegneemt, dat hier meer van armensteun sprake is dan van een logisch gedacht middenstandscrediet voor crediet- waardige middenstanders, welke niet cre- dietbevoegd zijn. Wij stooten ons aan het woord hulp aan kleine middenstanders Dit is o.i. niet op haar plaats. Het zou o.i. moeten luiden hulp aan kleine luiden die uit hoofde van hun handeltjè of bedrijfje in financieele moeilijkheden zijn gekomen als gevolg van de tegenwoordige omstandigheden. Dit is geen kleinzielige vitterij Met moeite tracht de middenstand zich te verheffer uit zijn minderwaardigheids complex, waarin hij geleidelijk door bijzon dere omstandigheden is aangeland en welk complex grootendeels het gevolg is geweest van eigen fouten. Middenstand, hoewel een vage omschrijving, begint een naam te wor den voor een groep nijvere menschen, die in het bedrijfsleven een gewichtige taak te vervullen hebben. In dien middenstand be vinden zich groote en kleine zakenlieden, rijken en armen, criedietwaardigen en cre- dietbevoegden. Men moet deze menschen op de een of andere wijze steunen met doelma tig en goedkoop crediet. Maar nimmer mag men den middenstander, al behoort hij tot de categorie der kleineren, naar een soort maatschappelijk hulpbetoon verwijzen, net zoo min als men den kleinen boer moet trekken uit de crisislandbouworganisatie en moet o-vferbrengen naar den steun Er is nog zoo iets als gevoel van eigen waarde. Het nemen van crediet is hetzelfde als het leenen van geld. Of men dit nu doet voor tienduizenden guldens of voor een fractie van vijf en twintig gulden, doet er niets toe, mits het geld benut wordt voor een productief, verdedigbaar doel, en mits de leener goed is voor zgn geld Dus eer lijk is. De een komt bjj een moderne bankinstel ling en wordt ontvangen als een achtens waardige en waardevolle cliënt, de ander wordt verwezen naar een instelling, die naar bedeeling riekt. Of het waar is of niet, men beschouwt het als zoodanig, en men waardeert haar ernaar. Waarom zouden de bestaande midden- standsbanken die taak niet kunnen over nemen? Het gaat toch om het risico. De middenstandsbank kan het risico voor een credietwaardig crediet doch zonder onder pand niet dragen. Haar structuur verzet zich daartegen en terecht. Wordt dit risico echter weggenomen, dan moet elk deugde lijk middenstander voor haar gelijk zijn, de groote en de kleine. Daardoor wordt de middenstand als „stand" naar hoven ge bracht. Het goede, wat de minister beoogt met zijn klein crediet aan kleine luiden mag echter o.i. niet onder middenstandscrediet vallen. De naam „middenstander" moet o.i. wat meer exclusief worden opgevat. V. R. B. De jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging, werd gisterenavond geopend met een welkomstwoord van den voorzitter, dr. A. Staverman, die eenige gevoelvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van mevrouw Ter Meulen-Kampman, de ijve rige, accurate penningmeesteresse, die als zwemster, leidster en bestuurslid moeilijk te vervangen is. Haar bestuurstaak wordt nu waargenomen door haar man, den heer G. ter Meulen. Spreker stelde de overledene ten voor beeld aan de andere leden om haar acti viteit en liefde voor de brigade. Aan het jaarverslag, over 1934 van den eersten secretaris, den heer ,D. W. Touis- sant, ontleenen we het volgende Herdacht werd het 10-jarig bestaan met een demonstratie, waaraan verbonden was een wedstrijd, waarvoor 2i medailles wer den geschonken door de ingezetenen, een bewijs van sympathie onder de bevolking. Het ledenaantal bedraagt-rond 100. In het 