MAANDAG HET HOOGSTE RECHT :NO.290' 73e «Jaargang Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening B628T Verschijnt dagelijks, nitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 151 EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCïENIEUWS ELECTRISCH KOKEN FEUILLETON 1935' VU88INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener A gulden bij levens- f*r|A gulden bij dood Polis, zijn GRATIS verze- |||||l| lange ongeschikt- ^I|S| door >111 kerd tegen ongelukken voor: ADDD heid tot werken. DDD een ongeluk. (lUl 1 gulden bij verlies 4 van een hand, voet of oog. J 1 gulden bij verlies 4 AA gulden bij verlies A P gulden bij verlies van 11 BI I van een q van een J een duim. ADD wijsvinger. LJX3 anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Feestavond voetbalvereeniglng „Eiland Boys". De Oude Vriendschap. Op buitengewoon prettige wijze hebben de „Eiland Boys" Zaterdagavond met een variété-programma, waarvan elk nummer een attractie op zich zelf waS, in een volle zaal hun jaarfeest gevierd. Na een wel komstwoord van den w.n. voorzitter, den heer J. A. de Buck, speciaal tot het bestuur van de feestvereeniging „Het Eiland" en een opwekking om lid of donateur van de voetbalvereeniging „Eiland Boys" te wor den, bracht het huisorkest, onder de be proefde leiding van Charles Haaze, er al direct de feeststemming in met het „Club lied" (wijze „Wij gaan naar Rome"), dat door de aanwezigen spontaan werd mede gezongen. Als eerste nummer op het tooneel ver scheen daarna de Hollandsche cabaretière Ida Correli, wier met charme gezongen liedjes danig insloegen het hartelijk ap plaus, dat haar vooral na „Moeder" ten deel viel, was een welverdiende belooning voor het gebodene. Voor twee bijzonder aantrekkelijke num mers zorgden mr. Abdul, een. bewonderens waardig equilibrist, die zeer zware even wichtstoeren deed en Alfred Robbens, een kunstwielrijder, die verbluffende evoluties presteerde op zijn karretjes, waarmede hij even vertrouwd is als de „Eiland Boys" met den bal. Belde artisten, die fel beapplaudis- seerd werden, verstonden tevens de kunst om de lachspieren der toeschouwers in be weging te brengen, door aan hun optreden de attractie van publieke medewerking te verbinden, welke tot groote hilariteit aan leiding gaf. Dan waren er „The 2 Illeroxs", jonglee- rende, balanceerende voetantipodisten, die sensationeele staaltjes van hun kunnen deden bewonderen, waarmede zij bewezen de wet der zwaartekracht overwonnen te hebben. Ook zij oogstten 'n daverend sussec. Het hoofdnummer werd gevormd door geen onbekende op de Vlissingsche plan kenPierre Leenhouts, nog altijd een Vlissinger in hart en nieren. „Onze Piet", die uitstekend weet hoe hij voor lachende gezichten en een stemming op hoogspan ning moet zorgen, veroverde met zijn aar dige moppen en op de hem eigen ondeugen de wijze voorgedragen vroolijke, geestige liedjes, als het loflied op de schoone Anne- mie, van stonden aan de zaal. Hij was en bleef als conferencier en humorist excellent op dreef en bewees met z'n „Opinies over de liefde", „De bollenbakker" en „De oude snoeper" nog steeds een first class karak terhumorist te zijn. Zijn enorm succes steeg na een populaire pot-pourri, welks refrein tjes in massa-zang werden uitgevoerd, tot een ware ovatie, welke hem noopte tot een toegift, waarvoor hij een declamatie in te legram-stijl uit de oude doos koos, welke zeer toepasselijk in 'n hulde aan. de „Eiland Boys" culmineerde. Charles Haaze en zijn dapper orkest kwe ten zich opperbest van 'n juiste begeleiding van de diverse nummers, prettige vertol king van de entracte, alsmede van de dans muziek, welke er voor zorgde, dat ook de •darislustigen. niets te kort kwamen. Alles bij alles een pracht-avond Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 2 tot 7 Decem ber werden in het badhuis 392 baden geno men en wel 270 door heeren, 86 door dames en 36 door kinderen. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Dinsdag 10 December-half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Overboord geslagen en verdronken. Hedennacht omstreeks half drie is de schipper C. Huiszoon van het visschers- vaartuig „VI. 31" ter hoogte van West- kapelle overboord geslagen en verdronken. De schipper stond op de kap van den motor, toen hij een klap van het zeil kreeg en overboord werd geslagen. Onmiddellijk werd een lijn naar den drenkeling gewor pen, doch doordat de schipper zijn zwaar oliegoed aan had, was hij onmiddellijk in de diepte verdwenen. Het lijk van den schipper, die 48 jaar oud is en hier ter stede woonachtig was, is nog niet gevonden. M. S. F. St. Nicolaas"Soirée. Concertgebouw. Het steeds actieve M.S.F., welks corres pondentschap hier ter stede thans in han den is van den heer W. Vreeswijk, had, ten einde weder te trachten een penningske voor de lijdende menschheid in te zamelen, Zaterdag een gezelligen avond met attrac ties georganiseerd, waarop de M.S.F.-girls onder leiding van Jack de Coninck met succes enkele nummertjes ten beste gaven en ook St. Nicolaas met Zwarten Piet van hun tegenwoordigheid deden blijken. Een prima versterkt orkest onder leiding van Corns, van Beers zorgde voor een prettige stemming en noodde ten dans. Onnoodig te zeggen, dat de danslustigen daarvan een gretig gebruik maakten. Herijk maten en gewichten. Ged. Staten hebben beslotendat de herijk der maten en gewichten in 1936 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in overleg met het gemeentebe stuur vast te stellen uren. Te Middelburgvoor Middelburg 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 28, 29, 30 en 31 Januari voor Nieuw- en St. Joosland 3 en 4- Februari voor St. Laurens 5 Februarivoor Grijps- kerke 6 Februari. Te Vlissingen 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26, 27 en 28 Februari. Te Koudekerke voor Koudekerke 3 en 4 Maartvoor Biggekerke en Meliskerke 5 Maart. Te Westkapelle voor Westkapelle 17 en 18 Maartvoor Zoutelande 16 Maart. Te Domburgvoor Domburg 19 en 20 Maartvoor Aagtekerke 20 Maart. Te Oostkapelle 23 Maart. Te Serooskerke (Walcheren) 24 Maart. Te Veere voor Veere 25 en 26 Maart voor Vrouwenpolder 25 Maart. Te Arnemuiden 27 Maart. Te Oost- en West-Souburg voor Oost en West-Souburg 30 en 31 Maart en 1 Aprilvoor Ritthem 31 Maart. Studentenvereenïging „Non Sordent in Undis". Zaterdagmiddag zijn het bestuur en vele leden en oud-leden van de Zeeuwsche Stu dentenvereenïging te Leiden „Non Sordent in Undis" aan het station te' Middelburg verwelkomd door te Middelburg vertoeven de oud-leden en daarna met een zevental open rijtuigen, waarvan de paarden met pluimen en bellen getooid waren, een tocht door de stad begonnen. Op de beide eerste rijtuigen zaten medègekonien palfreniers de eerste voerde het vereenigingsvaandel mede, en op de andere bokken hadden muzikanten naast den koetsier plaats ge voerd. In het tweede rijtuig werd een als Zeeuwschè boer gekleede pop mede ge nomen. De tocht ging langs de kaden, ovèr den Dam en door de Kortedelft naar de Abdij, deze werd rond gereden en ten slotte via St. Pieterstraat en Langedelft „de Zon" bereikt, waar de lunch werd gebruikt. Des middags kwamen de rijtuigen weer voor en ging de tocht nu naar Souburg, waar allen gast waren van de familie Van Doorn. Bij terugkomst te Middelburg was het doel een receptie in St. Joris, waarop o.a. verschillende autoriteiten hun opwachting maakten. Te 6 uur had de Inauguratievergadering in hetzelfde gebouw plaats en werden ver schillende nieuwe leden geïnstalleerd, waar na een diner volgde. Zondagmiddag begaf men zich per auto's naar Vlissingen, waar het eerste doel was de rotonde bij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter, waarbij het muziek gezelschap van het opleidingsschip stond opgesteld. Toen de vereeniging met het vaandel voorop kwam aanstappen langs den Boule vard, zette het muziekkorps een flinken marsch in. Ook de studenten stonden bij het stand-, beeld stil en trad de praeses, de heer W. Th. C. van Doorn, naar voren en zeide, dat het een