No. 291 73e Jaargang 1935 DINSDAG Uitgavefirma F. VAN QF VELDE Ir., Walstraat 58-80, Viissingen. Telel. 10. Postrekening E6287 ÏO DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 25 EERSTE BLAD St. Nicolaas-Prijsvraag der Ylissingsc'ie Courant. STADS- EN PROVINCIENIEUWS DE STERRENHEMEL van"-17Dec-1935s Strandherinneringen. ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekèl. verz. f3.20. Afzonderlijke nfs. 5 cent. «PI COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een. ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PÜBLI.CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Grooter dan wij hadden kun nen vermoeden is het aantal deelnemers geweest, dat ran dezen wedstrijd hééft deelge nomen. Het omvangrijke werk, ver bonden aan het controleeren der oplossingen, is oorzaak dat wij den uitslag eerst morgen kunnen publiceeren. DE ADMINISTRATIE DER „VUSSINGSCHE COURANT". Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 23 grondwerkers, 1 loodgieter, 2 mandenmakers, 1 mastieken, 12 metselaars, 21 opperlieden, 36 schilders, 7 stucadoors, 59 timmerlieden, 2 vervei's, 3 betonwer kers, 1 vlechter, 4 opzichters, 2 machinaal- houtbewerkers, 6 meubelmakers, 4 poli- toerders, 6 stoffeerders, 1 kapper, 8 kleer makers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 220 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 17 brood/banketbakkers, 3 koks, 6 slagers, 8 magazijnbedienden, 4 reizigers/agenten, 7 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 16 kellners, 25 loopers, 3 portiers, 6 sleepers, 32 trans port-arbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 tee kenaar, 1 musicus, 9 onderwijzers, 56 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 124 losse ar beiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 2 winkeljuf frouwen, 5 kantoorbedienden, 2 onderwijze ressen, 3 huishoudsters, 10 dienstboden en 7 werksters. Totaal 805 ingeschrevenen, waarvan 60 in de werkverschaffing. Vorige week 814 personen. Alzoo een vermindering van 9 werkzoe kenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het feest van de mariniers generaal Cazaux van Staphorst overhandigt aan ko lonel Dorren het geschenk van de officieren en oud-onderofficieren van het corps mari niers. Weer een schip nabij Egmond aan Zee gestrand het Zweedsche stoomschip „Diana". De „Amstelstroom" van de Holl. Stoomboot Mij. loopt van stapel. Enkele opnamen van de 28ste partij Euwe Aljechin, die onder enorme belangstelling te Amsterdam werd gespeeld. Het tewa- terlaten van een der Russische transport schepen van de werf der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Teraardebestelling van dr. Blijdenstein, in leven directeur der Twentsche Bank. Internationale water- polowedstrijd te Venlo. Slipjacht in het Westland door de K.N.J.V. IJsclub Viissingen. Nu het winterseizoen zijn intrede heeft gedaan, rijst bij menigeen de vraag, zouden we dit seizoen de schaatsen onder kunnen binden, ja dan neen? Het mag als algemeen bekend veronder steld worden, dat deze zoo geliefkoosde sport behalve genoegen, aan lichaam en geest een niet te onderschatten opwekking verschaft. Het bestuur van de IJsclub Viissingen heeft alles gedaan om, wanneer de ther mometer onder het vriespunt daalt, zoo spoedig mogelijk de gelegenheid te openen om van goed ijs te kunnen genieten. Blijkens achterstaande advertentie is een ledenvergadering uitgeschreven op 12 De cember e.k. waar meerdere inlichtingen aan de leden verstrekt zullen worden. Bovendien zal voor leden, zoowel als voor niet-leden een natuurfilm vertoonc worden en rekent het bestuur opeen groo- te opkomst. Tooneelgroep „Het Masker". Concertgebouw. Het programma voor den A.G.C.