10-jarig bestaan werden tot in 1935 afge geven en uitgereikt 7 voorbereidende di ploma's, 64 diploma's A, 36 diploma's B en 6 diploma's C. Een 10-tal leden ver richtte reddingen, waarbij o.a. mej. N. Castel de Carnegie-medaille verwierf. De oprichting van een bloeiende zwemclub en belangrijke zwemwedstrijden Scheldebe- ker- en Walchersche kanaalwedstrijd) werden gememoreerd. In het verslag wordt verder gewezen op den prettigen, sportie- ven geest, die meewerkte om in 1934 alle 14 candidaten voor het door hen ge- wenschte diploma te doen slagen. De fi nancieele toestand der brigade wordt ge zond genoemd. Bejammerd wordt, dat het oefenschip door de K.M. gratis afgestaan, door verplaatsing naar de buitenhaven, niet meer gebruikt kan worden, waartegenover met dankbaarheid geconstateerd wordt, dat de V.Z.C. drie avonden per week gast vrijheid verleende. Het reddingsmateriaal werd uitgebreid. Met een woord van lof aan den voor zitter en de hoop, dat de V.R.B. opge voerd mag worden tot hooger peil voor de leden en tot heil der menschheid, eindigde het verslag. De rekening en verantwoording over 1934 sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 5S6.45 met een batig saldo van 60.16. Bij het bespreken der begrooting werd de aandacht er op gevestigd, dat de leden moeten trachten meer donateurs te wer ven. Op voorstel van den voorzitter zal den heer Ter Meulen verzocht worden, de functie van penningmeester voorloopig te blijven waarnemen. Een bespreking volgde van de medische lessen onder leiding van dr. R. Grippeling, terwijl nog eens een lans gebroken werd voor de studie voor diploma C, dat kansen biedt voor een bestaan, waarvan verschei dene voorbeelden zijn te noemen. De re geling der studiekosten daarvoor en de verbetering van den financieelen toestand der vereeniging werden besproken, evenals het ontbreken van reddingsmateriaal van de scheepsjesbrug langs den Koningsweg. Door een der leden werd het plan geop perd om het bezoek aan den medischen cursus aantrekkelijker te maken. Na eenige besprekingen van internen aard sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering met een warm woord van op wekking tot het trouw volgen van den medischen cursus. De A.V.R.O.-Ambassadeurs. Kovacs Lajos en de Decibels. Britannia. Vele honderden A.V.R.O.-vrienden waren gisteravond naar Britannia gestroomd (naar men ons verzekerde zal zulks ook hedenavond het geval worden) om de kennismaking met Kovacs Lajos en zijn or kest te vernieuwen en Eddy Meenk met zijn „A.V.R.O.-Decibels", die we reeds zoo goed kennen door de radio, met eigen oogen te aanschouwen. Na een hartelijk welkomstwoord namens de A.V.R.O. door den secretaris van Zee- land's gewestelijk bestuur, waaraan ge paard een bijzondere dankbetuiging voor de liefde en gehechtheid aan deze krachtige omroepvereeniging, welke thans circa 200.000 luistervinken telt, een opwekking om luistervink te blijven en nieuwe te wer ven en de herinnering aan de vestiging van het bijkantoor voor Zeeland, dat een uiter lijk symbool is van de trouw der Zeeuwsche luistervinken aan de A.V.R.O., werd Kovacs Lajos met daverend applaus ontvangen. Direct bracht de begaafde leider met den pittigen marsch, waarmede de muzikale A.V.R.O.