goede gewoonte is van deze veree niging om telken jare een hulde te bren gen aan Zeeland's grootsten zeeheld, die ook voor geheel Nederland zoo ontzettend veel heeft gedaan en wiens geest nog steeds voortleeft, wat o.a. bleek in 1830, toen vele Zeeuwen met de Leidsche jagers mede- streden in den laatsten oorlog, waarin Ne derland actief moest optreden. Het is daarnaast ook een bewijs van aanhanke lijkheid der Leidsche studenten aan Vor stenhuis en Vaderland. Hierna begaf de praeses zich binnen het hek van het standbeeld en legde een krans neer. De muziek zette het Wilhelmus in, dat de studenten meezongen en vervolgde met een potpourri van vaderlandsche lied jes, o.a. slaande op Piet Hein en De Ruyter. De beer Van Doorn nam nogmaals het woord om het muziekkorps en den direc teur hartelijk dank te brengen voor hun medewerking en woorden van hulde voor de prestaties, te meer omdat hij vernomen heeft, dat er jongens onder zijn, die nog slechts twee maanden in dienst zijn. Nadat studenten en muzikanten op de gevoelige plaat waren vereeuwigd, trokken de studenten af, terwijl het muziekgezel schap weer een marsch deed hooren. Het officieele gedeelte der reünie van „Non Sordent in Undis" was hiermede ten einde. Scheepvaartberichten. Heden is alhier binnengekomen het En- gelsche stoomschip „Specialist" van De- mer'ara met een lading hout voor Middel burg. MIDDELBURG Schoolgeld-verordening lager onderwijs. Burg. en Weth. van Middelburg bieden den raad een geheel nieuwe schóolgeldver- ordening voor bet L.O. ter vaststelling aan waarbij rekening is gehouden met den door Ged. Staten gestelden eisch, dat bij een be lastbare som van 3000 eer schoolgeld van 30 voor het gewoon l.o. moet worden vast gesteld en dat van het meerdere 1 dient te worden geheven tot het maximum is be reikt. Het maximum, dat hier wordt bedoeld, is het gemiddelu bedrag der kosten per leerling van het gewoon l.o. Dit maximum bedraagt over 1934, het laatst afgesloten dienstjaar, 82.70, doch zal als gevolg van de doorgevoerde bezuinigingen voor 1935 waarschijnlijk nog iets dalen, waarom het ontworpen tarief als hoogste bedrag ƒ76 aanwijst. Voorts is in het ontwerp een bepaling opgenomen, waardoor het mogelijk wordt bjj de vaststelling der verschuldigde school geldbedragen, rekening te houden mét. de samenstelling van het gezin, in zooverre, dat voor een tweede en volgend kind uit een gezin, dat een gelijksoortige,'nl. een lagere of uitgebreid lagere openbare of bijzondere school bezoekt, minder verschuldigd is. Hoe wel het grondtarief voor het u.l.o. niet is gewijzigd, omdat een wijziging, i.e. verhoo ging, niet wordt geëischt, wordt ook voor dit soort onderwijs de bepaling betreffende reductie bij meer schoolgaande kinderen, toepasselijk verklaard. Het is mogelijk gemaakt in den loop van een schooljaar den aanslag te herzien, wan neer de aanslag :n de rijksinkomstenbelas ting wordt herzien voor het met het school jaar samenvallende belastingjaar. Volgens een berekening zal de totaal opbrengst voor het gewoon l.o. rond 1330 meer, voor het u.l.o. 100 minder, dus in totaal 1230 meer bedragen, alles gerekend enkel voor het openbaar onderwijs. Natuurlijk zal soortgelijke invloed zich bij het bijzonder onderwijs doen gelden. OOST- EN WEST-SOUBURG Rectificatie gemeenteraad. In het verslag van den gemeenteraad in ons nummer van Zaterdag hebben wij den heer Suurmond bij de behandeling van het verzoek van Ged. Staten over den keurings dienst doen zeggen dat die salarissen tot broodsgebrek zullen leiden. Dit moet zijn niet rot broodsgebrek, enz. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Vergadering =van den gemeenteraad op Vrijdag 13 December, des nam. 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot in trekking van de verordening als bedoeld in art. 10 der Drankwet en aan H. M. de Ko ningin te verzoeken, het maximum der ver gunningen vast te stellen op acht. 4. Idem tot verhuring van een perceel gemeentegrond aan den Braamweg voor den tijd van één jaar. 5. Idem tot vaststelling eener verorde ning op de heffing en invordering van rech ten voor het gebruik van gemeentewerken of -bezittingen en voor vanwege het ge meentebestuur verstrekte diensten. 