-avond, waarvoor gisteren bovengenoemd tooneel- gezelschap optrad, vermeldde als een der hoofdpersonen Else Mauhs, maar vóór den aanvang van het spel, trad Ko Arnoldi voor het voetlicht om mede te deelen, dat deze tragédienne door ziekte verhinderd was op te treden.' Ter vergoelijking deelde rhij mede, dat deze- ziekte zich reeds liet aanvoelen bij het begin van het in studie nemen van „Toekomst", zoodat reeds da delijk ingestudèerd werd in dubbele bezet ting. De moederrol werd 'thans vertolkt door Magda Jansens. Reeds bij het begin van het zoo sterk gespannen stuk krijgen we twee fraaie scènès van gelijkgestemde zielen. Ko Ar noldi en Ank van der Moer leverdén hier keurig spel. En dan dat fijne tooneeltje als Thierry, het degelijk jongmensch (Dick van Veen), die langzaam aan meer is gaan voelen voor de ernstige Catherine dan voor zijn verloofde Solange, aan de stiefzuster -zijn liefde verklaart, daar hij geen hu welijk van schijn en bedrog wilsluiten welke wel beantwoord wordt, maar toch niet tot uiting mag komen volgens het ern stige karakter van Catherine. De scène tusschen den vader en Thierry brengt eeni- ;ge klaarheid, daar dezen laatsten, geke tend aan de heerschzuchtige Thérèse, dui delijk wordt, dat hij het geluk der twee jonge menschen niet mag tegenwerken. Even later staan Thérèse, Catherine en Thierry tegenover elkaar in een machtige scène, waarin Magda Jansens ten volle toont, wat z\j is als heerschzuchtige moe der. Deze prachtige scène was wel het hoogtepunt van den avond en sloeg zeer in. Het vijfde bedrijf laat ons zien, hoe de verhoudingen geworden zijn. De twee „uit- gestootenen" zijn door het huwelijk, waar voor" ze geleden en gestreden hebben, ge lukkig verbonden en hebben ook langza merhand de, zij het ook schijnbare goed keuring der moeder gekregen. Thérèse is ouder geworden, haar uiterlijke charme is verdwenen en zij begrijpt, dat ze het eeni- ge heeft verloren, waarop zij haar geluk meende te kunnen opbouwen. We hebben dezen avond gezic de prachtige uitbeel ding van de heerschzuchtige en schitterend vertolkte moederrol van Magda Jansens naast de meesterlijk gespeelde rol van Ko Arnoldi, die, in de scène met Thierry als hij verklaart zijn geluk niet te kunnen op offeren door een huwelijk met Solange, brillant spel te bewonderen heeft gegeven. En als „dritte im Bunde" wyzen we op het éclatante spel van de ernstige, ingetogen Catherine, dat zeer sympathiek aandeed. Het publiek, dat de zaal geheel vulde, was enthousiast over dezen avond en aan mevr. Magda Janssens en Ank van der Moer werden bloemen aangeboden. Wij voor ons houden dezen avond voor de schitterendste van de tot nog toe ge geven avonden. Een onderscheiding. De heer mr. J. van der Poel, inspecteur der directe belastingen enz. te Rotterdam, vroeger in gelijke betrekking te Viissingen, is door Z. M. den Koning van België be noemd tot officier in de Kroonorde van België. Harmonie „Ons Genoegen". De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij, geeft Zaterdag 14 De cember, des avonds 8 uur een concert in „de Oude Vriendschap". De bekende humorist Willy de Laat zal aan dit concert zijn medewerking verlee- nen, die er goed den slag van heeft de lachspieren in beweging te brengen. Een cabaretavond. Zaterdag 21 December zal in het Con certgebouw, des avonds 8.15 uur, een ca baretavond worden gegeven, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor het Ma rine Sanatoriumfondis. Aan dezen avond zullen verschillende artisten hun medewer king verleenen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar achterstaande adverten tie. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Specialist", dat hier gisteren is aangekomen met een lading hout voor Middelburg, wordt alhier gelost en heeft ligplaats genomen in de oinnenhaven. Oude schoenen. Blijkens achterstaande advertentie be staat bij het Schoenenhuis „de Magneet" Walstraat, voor liefdadigheidsinstellingen de gelegenheid tot het bekomen van in deze zaak ingeruilde oude schoenen. MIDDELBURG Waterléiding-tarieven. Burg. en Weth. stellen den raad voor in de verordening voor de tarieven der duin waterleiding op te nemen, dat niet alleen .bij het hebben van een afzonderlijke kraan, doch ook bij gebruik van een slang, beves tigd aan een kraan binnenshuis voor gevel- ,en straatbesproeiing of wel voor tuinbe- sproeiing, afzonderlijk moet worden be taald. Voor gevel- en straatbesproeiing zijn de kosten 7.50. en voor tuin besproeiing tot .1 are 5 tot 2 are 7tot 3 are 9 tot 4 are 10 en verder voor iedere are 0.50. Verlaging ziekenhuisverpleging. Gisteravond werd een vergadering gehou den van de af deeling Middelburg van bo vengenoemde Walchersche Vereeniging, welke vergadering te 'behandelen had het voorstel van het bestuur der vereeniging om aan de leden gelegenheid te bieden tot een aanvullende verzekering tégen de kos ten van klinische hulp bij