-revue „Wat zeg je daarvan? Weer wat nieuws aanvangt, de stemming en geestdrift er in, welke geen oogenblik verslapten. Het valt ons moeilijk uit de zestien nummers, welke Kovacs na een in leidend praatje ten gehoore bracht, een keuze te doen oogstten niet alle éen ge weldig applaus? maar Bob Scbolte's aardig Zuid-Afrikaansch liedje „Sannie Brandt" en andere waarmede hij de zaal in de refreintjes mede kreeg (o.a. „Dat is de liefde"), de knappe trompetsolo „Caprice Novelty" "van Henk Bruins, Pierre Palla's schitterende piano-solo-vertolking in Liszt's „2de Hongaarsche Rhapsodie" in een nieu we brillante bewerking, de wonderlik mooie „Serenade" van den violist Boris Lensky en het virtuoze trio van Palla voor twee xylofoons en vibrafoon 'met orkestbe geleiding, verdienen toch een aparte eer volle vermelding. Na de pauze kregen we de Decibels on der leiding van Eddy Meenk met crooning van Topy Glerum. Toen de „Signature tune", „We sing our song for every-one", had weerklonken, werd de eveneens met spontaan applaus begroette band zichtbaar. De zestien nummers, welke ook dit ensem ble, dat evenals het geüniformeerde Kovacs' orkest een fleurigen aanblik opleverde, zich tot uitvoeringstaak had gesteld, boden volop gelegenheid te ervaren, dat ook deze groote band uit voortreffelijke krachten be staat en in Eddy Meenk een uitstekenden leider bezit, die tevens als trompettist, crooner en step-dancer zijn reputatie hand haafde. Rinus van Zelm en Frits Reinders gaven als step-dancers evenzoo een goed nummer weg, terwijl Dick Lambrechts in de solo voor schuiftrombone „Czardas" van Monti (oorspronkelijk voor viool) een ver bluffende virtuositeit ten toon spreidde. Bijzonder geestig was voorts de Shirley Temple-imitatie van „On the good ship Lollipop" en leuk van vinding de show bij de prairie-liederen. Ook den Decibels heeft het niet aan daverenden bijval, inzonder heid van de jeugd, ontbroken. Alles bij elkaar was het optreden van Kovacs Lajos en de Decibels zeer geslaagd en een enorm succes voor de zoo populaire A.V.R.O. Moge echter na deze beide gënres van verstrooiïngsmuziek een concert door het beroemde Concertgebouworkest onder lei ding van prof. dr. Willem Mengelberg ook de z.g.n. serieuze muziekliefhebbers in de Zeeuwsche peripheric tevreden stellen. O. A. O. V. T. Bovengenoemde stichting (Algemeen On dersteuningsfonds voor Toonkunstenaars) werd 11 Juni 1930 opgericht en bestaat dus ruim 5 jaar en vierde derhalve haar eerste lustrum. Van eenig feestvieren was, ais vanzelfsprekend, geen sprake. Maar de Federatie van Ned. Toonkunstenaars-ver- eenigingen vond er wel aanleiding in, om aan de hoofdcommissie van A.O.V.T. vijf gouden horloges cadeau te geven en deze te verloten. Gedurende den tijd van haar bestaan keerde h"t A.A.V.T. reeds 15.000 uit ter ondersteuning. Men weet het evenwel de nood is nog hoog, ja, is zelfs klimmende en daarom deze zgn. seconden-verloting. Om hieraan door een symbolische handeling uiting te geven, zullen de 5 horloges opgewonden worden door de 5 dirigenten der 5 groot ste gesubsidieerde orkesten van ons land. Prof. dr. Willem Mengelberg te Amster dam, dr. Peter van Anrooy te 's-Graven- hage, Henri van Goudoever te Utrecht, Kor Kuiler te Groningen en Jaap Spaan derman te Arnhem hebben zich welwil lend bereid verklaard deze handeling te verrichten. De gang van zaken is als volgt. Ieder der .genoemde herren neemt een der horloges ter hand met de wijzerplaat naar beneden, de wijzers worden eenige malen rondgedraaid, het uurwerk wordt opge wonden en daarna in denzelfden stand in een doosje gelegd. Dit wordt gesloten, ge zegeld door een notaris en in bewaring gegeven aan notaris F. W. Ludwig te Am sterdam, die de zegels der doosjes op 1 (Zie Gemengd Nieuws in de „Vlisslng- sche Courant" van gisteren, Tweede Blad). Iemand zand in d'oogen strooien, Dat het