6. Idem om de electrificatie van de mu ziektent te doen uitvoeren voor een bedrag van 80. 7. Idem om verbetering aan te brengen in de afwatering van den Tram- en Seis- singel. 8. Idem om hen te machtigen de gesloten verklaring voor zware vrachten van den Verbranden Hofweg te bevorderen. 9. Idem om hen te machtigen een plan van uitbreiding te doen ontwerpen. 10. Idem om hen te machtigen tot be planting over te gaan van 1 H.A. grond in de duinstreek gelegen. 11. Idem tot vaststelling eener gemeen schappelijke regeling met de gemeente Middelburg, inzake de toelating van leer lingen uit de gemeente op de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs al daar. 12. Idem om in beginsel te besluiten ten behoeve van de werkloozen, die in de steun regeling of in de werkverschaffing zrjn op genomen en die uit hun werkloozenkas trekken een Kerstgave beschikbaar te stellen. Naar het Ameribaansch van MILDRED DANNING. „Zoo, geef hem niet meer, als jij er iets aan kunt doen, Tom." „Neen, meneer. Ik zal hem slappe geven, meneer." „Dat is best, Tom." Jackson keek op zijn programma. Vir ginia's dans. Hij liep de kamer uit en slenterde in de hall heen en weer. Toen keek hij de trap op en zag dat het hoekje leeg was. Hij gluurde om zich heen, om zeker te zijn, dat hij niemand zag, sloop toen de trappen op en zette zich behaaglijk in een grooten Btoel om dezen dans met Virginia uit te zitten. Hq lachte zachtjes, toen hij daar zoo zat. maar langzamerhand veranderde de uit drukking van zijn gezicht, toen hij aan hun laatsten middag samen dacht. Wat een wondermooie dag was het -geweest Toen hij daar zoo zat, schoot hem een andere gedachte te binnen. Als hij Virginia niet spreken kon, schrijven kon hij haar wel Daarop haalde hij haar briefje te voor schijn en vouwde het om, zoodat hij een leeg kantje voor zich had toen begon hij zijn gedachten op papier te schrijven. Maar 't schrijven vlotte niet erg. Al zijn gedach ten verzamelden zich in één zin en hij schreef drie keer „ik heb je lief". Met den brief in de hand, bleef h\j een poos zitten en verbaasde zich er over, welk gelukkig gesternte hem haar liefde had ge bracht. Het wonder maakte zijn hart vol en weer nam hij zijn potlood en schreef, zijn oogen donker en ernstig. „Ik heb je lief", schreef hij weer, „en voor jou zou ik alles opofferen, als 't noodig was, mijn geluk, mijn leven, zelfs mijn eer, terwille van jou Toen hij het laatste woord neerschreef, ving zijn oor een geluid beneden aan de trap op en hij drong zich in een hoek om niet gezien te worden. Hij was niet in een stemming om met anderen te converseeren. Toen zag hjj door het groen van de planten dat het Lloyd was, die beneden aan de trap stond. De jongen bleef een oogenblik staan, naar rechts en links kijkend, haastte zich toen de trappen op, liep langs Jackson heen en begaf zich naar de eerste verdieping. Toen Lloyd de restauratiezaal verlaten had, was hij op zoek gegaan naar zijn partner en ontdekte, dat zij aan zijn komst gewanhoopt had en met iemand anders dankte. Hij bleef een poos bij de deur naar het dansen kijken. Naast hem stonden een paar oudere dames en hoewel hij geen acht op hen sloeg, hoorde hij dat een van hen opmerkte „Mevrouw Monroe draagt haar parels vanavond niet. Waarom zou ze het niet doen? Ik begryp het niet, ze zijn zoo mooi." Lloyd keerde zich af en ging naar de eetkamer terug, met de woorden die hij juist gehoord had, nagalmend in ztfn hoofd. Een paarlen halssnoer was het, herinner de htj zich. Toen stond hij plotseling stil. Een halssnoer Kon h\j ooit vergeten, hoe Gloria Fenwick tegen hem gesproken had? Wat kon hem per slot de wereld schelen Waarom moest mevrouw Monroe 'n pracht halssnoer hebben, terwijl de vrouw die hij liefhad, er geen bezat? En hij had haar verzekerd dat zij er een zou krijgen.7^... Lloyd