opname in een ziekenhuis en wel tot een maximum van 100 bij betaling van 8 ct. voor leden en 3 ct. voor kinderen en tot een maximum van 200 bij 14 en 5 ct. per week. Alles per geval of per jaar. Een uitvoerige toelichting van den alge- meenen secretaris-penningmeester, den heer L. Onderdijk, die ook secretaris der afdee- ling is, maakte de bedoeling van het voor stel duidelijk en dit werd nog versterkt toen op enkele vragen en opmerkingen uit de vergadering een en ander nog nader was toegelicht. Het bleek, dat vooral zij, die niet in een ziekenfonds kunnen zijn* omdat zij het ma ximum-inkomen bereikt hebben, en voor hen, in wier woonplaats- geen ziekenfonds is van deze nieuwe regeling kunnen profitee- ren en daardoor hun kaw om bij een op name toch nog voor vrij groote kosten te komen, ontloopen. Ten slotte vereenigde de vergadering zich zonder hoofdelijke stemming met dit voor stel en droeg de benoemde zes afgevaar digden op er voor te stemmen op de a.s. Donderdag te houden vereenigingsverga- dering. OOST- EN WEST-SOUBURG Pluimvee- en konynententoonstelling. Zaterdagmiddag vond onder veel belang stelling de opening plaats van de door de Vereeniging „Nut en Genoegen' uitge schreven pluimvee- en konijnententoonstel- ling. De heer M. Pierens, voorzitter der ver eeniging, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en het verheugde hem hieronder zoovele oude bekenden te mogen zien. Een woord van hulde bracht hg voorts aan de nagedachtenis van den dit jaar zoo nood lottig om het leven gekomen secretaris, den heer J. W. van Nobelen, die voor de belangen der vereeniging steeds zijn beste krachten gaf. Laat ons, aldus spreker, zijn voorbeeld volgen en ons best doen om de vereeniging steedis op hooger peil te bren gen. Spr. heeft kunnen constateeren dat deze tentoonstelling zoowel wat kwantiteit als kwaliteit der ingezonden dieren betreft, uit stekend geslaagd is en dit niettegenstaan de de tijdsomstandigheden ongunstig zijn en op alles hun invloed doen gelden. Een woord van dank bracht spr. aan allen die hebben medegewerkt om deze tentoonstel ling te doen slagen. Hierna verklaarde hij de tentoonstelling geopend. Daar het niet doenlijk is alle prijs winners te vermelden noemen wy slechts de win naars van bekers. Afdeeling konijnen J. Vos. Souburg L Haers, HoofdplaatW. Bosschaart, Sou burg P. J. Roth, Breskens J. de Voogd, Oostburg ("2 maal) J. J. van Eenennaam, Souburg. Afdeeling hoenders A. Corstanje, Goes J. J. Valkier, Middelburg H. C. P. Rid der, Dordrecht Priester-Meüefste, Goes (2 maal) J. Vos, SouburgJ. Wolters, Sou burg G. Joosse, Souburg. SAS-VAN-GENT Plotseling overgestoken. Gisterenavond is de heer A. N eve jan, bierbrouwer te Sas van Gent, toen hij zich per rijwiel van de wijk Stuiver naar huis wilde begeven, door eenauto, die uit de richting Selzaete kwam en bestuurd werd door den garagehouder S. M. uit Sas van Gent, overreden en gedood. De wielryder heeft plotseling den weg overgestoken. Ster 3' grootte, atkhfscr Ster 'U 2' grootte. Ster v/a 1* gr. 11^ Melkweg Wettelijk ingeschreven bfj bet Bureau "U Iudostrieelea Eigendom onder No. 6 4 22 2 Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare tijd, gelijk aan 1 h 18 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan. en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan Oen hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. ©EERSTE KV? ©VDIIEMWH (5 LAATSTE IMBDEB ©NIEUWE MMN ZUID VENDS® MAES® JUWFER® sAnnaras® In drugletters vermeld zijn de namen van de sterrefcee/c/erzde eigennamen, van een aantal der helderstesterren zijn in sc/zrzy/letters geteekënd. I Maantjein de Tweelingen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep (toezegging) naar Breskens door ds. J. G. Panhuise te Aagtekerke. Geref. Kerken. Beroepen te Ierseke A. van Egmond, cand. te Rotterdam. Geref. Gem. Drietal te Ierseke M. Hei koop te Utrecht R. Kok te Veenendaal en H. Ligtenberg te Lisse. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank, te Middelburg wer den heden de volgende uitspraken ge daan Binnenlandsch vervoer van paarden zon der binnenlandsch paspoort P. B. de C.t 73 jaar, voerman te Waarschoot (B.), 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Onbevoegd voorhanden hebben van een distilleertoestel, 2 maal gepleegd, en ver vaardigen van gedistilleerdW. K., 51 jaar, werkman te 's-Heer Arendskerke, 2 weken gevangenisstraf met verbeurdver klaring van het inbeslaggenome. Ongedekt vervoer van suiker C. V. G., 26 jaar, zonder beroep, te Aardenburg, 1 maand gevangenisstraf en verbeurdverkla ring van' het inbeslaggenomene. Ongedekt vervoer van gedistilleerd P. S., 39 jaar, koopman te Baarland, 50 of 25 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van den in beslag genomen auto en bus spiritus. Ongedekt vervoer van gedistilleerd, twee maal gepleegd en verboden nederlage van gedistilleerd I. B., 32 jaar, caféhouder te Cadzand 25 boete subs. 10 dagen hech tenis 50 boete subs. 20 dagen hechtenis en 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Ongedekt vervoer van gedistilleerd P. B., 43 jaar, arbeider te Cadzand 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van het inbeslaggenomene. Ongedekt vervoer van gedistilleerd, en verboden nederlage van gedistilleerd twee maal gepleegd W. van de L., 73 jaar, zander beroep, wonende te Cadzand 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, 75 boete subs. 20 dagen hechtenis en 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken be handeld L. R., 20 jaar, leurder te Clinge, ver dacht vam openbare schennis van de eer baarheid te Clinge op 5 Juli JL, ontslagen van rechtsvervolging. P. de T., huisvr. E. v. L., 60 jaar en M. M. v. L., 25 jaar, breister, beiden te West- dorpe, verdacht van beleediging van L. de Tollenaar te Westdorpe op 6 October jl. en 7 October jl. van M. T. Verpale, 2 maal 15 boete subs. 10 dagen hechtenis, voor ieder. A. S. A. W., 26 jaar, werkman te Viis singen, verdacht van diefstal van boom stammen té Vlis'* ?en in October jl. ten nadeele van de gemeente Viissingen, week gevangenisstraf voorwaardelijk eD 10 boete subs. r dagen hechtenis. J. G., 18 jaar, schippersknecht te Ierse Jansen sprak onlangs z'n buurman Iet of wat nieuwsgierig aan „Waarom zeg wou jij dees zomer „Niet naar Zoutelande gaan?" „Och 1" klonk 't antwoord melancholisch, Met een diep doorgroefd gelaat ,,'k Hoef de z e e niet vér te zoeken „z'Is vlak bij me, beste maat „In m'n brandkast is 't meest ebbe; „D o od g e t ij heerscht in m'n zaak „En van onbetaalde nota's „Zwelt de v 1 o d, waar 'k onder raak. „Kijk ik in m'n ega's oogen, ,,'k Merk dan daar is storm oj> till ,,'t Bruist in huis, als of de branding „Me finaal verslinden wil. „'t Ondergaan der zon genieten, „Als z'in zilte nat verdwijnt? ,,'k Hoef slechts naar de meid te kijken „Die een wandelend traanvat schijnt. „En de telefoon blijft rinkelen „Voor m'n wrakke, lekke schuit „S. O. S. m'n lieve menschen „Ach I waar loopt dat nog op uit? „Gansch een zwerm van crediteuren „Krijscht voortdurend om m'n deur ,,'t Lijken uitgevaste meeuwen, „Met hun bleeke hongerkleur. „Ach ik ben door de malaise „Met m'n schuitje droef gestrand; „Daarom heb ik, waarde buurman „Aan het strand nu danig 't land." TELESCOOP. ke, verdacht van beleediging van ambte naren te Ierseke op 26 October jl. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. C. B., 32 jaar, landbouwersknecht te Waterlandkerkje, verdacht van mishande ling van W. J.Bonte te Waterlandkerkja op 31 October jl. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. J. L., 38 jaar, werkman te Goes, ver dacht van mishandeling van A. Jacobs te Goes op 2 November jl., behandeling aan gehouden. C. R., 32 jaar, koopman te Zierikzee, verdacht van beleediging van een rijks veldwachter te Zierikzee op 5 November jl. 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. d. K., 46 jaar, werkman te Nieuw- en St. Joosland, verdacht van mishandeling van A. Wisse te Nieuw- en St. Joosland op 7 November jl. 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. A. K., 68 ja~~ landbouwer te Wisse- kerke, verdacht van beleediging van T. Hollestelle op 5 November jl. te Wisse- kerke 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. J., 35 jaar, werkman ie Goes, ver dacht van beleediging van P. Liplein te Goes op 2 November jl. j 10 boete, sybr 5 dagen hechtenis. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Met een rijwiel niet tijdig verandering van richting aangeven J. v. d. D. te Goes 1 b. s. 1 d. h. met een rijwiel buiten

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1