uit-, i7i-, doorzicht schaadt, Is het werk van duisterlingen, Wien 't slechts om hun ego gaat. Zand in menschenmagen strooien, Is de nieuwste vuiligheid, Als de pudding tegen Kerstmis In Old England wordt bereid. Is 't maar toeval, dat daar suiker Is vermengd met 't scherpe zand? Of strooit men daar, sluw berekend, Zand in d'oogen Welk een schand Als 't bedrog is, hoop ik vurig, Dat de Jury, hoe humaan, Allen in het zand doe bijten, Die aan 't misdrijf schuldig staan. „Zand dat schuurt de maag!" zoo grinnikt Harlekijn als chirurgijn Ik strooi liever zand hierover Dit zal, dunkt me, 't beste zijn. TELESCOOP. Maart 1936 verbreekt en constateert op welke tijden de horloges zijn blijven stil staan. De houder van het lot, waarop één dezer tijden staat afgedrukt, heeft recht op het betreffende gouden horloge. De lo ten, waarop 5 horloges staan afgedrukt, zijn 10 cents per stuk verkrijgbaar (5 kansen voor één dubbeltje) of in boekjes van 10 loten. Moge deze loterij slagen en ze zé.1 slagen in Nederland en ook in Vlissingen, want de loten zijn mede verkrijgbaar bij den heer G. B. Dommisse, muziekonderwijzer. Badhuisstraat 49, bij wien eventueel na dere inlichtingen worden verstrekt. Aangezien de voorraad beperkt is, wachte men niet te lang. Men steunt een goed werk, want heusch de toestand bij de mu sici in 't algemeen en die bij de toon kunstenaars in 't bijzonder, is treurig te noemen. Men hoopt een bate te verkrijgen in Nederland van plm. 3500. De bekend making van den uitslag der verloting zal geschieden in alle dagbladen van Dinsdag avond 3 Maart 1936. N. B. L. T. O. In de gehouden vergadering van de af- deeling Walcheren van den Bond van luxe verhuur- en taxi-ondernemers is het be stuur als volgt samengesteld L. Goedbloed, Vlissingen, voorzitter C. Minet, Middelburg, vice-voorzitter F. C. van der Hout, Vlissingen, secretaris D. Verheul, Middelburg, 2e secretaris M. van Fraassen, Vlissingen, penningmeester S. Heijne, Domburg, 2e penningmeesterC« de Jager, Arnemuiden, lid. De heeren Goedbloed en C. de Jager wer den tevens benoemd tot lid van 't hoofdbe stuur. MIDDELBURG Ziekenfonds-contributie. De rijksinspecteur voor werkverschaf fing in Zeeland heeft B. en W. kenbaar ge maakt, dat nu meer dan vroeger bij de werkverschaffing een stelsel van roulee ring zal worden toegepast, het raadzaam is te achten de regeling inzake de betaling der ziekenfonds-contributie voor gesteun- den, ook toe te passen op de in werkver schaffing geplaatsten, dus dat betrokke nen, fondsen en gemeente ieder 1/3 der con tributie betalen. De drie alhier gevestigde fondsen, verklaarden zich alle welwillend tot medewerking bereid en de kosten zullen er door stijgen voor de gemeente van 3000 tot 4000. B. en W. stellen voor met in gang van 1 Januari beide categorieën op dit gebied gelijk te stellen. Belastingdienst. Bij Kon. besluit is aan mr. W. H. T. C. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlans- berg op zijn ve^oek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van 2e secretaris van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Middelburg. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. De Vereeniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg, geeft Woensdag 28 December, des avonds 8 uur, een concert in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg, onder leiding van den heer Joh. H. Caro. Als soliste zal haar medewerking verlee- nen Hans Gruys, altzangeres te Amster dam. De generale repetitie op Dinsdag 17 De-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1