was zoo wit als een doek. Hij had het haar beloofd, wat konden hem de ge volgen schelen? Zou hij, ooit weer zoo'n. kans krijgen? Mevrouw Monroe had haar halssnc^r niet aan. Was het achter slot, of ergens in haar kamer, waar hij het zou kunnen vinden? Hij kende 't huis. Een vlugge ren naar boven en weer naar bene den, terwijl de hall verlaten was Niemand zou hem verdenken. Waarom ook? Hij behoorde tot een van de voor aanstaande families uit Harrisville. En als 't hem eens lukte 't Noodlot was tegen hem, dien dag, hoewel hij juist het tegenovergestelde vond. Hij keek snel de hall rond, rende heimelijk de trap op en vond mevrouw Monroe's deur op een kier. Heel voorzichtig duwde hij die open, met een hart, bonzend van angst en opwinding. De kamer was leeg. Een ang stige blik, een snelle stap naar de toilet tafel bij de deur en de paarlen, blank en wit, lagen in z\jn bevende hand. Mevrouw Monroe of een ander had het snoer klaar gelegd, voor ze naar beneden ging. Een oogenblik aarzelde Lloyd nog. Gesteld dat hij gesnapt werd De rechter Maar de herinnering aan zijn belofte aan Gloria Fenwick en wat de belooning zou zrjn, als hij die hield, was beslissend. Hij liet het paarlensnoer in zijn zak glijden en sloop toen bleek en bevend de trap weer af. En Jackson? Van waar hij zat had hij het ge zicht op de deur van mevrouw Monroe's kamer. Hij zag Lloyd naar binnengaan en er een oogenblik later weer uitkomen. En htj zag aan Lloyd's gezicht, toen hij versto len langs hem heen sloop. Wat hij gedaan had en waarom hij het gedaan had zou de tijd leeren. Dat er iets ernstigs was, toonde zijn gezicht duidelijk genoeg. Maar Jack son hoefde niet lang te wachten om er achter te komen. HOOFDSTUK VI. De avond valt. In de kleine nis op de trap zat Jackson bewegingloos, verbaasd. Hij poogde zich voor te stellen, wat Lloyd in mevrouw Monroe's kamer gedaan kon hebben. Had ze hem gestuurd om iets te halen? Maar waarom dan dat verstolen loopen, en dat vertrokken, verschrikte gezicht later? Had hij iets gezien, waarvan hij erg ge schrokken was? En wat kon dit da.n zijn? En wat moest hij, Jackson, nu doen? H\j keek op zijn programma de eerste twee dansen had hij niet besproken en hij bleef zitten, trachtend een verklaring te zoeken voor wat hij net gezien had, zonder er een te vinden. Na een poos viel zijn oog op het briefje in zijn hand. Hij draaide het gedachtenloos om en las wat Virginia geschreven had. „Houd alsjeblieft een oogje op hem." -Tankson ging rechtop zitten. Hij moest toch uitvinden, wat de oorzaak was van Lloyd's opwinding en angst, maar hij wist, dat het. geen nut had, nu naar Lloyd te gaan. Als hij op de een of andere manier in moeilijk heden was gekomen, dan zou hij nu toch zeker niets uit hem krijgen. Hij zou inmen ging van Jackson als een beleediging op vatten door zijn haatdragendheid en zou 't veel moeilijker worden, ook in de toekomst, om invloed op den jongen te krijgen. 'n Minuut of tien zat Jackson dat pro bleem te overdemten toen stond hij lang zaam op. Er was een mogelijkheid, nl. dat 'een verklaring voor wat gebeurd was, in mevrouw Monroe's kamer te vinden zou zrjn. Jackson was met Sylvia opgegroeid en ze kenden eikaars huizen sinds ze kinderen waren, dus was er geen reden, waarom hij niet naar boven zou gaan en een onderzoek in mevrouw Monroe's kamer instellen. Hij keek naar beneden. Ze waren op het oogenblik juist midden in een dans en de hall lag geheel verlaten. Jackson schoof de varens, waarachter hij verborgen was ge weest, opzij en liep langzaam de trap op, naar mevrouw Monroe's kamer. De deur stond op een kier, hij duwde die verder open en trad binnen, zonder iets ongewoons te zien. Blijkbaar had de kamenier het ver trek nog niet opgeruimd sedert mevrouw Monroe zich voor het bal vorkleed had, want er lagen een paar muiltjes naast de toilettafel en over den rug van een stoel hing een japon, maar er was absoluut niets wat de uitdrukking van Lloyd's gezicht motiveerde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1